• 3 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zmiana Oświetlenia.Pokrywa standard,profil 80dł,35szer(profil).Fotorelacja i cennik.
#11

strojter napisał(a):Stateczniki elektroniczne działają bez starterów.
Dzięki bo nie byłem teraz pewny
#12

Po zdobyciu pewnego doświadczenia w akwarystyce postanowiłem przerobić swój produkt akwariopodobny na akwarium zbliżone do holendra (takie założenie).

Standardowy statecznik magnetyczny w pokrywie może obsłużyć jedynie 2x 18W, co jak wiadomo przy założeniu, że akwarium będzie miało te około 100 l wody daję 0,36 w/l wody, co jest zdecydowanie za mało, na bardziej wymagające rośliny. Chociaż to jest nie jedyny współczynnik, który decyduje o jakości oświetlenia (http://www.akwarium.betanet.pl/artykuly/...tlenie.php).

Dla mnie priorytetem było, aby pokrywa z zewnątrz nie została zmieniona wizualnie(wystające kable itp.).

Postanowiłem zakupić statecznik elektroniczny, który to według wielu jest lepszy a poza tym, to już trochę inna technologia.

Statecznik zakupiłem w hurtowni elektrycznej, co wyszło taniej o koszty przesyłki, jego cena w maju wynosiła 62 zł.
Jest to statecznik z możliwością podpięcia 3 lub 4 świetlówek 18w.



Oczywiście u mnie podpięte są 4 świetlówki 18 W philipsa:
- 840 (4000K) 10,5 zł,
- 2x 860 (6500K) 11 zł,
- aquarelle (10000K) 23 zł.

W sumie daje to 4x 18= 72 W, czyli 0,72 W/l wody co jest już dobrym początkiem dla akwarium roślinnego.

Pierwszym problemem jak się okazało, była plastikowa belka w której znajdował się statecznik i do której były przyczepione oprawki na świetlówki. Okazało się że owa belka nie jest przyklejona na silikon jak na początku myślałem, lecz wtopiona w pokrywę. Po użyciu szlifierki z papierem ściernym problem znikł, lecz belka do niczego się już nie nadaje (zniszczona), choć możliwe, iż ktoś z większą cierpliwością uratowałby ją. Niestety zdjęcia nie mam, ale jak ktoś ma pokrywę taką wystarczy, że spojrzy jak jest umocowana.


Kolejnym problemem był sposób umocowania uchwytów aby nie dziurawić pokrywy.
Zrobiłem coś takiego.






Na zdjęciu widać uchwyt przykręcony do tej białej "listeweczki", która została następnie przymocowana dzięki lutownicy - wspawana (trzeba uważać aby się nie przetopić na wylot przez pokrywę). Tą białą listewką jest kawałek plastikowego karnisza i jest to ta węższa część która od strony pokrywy ma wycięcie wzdłuż (ułatwiło przykręcenie śrubki).



Tak prezentują się podłączone świetlówki.




Kolejnym problemem okazało się wbrew pozorom odpowiednie podłączenie kabli oprawek do statecznika. W sklepie zapewniono mnie, iż po złym podłączeniu kabli nic złego się nie stanie. Ile z tego prawdy nie sprawdzałem, lecz przed włączeniem prądu mocno się zastanawiałem (schemat jest na stateczniku).



Na koniec najgorsze - gdzie go schować?
Od wewnątrz pokrywy nie mógł być, ponieważ para i duża wilgotność. Na pokrywie też nie, ponieważ chciałem schowany.

Zrobiłem tak.

Widok z tyłu.


Widok z przodu.



Gdy się stoi przed akwarium to go nie widać. Ja na razie kabli nie skracam dlatego że zamierzam powiększać w przyszłości akwarium i możliwe że wykorzystam ten statecznik z oprawkami. W akwarium mam tło, więc ich nie widać.
Statecznik jest przyklejony do pokrywy taśmą dwustronną lecz jak się nagrzeje to się odkleja, lecz nie spada w moim przypadku taśma jest zbędna.


Koszty przeróbki pokrywy:
- statecznik 62 zł,
- oprawki 8 szt. po 6 zł =48 zł,
- uchwyty 4 komplety po 2 szt. w sumie 6zł,
- świetlówki w moim przypadku dokupiłem aquarelle 23 zł,
- papier ścierny i lutownica niemal w każdym domu.

Koszt przerobienia oświetlenia bez świetlówek 116 zł.
Oprawki i uchwyty kupiłem na allegro, ponieważ zwłaszcza oprawki w moim rejonie nie są dostępne.


Gdybym teraz kupował akwarium kupiłbym proste i sam wykonał pokrywę. Nie miałbym problemów z chowaniem kabli, stresem aby nie zniszczyć obudowy itd., itp.,
Wykonanie pokrywy moim zdaniem nie jest takie straszne i trudne zwłaszcza, że w sieci można znaleźć mnóstwo projektów i wykonań. Wszystko zależy od chęci zainteresowanego oraz umiejętności manualnych.

Po tej przeróbce nie mam problemów z roślinami. Rosną pięknie, bąblują (podaję co2) i wszystko jest w porządku, chociaż jestem w trakcie ustalania dawki nawozów.
Teraz jest aranżacja w nieładzie, ale przykładowe fotki.









Moje rośliny:
- Blyxa japonica - blyxa japonska,
- Ceratopteris thalictroidesa - Paprotnica sumatrzańska,
- Ludwigia repens,
- Heteranthera zosterifolia,
- microsorium windelov,
- Cryptocoryne aponogetifolia,
najnowsze:
- Didiplis Diandra,
- Alternanthera Bettzickiana Green,
- Alternanthera Rubra,
- Alternanthera Reineckii Lilacina,
- Hygrophila Polysperma Rosanervig,
- Ludwigia Peruviana,
- Alternanthera Colorata,
- Lysimachia nummularia-Aurea,
- Bacopa Monnieri,
- Hygrophila Corymbosa 'Glabra'.

Powodzenia w swoich własnych przeróbkach.

Podziękowania za rady dla użytkownika "Sopel".
#13

Cytat:Oczywiście u mnie podpięte są 4 świetlówki 18 W philipsa:
- 840 (4000K)
- 2x 860 (6500K)
- aquarelle (10000K)

Hmmm nie wiem może się mylę ale wydaje mi się(patrząc na zdjęcie), że powinno być tak:
- 840 (4000K) x2
- 865 (6500K) x1
- aquarelle (10000K) x1
#14

Tak zgadza się to co piszesz w oparciu o zdjęcie, pomyliłem się co do oznaczenia świetlówki o barwie 6500K jej oznaczenie 865 a nie 860, na zdjęciu są dwie 840 i jedna 865. Teraz mam na odwrót, wziąłem stare zdjęcie.
#15

czemu nie zrobisz zdjecia z przodu akwarium ?? teraz nic nie widac , co z czym jest połaczone , jaki masz paln , zmien zdjecia Big Grin (chodzi mi o srodek.. rosliny)

zapraszam na moje akwo wszystkie wypowiedzi dozwolone nawet te ponizej pasa :P
http://www.akwaswiat.net/-200l-po-restar...12065.html
#16

Zdjęcia samego akwarium będą.... kiedyś w galerii. Teraz nie mam czym się pochwalić Sad.
Aranżacja zmienia się co jakiś czas, brak mi "duszy artysty" Big Grin , dlatego środka nie pokazuje.
#17

masz krewetki widze, tez mam na nia ochote tylko nie wiem czy w tym gaszczu mnie bedzie im dobrze ...wejdz zobacz akwo i doradz

zapraszam na moje akwo wszystkie wypowiedzi dozwolone nawet te ponizej pasa :P
http://www.akwaswiat.net/-200l-po-restar...12065.html
#18

zigu napisał(a):masz krewetki widze, tez mam na nia ochote tylko nie wiem czy w tym gaszczu mnie bedzie im dobrze ...wejdz zobacz akwo i doradz

Proszę nie tutaj...

Swoją drogą nie było mnie tu X czasu... a pokrywa 200L nadal czeka, a topi się jak poprzednia. Także bedzie czas na zmiany.

tiger_zaby Good Job, nawet lepiej ode mnie Smile

Dawid
200L
#19

WitamSmile kilka dni temu z molestowałam męża, żeby mi przerobił pokrywęSmile Trwało to dość długo bo 6h... Od 22 do 4 rano. Dodam, że mąż entuzjasta akwarystyki i elektryki nie jest i oto jego "kosmiczne dzieło"Smile





Mam nadzieję, że rozwiązanie stateczników na górze a nie po boku ma jedynie minus w wyglądzie a nie będzie się zanadto grzało i nie rozpuści całej instalacjiSmile Ogólny efekt osiągnięty, póki co działa bez problemu 2 dzień po 12/13hSmile
pozdrawiam
#20

Szczerze mówiąc aż mnie odstraszają te rury na pokrywie Smile ale + za naklejkę przynajmniej nikogo prąd nie popieściSmile


Skocz do: