• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Akwarium Low-tech na ziemi do kwiatów czy może sam żwir?
#1

Zdecydowałem się na założenie akwarium w nurcie LT. Trafiła się okazja z promocji Diversa na akwarium 70-tkę, więc kupiłem. Wodę przeleję z dojrzałego akwarium i doleję trochę świeżej. Roślin mam spory zapas w tym cieniolubne. Nie jestem tylko pewien co do microsorium czy ono się nadaje, ale to doczytam. Kupienie ziemi bez nawozu okazało się nierealne. Z Biedronki ją wycofano do odwołania. Odwiedziłem wszystkie markety, kwiaciarnie - nie ma. Wobec tego kupiłem taką za 3zł z TESCO, ale ona coś tam nawozów ma. Trudno, świat się nie zawali. Z tego co się zorientowałem, to jest to to samo co leje się w nawozach do akwarium.

Większość już się doczytałem o akwariach LT, ale mam kilka niejasności:

1. Dlaczego ziemia ma być bez nawozów?
2. Jaka proporcja ziemia/żwir? 50/50 będzie dobrze?
3. Czy może lepiej sam żwir bez tej ziemi? Bo ja ciągle coś mieszkam w akwarium...
3. Czy od początku ma być zmniejszona filtracja czy dopiero jak odstoi swoje?
4. Czy wystarczy dolewanie odparowanej wody tylko? Czy może jednak warto podmieniać chociaż raz na miesiąc? Przerybienia nie będzie!
5. Czy ktoś z Was posiada SPRAWDZONĄ listę roślin do LT? Mnóstwo ich w sieci, ale drastycznie się różnią. Na jednej np. wąkrotka jest polecana, na innej jak nienadająca się...

A teraz wyjaśnię, dlaczego chcę LT.
Miałem akwarium 112L bardzo dobrze wyposażone, kubełek JBL e900, dokupiłem nawet nowe oświetlenie, choć go nie zamontowałem. Sprzedałem je, bo 112L to było za dużo jak dla mnie, a w planach przeprowadzka. Zawsze to kłopot.
Niemniej akwarium tak naprawdę było bliskie LT, bo miałem 0,3W/L, a filtr skręcony do minimum. Woda była czysta, ale o tym Wam napiszę w innym wątku, bo mam kilka ciekawych informacji na ten temat i informacje od kogoś, kto zna się na urządzeniach wodnych. Rośliny rosły jak szalone, nawet te wymagające. Zresztą sprzedałem wyrośniętą kabombę, która podobno lubi dużo światła. Dlatego właśnie moje akwarium ma nie mieć nadfiltracji, bo wtedy jest bardziej stabilne. Nie oszukujmy się, prawdziwe akweny wodne to niezły brud (zasługa też ludzi) i to naturalne środowisko organizmów wodnych. Takie właśnie będzie moje. Przecież tworząc te sterylne akwaria sami prosimy się o kłopoty. Byle patyk włożony do akwarium powoduje mini-katastrofę ekologiczną i śmierć ryb. A przecież w naturze drzewa się łamią wpadając w wodę i co? Wszystko żyje jak dawniej. Smile
#2

1. Dlaczego ziemia ma być bez nawozów?
Bez nawozów chyba nie istnieje taka Smile ja dałam z nawozami i jest ok
2. Jaka proporcja ziemia/żwir? 50/50 będzie dobrze?
ziemi 3 cm na to min 4 cm żwiru.
3. Czy może lepiej sam żwir bez tej ziemi? Bo ja ciągle coś mieszkam w akwarium...
Z ziemią jest dużo lepiej daj grubiej żwiru to mieszanie nie zaszkodzi.
3. Czy od początku ma być zmniejszona filtracja czy dopiero jak odstoi swoje?
Jeśli tylko wewnętrzny filtr to nic nie zmniejszaj, jak kubełek to możesz zmniejszyć o połowę odrazu.
4. Czy wystarczy dolewanie odparowanej wody tylko? Czy może jednak warto podmieniać chociaż raz na miesiąc? Przerybienia nie będzie!
Ja raz na 3 miesiące 20 %
5. Czy ktoś z Was posiada SPRAWDZONĄ listę roślin do LT? Mnóstwo ich w sieci, ale drastycznie się różnią. Na jednej np. wąkrotka jest polecana, na innej jak nienadająca się..
I na to pytanie ci nie odpowiem Smile
#3

Dziękuję za odpowiedzi. Trochę zastanawia mnie ta ziemia, bo... Ja dość specyficznie sadzę rośliny. Do samego dna. Wink Rozkopuję, a potem zasypuję cały dołek. Generalnie całe dno na chwilę w górę. Piasek czy żwir opadnie, a z ziemią właśnie sprawdzam w plastikowym kubku i niestety nie tak łatwo. Smile Muszę to przemyśleć poważnie.

A w kwestii żwiru to czy w LT ma znaczenie granulacja? Ja raz miałem 1-3mm, teraz w małym akwarium mam 0,5-1mm i też jest dobry, bardzo ładnie wszystko rośnie.
#4

Ja mam 1-3 mm bazalt czarny i jest ok. Co do sadzenia ja sadzę tak samo Smile Ale wystarczy penseta i głęboko wciskać korzenie lub placami upychać.
#5

Ja nie mam takich wynalazków do sadzenia roślin. Smile Nawet chciałem kupić, ale dla zasady nie kupiłem. Są jakieś wartości graniczne, które można za coś zapłacić. W sklepie akwarystycznym kosztuje ona 49,99zł. Przesada! To tylko kawałek aluminium wartego rynkowo 60gr/kg. W innych sklepach były tylko krótkie, więc nie mam. Nie kupię kawałka metalu za 50zł. Rozum jeszcze mam.
#6

Po co specjalistyczna, zwykła z kiosku za 4 zł też się nadaje.
#7

Jakby kioski jeszcze istniały. Teraz łatwiej znajdziesz galerię, niż jakikolwiek kiosk. Smile

Akwarium zalałem. Na ziemi, a do tego żwir rzeczny 1-2mm.
#8

Witaj
1Nawozy sztuczne mogą zaszkodzić Twoim rybom i roślinom gdyż nie są przeznaczone do stosowania w akwariach
2 ok. 2cm ziemi 5 żwirku
4 zależy od filtra
5 ja u siebie podmieniam 40% co 2 tygodnie teraz
6 limnophilia,kryptokoryny to prawie każda,nadwódka,rogatek oczywiście,żabienice,lotos bedzie też rosl<u mnie rośnie Smile>,ludwiga.Wszystkie te rosliny rosna u mnie+kabomba,mech i jakas ktorej nazwy nie pamiętam.Część ludwigi i tej nieznanej mi rośliny wystaje ponad pow. wody co też jest jedną z ciekawostek w akwa LT.Co do wąkrotki to rośnie u mnie w mikropaludarium obok malego heńka w ziemi i 3cm wody także mysle że w LT też pociagnieSmile
#9

Dzięki.

A jaki filtr poleciłbyś do takiego LT? Obecnie założony jest Fan Mini Plus. Czy nie za słaby? Do normalnego byłby zbyt słaby, ale to LT...
#10

Może jakąś kaskadke?Nie zabiera miejsca,lepsza niż jakis wew. filtr.Ja mam 45l i fan1Smile więc może u Ciebie też by dała rade?


Skocz do: