Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
Co mi jest potrzebne dla welona? - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: O forum (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Forum: Archiwum (/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Temat: Co mi jest potrzebne dla welona? (/showthread.php?tid=7891)

Co mi jest potrzebne dla welona? - Emilka806 - 05.01.2009 17:32

hej ... mam taki problem chciałabym kupić rybkę welona w kuli...przejżałam pare forów w tym celu i każdy pisze inaczej...nawet przeszłam się w swoim mieście po sklepach zoologicvznych i jedna pani powiedziała że tej rybce wode zmienia się co 2 dni...a znowu w innym co 2 tyg. mam parę pytań
1. co jest mi potrzebne i ile może kosztować?
chodzi mi jaką roślinkę moge kupić..jaki pokarm...
2 jak często karmi się ja? doczytałam że mozna ja przekarmić...
i ile nalezy sypać pokarmu
3. jak czesto nalezy zmieniac wode?
4. czy woda taka z kranu jest dobra i czy tak jak podlewa sie kwiatty musi troche postac?
5. czy latem mozna rybkę trans[portowac? czy to jest dla niej niebezpieczne?
to narazie tyle..Smile

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - BlackHawk88 - 05.01.2009 17:36

Ryb niechodujemy w kuli!!!!!!!!!!!!
1.Akwarium 120l na dwie welonki( na jedną przypada 60l, przy minimalnym zbiorniku 100l.
2.2-1 dziennie
3.Wode wymieniaj co tydzień 10%-20%
4.Woda z kranu jest dobra, ale musi sie ustać 2 tygadnie, przd włożeniem rybki.
5.Zależy jak trnsportować?

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - P@WEŁ - 05.01.2009 17:42

To tak dla welonów akwarium powyżej 100l wody najlepiej jak byś miał z 3 rybki, wody o niskiej temperaturze czyli grzałki Ci nie trzeba,filtr i pompka do 100k akwarium,rośliny takie których welon nie zje czyli rośliny o mocnych korzeniach i liściach czyli anubiasy, zabienica np blehera, nurzaniec amerykanski itp, nie słuchaj ludzi w sklepach akwarystycznych oni by CI chcieli wszystko wcisnąć co do podmiany wody to woda musi być odstała i dla welonów chyba zmienia się ją raz na dwa tygodnie około 40% Oraz Powinieneś odmulać dno,poszukaj w dziale Dity jak zrobić narzędzie do odmulania, karmienie 3 razy dziennie w małych ilościach,i o jaki transport Ci chodzi?

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Esmeralda - 05.01.2009 18:38

Nie kupuj welona! Nie masz bladego pojęcia o akwarystyce a welon to nie jest ryba dla początkujących.
Zacznij od poczytania o akwarystyce a nie od kupowania ryb. Internet to potęga - znajdziesz w nim mnóstwo informacji na ten temat, a nie zaszkodzi zaopatrzyć się w jakąś dobrą książkę o akwarystyce.

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Adamx19 - 05.01.2009 18:53

Na welona min. 60l
Dobry filtr najlepiej kubełek, żywe roślinny i prostokątne akwa a nie kula tym bardziej nie 5l

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Lucy - 05.01.2009 19:21

Tak jak koledzy (i koleżanki Wink )wyżej mówili/ły dla welona nim. 60l, ale najlepiej ze 100l ;P Jeśli jesteś początkującym akwarystą, to nie kupuj welona (są to dużo wymagające rybki). Na początek polecam gupiki (są ładne, małe i szybko się mnożą) lub molinezje.

Pozdrawiam, Lucy.

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Esmeralda - 05.01.2009 20:16

Cytat:Na początek polecam gupiki (są ładne, małe i szybko się mnożą) lub molinezje.
Tiaa, tyle że molinezje też potrzebują co najmniej 100l zbiornika.

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - apri cort - 05.01.2009 20:23

Emilka, poczytaj sobie o akwarystyce i nie bzdety na necie, bo oprócz porad jest pełno bzdur, tylko KSIĄŻKI, od tego są biblioteki, żeby się uczyć. Może mam archaiczne podejście... No i za pół roku zdecydujesz, czy dalej chcesz mieć rybki. A jak chcesz kulę, to sobie tam włóż szklaną rybkę ze sklepu za 5zł Wink

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Morilek - 05.01.2009 22:03

Kula to nie akwarium i ten przedmiot NIE zalicza się do pojęcia akwarystyka.
Do hodowli welonka POTRZEBA akwarium PROSTOKĄTNE LUB INNE PRÓCZ KULI I SZEŚCIOKĄTÓW, które MUSI mieć pojemność MINIMUM 80-100l na JEDNEGO welona, lepiej hodować dwa aby miał towarzysza. A na Dwa welonki potrzeba Akwarium 126l

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Esmeralda - 05.01.2009 22:30

Cytat:Emilka, poczytaj sobie o akwarystyce i nie bzdety na necie, bo oprócz porad jest pełno bzdur, tylko KSIĄŻKI,
apri cort trzeba umieć oddzielać ziarno od plew. Ja tam się bardzo dużo nauczyłam czytając posty doświadczonych akwarystów, ale zgadzam się z tobą w książkach wiedza jest upożądkowana i łatwiejsza do przyswojenia bo nie trzeba składać w całość cząstkowych informacji zawartych np. na forach netowych. W książkach już są złożoneSmile

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - apri cort - 06.01.2009 09:41

Niestety, dzisiaj zdecydowana większość użytkowników internetu tego nie potrafi, chłoną każdą bzdurę, jaką wyczytają, a potem musimy walczyć z ich problemami. Dlatego mówię o książkach. Ja najpierw przeczytałam ze 20 książek o akwarystyce, a dopiero potem zaczełam pytać na forum.

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Urba$ - 08.01.2009 21:05

Emilka806 napisał(a):chciałabym kupić rybkę welona w kuli..
Jeżeli naprawdę tego chcesz, to licz się z krótkim życiem swojego pupilka.

Emilka806 napisał(a):nawet przeszłam się w swoim mieście po sklepach zoologicvznych i jedna pani powiedziała że tej rybce wode zmienia się co 2 dni...a znowu w innym co 2 tyg. mam parę pytań
Naczelna zasada dobrego akwarysty - nie słuchaj tego, co mówią sprzedawcy. Oni są zdolni do sprzedania Ci bojownika w kubeczku napełnionym w 1/3 wodą i powiedzieć, że tak mu dobrze.

Emilka806 napisał(a):1. co jest mi potrzebne i ile może kosztować?
Jeśli chodzi o roślinki, to jak najmocniejsze (choć i te najprawdopodobniej zostaną zdewastowane - ot, taka uroda welonek Tongue), Anubiasy, Żabienice. A jeśli roślinki, to i oświetlenie Smile
Pokarm: płatki, granulat, owoce (pomarańcze, winogron, itp.). Ważne, aby dietę miała urozmaiconą. Polecam http://klub.chip.pl/akwaria/akk/s_kk.html

Emilka806 napisał(a):2 jak często karmi się ja? doczytałam że mozna ja przekarmić...
Rybka, mimo że nie odczuwa sytości, to można ją przekarmić, a wtedy jest niedobrze. 2-3 razy dziennie małymi porcjami (aby zostały zjedzone w przeciągu max 5 minut). Resztki usuwać.

Emilka806 napisał(a):3. jak czesto nalezy zmieniac wode?
Raz na tydzień 30%. Dno dokładnie odmulić. Już zapewne wiesz, że welonki brudzą niemiłosiernie Smile

Emilka806 napisał(a):4. czy woda taka z kranu jest dobra i czy tak jak podlewa sie kwiatty musi troche postac?
Jeśli pytasz o start akwarium (dojrzewanie zbiornika) to taka woda jest dobra, filtr musi chodzić 24h/d przez około 2 tygodnie. Po takim czasie w filtrze rozwiną się bakterie nitryfikacyjne. Natomiast, jeśli chodzi o wodę do podmian, to stosuje się tzw. wodę "odstaną" (24-48 godzin / ja odstawiam 24 godziny). Można też stosować uzdatniacze do wody, Antychlor Tropicala itp., ale chodzą różne słuchy o działaniu tych specyfików, więc polecał tego nie będę.

Cytat:5. czy latem mozna rybkę trans[portowac? czy to jest dla niej niebezpieczne?
Welon to rybka zimnolubna. I jak każda rybka - nie lubi transportu, obijania, wstrząsów itp. Jeśli nie musisz - nie transportuj.

Mój pierwszy post. Mam nadzieję, że pomocny Smile

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Emilka806 - 19.01.2009 14:05

ok dziękuje za podpowiedzi...mam już rybke...ale z tego co wyczytałam w książkach i co usłyszałam od wielu hodowców welonom nie potrzebny jest filtr...ale obie grupy uparcie twierdzą iż woe enależy zmieniać ra - na tydzien bądx na dwa...mi rybki bo mam dwa welonki po 3 dniach podpływają pod powierzchnie wody...tak jakby im tlenu brakowało...jak moge temu zaradzić...i jak mam usuwac resztkli pokarmu??? jak to na żwirku osiada...

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Morilek - 19.01.2009 15:15

No osiada bo nie masz filtra DZIEWCZYNO te ryby najbardziej potrzebują filtr mają bardzo dobrą przemianę materii i powiem ci jedno jak nie będą miały filtra zdechną bo się zakwsza we własnych odchodach. Użyj swojej wrodzonej inteligencji chciała byś żyć we własnych odchodach w zamkniętym pomieszczeniu bez świeżego powietrza. To co zgodziła byś się na takie życie? świeży tlen dostarczano by ci co 2-3 tygodnie byś miała luksus co nie?
Tych co się pytałaś to nie byli hodowcy tylko sadyści. To na tyle możesz się ze mną spierać i podważać moja zdanie ale mam racje.

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Kicia Brutal - 19.01.2009 15:26

najlepiej welonki nie karmić zadużo ale karma dla ryb z witaminami

Edit:
ale pamiętaj nigdy nie trzymaj welonek w kuli bo wtedy zdychają tak jak mi zdechła welonka w kuli

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Urba$ - 19.01.2009 18:45

Emilka806 napisał(a):mam już rybke...
A jaki zbiornik?

Cytat:ale z tego co wyczytałam w książkach i co usłyszałam od wielu hodowców welonom nie potrzebny jest filtr...
Podaj przykłady tych knig - obiecuję za wszelką cenę unikać ich i ich autorów. Może chodziło im o to, że welon zniesie naprawdę wiele. Różną kość wody i warunki panujące w zbiorniku, ale to nie znaczy, że ma być syf...

Cytat:ale obie grupy uparcie twierdzą iż woe enależy zmieniać ra - na tydzien bądx na dwa...
Z filtrem też będziesz musiała.

Cytat:mi rybki bo mam dwa welonki po 3 dniach podpływają pod powierzchnie wody...tak jakby im tlenu brakowało...jak moge temu zaradzić...
Brzęczyk + np. kurtyna lub filtr z napowietrzaczem + np. deszczownia Smile
A gdy będzie miał dobrze napowietrzony zbiornik i będzie raz na jakiś czas robił coś w stylu "siorbnięcia przytaflowego" (Big Grin) to znaczy, że zobaczył bąbelka lub coś innego, co wziął za pokarm i chcial zjeść Tongue

Cytat:i jak mam usuwac resztkli pokarmu??? jak to na żwirku osiada...
Dużo go osiada? Nie przekarmiaj rybki. Usuwać możesz odmulaczem (taki z pompką kosztuje już od 10 PLN) podczas podmian wody Smile

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Emilka806 - 19.01.2009 18:51

yhy...no więc zbiornik ma 5 l...wbrew waszym zaleceniom to kula....wiem że też są takie filtry do kuli...i wydawało mi się że filtr częściowo czyści wode i dlatego nie trzeba jej tak często zmieniać...a co to jest ta kurtyna? wydaję mi się że dużo im nie daję szczypte dosłownie tyle płatków 7 rano i 19 wieczorem

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Emilka806 - 19.01.2009 18:52

Kicia Brutal napisał(a):najlepiej welonki nie karmić zadużo ale karma dla ryb z witaminami

Edit:
ale pamiętaj nigdy nie trzymaj welonek w kuli bo wtedy zdychają tak jak mi zdechła welonka w kuli

a to ile czasu Ci przeżyła? ja po prostu nie mam miejsca na akwarium stąd pomysł na kulę

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Esmeralda - 19.01.2009 19:00

Cytat:ok dziękuje za podpowiedzi...mam już rybke...ale z tego co wyczytałam w książkach i co usłyszałam od wielu hodowców welonom nie potrzebny jest filtr...ale obie grupy uparcie twierdzą iż woe enależy zmieniać ra - na tydzien bądx na dwa...mi rybki bo mam dwa welonki po 3 dniach podpływają pod powierzchnie wody...tak jakby im tlenu brakowało...jak moge temu zaradzić...i jak mam usuwac resztkli pokarmu??? jak to na żwirku osiada...
Cytat:yhy...no więc zbiornik ma 5 l...wbrew waszym zaleceniom to kula....wiem że też są takie filtry do kuli...i wydawało mi się że filtr częściowo czyści wode i dlatego nie trzeba jej tak często zmieniać...a co to jest ta kurtyna? wydaję mi się że dużo im nie daję szczypte dosłownie tyle płatków 7 rano i 19 wieczorem
Czy ty w ogóle zadałaś sobie trud żeby przeczytać to co ci wszyscy napisali? Jesteś sadystką czy masz 5 lat? Może sama zamkniesz się w pudle po telewizorze i spędzisz tam jeszcze życia nie wychodząc z niego. Będziesz w nim jadła, piła, spała, sr..a, bawiła się itd. Może wtedy zrozumiesz jak czują się welony w kuli!
Zdajesz sobie sprawę że welony dorastają do 30 cm, mają szybką przemianę materii i w tej zafajdanej kuli trują się własnym gó...em?
Zacznij myśleć! Myślenie ma przyszłość!

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Emilka806 - 19.01.2009 19:03

a mam jeszcze jedno pytanie czy woda pochodząca z podziemni nadaje sie mam na myśli studnie...nie ma chloru w niej nawet wydaje mi się że jest czyściejsza niż kranówa...

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Urba$ - 19.01.2009 19:04

Emilka806 napisał(a):yhy...no więc zbiornik ma 5 l...wbrew waszym zaleceniom to kula
Skończyłem swój udział w tym temacie.

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Adamx19 - 19.01.2009 19:10

Uważam, że olałaś sobie wszystkie posty.
masz o ponad 100l za mało na 2 welonki i do tego kula :/
Nie chcę Cię urazić ale wychodzi na to, że jesteś kolejnym przykładem "głupiego" dziecka.

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Emilka806 - 20.01.2009 09:04

na tym forum widzę że tob chyba wasze zadanie urażać...a co myslicie że rybkom jest tak sueper w akwariach puśccie je do jeziora na wolność...wtedy pogadamy..póki co wy róbcie swoje a ja swoje...

chyba waszym zadanie jest odpowiadać na pytania...a nie bezczelnie wyzywać...

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Kejdi - 20.01.2009 10:47

Emilka806 napisał(a):na tym forum widzę że tob chyba wasze zadanie urażać...a co myslicie że rybkom jest tak sueper w akwariach puśccie je do jeziora na wolność...wtedy pogadamy..póki co wy róbcie swoje a ja swoje...
Nie, raczej mobilizować Cię abyś zaczęła myśleć o swoich rybach. Do którego przepraszam jeziora ? Ryby tropikalne ? U nas w Polsce na wolności ?
Emilka806 napisał(a):chyba waszym zadanie jest odpowiadać na pytania...a nie bezczelnie wyzywać...
Odpowiadamy z dobrej woli, to nie jest niczyj obowiązek, więc nie możesz tego wymagać. Jak na razie to Ty się wyżywasz na swoich rybach i nic do Ciebie nie dociera. Jestem pełna podziwu dla kolegów, bo obchodzili się z Tobą nad wyraz delikatnie.
Musisz zapewnić swoim rybom godziwe warunki, absolutne minimum, inaczej nie zawracaj sobie głowy akwarystyką bo tylko męczysz zwierzęta.

Zapraszam do tematu :
http://www.akwaswiat.net/welonki-kula-czy-akwarium-pielegnacja-welonka-t-2509-14.html
Od postu 136 str 14

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Marko - 20.01.2009 18:53

Emilka806 napisał(a):a mam jeszcze jedno pytanie czy woda pochodząca z podziemni nadaje sie mam na myśli studnie...nie ma chloru w niej nawet wydaje mi się że jest czyściejsza niż kranówa...
Co to za różnica jaką wodę dasz jak trzymasz ryby w kuli.Dwie welonki w 5 litrowej kuli! To jest znęcanie się nad zwierzętami!Za to powinno się zamykać w więzieniu lub psychiatryku.

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Esmeralda - 20.01.2009 18:54

Cytat:chyba waszym zadanie jest odpowiadać na pytania...a nie bezczelnie wyzywać...
Na jakie pytania? Czy można trzymać ryby w kuli? Chyba juz ci wszyscy odpowiedzieli że nie! Jeśli jeszcze to do ciebie nie dotarło to albo jesteś kolejnym prowokatorem albo jesteś upośledzona!

Przepraszam moderatorów ale musiałam to napisać.

RE: Co mi jest potrzebne dla welona? - Queen - 18.02.2009 14:34

OMG . Dziewczyno, wszyscy chcą Ci pomóc . Zadałaś sobie trud i przeczytałaś co Ci tutaj koledzy pisali ?
Tyyle jest tematów o kulach [ jezeli nie chce Ci sie czytać przeczytaj czyjąkolwiek sygnaturę]
Jestem tlko ciekawa czy rybka jeszcze zyje ...