Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Akwarium (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Rozmnażanie ryb (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Temat: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. (/showthread.php?tid=7300)

WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - cichy - 29.04.2008 14:17

Jak rozpoznac samca i samice wolonek i czy można je rozmnożyc jeżeli tak to w jaki sposób???

RE: Welonki - mysior - 29.04.2008 14:24

rozmnożyć można welonki składają ikre . Płci chyba nieda się rozróżnić . Wiem że jak mają okres
tarła to mają tak zwaną wysypkę tarłową. Ta wysypka występuje na skrzelach welonków.

RE: Welonki - ramo - 29.04.2008 14:25

cichy napisał(a):Jak rozpoznac samca i samice wolonek i czy można je rozmnożyc jeżeli tak to w jaki sposób???
Dojrzałe samce maja "wysypkę tarłowa" na głowie na pokrywach skrzelowych oraz przednich promieniach płetw piersiowych.

RE: Welonki - Mateuch01 - 29.04.2008 15:09

A posiadasz juz te rybki??

RE: Welonki - SULA15 - 29.04.2008 15:11

On ma już je

nie rozmnożom ci się w takim małym akwarium
http://www.akwaswiat.net/moje-welonki-t-4359.html

RE: Welonki - Mateuch01 - 29.04.2008 15:15

A jaki to zbiornik??

RE: Welonki - SULA15 - 29.04.2008 15:16

Mateuch01 napisał(a):A jaki to zbiornik??

nie wiem ja też go o to pytałem i nie chciał napisaćBig Grin

RE: Welonki - Mateuch01 - 29.04.2008 15:17

No to zależy duzo od zbiornika....

RE: Welonki - ramo - 29.04.2008 16:15

SULA15 napisał(a):

Pewnie kulaBig Grin

RE: Welonki - Mateuch01 - 29.04.2008 16:27

Niom pewnie tak xD ale bym wolał o jakieś ładne akwaSmileSmile

RE: Welonki - mysior - 29.04.2008 17:15

jaka kula matko widać że nie czytacie i nie patrzycie w linki jest w tym linku suli fotka akwa jest prostokątne chyba że jesteście ślepi i widzicie tam kule lol:/

RE: Welonki - Mateuch01 - 29.04.2008 18:43

No to prawie to samo co i kula...;/ ale dobra nie bede juz zaczynał tego tematu bo szkoda słów...
Po pierwsze to ten zbiorniki jest za mały żeby rybki w nim były na co dzień co dopiero do rozmnażania. No ale jak chesz to mozna dać pare cennych wskazówek to zaczne od tego jaką masz temp???

RE: Welonki - Olek - 29.04.2008 19:02

Ale jest różnica trzymania np. welonki czy bojownika w 20 litrowej kuli a w 20 litrowym akwariumSmile
Nie łatwo jest trzymać zimnolubne welonki,w ciepłym mieszkankuBig Grin szczególnie w lato...
Najlepiej próbować rozmnażać welonki w oczku wodnymSmile

RE: Welonki - Mateuch01 - 29.04.2008 19:20

Niom jest jest i to OGROMNA!!
Ale co do rozmnażana to można i w akwaSmile
Ale przede wszystkim to trzeba większe akwa...Wink

RE: Welonki - cichy - 01.05.2008 00:50

SULA15 napisał(a):

45 litrów co prawda troszke mały no ale narazie nie mam wiekszego

RE: Welonki - Mateuch01 - 01.05.2008 06:24

A jaka masz temp. ??

WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Dascola - 01.12.2008 21:31

Prosze o info na co patrzec w rozroznianiu plci.

Mamy je 3 miesiace i z welonkow wielkosci ( całosc ) pudełka zapałek, urosly i przypominaja mandarynki.
Zywione pokarmem dla welonow, ale tez nie gardza wolowinką startą czy kurczaczkiem.
Maja zbiornik 50 L
Temperature 25/26 stopni
Rosline anubiasa , moczarke kanadyjska (zjadaja ja ), cos w rodzaju wodnego odpowiednika pokojowej draceny.
Kamienie na dnie
Filtr gabkowy z nadmuchem powietrza
Plekostomusa
Jarzeniowke do ryb i roslin , stale pory dnia

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Kejdi - 01.12.2008 21:37

Mój Boże a po co im ten plekostomus ??!!

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Dascola - 01.12.2008 21:48

Kejdi napisał(a):Mój Boże a po co im ten plekostomus ??!!
W zasadzie to Plekostomus rządzi. To jest ten Yelow, ale tez byl malenki a teraz rośnie jak na drożdżach , więc chyba mu źle nie jest.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Kamil_eq - 01.12.2008 21:59

Dascola napisał(a):
Kejdi napisał(a):Mój Boże a po co im ten plekostomus ??!!
W zasadzie to Plekostomus rządzi. To jest ten Yelow, ale tez byl malenki a teraz rośnie jak na drożdżach , więc chyba mu źle nie jest.
Może i dobrze ale jak urośnie noto zapewne skarłowacieje .....

tak poza tematem kejdi co to za nowy awatar ;> ?

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - BeMyself - 01.12.2008 22:14

welony sliczne, co procz nich tam plywa?

kamil_eq jak moze urosnac skoro skarlowacieje? znaczy moze urosnie,a potem bedzie malal?

co do welonkow,ciasno im tam... pleco dorasta duzy, mam odmiane zwykla, potwor ma okolo33cm i przestal mi sie podobacTongue jak sunie przez cale akwa to pawiookie tylko mu schodza z drogiWink rosnie pory, a u Ciebie jego wzrost sie zachamuje, wydaj go komus poki jest malutki...

zeby je rozmnozyc musza miec okolo10-15cm i musisz miec wieksze akwa, okolo 80l, mimo to one raczej w akwa zjedza ikre i nic z tego nie bedzie, w oczku szanse sa wieksze... i byl juz chyba gdzies temat o nich...

na Twoim miejscu zjechalabym w dol z temperatura

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Kejdi - 01.12.2008 22:17

Kamil_eq Coca Cola już zaczyna, więc nie będę gorsza Big Grin
Zestaw avatar + sygnaturka (pod rozwagę) Wink
Przepraszam za OT
Dascola akwarium jest za małe, postawiłabym na przewagę pokarmów roślinnych, za wysoka temperatura, ta roślina to jest pokojowa dracena a nie jej odpowiednik.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Dascola - 01.12.2008 22:24

BeMyself napisał(a):welony sliczne, co procz nich tam plywa?

kamil_eq jak moze urosnac skoro skarlowacieje? znaczy moze urosnie,a potem bedzie malal?

co do welonkow,ciasno im tam... pleco dorasta duzy, mam odmiane zwykla, potwor ma okolo33cm i przestal mi sie podobacTongue jak sunie przez cale akwa to pawiookie tylko mu schodza z drogiWink rosnie pory, a u Ciebie jego wzrost sie zachamuje, wydaj go komus poki jest malutki...

zeby je rozmnozyc musza miec okolo10-15cm i musisz miec wieksze akwa, okolo 80l, mimo to one raczej w akwa zjedza ikre i nic z tego nie bedzie, w oczku szanse sa wieksze... i byl juz chyba gdzies temat o nich...

na Twoim miejscu zjechalabym w dol z temperatura

Maja juz po 10 cm, ale dalej nie wiem jak rozpoznac samca od samiczki.
Ten wiekszy ma wytarte boki bo trze nimi o dno.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Dascola - 01.12.2008 22:28

[quote=BeMyself]
welony sliczne, co procz nich tam plywa?

Oprucz welonkow 3 szt w tym jeden malusinki plywa plekostomus i niechcacy do zestawu moj chlopak dokupil karasia.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Kejdi - 01.12.2008 22:35

Właściwie welon to też karaś... Wink
Samica jest jeszcze bardziej nadęta niż samiec
Samca rozpoznajemy po wysypce na głowie (w okresie tarła)

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Dascola - 01.12.2008 22:42

Kejdi napisał(a):Właściwie welon to też karaś... Wink
Samica jest jeszcze bardziej nadęta niż samiec
Samca rozpoznajemy po wysypce na głowie (w okresie tarła)
Dzieki to juz cosik wiem. Jedna z nich jest bardzo nadęta, jak pileczka.
Co ciekawe ma tak uksztaltowana glowe jak samiec skalara. Ma taki nawis.
Kropek na razie nie posiadaja.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Dascola - 01.12.2008 23:00

Czy trzeba im zmieniac temperature aby sklonic je do tarla, poprostu w jakiej temperaturze to sie odbywa?

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Kejdi - 01.12.2008 23:23

W 50 l akwarium masz :
3 welony (+ jeszcze jakiś karaś) i plecostomusa.
Jakim cudem i w imię czego chcesz jeszcze próbować rozmnażać swoje ryby ?? Sad
Jeśli masz zamiar zostawić 3 welony to załatw sobie akwarium miniumum 150 l a resztę ryb a zwłaszcza glonojada ODDAJ.
Poczytaj o wymaganiach gatunków które trzymasz w swoim akwarium.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Dascola - 02.12.2008 17:39

Mozesz sie nie martwic, miewaja sie dobrze. Ludzie trzymaja je w kulach i nie mozesz nic na to poradzic. Tak naprawde nikt nie powinien trzymac ryb w akwariach bo najlepiej im w srodowisku wodnym NATURALNYM. Nie widze wiec powodu do rozpaczy. Pytam jak je rozmnozyc, bo to chyba wynika z ich naturalnych potrzeb i to, ze zechca tego dokonac, swiadczyc bedzie iz posiadaja najdogodniejsze dla nich warunki.
Pozdrawiam

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Kejdi - 02.12.2008 17:45

W takim razie powodzenia.
Nie jest jeszcze powiedziane, że u Ciebie będą się rozmnażały. Fakt, że ryby to robią o niczym jeszcze nie świadczy.
Słowo 'kula' nie robi na mnie wrażenia, natomiast skandalicznie mała przestrzeń życiowa owszem.
Czy w każdej dziedzinie życia mierzysz się z gorszymi zamiast z lepszymi ?

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Esmeralda - 02.12.2008 17:48

Wiesz co, w obozach koncentracyjnych też "żyli" ludzie i nawet dzieci się rodziły. Niektórzy nawet je przeżyli ale chyba nie powiesz, że byli tam szczęśliwi. Tak samo jest z twoimi rybami. Zainwestuj trochę w wiedzę o akwarystyce.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Adamx19 - 02.12.2008 18:02

Kamil_eq napisał(a):Może i dobrze ale jak urośnie no to zapewne skarłowacieje .....

Ja nie moge Big Grin Jak urośnie to skarłowacieje hahaha
Nie urośnie bo nie zdąży, przed tym skarłowacieje.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Kamil_eq - 02.12.2008 19:58

Adamx19 napisał(a):
Kamil_eq napisał(a):Może i dobrze ale jak urośnie no to zapewne skarłowacieje .....

Ja nie moge Big Grin Jak urośnie to skarłowacieje hahaha
Nie urośnie bo nie zdąży, przed tym skarłowacieje.
Adamx zazwyczaj jest tak że ryba rośnie do czasu aż warunki jej przestaną na to pozwalać potem karłowacieje Pomyśl trochę potem sie wypowiadaj ....

bez komentarza

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Dora - 04.12.2008 16:33

Bardzo ładne welony i radziła bym zmienić troszkę temp. na mniejszą

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - BETTAmaniak - 04.12.2008 19:23

Witam, Dascola, zanim zaczniesz myśleć o rozmnażaniu, zapewnij rybkom dobre warunki. Litraż, którym dysponujesz, jest stanowczo za mały-3 welony wielkości podobnej do tych ze zdjęć potrzebują minimum 100 l. Zgadzam się z moimi Przedmówcami, szczególnie z Esmeraldą i Wikiii-najlepszym przykładem szczęścia bez przedłużania gatunku są psy: ludzie żyją z nimi od tysięcy lat, a średnio 1/3 całej populacji nigdy nie przekazała swoich genów potomstwu, co nie znaczy, że nie były szczęśliwe!!! Poza tym nie masz samców. I chyba nie pomyślałaś, gdzie trzymałabyś ewentualny narybekWink. Zrób tak:
najpierw poczytaj o welonach i kup minimum 100 l, a potem myśl
o rozmnażaniu, bo takie jak Twoje myślenie tworzy kolejne pokolenia biednych, skazanych na kule rybek, co jest oczywiście złe. Jeśli nie możesz mieć takiego akwarium, możesz wpuścić welony do stawu, ze zdjęć wynika, że nie są to wyrafinowane odmiany, takie jak: Kaliko, Black&Gold, Sarasa, Kapturek czy inne, dostępne w sieci sklepów ZOO Natura, więc nie powinno być im zbyt zimno. Obejrzyj sobie przkładowe akwarium z welonami: http://www.akwaswiat.net/-160-l-akwarium-z-welonkami-bettamaniaka-t-6674.html. Pozdrawiam!

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Kejdi - 04.12.2008 19:52

BETTAmaniak napisał(a):Witam, Dascola, zanim zaczniesz myśleć o rozmnażaniu, zapewnij rybkom dobre warunki. Litraż, którym dysponujesz, jest stanowczo za mały-3 welony wielkości podobnej do tych ze zdjęć potrzebują minimum 100 l. Zgadzam się z moimi Przedmówcami, szczególnie z Esmeraldą i Wikiii-najlepszym przykładem szczęścia bez przedłużania gatunku są psy: ludzie żyją z nimi od tysięcy lat, a średnio 1/3 całej populacji nigdy nie przekazała swoich genów potomstwu, co nie znaczy, że nie były szczęśliwe!!! Poza tym nie masz samców. I chyba nie pomyślałaś, gdzie trzymałabyś ewentualny narybekWink. Zrób tak:
najpierw poczytaj o welonach i kup minimum 100 l, a potem myśl
o rozmnażaniu, bo takie jak Twoje myślenie tworzy kolejne pokolenia biednych, skazanych na kule rybek, co jest oczywiście złe. Jeśli nie możesz mieć takiego akwarium, możesz wpuścić welony do stawu, ze zdjęć wynika, że nie są to wyrafinowane odmiany, takie jak: Kaliko, Black&Gold, Sarasa, Kapturek czy inne, dostępne w sieci sklepów ZOO Natura (stamtąd pochodzą moje welonkiBig Grin), więc nie powinno być im zbyt zimno. Obejrzyj sobie przkładowe akwarium z welonami: http://www.akwaswiat.net/-160-l-akwarium-z-welonkami-bettamaniaka-t-6674.html. Pozdrawiam!
Nie widziałam żeby wikiii cokolwiek pisała w tym temacie...
Porównanie do psów dość nietrafne
Welony to ryby zimnolubne i z tym trudno się nie zgodzić, ale lepiej nie doradzaj ludziom wpuszczania ich do pierwszego lepszego stawu...
Twój własny zbiornik NIE jest dobrym przykładem właściwego chowu welonów Wink

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Dascola - 04.12.2008 20:38

Welony to ryby zimnolubne i z tym trudno się nie zgodzić, ale lepiej nie doradzaj ludziom wpuszczania ich do pierwszego lepszego stawu...
Nie zamierzam ich wypuszczac do stawu bo jest minus 3 w Anglii, ale nawet gdyby bylo cieplo to i tak beda mieszkac z Nami.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - BETTAmaniak - 04.12.2008 20:40

Dascola napisał(a):Welony to ryby zimnolubne i z tym trudno się nie zgodzić, ale lepiej nie doradzaj ludziom wpuszczania ich do pierwszego lepszego stawu...
Nie zamierzam ich wypuszczac do stawu bo jest minus 3 w Anglii, ale nawet gdyby bylo cieplo to i tak beda mieszkac z Nami.

Witaj, to jaką decyzję podjęłaś?
P. S. Skąd masz zdjęcie tego teleskopa (Demekin)?
P. S. 2. Kejdi, ja też lubię pożartować, ale dowcipy piszemy w dziale: "Humor";) Tongue...

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Dascola - 04.12.2008 20:50

To jest teleskop jakiego kupiłam w Anglii i mieszka z nami.
[/quote]

RE: Welonki - BETTAmaniak - 04.12.2008 20:53

Witajcie, drogi Cichy, samiec welona jest szczuplejszy. Samica ma brzuch, jakby połknęła piłkę golfowąTongueWink, he, heShy. Co do tematu jako takiego, to pozwolę się doczepić-czy w 160 l można się pokusić o tarło i jeśli tak, to czy zimowanie można przeprowadzić w 73 l? To na2 dni? Pozdrawiam i proszę o osobiste porady, bo opisy tareł z literatury fachowej znamSmileRolleyes.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Kejdi - 04.12.2008 20:53

Hmmm, widzę, że obie macie problemy z czytaniem ze zrozumieniem oraz z wyciąganiem wniosków. Radzę nad tym popracować.
Dascola ciekawe do kogo zwrócisz się o pomoc kiedy Twoje ryby zaczną chorować...

pozdrawiam i życzę powodzenia.

Edit :
Naprawdę uważasz, ze ta ryba jest ładna ??

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - BETTAmaniak - 04.12.2008 20:56

Dascola napisał(a):To jest teleskop jakiego kupiłam w Anglii i mieszka z nami.
[/quote]
Chodzi mi o to, czy uda Ci się kupić większe akwarium, no i czy ten teleskop mieszka z welonami. Jeśli chcesz cytować, to napisz "
nazwa użytkownika napisał(a):---> ... --->
" Wink. Pozdrawiam
i życzę miłych wrażeń w zakładaniu wygodnego domku dla welonkówBig Grin!

P. S. He, he, dobre, Kejdi, ja też lubię pożartowaćWinkTongue...

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Dascola - 04.12.2008 20:59

[quote=Kejdi]Ta własnie nie , bo od kiedy ją kupilam zmieniła barwę z czarnej na taką właśnie a do tego od pierwszego dnia nie rośnie. Taka przyszła do nas ze sklepu, ale był najmniejszy więc wzbudził moją litość i go kupiłam. Zwyczajnie szkoda mi go było. Kupię im większe akwarium ale za ok.2 miechy bo zamierzam zmienić dom. Tyle wytrzymają

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - VEGEtacja - 04.12.2008 20:59

w 50l nie da się rozmnożyć welonów, bo:
a) ryby podtrują się ze względu na nieodpowiedni przebieg cyklu azotowego w tak małym akwarium
b) ryby nie osiągną maksymalnego rozmiaru
c) plecostomus zeżre ikre [(jeśli jakimś cudem by sie pojawila) plecostomusy trzyma sie w >200l]
d) ikra zgnije
e) narybek zostanie zeżarty przez welony/karasia/pleco (jeśli jakimś cudem by się pojawił)
f) narybek zatruje się związkami azotu powstałymi z przerybienia/zbyt małego zbiornika.

koniec i bomba kto nie słuchał ten tromba -.-

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Dascola - 04.12.2008 21:09

VEGEtacja napisał(a):w 50l nie da się rozmnożyć welonów, bo:
a) ryby podtrują się ze względu na nieodpowiedni przebieg cyklu azotowego w tak małym akwarium
b) ryby nie osiągną maksymalnego rozmiaru
c) plecostomus zeżre ikre [(jeśli jakimś cudem by sie pojawila) plecostomusy trzyma sie w >200l]
d) ikra zgnije
e) narybek zostanie zeżarty przez welony/karasia/pleco (jeśli jakimś cudem by się pojawił)
f) narybek zatruje się związkami azotu powstałymi z przerybienia/zbyt małego zbiornika.

koniec i bomba kto nie słuchał ten tromba -.-
Dobra, wszystko jasne, rozumiem i sie dostosuję.
To zdjęcie nieszczęśliwej ryby...

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Kejdi - 04.12.2008 21:16

Jeśli jesteś mądrzejsza i wiesz lepiej, że ryby się nie męczą i nie będą się męczyć w przyszłości to nie proś o pomoc w razie problemów.
Mam nadzieję, że oddasz jednak tego plecostomusa (który potrafi rosnąć do 60 cm) a welonom załatwisz znacznie większe akwarium. 2 miesiące powinny wytrzymać, mam nadzieję, że nie to się nie przedłuży.

Zdjęcia które wklejasz mnie nie przekonują, bo dla mnie te ryby zawsze będą wyglądały jak chore. Wink

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - VEGEtacja - 04.12.2008 21:17

miło spotkać nowego forumowicza, który nie wyzywa tych, którzy starają się pomóc. powodzenia życzę ; )

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Dascola - 04.12.2008 21:23

VEGEtacja napisał(a):miło spotkać nowego forumowicza, który nie wyzywa tych, którzy starają się pomóc. powodzenia życzę ; )
Bardzo dziękuję, ja napisałam po to aby się czegoś dowiedzieć. Niestety większość odpowiadających jest tak agresywna , ze ciężko odbierać te rady za dobrą monetę. Jedn jednak mimo formy z jaką są niektóre odpowiedzi pisane, przemyślałam sobie wiele rzeczy i zmienię im "bajorko" na większe.
Nie wiem czemu ten teleskopik się wybarwił z czarniusieńkiego węgielka na taki jaki widać. Może tę zagadkę dla mnie ktoś rozwikła?
A tak na marginesie, wiecie jaka to rasa tej małej psinki w miniaturkach?

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - VEGEtacja - 04.12.2008 21:29

możliwe, że ryba była pomalowana sztucznie, znaczy wykąpana w jakimś barwniku - spotyka się z czymś takim nawet u skalarów, które przerabiają na czerwone, a po miesiącu bledną do koloru pierwotnego, o danio i innej drobnicy nie wspominajac. nie mam bladego pojecia czy cos takiego ma miejsce z welonami, ale nic innego mi nie przychodzi do glowy. sama z siebie ryba nie mogła tak radykalnie zmienić ubarwienia.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Dascola - 04.12.2008 21:34

VEGEtacja napisał(a):możliwe, że ryba była pomalowana sztucznie, znaczy wykąpana w jakimś barwniku - spotyka się z czymś takim nawet u skalarów, które przerabiają na czerwone, a po miesiącu bledną do koloru pierwotnego, o danio i innej drobnicy nie wspominajac. nie mam bladego pojecia czy cos takiego ma miejsce z welonami, ale nic innego mi nie przychodzi do glowy. sama z siebie ryba nie mogła tak radykalnie zmienić ubarwienia.
Dzięki.
Tak sobie właśnie pomyślałam. Szok
To dopiero jest "zła opieka nad rybkami"

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Kejdi - 04.12.2008 21:36

Dascola napisał(a):Bardzo dziękuję, ja napisałam po to aby się czegoś dowiedzieć. Niestety większość odpowiadających jest tak agresywna , ze ciężko odbierać te rady za dobrą monetę. Jedn jednak mimo formy z jaką są niektóre odpowiedzi pisane, przemyślałam sobie wiele rzeczy i zmienię im "bajorko" na większe.

Najprawdopodobniej mnie masz na myśli Smile Wink
Owszem, może byłam trochę niemiła (za co przepraszam), ale najważniejsze, że moje i innych gadanie przynosi jakieś efekty Smile
Sprawiałaś wrażenie osoby, która nie ma najmniejszego zamiaru stosować się do naszych rad. Co chwila pojawiają się na forum takie jednostki, więc wybacz jeśli czasem kogoś ponosi.
Coś zaczyna się zmieniać i to mnie cieszy.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Dascola - 04.12.2008 21:49

Kejdi napisał(a):
Dascola napisał(a):Bardzo dziękuję, ja napisałam po to aby się czegoś dowiedzieć. Niestety większość odpowiadających jest tak agresywna , ze ciężko odbierać te rady za dobrą monetę. Jedn jednak mimo formy z jaką są niektóre odpowiedzi pisane, przemyślałam sobie wiele rzeczy i zmienię im "bajorko" na większe.

Najprawdopodobniej mnie masz na myśli Smile Wink
Owszem, może byłam trochę niemiła (za co przepraszam), ale najważniejsze, że moje gadanie przynosi jakieś efekty Smile
Sprawiałaś wrażenie osoby, która nie ma najmniejszego zamiaru stosować się do naszych rad. Co chwila pojawiają się na forum takie jednostki, więc wybacz jeśli czasem kogoś ponosi.
Coś zaczyna się zmieniać i to mnie cieszy.

Wiem , ze tracisz cierpliwosc. Nic sie nie stalo.
Nie forma przyniosla efekt , ale argumenty.
Dziekuje.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Kejdi - 04.12.2008 22:06

Dascola napisał(a):Wiem , ze tracisz cierpliwosc. Nic sie nie stalo.
Dziekuje.

Rozumiem. Smile
Zawsze, kiedy ktoś usiłuje rozmnażać ryby którym nie może zapewnić odpowiednich warunków przychodzi mi na myśl jeden obrazek :
http://www.bigdutchman.de/bd_images/fotoseiten/Sauenhal.jpg
W akwarystyce nie o to przecież chodzi. Sad
(to jeszcze jeden argument dla Ciebie)
Stąd moja irytacja.
Mam nadzieję, że nie zraziłam Cię do zadawania pytań na forach.

Pozdrawiam (tym razem szczerze) Smile

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Dascola - 04.12.2008 22:15

Kejdi napisał(a):
Dascola napisał(a):Wiem , ze tracisz cierpliwosc. Nic sie nie stalo.
Dziekuje.

Rozumiem. Smile
Zawsze, kiedy ktoś usiłuje rozmnażać ryby którym nie może zapewnić odpowiednich warunków przychodzi mi na myśl jeden obrazek :
http://www.bigdutchman.de/bd_images/fotoseiten/Sauenhal.jpg
W akwarystyce nie o to przecież chodzi. Sad
(to jeszcze jeden argument dla Ciebie)
Stąd moja irytacja.
Mam nadzieję, że nie zraziłam Cię do zadawania pytań na forach.

Pozdrawiam (tym razem szczerze) Smile

Zgadzam sie.
Moja dziedzina to psy.Nigdy tez nie popieralam howu intensywnego. To chmstwo i tyle. Nie mam na to jednak wpywu, a terapia szokowa wzbudza w mlodych ludziach agresywne zachowania, a moze tylko czasem daje do myslenia.
Ja juz widzialam wiele zlego wsrod "psiarzy", to mi wystarczy. Miedzy tymi zlymi slowami znalazlam te informacje ktorych potrzebowalam i za to dziekuje.
Pozdrawiam Anetta

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Kejdi - 04.12.2008 22:22

Dascola napisał(a):Zgadzam sie.
Nigdy tez nie popieralam howu intensywnego. To chmstwo i tyle. Nie mam na to jednak wpywu
Jakiś tam wpływ zawsze mamy Wink
Dascola napisał(a):terapia szokowa wzbudza w mlodych ludziach agresywne zachowania, a moze tylko czasem daje do myslenia.
Za czasów moich początków na tym forum mówiłam dokładnie to samo. Przeszło mi.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Dascola - 06.12.2008 20:22

No i stało się, mają oba welony wysypkę na płetwach ogonowych , maleńkie białe kropeczki. Nie wiem czy to widać na zdjęciu. Grzbietowa też ma kilka kropeczek, ale w przewadze występują na ogonie.
Teleskopik ani karaś nie mają.
Pytanie brzmi : czy tak to ma wyglądać?
Siadła mi bateria w aparacie , ale jak naładuję zrobię wyraźniejsze fotki.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Dascola - 07.12.2008 14:11

Dzisiaj już widać wyraźnie te kropki. Jak sądzicie, to wysypka tarłowa czy ospa?
One mają je na całym ciele, teleskop i glonojad nie mają kropek. Tylko te dwa.
Mierzylam je dzisiaj to z ogonem większy ma 15 cm a mniejszy ze 13 cm.

Bez ogona wiekszy ma 10, a ten mniejszy moze z centymetr mniej.
To przybliżone dane.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Patrycja435 - 07.12.2008 14:46

Jak piszesz, ze są na całym ciele to pewnie jest ospa, mój welon miał na płetwach piersiowych i nic nie dawałam, bo nie byłam pewna czy to jest ta choroba i na szczęście okazało się że to wysypka tarłowa, a welon żyje do dziś i jest drugi problem, bo nikt go nie chce :/

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - BETTAmaniak - 07.12.2008 15:29

Dascola napisał(a):

Dzisiaj już widać wyraźnie te kropki. Jak sądzicie, to wysypka tarłowa czy ospa?
One mają je na całym ciele, teleskop i glonojad nie mają kropek. Tylko te dwa.
Mierzylam je dzisiaj to z ogonem większy ma 15 cm a mniejszy ze 13 cm.

Bez ogona wiekszy ma 10, a ten mniejszy moze z centymetr mniej.
To przybliżone dane.
Witaj, Dascola, obawiam się, że to jednak ospa rybia wywołana bakterią kulorzęskiem. Natychmiast kup Akryflwinę i oddziel chore ryby!
Szkoda, że Cię to spotkałoSad... Poczytaj o tej chorobie w dziale: Choroby Ryb. Pozdrawiam!

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - rafalw - 07.12.2008 16:32

To na 100% ospa, a nie wysypka tarłowa - zapraszam tutaj:
http://www.pawiookie.pl/choroby/ospa-rybia.html

Kwestia plecostomusa (litości - liposarcusa - plecostomusa to mało kto na oczy oglądał, nomenklatura sklepowa potrafi namącić ludziom w głowach) na szczęście rozwiązana, więc nie będę się czepiał.

Jeszcze tylko:
Kamil_eq napisał(a):Adamx zazwyczaj jest tak że ryba rośnie do czasu aż warunki jej przestaną na to pozwalać potem karłowacieje Pomyśl trochę potem sie wypowiadaj ..

Karłowatość (w tym przypadku) to nie osiąganie przez rybę jej nominalnych wymiarów, często wręcz w karykaturalnej formie (choćby 10 centymetrowy liposarcus). "Nie osiąganie", a nie skurczenie się po zakończeniu wzrostu. Do tego dochodzi problem nierównomiernego efektu w przypadku różnych narządów - stąd chociażby rybie karły mają zazwyczaj duże oczy.

Rafał

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - BETTAmaniak - 08.12.2008 11:48

Dascola napisał(a):
VEGEtacja napisał(a):miło spotkać nowego forumowicza, który nie wyzywa tych, którzy starają się pomóc. powodzenia życzę ; )
Bardzo dziękuję, ja napisałam po to aby się czegoś dowiedzieć. Niestety większość odpowiadających jest tak agresywna , ze ciężko odbierać te rady za dobrą monetę. Jedn jednak mimo formy z jaką są niektóre odpowiedzi pisane, przemyślałam sobie wiele rzeczy i zmienię im "bajorko" na większe.
Nie wiem czemu ten teleskopik się wybarwił z czarniusieńkiego węgielka na taki jaki widać. Może tę zagadkę dla mnie ktoś rozwikła?
A tak na marginesie, wiecie jaka to rasa tej małej psinki w miniaturkach?
Witaj, welony tak mają, że w określonym świetle tak się wybarwiają, przy czym jest to ostetni dzwonek, żeby zmienić litraż.
VEGEtacja napisał(a):możliwe, że ryba była pomalowana sztucznie, znaczy wykąpana w jakimś barwniku - spotyka się z czymś takim nawet u skalarów, które przerabiają na czerwone, a po miesiącu bledną do koloru pierwotnego, o danio i innej drobnicy nie wspominajac. nie mam bladego pojecia czy cos takiego ma miejsce z welonami, ale nic innego mi nie przychodzi do glowy. sama z siebie ryba nie mogła tak radykalnie zmienić ubarwienia.
Owszem, VEGEtacja. Jest możliwe (na tej samej zasadzie neonki bez bazaltowego żwirku są niezadowolone i bledną). Pozdrawiam!

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - VEGEtacja - 08.12.2008 21:41

moje neony pływają kolorowe bez bazaltowego żwirku. bez niesprawdzonych plot proszę.

jak rozmnożyć welony ? - ramzes84 - 22.02.2009 21:45

Jestem nowy m użytkownikiem tego forum i mam takie pytanko jak się rozmnaża welony . ale nie wiem czy nie nie jest problemem ,że mam z dwóch różnych ras welony i nie wiem do końca czy mam dwie samice czy jednego samca
Tematy zostały połączone.

RE: jak rozmnożyć welony ?????????????????? - Kaef - 22.02.2009 21:48

Na początek polecam poczytać o karasiach, a na koniec odradzam praktyk rozmnażania tych ryb.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - mała007 - 05.03.2009 14:42

Skoro jest taki temat... Czy ktoś jest w stanie rozróżnić płeć welonki? Będę wdzięczna. Pozdrawiam mała

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Kaef - 05.03.2009 15:54

Ich płeć można rozpoznać w okresie godowym, u samców pojawia się wysypka perłowa.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - mała007 - 06.03.2009 15:36

Tak wiem.Ale niektórzy rozpoznają po "krągłościach" ;p

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Kaef - 06.03.2009 16:34

Welon (i inne odmiany karasia) jest tak zdeformowaną rybą, że po kształcie ciała nie rozróżnisz, jeden może mieć bardziej wygięty kręgosłup od drugiego i to już zaważy o wielkości brzucha.

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - mała007 - 07.03.2009 07:35

No cóż...

RE: WELONY - rozmnazanie i warunki. Prosze o informacje. - Marcin1o5 - 08.03.2009 18:01

Welonów raczej się nie rozmnaża w akwarium bo jest to bardzo trudne. Chyba,że w jakimś ogromnym, ale to i tak jest bardzo trudne.Smile

Welonki - Owoc - 09.03.2009 16:29

1.)na jednej stronie pisze że maja do 10cm na drugiej że do 15 a na innej że do 30 w co mam wierztyć??????

2.) rz pisze że 20 raz 18 a wa takim moim poradniku że od 8 stopni C moge je trzymać... co jest prawdą????

3.) czy moge trzymać 3 welonki w 3o l akwarium???
Jak moge NIE DOPUŚCICĆ do rozmnożenia welonków???

Tematy i posty zostały połączone, używaj opcji SZUKAJ - Kejdi

RE: Welonki - Ja-ros - 09.03.2009 16:34

Na jednego welona przypada 50l, więc 30 l odpada. Welony to ryby zminolubne, ale bez przesady, 8 stopni to już i tak mało, mogą być po prostu bez grzałki.

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - Gege - 15.11.2009 20:15

Czy można parkę welonów trzymać w kastrze?Rośliny,kamienie i filtr.Gdzie one składają ikrę?Na liściach czy pod/na jakimś wieczku?

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - Kesi - 18.02.2010 15:25

U mnie welony złożyły ikrę pod roślinami na dnie, ale składają głównie na roślinach jak masz takie o szerokich liściach.
Można w dużej kastrze min. 90l.
Trzeba okresowo obniżyć im temperaturę, a potem podnosić stopniowo (jak w naturze) sprowokuje się je wtedy do tarła.
Potem trzeba welonki od razu odłowić bo zjedzą ikrę.
Lepiej odpisać późno niż wcale Wink

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - kaprysna_@ - 06.04.2010 22:11

Kesi napisał(a):U mnie welony złożyły ikrę pod roślinami na dnie, ale składają głównie na roślinach jak masz takie o szerokich liściach.
Można w dużej kastrze min. 90l.
Trzeba okresowo obniżyć im temperaturę, a potem podnosić stopniowo (jak w naturze) sprowokuje się je wtedy do tarła.
Potem trzeba welonki od razu odłowić bo zjedzą ikrę.
Lepiej odpisać późno niż wcale Wink
========================
mam dwa duże welony i jakoś dziwnie trzymaja się dna czy to może być oznaka chęci złożenia ikry?

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - Olek - 06.04.2010 22:57

Może ale nie musi. Na pierwszej stronie masz napisane objawy tarła.
Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowej odpowiedzi napisz jak najwięcej szczegółów o Twoim akwarium.

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - zho - 05.07.2010 22:06

Mi się welonki rozmnażały w stawku przed domem. Smile Na jesieni wyciągałem całkiem pokaźny narybek, który był już wielkości handlowej i ładnie wybarwiony.

Ikra welona - krysti27 - 04.09.2010 20:21

Witam,
Już któryś raz w tym roku doczekałam się ikry welonów.
Zazwyczaj nie udało mi się wyłowić żadnego jajeczka, bo reszta obsady uznała, że ma dodatkową wyżerkę, ale kilka razy część ziarenek przeniosłam. Zazwyczaj spleśniały, chyba samiec nie zdążył ich zapłodnić. Ostatnie tarło było 2 dni temu, odłowiłam 27 jajeczek. Wczoraj odłowiłam część niezapłodnionej ikry i dziś popołudniu zostało mi ok. 15 sztuk, w kilku jest wyraźnie widoczna postać ryby. Dziś popołudniu znalazłam jedną wyklutą sztukę, siedzi przylepiona do ścianki, "w drodze jest kilka następnych". Jak długo larwa będzie zjadać swój woreczek? Kiedy mogę zacząć karmić? Co jest lepsze - artemia czy sproszkowany suchy pokarm? Czy macie jakieś cenne wskazówki w odchowaniu maluchów?

Tematy zostały połączone.
Korzystaj z opcji SZUKAJ albo przynajmniej przeglądaj tematy podwieszone w poszczególnych działach.
Kejdi

RE: Ikra welona - toomeka@wp.pl - 04.09.2010 20:26

Suchy pokarm jak najbardziej rozdrobniony (pył)
Kam dopiero jak woreczek zginie.
Nie syp za dużo bo woda skiśnie jak nie używasz filtra.
Najlepiej bardzo bardzo mało a częściej

RE: Ikra welona - krysti27 - 04.09.2010 20:52

Dziękuję za odpowiedź! Czy jest możliwym, aby małe zjadło swój woreczek w ciągu paru godzin? Bo już nic przy nim nie widzę. Czy lepszym będzie suchy pokarm czy żywy? Ikra jest w ogólnym akwa (oddzielona) więc napowietrzanie jest poprawne.[/align]

RE: Ikra welona - toomeka@wp.pl - 04.09.2010 20:58

Chodzi bardziej o filtrację.
Żywego Ci nie skubną karm pyłem z suchego najlepiej w moździerzu rozdrób. Ja tak robiłem i pamiętaj bardzo małe ilości syp nad ich główkami to se skubnąSmile
Powodzenia

RE: Ikra welona - krysti27 - 04.09.2010 21:09

Ale chyba będę sypać dopiero, jak maleństwo zacznie pływać? Jak na razie tkwi przyczepione w jednym miejscu i chyba dochodzi "do siebie" Smile Jak szybko dorosną do wielkości np. 3 cm aby móc je wpuścić do ogólnego. Hehe, " mała ilość" tzn.jaka? Jak ziarno grochu czy jeszcze mniejsza?

RE: Ikra welona - toomeka@wp.pl - 04.09.2010 21:34

Oczywiście jak zacznie pływać syp.
Syp tak by utworzyć małą plamkę pokarmu większą o około 2mm na jedną sztukę.
Może niektórym wyda się głupie ale ma sens.

RE: Ikra welona - Kesi - 05.09.2010 12:59

Ja mieliłam pokarm płatkowany w młynku do kawy Smile Szybciej i dokładniej. Proponuje zmieszać Ovo vit z Bio vit i /lub Spiruliną i zmiksować. Podawać kilka razy dziennie małymi porcjami. Potem można podawać jeszcze np. mrożoną Dafnie, czerwony plankton itp. Możesz sobie założyć hodowle artemii Smile
Pamiętaj o pokarmach roślinnych !

RE: Ikra welona - krysti27 - 05.09.2010 19:50

Witam,
Dziś mija pierwsza doba życia pierwszej rybki, nadal większość czasu spędza przyklejona do ścianki, ale zaczyna też pływać. W 9 jajeczkach widzę dziś zarys rybek, po przyjrzeniu widzę nawet ich ruchy Smile Prawdopodobnie wszystkie są z jednego tarła, lub z dwóch następujących po sobie, więc lada moment powinno się wykluć nowe pokolenieSmile Sypnęłam odrobinę zmielonego pokarmu, jak na razie nie widzę zainteresowania, rybka chyba zajmuje się warstewką glonów na ściance - w sumie naturalny pokarm dla złotych rybek. Zakupiłam zestaw do hodowli artemii, więc jak odrobinę podrosną, dostaną mięsko Smile Ciekawe, jaka część padnie, a jaka przeżyje. Próbowałam zrobić dziś zdjęcie, jednak rozdzielczość aparatu uniemożliwia dokładne zobaczenie żyjątek. Podobno pierwsza doba jest krytyczna, może więc coś się uda z tego wychodować. Zastanawiam się, jakie kolory wyszłyby z tego wylęgu, no i jaka odmiana Smile

Witam Serdecznie,
Dziś mija 11 dni życia najstarszej rybki, 9 dni życia pozostałych 9 rybek oraz 4 dzien zycia najmłodszego wylęgu. Łącznie mam 14 małych rybek. U najstarszej widać już rozwojony ogon, u reszty na razie nie. Nie padła mi żadna sztuka. Najstarsza z rybek ma już ponad centymetr długości Smile Jak na razie wszystko idzie w dobrą stronę, jedzą na zmianę - glony , które wytworzą się w kotniku i suchy pokarm dla narybku. Mam teraz tylko jedno pytanie: czy ktoś z was wie, jak długo będą rosnąć do powiedzmy 2-3 cm? Pytam, bo chciałabym wiedzieć, kiedy mogę je wpuścić do ogólnego akwarium, i czy zdążą urosnąć zanim zaczną mi się studia, bo w kotniku nie mam automatycznego karmnika Smile

Welony - Vran - 04.12.2010 16:01

Witam, wczoraj w nocy widziałem jak jedna z welonów ociera się o rośliny. Rano zauważyłem białe smugi w wodzie, jednak nie widziałem ikry.
Mam dwa welony ich wiek wynosi około 3 lub 4 lata oraz 4 dość młode, jeszcze nie pół roczne. Czy możliwe, że te większe się tarły lub jedna z nich?

RE: Welony - zeglarz1981 - 04.12.2010 16:39

Jest taka możliwość.
Uzupełnij temat.
Napisz jakie akwa, filtrację, oświetleni, itp.
Podaj wszelkie dane i jak masz możliwość zdjęcia.
Wtedy ?Nam? będzie łatwiej.

RE: Welony - Vran - 04.12.2010 17:07

(04.12.2010 16:39)zeglarz1981 napisał(a):  Jest taka możliwość.
Uzupełnij temat.
Napisz jakie akwa, filtrację, oświetleni, itp.
Podaj wszelkie dane i jak masz możliwość zdjęcia.
Wtedy ?Nam? będzie łatwiej.

Akwa 150x50x50
Sprzęt: Filtr zewnętrzny Tetra ex 1200, Grzałki brak (temperatura utrzymuje się w granicach 25,24 stopni), pokrywa z oświetleniem (nie wiem dokładnie jakie to oświetlenie) i napowietrzanie Oxy Boost APR 300.

Dokładnych zdjęć nie mogę zrobić (brak porządnego aparatu).

Te białe smugi jakby opadły na dół, utrzymując się przy dnie. Wygląda to trochę jak taka "mgiełka". W niektórych rejonach akwarium jest jej więcej, w innych wcale.

RE: Welony - ISLAND - 05.12.2010 13:11

troche ciepło masz w akwarium jak dla welonów.

RE: Welony - Kaef - 05.12.2010 15:29

(05.12.2010 13:11)ISLAND napisał(a):  troche ciepło masz w akwarium jak dla welonów.

A to niby czemu??

RE: Welony - Saletra - 07.12.2010 18:16

welony to zimnolubne ryby.

RE: Welony - Madzior - 07.12.2010 18:23

Temperatura
Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.
http://www.superakwarium.pl/welon-welony-zlota-rybka-id752.html

RE: Welony - Kaef - 07.12.2010 18:57

A więc w takim razie co według Was się im stanie??

RE: Welony - zeglarz1981 - 07.12.2010 19:27

To samo, co Z ?Tobą? ubranym w płaszcz zimowy w Afryce albo kąpielówki na Antarktydzie.
Anatomia Tych ryb nie jest przystosowana do takiej temperatury.

RE: Welony - Kaef - 07.12.2010 19:38

Kłócił bym się. Co do anatomii, to nie ma nic do rzeczy i to porównanie nie jest trafione. Karaś jest rybą wytrzymującą niskie temperatury i to utwierdza wszystkich w przekonaniu, po przeczytaniu "mądrych" stron internetowych, że w takich musi żyć. W niskich temperaturach trawienie pokarmu jest trudniejsze i trwa dłużej. Za to wyższe temperatury w niczym mu nie przeszkadzają i przyspieszają wszystkie procesy zachodzące w organizmie.

RE: Welony - zeglarz1981 - 07.12.2010 19:56

Jakieś tam, myszoskoczki żyje 9 miesięcy słonie do 80lat.
Ale dla tych zwierząt życie tyle samo trwa. U słoni serce bije, jeśli dobrze pamiętam 16 razy na minutę a u myszoskoczków 480 razy na minutę. Miesień sercowy przestaje pracować po w miarę zbliżonej liczbie uderzeń ?zmęczenie materiału?
Szybszy metabolizm oznacza krótsze życie.
Między innymi, dlatego większość zwierząt Afrykańskich ochładza się w cień lub wodzie w największe gorączki.

RE: Welony - Kaef - 07.12.2010 20:09

Oczywiście, że tak. Ale to się tyczy wszystkich zwierząt. Więc wyższa temperatura w niczym im nie zaszkodzi. Poza tym wątpię aby komuś tu welon padł ze starości, gdyż welony żyją dłużej niż wychodzi średnia wieku użytkowników forum.

RE: Welony - zeglarz1981 - 07.12.2010 20:18

Jestem ciekaw jaka jest średnia wieku użytkowników forum.
http://swiatbiologii.com/Zlota-rybka-Welonka-Carassius-auratus-Goldfish-Poisson-rouge.html

RE: Welony - mikczuk95 - 07.12.2010 20:25

Wg. danych do 20 lat . Czyli więcej niż średnia wiekuBig Grin Znam jednego pana, któremu welon żył dłużej (bodaj 23-25 lat)...
No, ale wiadomo, że te wszystkie dany na owych stronach to takie statystyki w pewnym sensie...

RE: Welony - zeglarz1981 - 07.12.2010 20:28

A ciekawe jak jest średnia wieku żywota welona w tych kulach co je sprzedają?
3,5,9 miesięcy.

RE: Welony - mikczuk95 - 07.12.2010 20:36

I tu też niestety mam znajomych... Długość życia tego welona w kuli: 3 lata.

RE: Welony - Vran - 11.12.2010 11:25

Czyli lepiej żebym je oddał? Z tego co widzę, welony czują się bardzo dobrze. Ganiają się po akwarium i mają apetyt. Nie mam możliwości schładzać wody. Oba większe welony mam od około 3 lub 4 lat, tylko wcześniej były w chłodnym pomieszczeniu. Zastanawiam się jak to teraz będzie w lato. Z drugiej strony, nie chcę oddawać ich komuś, kto by o nie nie dbał.

RE: Welony - Bulkas - 11.12.2010 13:52

Nie przesadzajmy! Ma duże akwarium, co rzadko się zdarza wśród grona hodowców welonów. Temperatura nie jest nie wiadomo jaka, jak 24 stopnie jest maksymalnie to ryby to spokojnie wytrzymają. Sam hoduję zimnolubne kardynałki i temperatura czasem w skrajne upały sięga 25 stopni, ale ryby przez tyle pokoleń życia w akwariach stały się dużo bardziej odporne na temperaturę i wytrzymują nawet tą większą. Myślę że z welonami podobnie, jakby miał 28 to już przesada, ale w skrajnych przypadkach 25 to nie jest aż tak dużo. A przy takim zbiorniku (375 litrów, tak?) welony na pewno czują się świetnie.
Fakt jest taki, że ryby mają dobre warunki, a gdzie by ich nie oddał, szansa że trafią na kogoś z lepszymi warunkami jest malutka. Mało kto tak duży litraż chce przeznaczyć na welony, a w dodatku ktoś musiałby mieć klimatyzację, bo w lato bez klimy u każdego i tak będzie gorąco.

RE: Welony - Madzior - 11.12.2010 14:14

No ja np mam gurami w 120l, bo jak zobaczyłam ze moj kolega takie 4 ryby ma w kuli,(gurami w kuli to chyba nie widzieliście, co?) to wolałam, zeby męczyły się mniej u mnie, niż u niego. ogólnie całe akwarium do nich przystosowałam, żeby jak najmniej to odczuły ;/ . To jest taki ogólnie moralny problem, bo jakiej decyzji nie podejmę - będzie zła .
Fakt, mam jeszcze innego kolegę, który ma akwa chyba z 300l ale sie kompletnie na tym nie zna i nie chcielibyście wiedzieć to tam pływa . . .
W jedynym zoologicznym ich nie chcą a do drugiego na pewno ich nie oddam, bo tam jest syf i malaria .

RE: Welony - zeglarz1981 - 11.12.2010 15:11

To fakt akwa 375 netto to na welonki wystarczająco z górką.
Temperatura jak dla mnie jest jednak za wysoka.
Jest kilka sposobów obniżenia temperatury bez montowania chłodziarki.

RE: Welony - Vran - 11.12.2010 20:16

(11.12.2010 15:11)zeglarz1981 napisał(a):  Jest kilka sposobów obniżenia temperatury bez montowania chłodziarki.
Jakie są to sposoby?

RE: Welony - zeglarz1981 - 12.12.2010 06:46

Wyrzucenie statecznika z pokrywy akwarium.
Zainwestowanie w filtr kubełkowy. Te wewnętrzne chłodzą się wodą z akwa a kubełki powietrzem i wodą za alwa.
Ale i tak nie uda się zejść niżej niż temperatura otoczenia.

RE: Welony - Bulkas - 12.12.2010 09:31

Można też zamontować wiatraczki (takie jak od procesora) w pokrywie, żeby wyciągały nagrzane powietrze na zewnątrz.
Szału i tak nie będzie, ale może (razem z tymi radami które dal zeglarz1981) z 2 stopnie by było mniej. Jaką masz temperaturę w pokoju?

RE: Welony - Vran - 12.12.2010 16:39

Mierzyłem przed chwilą temperaturę i wynosi ona 23 stopnie. Zastanawiam się jak to będzie w lato :/

RE: Welony - Bulkas - 12.12.2010 19:03

23 w pokoju, a w akwarium 25? To wiatraczki i statecznik poza pokrywą mógłby te 2 stopnie obniżyć.

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - demi - 13.02.2011 09:56

musisz wpuścić samiczke i 2 samców .do akwarium 80l i większe akwarium tym lepsze na trzy godziny a pozostałe rybki jeszli masz neonki to możesz je zostawić a reszte do innego akwarium

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - Vran - 19.03.2011 00:15

Witam, pisałem do was 04.12.2010, że zauważyłem w wodzie białą zawiesinę. Nigdy jednak nie widziałem, żadnych jaj. Dzisiaj oglądałem rybki w akwarium i zauważyłem jedną małą welonkę. Ma około 1cm. Wyłowiłem ją i naszykowałem akwarium 50l do czasu, aż urośnie.
Czy to możliwe, że od grudnia przetrwała ona, aż do teraz, czy może później się wylęgła?
Ma kolor szary, widać jeszcze czerwony kolor w miejscu gdzie znajdował się woreczek żółciowy.
Welony nabierają koloru z wiekiem, czy już będzie taki miała jaki ma?

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - Vran - 26.03.2011 22:15

Ma ktoś, gdzieś rozpisane jakie są stadia rozwoju welona? Znalazłem w akwarium trochę narybku, o wielkości około 1-2mm, dziwne bo jak wyżej pisałem odłowiłem welonkę 1cm. Możliwe, że to jest z jednego tarła? Jak długo dojrzewają jaja?

Co z ikra welonek? pomocy! - eliza - 29.08.2011 21:41

Witam jestem nowa na forum i od razu z bardzo waznym pytaniem!!!
Mam dwie welonki, do niedawna niestety byly w kuli (glupota sprzedawcow ze sklepu zoologicznego), w koncu doczekaly sie pieknego akwarium, 100l. Wczoraj kupilam im nowe roslinki teraz jest wszystko pieknie, sa szczesliwe.
A dzisiaj patrze na te roslinki i ogolnie po calym akrarium a tam pelno takich mlecznych kuleczek! Mysle, ze to ikra choc ciezko mi w to bylo uwierzyc, bo wszedzie czytam jak to trudno jest je rozmnozyc. No i teraz mam zagwozdke co z ta ika zrobic, czytam czytam i wszedzie sa inne informacje.
Wzielam roslinki i ornamenty gdzie jest najwiecej kuleczek i wlozylam do kuli z woda z duzego akwarium, zeby welonki nie zjadly ikry. No ale gdzie indziej przeczytalam, ze aby sie ikra wyklula to musi byc filter i napowietrzacz i jeszcze trzeba jakies plyny tam wlac.
Niestety nie bralam pod uwage rozmnozenia sie rybek i totalnie jestem nie przygotowana.
Doradzcie prosze czy zostawic ikre w kuli czy spowrotem wlozyc ja do akwarium z welonami (moze sie uchowaja wsrod roslinnosci?)
Dodam, ze mam jeszcze malego glonojada (wiem, ze to nie fachowa nazwa ale innej nie znam Wink )

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - lubierybki - 18.02.2012 13:25

miałam 4 welonki naraz w ok10l akwa i dlatego sie nie rozmnmożyły?

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - asz32 - 18.02.2012 13:40

(18.02.2012 13:25)lubierybki napisał(a):  miałam 4 welonki naraz w ok10l akwa i dlatego sie nie rozmnmożyły?
przepraszam pozostałych forumowiczów, ale Tobie muszę napisać Debilizm- dlatego Ci się nie rozmnożyły! Weź kup jakąś książkę, poczytaj ... cokolwiek, ale za ryby się już nie bierz

RE: Co z ikra welonek? pomocy! - Saletra - 18.02.2012 18:49

(29.08.2011 21:41)eliza napisał(a):  Witam jestem nowa na forum i od razu z bardzo waznym pytaniem!!!
Mam dwie welonki, do niedawna niestety byly w kuli (glupota sprzedawcow ze sklepu zoologicznego), w koncu doczekaly sie pieknego akwarium, 100l. Wczoraj kupilam im nowe roslinki teraz jest wszystko pieknie, sa szczesliwe.
A dzisiaj patrze na te roslinki i ogolnie po calym akrarium a tam pelno takich mlecznych kuleczek! Mysle, ze to ikra choc ciezko mi w to bylo uwierzyc, bo wszedzie czytam jak to trudno jest je rozmnozyc. No i teraz mam zagwozdke co z ta ika zrobic, czytam czytam i wszedzie sa inne informacje.
Wzielam roslinki i ornamenty gdzie jest najwiecej kuleczek i wlozylam do kuli z woda z duzego akwarium, zeby welonki nie zjadly ikry. No ale gdzie indziej przeczytalam, ze aby sie ikra wyklula to musi byc filter i napowietrzacz i jeszcze trzeba jakies plyny tam wlac.
Niestety nie bralam pod uwage rozmnozenia sie rybek i totalnie jestem nie przygotowana.
Doradzcie prosze czy zostawic ikre w kuli czy spowrotem wlozyc ja do akwarium z welonami (moze sie uchowaja wsrod roslinnosci?)
Dodam, ze mam jeszcze malego glonojada (wiem, ze to nie fachowa nazwa ale innej nie znam Wink )

Aby ikra się wykluła potrzebny jest filtr i napowietrzanie, samo napowietrzanie też wystarczy ,ale trzeba wode podmieniać (z ogólnego akwarium gdzie zostały młode złożone) , w ogólnym przy welonach NIE MAJĄ szans gdyż są b.małe,a o ikrze już nie mówie bo welony po złożeniu ikry od razu ją zjadają.

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - Rybcia004 - 25.02.2012 09:48

Można zrobić "sztuczne tarło" http://notatki.e-klasa.info/2008/09/21/sztuczne-tarlo-i-zaplodnienie-ikry/
A co do odróżniania płci samiec ma wysypkę tarłową.

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - Kaef - 25.02.2012 13:29

(25.02.2012 09:48)Rybcia004 napisał(a):  Można zrobić "sztuczne tarło" http://notatki.e-klasa.info/2008/09/21/sztuczne-tarlo-i-zaplodnienie-ikry/
A co do odróżniania płci samiec ma wysypkę tarłową.

A jakich ryb dotyczy artykuł? Bo mi coś się wydaje, że Salmonidów.
Co do karasi to wysypka nie zawsze się pojawia.

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - julciaa2710 - 11.04.2012 18:25

Rozpoznaje się tak:
Samica grubsza Samiec chudszy.Jeżeli chodzi o rozmnażanie to będzie trudno ale się da na początek NIE MOŻNA tego robić na siłę(mam nadzieje że to wiesz)Smile! Potem jak będą się o siebie ocierać lub ''wąchać'' pupę to znaczy że się lubią.Mam nadzieje że pomogłam!!! Smile
PS.:Mój Welonek zdechł dziś (11.4.2012r.) został mi jedenSad ale kupię nowego![/i][/size]
Cóż samica grubsza samiec chudszy.Ciężko z rozmnażaniem ale się da!Big Grin
Mam nadzieję że pomogłam!Wink
PS.: Moja welonka dziś złożyła ikrę w 10-cio litrówce! Smile

Trochę dziwny ten post, ale przynajmniej zmniejsz ilość emotikonek i wykrzykników. - BlackHawk88

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - Kaef - 11.04.2012 22:48

(11.04.2012 18:25)julciaa2710 napisał(a):  Rozpoznaje się tak:
Samica grubsza Samiec chudszy.Jeżeli chodzi o rozmnażanie to będzie trudno ale się da na początek NIE MOŻNA tego robić na siłę(mam nadzieje że to wiesz)Smile!!! Potem jak będą się o siebie ocierać lub ''wąchać'' pupę to znaczy że się lubią.Mam nadzieje że pomogłam!!! SmileWinkBig GrinShyTongue
PS.:Mój Welonek zdechł dziś (11.4.2012r.) został mi jedenSad ale kupię nowego!!![/i][/size]
Cóż samica grubsza samiec chudszy.Ciężko z rozmnażaniem ale się da!!!Big Grin
Mam nadzieję że pomogłam!!!WinkSmileTongue
PS.: Moja welonka dziś złożyła ikrę w 10-cio litrówce!!!!!!! SmileWinkBig GrinShyTongueRolleyesWinkSmileBig GrinShyRolleyesTongue

Jeżeli to nie jest prowokacja to Ci współczuje...

Ikra WELONÓW - Spanielka - 18.02.2014 14:37

Witam. Posiadam akwa 200l w nim kilka welonów (złote, teleskopy i czerwony kapturek) 2 żabki 3 zbrojniki. Prawie 2 tygodnie temu zauważyłam u 2 welonów (teleskop i czerwony kapturek) białe kropki, myśląc że to rybia ospa podniosłam im temperaturę wody i kilkakrotnie wlewałam zieleń malachitową (tylko po kilkanaście kropelek by nie odbarwić wody). Jednak jak się dzisiaj okazało to nie była ospa tylko wysypka tarłowa. Dzisiaj rano zauważyłam ikre na korzeniu, roślinkach, filtrze. Jako że ikra była sukcesywnie pożerana nie wiele myśląc pobiegłam do szklarza po szybe i oddzieliłam ryby od ikry szybą Smile Pytanie co robić dalej mam drugie mniejsze akwa (bardzo bardzo małe kilka litrów zalednie) jednak kompletnie nie przygotowane planowałam tam przelać wodę z obecnego akwarium dopiero po wylęgu młodych. Czy ikra która jest złożona jest zapłodniona? jak to rozpoznać? (część kuleczek jest przezroczysta kilka jest białych) No i przede wszystkim co robić dalej by jak najwięcej rybek udało mi się wyhodować. (W akwa są 2 filtry wewnętrzne z wkładem gąbkowym, napowietrzacz obecnie po stronie ikry, grzałka na wypadek choróbWink no i oczywiście jarzeniówka) Obecna temp. wody to 25' (przy wyłączonej grzałce).
P.S. czy istnieję możliwość że młode zostaną "wciągnietę" przez filtr?

RE: Ikra WELONÓW - Kaef - 18.02.2014 16:41

Biała ikra jest spleśniała. Zdrowa będzie przezroczysto- słomkowa, po zaoczkowaniu stanie się ciemniejsza. Młode można karmić pierwotniakami, zmielonym na pych pokarmem suchym, później artemią. Ale nie wiem czy jest sens takiej zabawy bo zbiorniki do podchowu powinny być trochę większe, a to co urośnie z młodych (mam na myśli liczne deformacje) może nie być najprzyjemniejsze.

RE: Ikra WELONÓW - Spanielka - 19.02.2014 11:37

(18.02.2014 16:41)Kaef napisał(a):  Biała ikra jest spleśniała. Zdrowa będzie przezroczysto- słomkowa, po zaoczkowaniu stanie się ciemniejsza. Młode można karmić pierwotniakami, zmielonym na pych pokarmem suchym, później artemią. Ale nie wiem czy jest sens takiej zabawy bo zbiorniki do podchowu powinny być trochę większe, a to co urośnie z młodych (mam na myśli liczne deformacje) może nie być najprzyjemniejsze.

A skąd się biorą te deformacje? idzie temu jakoś zapobiec? o zbiorniki się nie martwię bo to akurat nie problem dokupić duże drugie akwarium, sprzęt już jest. Hoduje te welony od kilku lat i pierwszy raz zebrało im się na amory wiec mam nadzieje że może uda mi się coś jednak wyhodować tak dla własnej uciechy Smile

RE: Ikra WELONÓW - Kaef - 19.02.2014 13:46

Formy ozdobne karasi są utrwalonymi wadami genetycznymi, część młodych może wyglądać jak rodzicie, ale część może być bardziej zdeformowana. Do tego nie wiadomo jak jest z pokrewieństwem tych ryb i ich rodziców. Dojrzałość płciową osiągają najczęściej po roku, chociaż widywałem naikrzone samice z wiosennego (około kwietnia) tarła już w sierpniu.

RE: Ikra WELONÓW - Spanielka - 20.02.2014 14:40

(19.02.2014 13:46)Kaef napisał(a):  Formy ozdobne karasi są utrwalonymi wadami genetycznymi, część młodych może wyglądać jak rodzicie, ale część może być bardziej zdeformowana. Do tego nie wiadomo jak jest z pokrewieństwem tych ryb i ich rodziców. Dojrzałość płciową osiągają najczęściej po roku, chociaż widywałem naikrzone samice z wiosennego (około kwietnia) tarła już w sierpniu.

Pokrewieństwo ich chyba będzie znikome bo jeden był zakupiony w Gdańsku a drugi w Słupsku. Co do wad genetycznych to jeden z teleskopów (matka Smile) jeszcze rok temu była czarna a teraz jest pomarańczowa (czytałam gdzieś że to również jest wada genetyczna(rybka jest u mnie ok.5-6 lat)) Także sądze że tego u potomstwa można się również spodziewać Smile jednak mimo wszystko mam nadzieje że dla własnej uciechy uda mi się coś wyhodować z tej ikry Smile

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - Kaef - 20.02.2014 15:22

Wybarwianie nie jest wadą genetyczną. Karasie ozdobnie wybarwiają się czasami nawet przez kilka lat. Oczywiście nie jest tu mowa o kolorowych od razu po wykluciu, tylko tych co na początku są szare, później stają się czarne, a na koniec wybarwiają się na żółto lub czerwono.

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - Spanielka - 22.02.2014 09:15

Witam od wczoraj jedna z rybek wisi na ściance a druga zaczęła dzisiaj pływać, wśród innych jajeczek nie widzę żadnego poruszenia mimo że niektóre (większość z jajek) posiada w środku czarne punkciki. Czy aby na tym koniec? i już mogę usunąć resztę ikry czy jeszcze się wstrzymać? (mineło już około 5 dni od złożenia ikry)

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - Kaef - 22.02.2014 21:08

Jeszcze poczekaj, inkubacja może się przeciągnąć do tygodnia a czasami dłużej, zależy od temperatury.

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - reveuse - 11.10.2014 11:01

Proszę o informację czy to na pewno wysypka tarłowa u mojej rybki, czy może ospa. Po trzy kropki na każdym skrzelu, na brzegu płetw piersiowych kropki rzędem jedna pod drugą, to samo na brzegu płetw odbytowych.
W pokoju było zimno, woda sięgała temp. 19 st. Spółdzielnia włączyła ogrzewanie i mamy teraz 24-26 st.
Dam jeszcze jedno zdjęcie z zaznaczonymi "zmianami". Rybka ciągle zaczepia drugą, wkłada jej głowę pod ogon.
Rybkę mam 15 miesięcy. Ma ona 12 cm razem z ogonem.
Mam tylko nadzieję, że to nie ospa

RE: WELONY - rozmnazanie , dymorfizm płciowy i warunki. Prosze o informacje. - rafik0122 - 11.10.2014 13:57

Nigdy nie miałem welonów, ale obstawiam wysypke tarłową...