• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Przenosiny do nowego akwarium ...
#1

Witam.

Na weekend zaplanowałem przenosiny rybek do nowego większego akwarium. Chciałbym sie dowiedzieć na ile jest to wykonalne w jeden dzień ale po kolei.

Mam obecnie akwarium 96l. Wode filtruje w nim filtr JBL Cristal Profi 250 przeznaczony do sporo większych akwariów.

Nowe akwarium ma pojemność 240 litrów. Kupiłem do niego nową grazałkę i "system" napowietrzania. Nowy żwirek + biogrunt itd ... .
W drodze jest jeszcze pokrywa i oświetlenie do akwarium. Powinienem je dostać przed weekendem.

Do nowego akwarium chcę przenieść filtr ze starego akwarium część korzeni i roślin + 1/3 wody z tego akwarium (ok 25-30l). Reszta wody będzie z sieci wodociągowej (odstana z aqua safe-m ...).

W normalnym przypadku rozruch akwarium trwa ok 3 tygodni. Głównie chodzi o to aby w filtrze "zamiszkały" odpowiednie bakterie. Czy przy tym co chcę zrobić również będzie jakiś okres przejściowy dla akwarium ? Chodzi mi oczywiście o to czy ryby przetrwają taki "numer". Czy jednak muszę odczekać te 3 tygodnie rozruchu ?

Stare akwarium dostanie nowy filtr i wydaje mi się, że to ono będzie raczej dojrzewać. A może się mylę ?
#2

witam,najlepiej by było jak byś już nalał wody do 240l i włączył filtr,to woda do weekendu był by w miare ok.i mógł byś wpuszczać ryby.
#3

Twój zamysł jest możliwy do zrealizowania, jeśli postarasz się przenieść do nowego akwarium jak najwięcej "życia biologicznego".
Odlej do wiadra wodę ze starego baniaka i podłącz w nim filtr, niech cały czas pracuje. Weź ze 3 garście starego podłoża z samego dna z całym "syfem" (nie płucz) rozłóż na dnie nowego akwa, przykryj biogruntem i nowym żwirkiem. Przenieś korzenie, rośliny i jak najwięcej (najlepiej całą) wodę ze starego zbiornika + tą z wiadra i uzupełnij wodą odstałą. Podłącz urządzenia i wpuszczaj ryby.
I nie przejmuj się tym, że woda trochę zasyfiona (szybko się wyklaruje), najważniejsze aby znalazło się tam jak najwięcej mikroorganizmów ze starego akwarium.
Pozdrawiam.

Potęga słów wielokrotnie powtarzanych jest wielka. Nie zwalnia nas to jednak z myślenia i dociekania prawdy drogą pogłębiania wiedzy i własnych doświadczeń.

#4

Dzisiaj przeprowadzilem operacje przenosin. Ryby chyba czuja sie dobrze w nowym wiekszym akwarium. Ze starego akwarium przenioslem filtr (wyczyscilem tylko przewody) ale woe po czyszczeniu tez dolalem do nowego akwarium. Przenioslem rownez korzen i wszystkie kamienie (byly nieduze ale tez bylo na nich troche glonow). Dolozylem tez kilka nowych roslin glownie na tyl akwarium. Woda jak mozna sie bylo spodziewac jest metna. Mysle ze tominiew ciagu 24 godzin, ale zbaczymy jak bedzie to sie rozwijac dalej.

Mam jednak jeszcze kilka pytan.

1) Przesadzajac rosliny musialem wykopac dziury w podlozu. W efekcie dokopalem sie do warstwy biogruntu i okazalo sie, ze czesc tego wynalazku plywa. Po pierwsze interesuje mnie czy to normalne i czy z czasem zatonie, a moze jednak musze go wylowic (W tej chwili zostailem tak jak jest. Rybom to chyba nie przeszkadza) ?

2) W komplecie z "deklem" do akwarium dostalem zarowki polamp-a - 20x30W 6500K. Nie znam tych swietlowek i zastanawiam sie na ile sa one dobre. Nie znalazlem tez ich charakterystyk. Wymienic je na cos innego czy zostawic ? Mysle o jednej Power-Glo i jednej Aqua-Glo. A moze cos innego ?

Akwarium ogólne 96l
Akwarium ogólne 240l
#5

odpowiem na pierwsze pytanie, bo o oświetleniu wiem tyle, co nic
a więc biogrunt wypływa - to naturalne, dlatego przyciska się do innym podłożem, to, co pływa zakop albo wyłów, bo może uwalniać do wody zbyt dużo nawozu - może zaszkodzić rybom.


Skocz do: