• 16 Głosów - 3.63 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

DO POCZĄTKUJĄCYCH AKWARYSTÓW-ZAJRZYJ TU.
#21

kazdy, kto nie jest oblatany w terminach akwarystycznych szybko moze nadrobic braki zagladajac na ta strone, polecam

http://www.ziejek.bpl.vectranet.pl/akwa/slownik.html
#22

http://www.pawiookie.pl/encyklopedia/all.html?page=1

Rafał
#23

Co do linku od Viktim: "ADA - skrótowa nazwa jednego z bardziej prestiżowych konkursów na aranżację akwariów"
Chyba raczej IAPLC

Pisząc poprawnie wyrażasz szacunek dla użytkowników czytających Twoje posty.
#24

Mam mieszane uczucia jak to czytam. Zgodzę się z tym że część akwarystów zakłada akwa bez przygotowania, ale nie można potępiać wszystkich. Ja przed zakupem pół roku czytałem wiele na ten temat, dostałem casopismo z 4 lat, wszystkie numery dokładnie czytałem, a i tak popełniam dużo poważnych błędów. Bez nich nie można zacząć przygody z rybami. Ja, wydaje mi się, postąpiłem dobrze kupując do nauki nazwyklejsze gatunki, żeby w razie niepowodzenia nie było dużej straty. Akwarium też dobrałem 60l żeby łatwiej było utrzymać równowagę ale też nie rzucałem się na 100l. Wszyscy odradzali mi że mam nie kupować bo to problem, bo koszty, bo się znudzi. A im dalej tym bardziej mi sie podoba...
#25

Więc i ja dodam tutaj coś od siebie. Teraz zakładam drugie akwa.
Ale dla tych co dopiero zaczynają.

1. przy zakupie rybek:

Ważne jest, aby przed zakupem rybek dowiedzieć się kilku rzeczy o nich:
np jakie warunki trzeba i stworzyć?
z jakimi innymi rybkami mogą przebywać?
czy są to rybki ławicowe, samotniki, haremowe czy żyjące najlepiej w parach?

Do tego jakie informacje powinniśmy uzyskać od sprzedawcy przed zakupem rybek:

- czy rybki zanim zostały dopuszczone do sprzedaży, przechodziły kwarantannę? (zmniejsza to, lecz nie wyklucza, ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych wśród rybek)
- z jakiej hodowli pochodzą? (czy są to rybki z domowej hodowli akwarysty, czy hodowli na skalę przemysłową, czyli w maszynkach do robienia rybek?)

W sklepie należy sprawdzić:

- w jakich warunkach trzymane są rybki
- jaki jest ich ogólny powierzchowny stan:

czy nie mają jakichś patologicznych zmian na ciele ( białych kropek - ospa rybia, meszku - grzybica, płetw bez błony, które wyglądają tak jakby składały się tylko z ości)
Jak się zachowują, czy np rybki ocierają się o różne przedmioty w akwariach, czy nie obkręcają się bezwładnie.

Dodatkowo jeśli kupujemy rybki, od nieznanych hodowców, np. na nie daj Boże giełdach zwierzęcych, przed wpuszczeniem ich do akwa, gdzie już są rybki, należy poddać je ok. 2 tyg. kwarantannie w innym zbiorniku. Zminimalizuje to zarażenie się innych rybek ewentualnymi chorobami.

To chyba tyle jak coś sobie jeszcze przypomnę, to napiszęSmile
#26

Z tymi inforamcjami od sprzedawców to naprawdę ostrożnie - oni przeważnie albo nie wiedza i zmyślają, albo wiedzą, ale powiedzą Ci to co chcesz usłyszeć.

Informacje o warunkach dla ryb, o których pisze Miniaczek86 najlepiej zdobywac z książek i potem z wiarygodnych źródeł w Internecie. Warto też czytać fora, na których akwaryści wymieniają się praktyczną wiedzą.

I tak jak napisał przedówca przed zakupieniem ryb dokładnie im się przyjżyjcie. I niech nie obchodzi was zniecierpliwiona mina sprzedawcy. Upatrzcie sobie wybrane sztuki i sprzedawca ma złapać dokładnie te, które mu wskażecie.

Warto jest też zapytać przykładowo sprzdawce o kilka faktów na temat rybek, które Wy już sami doskonale znacie z dobrych książek, i zobaczyć co odpowie - sprawdzicie jego kompetencje i przekonacie się, czy można mu ufać i czy wogóle ma pocięcie o towarze, który sprzedaje.

No i najważniejsza sprawa. PLANOWANIE.
Proponuje taki plan działania.

1. chcesz mieć rybki
2. upewnij się, że możesz je mieć (spytaj rodziców, żony czy męża)
3. idź do sklepu i pooglądaj sobie ryby, spisz nazwy tych, które Ci się podobają
4. potem przewertuj książki i internet i zdobądź o nich jak najwięcej informacji
5. jak już wiesz czego wymagają Twoi wybrańcy przemyśl dokładnie czy możesz im to zapewnić - odpowiednio duże akwarium, odpowiednie parametry wody (pamiętaj, że niektóre gatunki wymagają miękkiej wody,a wtedy potrzebne sa np. specjalne filtry RO)
6. zrób wstępny kosztorys (akwarium, szafka, filtr, grzałka, podłoże, rośliny, ryby itd.)
7. jeśli okaże się, że nie możesz im zapewnić takich warunków (z powodów fiansowych, lub czysto techniczych) wróć do punktu 3. i znowu wybierz rybkę, która Ci się podba.

Jak już się zdecydujesz na gatunek ryb, i jesteś pewny, że dasz radę je utrzymać to realizacja takiego planu jest odwrotna niż plan ;P
Mam na myśli, że wtedy rybki są na końcu:
1. Kup odpowiedniej wielkości akwarium
2. Sprzęt: filtr, grzałka, oświetlenie i inne
3. Podłoże i rośliny
4. Wymyślasz aranżację, sadzisz roślinki i masz już podwody ogród
5. Potem trzeba uzbroić się w cierpliwości odczekać z miesiąc czasu aż warunki w akwarum się ustabilizują. Można kupić (a raczej dostać za free) kilka ślimaków. Dobrze jest mieć testy wody i z raz w tyg sprawdzać jakie ma ona parametry.
6. Na końcu dopiero kupujesz ryby, które wcześniej sobie zaplanowałeś.

POWODZENIA
#27

Przegladajac internet znalazlam stronke, na ktorej jest napisane po kolei jak prawidlowo zakladac akwarium.
Jezyk jest bardzo dostepny i mysle, ze kazdy powinien zrozumiec o co autorowi chodzilo.

http://www.akwa.aip.pl/rady.html
#28

W tym temacie napiszę jak należy dobrze wybrac rybki Wink


"Wybierając ryby, zwracajmy uwagę na warunki, w jakich przebywają. Nie kupujmy ryb z akwariów w których są martwe osobniki.Warto wiedzieć jakie ubarwienie i o jakim nasyceniu kolorów cechuje przedstawicieli interesującego nas gatunku. Jesli ryby różnią się od tego wizerunku-mają niewyraźne wzorki i blade kolory-szukajmy dalej. Początkujący hodowcy często dają się skusić na rzedkie gatunki nie wiedząc jakie warunki trzeba im zapewnić. Często do domu przynosimy chora rybkę, aby tego uniknąć należy sprawdzić czy rybka nie ma guzów, otwartych ranek,wyprysków, otarć, czy nie wytwarza bezbarwnej wydzieliny oraz czy jej łuski nie odstają od ciała. Zdrowa ryba pływa z podniesionymi płetwami, chora tonie lub unosi sie tuż pod powierzchnią. Założenie, że decyzje o wyborze gatunków podejmujemy na miejscu,jest błędne. W sklepie stajemy przed ogromnym wyborem ryb o rozmaitych upodobaniach środowiskowych, żywieniowych i socialnych."

Pamiętaj, przed kupnem rybki dobrze się zastanów!


Informacje zapożyczone z książki Tongue
#29

Zwracać uwagę na czystość wody w akwariach, w akwariach z mętną wodą ryby pewnie nie są zdrowe, a kolorowa woda świadczy najczęściej o użyciu jakichś leków, co z całą pewnością źle świadczy o kondycji zamieszkujących to akwarium zwierząt i roślin.
#30

.Warto również zaszczepić bakterie z innego, dobrze funkcjonującego zbiornika. Polega to na przelaniu kilku litrów wody ze starego zbiornika do nowego.

Moze to sie wam wydać dziwne ale nie mam pewności i nie mogę sie upewnić. Czyli jeśli nie mam innego zbiornika używa sie tych dostępnych w sklepie preparatów z bakteriamii ???Shy


Skocz do: