• 5 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Brzanka sumatrzańska - Puntius tetrazona
#1

Brzanka sumatrzańska (Puntius tetrazona)

Należy do rodziny karpiowatych.
W naturze występuje w rzekach południowo-wschodniej Azji.

Wygląd i dyformizm płciowy:

U mnie dorosłe osobniki miały wielkość ok 5 cm. Ich budowa - ma się wrażenie, że to niemal muskularne ryby. Ich barwy są bardzo wyraziste, intensywne i kontrastowe. Po bokach widoczne są 4 czarne pasy (dokładniej mówiąc są one albo matowo-czarne, albo takie czarne z fluorescencyjno-zielonym połyskiem) na kremowo-żółtym tle. Do tego samce mają czerwony pyszczek i końcówki płetw i z reguły są nieco mniejsze od ?pękatych? samiczek. Choć mój dominujący samiec był również pokaźnych rozmiarów.
Wyhodowano również kilka odmian barwnych tych ryb:
- albinotyczną, która jest cała jasnokremowa i tylko samce maja zaczerwienione końcówki płetw;
- tzw brzankę mszystą, która jest cała opalizująco zielona z jasnym brzuszkiem i czasem tez pyszczkiem.

Zachowanie:

Bardzo energiczne, ciekawskie i wszędobylskie ryby. Generanie zajmują środkową część zbiornika, ale tak naprawdę wszędzie ich pełno. Dodają mnóstwo życia do akwarium.
Najpiękniejsze są ich gonitwy i ?walki? o dowództwo w stadzie. Dominujący samiec z całą watahą często przemierza akwarium z pięknie naprężonymi płetwami. Podczas tych przekomarzań o władzę ryby nierzadko łapały się pyszczkami. Pomimo, że wyglądało to niebezpiecznie, to nigdy nie spotkałam się z sytuacją by zrobiły sobie krzywdę. To raczej pokaz siły niż jej wykorzystanie.
Gdy przeciwnik nie miał ochoty stawać do walki, zwisał wtedy głową w dół w geście poddania i trwał tak do czasu gdy wódz nie odpłynie.

W okresie tarła samce również ganiają za samiczkami. W moim ogólnym akwarium jednak nigdy nie doczekałam się ikry. Nigdy też nie przenosiłam tarlaków do osobnego zbiornika, więc doświadczenia z rozmnażaniem tych ryb są mi obce.

Brzanki sumatrzańskie są bardzo odważne, niemal zawsze pływają przy przedniej szybie zbiornika. Niewiele jest je w stanie wystraszyć. Wkładając rękę do akwarium by wyczyścić szyby, czy przesadzić roślinkę należy liczyć się z tym, że rybki będą ją podskubywać ? niesamowicie zabawne uczucie, z czasem wręcz odprężające POLECAM :-)
Towarzystwo:

Brzanki sumatrzańskie, ze względu na swoją wścibskość i żarłoczność nie powinny być trzymane razem z wolniej pływającymi rybami o dłuższych płetwach.
Chodzą słuchy, że gdy trzymamy je w większej grupie to przestają się one interesować innymi rybami. Nie zgodze się z tym. Miałam ich 20 szt i próbowałam połączyć z gurami mozaikowymi w 240l akwarium ? co prawda płetwy gurami nie ucierpiały, ale natarczywość brzanek nie pozwalała tym spokojniejszym rybom czuć się swobodnie. Po 3 dniach siedzenia w kącie akwarium postanowiłam oddzielić te gatunki.

Krążą też pogłoski o tym jak podskubują kiryski. Ja miałam spiżowe i nie było nigdy problemów.

Za to z każdym gatunkiem szybko pływającym i o krótkich płetwach można je swobodnie łączyć w odpowiednio dużym akwarium. U mnie przebywały z kosiarkami, danio choprae i bystrzykami amandy oraz kiryskami i bocjami.
Karmienie:

Brzanki to ogromne łakomczuchy.
Pora karmienia jest również bardzo widowiskowa.
Ryby te wręcz rzucają się na jedzenie. Dlatego trzeba uważać by ich nie przekarmić. Brzanki są również świetne w przeszukiwaniu dna, robią to z równą zręcznością co kiryski czy bocje. Pamiętajcie też, aby podawać im pokarm roślinny. Mogą to być płatki ze spiruliną albo nawet sparzone liście sałaty.
Moje wcinały również z ochotą truskawki i ogórki które chciałam dać krewetkom.
Same krewetki z czasem również stawały się ich pokarmem, dlatego nie polecam trzymać ich razem. Dorosłe sumatry spokojnie dawały sobie radę z dorosłą krewetką.
Ja karmiłam swoje 2 razy dziennie, a raz w tygodniu miały głodówkę.
Tak jak dla każdej innej ryby, menu dla brzanek powinno być możliwie bardzo urozmaicone: płatki, granulki, suszone i mrożone robaki, pokarm roślinny.
Akwarium:

Powinno być przynajmniej średnie (od 80 cm długości w górę). Te ryby pływają naprawdę szybko i powinny mieć trochę miejsca dla siebie. Ponadto ich najpiękniejsze zachowania można zaobserwować przy min kilkunastu osobnikach. W mniejszym akwarium będą pływały w miejscu i staną się apatyczne.
Potrzebują trochę wolnej przestrzeni do popisywania się, ale dobrze też jeśli w jakiejś części akwarium pojawi się kępa gęstych roślin.
Ryby te najpiękniej wyglądają w niezbyt intensywnym świetle. Nieco mroczny klimat akwarium, ciemne rośliny i niedużo czerwonego światła (mam na myśli świetlówki które podkreślają czerwony kolor, np. typu grolux) stanowią moim zdaniem najlepsze tło dla brzanek.
Jeśli chodzi o parametry wody to ja swoich nigdy nie mierzyłam, więc nie mogę podać. Temp utrzymywałam na poziomie ok 25-26?C.Na prawdę polecam ten gatunek. Grupa tych ryb buszująca w obszerniejszym akwarium będzie nie lada ozdobą. Pamiętajcie jednak, że to gatunek dość samolubny, i to on ma będzie dominował w akwarium, reszta obsady to będzie raczej skromne uzupełnienie.
Myślę, że można go polecić początkującym, jeśli tylko wezmą do serca powyższe uwagi (duże akwarium, odpowiedni dobór towarzystwa, urozmaicone menu i nieprzekarmianie).Zapraszam do obejrzenia filmiku, jakość średnia, ale troszkę można zobaczyć jak brzanki szaleją:

#2

Witam Smile
Wiem ze to nie mój temat i robię to 1szy raz tutaj i w życiu, ale chciałbym zaprezentować właśnie te gonitwy i walki o których mówi autor nefrete1 Brzanek Sumatrzańskich

http://www.youtube.com/watch?v=jUmUPyBFx1E

Brzanki Sumatrzańskie(x18) i Mszyste(x10) zamieszkują moje akwarium dopiero niecałe 20h a już sobie walczą Smile))

Pozdrawiam Bartek
#3

nie pomyślałeś że to walczą samce o dominacje w zbiorniku ?
walczą o samice tak się dzieje w każdym zbiorniku jeśli są dwa lub więcej samców .
#4

Walki tych ryb są właśnie najbardziej zacięte zaraz po wpuszczeniu ich do zbiornika. Po 2-3 dniach stają się nieco mniej efektowne, bo ustala się już hierarchia. Jednak nie jest ona na stałe, i gdy któraś z ryb znajduje w sobie wystarczająco dużo siły i determinacji to rzuca wyzwanie dowódcy.
Co więcej nie tylko samce walczą, czasem duże samice próbują zawładnąć stadem - i co ważniejsze niektórym się to udaje.
#5

że samice walczą to nie wiedziałem
wściekłe :)
#6

A jak można określić zachowanie moich brzanek ? Czy to sa zaloty czy bójka ? nie moge rozróżnić płci. Proszę o odpowiedź.

http://www.youtube.com/watch?v=ZGjtGCk11...e=youtu.be
#7

(12.08.2012, 15:17)yanosik napisał(a):  A jak można określić zachowanie moich brzanek ? Czy to sa zaloty czy bójka ? nie moge rozróżnić płci. Proszę o odpowiedź.

http://www.youtube.com/watch?v=ZGjtGCk11...e=youtu.be

Jak dla mnie to walka o dominację w stadzie. Bardzo ładna zresztą :-)
#8

Dla ciekawostki dodam, że ze względu na to że są łakomczuchami czasami są trzymane z dużymi drapieżnikami jako ekipa sprzątająca Wink Dla metrowej ryby nie są one obiektem zainteresowania, a bardzo ładnie wyjadają co się tam urwie Big Grin

Channidae-Wasze ryby są dla moich pokarmem

Moje filmy
#9

Czy da się rozmnażać te rybki?


Skocz do: