• 6 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

<< Tu dodaj post z artykułem >>
#11

razbora klinowa
Rasbora heteromorpha
Siedlisko:Płd-wsch. Azja (Tajlandia aż po Sumatrę)
Cechy charakterystyczne:Ciało jest nieco wyższe niż u innych karpiowatych; ubarwione czerwonawo. Na tylniej części boków tułowia znajduje ciemna plamka w kształcie klina. Samies trochę smuklejszy; przedni dolny wierzchołek klina sięga do środkowej linii brzucha i ma wyraźną granicę. Osiąga długość 4,5cm.
Warto wiedzieć: Mimo smuklejszego kształtu ciała , w trybie życia rozbora jest podobna do innych karpiowatych; żyje stadnie w górnych i środkowych warstwach wód lasów tropikalnych, najchętniej wśród roślin pływających . Tarło odbywa na spodniej stronie większych liści.
Wymagania:Stadna, zależnie od siedliska naturalnego żyje w wodzie miękkiej i ciepłej. Akwarium nie może być zbyt jasne, najbardziej pożądane w nim- rośliny pływające. Jest ruchliwa, potrzebuje więc dużo przestrzeni do pływania. Hodowla niełatwa, udaje się tylko w bardzo miękkiej i lekko kwaśnej wodzie. Akwarium powinno być mocno zarośnięte. Rozbora nie wymaga częstej podmiany wody.

Taki opis mógłby być?Smile
#12

Razbora klinowa - Rasbora heteromorpha

Opis jest bardzo książkowy.
W moim odczuciu jest tu wiele spornych kwestii.
Brak tu własnych spostrzeżeń. Brak zdjęć. Brak zalecanych warunków. Brak opisu warunków w których Ty je hodowałeś. Dieta ...
Spójrzcie jak wyglądają obecne i wzorujcie się na nich.
Niedługo powstanie regulamin zamieszczania i będziecie wiedzieć co obowiązkowo musi znaleźć się w opisie.

Radomskie forum akwarystyczne:
http://www.akwarystyka-radom.ugu.pl

#13

Razbora klinowa
Rasbora heteromorpha

Siedlisko:Płd-wsch. Azja (Tajlandia aż po Sumatrę)
Cechy charakterystyczne:Toważyska ryba nadająca sie do zbiorników ogólnych.U Razbory ciało jest nieco wyższe niż u innych karpiowatych; ubarwione czerwonawo-pomarańczowe, brzuch srebrny. Na tylniej części boków tułowia znajduje ciemna plamka w kształcie klina. Samies trochę smuklejszy; przedni dolny wierzchołek klina sięga do środkowej linii brzucha i ma wyraźną granicę. Osiąga długość 4,5cm.
Warto wiedzieć: Mimo smuklejszego kształtu ciała , w trybie życia rozbora jest podobna do innych karpiowatych; żyje stadnie w górnych i środkowych warstwach wód lasów tropikalnych, najchętniej wśród roślin pływających .
Wymagania:Stadna, zależnie od siedliska naturalnego żyje w wodzie miękkiej i ciepłej. Akwarium nie może być zbyt jasne, najbardziej pożądane w nim- rośliny pływające. Jest ruchliwa, potrzebuje więc dużo przestrzeni do pływania. Hodowla niełatwa, udaje się tylko w bardzo miękkiej i lekko kwaśnej wodzie. Akwarium powinno być mocno zarośnięte. Rozbora nie wymaga częstej podmiany wody. Podłożem powinna być mieszanina torfu i piasku.
Rozmnażanie:Nie jest łatwe rozmnażanie razbory, aby to się powiodło woda w powinna być stara, bardzo miękka i płytka , około 15 centymetrów, a miejsce gdzie stoi akwarium powinno być nasłonecznione. Przed tarłem, około 10-14 dni samce oddziela się od samic, należy je wtedy obficie karmić. Szczególnie chętnie jedzą czerwone larwy ochotek. Te warunki nie gwarantują sukcesu. Akwarium tarliskowe nie musi być duże, wystarczy o objętości 20 litrów. Akwarium to przed zagospodarowanie musi być wyparzone gorącą wodą oraz osłonięte przed silnym światłem. Samiec po zalotach próbuje się zbliżyć do samicy. Pływa nad nią w pozycji pionowej dotykając pyszczkiem głowy partnerki. Samica składa ikrę na spodzie szerokich liści. W tym czasie samiec wygina się w łuk wokół samicy i drżąc zapładnia ikrę. W czasie jednego tarła samica składa do 200 sztuk ziaren ikry, najczęściej jednak nieco mniej. Młode rybki wykluwają się po około jednym dniu. Wychów narybku żywionego drobnym zooplanktonem (pył) oraz larwami solowca nie sprawia kłopotów. Podstawowym warunkiem wzrostu narybku jest jest systematyczna częściowa wymiana wody w akwarium tarliskowym na zwykłą wodociągową. Tarło nie zawsze kończy się sukcesem!
Tarło
Karmienie:Toleruje większąść pokarmu. Zjada pokarm w płatkach, tabletkach i granulkach. Może nie zjadać żywego i mrożonego pokormu.
Ciekawostki: Razbora została sprowadzona do Europy w 1907 roku. Od razu zwróciła na siebie uwagę wszystkich miłośników ryb akwariowych. Powszechne zainteresowanie trwa nią do dziś. Powszechnie uważana jest za idealnego mieszkańca akwarium, a jej pielęgnacja przynosi wiele radości.
Temperatura:23-28 C, zalecana 27 C w zbiornikach tarliskowych.




Coś nie mogłem dobrych zdjęć zrobić:/

Cały opis tarła ściągnięty jest z superakwarium.pl.
Nie zależy nam na kopiowaniu encyklopedycznych teorii...
Dobrze widać, gdzie próbowałeś samemu coś tworzyć. Są tam literówki i błędy ortograficzne.
- Olek
#14

czy coś z tego co napisałeś wynika z twojego doświadzczenia ?
i udało ci się rozmnożyć razbory, albo chociaż doprowadzić do tarła ?

200 l agassiza, otoski i rodostomusy
http://s2.ifotos.pl/img/Akwa-2Mjp_hhaahrr.jpg
#15

Opis kardynałków jest bardzo przyjazny w czytaniu i o to chodzi.
Poprawiłem parę literówek. Wink
Śledząc do tej pory posty Bulkas'a można śmiało mówić, że wie co pisze o tych rybach. Na forum nieraz się chwalił kolejnymi sukcesami w hodowli.

Ja bym jeszcze chętnie tu widział trochę doświadczenia w związku z faktem iż jest to ryba zimnolubna.
Jak radzi sobie w różnych temperaturach, bo zakres jej tolerancji ma całkiem duży.
Jaką Ty uważasz za optymalną.
Ale to można później stopniowo uzupełniać.
Praca jest w porządku.

Radomskie forum akwarystyczne:
http://www.akwarystyka-radom.ugu.pl

#16

Gupik ? informacje ogólne i prywatne spostrzeżenia
Poecilia reticulata

Rozmiary ryb:

samiec do 4cm
samica do 7 cm
(rozmiary podane powyżej to rozmiary z mojej hodowli, gdzie największą samicą była Magenta blond)

Wygląd ryb:

U gupików występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec jest znacznie mniejszy od samicy, lecz o niespotykanym ubarwieniu. Jego płetwy grzbietowe i ogonowe są znacznie dłuższe od płetw samicy. Występuje wiele odmian hodowlanych samców tzw. ?standardów? np. triangel, dwumiecz, wachlarz rakietka. Są to oczywiście odmiany, którym daleko do formy dzikiej, która jest bardzo rzadko spotykana w akwarystyce.
Samice gupika są na ogół szare, lecz z lekko wybarwioną płetwą ogonową. Występują też samice oliwkowe, blond lub Albino, ale są znacznie rzadsze i dalekie od formy wyjściowej.

Zbiornik:

Minimalnym zbiornikiem dla gupików jest zbiornik 25l, gdzie można trzymać 5 samców Gupika Endlera lub dla kilku samic na czas rozrodu. Optymalnym zbiornikiem dla gupików są zbiornik od 70l wzwyż, gdzie można pozwolić sobie na stadko gupików. Ja osobiście posiadam zbiornik 100l, gdzie pływa ok. 25 sztuk gupików. Optymalną temperatura w zbiorniku to 24 stopnie, pH ok. 7, twardość wody od miękkiej do średniotwardej.

Karmienie:

Gupik to ryba wszystkożerna. Najchętniej jedzą pokarmy warzywne, dafnie, średnio chętnie ochotkę. Moje gupiki karmione są głównie dafnią mrożoną, ochotką, oraz paletą pokarmów suszonych takich jak: Tetra Pro Colour, Tetra Pro Vegetable, Tropical Guppy, Tropical Ichtio-vit itd.

Rozmnażanie:

Rozmnożenie gupika nie należy do trudnych. Gupiki rozmnażają się praktycznie w każdych warunkach (co nie znaczy, że można je w nich przetrzymywać). Ciąża trwa ok. 4 tygodni. Ilość młodych wynosi od kilku do sto kilkudziesięciu (rekord świata to 192 młode). Najczęściej młodych jest ok. 20. Nie odławiane młode są zjadane przez starsze osobniki.

Ważne informacje:

Wbrew pozorom hodowla gupika nie należy do najłatwiejszych za jaką jest powszechnie uznawana. Ryby źle znoszą pogorszenie warunków wody. Regularnie nie podmieniana woda może skutkować postrzępieniem i pozlepianiem się ogonów, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią.


To wersja testowa z niewyjustowaną czcionką i bez zdjęć. Chodzi o treść. Jak bardzo jest beznadziejna? Zdjęcia pocykam do wersji ostatecznej.

Pozdrawiam.
[100l] - "Gupikarium"
#17

(04.02.2011, 23:45)Olek napisał(a):  Opis kardynałków jest bardzo przyjazny w czytaniu i o to chodzi.
Poprawiłem parę literówek. Wink
Śledząc do tej pory posty Bulkas'a można śmiało mówić, że wie co pisze o tych rybach. Na forum nieraz się chwalił kolejnymi sukcesami w hodowli.

Ja bym jeszcze chętnie tu widział trochę doświadczenia w związku z faktem iż jest to ryba zimnolubna.
Jak radzi sobie w różnych temperaturach, bo zakres jej tolerancji ma całkiem duży.
Jaką Ty uważasz za optymalną.
Ale to można później stopniowo uzupełniać.
Praca jest w porządku.
Dzięki za opinię Smile
Czyli opis zostanie zaakceptowany? Big Grin
#18

Odpowiednie wersje po sprawdzeniu są przenoszone przez moderatora.
mikczuk95 w Twoim opisie brakuje jeszcze zdjęć.
Dopracuj te szczegóły edytując opis i będziemy rozmawiać.
Tym czasem przeniosłem artykuł od shadov o kirysku.
Wzorcowy artykuł, znalazł się nawet film. Wink
Shadov co do innych kirysków to Twoja decyzja.
Na razie nie narzekamy na nadmiar opisów hodowli więc na Twój nowy opis zawsze będzie miejsce.
Jak zdecydujesz się na opracowanie dalszych artykułów wyczyść tą notkę:

shadov napisał(a):Tyle opisu. Jakoś dziś miałem wenę na pisanie, a za to zdjęć jakoś fajnych nie mogę się na dysku doszukać kirysków spiżowych, jutro porobię trochę i dodam/podmienię.

edit...poprawiłem ze 3 drobne literówki i składnię. Tak się przy okazji zacząłem zastanawiać o sensie robienia osobnych tematów dla różnych gatunków kirysków...toż to będzie praktycznie to samo do opisania tak mi się wydaje, jak myślicie. Z jednej strony aby zachować pewną systematykę należałoby dla każdego kiryska zrobić osobny temat. Z drugiej strony żeby też nie było zbytniego bajzlu. Zawsze mogę opis to uogólnić dla wszystkich irysków z naciskiem na te z którymi się spotkałem- spiżowe, pstre i pandy.
żeby prezentacja gatunku była bardziej profesjonalna.
O wszystkich detalach śmiało możemy dyskutować w tym miejscu.
Pragnę tu nadmienić, że powstał regulamin obowiązujący w tym dziale:
-> http://www.akwaswiat.net/regulamin-zamie...25368.html

Radomskie forum akwarystyczne:
http://www.akwarystyka-radom.ugu.pl

#19

Oryzias ? rodzaj ryb belonokształtnych z rodziny kaczorkowatych (Adrianichthyidae)

Oryzias woworae -

to nowy, odktyty w ubieglym roku gatunek ryzanki
Nazwa pochodzi od nazwiska odkrywczyni Daisy Wowor

Wystepuja na ograniczonym obszarze, zamieszkują strumienie plynące w gestej dzungli na jednej z wysp archipelagu Sulawesi

Warunki:
Preferują zbiorniki w typie czarnych wód z wyczuwalnym ruchem wody, ale rownie dobrze czuja sie w klasycznych akwariach.

temperatura 24-28 stopni
ph 6-7
woda miekka do srednio twardej

Pokarm:
jedzą równie chętnie pokarm suchy (drobny, również płatki roślinne) jak i żywy (dafnia, szklarka, artemia)

Charakterystyka:

Sa to bardzo lagodne, stadne rybki dorastajace do 3,5-4 cm
Maja charakterystyczne, świecace na niebiesko oczy.
Wyraznie zaysowany na pomarańczowo kontur pletwy ogonowej, oraz dolna część tulowia i płetwy piersiowe.
Płetwa ogonowa prosto scięta.
Samiczki sa calkowicie bez polysku niebieskiego i jasniejsze od samców.
Samce maja metaliczny niebieski polysk, te starsze wybarwiaja sie na grafitowo i na tym tle niebieski polysk bardzo ladnie wyglada.

Rozmnażanie:

Zazwyczaj w soboty rano Smile samiczka nosi jajeczka ( tak jak to widac na 1 zdjęciu)
Samce w tym czasie intensywniej sie wybarwiają i walczą ze sobą.
Potem wszystko wraca do normy i rybki plywają razem w stadzie
Samiczka przykleja jaja do lisci roslin
Dorosłe ryby się nimi nie interesują i mozna zostawic ikrę z rodzicami
Mlode rybki wykluwaja sie pomiedzy 14 a 21 dniem od złożenia ikry i wyplywaja do powierzchni wody
Sa malenkie ale dobrze widoczne dzieki swiecącym oczkom Smile
Jak juz wypłyną powinno się je odłowic do innego zbiornika

To co napisalam o zachowaniu w czasie tarla to moje wlasnie obserwacje.
Mam ich w tej chwili 11 ( 9 samcow i 2 samiczki)
W grupie jest kilka samcow chyba jeszcze mlodych bo sa troszke mniejsze i nie wybarwiaja sie jeszcze tak intensywnie jak te wieksze.
Z moich (krótkich) obserwacji wynika również, że rybki odbywaja tarło raz na tydzień

   

   
#20

Betty, to te ryby są jajożyworodne czy jajorodne ?

Mało profesjonalnie napisane,ale szybko i łatwo się czyta.

240l :
Andinoacara rivulatus 1+1
Thorichthys meeki 1+1
Heros efasciatus gold (red) 1+1
37,5l :
4+2 Gupik :)





Skocz do: