Odpowiedz  Napisz temat 
Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma cacatuoides)
Autor Wiadomość
top2107
Weteran
*****


Postów: 1,696
Grupa: Akwaryści
Dołączył: 29.02.2008
Status: Offline
Płeć: Unknown
Post: #1
Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma cacatuoides)


Parka pielęgniczek Kakadu

Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma cacatuoides) - ryba z rodziny pielęgnicowatych zamieszkująca rzeki w Peru i Brazylii

Dymorfizm płciowy.
Samce są prawie 2 razy większe od samic, intensywniej ubarwione, z wydłużonymi płetwami, szczególnie pierwszymi promieniami płetwy grzbietowej(foto poniżej).Ryby te najczęściej hoduje się w haremach, ale możliwe jest też "trzymanie" parki tych pielęgniczek. Kakadu są rybami terytorialnymi o dosyć dużej agresywności względem osobników swojego gatunku. Odznaczają się również sporą agresywnością do pozostałych mieszkańców w akwarium (przebywających szczególnie w strefie przydennej zbiornika), nawet sporo większych od siebie. W okresie tarła agresywność, zwłaszcza samiczek, bardzo wzrasta.

Karmienie.
Kakadu konsumują w zasadzie każdy pokarm, pod warunkiem, że jest to mięsko.
Ja karmię pielęgniczki płatkami mięsnymi z "Tetry", mrożonkami (wodzień, serca wołowe), żywymi larwami wodzienia, oraz suchym granulatem mięsnym.

Parametry wody.
Woda powinna być miękka ( do 10°n) i lekko kwaśna (6-7 pH), dobrze filtrowana i natleniona o temp. w granicach 22-28°C, (chociaż u mnie 30°C wytrzymywały bezproblemowo).
Gdy miałem wodę o twardości około 12-15°n, pielęgniczki dosyć często chorowały na pleśniawkę.

Zbiornik
Według mnie optymalnym zbiornikiem dla układu 1+3 (1 samiec - 3 samice) jest zbiornik około 200 l (przy układzie 1+2, w takim akwarium ryby nie wchodzą sobie praktycznie w drogę). Terytorialność tych ryb odnosi się zwłaszcza do okresu tarła, wtedy samice bronią terenu w promieniu około 15-20 cm od gniazda. Natomiast w czasie, gdy nie opiekują się ikrą bądź narybkiem samiczki pływają po całym akwarium i zaczepiają się nawzajem, ale bez większego przekonania. W przypadku, gdy dno nie jest "równo" zagracone korzeniami lub innymi elementami tworzącymi kryjówki, wtedy ryby mogą walczyć o jeden obszar, teoretycznie, według nich, lepszy do odchowania potomstwa. Dlatego trzeba zadbać, żeby kryjówki były umiejscowione na obszarze całego dna zbiornika. Samiec w zasadzie zajmuje całe akwarium i do posiadania więcej niż jednego samca potrzebny jest większy zbiornik. Przy dwóch samcach w akwarium, pewnym jest, że jeden zostanie "zagoniony" na śmierć.
Ryby dobrze czują się w akwarium z roślinami jak i bez roślin jedynie z korzeniami i liśćmi.

Rozmnażanie.
Woda często podmieniana, jak najbardziej miękka, (u mnie około 3°n), lekko kwaśna (u mnie około 6,9 pH), temp. 26°C. Ryby przed tarłem należy dobrze karmić, najlepiej żywcem lub mrożonkami.
Kakadu wycierają się w kryjówkach. Samica składa ikrę na sklepieniu takiej kryjówki (grota, korzeń, łupina kokosa ), a samiec, najczęściej nie mogąc się dostać do środka, zapładnia jaja z "pewnej odległości" machając płetwą ogonową i wtłaczając nasienie do kryjówki. Więcej ikry zostaje zapłodnione gdy grota jest niska i jak najbardziej płaska. Po tarle opiekę nad ikrą przejmuje samiczka, czasem przepędza samca z okolic gniazda. W zależności od temperatury panującej w akwarium małe wylęgają się po 2-3 dniach i zaczynają pływać po około tygodniu.

Samiczka z młodymi (pierwszy dzień poza gniazdem)

Narybkiem opiekuje się samiczka, jeżeli małe wpadną w zasięg pyszczka samca to mogą zostać pożarte, ale nie zawsze. Z obserwacji wynika, że samica opiekuje się młodzieżą około 2 tygodnie. W tym czasie jest bardzo agresywna i nie boi się wtedy żadnej ryby.
Młode karmiłem larwami solowca, od pierwszego karmienia wiedziały o co chodzi. Pielęgniczki rosną szybko.

2 tygodniowe młode (najedzone artemią)

Po miesiącu karmiłem je suchym mięsnym granulatem, a po 6-7 tygodniach wcinały już mrożone wodzienie.


2 miesięczne pielęgniczki (2 cm długości)

Jeżeli rybki wytrą się w akwarium ogólnym to największym zagrożeniem dla narybku są, normalnie nieszkodliwe, stada kąsaczowatych (neony, bystrzyki) , które lubią pływać m.in. w środkowej strefie. Przy stadzie liczącym kilka, kilkanaście sztuk tych ryb samiczka, pomimo swojej agresywności, nie jest w stanie upilnować młodych i ochronić ich przed zjedzeniem.
Przenoszenie samiczki z ikrą lub już wylęgniętym narybkiem do innego zbiornika, prawie zawsze kończy się pożarciem młodych przez samiczkę. Młode mogą również zginąć, jeżeli samica będzie niepokojona działaniami akwarysty. Przez pierwsze dwa tygodnie po wylęgu młodych należy do minimum ograniczyć działania w akwarium. Tylko karmienie i ewentualna, ostrożna podmiana wody.

Pielęgniczka kakadu nie jest rybą specjalnie wymagającą, nie lubi twardej i zasadowej wody, ale najbardziej szkodzi jej "stara" woda, więc obowiązkowo należy podmieniać wodę przynajmniej raz w tygodniu, jeżeli decydujemy się na hodowlę tych rybek trzeba liczyć się z zakupem filtra RO.


200 l agassiza, otoski i rodostomusy
http://s2.ifotos.pl/img/Akwa-2Mjp_hhaahrr.jpg
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.04.2012 10:52 przez top2107.)
16.02.2011 19:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 

Wiadomości w tym temacie
Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma cacatuoides) - top2107 - 16.02.2011 19:44

Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych
 
  • 2 Głosów - 3 Średnio

Skocz do:
Witajcie