• 17 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Obsada 100l-150l - Wybierz coś dla siebie lub jeśli musisz pytaj tu.

(28.07.2014, 12:09)skrzatekMK napisał(a):  
(28.07.2014, 12:03)Drewniak napisał(a):  6 kirysków spiżowych (lub 8 panda), jeżeli na dnie będzie piasek
+10 krewetek red cherry

Raczej planuję żwirek drobny. I tu mam problem, jakie rybki dać na dno?
Co do krewetek to myślałem aby dać 5 amano.
Jeśli masz coś innego niż piasek to wszystkie rybki przydenne (kiryski, piskorki itd) odpadają. Gatunki żyjące przy dnie do higieny a co za tym idzie własnego zdrowia i komfortu bezwarunkowo wymagają drobnego piasku.
A czemu chcesz dać żwir zamiast piasku, czym się kierujesz??

Zbrojnika by nie brał, to straszny brudas a i "rybka przydenna" z niego żadna Wink

Pozdrawiam!
Kamil.

[160L] BYŁO - Ap. borelli, M. Ramirezi, H. amandae, C. habrosus, Otoski...
JEST - Tanganika - N. multifasciatus, N. caudopunctatus Kapampa, J. ornatus :D

(28.07.2014, 13:30)Limak napisał(a):  A czemu chcesz dać żwir zamiast piasku, czym się kierujesz??

Jakoś nie jestem przekonany do piasku. Poza tym skoro to ma być akwa LowTech, to pewnie skończy się na jakimś trawniku lub takiej gęstwinie, że wtedy te kiryski i tak nie będą miały miejsca na dnie. W takim stanie rzeczy to lepsze będą krewetki amano lub chery (ale je może bojek zjeść). No chyba, ze zrobić jakąś plażę z piasku o wymiarach 5cm na 5 cm. Starczy to dla kirysków?

Ja w moim L-T kiryski trzymam na żwirku 0,5 - 3 mm i czują się dobrze, dobrze tzn. co jakiś czas się trą, a plażę o tych wymiarach szybko wymieszają ze żwirem.

(29.07.2014, 11:45)Mmarcin napisał(a):  Ja w moim L-T kiryski trzymam na żwirku 0,5 - 3 mm i czują się dobrze, dobrze tzn. co jakiś czas się trą, a plażę o tych wymiarach szybko wymieszają ze żwirem.
To, że ryby się trą nie oznacza, że dobrze się czują. Wielokrotnie akwaryści zwracali uwagę, że nawet chore ryby tarły się... więc obecność tarła niewiele znaczy.
Trzymając kiryski na żwirze pozbawiasz ich podstawowego źródła higieny, ryby przydenne wymagają drobnej frakcji piasku by przesiewać ją przez skrzela czyszcząc je w ten sposób z nieczystości.
Sam miałem najpierw kiryski na podłożu bez piasku. Dopiero po namowie doświadczonych akwarystów zmieniłem na piasek i zrozumiałem czemu rady były właśnie takie.
Radość z rycia w piachu kirysków była widoczna i nieporównywalna z wcześniejszą, a obserwowanie ich zachowań dopiero na piasku było faktycznie interesujące Smile

Pozdrawiam!
Kamil.

[160L] BYŁO - Ap. borelli, M. Ramirezi, H. amandae, C. habrosus, Otoski...
JEST - Tanganika - N. multifasciatus, N. caudopunctatus Kapampa, J. ornatus :D

Jak najbardziej popieram spostrzeżenie dotyczące kirysków i piasku na dnie.
Kiryski to moje ulubione rybki i też mi się wydawało, że w moim żwirze jest im dobrze, dopóki w nowym akwarium nie wydzieliłem im małej plaży.
Tak jak Limak pisze - różnica jest widoczna i bardzo cieszy oko. :-)

W takim razie jakiej wielkości zrobić im plaże w akwarium 112 LowTech?

Witam,

W planie akwarium 112 l. - 80 x 35 x 40 cm.
- filtr kaskadowy FZN2
- grzałka 100 W
- oświetlenie sylvania-grolux-24w-55cm + sylvania-luxline-plus-865-24w-55cm

Wystrój:
- jedna strona:
---------------
- piasek + 5-6 dużych + kilka mniejszych serpentynitów
- Eleocharis parvula
- Sagittaria subulata
- czyli coś w stylu trochę wyższego trawnika

- druga strona:
---------------
- piasek lub drobny żwir i rośliny na 1,2 i 3 plan, jeszcze nie wiem jakie dokładnie

I teraz najważniejsze, pytanie o skład. Chciałbym:
- miedzik obrzeżony - 10
- razbora klinowa - 10
- otosek - 2
- kirysek - 4
- pielęgniczka kakadu - 1 + 3
- pielęgniczka ramireza - 1 + 2
- gurami mozaikowe - 1 + 1
- może kilka krewetek RC?

Czy ma to sens? Czy takie dwie ławice będą OK, czy to już za dużo?
To na razie tylko plan, więc nie ma dramatu ze zmianami, zmniejszeniem ilości, wyrzuceniem lub zamianą na inne jakiegoś konkretnego gatunku.

Dzięki za pomoc! Smile

(29.07.2014, 14:41)skrzatekMK napisał(a):  W takim razie jakiej wielkości zrobić im plaże w akwarium 112 LowTech?

Trudno określić dokładny rozmiar .... po prostu wizualnie sobie oceń aby one miały tam trochę miejsca do pływania nad tym piaskiem a jednocześnie aby to pasowało jakoś do ogólnej aranżacji zbiornika.

(13.08.2014, 11:15)kptchris napisał(a):  ....
I teraz najważniejsze, pytanie o skład. Chciałbym:
- miedzik obrzeżony - 10
- razbora klinowa - 10
....
Czy ma to sens? Czy takie dwie ławice będą OK, czy to już za dużo?.

Ja na Twoim miejscu wybrałbym jednak jedną ławicę - i nie o ilość tu chodzi co wrażenia wizualne. Jednorodna grupka fajniej wygląda niż dwie grupy robiące zamieszanie. Ale to jest moje indywidualne odczucie.

(13.08.2014, 11:37)sylwekw napisał(a):  Ja na Twoim miejscu wybrałbym jednak jedną ławicę - i nie o ilość tu chodzi co wrażenia wizualne. Jednorodna grupka fajniej wygląda niż dwie grupy robiące zamieszanie. Ale to jest moje indywidualne odczucie.

Ktoś ewentualnie ma jeszcze jakieś pomysły co do takiej obsady? Smile

Witam,
posiadam akwarium 112l, filtr jbl 901, temperatura 24C, duża ilość roślin.
W akwarium pływa bojownik, piskorek x1, 3x otoski.

Chcę dokupić z 1-3 piskorków, z 3xotoski, do tego chciałam 2xramirezy lub boliwijskie, 6-8xdanio lamparcich, 2xguraminy lub 2xprętniki.
Czy taka obsada może być?

Bojownik był z kubeczka ale jako pierwszy w akwarium przez miesiąc sam, ostatnio nowe towarzystwo go zaciekawiło, przygląda się, ale nie atakuje.


Skocz do: