Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Rośliny akwariowe (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Pielęgnacja i nawożenie roślin (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Temat: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH (/showthread.php?tid=9324)

ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - MaaX - 13.07.2008 15:18

Mam zamiar zabrać sie za restart w akwa. Chciałbym dać pod żwirek ziemie ogrodowa ale nie wiem czy taka sie nadaje:

Produkt powstał na bazie słabo i silnie rozłożonego torfu wysokiego wzbogaconego o nawóz PGMix firmy YARA z dodatkiem mikroelementów ph 5,5 - 6,5. Produkt przyjazny dla środowiska.

Czy taka ziemia sie nadaje?

Nazwa tematu została poprawiona - przyklejam
Kejdi

RE: Ziemia ogrodowa - peter10 - 13.07.2008 16:22

Każda ziemia ogrodowa się nadaje oprócz tych z nawozami a może torf będzie lepszy ??
ja stosuje torf od tygodnia i roślinki rosną jak głupie

RE: Ziemia ogrodowa - MaaX - 13.07.2008 16:41

Czyli moja sie nie nadaje w takim razie?

RE: Ziemia ogrodowa - peter10 - 13.07.2008 16:46

Nie bo tam jest nawóz PGMix firmy YARA ziemia ma być bez nawozu idź gdzieś na łąke znajdź kopiec kreta (taka górka z ziemi a nie ciasto) i sobie ją weź będzie lepsza niż ogrodowa

RE: Ziemia ogrodowa - MaaX - 13.07.2008 16:49

a trzeba tą ziemię jakoś specjalnie spreparować/przygotować przed włożeniem do akwa?

RE: Ziemia ogrodowa - peter10 - 13.07.2008 16:53

Nie
jąk wypłukasz to straci minerały wkładasz taką jaka leci tylko bez jakiś kamieni
Ps. jeżeli używasz kranówki to będziesz miał wode żółtą

RE: Ziemia ogrodowa - MaaX - 13.07.2008 17:07

peter10 napisał(a):Nie
jąk wypłukasz to straci minerały wkładasz taką jaka leci tylko bez jakiś kamieni
Ps. jeżeli używasz kranówki to będziesz miał wode żółtą

A dlaczego przy używaniu kranówki bedzie żółta woda? Ma to jakieś niepożądane konsekwencje?

RE: Ziemia ogrodowa - peter10 - 13.07.2008 17:10

Niepożądanych nie ma ale woda wygląda jak mocz
Wysłał bym ci fotke jak to u mnie wygląda ale mnie w domu nie ma

RE: Ziemia ogrodowa - MaaX - 13.07.2008 17:12

ok ok Smile z góry dzięki za wszystko

RE: Ziemia ogrodowa - andrzejkowac - 13.07.2008 23:48

Ja nie miałem żółtej wody .

RE: Ziemia ogrodowa - Kejdi - 14.07.2008 00:22

Podobno są świetne efekty, jeśli dasz pod żwir bardzo cienką warstwę gliny + torf
Przymierzam się do tego w swoim akwarium.

RE: Ziemia ogrodowa - andrzejkowac - 14.07.2008 16:31

Ja już się przekonałem że faktycznie rośliny rosną ładnie glony niestety też ale taki widać urok .

RE: Ziemia ogrodowa - maniuch - 14.07.2008 20:13

Zgadzam się z waszymi opiniami extra rośliny rosną,zupełnie inaczej niż w samym żwirku i szybciej przede wszystkim.

RE: Ziemia ogrodowa - ladymoto - 15.08.2008 14:00

a jakie dokladnie ziemie polecacie? tylko jedno wielkie pytanie... jak usunac paskudny kolor wody
?

RE: Ziemia ogrodowa - peter10 - 15.08.2008 14:58

ziemię najlepiej kupić w ogrodniczym bez nawozów lub śmigaj na pole Big Grin konkretnie to wszystkie mogą być Wink

a co do koloru wody to podmiankami

RE: Ziemia ogrodowa - alo21 - 15.08.2008 19:12

Że się tak wtrącę to słyszałem że na rośliny działa też dobrze woda w której wcześniej był moczony torf, czyli że do miski z wodą wsypuje się torf moczy się go przez 1 dzień potem odlewa sie wodę i wlewa sie do akwarium, działa dobrze na rośliny i na rozborki klinowe.

RE: Ziemia ogrodowa - Lukaaas - 15.08.2008 20:45

alo21 Dawanie ziemi ogrodowej czy torfu ma na celu utrzymanie prawidłowego rozwoju roślin na dłuższy czas . Jakby tak każdy miał dolewać przy każdej podmianie wody to co napisałeś to by była syzyfowa praca .
Wydaje mi sie również , że podczas filtracji wody taka mieszanka szybko traci właściwości swoje .
Pzdr.

RE: Ziemia ogrodowa - alo21 - 16.08.2008 18:06

Na pewno Masz racje ale,nie Wierze żeby to w jakimś stopniu nie pomogło w akwarium.

Czy Twoja ziemia nadaje się jako podłoże w akwarium ? - vipermyslowice - 27.10.2008 01:21

Cześć wszystkim
Mam pytanie do Was,a mianowicie chcę założyć akwarium na bazie ziemi czyli typowy LOW-TECH i nie wiem czy ziemia,którą posiadam się do tego celu nadaje.
Za każdą odpowiedź z góry wielkie dziękiSmile

Tematy zostały połączone - Kejdi

RE: czy taka ziemia się nadaje? - wojtek-14 - 27.10.2008 07:34

Witaj.
Ja bym takiej ziemi nie dawał do akwarium ponieważ jest ona do celów działkowych i nie jestem pewien czy spełni swoje zadanie...Smile
Pozdrawiam

RE: czy taka ziemia się nadaje? - Gismo - 27.10.2008 10:05

ja bym z ziemią nie kombinował, daj piasek albo żwir

RE: czy taka ziemia się nadaje? - WERWOLF - 27.10.2008 10:08

Ziemia może być, a czy nie lepiej biogrunt kupić ?

RE: czy taka ziemia się nadaje? - Gismo - 27.10.2008 10:52

no za 4l biogruntu dasz około 30-35zł

RE: czy taka ziemia się nadaje? - vipermyslowice - 27.10.2008 11:25

OK tylko,że ja chcę założyć typowe Low Tech a tam ziemia jest wskazana(tak pisze Diana Walstad w swojej książce)

RE: czy taka ziemia się nadaje? - Gismo - 27.10.2008 13:24

A co to za książka? Ta cała Diana jest akwarystą? zrobisz jak uważasz.

RE: czy taka ziemia się nadaje? - hibi102 - 27.10.2008 13:34

ja bym tego nie dawał.może brudzić wodę i zmieniać jej parametry.

RE: czy taka ziemia się nadaje? - maja - 27.10.2008 16:20

vipermyslowice napisał(a):OK tylko,że ja chcę założyć typowe Low Tech a tam ziemia jest wskazana(tak pisze Diana Walstad w swojej książce)
vipermyslowice fajnie, że zakładasz Low Tech, mam nadzieję, że zrobisz jakąś fotorelację z zakładania tego zbiornika i co jakiś czas będziesz dawał aktualizację. Mam nadzieję, że przyda się to wielu użytkownikom naszego forum, bo jak widzisz po wcześniejszych wypowiedziach większość osób nie słyszała o pani Walstad, ani o prowadzeniu Low Tech-ów z podłożem opartym na ziemi ogrodowej.
A ziemia, którą pokazałeś na zdjęciu jak najbardziej się nadaje.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w nowym przedsięwzięciu.

RE: czy taka ziemia się nadaje? - Gismo - 27.10.2008 17:03

czy to akwarium jest takim Low Tech?

http://img526.imageshack.us/img526/7200/obraz122dj8.jpg

Szczerze mówiąc pierwszy raz isę stykam z taka nazwą Smile

RE: czy taka ziemia się nadaje? - maja - 27.10.2008 17:26

Nie wiem co jest na tym zdjęciu ( chodzi o sposób założenia i prowadzenia akwarium) ale tu masz ogólny zarys tego czym się taki zbiornik charakteryzuje
http://pl.wikipedia.org/wiki/Akwarium_low-tech
A tu dyskusja i wymiana doświadczeń, czyli jak to ugryźć w praktyce
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=20954

RE: czy taka ziemia się nadaje? - Gismo - 27.10.2008 17:43

a jakie jest wasze zdanie, lepiej uzyć ziemi czy tradycyjnie żwir czy tam piasek i nie bawić się w takie cos?

RE: czy taka ziemia się nadaje? - vipermyslowice - 27.10.2008 18:31

maja napisał(a):vipermyslowice fajnie, że zakładasz Low Tech, mam nadzieję, że zrobisz jakąś fotorelację z zakładania tego zbiornika i co jakiś czas będziesz dawał aktualizację. Mam nadzieję, że przyda się to wielu użytkownikom naszego forum, bo jak widzisz po wcześniejszych wypowiedziach większość osób nie słyszała o pani Walstad, ani o prowadzeniu Low Tech-ów z podłożem opartym na ziemi ogrodowej.
A ziemia, którą pokazałeś na zdjęciu jak najbardziej się nadaje.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w nowym przedsięwzięciu.
Widzę,że chyba tylko ty na tym forum słyszałaś o Low Techa-ch.A myślisz,że dodanie do tej ziemi dolomitu byłoby dobrym posunięciem?Myślę nad tym ponieważ odkwasiłbym w ten sposób to podłoże a po drugie mieszkam na śląsku i z tego co się orientuję to mam dosyć miekką wodę w kranie a dodając dolomitu podniósłbym trochę gh.

vipermyslowice napisał(a):
mati_432 napisał(a):kiedys tez chciałem załozyc cos takiego wiec dużo czytałem! jesli na slasku to bedziesz miał bardzo miekka wode w tym akwa
No i właśnie myślę nad tym dolomitem,a ty co o tym sądzisz?

RE: czy taka ziemia się nadaje? - darek3714 - 27.10.2008 18:57

Ja dodałem (2 tyg. temu) ziemię do paproci , oraz glinę i siatkę , a na to 8cm żwirku , akwarium dojrzewa , woda jest czysta , wpływ ziemi ogrodniczej na rośliny myślę że zobaczę pózniej ,jak wszystko się unormuje ( akwa roślinne 240l).

RE: czy taka ziemia się nadaje? - maja - 27.10.2008 19:31

mati_432 napisał(a):kiedys tez chciałem załozyc cos takiego wiec dużo czytałem! jesli na slasku to bedziesz miał bardzo miekka wode w tym akwa
To tym bardziej nie rozumiem twoich wcześniejszych wypowiedzi w sprawie tej ziemi.
vipermyslowice napisał(a):Widzę,że chyba tylko ty na tym forum słyszałaś o Low Techa-ch.A myślisz,że dodanie do tej ziemi dolomitu byłoby dobrym posunięciem?Myślę nad tym ponieważ odkwasiłbym w ten sposób to podłoże a po drugie mieszkam na śląsku i z tego co się orientuję to mam dosyć miekką wodę w kranie a dodając dolomitu podniósłbym trochę gh.
Nie martw się, są oprócz mnie jeszcze inne osoby na tym forum, które wiedzą co to LT i w miarę możliwości postarają się pomóc.
Jakie konkretnie masz te parametry wody?

Ps. A tak już z czystej ciekawości: jak duży zbiorniczek i jakie światełko przewidujesz?

RE: czy taka ziemia się nadaje? - strojter - 27.10.2008 19:42

Maja masz rację LT jest fajne, ale ja wolę HT.Co do ziemii to najlepsza jest ta najtańsza, bo zawiera najmniej nawozów.Może kiedyś kupię sobie książkę pani Walstad.

RE: czy taka ziemia się nadaje? - Jokeru - 27.10.2008 20:09

mati_432 nie masz żadnego zdania w tym temacie i kołyszesz się jak chorągiewka na wietrze. Proponuję, aby wypowiedziały się osoby, które się z tym zetknęły albo same spróbowały, a nie piszecie jakieś domysły albo strzelacie. Czekacie aż ktoś coś konkretnie się wypowie i się podpinacie pod odpowiedź. Robicie tylko autorowi wodę z mózgu.

RE: czy taka ziemia się nadaje? - mati_432 - 27.10.2008 20:43

kiedys miałem cos takiego zrobic poswieciłem troche czasu na to ale skoro tak uwazacie to ok nie bede tu pisał

RE: czy taka ziemia się nadaje? - andrzejkowac - 27.10.2008 21:03

Ja mam na akwa na takiej ziemi
i jakoś się kręci . Nie chcę tu robić zamieszania i mówić że to co proponujesz jest dobre bo pewności chyba nikt nie mam i miał nie będzie dopóki nie spróbuje .Ja bym zaryzykował i postawił akwa na tej ziemi .Przysyp ją tylko dobrze i obserwuj .

RE: czy taka ziemia się nadaje? - vipermyslowice - 28.10.2008 00:00

Parametry wody w kranie:
Oto pomiary - Stacja Goczałkowice-Zdrój:
Odczyn: 6.9
NH4: 0.084
NO2: 0.0023
NO3: 4.888
Fe: 0.045 mg/dm3
Mn: 0.02 mg/dm3
Al: 0.0504 mg/dm3
Chlorki: 10.7 mg/dm3
TWo: 67 mg/dm3 CaCO3 ~3.7
Zasadowość ogólna: 0.65 mval/dm3 ~ 1.6
CO2 wolny: 9.9 mg/dm3
CO2 agresywny: 9.6 mg/dm3
Ca: 21.7 mg/dm3
Mg: 3.06 mg/dm3
PO4: 0 mg/dm3
Fluorki: 0.05 mg/dm3
Siarczany: 22.43 mg/dm3
Przewodność elek.: 177 ?S/cm
Chlor wolny: 0.48 mg/dm3
Ag: 0 mg/dm3
Ni: 0.0005 mg/dm3
Cr: 0.0002 mg/dm3
Cd: 0 mg/dm3
Pb: 0.0109 mg/dm3
Cu: 0.001 mg/dm3
Zn: 0.123 mg/dm3
Sr: 0.046 mg/dm3
Hg: 0.00013mg/dm3
Ba: 0.076 mg/dm3

maja napisał(a):Ps. A tak już z czystej ciekawości: jak duży zbiorniczek i jakie światełko przewidujesz?
zbiornik ma 126 l(80x35x45)a świetlówki mam 3x18W T8.
Jakie byście zastosowali świetlówki?Może coś z OSRAM-a 865 lub 840?

andrzejkowac napisał(a):Ja mam na akwa na takiej ziemi i jakoś się kręci . Nie chcę tu robić zamieszania i mówić że to co proponujesz jest dobre bo pewności chyba nikt nie mam i miał nie będzie dopóki nie spróbuje .Ja bym zaryzykował i postawił akwa na tej ziemi .Przysyp ją tylko dobrze i obserwuj .
A jaki jest skład tego podłoża?

RE: czy taka ziemia się nadaje? - maja - 28.10.2008 01:09

Wodę masz rzeczywiście miękką, tak więc domieszka dolomitu do ziemi jest wskazana (byleby nie był zbyt drobny), tym bardziej, że w skład twojej ziemi wchodzi torf sphagnowy ( bardzo dobra czysta postać torfu ale kwaśna). Nie wiem w jakiej proporcji jest zmieszany z torfem łąkowym, ale należy założyć, że ziemia ma odczyn ph 5,5-6,5. Tak więc dolomit podniesie ci nieco twardość i ph.
Świetlówki, które proponujesz będą ok. Bierzesz pod uwagę doświetlanie światłem słonecznym?

RE: czy taka ziemia się nadaje? - vipermyslowice - 28.10.2008 15:11

A lepiej dać 2x865+1x840 czy 2x840+1x865?
I ile tego dolomitu nan dać?

RE: czy taka ziemia się nadaje? - maja - 28.10.2008 15:31

Świetlówki imo 2x840+1x865.
Ile tego dolomitu to trudno mi powiedzieć, lepiej mniej niż więcej, w razie czego z podniesieniem twardości nie ma większego problemu (np. żwir koralowy do filtra).

RE: czy taka ziemia się nadaje? - vipermyslowice - 28.10.2008 19:38

Z tego co pamiętam to Diana w swojej książce proponuje dać pół kubka(lub 3/4 szklanki)na 4 l ziemi,to wg moich obliczeń na 10l musiałbym dać coś około 2 szklanki.

maja napisał(a):Świetlówki imo 2x840+1x865.
A jakie proponujesz ułożenie tych świetlówek(chodzi mi o kolejność)?

RE: czy taka ziemia się nadaje? - MaaX - 30.10.2008 12:04

ja mam pod żwirem mieszankę ziemi kwiatowej, kulek gliniano torfowych i węgla aktywnego - zapobiega powstawaniu procesów gnilnych. Ziemia którą proponujesz jest jak najbardziej ok.

RE: czy taka ziemia się nadaje? - maja - 30.10.2008 15:44

vipermyslowice napisał(a):A jakie proponujesz ułożenie tych świetlówek(chodzi mi o kolejność)?
865 w środek.

RE: czy taka ziemia się nadaje? - vipermyslowice - 30.10.2008 16:55

Właśnie teraz sobie przeglądam internet i znalazłem takie oto świetlówki http://www.acuario.pl/shoperx/index.php?producent=13&cat_id=&&page=3(chodzi mi o Sylvania Luxline Plus 840 T8 i Sylvania Luxline Plus 865 T8)
Co sądzicie o tych świetlówkach?Będą dobre do LT?

RE: czy taka ziemia się nadaje? - maja - 30.10.2008 18:46

Pewnie, że będą dobre.

RE: czy taka ziemia się nadaje? - vipermyslowice - 31.10.2008 01:07

Dzisiaj byłem w kwiaciarni po ziemię do kwiatków.Jest to ziemia kwiatowa uniwersalna,a jej skład to:torf,piasek,kora,składniki mineralne.I właśnie się zastanawiam czy ta ziemia nie byłaby lepsza od tamtej do mojego akwarium?Jedyne tylko co mnie zastanawia to ta kora.

RE: czy taka ziemia się nadaje? - maja - 31.10.2008 09:21

Zapewne jest to ziemia do uprawy roślin w gruncie. Do akwarium bym jej nie dała. Kora będzie najprawdopodobniej gniła. Ponadto nie piszesz co to za składniki mineralne, a jako ogrodnik z zamiłowania domyślam się, że na opakowaniu nie napisali czym ją dokładnie wzbogacili. Zresztą w LT nie chodzi o to, aby ziemia, która dajesz była nafaszerowana nawozami. Ziemia ma stanowić siedlisko dla mikroorganizmów, które "przerobią" to co wyprodukują ryby na składniki łatwo dostępne dla roślin. Ziemia, którą przedstawiłeś w pierwszym poście jest bardzo dobra i moim zdaniem powinieneś na niej poprzestać.

RE: czy taka ziemia się nadaje? - vipermyslowice - 31.10.2008 14:40

OK rozumiem,zastosuję tą pierwszą ziemięSmile
Mam jeszcze takie pytania:
-oświetlenie rozumiem,że mam zacząć od 6 godzin i co tydzień zwiększać o 1 godzinę,tak?
-a jak się ma problem podmian wody?kiedy mam zrobić pierwszą podmianę i jaki procent?
-mam żwir o granulacji1-3mm,nada się?
-mam trochę roślin z obecnego akwa(moczarka,kilka zwartek,kilka echinodorusów,nadwódkę zmienną,kabombę,ludwigie..)dodatkowo chcę dokupić pistię,rogatka,różdżycę.Mogą być takie rośliny?Albo jakie jeszcze proponujecie?

RE: czy taka ziemia się nadaje? - andrzejkowac - 31.10.2008 20:40

1 tak zazwyczaj się zaczyna
2 w klasycznym LT podobno się nie podmienia tylko dolewa na początek chyba nie trzeba podmieniać zresztą nie pamiętam dokładnie więc nie będę ściemniał .
3 powinien
4 nie jestem pewien kabomby nie miałem reszta zasadniczo powinna dać radę szczególnie mniej wymagające echinodorusy
Na początek daj możliwie jak najwięcej szybko rosnących potem po ustabilizowaniu się akwa możesz stopniowo wymienić na ładniejsze jednak zawsze trzymaj cos z szybko rosnących tak na wszelki wypadek .

RE: czy taka ziemia się nadaje? - maja - 01.11.2008 00:53

W zasadzie Andrzej odpowiedział na twoje pytania.
W kwestii podmian dodam, że D.Walstad uwzględnia ewentualne podmiany co 3-4 miesiące w ilości ok.20% i o ile dobrze pamiętam szczególnie w okresie letnim ale sam będziesz musiał ocenić czy to konieczne czy też wystarczy dolewanie odparowanej wody.
Co do roślin to dodam jeszcze salwinię, nurzańce, strzałki, bakopy. Istotne jest abyś już na starcie gęsto osadził zbiornik roślinami.

RE: czy taka ziemia się nadaje? - vipermyslowice - 04.11.2008 15:23

Hej,mam jeszcze jedno pytanie,ten dolomit mam zmieszać z ziemią czy mam mam nim posypać tę ziemię?

RE: czy taka ziemia się nadaje? - maja - 04.11.2008 19:51

Zmieszać.

Kwaśna ziemnia może być dla roślin akwariowych-proszę o szybką odpowiedź - bomboszek - 07.03.2009 13:41

hej,tak jak w temacieSmile

Tematy zostały połączone - Kejdi

RE: Kwaśna ziemnia może być dla roślin akwariowych-proszę o szybką odpowiedź - P@WEŁ - 07.03.2009 15:22

zależy jaka kwaśna podaj ph jeżeli torf to chyba ph 4,5-6,5 więc raczej kwaśna może być tylko nie taka która służy do zakwaszania gleby pod drzewka iglaste.

RE: Kwaśna ziemnia może być dla roślin akwariowych-proszę o szybką odpowiedź - bomboszek - 07.03.2009 19:15

Dzięki za odp., ale to już nie ważne dałem zwykłą ziemie bez nawozu,Smile
temat do zamknięcia

RE: Ziemia ogrodowa - natusia - 06.07.2009 13:26

Podłącze się do tematu-
Robiłam reset akwarium i na dno dałam właśni ziemie ogrodową. Na to warstwę żwirku.. ale nie wiem czy nie za mało - konkretnie jest tak: 3cm ziemi plus ok 2cm żwirku?
Jak zalałam wodą to jest masakra oczywiście.. i nie wiem ile trwa osiadanie zimie?Sporo pływa jej po powierzchni-czy ja odłowić czy opadnie sama?

RE: Ziemia ogrodowa - bomboszek - 06.07.2009 13:35

ziemię powinno się przykryć większą warstwą żwirku, 3-4 cm tak aby nie miała styczności ze światłem inaczej wysyp glonów.
Odłów ją.

ziemia ogrodowa jako podłoże - Elizabeth - 22.08.2009 19:59

Witam Smile Mam kilka pytań. Zamówiłam na allegro zestaw roślin i teraz zabieram się do przemeblowywania akwarium. Dokładam świetlówkę, kupiłam jakiś nawóz chyba z tetry dozowany do wody z dodatkiem żelaza i kulki gliniano - torfowe. Teraz pytanie. Czy ziemia ogrodowa jest dobrym biogruntem? co ile należy ją wymienić? Jaką warstwę muszę jej dać na dno? Czy mogę położyć na nią te kulki gliniano torfowe i zasypać piaskiem? Byłabym wdzieczna za Wasze rady, z góry dziękuję i pozdrawiam Smile

podłoże w akwarium - Malgorzata - 27.09.2009 14:03

Zastanawiam się nad dodaniem ziemi do akwa. Ale takiej zwykłej z pola z kretowiny. U mnie są czarnoziemy. No i właśnie chciałam się dowiedzieć,czy:
1. Takie czarnoziemy mam zmieszać np. z jakimś piaskiem? Bo np. kiedy kupujemy ziemię ogrodową to tam jest pomieszanie czarnoziemów z piaskiem i torfem.
2. Czy ziemię muszę wypalić w piekarniku, żeby pozbyć się jakiegokolwiek robactwa?
3. A może lepiej dodać ziemię do kwiatków ze sklepu? Taka ziemia składa się z : mchu torfowego, piasku i kory.
Oświetlenie w akwarium w tej chwili wynosi 15W ale będzie dodawane:
a.) 8W T5 albo jeżeli się zmieści to 24W T5 ( wymiary akwa: 60x30x30)
albo
b.)15W T8
to zależy, jaką znajdę obudowę pod świetlówki czy jak się to nazywa.
Z planowanych roślin będzie m.in mały heniek. Co do reszty jeszcze nie wybrałam. Na górę pójdzie warstwa piasku kwarcowego, ewentualnie z przodu akwa sam piasek bez ziemi.

Znalazłam kilka postów na temat ziemi w akwa, ale raczej nic nie było na temat czarnoziemów prosto z polaSmile
Heloł! Pomóżcie mi z tą ziemią, proszę. Mam już zamówione roślinki: mały heniek i vallisneria nana a problem z podłożem. Byłam dzisiaj w sklepie ogrodniczym i oglądałam ziemię niby ogrodową. Ale było ich milion rodzajów i na każdej były podane inne parametry: jakieś potasy, magnezy, wapnie....cała kolumnaSad, tylko ilości inne. Czy mogę dodać na spód ziemię z kopca kreta? Jak nie to chociaż nakrzyczcie na taki pomysł, a nie tylko cisza, ciszaaaaaa........Sad[/font]

Tematy i posty zostały połączone.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja się nadaje jako podłoże w akwarium ? - Kejdi - 29.09.2009 17:27

Do Malgorzaty :
Ziemia z kretowisk się nadaje, ale na Twoim miejscu dla świętego spokoju kupiłabym mały worek ziemi w sklepie ogrodniczym.
Ja też miałam problem z doborem ziemi, bo w każdej jakieś dodatki były a na ziemię z biedronki chyba się spóźniłam.
Kupiłam do kaktusów i iglaków jako najmniej wzbogaconą i jet ok.
Poczekaj, może ktoś jeszcze Ci doradzi.
Mam nadzieję, że światło już dołożone, bo przy 15W heniek może nie pociągnąć.
Jeśli planujesz podłoże z ziemi ogrodowej, to postaw na rośliny, które będą w stanie ją wykorzystać (tworzące mocny system korzeniowy)
Przeczytaj ten temat od początku, na pewno znajdziesz jakieś cenne wskazówki.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja się nadaje jako podłoże w akwarium ? - Malgorzata - 29.09.2009 17:58

Dzięki Ci!!! Smile. Z ziemią to ja mam problem bo to wszystko po szwedzku jest, a do tego takie potworki słowne, że nawet w słowniku tego nie mogę znależćSmile. Ale ziemię do kaktusów też znalazłam i rzeczywiście parametry były o wiele mniejsze, a druga ziemia na jaką zwróciłam uwagę była z małą zawartościa wapnia.
No i w każdej były jakieś dodatki kory a podobno ona może podgniwać w akwa. Jak zaczęłam rozmawiać z panią, że potrzebuje ziemię beż żadnych nawozów itp. to najpierw na mnie dziwnie popatrzyła a potem zaczęła dopytywać a po co, dlaczego, na co. No to mówię, że do akwa, na to ona już mnie olała ponieważ jakiś tam jej szef też ma akwa a ziemi nie używa. No i wsumie powiedziała, że wszystkie są z dodatkami czegoś.
Co do roślin to prawda, heniek ma słabo rozwinięty system korzeniowy, ten rodzaj nurzańca zresztą też. Ogólnie rośliny dostane tylko na zamówienie. Więc nie chciałabym, żeby mi padły. Bo jak będę chciała je jeszcze raz kupić to mnie chłopak z domu wyrzuci jak zobaczy cenęSmile
Wątek przeczytałam jakiś czas temu plus chyba wszystkie inne wygrzebane w necie, ale zamiast mi rozjaśnić w głowie to namieszały. Każdy pisze co innego.
Światełko będzie dołożone na 100% tylko muszę poczekać jak mój prywatny elektryk, stolarz, pracownik fizyczny(ustawianie wszystkich szafekSmile)a ostatnio wierny podglądacz rybek znajdzie dla mnie chwilkę czasu, żeby wybrać się ze mną do sklepuSmile

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Ika202 - 30.10.2009 23:10

a mnie właśnie zaciekawił ten temacik w sumie koleżanka mi o nim powiedziała tylko ze ona na ziemie daje żwirek dla kota dość grubo i rośliny jej rosną ja szalone i w sumie też chyba spróbuje z ziemią tylko na nią bym dała zwykły żwirek akwariowy a moje pytanie czy ryby też mogą być w takim akwa ???? czy to tylko i wyłącznie dla roślinek ??

Ziemia ogrodowa jako podłoże pod rośliny. - BaRaNeK - 02.11.2009 18:39

Witajcie. Jakie macie zdanie, na temat ziemi ogrodowej, w akwariach? Szukałem, ale nigdzie nie wdziałem, jak sprawuje się w realu. Czy podczas przesadzania, nie mąci się i woda nie zabarwia się na czarno? Podzielcie się doświadczeniem z ziemią ogrodową.

Tematy zostały połączone-proszę nauczyć się korzystać z opcji "SZUKAJ"

RE: Ziemia ogrodowa jako podłoże pod rośliny. - maja - 02.11.2009 19:10

BaRaNeK napisał(a):Szukałem, ale nigdzie nie wdziałem, jak sprawuje się w realu. Czy podczas przesadzania, nie mąci się i woda nie zabarwia się na czarno?
Big Grin Tongue
http://www.google.pl/search?client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Apl%3Aofficial&channel=s&hl=pl&source=hp&q=akwarium+na+ziemi+ogrodowej&lr=&btnG=Szukaj+w+Google

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - BaRaNeK - 03.11.2009 20:14

A czy po podłożeniu pod żwir, ziemi ogrodowej, i po zalaniu wodą, ziemia ogrodowa, nie zabarwia wody? I czy np, przy przesadzaniu roślin, ziemia nie mąci się?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - daciel6 - 12.11.2009 19:35

Witam.
Nie wiedziałem, gdzie zadać to pytanie, a brzmi ono jaki nawóz dla roślin powinienem wybrać i podłoże może być z torfu, czy ziemia była by lepsza? A te podłoże z ziemi lub z torfu ono tylko pod żwirem może być i czy to nie muli wody? Kupuje piasek i nie wiem, czy ziemia go niezabarwi.

Z góry dzięki za odpowiedź. Smile

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja się nadaje jako podłoże w akwarium ? - Gege - 08.12.2009 20:51

Czy ziemia uniwersalna nadaje się pod żwir?
Skład:
Torf wysoki,torf niski,kora,naturalny nawóz,dolovit,ph 5-6 Ca Cl2.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja się nadaje jako podłoże w akwarium ? - kawoszi21 - 09.12.2009 11:51

Gege napisał(a):Czy ziemia uniwersalna nadaje się pod żwir?
Skład:
Torf wysoki,torf niski,kora,naturalny nawóz,dolovit,ph 5-6 Ca Cl2.

Witaj

jak na takie małe akwarium to nie bawilbym sie w wzbogacanie pidłoza ziemią. jeżeli dopiero zaczynasz to wystarczy dobry drobny żwirek a rosliny mozna odrzywiac preparatami w płynie dolewajac do wody i efekt jest idealny. odpowiednie oswietlenie i odrzywki sprawia ze rozrost roslin bedzie szybki i efektywny.
Pozdrawiam Baw się dobrze.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - eryk15 - 26.12.2009 16:52

Witam mam u siebie na podworku torf z torfowiska czy on będzie się nadawał ? Czy lepiej kupić ?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - peter10 - 26.12.2009 16:53

A ten w sklepie to z kosmosu biorą ?? tak , będzie się nadawał

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - eryk15 - 26.12.2009 16:57

No to lepiej będzie bez nawozu przynajmniej

ziema do palm pod żwirkiem - rybiasz - 07.01.2010 18:47

czy ziemia do palm i juk pod żwirkiem nie zaszkodzi red cherry i babluti

Tematy zostały połączone.
Korzystaj proszę z opcji SZUKAJ - Kejdi

RE: ziema do palm pod żwirkiem - Kesi - 07.01.2010 19:12

Ja wolę ziemie do kaktusów. Skład torf, piasek, glina czasem dodatkowo żwirek. Są bez dodatków nawozów i z dodatkiem. Do krewetek to musisz znaleźć taką bez nawozów.
Ziemia do palm często zawiera tlenek wapnia albo nawozy organiczne.
Dodatki nawozowe bardzo często są z miedzią, nie polecałabym ziemi z nawozem ani z wapnem do krewetek.

RE: ziema do palm pod żwirkiem - rybiasz - 07.01.2010 20:11

poczytam zaraz

bo je uratował mój kolega czytał je 5 w w słoiku 0,5 l ,
skład ziemi:
ph w H2O: 5,5-6,5
azot w mg na litr 100-180
fosfor e mg/l 150-180
potas mg/l 120-200
zasolenie w g KCL 0,8-1,2

Torf wyskoi i pośrednoi wysokim składy rozkładu piasek drenażowy nawór mineralny 13;11;18 MgO zawierjący mikro elementy Fe Mn Zn B S
czy taka ziemia zaszkodi krewetkom

Posty zostały połączone, nie piszemy posta pod postem, korzystaj proszę z opcji EDYTUJ.
Jeśli chcesz odświeżyć interesujący Cię temat, to nie tędy droga.
Kejdi

Żyzna ziemia na dnie akwa (?) - Nano - 02.02.2010 21:09

Mam takie pytanie:
otóż właśnie będę wymieniał podłoże w soim akwa i planuję wyłożyć je czarnym bazaltem a pod spód dać żyzną ziemię z tunelu ogrodniczego (taka szklarnia z folii Big Grin ) i chcę czymś przytrzymać to podłoże żeby mi ryby żerujące przy dnie nie wywlokły jej na wierzch. Wcześniej dostałem taka poradę żeby przykryć to firanką lecz nie jestem do końca zdecydowany ponieważ po penym czasie ona zapewnie zgnije i nic z niej nie zostanie. Dlatego postanowiłem odgrodzić jedno od drugiego workiem po ziemniakach, ma on w miarę duże oczka więc rośliny nie będą miały problemu z przedostaniem się pod spód i tu właśnie pojawia się moje pytanie:
Czy nie będzie to miało negatywnego wpływu na wodę (zmiana ph, twardości) lub czy nie będzie to nieestetyczne i czy ogólnie plastykowa siatka jest dobrym rozwiązaniem.
Z góry dziękuję Smile

http://www.allegro.pl/item893592503_siatka_na_mech_wglebka_galezatka_supergratisy.html

^ a może coś takiego? ^

RE: Żyzna ziemia na dnie akwa (?) - victus - 02.02.2010 21:15

Nic nie kładź między ziemię a bazalt, nie ma sensu. Jeżeli ziemia będzie przysypana odpowiednią bazaltu to nie będzie miała wpływu na wodę. Jedynie gdy dasz mało bazaltu i mocno będziesz grzebać w podłożu to wtedy może się do wody uwolnić ziemia wraz z masą związków chemicznych, których duże stężenie będzie mogło spowodować glony. Dlatego warto wtedy zrobić podmiankę.

RE: Żyzna ziemia na dnie akwa (?) - akinom.93 - 02.02.2010 21:20

nie mam doświadczenia w takich tematach, dlatego pytam; mam zamiar zrobić nie długo restart akwarium. czy mod zwykły żwirek mogę dać ziemię ogrodową. jeżeli tak to jaką i ile cm jej wsypać, czy odseparowac ją czymś od żwirku, bardzo proszę o konkretne dane. i czy warto aż tak urozmaicić podłoże.

RE: Żyzna ziemia na dnie akwa (?) - Nano - 02.02.2010 21:25

mam akwarium o wysokości 35 cm i wymiarach podstawy 60x30 i pytam na jaką wysokość nasypać podłoża i jak to rozdzielić pomiędzy bazalt a ziemię?

RE: Żyzna ziemia na dnie akwa (?) - victus - 02.02.2010 21:51

Ziemi wystarczy 1-2cm (przy mniejszych akwariach), na to powinno iść około 5-7cm jak najdrobniejszego podłoża, obojętnie, czy bazalt, czy żwir, może być też piach, ale najlepiej kwarcowy, bo on nie jest drobniutki jak mąka, tylko bardziej jak sól/cukier. Nie trzeba i nie ma sensu niczym oddzielania ziemi i podłoża właściwego. Zapraszam do galerii mojego akwarium (link w podpisie)

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - akinom.93 - 03.02.2010 16:08

no a jak przyjdzie czas na restart, to jak to płukać? przecież się wymiesza?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - bomboszek - 03.02.2010 18:38

Jak będziesz zabierałą to warstwami to się nie wymiesza.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Flavia - 12.02.2010 17:19

http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=20954&postdays=0&postorder=asc&highlight=ziemi+ogrodowej&start=30

Znalazłam takie coś, bardzo zaciekawiło mnie to co tam piszą. Nigdy nie myślałam że na zwykłej ziemi ogrodowej bez CO2 i takich tam pierdół zrobić piękne akwa roślinne. Są to stare dane i tu moje pytanie, czy są one aktualne? Czyli czy na prawdę można zrobić bajeranckie akwa na zwykłej ziemi i twardej wodzie?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - andrzej_vader - 26.02.2010 12:56

Pewnie, że można Big Grin Tu są moje akwaria na ziemi ogrodowej i bez nawozów:
http://picasaweb.google.pl/andrzej.vader/60LAkwarium156galExperimentalAquarium#
http://picasaweb.google.pl/andrzej.vader/240LAkwarium625galAquarium#

http://picasaweb.google.pl/andrzej.vader/60LAkwarium156galExperimentalAquarium#5426357479996811042 obecny wygląd 60L jak komuś się nie chce przebijać przez cała galerię Big Grin

http://picasaweb.google.pl/andrzej.vader/240LAkwarium625galAquarium#5436675260982713090 a to obecny wygląd 240L
Czy są "bajeranckie" to już nie mnie oceniać
Pozdrawiam

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - tasman01 - 27.02.2010 00:51

witam i dzięki za miłą lekturę jaką zgotowaliście.
ale do tematu:
mianowicie założyłem akwa w stylu LT.
trochę danych:
akwa 160l 80x50x40h
ziemia ogrodowa 2cm na to żwirek drobnej granulacji 1 cm na to siatka biała taka budowlana do ociepleń na to 5 cm żwirku grubego chyba bazalt.
filtr kubełek fluval 304 wkład gąbki szt 4, koszyki 1-torf, 2-wata, 3-ceramika
grzałka 200W fluval tem. 25 C, napowietrza-cz był ale kazali wyłączyć bo wytrąca coś tam potrzebne
oświetlenie:
Sylvania aqustar f18W T8
Sylvania gro-lux F18W Gro T8
Power-glo 20W
Dylight LF 20W
0.47 w na 1l
roślinek mega dużo i mega różnych niestety nie znam nazw i trochę mchu 2-3 rodzaje ... moss
akwa stoi 3 tygodnie na razie bez ryb i jak dotąd jedna podmianka wody około 1/4 zbiornika.
parametrów niestety nie znam bo jak na razie nie mam kasy na testy kropelkowe.
woda lekko żółta, roślinki na razie odmawiają posłuszeństwa (nie chcą rosnąć) ale zobaczymy
i tu moje:
1 - chciałbym zamontować Co2 ale wtedy to przestanie być akwa LT ( i nie wiem co z filtrem bo to niby biologiczny )
2 - czy mogę bez problemu przesadzać roślinki dosadzać i usuwać?
3- czy jak dodam rybki ( pielęgniczka kakadu 4 szt, neonki, otoski) to dalej będzie akwa LT
4- mam pełno ślimaków (jedne świderki, drugie coś w kształcie dropsów takich malutkich) czy one nie zagrażają roślinką?

[split] Jakie podłoże jest najlepsze dla Twojego akwarium.? - Flavia - 06.03.2010 16:37

Czy taka ziemia się nada? Wiem, że ma jakieś tam dodatki, ale obeszłam DOKŁADNIE 5 kwiaciarni i jest to jedyna ziemia jaka u mnie występuje, panie w sklepie mówią że jest ona uniwersalna i innej nie ma.
[attachment=9688]
[attachment=9689]

Post został przeniesiony z innego tematu.
Kejdi

[split] Jakie podłoże jest najlepsze dla Twojego akwarium.? - Czarnes - 07.04.2010 19:21

ziemia ogrodowa ok 4cm i na to 2.5cm drobnego piasku kwarcowego czarnego ? co wy na to ?

Temat został wycięty z innego jako OT.

RE: Jakie podłoże jest najlepsze dla Twojego akwarium.? - blazio - 07.04.2010 19:51

Ziemia ogrodowa?
To taka normalna co w doniczkach są?
Nie brudzi wody?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Deep - 07.04.2010 20:39

Tak zwykła najzwyklejsza bez żadnych dodatków... Nie brudzi wody jak nie będziesz grzebał w podłożu i dasz odpowiednia warstwę żwiru na to... wszystko masz już w tym teamcie.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Czarnes - 08.04.2010 14:50

ile potrzebuje litrów żwirku żeby pokryć podłoże na 3-4cm żwirkiem ? akwarium standardowe 112l 80x35

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - victus - 08.04.2010 20:27

Policz:
80x35x4 = wynik
(długość podstawy akwarium x szerokość podstawy x warstwa żwiru)

RE: Ziemia ogrodowa - wisnia0384 - 28.04.2010 11:17

Przeczytałem już z 5 forów na temat podłoża na bazie ziemi ogrodowej i muszę powiedzieć, że dalej nic nie wiem. Znalazłem już ze 100 różnych przepisów na tą mieszankę. Ludzie, podajcie mi najlepszą i najpewniejszą recepturę. Dodawać glinę? Skąd ją brać? Ile? Dodawać keramzyt? Ile? Dodawać piach? Ile? Stosować siatkę budowlaną? Ile tego torfu? Dodawać węgiel aktywowany? Ile?
Posiadam następujące rośliny:
- Anubias Nana na korzeniu
- Różdżyce rutewkowe
- Moczarki argentyńskie
- Mech na skorupie orzecha kokosowego
- Kryptoporyny wendtii green
- Kryptoporyna aponogetifolia
- Żabiennica z mniejszych
- Rogatek
- Kabomba i rotala mi padła
Mam 2x18W 10h na dobę. Akwarium 112l.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Kejdi - 28.04.2010 19:50

wisnia0384 napisał(a):Przeczytałem już z 5 forów na temat podłoża na bazie ziemi ogrodowej i muszę powiedzieć, że dalej nic nie wiem. Znalazłem już ze 100 różnych przepisów na tą mieszankę. Ludzie, podajcie mi najlepszą i najpewniejszą recepturę. Dodawać glinę? Skąd ją brać? Ile? Dodawać keramzyt? Ile? Dodawać piach? Ile? Stosować siatkę budowlaną? Ile tego torfu? Dodawać węgiel aktywowany? Ile?

Czego oczekujesz pytając o najlepszą mieszankę ?
101, 102, 103 ... przepisu ?
Może przeglądając tematy, zamiast skupiać się na wyszukiwaniu przepisów zacznij czytać jakie jest działanie i zastosowanie każdego z wymienionych składników, wyciągnij wnioski z tego co czytasz i wsyp coś w końcu do tego akwarium Wink

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Draco - 04.05.2010 13:05

A ja mam takie pytanko czy w akwarium z takim podłożem można trzymać rybki ?? Bo tak w sumie przeczytałem cały wątek i nie było o tym nic mowy ;]
( Jeżeli się mylę to mnie poprawcie )

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - victus - 04.05.2010 13:19

Oczywiście, że można Smile Ba, nawet się powinno jako źródło makroelementów.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Draco - 04.05.2010 15:44

Aha i mam jeszcze jedno pytanko
Jak sadzimy rośliny to sadzimy je w żwirku i korzenie same znajdują dojście do ziemi, czy może od razu "dokopujemy" się do ziemi i tam umieszczamy roślinki ??

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - peter10 - 04.05.2010 15:51

Zależy jaka jest warstwa żwiru , ja jak wkładałem rośliny to prosto do ziemi .

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Fragles - 18.05.2010 22:59

Witam, czy ziemia z dodatkiem nawozu nadaje się jako podłoże??

A jeżeli nie to dlaczego??

Ziemi bez nawozu po prostu nie ma w sprzedaży w mojej okolicy.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - pawcio449 - 19.05.2010 03:27

Proponuję iść na łąkę z łopatką i poszukać kopca kreta Smile

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Fragles - 19.05.2010 08:11

pawcio449 napisał(a):Proponuję iść na łąkę z łopatką i poszukać kopca kreta Smile

Przyjacielu, ja mieszkam w mieście i to dużym, gdzie niby mam tego kreta szukać??

W ZOO może?Big Grin

Czytałem o tyn krecie powyżej ale nic mi to nie daje.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - ChPastor - 31.05.2010 21:14

Nie nadaję się, ponieważ od razu na "starcie" pakujesz chemię szkodliwą dla ryb w nie same. Zdecydowanie polecam wstrzymanie się od zakupu ziemi w takim wypadku lub kupno troszkę drożej przez allegro. Ewentualnie wyprawa na obrzeża miasta. Pozdrawiam

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Fragles - 31.05.2010 21:18

A kto tu mówi o rybach????

Ja nie chce mieć ryb a tylko roślinne akwa. A tak po za tym to jest to już nie aktualne znalazłem odpowiedzi na innym forum, chociaż dzięki za chęci. Big Grin

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Deep - 28.07.2010 16:22

Witam. planuję robić restart akwarium . Na spodzie będzie ziemia i na to bazalt.
Moje pytanie. czytałem na innym forum ,że ziemia całkowicie wystarczy bez innych nawozów przy oświetleniu 0.5??

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - susel - 28.07.2010 18:40

Zależy od roślin - wiele roślin pobiera składniki z wody a nie podłoża np.cabomba Smile

EDIT:

P.S. - przemyśl ten bazalt....

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - krzychu777 - 28.07.2010 19:31

No więc co do tego wiele to można by polemizować Tongue
ale do bazaltu to w pełni się zgadzam. Jak dla mnie to on kompletnie nie nadaje się dla roślin.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Fragles - 28.07.2010 19:47

Ja mam bazalt na ziemi i nie narzekam.

Minusy takie że ciężko się w nim sadzi roślinki i jest dość przewiewny, ale za to bardzo ładnie wygląda.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - susel - 28.07.2010 20:36

A mnie i wielu osobom się nie podoba...i w ogóle to pomyłka np. dla kirysków.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - RuLeZz - 28.07.2010 21:45

I te krawedzie ostre...
Juz lepszy bedzie zwir rzeczny.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Deep - 28.07.2010 22:19

Już kiedyś miałem bazalt . ładnie wszystko rosło. Roślin nie mam wymagjacych. W tym lotosy , kryptokoryny,sagitarie, paprocie.
Jakoś zawsze mi się podobał bazalt czarny. ładnie rośliny widać. Myślę o granulacji 1-3 mm. i pod to ziemia.
Edit: zrezygnowałem z bazaltu Smile zakupiłem 10 l Jbl Manado.

Podstawowa mieszanka ziemi do akwarium. - ka93mil - 26.08.2010 21:00

Witam, jestem Kamil. Moja przygoda z akwarystyka zaczęła się już kilka lat temu, z tym ze miałem wiele wzlotów i upadków. Wiele razy traciłem wiarę i cierpliwość. Około roku temu na allegro kopiłem zestaw roślin. Do dziś zostało kilka mchów, i coś jeszcze. Niedawno postanowiłem założyć akwarium z podłożem z ziemi. Dodam ze w akwarium znajduje się tylko samotny neonek (wiem, nie powinien być sam ale jakoś tam egzystuje jakieś 2-3 lata). Mój plan jest taki: chce zrobić akwarium do podhodowania roślinek, a dopiero po jakimś dłuższym czasie dokupiłbym rybki. Myślę że lepiej czułyby się w zarośniętym akwarium niż w prawie pustym.
I tu zaczyna się wasze zadanie, jako bardziej doświadczonych.
Czy jest możliwe zrobienie takiej mieszanki do podłoża bez dużego nakładu finansowego ;P
Ps. Mieszkam na wsi, z jednej strony łaki, z drugiej, las, więc niektóre składniki mogę mieć "naturalne" Big Grin
Kilka pytań:
Czy polecacie ziemie kupowana czy z lasu/łaki? Myślę ze znalazłbym tam jakiś torf.
Gline tez mam swoja Big Grin.
Piasek zwykły czy z rzeki?
Co to jest dolomit i gdzie go można dostać?

RE: Podstawowa mieszanka ziemi do akwarium. - RuLeZz - 26.08.2010 21:57

Witam.
Dolomit: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dolomit jednym slowem skala, dostaniesz ja np: w kamieniolomie lub jakims skladzie.

Ziemia moze byc z biedronki tesco lub innych supermarketow Big Grin
Pokaz zdjecie baniaka, moze bedziemy mogli doradzic?
Jezeli ziemia to moze od razu Low tech? Tani sposob na akwarium? Ile litwo ma akwarium i jakie jest oswietlenie?

RE: Podstawowa mieszanka ziemi do akwarium. - ka93mil - 26.08.2010 22:56

jak pokaże akwarium to pewnie usłyszę: "bieda z nędzą" ale ok. Jutro zrobię zdjęcia. bo dziś już trochę późno. od razu mowie ze od kilku miesięcy nic w nim nie robię, daję tylko jeść neonkowi i staram się co 1-2 tyg przyciąć mech.
A czy ten dolomit stanowi jakąś bardzo ważna cześć podłoża?
@ Edit:
Akwarium 25 litrów

RE: Podstawowa mieszanka ziemi do akwarium. - krzychu777 - 27.08.2010 12:20

W tym wypadku nie widze powodu pokazywania akwarium Tongue Przecież i tak chodzi o zupełną zmiane tego aranżu.
Dolomit nie jest koniecznie potrzebny. Sama, samiutka ziemia by starczyła. Niektórzy jednak dodają jakieś dodatki w stylu węgla lub właśnie gliny które mają jakieś konkretne zadania.

RE: Podstawowa mieszanka ziemi do akwarium. - RuLeZz - 27.08.2010 13:00

A na co? Ziemia wystarczy na to zwirek albo piasek.

RE: Podstawowa mieszanka ziemi do akwarium. - ka93mil - 27.08.2010 14:51

myślałem też o jakiejś siateczce zęby oddzielić ziemie od żwiru.

RE: Podstawowa mieszanka ziemi do akwarium. - RuLeZz - 27.08.2010 15:03

No to zwykla plastikowa ze sklepu ogrodniczego.

RE: Podstawowa mieszanka ziemi do akwarium. - ka93mil - 27.08.2010 15:08

a co do mieszanki to sama ziemia? Czy np ziemia, troche piasku i gliny? A
Cytat:Niektórzy jednak dodają jakieś dodatki w stylu węgla lub właśnie gliny które mają jakieś konkretne zadania
Węgiel drzewny czy ten kamienny?

RE: Podstawowa mieszanka ziemi do akwarium. - RuLeZz - 27.08.2010 15:10

No ziemia na spod, z odstepami od scian akwaria o jakies 3cm (warstwa 1cm-1,5cm) na to 5-6cm zwiru lub piasku.

RE: Podstawowa mieszanka ziemi do akwarium. - ka93mil - 27.08.2010 15:14

ale chodzi mi o to czy ziemie trzeba mieszać z piaskiem i glina tak jak to ktoś tu w poradniku opisywał.

RE: Podstawowa mieszanka ziemi do akwarium. - RuLeZz - 27.08.2010 15:16

Mozesz i tak, i tak...

- Olek

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - ka93mil - 27.08.2010 21:40

a sa na to jakies okreslone proporcje?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - RuLeZz - 27.08.2010 22:03

Nie mam pojecia, nigdy nie bawilem sie w nic takiego po za ziemia ogrodowa.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Akwarium_low-tech
http://low-tech.mojeakwarium.eu/
http://www.forum.eakwarystyka.eu/viewtopic.php?t=11352
http://www.apisto.pl/fa/viewtopic.php?t=5042

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - ka93mil - 28.08.2010 00:37

RuLeZz thx za te artykuły, naprawdę mi pomogły Smile
Jeszcze 2 pytania (chcę poznać waszą opinię)
1. Czy warto/jest sens stosować bimbrownię w LT?
2. co sądzicie o dodaniu takich kulek nawozowych co sprzedają na allegro?
Coś w stylu : http://allegro.pl/kulki-nawozowe-30-szt-realne-wyniki-i1189582721.html

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - RuLeZz - 28.08.2010 08:20

1. Mozna sprobowac.
2. 3zl to nie majatek, mozna sprobowac.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - krzychu777 - 28.08.2010 11:01

Typowe akwa LT nie używają bimbrowni. A jeśli Pani Diana Walstand uznała że coś takiego nie jest konieczne to nie musi być na prawdę Tongue

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - ka93mil - 28.08.2010 14:14

Dzisiaj w piwnicy znalazłem w worku taka ziemie:
http://yfrog.com/msdsc00772dj jest to ziemia której ozywaliśmy do siania kapusty. Jest to bardziej torf niż ziemia. Chciałbym ja wykorzystać w moim LT ale zauważyłem ze zawiera jakiś nawóz:
http://img828.imageshack.us/i/dsc00773q.jpg/ , http://img180.imageshack.us/i/dsc00774cu.jpg/. Co o tym sadzicie? Jest bezpieczna? Czy lepiej poszukać w sklepie takiej bez żadnych dodatków?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - RuLeZz - 28.08.2010 14:33

Ziemia nie powinna miec zadnych nawozow, kup zwykla z biedronki ja taka mialem.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Silverrro - 28.08.2010 14:37

(28.08.2010 14:14)ka93mil napisał(a):  Dzisiaj w piwnicy znalazłem w worku taka ziemie:http://www.iv.pl/images/27767765996029217411.jpg jest to ziemia której ozywaliśmy do siania kapusty. Jest to bardziej torf niż ziemia. Chciałbym ja wykorzystać w moim LT ale zauważyłem ze zawiera jakiś nawóz:http://www.iv.pl/images/85022520166776224577.jpg , http://www.iv.pl/images/56855853541350979469.jpg. Co o tym sadzicie? Jest bezpieczna? Czy lepiej poszukać w sklepie takiej bez żadnych dodatków?

Kup zwykła w sklepie

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - ka93mil - 28.08.2010 14:49

no jak tak mówicie ;P muszę skoczyć do lasu i jakiś korzeń skołować

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - toxarz - 20.09.2010 17:31

Witam mógłby mi ktoś powiedzieć czy mój pomysł na ziemię jest dobry? Zostanie ona umieszczona w akwarium 112l 80x35 do oswietlenia 2x18W (no name :/) a jej skład to : 99% ziemia z tyłu placu u mnie (rośnie sama trawa i nic więcej)/ ewentualnie z lasu dodatkowo myślałem dodać trochę węgla drzewnego(tego samego co się robi grill czy to dobry pomysł? Smile oraz by nie zakładać nowego tematu mógłby mi ktoś odpowiedzieć na pytanie jakie max mogę wstawić oświetlenie przy tym stateczniku ?

oznaczenie na świetlówce F18W/54-765 Daylight 950lm TS/5 183 EN60081

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - victus - 20.09.2010 18:37

Takie jakie jest napisane na stateczniku czyli 2x18W lub 1x36W, świetlówki t8 oczywiście.
Co masz na myśli pisząc:

(20.09.2010 17:31)toxarz napisał(a):  ziemia z tyłu placu u mnie (rośnie sama trawa i nic więcej)/
Jaki plac? Mieszkasz w mieście?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - toxarz - 20.09.2010 19:17

znaczy chodziło mi o moją działke gdzie mieszkam Wink
http://img341.imageshack.us/i/dscf9236t.jpg/ ziemie zamierzam wziąść mniej więcej na dlugości 3/4 tego miejsca 0 kamieni, sama trawa więc wkope się głebiej tylko się zastanawiam czy dodawać ten węgiel drzewny czy nie ? a może coś innego łatwego do zdobycia dodać?
Hmm myślałem że to tylko luźne wytyczne jeśli chodzi o statecznik i teraz sam się zastanawiam czy jechać obecnie na tych 2x18 no namach i zbierać na statecznik jakiś 2x 24/8W + jakieś świetlówki firmowe czy już kupić firmowe tylko słabsze 2x18W :/
dzięki za odpowiedź

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - elekmc - 29.09.2010 14:48

Witam. Przymierzam się do restartu akwarium i chcę pod piasek włożyć ziemię. Czy ta się nada?
http://img267.imageshack.us/f/ziemiaw.jpg/
http://img443.imageshack.us/f/ziemia2.jpg/
Kolejne pytania czy 10 l wystarczy na akwarium 270l, jeśli zmieszam ją z gliną i węglem aktywnym? Następna sprawa: Czy po nałożeniu ziemi lepiej oddzielić ją od piasku warstwą jakiegoś przepuszczalnego materiału? (mam taki materiał do okrywania roślin w ogródku nie rozpuszczalny w wodzie). Czy w piasku muszą być świderki aby nie nastąpiło gnicie ziemi? Jaka warstwa tego piasku będzie najlepsza na górę? To chyba tyle na teraz, jak coś sobie przypomnę to napiszęSmile Dzięki pozdrawiam.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - victus - 29.09.2010 16:03

elekmc,
ziemia wydaje się fajna, proporcje pierwiastków w miarę przyzwoite, ilościowo też ok, jeżeli chcesz dać glinę to ok, ale w małych ilościach, poza tym,polecam rozmieszać ziemie z keramzytem, spulchni i rozbije ją trochę. Nie polecam kłaść czegokolwiek między warstwy, po prostu daj grubszą warstwę podłoża głównego, czyli w tym przypadku piachu.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - elekmc - 29.09.2010 19:04

Dzięki za odpowiedź, a mógłbyś mi jeszcze powiedzieć gdzie taki keramzyt dostanę? Wiadomo że chciałbym wszystko mieć "już", a nie czekać na przesyłkę Smile bo przez te transporty i tak mi się restart przesunął o dobry tydzień...

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - RuLeZz - 29.09.2010 20:19

Sklep ogrodniczny, kwiaciarnia?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Seoo - 12.01.2011 10:41

Czy ta ziemia nadaję się do akwarium??

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - katecheta22 - 12.01.2011 12:14

Powinna być dobra Wink
Widze że pisze coś tam o nawozie ale znając życie prawie wgl. go tam nie ma Smile

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Seoo - 14.01.2011 07:34

Aha, to dobra,też mi się wydaję że jest ok.
A nie chcę mi się kupować całej,bo tu jest jeszcze 1/4 worka.

--------------------------------------------------------------------------------
Czy muszę dawać pod ziemię węgiel aktywny? Nie bardzo mam gdzie go kupić , a przez internet z późno.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - katecheta22 - 14.01.2011 12:55

A po co??? Wink
Jak dasz dużo roślin to będzie git.
Zapewne pojawią sie jakieś glony ale jak szybko zareagujesz to będzie po nich Smile

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Patryk92 - 11.02.2011 11:52

a taka ziemia się nada?
"niezbędne mikro i makro elementy: azot, fosfor, potas, magnez, bor, cynk, mangan i inne. Skład chemiczny wynika wyłącznie z zasobności naturalnej użytych do mieszanki komponentów"

RE: ziemia uniwersalna - victus - 11.02.2011 16:38

Może być, też taką miałem i nie było źle, ważne aby nie miała środków grzybobójczych itd.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Babaulti - 01.03.2011 22:36

Siema
Mama zamiar sprubowac z torfem na podłoże i znalazłem na allegro w mojej okolicy takie dwie propozycje:
1:http://allegro.pl/torf-kwasny-80l-3-5-4-5ph-sterlux-wawa-i1454964178.html
2:http://allegro.pl/torf-odkwaszony-5-5-6-5ph-80l-sterlux-wawa-i1454964610.html
Czy któryś z nich nadawał by się do akwarium???

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - JBL - 16.03.2011 15:08

Czy do akwarium nadaje się ziemia kwiatowa uniwersalna z Biedronki?
producent: Bio-Produkty Sp. z o.o.
niestety nie ma składu, a jedynie "pH (H2O) 5,5 - 6,5"

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Babaulti - 16.03.2011 15:14

Jedna osoba na forum ma to zastosowane w swoim zbiorniku,ja też mam zamiar ją zastosowac już kupiłem i nie mogę sie zabrac do restartu.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - kacperkrzyz - 29.04.2011 17:12

Czy któraś z tych ziem się nada do LT?

[attachment=15162]
[attachment=15161]
[attachment=15160]

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Krewcio14 - 30.06.2011 15:52

EJ o co chodzi z tą żółtą wodą?? czy jak dam pod żwirek ziemię to będę miał żółtą wodę??

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Kondziu360 - 30.06.2011 15:57

Nie...

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Krewcio14 - 30.06.2011 16:30

TO o co z tym chodzi??

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - wisnia0384 - 01.07.2011 09:40

(30.06.2011 16:30)Krewcio14 napisał(a):  TO o co z tym chodzi??
Brednie.
Ja miałem po zalaniu lt wodę normalnego wodnego koloru Smile

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Krewcio14 - 01.07.2011 11:10

Ale ja chyba jednak nie będę dawał ziemi bo są problemy przy wsadzaniu i rozsadzaniu roślin

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Kojot - 01.07.2011 12:10

Cytat:TO o co z tym chodzi??
Zgadzam się z Wiśnią. Też mam ziemię pod żwirkiem, po zalaniu tylko troszkę pływało ziemi, ale woda nie zmieniła ubarwienia. Wręcz przeciwnie, Moczarka Kanadyjska rośnie mi jak szalona, Ludwigia Repens to samo (szkoda tylko, że starsze liście obumierają z powodu braku światła ;/ ehh)

Cytat:Ale ja chyba jednak nie będę dawał ziemi bo są problemy przy wsadzaniu i rozsadzaniu roślin
Rozsadzać jeszcze nie rozsadzałem, bo nurzaniec rośnie sobie spokojnie, ale problemów przy wsadzaniu nie ma.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Kondziu360 - 01.07.2011 13:29

Ja o żółtej wodzie w LT, najczęściej słyszę od 'ekspertów' którzy udają że mają o czymś jakiekolwiek pojęcie. Powiedziałem kiedyś znajomemu że zakładam zbiornik na ziemii ogrodowej, zrobił gały jak 5zł i zaczął mi tłumaczyć że to śmierdzi, gnije, woda robi się żółta a ryby zdychają w męczarniach.
Nóż się w kieszeni otwiera...
Wiem że Peter10 skarżył się kiedyś na żółtą wodę w swoim temacie, ale nie jestem pewny że rzeczywiście jej przyczyną była ziemia.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Krewcio14 - 01.07.2011 17:06

to dlaczego kolega mi mówił że nie można mieć nurzańca bo to 1 krok do restartu bo będzie się za szybko rozrastał ?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Kondziu360 - 01.07.2011 17:21

Mi się też szybko rozrasta. Wyciągam sadzonkę którą chce wyciąć troszkę do góry, wkładam nożyczki pod żwir i ucinam. Korzenie zostają w ziemii.
Może twój kolega wyciągnął zakorzenioną roślinę szarpnięciem i wyszła razem z ziemią...

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Krewcio14 - 01.07.2011 18:17

Ja tam nie klade itak xd

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Kondziu360 - 01.07.2011 18:32

Musisz przesadzać w ten sposób wszystkie rośliny, z systemem korzeniowym.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Misiek9613 - 11.07.2011 11:05

witam.
mam pytanie, czy ta ziemie będzie spełniała dobrze rolę dolnego podłoża akwa?

http://imageshack.us/photo/my-images/10/p10909871077x807.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/189/adobereader9v.jpg/

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Misiek9613 - 12.07.2011 20:03

odpowiedzcie prosze, bo robie restart.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - toomeka@wp.pl - 13.07.2011 11:25

Jak masz zdjęcie opakowania od tyłu chodzi mi o skład tej ziemi to wrzuć zdjęcie.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Misiek9613 - 14.07.2011 13:15

o składzie pisze tylko tyle że stanowi mieszankę torfu niskiego i wysokiego, nic o nawozach .

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - SDD - 14.07.2011 13:48

(14.07.2011 13:15)Misiek9613 napisał(a):  o składzie pisze tylko tyle że stanowi mieszankę torfu niskiego i wysokiego, nic o nawozach .

W większości tak pisze na opakowaniu Wink Ja np stosuję ziemię ziemię o nazwie "bella". Na niej jest napisane jakie pierwiastki zawiera itp.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Misiek9613 - 14.07.2011 20:29

to ja już nie wiem. czytałem że torfu nie można dawać.
mętlik w głowie.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - kacperkrzyz - 14.07.2011 21:55

To kup sobie jakiś najtańszy substrat jak chcesz mieć pewność że do akwa się nadaje... Albo szukaj takiej ziemi żeby miała podany skład pierwiastków, inaczej nic nie zdziałamy.

Coś się popularne robią ostatnio akwaria LT.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - SDD - 17.07.2011 14:59

Kto powiedział, że nie można dawać torfu? Przecież większość ziemi stosowanych przez akwarystów jest mieszanką torfu wysokiego z niskim + dodatki.

(14.07.2011 21:55)kacperkrzyz napisał(a):  To kup sobie jakiś najtańszy substrat jak chcesz mieć pewność że do akwa się nadaje... Albo szukaj takiej ziemi żeby miała podany skład pierwiastków, inaczej nic nie zdziałamy.

Coś się popularne robią ostatnio akwaria LT.

Wakacje i ludziom robić się nie chce Wink

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - gnysiu - 20.07.2011 05:17

Może być z torfem, a nawet lepiej. Jeżeli jest go dużo i zasypiesz go piaskiem zamiast żwirkiem, to może gnić... ale nie ma reguły.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Koltar - 20.07.2011 18:36

Żwirkiem zasypałWink

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - KORNEL - 26.07.2011 11:48

Jaką warstwę ziemi ogrodowej trzeba wsypać do akwarium o poj. 126l.??
Czy 2cm wystarczą..?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Kondziu360 - 26.07.2011 14:44

Jeśli zbiornik ma wysokość 40cm, wsypujesz 4cm ziemii. Jeśli 60cm, 6cm ziemii. Itd...

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - KORNEL - 26.07.2011 15:14

Aha dzięki.Smile

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - iarek - 05.09.2011 20:00

Witam

Mam ziemię HOLLAS

Skład:
-kompozycja zróżnicowanych frakcji słabo i silnie rozłożonego torfu sphagnowego
-PGMIX nawóz hydro zawierający micro i macroelementy
-kreda
dobry będzie czy potruje ryby?

pozdr

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - wisnia0384 - 05.09.2011 20:16

Zła. Jakąś drogą kupiłeś.
Kreda, nawozy. Lipa Smile
Kup najtańszą jaka jest. Tam nawozów nie uświadczysz Smile

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - iarek - 05.09.2011 20:23

To prawdziwa lipa.Smile
To lepsza będzie jak kreta namówię żeby kopczyk postawił i zabiorę mu troszku?Big Grin

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - wisnia0384 - 05.09.2011 20:26

U mnie krety namawiam karbidem na wyprowadzkę Wink
Ja stosowałem ziemie do palm i juk bo bez nawozów, z gliną i piachem.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - iarek - 05.09.2011 20:34

A więc jak dam radę idę jutro do tego w kropki po ziemię.
Jak ma wyglądać notka ze składem tak dla przykładu.

a może zamiast ziemi poukładać kulki gliniano-torfowe i żwirek na to?czy jednak ta ziemia będzie lepsza?

ps. ja im wodę do nory leje, a kot czeka gdzie wyskoczyBig Grin

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - wisnia0384 - 05.09.2011 20:51

Dopóty mój kundel Koks był w kwiecie wieku to codziennie przynosił myszkę albo kreta po drwi na schody. Wody nie trzeba było Smile Sąsiadowi biobąby rzucałem, żeby miło mu było Big Grin (stary ormowiec)
Ale żeby nie było offtopu Smile
Ziemia tak jak piszę - czym tańsza tym lepsza. Kulki nigdy nie dadzą tego co ziemia. Ja kulki dawałem dodatkowo przy szybach pod strzałkę gdzie ziemi nie było.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - pawelfire - 09.09.2011 10:05

Witam.
Kupiłem dziś ziemię - podłoże do paproci firmy HolLas.
Skład: "kompozycja słabo i silnie rozłożonego torfu sphagnowego;
pgmix, nawóz hydro zawierający makro i mikroelementy;
kreda, piasek kwarcowy - drobny płukany."
Czy będzie to ziemia odpowiednia do LT?
Chyba taka jak u kolegi iarek , a więc do kitu... wolę jednak zapytać.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - kaasiaa - 09.09.2011 10:10

Ziemia powinna być bez nawozów, może jak ją porządnie wygotujesz i wysuszysz i tak kilka razy to pozbędziesz się nawozów.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - pawelfire - 09.09.2011 10:21

Thx za szybką odpowiedz. Szukam dalej.

P.S. Czytając ten temat wynika że chyba bezpieczna jest ziemia do kaktusów.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - kaasiaa - 09.09.2011 11:14

najzwyklejsza ziemia bez nawozów najtańsza i będzie ok,

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - pawelfire - 09.09.2011 14:56

Tańszej nie znalazłem. 2,50 za 5l. Nada...? Smile

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - kaasiaa - 09.09.2011 15:03

jeśli jest bez nawozów to się nada

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Toleks - 23.09.2011 14:45

Czy nada się taka ziemia do akwarium ?Nigdzie nie pisze o nawozach.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Kondziu360 - 23.09.2011 21:15

(09.09.2011 10:10)kaasiaa napisał(a):  Ziemia powinna być bez nawozów, może jak ją porządnie wygotujesz i wysuszysz i tak kilka razy to pozbędziesz się nawozów.
Bez komentarza.

Toleks, Ja używałem ziemii z nawozami i wszystko było OK, ale wiedziałem jakie mikro i makroelementy moja ziemia zawiera. Ty masz tylko informację o tym że nawozy są, ale jakie i w jakiej ilości już nie. Na twoim miejscu szukałbym dalej...

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - s i w y - 24.09.2011 15:48

Witam!
Na początku chciałem wszystkich pozdrowić gdyż jestem nowy na tym forum Smile
Od niedawna zacząłem swoją przygodę z akwarystyką. Czytając te tematy chce zmienić u siebie podłoże. Mam jakąś roślinkę podobną do trawy i jest jak do tej pory w tym plastikowym koszyczku jaki dostałem wraz z nią w sklepie. Jako podłożę mam zwykły żwirek. Rano siadłem na rower i pojechałem po ziemię torfową ze stawu który jest niedaleko mnie. Jest ona przesiana przez sito, nie a żadnych korzeni w sobie itp. Teraz mam pytanie jak ją dać.
1. Mam zrobić cienką warstwę ziemi na dnie i w niej zakopać korzenie tej roślinki?
2. Potem na to żwirek i powoli zalewać wodą? Domyślam się że zrobi się błoto
3. Po jakim czasie mogę wpuścić do niej ryby? Od razu jak tylko ten osad osiądzie na dno?
Pozdrawiam!

Czy ta ziemia jest dobra ?? - gajor - 17.10.2011 12:43

Witam. Chcę dać ziemię ogrodową jako podłoże do akwarium. Dzisiaj kupiłem w Brico jakas ziemię uniwersalna niby ekologiczna i chce Was zapytać czy ona się w ogóle nadaje do akwarium... ??
poszukałem taka sama na allgro... link niżej

http://allegro.pl/ziemia-uniwersalna-5l-target-i1881690389.html

Z góry serdecznie dziekuje za pomoc Smile
pozdrawiam.

Ostrzeżenie:
dublowanie wątków - 10%
100% = ban

korzystaj z opcji SZUKAJ i przeglądaj tematy podwieszone w poszczególnych działach.
Kejdi

[split] Jakie podłoże jest najlepsze dla Twojego akwarium? - temat zbiorczy - tu pytaj - hibi102 - 10.12.2011 17:22

Witam mam pytanie odnośnie podłoża do roślinniaka. Nie chcę robić nowego tematu więc pytam tutaj. Czy jakaś najzwyklejsza ziemia ogrodowa po 2,50 za 4L worek nada sie na spód akwa? Na to planowałem dać czarny żwirek bazaltowy. Wymiary akwa to 50x30x35(h) a oświetlenie to 2x11W. Planuję też stosować jakieś Co2 w płynie lub jakieś tego typu nawozy

Bazalt to zły pomysł. Poczytaj o pielęgnacji zbiorników na ziemi ogrodowej. Nie stosuje się nawozów w płynie i CO2.
Jeśli poważnie myślisz o ziemi ogrodowej, to polecam książkę Diany Walstad. Nawet jeśli nie zdecydujesz się na ziemię, to w książce jest masa cennych informacji o akwarystyce roślinnej.
Próbowałam z ziemią, Tobie też radzę spróbować, ale osobiście wolę zwykły żwir i kulki pod korzenie.
Przeniesione - Kejdi

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - GeGo - 10.12.2011 18:39

a czy dobrze by bylo tylko ziemia ogrodowa ( znalezione wykopisko kreta) i zadnych innych żwirków ani nic..
tylko sama ziemia będzie ok?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Basteq - 10.12.2011 18:42

(10.12.2011 18:39)GeGo napisał(a):  a czy dobrze by bylo tylko ziemia ogrodowa ( znalezione wykopisko kreta) i zadnych innych żwirków ani nic..

Wez pod uwagę, że ziemia wypłynie na wierzch, gdy nie będzie na niej żwirku.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - MariuszM. - 10.12.2011 19:07

(10.12.2011 18:42)Basteq napisał(a):  
(10.12.2011 18:39)GeGo napisał(a):  a czy dobrze by bylo tylko ziemia ogrodowa ( znalezione wykopisko kreta) i zadnych innych żwirków ani nic..

Wez pod uwagę, że ziemia wypłynie na wierzch, gdy nie będzie na niej żwirku.

Większej głupoty nie słyszałem że woda jest lżejsza niż mokra ziemia Big Grin masz poczucie humoru Wink

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Basteq - 10.12.2011 19:11

(10.12.2011 19:07)MariuszM. napisał(a):  Większej głupoty nie słyszałem że woda jest lżejsza niż mokra ziemia Big Grin masz poczucie humoru Wink

A tym masz totalny brak wiedzy akwarystycznej.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - wisnia0384 - 10.12.2011 20:50

(10.12.2011 19:07)MariuszM. napisał(a):  Większej głupoty nie słyszałem że woda jest lżejsza niż mokra ziemia Big Grin masz poczucie humoru Wink
Drogi Mariuszu. Ziemia to są różnorodne frakcje a nie jak Tobie się wydaje sam piach czy żwir. Pewnie, że będzie pływać po całym akwarium. Musisz jeszcze troszeczkę posiedzieć przy książkach. Może myślałeś o piachu albo bazalcie Wink

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - MariuszM. - 10.12.2011 21:01

(10.12.2011 19:11)Basteq napisał(a):  

Masz rację , pierwszy raz Wink

(10.12.2011 20:50)wisnia0384 napisał(a):  
Drogi Mariuszu. Ziemia to są różnorodne frakcje a nie jak Tobie się wydaje sam piach czy żwir. Pewnie, że będzie pływać po całym akwarium. Musisz jeszcze troszeczkę posiedzieć przy książkach. Może myślałeś o piachu albo bazalcie Wink

Nie frakcje tylko rodzaje ,nie myślałem o piachu , bazalcie . Kolega konkretnie sprecyzował o co chodzi ... chyba mi nie powiesz że ziemia będzie pływać po powierzchni wody?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - wisnia0384 - 10.12.2011 21:20

Skończmy tą jałową dyskusję Smile Z niej owocu nie będzie.
Z pewnością warstwę ziemi trzeba czymś w akwarium przykryć - chociażby piachem z wielu przyczyn.
Ciach bajera Smile

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Basteq - 10.12.2011 21:22

(10.12.2011 21:01)MariuszM. napisał(a):  
(10.12.2011 19:11)Basteq napisał(a):  A tym masz totalny brak wiedzy akwarystycznej.

(10.12.2011 20:50)wisnia0384 napisał(a):  Drogi Mariuszu. Ziemia to są różnorodne frakcje a nie jak Tobie się wydaje sam piach czy żwir. Pewnie, że będzie pływać po całym akwarium. Musisz jeszcze troszeczkę posiedzieć przy książkach. Może myślałeś o piachu albo bazalcie Wink

Nie frakcje tylko rodzaje ,nie myślałem o piachu , bazalcie . Kolega konkretnie sprecyzował o co chodzi ... chyba mi nie powiesz że ziemia będzie pływać po powierzchni wody?

Nie zawracaj więc głowy i poczytaj sobie trochę. Nie zaśmiecaj już kilku wątków swoimi pseudofachowymi wynurzeniami.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Lipa96 - 11.12.2011 12:02

(10.12.2011 21:01)MariuszM. napisał(a):  
(10.12.2011 19:11)Basteq napisał(a):  

(10.12.2011 20:50)wisnia0384 napisał(a):  

Każde dziecko wie że jak spadnie deszcz to zrobi się błoto...

Tak samo jak zalejesz wodą ziemię w akwarium która nie jest zakryta innym podłożem to zrobi się błoto.

Gdybyś miał jakiekolwiek doświadczenie ziemią ogrodową w akwarium to byś to wiedział.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - GeGo - 12.12.2011 18:14

A jak dam ziemie kretowską Big Grin ta z kopca kreta;p np 2cm i przysypie 2 cm piaskiem będzie git? Czy więcej ziemi lub większa warstwa piachu?? np żeby później przy odmulaniu nie rozwalic przykrytej ziemi

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Basteq - 12.12.2011 18:17

Daruj sobie piach i kup żwirek

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - GeGo - 12.12.2011 18:40

ok tylko pytałem Big Grin
więc musze zobaczyć w pracy czy mam jakiś drobny żwir..
wiem ze mamy jeden troche grubszy ale niestety on troche kańciasty.

Jak nie to w obi poszukam najpierw poszukam w pracy bo po co płacić jak się moze miec za darmo

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Basteq - 12.12.2011 18:44

Żwir kosztuje grosze więc lepiej zapłacić niż dać niewłaściwy.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - GeGo - 12.12.2011 18:49

Czy ja wiem czy grosze jeszcze taniego nie widziałem. Takiego po niżej 10euro

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Basteq - 12.12.2011 18:59

(12.12.2011 18:49)GeGo napisał(a):  Czy ja wiem czy grosze jeszcze taniego nie widziałem. Takiego po niżej 10euro

Poszukaj w Hornbach albo Futterhausie. Widziałem tam 25kg za 8-9euro

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - GeGo - 30.12.2011 19:34

Jak dam ziemie ogrodową na nią siatkę dość małe oczka i zasypie to wszystko piaskiem wypłynie??

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - KORNEL - 30.12.2011 20:37

Nie nie wypłynie, chyba, że będziesz co chwile grzebać w podłożu.Smile

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - GeGo - 30.12.2011 22:20

tyle że słyszałem że jak będzie przysypana piaskiem to będzie tam pod nią strefa beztlenowa czyli to nic mi nie da i tylko zaszkodzi

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - s i w y - 15.03.2012 11:07

witam!
Zakładam akwa ok 120l i mam kilka pytań:
1 chcę dać na sam spód ziemię ze sklepu, przykryć ją firanką i na górę dać JBL manado. Ze starego akwarium chcę wziąć glonojada żółtego i wpuścić kilka krewetek. Czy to podłoże się spisze?
2. Czy lepiej wziąć ze stawu i opłukać biały piasek?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - misior.823 - 15.03.2012 18:19

najlepiej zapomnij o manado... co do ziemi to z tego co wiem bez żadnych nawozów, chociaż jeżeli jesteś początkującym to zrezygnuj z ziemi

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - edison - 15.03.2012 20:16

żadnej firanki bo to dopiero armagedon by się zrobił, fachowcy od LT zastrzegają żeby w ogóle niczego nie kłaść między ziemię a żwirek

osobiście mam między nimi plastikową siatkę o otworach 1 cm

i myślę że sobie poradzi, nie jest trudne prowadzenie zbiornika z ziemią na spodzie tylko mogę dać jedną radę - roślinki ucinamy jak najniżej - nigdy nie wyciągamy z korzeniami

a co do manado jbl to może być bo jest to jałowe podłoże ale obsada rybna dopiero po zakorzenieniu roślin i żadnych ryb kopiących czyli zbrojnik odpada

piasek ze stawu Sad jeśli już żwirek /bazalt granulacja 1-3 mm

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - misior.823 - 15.03.2012 22:46

(15.03.2012 20:16)edison napisał(a):  a co do manado jbl to może być bo jest to jałowe podłoże

nie chodzi o właściwości chemiczne , ale fizyczne, jest strasznie lekki, każda ryba kopiąca i nie tylko dokopie się do ziemi i narobi dziadostwa, nie da się także odmulać , sam mam i nikomu nie polecam

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - s i w y - 15.03.2012 23:04

ok rezygnuję z tego, przekonaliście mnie Tongue
a co sądzicie o kulkach gliniano-torfowych? Jakie i gdzie kupić? W ogrodniczym takie dostanę? Na całą powierzchnię akwarium się je stosuje?
Czy jest jednak odradzacie ten pomysł z kulkami?
Jeśli miałbym już je zastosować to przykryję jakimś żwirkiem o granulacji ok 1-2 mm.

Ziemia ogrodowa z nawozem NPK. - wegorzpmi - 12.05.2012 13:52

Witam, dzisiaj postanowiłem użyć ziemii ogrodowej jako aktywatora podłoża pod żwir. Wziąłęm najtańszy, bo takowy miał nie zawierać żadnych nawozów. Niestety po skończonej pracy przeczytałem, że zawiera nawóz NPK. Co teraz ? Czy mogę wpuścić rybki ?

Ostrzeżenie:

dublowanie wątków - 10%
100% = ban

korzystaj z opcji SZUKAJ i przeglądaj tematy podwieszone w poszczególnych działach.
Kejdi

RE: Ziemia ogrodowa z nawozem NPK. - Seev89 - 12.05.2012 18:06

Witaj
Tak możesz ale po min 2 tygodniach gdyż nie masz ustabilizowanego akwa.Co do nawozu to mysle ze pózniejsze podmiany załatwią sprawe

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - mariusz1000 - 20.06.2012 12:03

mam pytanie w poniedziałek zakładam akwarium i mam problem z ziemia znaczy z czym ją wymieszać, na każdym forum piszą inaczej, czy mam ją przepłukać czy tylko np. przesiać przez sito.
Czy dobrym pomysłem byłoby dołożenie gliny ale w postaci drobno potrzaskanej doniczki glinianej.
W moim przypadku na tą ziemię pójdzie piasek bazaltowy o granulacji 08 -1.6 milimetra
i czy konieczne jest przykrywanie ziemi jakąś siatką

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Domi2000 - 18.07.2012 11:41

Witam
Po wakacjach będę zmieniać podłoże w akwa. Będzie to najprawdopodobniej czarny piasek, a pod nim chcę dać jakiś nawóz. Czy mogłaby to być ziemia ogrodowa, czy może lepiej torf albo glina? I jeszcze jedno: czy powinnam je jakąś umyć przed włożeniem do akwa?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Mioduch - 20.08.2012 16:43

Witam

kupilem dzisaj taka ziemie
http://www.leroymerlin.pl/uprawa-roslin/podloza-nawozy/ziemia-do-roslin/podloze-aqua-optimum-pokon,p39170,l385.html#opis

czy ona sie nada ? martwi mnie to ze prosilem o bez nawozow a dostalem ta, na stronie jest napisane
" mieszanka torfowa wzbogacona nawozem i substancją zatrzymującą wodę, dzięki której unika się wysuszenia ziemi i rośliny można rzadziej podlewać "

" Właśnie dlatego POKON stworzył Aqua Optimum - mieszanki na bazie torfów wysokich wzbogacone
o środek aktywny powierzchniowo. Jest to czynnik nawilżający - dłużej zatrzymuje wodę i dba
o doskonałą gospodarkę wodną w doniczce. Ułatwia pierwsze i kolejne nawilżanie podłoża -
woda lepiej utrzymuje się w ziemi, jest dłużej dostępna dla roślin, a w efekcie wymaga do 50 %
rzadszego podlewania aniżeli w przypadku zwykłego podłoża. W ten sposób unika się przesuszenia
podłoża, co stymuluje optymalny wzrost i kwitnienie."

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - klosek - 20.08.2012 16:45

Z nawozami to może być problem mogą zaszkodzić rybką

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Filip_ooo - 20.08.2012 19:37

Witam.
Niedługo będę zakładał LT i nie wiem co będzie lepsze:
-ziemia torfowa+ziemia kompostowa
-ziemia doniczkowa bez nawozów
-ziemia torfowa+kompostowa+ziemia doniczkowa

Proszę o udzielenie pomocy.
Witam.
Niedługo będę zakładał LT i nie wiem co będzie lepsze:
-ziemia torfowa+ziemia kompostowa
-ziemia doniczkowa bez nawozów
-ziemia torfowa+kompostowa+ziemia doniczkowa

Proszę o udzielenie pomocy.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - rafal_z_2010 - 08.11.2012 15:29

Witam!
Zamierzam zrobić restart akwarium.
Posiadam takie rośliny: ALTERNANTHERA SP. RED , BACOPA CAROLINIANA , HYDROCOTYLE TRIPARTITA JAPAN , ROTALA ROTUNDIFOLIA RED i GREEN. Dojdzie do tego jeszcze: POGOSTEMON HELFERI, HYDROCOTYLE LEUCOCEPHALA, HETERANTHERA ZOSTERIFOLIA, LIMNOPHILA AROMATICA.

Pytanie: Czy muszę pod żwirek dać ziemie , czy wystarczy sam żwirek + nawożenie mikro i makro?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - lufa555 - 08.11.2012 20:21

(08.11.2012 15:29)rafal_z_2010 napisał(a):  Witam!
Zamierzam zrobić restart akwarium.
Posiadam takie rośliny: ALTERNANTHERA SP. RED , BACOPA CAROLINIANA , HYDROCOTYLE TRIPARTITA JAPAN , ROTALA ROTUNDIFOLIA RED i GREEN. Dojdzie do tego jeszcze: POGOSTEMON HELFERI, HYDROCOTYLE LEUCOCEPHALA, HETERANTHERA ZOSTERIFOLIA, LIMNOPHILA AROMATICA.

Pytanie: Czy muszę pod żwirek dać ziemie , czy wystarczy sam żwirek + nawożenie mikro i makro?

Rośliny czerpią dużo z podłoża jak i z toni. To zależy od czynników:
- wielkość liści
- wielkość korzeni.
Z pewnością ziemia nie zaszkodzi a unikniesz nawożenia mikro.
Dodając nawóz mikro do wody licz się z glonami, jeżeli zrobisz to nie umiejętnie. Korzenie roślin będą czerpać z ziemi tyle ile będą potrzebowały.
Można wyhodować piękne rośliny bez nawozów.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - KORNEL - 09.11.2012 20:48

Te rośliny co wymieniłeś nie mają dużych systemów korzeniowych z których pobierały by składniki odżywcze, ale HETERANTHERA ZOSTERIFOLIA korzonków trochę posiada więc można spróbować.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - KORNEL - 09.11.2012 20:48

Te rośliny co wymieniłeś nie mają dużych systemów korzeniowych z których pobierały by składniki odżywcze, ale HETERANTHERA ZOSTERIFOLIA korzonków trochę posiada więc można spróbować.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - danielek23 - 31.01.2013 23:17

czy moja ziemia sie nada ? opis tutaj:
"Gotowe podloże do sadzenia i przesadzania paproci oraz innych roślin wymagających stabilniejszego podłoża. Kronen Farnende to specjalna mieszanka słabo i silnie rozłożonego torfu wysokiego oraz glinki wulkanicznej, wzbogacona w niezbędne do rozwoju roślin makro-i mikroelementy. Glinka wulkaniczna zwiększa stabilność podłoża i zdolność magazynowania składników odżywczych oraz wody."
ph(cacl2) -6.0
salzgehalt(zawartość soli chybaxD) - 1,5g/l
n-180mg/l
p2o5- 180mg/l
k2o -210mg/l

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - lufa555 - 01.02.2013 18:05

Danielek23, nie dawaj tej ziemi. Stężenie NPK jest za duże. Najlepsza ziemia to sama ziemia.
Jak dasz do akwa tą ziemię to zacznie oddawać na początku do wody całe te cholerstwo i raz, że nabawisz się glonów na dzień dobry to po drugie może podtruć Ci ryby.
IMHO najlepsza ziemia to taka wykopana w ogrodzie. Ja mam taką i nie narzekam.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - edison - 01.02.2013 21:23

Sprawdzona jest z Biedronki ale nie o tej porze roku.
Generalnie ziemia bez nawozów jest tania, z nawozami znacznie droższa i nam niepotrzebna.
A najlepiej bez zawartości torfu lub małą ilością.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - cynek89 - 01.11.2013 17:13

mam w akwarium ziemie ogrodowa a na tym warstwe zwirku ogolnie roslinki sa w slabej kondycji bo byly przesadzane i moje pytanie. czy te roslinki odzyskaja swoja kondycje bez nawozow czy lepiej dac jakis nawóz ?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - cynek89 - 01.11.2013 18:24

łoo zebym to ja wiedzial jakie to rosliny sa ;p akwarium 112L Tongue Poprostu kumpel likwidowal akwarium to ja je wzialem od niego

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Wisu - 11.11.2013 13:16

Witam,
Czy taka ziemia będzie się nadawać do akwa?
http://www.castorama.pl/ziemia-uniwersalna-hollas-aura-ab-10-l.html

[attachment=21623]

I na to taki bazalt granulacja 1-3mm

http://allegro.pl/czarny-zwirek-do-akwarium-najlepszy-na-allegro-i3668355023.html

Z góry dzięki za pomoc.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Kusmiraz - 11.11.2013 13:34

Ta ziemia ma w sobie jakieś nawozy z tego co wyczytałem, czyli chyba nie za bardzo się nadaje.. Najlepiej skołuj ziemię z kretowiska taka będzie najlepsza :>

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Wisu - 11.11.2013 13:39

Dzięki.
A bazalt ok?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Kusmiraz - 11.11.2013 16:46

Żwirek ok. chociaż mógłby być trochę większy. Zapraszam do lektury Smile Wszystko ładnie objaśnione, sam się na tym wzorowałem. http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/konkursy-i-galerie/zakladanie-akwarium/akwarium-a-la-diana-walstad-20954.html?hilit=diana

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Wisu - 11.11.2013 17:01

Już to czytałem.
Znalazłem też, że ktoś już używał ziemi, którą przedstawiłem i było wszystko ok. Na opakowaniu nic nie ma o nawozach tylko na stronie casto...

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Kusmiraz - 11.11.2013 17:19

To nie czaj się tylko kupuj Tongue Tylko przysyp to wszystko minimum taką samą warstwą żwiru. Albo nasyp sam żwirek i powsadzaj tam gdzie zasadzisz roślinki kulki gliniano-torfowe. Sam teraz będę eskperymentował z tym, zobaczymy czy coś na tym będzie rosnąć.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Wisu - 11.11.2013 17:36

Big Grin Wole się upewnić.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - rozi - 15.11.2013 20:28

Witam,
zaczynająć swoją przygodę z akwarystyką zaczęłam od lektury i przekopania tegoż forum. Jednak ilość i różnorakość opinii i poleceń narobiła mi małego mętliku w głowie, a nie znalazłam konkretnych odpowiedzi...
A mianowicie: mam akwarium 60 (lub 63) litry i pytania:
1. Czy zwykła ziemia do kwiatów z kwiaciarni może być pod roślinki? Na co zwracać uwagę przy zakupie takiej ziemi? Co powinna zawierać i w jakiej ilości (chodzi mi o minerały)? Oraz ile jej kupić?
2. Jaki żwirek na to? Już wiem, że powinien być raczej ciemny, bo jasny stresuje i irytuje większość rybek... Czy coś takiego (http://allegro.pl/czarny-piasek-kwarcowy-2-4-mm-jakosc-1-9-kg-i3658030089.html) jest ok?
3. W jakie roślinki najlepiej zainwestować w akwa takiej wielkości, biorąc pod uwagę pierwsze kroki w akwarystyce najlepiej, żeby nie wymagały wiele pracy, ale były pożyteczne...

RE: Ziemia ogrodowa - otylusia - 29.12.2013 23:10

(13.07.2008 23:48)andrzejkowac napisał(a):  Ja nie miałem żółtej wody .

[undefined=undefined][undefined=undefined]racja ja mam wode żółtą i mamta ziemie wlasnie z kopca kreta ale nie w colosci akwarium tylko w tackach z ziemia 1/10 taka mala porcja + kulki gliniano torfowe ,woda klarowna ale żółta dopiero po miesiacu zalania sie zaczela robic taka no i glony masa glonow chyba ze masz roslinki potrzebujace bo ja mam kryptokoryny bakopa i maly heniu wiec za duzo nie potrzebuja jedzonka[/undefined][/undefined]Rolleyes

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Majeczka - 31.03.2014 11:55

Wybaczcie, że odkopuję temat ale nie ma sensu zakładanie nowego,
powiedzcie proszę czy pod ziemię ogrodową dodawać glinę? Będzie to lepsze czy gorsze rozwiązanie jeśli chodzi o minerały dla roślin?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - edison - 31.03.2014 16:36

glinę można dodać i rozmieszać razem z ziemią , stosunek ziemia- glina 5:1

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - adamsarba - 11.05.2014 17:44

Witam witam. Pozwolę sobie odkopać temacik.

W przyszłym tygodniu planuję restart akwarium i jedną z rzeczy na jakie się zdecydowałem to ziemia ogrodowa. Naczytałem się rzecz jasna na ten temat i wiem, że takowa ziemia ma być najprostszą i nie posiadać nawozów jednak na stronie Castoramy nie mogę znaleźć bez nawozów więc pytanie, czy jakaś z poniższych się nadaje?
http://www.castorama.pl/ziemia-uniwersalna-verve-50-l.html
http://www.castorama.pl/ziemia-uniwersalna-hollas-aura-ab-10-l.html

Albo może inaczej. Z czystej ciekawości no i żeby wiedzieć - czemu tych nawozów nie może być? Pewnie głupie pytanie, ale wszędzie czytam, że po prostu nie mogą się w glebie w akwarium znajdować, ale nigdzie nie ma dlaczego.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź,
Adam

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - edison - 11.05.2014 20:59

Dlatego że są źle zbilansowane pod rośliny podwodne, posiadają więcej fosforu względem azotu. A w akwarium stosujemy stosunek NPK 10;1;20

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - adamsarba - 11.05.2014 21:01

I teraz wszystko jasne. Czyli pewnie skończy się na tym, że będę jeździł we wtorek po sklepach i szukał zwykłego, czystego czarnoziemu.

Jeszcze jedno pytanko - jest sens kupować jeszcze jakiś prosty substrat ok. 2 litry i zmieszać go z tą ziemią?
Zamierzam do tego jeszcze powsadzać kulki glinianie JBL Smile

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - edison - 11.05.2014 21:19

chciałeś zmieszać ziemie z ziemią z dodatkiem glinki (substrat pod żwirowy)?
lepiej sam dodaj glinę czerwoną do tej ziemi wyjdzie taniej i lepiej .

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - adamsarba - 11.05.2014 21:23

No na przykład coś takiego → http://www.twojezoo.pl/aqua-aqua-substrate-powder-18kg-czarne-p-3676.html

Myślałem żeby zrobić właśnie taką konkretną bombę mineralną w tym podłożu. Ziemia, substrat i kulki glinowe.

A tą glinę czerwona to gdzie dostać?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - edison - 11.05.2014 21:53

Np. Sklep wędkarski lub lateryt na allegro

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - adamsarba - 15.05.2014 15:34

Mógłby się ktoś wypowiedzieć na temat tych ziem? Nadają się?
http://www.akwaswiat.net/restart-pare-pytan-t-38351.html#pid332705

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - skrzatekMK - 02.01.2015 14:25

Witam,

Poszukuję ziemi ogrodowej do mojego akwa. Znalazłem taką. Czy może ona być, czy jednak czegoś ma za dużo?
http://images69.fotosik.pl/488/e33efc4578a6af92gen.jpg

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - desperado64 - 03.01.2015 11:20

A jakie rośliny chcesz chodować na bazie tej ziemi m?
(03.01.2015 11:20)desperado64 napisał(a):  A jakie rośliny chcesz chodować na bazie tej ziemi?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - rav211093 - 14.01.2015 21:02

Pozwole sobie na krótką wypowiedz ja zastosowałem ziemie ogrodowa ktora kupilem w mrowce taka najzwyklejsza bez zadnych nawozow w zoologicznym kupilem kulki nawozowe z 10 paczek ktore zmielilem wymieszalem z ziemia.
Ziemie rozlozylem na dnie akwa z odlegloscia ok 5cm od szyb uzylem do tego cienkiej listewki na to moskitiere dzieki temu moge miec rybki ktore sie zakopuja typu mulojady gdyz nie wykopuja ziemi.
Jedyny minus ziemi jest taki ze nie wolno wyrywac roslin tylko wycinac bo gdy ziemia dostanie sie do zbiornika to nie pozbedziemy sie glonow. Na takim podlozu rosna mi bardzo ladnie roslinki.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Agroman - 14.01.2015 21:14

(14.01.2015 21:02)rav211093 napisał(a):  bo gdy ziemia dostanie sie do zbiornika to nie pozbedziemy sie glonow.

Widziałeś kiedyś akwarium na samej ziemi bez żwiru? bo ja widziałem i sam takie miałem. Glonów jak na lekarstwo więc Twoje przemyślenia są troszkę wyssane z palca.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - rav211093 - 14.01.2015 21:22

Jeden bedzie mial glony drugi nie wiele czynnikow na to odzialuje a z glonami to lepiej ostrorznie chyba ze ktos lubi miec zielone szybki. Gdyz widzialem akwaria na bazie ziemi i niech poswieci na nie pare promykow sloneczka Smile i buum zielono mi.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Kelvezu - 06.02.2015 23:34

Pytanie z serii "nie ma głupich pytań". Wyłożyłem zbiornik substartem Manado JBLa plus żwir bazaltowym i tak później doszedłem do wniosku, że to może nie wystarczyć roślinom. Jest możliwość punktowego dodania ziemi ogrodowej w paru miejscach akwarium, żeby wzbogacić podłoże wokół bardziej potrzebujących roślin?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Agroman - 07.02.2015 07:30

Zrób sobie kulki z gliny, ziemia się rozwali przy kontakcie z wodą.

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - tokatoka - 07.02.2015 11:01

Zrób albo kup. Drogie specjalnie nie są. Z lepszych kulek jakie miałem były JBL. Twarde, zbite i dość ciężkie- wystarczały na bardzo długo niestety droższe od "zwykłych".

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Kelvezu - 07.02.2015 19:54

Te kulki JBLa też mam. Ale to praktycznie sama glina, a takie podłoże gliniane już jest. Czyli samemu wymiksować ziemię gliną ewentualnie?

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Mmarcin - 07.02.2015 22:00

Można, można, najpierw zmieszaj glinę z ziemią, a po wyschnięciu jeszcze raz wysmaruj samą gliną i powinno być git

RE: ZIEMIA OGRODOWA - czy Twoja nadaje się jako podłoże w akwarium ? LOW-TECH - Yollo - 24.02.2018 20:44

Mi podoba się najbardziej podłoże Africana Powder <3 Sam takie mam i muszę przyznać, że wygląda super. Tutaj możesz sobie sprawdzić jak to wygląda https://www.plantica.pl/produkty/podloza Najepsze jest to, że granulki przechwytują zanieczyszczenia, bez żadnych oddziaływń chemicznych. Korygują twardość wody i ph, oraz przyczyniają się do wzrostu flory bakteryjnej w podłożu i korzenie roślinek dostają mega kopa i pięknie się rozrastają Smile