• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Oświetlenie
#1

No to tak mam akwarium 25l Biotop Azja i tu moje pytanie jakie oświetlenie będzie najlepsze ?? Rośliny jakie dobrałem potrzebują oświetlenia średnie-dobre no to nie wiem za odpowiedzi z góry dzięki ;P

25l Bojownik
7l Rośliniak z Ślimaczkami
80l pustka nie mam narazie pieniążków ;P
#2

Jakie rośliny dokładnie ?

Zapraszam na Dolnośląskie forum akwarystyczne www.dfa.net.pl
#3

Przeważne spotykam się mniej więcej z takim podziałem:
"małe światło" to od 0,3W\l do 0,4W/l
"średnie" to od 0,4W/l do 0,6W/l
"duże" to powyżej 0,6W/l nawet do 1W/l

Należy jednak uważać z dużym oświetleniem, bo łatwo można nabawić się glonów.

Jednak oprócz ilości watów liczy się również jakość światła. Tu już jestem dość cienka w tym temacie. Chodzi o temperatury barwowe swiatła i lumeny i szereg innych właściwości.
Jeśli możesz zainwestować w profesjonalne świetlówki akwarystyczne to na pewno ktoś tu ci doradzi odpowiedni rodzaj i układ. Jeśli nie stać cię na nie, to dobre efekty, choć przy większej dawce ostrożności i cierpliwości uzyskasz zwykłymi świetlówkami, które można kupić w hipermarketach. Zwróć tylko uwagę by barwa światła była biała a nie żółta.

Jeśli to świerze akwarium, to lepiej na początek kupić rośliny mało wymagające i szybko rosnące. Pomogą "zjadać" nadwyżki składników mineralnych w wodzie typowe dla startującego awka, tym samym minimalizując ryzyko plagi glonów. Po miesiącu, gdy masz już ustabilizowaną sytuację w akwarium możesz stopniowo wymieniać je na rośliny bardziej wymagające i dokładać oświetlenie nadając wymarzony wygląd swojej aranżacji.

No i faktycznie podaj nazwy tych roślin co kupiłeś, może coś więcej doradzimy, bo czasem to co napisane troszkę mija się z praktyką.
#4

Kryptokoryna
Mech Jawajski
Gałęzatka
Rzęsa Wodna

25l Bojownik
7l Rośliniak z Ślimaczkami
80l pustka nie mam narazie pieniążków ;P
#5

Moim zdaniem spokojnie możesz utrzymać światło ok 0,5W/l przy takich roślinach.


Skocz do: