• 15 Głosów - 3.53 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Jak samodzielnie dobrać obsadę - dla początkujących
#1

W związku z tym, że powstaje coraz więcej tematów dotyczących obsad różnych litraży zakładam temat, który mam nadzieję ułatwi Wam zadanie i w pewnym sensie usamodzielni Wink

1. Jeśli czytasz ten temat to znaczy, że decyzja o zdobywaniu informacji o akwarium w internecie została podjęta - i słusznie.
Zachęcam do samodzielnego poszerzania wiedzy, korzystania z książek, tematycznej prasy i właśnie internetu. Odradzam natomiast w tej kwestii sklepy zoologiczne - do sklepu przychodzimy przygotowani i tej zasady trzymamy się nie tylko w sprawie obsady.
Nie polegamy tylko i wyłącznie na jednym źródle informacji.
2. Nie stosujemy różnego rodzaju przeliczników ilości ryb czy cm ryb na litry.
3. Dobierając obsadę miejmy na uwadze przede wszystkim komfort zwierząt a nie tylko własne upodobania (z czasem, wraz z rozszerzaniem wiedzy na temat akwarystyki ulegają one zmianom)
Pamiętajmy o tym, że do naszych zbiorników trafiają młode zwierzęta, które nie osiągnęły jeszcze swoich maksymalnych rozmiarów. Ryby z czasem urosną, dlatego nie starajmy się za wszelką cenę wpuszczać do akwarium zbyt dużej ich ilości.
4. Przed podjęciem decyzji czytamy o wymaganiach interesujących nas gatunków. Zwracamy uwagę na minimalny litraż, temperaturę, pH, twardość wody, wystrój, usposobienie ryb (terytorialność, stadny/samotniczy tryb życia), zajmowaną w akwarium strefę (powierzchnia wody, środek, dno).
Poza litrażem bierzemy pod uwagę wymiary akwarium. Przykładowo dla ryb przydennych ważniejsza niż sam litraż będzie powierzchnia dna.
5. Zastanawiamy się nad rodzajem interesującego nas akwarium (towarzyskie, biotopowe, jednogatunkowe, typowo roślinne)

* W zbiornikach towarzyskich (które najczęściej są obiektem zainteresowania początkujących akwarystów) o pojemności 50 - 200 l obsadza się zbiornik przeważnie wg schematu :

- 1 gatunek ryb przydennych
W zależności od gatunku i jego wymagań będą to np. :
różne gatunki kirysków, piskorki, małe gatunki bocji (w kolejności od najmniejszych do największych)
W zależności od gatunku i litrażu utrzymujemy 5 - 15 szt
- 1 gatunek drobnych stadnych ryb
W zależności od gatunku i jego wymagań będą to np. :
różne gatunki neonów, razbor, bystrzyków, (w zależności od wielkości akwarium dobieramy różne ilości 10 - 30 szt)
- 1 gatunek nieco większych ryb żyjących w parach/haremach
W zależności od wielkości zbiornika, będą to na przykład :
Małe południowoamerykańskie pielęgniczki (http://www.apisto.pl)
Ryby labiryntowe (http://www.akwarium.info.pl/index.php?It...k=category)
Żyworódki jak mieczyki, molinezje, gupiki (wbrew powszechnej opinii o bezproblemowości ich hodowli odradzam je jednak początkującym ze względu na duże zdolności rozrodcze).
Należy też rozważyć łączenie ich z rybami preferującymi miękką wodę.
Jeśli parametry naszej wody nie osiągają skrajnych wartości i nie planujemy żadnych manipulacji (odradza się początkującym akwarystom) to nie ma przeszkód. Obecnie większość gatunków ryb rozmnażanych w niewoli ma stosunkowo dużą tolerancję na niewielkie odstępstwa od preferowanego optimum.
- Dodatkowo, glonojady
W związku z tym, że większość akwarystów lubi mieć w zbiorniku "glonojady" pamiętajmy, że :
Nie wszystkie glonojady faktycznie jedzą glony.
Nawet w małych zbiornikach dobrze spełnią swoją rolę :
ryby z grupy Otocinclus sp (otoski) (5 szt/50l)
krewetki (najpierw czytamy o krewetkach, nie utrzymujemy ze wszystkimi gatunkami ryb, w dobrze zarośniętych zbiornikach krewetki mają większą szansę przeżycia) (10 szt na start - w dobrych warunkach będą się mnożyć)
Dla większości początkujących akwarystów "glonojadem" najczęściej jest Zbrojnik niebieski - żywi się glonami na początku a z wiekiem przestawia się na podawaną pozostałym rybom karmę i częściowo traci zainteresowanie glonami.
(utrzymujemy ok 3 szt w zbiornikach powyżej 100 l)
Należy pamiętać, że zbrojniki mają szybką przemianę materii a jej produkty przyczyniają się do rozwoju glonów.

W przypadku dużych zbiorników dozwolone są oczywiście pewne odstępstwa od zaproponowanego przeze mnie schematu, w temacie nie uniknęłam oczywiście uogólniania.

Większość puntów wydaje się być oczywista, jednak różnie to bywa.
Na chwilę obecną temat obejmuje podstawowe wg mnie informacje, będzie jeszcze uzupełniany.
Proszę o nie zadawanie pytań w tym temacie, natomiast własny wkład w jego rozwój oraz wszelkie uwagi osób "czujących się na siłach" będą mile widziane Smile

Przyklejam,
Kejdi
#2

Sama prawda=-)
#3

Twój wkład merytoryczny jest wprost nieoceniony. Po co ten post? Co wnosi ciekawego do tematu? +10 do poziomu ostrzeżenia- pniesz się Wink


Skocz do: