• 1 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Glonojad-sprawdź którego masz w obsadzie.
#1

Postanowiłem napisać ten temat w związku z licznymi postami typu "mam glonojada".Każda osoba podająca swoją obsadę proszona jest o nie pisanie "2 glonojady".Proszę podawać dokładne nazwy gatunków bo jak widzicie glonojady są różne.
Ryby zwane przez większość glonojadami cieszą się dużą popularnością ze względu na dietę w której w skład wchodzą glony.Warto jednak wspomnieć że większość gatunków żywi się glonami tylko w początkowym okresie swojego życia(młode osobniki).Jednak pomagają one nam też utrzymaniu porządku w akwarium żerując i mieszkając na dnie zbiorników.Aby nie szukać każdego po kolei w internecie zamieszczam fotki,nazwy gatunkowe i podstawowe dane:


Zbrojnik niebieski-to właśnie on jest tym najczęściej zwanym tytułowym "glonojadem".
Rybka ta wymaga zbiornika minimum 100 litrów.W akwarium dość rzadko przekracza wymiary 15cm długości.Jego podstawą diety jest głównie pokarm roślinny("domowej roboty"pokarm-warzywa)w okresie młodości w większym stopniu żywi się glonami.W jego jadłospisie nie powinno też zabraknąć celulozy-korzenia do którego się "przykleja".Zbrojniki należą do ryb które żyją nawet 15lat dlatego warto się dwa razy zastanowić przed ich kupnem.Są pokojowo nastawione do rybek z obsady.Przejawią agresję tylko samce ustalając hierarchię i swoje terytorium i pozycje w akwarium względem innego samca.


Zbrojnik lamparci "gibiceps"-dość popularny na rynku akwarystycznym.Dorasta on do dość dużych rozmiarów,nawet 40cm długości.Dlatego zaleca się dla nich jak największe akwarium.Dobrze im robi swoboda pływania w zbiornikach o dużej powierzchni dna.Akwarium musi być naprawdę duże gdyż ta rybka osiąga duże rozmiary,potrzebuje on dużej najlepiej niestandardowej powierzchni zbiornika(min 100dł50szer).Każda rybka z tej rodziny wymaga licznych kryjówek w których zazwyczaj za dnia odpoczywają a nocą żerują.Akwaryści często rozpoznają w nich nawet po dopiero kilku latach fakt że ma więcej promieni płetwy grzbietowej i może okazać się zbrojnikiem-Liposarcus pardalis o zbliżonych wymaganiach wodnych.


Grubowarg syjamski "kosiarka"-rybka znana z "koszenia glonów".Akwaryści cenią jej pracę która polega na posiadaniu w "głównym menu" glonów włoskowatych/pędzelkowatych które często osiadają w najmniej satysfakcjonujących nas miejscach w akwarium.To rybka o podłużnej budowie ciała osiąga rozmiary do 15cm.Jest rybką stadną trzymane osobno często są ospałe i nie da się zauważyć ich prawdziwego piękna.Dość ruchliwa rybka,spłoszona potrafi nerwowo pływać i wyskakiwać z akwarium dlatego warto mieć przykryte akwarium.Akwarium nie powinno być mniejsze niż 100litrów(dość długie).Chętnie przyjmuje też żywe drobne pokarmy typu "ochotka".Jednak przede wszystkim wskazana jest dieta roślinna.Często mylona z Fałszywą Kosiarką(Garra taeniata).Prawdziwa "kosiarka" posiada podłużny czarny pas aż do końca swojej płetwy ogonowej.

[IMG]http://img192.imageshack.us/img192/8206/29072009otosek.jpg/IMG]
Otosek przyujściowy(Otocinclus affinis)-najmniejszy a zarazem najdelikatniejszy z "glonojadów".Dzięki swym małym rozmiarom nie przekraczającym 5cm,jest często hodowany w mniejszych akwariach.Jest rybką stadną należy go trzymać w grupkach minimum pięciu osobników.Potrzebuje dobrze zarośniętego akwarium z licznymi kryjówkami z korzeni i roślin.Jest dość wrażliwy na złą jakość wody więc należy mieć to n uwadze decydując się na jego kupno.
Warto też dodać, że to rybka całe życie jedząca glony i i ich udział w diecie jest bardzo znaczący. W przypadku braku wystarczającej ilości osiadłych glonów trzeba dokarmiać pokarmem roślinnym. Dieta jest równie ważna jak parametry wody.
Nadaje się do akwarium z towarzyskimi łagodnymi rybkami.


Zdjęcie: Viktim

Krewetki są coraz popularniejszymi mieszkańcami naszych akwariów.
Te drobne bezkręgowce świetnie nadają się do małych zacisznych zbiorników.
Najpopularniejszy gatunek "red cherry" stał się jednym z najchętniej kupowanych okazów krewetek.
Można polecić je początkującym jako uzupełnienie obsady do zwłaszcza małych i bezkonfliktowych akwariów, ze stosunkowo drobnymi i łagodnymi rybami.
Są łatwe w hodowli i rozmnażaniu, dlatego grono ich hodowców stale się powiększa.
Krewetki są glonojadami. W ich diecie przede wszystkim uwzględnia się glony(głównie w postaci osadów lub drobniutkich nitek) a także inne pokarmy tj. specjalne drobne karmy resztki rybiego pożywienia a także parzone warzywa i owoce tzn. sałatę, banana, marchew.
Krewetki nie mają specjalnych warunków co do jakości wody. Dla pospolitych gatunków takich jak: red cherry, babaulti, woda powinna mieć około 25'C(21-28) odczyn obojętny z tendencją kwasowego(około 6,5). Lubią dodatki w postaci garbników(nieznacznie miękkiej wody).Preferują świeżą i dobrze natlenioną wodę.

Podziękowania dla: maja

Prosiłbym o nie odpowiadanie w tym temacie.Możecie za to zamieścić informację wraz ze zdjęciem o innym gatunku "glonojada" która przyda się początkującym wybierając i pytając o takową rybkę.

Radomskie forum akwarystyczne:
http://www.akwarystyka-radom.ugu.pl

#2

Glonojad syjamski

Temperatura: Od 22 do 28 C.
Długość do 25 cm.
Warunki hodowlane:
Glonojad syjamski potrzebuje licznych kryjówek. Akwarium powinno być nakryte, ze względu na skoczność tego gatunku. Osobniki młode są tolerancyjne, natomiast starsze stają się zadziorne, toteż należy je odseparować. Parametry wody nie odgrywają większego znaczenia pod warunkiem, że woda jest czysta i dobrze napowietrzana. Najlepiej jak akwarium ma minimum 80 litrów.

Zbrojnik kolumbijski

Temperatura: 23 ? 26 C.
Długość - W naturze osiąga długość 25 cm, w akwarium znacznie mniejszy.
Warunki hodowlane: Akwarium powinno być duże lub bardzo duże, porośnięte roślinami o szerokich liściach, które zaciemniają podłoże akwarium. Doskonale komponuje się w akwarium z dekoracjami z korzeni i kamieni. Woda powinna być mocno natleniona i regularnie odświeżana. Preferowane parametry wody: pH 6-7, miękka lub średnio twarda.

"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki"

#3

Olek napisał(a):Zbrojnik lamparci "gibiceps"-dość popularny na rynku akwarystycznym.Dorasta on do dość dużych rozmiarów,nawet 40cm długości.Dlatego zaleca się dla nich jak największe akwarium.Dobrze im robi swoboda pływania w zbiornikach o dużej powierzchni dna.Akwarium musi być naprawdę duże gdyż ta rybka osiąga duże rozmiary,potrzebuje on dużej najlepiej niestandardowej powierzchni zbiornika(min 100dł50szer).Każda rybka z tej rodziny wymaga licznych kryjówek w których zazwyczaj za dnia odpoczywają a nocą żerują.Akwaryści często rozpoznają w nich nawet po dopiero kilku latach fakt że ma więcej promieni płetwy grzbietowej i może okazać się zbrojnikiem-Liposarcus pardalis o zbliżonych wymaganiach wodnych.

Coś tu nie gra - Liposarcus jest mylony z Plecostomusem, a nie gibbicepsem.

Rafał
#4

Zbrojnik karłowaty

Długość:

Osiąga wielkość około 12 cm.
Odżywianie:

Spożywa większość dostępnych pokarmów suchych i żywych, należy pamiętać by jej dieta zawierała składniki roślinne.
Temperatura:

Toleruje wodę z zakresu 15-28 C. Aczkolwiek temperatury z górnej granicy nie powinny być długotrwałe.
Warunki hodowlane:

Gatunek ten wymaga czystej i dobrze napowietrzonej wody. Mimo, ze ryba ta żywi się glonami to nie jada roślin rosnących w akwarium, szczególnie szerokolistnych. Trzeba zapewnić mu kryjówki, w których może się schować w ciągu dnia.
Kopiowanie bez źródła to plagiat!
Tekst skopiowany z : http://www.superakwarium.pl/zbrojnik-kar...id469.html

Zbrojnik czarnopasy

Długość:

Dorastają do 40 cm.
Odżywianie:

Jego dieta składa się głównie z glonów, można ją wzbogacać o granulaty roślinne.
Temperatura:

Toleruje temperatury z zakresu 22-26 C.
Warunki hodowlane:

Gatunek lubi wodę dobrze filtrowaną i płynącą. Potrzebuje również kryjówek oraz sporych płaskich lub okrągłych kamieni, a także korzeni. Zaleca się trzymanie jednego osobnika w akwarium, ponieważ walczy on z przedstawicielami swojego gatunku, ale spokojnie zachowuje się w stosunku do pozostałych mieszkańców akwarium. Woda powinna być lekko kwaśna lub obojętna i miękka.
Kopiowanie bez źródła to plagiat!
Tekst skopiowany z : http://www.superakwarium.pl/zbrojnik-cza...id458.html

"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki"

#5

treść pochodzi z : http://www.superakwarium.pl/zbrojnik-zebra-id892.html
ZBROJNIK ZEBRA
Opis
Jest to zdecydowanie jeden z najpiękniej ubarwionych zbrojników. Jego ciało pokrywają biało czarne paski, które wyglądają niezwykle atrakcyjnie. Ogólnie uznawany jest za gatunek łagodnie usposobiony. Większość czasu spędza w strefie przydennej, a szczególnie uaktywnia się po zmroku. Zdecydowaną wadą zbrojnika zebra jest jego dosyć wysoka cena.
Pochodzenie
Dorzecze rzeki Xingu w Ameryce Południowej.
Długość
Do 8-9 cm.
Odżywianie
Dosyć chętnie spożywa pokarmy takie jak: larwy owadów, pokarmy gotowe oraz serca wołowe. Najchętniej spożywa pokarm po zgaszeniu światła.
Temperatura
23-26 C.
Warunki hodowlane
Nie jest trudny w utrzymaniu pod warunkiem zapewnienia odpowiednich warunków. Może być hodowany w akwarium wielogatunkowym razem z gatunkami o zbliżonym usposobieniu. Zbiornik powinien mieć minimum 70 cm długości. Za podłoże może posłużyć żwir o łagodnych krawędziach lub piach. Dekoracje możemy utworzyć z kamiennych grot, korzeni oraz łupin korzenia kokosowego. Przy dnie wskazany jest delikatny prąd wody. Możemy go uzyskać za pomocą wydajnej pompy. Woda: miękka do średnio twardej, dobrze napowietrzana, regularnie częściowo podmieniana o pH 6,0-7,0.
Rozmnażanie
Para najchętniej wyciera się w ciasnych grotach. Złożona przez samicę ikra jest zapładniania przez samca. Następnie przez kilkanaście dni z zapałem broni on ikry oraz wylęgu.

240l :
Andinoacara rivulatus 1+1
Thorichthys meeki 1+1
Heros efasciatus gold (red) 1+1
37,5l :
4+2 Gupik :)#6

http://www.planetcatfish.com/catelog/num...&thumbs=16 i sprawdź którego masz Smile he he he
#7

For the people asking about warwick business school reading list, harvard reading list, top 10 best business books to read, stanford business school mba reading list, top 10 business books to read, business management reading list, I highly suggest this great business reading list forum or what does a book of business mean, harvard business reading list, operations management reading list, hsc business studies book list, ucl law reading list, what books do harvard business students read, alongside all this high rated business reading list site as well as business reading list 2020, ucl recommended reading list, what is level 7 reading, columbia business school known for, top 10 best business books to read, harvard business school online mba cost, not to mention this top rated business reading list url which is also great. Also have a look at this high rated business reading list tips as well as best books to read for business analyst, best business reading books, book of business review, which of these are examples of business analytics, best book to learn data analytics, business book list 2020, alongside all this best business reading list details as well as top five business books to read, top 10 business books to read in hindi, stanford business school reading list, business book list 2020, what a levels for business, operations management journal ranking, as well as useful business reading list forum which is also worth a look. I also recommend this awesome business reading list info alongside all mba harvard business school price, ucl recommended reading list, list of business books to read, top 10 business books to read, top 10 business books to read in 2020, business school reading list, as well as this top rated business reading list tips on top of columbia business school email, good business reading books, london business school ranking, london business school how to get admission, business analytics reading list, harvard reading list 2021, and don't forget awesome business reading list forum which is also great. Finally, have a look at this best business reading list link for good measure. Check more Great Business Reading List Site 87445b6
#8

To the lady inquiring about slot qq online, roulette slot machine, caesars slots, baba wild slots & casino, bca77 slot, viral4dslot, I highly suggest this top judi slot blog or jackpot86 mobile, play real slots for real money, slot v online casino, download judi slot online, cara main slot online, situs yg lagi gacor, not to mention this updated slot maxwin blog as well as agen slot joker bonus new member, luckyland casino sign in, agen judi online, spin pokies, pokies mobile, freebet casino tanpa deposit, not to mention this great situs slot online advice which is also great. Also, have a look at this excellent slot88 forum alongside all blue wizard slot, games like jackpot party casino, slot demo pragmatic play, mpo slot new member 100, link slot demo pg soft, best free spins no deposit, not to mention this updated slot gacor online blog as well as judi slot online bri 24 jam, qq bandar slot, play n go slots, akun demo bonanza gold, website slot online, nama apk judi slot, and don't forget awesome slot gacor tips which is also worth a look. I also suggest this best slot gacor hari ini info as well as casino slots no deposit, gossip slots, okeplay777 slot, judi bonus tanpa deposit, judi slot kiss918, gossip slots no deposit bonus, not to mention this best slot maxwin advice and don't forget mpo slot online, riversweeps jackpot, deposit ovo 10rb, cara deposit pragmatic play, slot mpo 24 jam, slot gacor, on top of new judi slot link alongside all game slot sweet bonanza, freeslotsland, wa slot 88, game zeus judi, wizard of oz free slots casino, bonus agen138, which is also great. Finally, have a look at this top rated agen slot details with sizzling hot deluxe, casino spins, pragmatic play gacor, slot bonus 15rb, bos 88 slot online, slot777 hoki, for good measure. Check more @ Top Reasons For Deciding On Crypto Systems 177dbfb


Skocz do: