Odpowiedz  Napisz temat 
Tanganika 240L [Start 01-09-2017]
Autor Wiadomość
Maverik4231
Użytkownik

Grupa: Akwaryści
Status: Offline
Tanganika 240L [Start 01-09-2017]

Witam, dawno mnie tu nie było, trochę nie było czasu na akwarium, więc stało trochę zapomniane w kącie, zarosło, ale w końcu mam więcej czasu i ruszam z nowym zbiornikiem. Wink

Przeprowadzka do nowego miejsca aprawiła, że coś mnie natchnęło, znudziły mi się rośliny w akwarium, (za oknem i na parapecie mam tyle tego, że nadszedł czas na zmiany).

No to po dosyć długich i owocnych poszukiwaniach, natchnienia dla nowego biotopu, urzekła mnie Tanganika, a najbardziej Księżniczki z Burundii... Przecudowne, piękne i majestatyczne rybki, nie dość że sam wygląd sprawia że mogę patrzeć na nie godzinami, to jeszcze ich zachowanie, a w szczególności ich opiekuńczość (chyba się starzeję powoli...) , sprawiły że nie mogłem się oprzeć i startuje z takim właśnie biotopem.

Co do akwarium, to nie będę się rozpisywał za dużo, zostaje takie jak było za czasów Amazonki. No w sumie to jeszcze jest, ale jutro już leci coś nowego. ;]

240 L wymiary 120 x 40 x 50 cm.

Pokrywa plastikowa ze świetlówkami LED i tu moje pierwsze pytanie, czy nie za dużo światła? LED w sumie 54 w. Zawsze mogę coś pokombinować i odpalić na jednej czy dwóch. Teraz w sumie jest 3, każda po 18 w.

Filtracja, póki co musi zostać taka jaka jest, obawiam się że mam trochę za mało, ale to pomyślimy jeszcze, zanim wpuszczę ryby to i tak poczekam z dobry miesiąc, żeby wszystko się ustabilizowało.

Filtry: Mechaniczny Aquael Fan 3 plus. Biologiczny Aquael Multikani 800 (3 wkłady filtracyjne)

Grzałka 100W.

Podłoże, piasek naturalny, nie jakiś biały jak śnieg, albo czarny. Zwykły szary piach. Do tego kamienie.
Tu pojawia się kolejne pytanie, całe akwarium skaliste? Czy do połowy skały, a do połowy sam piach? Oczywiście, skały nie będą stały jedna obok drugiej, jest dosyć miejsca między nimi.

I najważniejsze !!!

Obsada. ;] Na wstępnie wspomnę, że wolałbym więcej mniejszych, niż parę czy dwie dużych.

Na 100% w skład wchodzą Księżniczki z Burundii, ale co do tego?
Ciekawym pomysłem i moim zdaniem dobrym pomysłem, będzie dorzucenie muszlowców, których w sumie mam zamiar dodać. Tylko w jakiej ilości?
Tu należy powrócić do pytania o podłoże, czy robiąc skaliste akwarium, przesypane piaskiem, między skałami, będzie wystarczająco dużo piachu dla muszlowców?

Roślin nie przewiduję.

Znalazłem również sporo ładnych muszli w ogródku, jak by ktoś się zastanawiał to muszle były puste, póki co się moczą, wstępnie je opłukałem, z 5 razy zanim wszystko wyszło ze środka, zaraz zalewam je wrzątkiem, a na noc do wymoczenia w solance, tak żeby nic nie miało prawa przeżyć.

Wrzucam zdjęcia skał i muszli. Na czym najlepiej postawić kamienie, ktoś odradzał styropian, a co powiecie na płytę polistyrenową, o grubości 3 mm? Ostatnie pytanie, co to za skały? Wydaj mi się że są to piaskowce, ale 100 % pewności nie mam. Wiem że wrzucam je do akwarium i że jeśli nie jestem pewien nie powinienem tego robić, ale rozważam, czy jest to piaskowiec, czy wapień, więc i jedno i drugie, chętnie zobaczę w akwarium.

Prawie jak w Ameryce [240L]

Link do forum:
http://www.akwaswiat.net/towarzyskie-225...#pid341605

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.09.2017 19:31 przez Maverik4231.)
01.09.2017 19:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Kelvezu
Senior

RE: Tanganika 240L [Start 01-09-2017]

Kibicuje projektowi. Pytanie czy Ksiezniczki nie powinny byc w akwarium gatunkowym? Kamulce mi sie osobiscie nie podobaja, moze warto zainteresowac sie czyms dedykowanym do iwagumi itp? Seiryu albo dragonstone?

200 L Ameryka Poludniowa

28 l Krewetki

"Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś"
01.09.2017 20:56
Maverik4231
Użytkownik

Co do księżniczek to jak najbardziej akwa gatunkowe, ale dodając do nich muszlowce, które będą przebywały w piaszczystej części z muszlami, chyba nie będzie problemu. Póki co to moją wiedzę o księżniczkach biorę z http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/k...a-burundi/ , bo z jednej strony sama parka księżniczek w akwarium to trochę mało w 240 L, bo zależało by mi najbardziej na jednej dobranej parce.

Może idąc tym tropem, zrobić sobie pół akwarium skaliste, a w połowie piaszczyste, z ewentualnymi pojedynczymi skałami.

W sumie przeglądając zdjęcia jeziora, to występujące tam skały są w odcieniach piasku, coś pomiędzy jasnym piaskiem do brązów. Szarości raczej nie zauważyłem.

Co do kamieni, dragon stone, średnio mi się podoba, natomiast Seiryu jest genialny, ale szukając tych kamieni, cena że tak powiem daleko poza moim zakresem finansowym. Póki co opieram swój projekt na tym co mam w domu albo w ogródku. Przeprowadzka, ślub za pasem, remont... itp. więc budżet na ten miesiąc jest bardzo ograniczony. Póki co opieram się na tym, pokombinuję żeby stworzyć coś fajnego z tych kamulców, ewentualnie mam w ogródku dosyć sporo innych. Zobaczymy jak to będzie w akwarium wyglądać.

PS.
Liczyłem że właśnie ty napiszesz. Tongue

Link do forum:

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.09.2017 23:10 przez Maverik4231.)
01.09.2017 21:47
Kelvezu
Senior

Bierz od razu 6-10 ksiezniczek Smile

No wiem, ze z cena tych skalek to przegiecie, moje kosztowaly calkiem sporo a odkad zmienilem akwarium leza w ogrodzie. Kamulce za kilkaset zlotych lol Big Grin

I dobrze, tez wychodze z zaloenia ze trzeba sobie radzic z tym co sie ma, na pewno poskladasz cos fajnego. Tez mi sie kiedys marzyly te rybki, bede sledzil temat, pozdrowki

200 L Ameryka Poludniowa

28 l Krewetki

02.09.2017 20:43
Maverik4231
Użytkownik

Dzień drugi.

Akwarium przejechało dzisiaj, dobrze ponad 50 km. W sumie jakieś 12 godzin pracy, żeby sprzedać obsadę która była, żeby sprzedać roślinki, wysprzątać akwarium, wymyć wszystko i pozbierać wszystko. Jak ktoś mi powie że Fiat Stilo ma mały bagażnik to go wyśmieję. Tongue Wszystko weszło na raz, akwarium, szafka w dwóch częściach, pokrywa, cały osprzęt, jeszcze narzeczona wpadła, że skoro mamy tyle miejsca to jeszcze zakupy zróbmy... Tongue

Jutro bawię się z kamieniami, jadę po piach i zalewam. ;] Bakterie zakupione, filtry wyczyszczone, kamienie wyszorowane w solance, muszle drugi dzień leżą, dodatkowo znalazłem parę, ciekawych i intrygujących muszli znalezionych na wakacjach w różnych zakątkach świata. ;] Wyglądają fajnie, nie są przesadzone, czy tandetne. Jutro lecą do mycia. Czyli zostało mi wypłukać piach, umyć nowe muszle, doczyścić akwarium z ostatnich niedociągnięć, wyszorować pokrywę... itp. Więc nie ma źle.

Mam nadzieję że jutro już będą zdjęcia akwarium zalanego. ;]

Póki co mam trochę inną koncepcję ustawienia akwarium, nie będę jednego z dłuższego boku dostawiał do ściany, zrobimy tak żeby, akwarium przedzielało pokój na dwie części i można było podziwiać rybki z każdej strony.

Właśnie wpadłem na pomysł, że może uda mi się zrobić otwory w tych skałach. Parę otwornic w domu mam, wiertarka i jazda. Smile Stępić krawędzie, może coś fajnego wyjść. ;]

Link do forum:

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.09.2017 23:15 przez Maverik4231.)
02.09.2017 23:14
Maverik4231
Użytkownik

Dzień trzeci.

Postanowione !!! Co do obsady, zdecydowałem, połowa niedzieli poświęcona na akwarium, druga połowa na, edukację na temat Księżniczek.

... do akwarium wchodzą same Księżniczki!!! Robimy akwa jedno gatunkowe.

Szkoda że nie postanowiłem tego parę godzin prędzej, jak układałem kamienie i dawałem piasek... zrobił bym więcej grot... ale jutro to naprawimy. Trochę przekopię podłoże ale nie ma tragedii. Odłączę filtr na godzinkę to nic chyba się nie stanie. Więcej jaskiń porobię, kamieni mam jeszcze sporo. Muszlowce mogły by się nie dogadać, a Tanganiką zainteresowałem się ze względu na Księżniczki, więc zostaje jednogatunkowe.

Kamienie poukładane, piasek dodany, ale jeszcze parę wpadnie kamieni.

Jak nie będzie muszlowców to wkładać muszle? W sumie będą mi podnosić i stabilizować twardość i PH, więc dodam.

Ile księżniczek? 10 sztuk nie będzie za dużo? W sumie jak by dorobić parę jamek jeszcze to chyba zrobię tak jak mówisz Kelvezu.

Jutro trochę dorzucę kamieni, muszle i wrzucę zdjęcia.

A tu zdjęcia z dzisiaj.

Link do forum:

03.09.2017 21:48
Maverik4231
Użytkownik

Dzień 4.

Czas próby...

No i dzisiaj zaczynam od testów. Parametry wody podane przez wodociągi. W kranówce mam 24 stopnie niemieckie. Do Tanganiki spoko, ale AGD w domu płacze. Tongue

Kranówka:
GH - 24 Stopnie niemieckie
KH - 15 Stopni niemieckich
pH - 7,4

Akwarium: (woda lekko mętna, więc możliwe że GH trochę wyższe)
GH - 29 Stopni niemieckich
KH - 15 Stopni niemieckich
pH - tu nie wiem, przy przeprowadzce gdzieś podziałem testy pH, jak nie znajdę tu kupię nowe w tym tygodniu.

Woda czysta, ale za to chlorowana z kranu, poleci antychlor i przy podmiankach woda trochę postoi w wiadrach, powinno być spoko.

Jakie wartości najlepiej utrzymać przy księżniczkach? Co jedna strona z informacjami o Księżniczkach tym inne podane wartości.
Biorąc informacje ze wszystkich stron, to mam, coś pomiędzy:
GH - od 8 stopni do 30 stopni. Lepiej trzymać się której wartości? Patrząc na kranówkę to utrzymanie na poziomie 24 - 30 stopni, nie będzie problemu. Chyba nie za dużo jak dla Księżniczek?

KH - 15 stopni zarówno kranówa jak i akwarium póki co.

Teraz trochę zastanawia mnie dodawanie muszli do akwarium. Nie ma co przesadzać, wrzucę z 10 muszli dla ozdoby i na tym koniec.

Link do forum:

04.09.2017 11:31
Kelvezu
Senior

Podoba mi sie Smile Co do ilosci ryb to nie mam pojecia.
A z parametrami wody nie kombinowabym, na dluzsza mete utrzymywanie innych parametrow niz kranowka bedzie uciazliwe, skoro miesci sie w widelkach to lepiej zostawic.

W koncu jakas realcja, lubie relacje Wink

200 L Ameryka Poludniowa

28 l Krewetki

04.09.2017 16:09
Maverik4231
Użytkownik

Dzień czwarty, cz.2.

Dołożyłem parę kamieni, są to na 100% wapienie. Nie wiem czemu wcześniej nie wpadłem na to żeby po prostu wziąć kawałek i zalać octem...

Woda póki co trochę mętna, ale musiałem już wrzucić foty. Tongue

Doszedłem do wniosku że 8 księżniczek będzie wystarczająco, zakładając że może tak się zdarzyć, dobiorą się 4 parki. Więc przeliczając, każda ma do dyspozycji 30 x 40 cm. Grot zrobiłem chyba z 8 każda w innym miejscu, tak żeby będąc mieć sąsiada za ścianą, nie będą go widziały. Zobaczymy jeszcze pH ale to jak dokupię testy.

Link do forum:

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04.09.2017 19:39 przez Maverik4231.)
04.09.2017 19:34
Maverik4231
Użytkownik

Dzień piąty.

Woda już pawie się wyklarowała.

Testy pH wykazały pH w akwarium na poziomie 8,2, kranówka 7,5.

Póki co zostaje mi kontrolowanie parametrów i czekanie aż zbiornik dojrzeje. ;]

Rośliny dorzucać? Jakieś kryptokoryny albo nurzańce?

Co do ilości Księżniczek to będzie 6 do 8 max.

Link do forum:

05.09.2017 18:49
Odpowiedz  Napisz temat 

Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

• 0 Głosów - 0 Średnio

Skocz do:
Witajcie