• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

czarne nitki na roślinach-help!
#1

Witam, może zacznę od podania paru danych na temat zbiornika
pojemność-126l.
temperatura 26-27 stopni (grzałka z termostatem 50w aquael)
Filtr AquaClear 50 (w sumie odkad go zakupilismy pare tyg temu zaczęły się te problemy, wcześniej mieliśmy trochę słabszy, ale dużo dużo gorzej czyścił wodę)
Nawozimy co podmianę Aqua Art-Plant Gainer
Ostatnio podmiany robiliśmy dość często ok 20% co 3-4 dni, ponieważ walczyliśmy z ospą (podawaliśmy ichtio, ale problem był już wcześniej)
Oświetlenie 2x 18w + 2x 11w włączone ok 12h
CO2 tylko easycarbo, jednakże przez ostatnie 2tyg nie podawane (podawaliśmy ichtio i nie chcieliśmy mieszać)

Roślinki jak widać na zdjęciu
Mikrozorium (poprzednie zostało całe zaatakowane przez to świństwo)
Anubias
kryptokoryna
Hemianthus
Pellia
Różne mchy
ludwigia
Moczarka
i parę innych których nazw niestety nie znam




Zbiornik założony pod koniec lipca

Obsada:
14x neon czerwony
6x danio choprae
5x kirys albinos
3x kirys panda
5x otosek
2x pielegniczka ramireza
1+2 bojownik syjamski
4x krewetka amano
2x ślimak helena (maluszki)

Już parę tygodni temu (niedługo po tym jak kupiliśmy właśnie nowy, mocny filtr) zaczęły pojawiać się najpierw na mikrozorium (które wczesniej rosło bardziej na środku akwa i pod powierzchnią)

następnie na mchach w jego okolicy, doszło do tego, że musieliśmy mikrozorium przyciąć po czym zupełnie usunąć.
Nitki na nim rosnące wydawały się szare, szaro-czarne jednak po wyjęciu z wody wyglądały jak ciemno-zielone kępki. Teraz zaczynają rosnąć na czerwonej ludiwigii pod tylną szybą na obrzeżach liści, oraz na tych zielonych roślinkach w lewym i prawym rogu akwa, na tych roślinach całe liście porastają czarne krótkie włoski. Już nie wiemy co robić, staramy sie wycinać zarażone liście, ale niedługo nic w akwa nie zostanie.
Na kamieniach też się zaczynają pojawiać Sad
Ma ktoś pojęcie co to może być?
Byłam w temacie o zielonych glonach nitkowatych, ale nasze wyglądają inaczej, w wodzie są zupełnie czarne, bądź siwe i nie rosną takie długie Sad

Kocham moje Skarby :*
#2

Nie masz pewnie dopracowanych parametrów wody więc byś musiała się posilić lepszą filtracją mechaniczną.
Jak podawałaś ichtio woda jak najczęściej podmieniana w małych ilościach.Z tego co mi wiadomo tym nawozem Aqua Art-Plant Gainer nawozi się wodę z RO
#3

masz może akwa przy oknie lub tam gdzie promienie bardzo dobrze docierają ??
#4

Nie mamy akwarium przy oknie a w pokoju częściej jest półmrok niż światło by miało docierać.
Wyzwaliśmy glony na pojedynek. Dokupiliśmy kabombe, żabienice i bakope. Nie będziemy dawać żadnych nawozów. Podmiany będziemy robić tygodniowo 50% z czego pół na pół z wodą destylowaną dokupiliśmy również 4 kosiarki które już zaczęły nam czyścic akwarium zobaczymy czy wygramy te walkę czy polegniemy.

#5

Czarne nitki mi osobiście pięknie zlikwidowały krewetki amano tylko musiałem przygłodzić.
#6

Posiadamy 4 amano i 4 młode kosiarki plus 5 otosków. na 126L możemy dołożyc jeszcze z 6? docelowo będziemy wtedy mieli 10 amano i 11 Red Cherry nie za dużoSmile?

#7

Krewetki jak najbardziej ale z tymi kosiarkami jak podrosną to trzeba będzie coś zrobić.
#8

Kosiarki jak są młode to sobie poradzą z nitkami.Dwa,trzy dni postu i zobaczysz jak glony znikają.

"Tylko prawdziwa przyjaźń to potęga..."
Małe Malawi-nieistniejące
http://www.akwaswiat.net/-200-malawi-t-28348.html
Prawie Azja-nieistniejące
http://www.akwaswiat.net/-200l-azja-the-...867-9.html
#9

(04.09.2010, 18:37)toomeka@wp.pl napisał(a):  Krewetki jak najbardziej ale z tymi kosiarkami jak podrosną to trzeba będzie coś zrobić.

Nie planujemy ich trzymać do większych rozmiarów niż 5cm.
Zakupiliśmy je na wojnę z glonamiTongue Kiedy nam podrosną wymienimy je na nowe młode w zoologuSmile O ile będzie taka potrzeba.
Mamy zamiar też wymienić filtr na zewnętrzny co zmieni ruch wody w akwarium i może będzie lepiejWink

#10

Filtr zewnętrzny to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza przy większych zbiornikach, a Wasz do małych nie należy Tongue Krewetki glon usuwają piorunem Smile wiem bo miałem

375l - Roślinne
http://www.akwaswiat.net/-375l-greg3or-r...23370.html
Zapraszam !! Zlikwidowane na okres przeprowadzki ( 1 - 5 m-cy )

30l Aquael - Aktywne
http://www.akwaswiat.net/-30l-greg3or-t-34114.html



Skocz do: