• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zakładanie zbiornika 150x50x65
#1

Witam,

Postanowiłem tu zawitać gdyż wznawiam swoją przygodę z akwarystyką.
Wcześniej bazowałem głównie na amatorszczyźnie, miałem zbiorniki do 120l które stawiałem na zwykłych meblach.

Teraz planuję duży zbiornik główny, dlatego zdecydowałem, że postaram się zrobić jak najwięcej samodzielnie, gdyż cena mebli na wymiar poraża, a w stylu który mi spasuje, niestety nie ma za dużego wyboru. Stylem tym jest Aquael Glossy. Dla mnie zestaw jest piękny i jest postanowiony=e, że właśnie taki ma u mnie stać jako ozdoba części mieszkalnej domu idealnie wpasowywująca się w resztę mebli (wszystkie w czarnym połysku. Z racji tego, że cena za zestaw jaki mnie interesuje powala, a przy tym nie oferuje wygórowanej wytrzymałości (tzn. szawka może jest piękna, ale nie wzbudza we mnie zaufania). Dlatego postanowiłem skopiować ten pomysł we własnym zakresie.

KOMODA

Pierwszym elementem od którego mam zamiar zacząć to właśnie komoda pod akwarium. Główne założenia są takie:

wymiar 150x50x70
8 regulowanych solidnych nóżek do wypoziomowania
Wykonana min. w 80% z płyty wodoodpornej 36mm
Dodatkowe wzmocnienie konstrukcji profilami aluminiowymi
Wszystko solidnie skręcone na sztywno
Wycięte otwory pod wszystkie potrzebne sprzęty

Muszę tylko skalkulować czy opłaca się kupić płytę w całości a następnie docinać ją i oklejać w castoramie, lerloy merlin czy innym punkcie czy zamówić gotowe formatki tam gdzie płytę.

Z racji tego, że płyty w porządanym przeze mnie kolorze są bardzo drogie, zastosuję tu półśrodek: Korpus komody wraz z półkami i blatem wykonam z płyty w kolorze białym lub innym najtańszym. Po skręceniu całej konstrukcji wszystkie otwory zabezpieczę przed wilgocią.
Następnie fronty zamówię oryginalne w czarnym akrylu na wysoki połysk. Całośc na solindych okuciach.

Pytanie do was na jakich profilach aluminiowych oprzeć całą konstrukcję usztywnienia? Wydaje się, że 30x30 pionowe i 30x60 poziome w zupełności wystarczą. Już sama płyta będzie wystarczająco sztywna ale wolę dmuchać na zimne i wzmocnić to dodatkowo.

ZBIORNIK

Zbiornik kupię gotowy lub zlecę jego wykonanie na wymiar.
Wymiary 150x50x65 (długość, głębokość, wyskokość)
Zbiornik ma być wierną kopią Aquaell Glossy, czyli 15cm górnej części to wklejana od środka pokrywa czarna. Tafla wody na 50cm. Na wierzchu oczywiście będzie pokrywa aluminiowa, w czarnym połysku, najprowdopodobniej zastosuję tu tę samą folię co do oklejenia korpusu zamiast się bawić w malowanie proszkowe.

Po obu stronach na tylnej ściance mają być wycięcia na wężyki itd. Pytanie do was jakie najlepiej je zrobić (wymiar) Inna sprawa jak będzie lepiej?
1. Tylną ściankę zrobić niższą o kilka cm (tyle ile trzeba na wężyki), następnie w miejscach, w których ma nie być wycięć brak uzupełnić pokrywą aluminiową
2. Zlecić wycięcie otworów w tafli - czy to nie osłabia szkła?

Na środku chcę otwór prostokatny aby z niego wyprowadzić taki tunel do odprowadzania wilgoci podłączony do asuszacza wewnątrz szawki. Wiem, że to może dziwne, ale chcę zrobić całą pokrywę maksymalnie szczelną i w miarę możliwości kontrolować nadmiar wilgoci przez wzgląd na fakt, że zbiornik będzie stał bezpośrednio pod drewnianymi schodami, a stolarz raczej mi odradzał akwa w tym miejscu, niestety innego miejsca nie posiadam.

Co do samego szkła: Front Opti White, reszta zwykłe szkło, grubość 12mm.
Pytanie do was ile dać wzmocnień poprzecznych i wzdłużnych oraz jak to ugryść z wklejeniem od środka opaski z czarnego szkła lacobel?

No i jakie firmy klejące zbiorniki od wielu lat polecacie na śląsku, jestem z Mikołowa i tu jest Myciok, wiem że jest też firma z Świętochłowic. Kogo możecie polecić?

Na razie to tyle. Dodam jeszcze, że jestem na etapie planowania i w miarę jak będzie się pojawiać budżet będą dokonywane kolejne pracy.


Wiadomości w tym temacie
Zakładanie zbiornika 150x50x65 - przez RoQi - 16.11.2017, 23:24

Skocz do: