Odpowiedz  Napisz temat 
Ekspozycja roślin w zbiorniku
Autor Wiadomość
Frankie Niagara
Junior
**

Grupa: Akwaryści
Status: Offline
Ekspozycja roślin w zbiorniku

Posiadam zbiornik 112 l, obsadzony anubiasem lancelowatym i kroptokoryną, na razie mam 7 brzanek sumatrzańskich i planuje zarybienie do 13-15. Oświetlenie świetlówkowe 2 x 18 watt. Raz w tygodniu po podmianie wody stosuję CO2 w płynie, profilaktycznie przeciw sinicom. Podłoże to żwirek naturalny 5 mm. Starałem się równomiernie obsadzać zbiornik roślinami, co łatwe nie było. Okazało się, że rośliny po bokach i z tyłu zmarniały, albo są karłowate. Najlepiej rozwinęły się kryptokoryny na środku zbiornika i na przedniej ścianie. W zasadzie same zaczęły się rozrastać jak im wygodnie, powoli przytłumiają już anubiasy, które zaczęły nieco marnieć. Raz w tygodniu usuwam uszkodzone lub zgloniałe liście kryptokoryny, ale ta ekspansywnie się rozrasta. Przed zakupem dodatkowych rybek, chciałem się zapytać czy powinienem przesadzić wszystkie rośliny na boki i tył żeby móc widzieć ryby i zrobić im swobodne miejsce do pływania? W zasadzie boję się gmerać w dnie w obawie przed glonami oraz obawiam się zmarnienia roślin. Co możecie doradzić?

30.06.2017 10:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Yollo
Junior
**

Grupa: Zarejestrowani
Status: Offline
RE: Ekspozycja roślin w zbiorniku

Jeśli rośliny po bokach zmarniały to albo miały mało światła, albo cyrkulacja wody była w tym miejscu nieodpowiednia, albo zabrakło w tych miejscach żyznego podłoża. Ale to też może i kwestia samych roślin, może akurat przypadkiem trafiłeś na jakieś słabsze, które nie przyjęły się za dobrze. Spróbuj zasadzić jakieś invitro np https://www.plantica.pl/produkty/rosliny-akwariowe u mnie się przyjmowało praktycznie 100%

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.11.2017 21:42 przez Yollo.)
25.11.2017 13:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 

Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych

• 0 Głosów - 0 Średnio

Skocz do:
Witajcie