Temat zamknięty

Welon pływa do góry brzuszkiem
#1

Moja rybka od kilku tygodniu zachowuje się bardzo dziwnie. Nie pływa normalnie, cały czas leży do góry brzuszkiem przy powierzchni wody. A jak chce płynąć na dół podnosi ją do górySad. Na dodatek pływa bokiem a nie tak jak normalna rybka. Nie wiem co jej jest pomóżcieSad
#2

Hmm napisz jakie masz:
parametry

Ile razy i czym ją karmisz i czy napowietrzasz wodę
#3

Karmię ją 2 razy dziennie pokarmem " SERA Goldy". I napowietrzam wodę.
#4

Asiulek napisał(a):Karmię ją 2 razy dziennie pokarmem " SERA Goldy". I napowietrzam wodę.

Możliwości są właściwie dwie, choć patrząc na czas trwania choroby w grę wchodzi ta gorsza:
- zaparcie z zebraniem się gazów w przewodzie pokarmowym - dość częste w przypadku karmienia granulatami, zwłaszcza nienamoczonymi, które ryba połyka w całości. Zdeformowany kształt ciała u wielu welonek ułatwia wystąpienie takiej sytuacji. Lekarstwem jest głodówka, czasem działa dobrze także wymasowanie brzucha ryby (delikatnie - palcem, ryba złapana do płaskiej kuwetki między dwie warstwy gazy, do uwolnienia gazów, oczywiście trzeba rybę zanurzać co kilkanaście sekund do wody by trochę pooddychała). Powyższy sposób to nie żart, tak czasem leczą paletkowicze swoje ryby; Dobrze robi też posolenie wody (ok. kilograma soli na 1000 litrów)
- zapalenie pęcherza - najczęściej jest bakteryjne i wymaga leczenia antybiotykami. Problemem jest wcelowanie z antybiotykiem oraz podanie go rybie. Kąpiele rzadko są skuteczne, ale jeżeli masz dojście do życzliwego lekarza (wystawi receptę) lub weterynarza to daj znać, pogrzebię za rodzajem i dawkami. Choroba trudna do wyleczenia.

Rafał
#5

hmmm a jakie masz parametry wody?
Podmieniasz co tydzień ok. 20%?
#6

może ma problemy z pęcherzem pławnym ? ale z jednej strony to by opadała ku dołowi i leżała na dnie, kołysala sie i "stała" na głowie może wzdęty brzuszek ?
#7

1. Złe warunki (nie ma filtra, akwarium pewnie zbyt małe)
2. Zła dieta (jednostajne żywienie)
3. Podaj więcej danych: http://www.akwaswiat.net/zanim-napiszesz-t-265.html
---------------------------------------------------------------------------------------------

CHOROBA: ZABURZENIA FUNKCJONOWANIA PĘCHERZA PŁAWNEGO
PRZYCZYNA: Zła dieta rybki; bakterie chorobotwórcze wywołujące infekcje i zapalenia.
OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Szczególnie powszechna wśród złotych rybek (Carassius auratus auratus) ze względu na ich nietypowy kształt ciała. Często przyczyną jest suchy pokarm, który wypełnia ich jelita i powoduje zaburzenia działania pęcherza pławnego. Inne czynniki sprzyjające to złe warunki hodowlane, zbyt niska temp, stres.
SKUTKI: Śmierć rybki w wyniku wycieńczenia.
OBJAWY: Rybka pływa brzuchem do góry, jej ruchy są kołyszące. Jest ciągle wypychana tuż pod taflę wody; często ma problemy z oddychaniem.
LECZENIE: W przypadku podłoża pokarmowego należy podać rybkom lekkostrawny, rozmoczony pokarm, lub pokarm bazujący na żelu. Skutecznie zadziała również zwyczajna zielenina. W przypadku podłoża bakteryjnego, gdy dochodzi do infekcji, konieczne jest zastosowanie antybiotyków. Rybkę przenosimy do osobnego zbiornika i podajemy jej antybiotyk wraz z pokarmem, lub gdy rybka nie je, stosujemy jego wodny r-r (kąpiel długotrwała), np. w:
- penicylinie krystalicznej: 600 000 jedn. /100L
- chloromycetynie: 5g /100L
Po kuracji poprawiamy warunki w zbiorniku ogólnym: podnosimy temp o 2-3 stopnie, podajemy do wody preparaty witaminowe.
UWAGI DODATKOWE: Produkty rozkładu antybiotyków dają silny i nieprzyjemny zapach.
Najpierw zrób leczniczą GŁODÓWKĘ. Zapobiegasz podając gotowany obrany i rozdrobniony zielony groszek (nie konserwowy!), podawaj też od czasu do czasu szpinak - małe drobinki.

Każdy temat w tytule powinien zawierać ogólny opis problemu.
Pisz poprawnie !


Od czasu stworzenia Internetu ruch obrotowy Ziemi jest przede wszystkim napędzany przez zbiorowe obracanie się nauczycieli języka polskiego w grobach.
#8

Hej. Ja mam ten sam problem z moim welonkiem. Napisz jak możesz czy udalo ci sie pokonac tę dolegliwość, bo ja nie mam pojęcia co zrobic z moja rybka z góry dziękiSmile
Pozdrawiam
#9

tenebris44 napisał(a):Hej. Ja mam ten sam problem z moim welonkiem. Napisz jak możesz czy udalo ci sie pokonac tę dolegliwość,
Od tej użytkowniczki to się odpowiedzi nie doczekasz, proponuję zajrzeć w ten temat
http://www.akwaswiat.net/welonka-plywa-n...-7393.html
i ewentualnie dopisać swój problem załączając wszystkie informacje o zbiorniku.

Potęga słów wielokrotnie powtarzanych jest wielka. Nie zwalnia nas to jednak z myślenia i dociekania prawdy drogą pogłębiania wiedzy i własnych doświadczeń.

#10

Moja welonka tez kiedyś tak miała i zmniejszyłem trochę dawki pokarmu i przeszło.
Temat zamknięty


Skocz do: