Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Akwarium (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Chemia wody (/forumdisplay.php?fid=45)
+--- Temat: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. (/showthread.php?tid=6107)

PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - RYBA123 - 20.03.2008 20:50

chciałam wam tylko powiedzieć że w moim akwa bardzo rzadko włączam filtr i to na krótko (max.pół godziny) wody nie wymieniam,tylko jak wyparuje to dolewam świeżej,a mimo to woda jest czyściutka.nie dodaję żadnych preparatów.jak to możliwe?

RE: filtr,podmiana wody...a po co? - bumboo - 20.03.2008 20:59

RYBA123 napisał(a):chciałam wam tylko powiedzieć że w moim akwa bardzo rzadko włączam filtr i to na krótko (max.pół godziny) wody nie wymieniam,tylko jak wyparuje to dolewam świeżej,a mimo to woda jest czyściutka.nie dodaję żadnych preparatów.jak to możliwe?

Nie wiem, pewnie masz wszystko w perfekcyjnie urządzone moje gratulacje. Powinieneś wszystko szczegółowo opisać, co robisz, wielu z nas będzie miało, od kogo się uczyć i komu pytania zadawać. Jeszcze raz gratuluje rzadko się taka sytuacja zdarza, większość z nas nie ma takiego szczęścia, co ja mówię doświadczenia jak ty.

Pozdrawiam bumboo

RE: filtr,podmiana wody...a po co? - RYBA123 - 20.03.2008 21:03

ja wcale nie mam takiego doświadczenia...zajmuję się akwarystyką ok.rok. nic nie robie specjalnego,nie wiem nawet jakie mam pH itd. mam małe akwarium(26l) a małe podobno najtrudniej utrzymać w dobrej ''kondycji'' chyba po prostu mam szczęście Tongue Big Grin

RE: filtr,podmiana wody...a po co? - BaRaNeK - 20.03.2008 21:12

Ja też mam cały czas czysto w akwa 25lSmile Jeszcze kilka miesięcy temu nie wiedziałem że wodę sie podmieniaTongue Była cały czas czysta, raz na pół roku wymieniałem wodę i piasek(nie dlatego że był brudny tylko dlatego że mi się znudziłSmile) Nie miałem problemu z żadną rybką, trzymałem w nim welony(nigdy więcej tego nie zrobię! Tobie też nie radzęTongue) Nie atakowały mnie glony, miałem przerybienie, nie miałem napowietrzania(tylko kaskada do 40lTongue) Teraz mi jest trochę trudniej utrzymać czystość w akwa(od niedawna jestem trochę przeczulonyTongue) To więc kończę tą jakże wyczerpującą i pewnie nudną wypowiedź! Pozdrawiam i życzę powiększenia akwariumSmile

RE: filtr,podmiana wody...a po co? - RYBA123 - 20.03.2008 21:15

dzięki za życzenia.. może kiedyś się spełnią Big Grin

RE: filtr,podmiana wody...a po co? - maniuch - 20.03.2008 22:58

[quote=RYBA123]
dzięki za życzenia.. może kiedyś się spełnią Big Grin
[/quj

ja miałem identycznie kiedyś jak baranek pisze praktycznie to samo,schody sie zaczynają dopiero jak zaczynasz myśleć o akw.naprawde poważnie.ty po prostu jak piszesz masz szczęście z tą wodą bo poprostu jest małe też miałem małe wiem jakm to jest.ale co do tego miał bym swoje ale.powodzenia w przyszłości.pozdro.dał byś fote akw.

RE: filtr,podmiana wody...a po co? - Jokeru - 21.03.2008 00:50

To nie jest szczęście, a czysta głupota. Pod jakim względem masz czystą wodę?? Optycznie czy chemicznie?? Zapewne chemicznie nie - skoro nie sprawdzasz. Nie wiesz wobec tego czy wodę masz czystą. Wodę podmieniasz. Jak Ci wyparuje to dolewasz świeżej. Dzięki temu wodę masz w miarę dobrą. Dzięki świeżej wodzie trochę tlenu dostaje się do akwarium. Filtr też coś od siebie da. To jednak nie akwarium, a obóz koncentracyjny.
Przepraszam za porównanie ale od razu mi się przypominają opisy ludzi wywożonych do obozu koncentracyjnego. Stłoczeni po kilkadziesiąt osób w małym wagonie bez jedzenia, ubikacji i z małym lufcikiem do oddychania. Większość dojeżdżała do celu. Wiesz dlaczego?? To się nazywa wola przetrwania.

Wracając do tematu. Filtr jest po to aby filtrować wodę (biologicznie, mechanicznie) i napowietrzać rybom wodę. Możesz zrezygnować z filtra ale musisz mieć chociaż napowietrzacz. Chyba, że zdecydujesz się na labiryntowce albo inne ryby żyjące w wodach ubogich w tlen.
Podmiana wody pomaga Ci utrzymać wodę o parametrach przyjaznych rybom. Jeżeli nie będziesz podmieniać rybom wody to się szybko zakwasi i ciągle się będzie zakwaszać co doprowadzi do śnięcia ryb.

P.s - nie kupuj sobie większego akwarium - szkoda ryb. Same się do domu nie pchały, więc stwórz im w miarę przyzwoite warunki

Do moderatorów - jeżeli w jakikolwiek sposób złamałem regulamin proszę o ostrzeżenie i usunięcie tego posta.

RE: filtr,podmiana wody...a po co? - RYBA123 - 21.03.2008 10:29

dobra kupie chyba napowietrzacz,bo mój filtr strasznie hałasuje,a nie mam tyle kasy,żeby kupić nowy

RE: filtr,podmiana wody...a po co? - bumboo - 21.03.2008 11:11

Jokeru napisał(a):Do moderatorów - jeżeli w jakikolwiek sposób złamałem regulamin proszę o ostrzeżenie i usunięcie tego posta.

Kolego bez przesady dzięki Twoim wypowiedziom, pewne kwestie docierają do świadomości, a wykorzystanie pewnych porównań jest jak najbardziej na miejscu. Powiem jeszcze, że RYBA123 POWINNA DOCENIĆ Twoje starania wpisem do reputacjiBig GrinWink

RYBA123 napisał(a):dobra kupie chyba napowietrzacz,bo mój filtr strasznie hałasuje,a nie mam tyle kasy,żeby kupić nowy

Bardzo dobry pomysłTongueWinkBig Grin

RE: filtr,podmiana wody...a po co? - Jokeru - 21.03.2008 12:46

RYBA123 napisał(a):dobra kupie chyba napowietrzacz,bo mój filtr strasznie hałasuje,a nie mam tyle kasy,żeby kupić nowy

Z góry doradzę Ci jeszcze, żebyś zamiast kostki kupiła małą kurtynę napowietrzającą. Czasami bąbelki z kostki trochę hałasują. Ew. kup sobie kostkę o bardzo drobnych oczkach (może w sklepie zoologicznym Ci doradzą - taka biała kosteczka) - będzie dawać drobne bąbelki i nie będzie hałasować.

RE: filtr,podmiana wody...a po co? - RYBA123 - 21.03.2008 14:36

dzięki za rady Big Grin

[quote=bumboo

Kolego bez przesady dzięki Twoim wypowiedziom, pewne kwestie docierają do świadomości, a wykorzystanie pewnych porównań jest jak najbardziej na miejscu. Powiem jeszcze, że RYBA123 POWINNA DOCENIĆ Twoje starania wpisem do reputacji:D;)
[/quote]

bardzo chętnie tylko że nie mogę ... jak klikam oceń usera to nic się nie dzieje.czy ktoś wie dlaczego?

Podmiana wody - molinezja__xD - 21.05.2008 14:45

Hejka. Wink

Wczoraj nalałąm do wiadra wodę. Chcę dziś wymienić wodę a akwarium - 20%. ( w 45 l akwarium) Minęły już 24 godziny od nalania.

Czy mogę ją już spokojnie wymienić ? (podkreślam,że 20%!)????

PS ; nie mam tego specyfiku co eliminuje chlor. ;/

RE: Pilne ! Proszę o szybkie odp. !!! - SULA15 - 21.05.2008 14:45

Spokojnie możesz nalewać

RE: Pilne ! Proszę o szybkie odp. !!! - Olek - 21.05.2008 14:48

Ten specyfik to "Esklarin" Smile

RE: Pilne ! Proszę o szybkie odp. !!! - molinezja__xD - 21.05.2008 14:50

dzięki ! ;d

czyli nie ma tam już chloru ? [pytam z ciekawości Smile]

RE: Pilne ! Proszę o szybkie odp. !!! - SULA15 - 21.05.2008 14:51

jeżeli np. trzymałaś wode w butelkach zakręconą to masz chlor jeżeli w wiaderku to nie masz chloru

RE: Pilne ! Proszę o szybkie odp. !!! - molinezja__xD - 21.05.2008 14:58

bardzo dziękuję za odpowiedzi. Wink) Już zabieram się do roboty. ;D

I pytanko na koniec : co jaki czas mam wymieniać wodę w 45 l akwarium ? ;p

RE: Pilne ! Proszę o szybkie odp. !!! - rabcik - 21.05.2008 15:00

molinezja__xD napisał(a):bardzo dziękuję za odpowiedzi. Wink) Już zabieram się do roboty. ;D

I pytanko na koniec : co jaki czas mam wymieniać wodę w 45 l akwarium ? ;p

nie wymieniaj tylko podmieniaj wymienia się tylko wtedy gdy masz dużą inwazję glonów i nie możesz sobie z nimi poradzić albo jakaś chorobę

RE: Pilne ! Proszę o szybkie odp. !!! - SULA15 - 21.05.2008 15:02

wodę podmienia się co tydzień najlepiej 30%

RE: Podmiana wody - Rudolf - 21.05.2008 21:31

W zasadzie częstotliwość podmian wody zależy od wielkości akwarium, filtracji oraz obsady, dlatego każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Im mniejsze akwarium tym częstsza podmiana - to pierwsza sprawa. 45l to akwarium małe więc wychodzi na to, że podmieniać trzeba wodę często. Jeżeli jednak masz obsadę mało brudzącą - czyli inaczej rzecz ujmując mało kup na dnie i dobrą filtrację, to ta częstotliwość się zaczyna zmniejszać. Zbyt częste podmiany wody i w zbyt duży ilościach mogą prowadzić do zachwiania równowagi biologicznej, Zakładając, że masz mało brudzącą obsadę rybek, proponowałbym max. 20% raz na 2 tygodnie, jeżeli obsada mocno brudzi, to tak jak już było pisane, nie więcej niż 30% raz w tygodniu.

RE: Podmiana wody - raqu93 - 22.05.2008 15:14

Ja wymieniam co 2 tygodnie po 20% i myślę że wystarczy Smile jeszcze przy okazji odmulam podłoże dwie czynności za jednym razem Smile

RE: Podmiana wody - wally91 - 23.05.2008 00:04

raqu93 napisał(a):Ja wymieniam co 2 tygodnie po 20% i myślę że wystarczy Smile jeszcze przy okazji odmulam podłoże dwie czynności za jednym razem Smile

Co 2 tygodnie to za rzadko.
Powinno się podmieniać co tydzień Smile Co do odmulania to przy podmienianiu wody przy okazji też to robię Smile

RE: Podmiana wody - dr.puniszman - 23.05.2008 00:13

Ja nie podmieniam wcale, czasami dolewam ubytki... Jakoś nie widzę sensu podmieniania 20-30% ...

RE: Podmiana wody - molinezja__xD - 23.05.2008 09:34

sorry , ze w tym temacie ale nie będe już zakładać nowego Tongue

Mam pytanie:
w akwarium mam taki domek dla rybek - w którym ryby chowają się od czasu do czasu - stanowi też ozdobę. Smile
lecz od jakiegoś czasu pojawiły się na nim glony :| - zabrawił się gdzieniegdzie na zielono.
w akwarium mam też 2 glonojady. - lecz one nie czyszczą tego domku.
Co robić ? Są jakieś specyfki przeciw glonom mna ten domek, może jakiś proszek ?
Proszę o pomoc. Smile

RE: Podmiana wody - frol - 23.05.2008 09:42

chemii lepiej nie używać bierzesz szczoteczkę i zasuwasz z koksem Tongue aż się pozbędziesz się glonów
[attachment=1357]

RE: Podmiana wody - strojter - 23.05.2008 10:03

Albo wymieniasz glonojady na otoski.Wracając do tematu to ja podmieniam 30% na tydzień, ale jak zapomne podmieniać przez 2 tygodnie to też się nic nie stanie bo mój filtr przefiltrowuje w ciągu h prawie 12 razy objętość akwarium.

RE: Podmiana wody - Rudolf - 23.05.2008 16:22

wally91 napisał(a):Co 2 tygodnie to za rzadko.
Powinno się podmieniać co tydzień Smile Co do odmulania to przy podmienianiu wody przy okazji też to robię Smile

Jak już pisałem wszytko zależy od konkretnego przypadku. Ja w swoich akwariach 72l i 112l, wymieniam nie częściej niż 15% raz na trzy tygodnie. I nic się nie powinno, to wszystko są slogany. Częstotliwość podmian i ich ilość należy dobrać do własnego akwarium poprzez baczną obserwację zachodzących w nim procesów. Zubażanie wytworzonego w wodzie akwariowej środowiska nie ma sensu o ile z rybkami nie ma problemu. To tak samo jak ze zbyt częstem czyszczeniem filtra. Robione zbyt często może zaszkodzić a nie pomóc.

RE: Podmiana wody - wojtek-14 - 23.05.2008 19:21

Ja bym już wlał spokojnie i dodał jakiegoś nawozu a tak nawiasem to wodę można wymieniać co tydzieńSmileTongue

podmiana wody 60l - Pere - 16.06.2008 20:13

Mam akwarium 60l, woda jest w miare czysta ale na przedniej ściance akwarium jest troche glonów i żwir na dnie jest brudny (brązowy opad), temperatura to ok. 25 stopni C. Moja obsada:
-3 mieczyki
-3 brzanki rekinie
-3 brzanki sumatrzańskie
-2 piskorki
-7 neonków
Niedługo będę robił zmiane i prawdopodobnie będzie to wyglądać tak:
-3 mieczyki
-5 brzanek sumatrzańskich
-7 neonków
-2 piskorki
-3-4 otoski

Możecie podać jak często podmieniać wodę w obydwu sytuacjach?

RE: podmiana wody 60l - adam364 - 16.06.2008 20:13

co tydzien 20%

RE: podmiana wody 60l - peter10 - 16.06.2008 20:14

Około 30% co tydzień i odmulanie dna

RE: podmiana wody 60l - maniuch - 16.06.2008 20:17

mi się wydaje że co tydz.to szybo ja bym proponował co 2 tyg.chyba ,że trzeba wcześniej to co innego.i przy podmianie jakieś odżywki dolewaj i ok.ja w swoim zlewam połowę wody.(ja)

RE: podmiana wody 60l - Pere - 16.06.2008 20:23

A powiedzmy ze dno i szyba są czyste to jak?

RE: podmiana wody 60l - peter10 - 16.06.2008 20:23

co jak?? sprostuj swoje pytanie

RE: podmiana wody 60l - adam364 - 16.06.2008 20:24

Jak zrobić żeby dno było czyste? No trzeba odmulic a szybe to czyścikiem magnetycznym Smile

RE: podmiana wody 60l - peter10 - 16.06.2008 20:26

Odmula się tym
http://www.allegro.pl/item379848274_odmulacz_do_akwarium_typu_standard_20_100l_ac_.html
czyści się szyby tym
http://www.allegro.pl/item376513381_czyscik_magnetyczny_usunie_wszytsko_ze_scian_xxl.html

RE: podmiana wody 60l - Pere - 16.06.2008 20:28

Sorry za nieczyste pytanie, chodziło mi o to jak często powinienem podmieniać wodę jakby szyba i dno było czyste i czy w ogóle będzie jakaś różnica.

RE: podmiana wody 60l - adam364 - 16.06.2008 20:29

no co tydzień

RE: podmiana wody 60l - VEGEtacja - 16.06.2008 22:23

po co wam odmulacze. bierzesz wężyk gumowy, wtykasz cały do wody tak zeby nie było powietrza, zatykasz jeden koniec, wkładasz ten koniec do wiadra i masz odmulacz... od razu z podmianą wody. co tydzień.

a co do twojej obsady, to mieczyki absolutnie nie nadają się do 60l, a co do tych brzanek i neonów to ja bym zdecydowała się na jeden biotop - np azję, możesz kupić same brzanki, piskorki, może jakies mniejsze gatunki bocji i otoski. albo brzanki i razbory klinowe (reszta tak samo). w kazdym razie miecze na pewno nie, a i neonki niezbyt pasują (potrzebują niższej temperatury, kwaśniejszej wody i bardziej miekkiej)

RE: podmiana wody 60l - Pere - 17.06.2008 14:24

neonki sie u mnie bardzo dobrze czują

podmiana wody - KrzysztofOt - 02.09.2008 18:32

co jaki czas powinno się odmulać dno i jaką iloś wody powinno się przy tym podmienić

RE: podmiana wody - chwami - 02.09.2008 18:41

Zależy jakiej wielkości akwarium. Odmulanie to zależy czy masz syf, czy nie, ale na ogół powinno się często.
Im wieksze akwarium, tym (teoretycznie) rzadziej można podmieniać, ale w takim powiedzmy nie dużym akwarium to co tydzień ok 30% Smile
To jakie masz?

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 02.09.2008 18:53

mam 2 akwa jedno 30l a drugie 60l

RE: podmiana wody - chwami - 02.09.2008 18:55

No to w obu przydałoby się podmieniać wodę regularnie co tydzień.
W 30 litrach około 10 podmienić, a w 60l jakieś 20 Smile
Ale to też zależy ile i jakie ryb tam hodujesz...

RE: podmiana wody - maniuch - 02.09.2008 18:59

jeśli można.mi się wydaje że podmiany co tydz.to za szybko i często raz na dwa tyg.wystarczy.

RE: podmiana wody - chwami - 02.09.2008 19:04

Moim zdaniem w takich małych akwariach (jeszcze pewnie z duzą ilością ryb), konieczne jest częste podmienianie...
W większych, to oczywiście, starczy co 2 tygodnie... Tongue

RE: podmiana wody - Tyson - 02.09.2008 19:10

około 60% wody

RE: podmiana wody - P@WEŁ - 02.09.2008 19:56

Proponuje podmieniać wodę co 2 tygodnie jakieś 40% bo zbyt częste i duże podmienianie może spowodować wahania biologiczne.
Wodę przed wlaniem do akwarium należy dobrze przygotować czyli.

Nalać w jakieś spore wiadro i odstawić na minimum 2 dni a potem dopiero wlewać do akwarium dobrze by było jeszcze do wiadra dolać jakiś uzdatniaczy.

RE: podmiana wody - maniuch - 02.09.2008 20:05

chwami napisał(a):Moim zdaniem w takich małych akwariach (jeszcze pewnie z duzą ilością ryb), konieczne jest częste podmienianie...
W większych, to oczywiście, starczy co 2 tygodnie... Tongue

z jednej strony i masz racjęSmile

RE: podmiana wody - strojter - 02.09.2008 20:08

Heh, a ja podmieniam codziennie po 2l, co wychodzi 14l/tydzień i dzięki temu nie jest tak, że woda ma dojrzałośc np. 10, a po podmianie 6, tylko tak mniej więcej równo jest cały czas

RE: podmiana wody - Kejdi - 02.09.2008 20:12

Większe, mniejsze... a co to za różnica ? Najważniejsza jest pod tym względem ilość ryb oraz gatunki. Jak mamy dużo ryb w stosunku do litrażu, do tego jeszcze nasze ryby mają szybką przemianę materii (jak np welon, molinezje) to podmieniamy często. Obecność w akwarium roślin też ma znaczenie.
U pyszczaków podmieniałabym wodę często, natomiast w akwarium roślinnym rzadziej.

P@WEŁ napisał(a):Proponuje podmieniać wodę co 2 tygodnie jakieś 40% bo zbyt częste i duże podmienianie może spowodować wahania biologiczne.
Wodę przed wlaniem do akwarium należy dobrze przygotować czyli.

Nalać w jakieś spore wiadro i odstawić na minimum 2 dni a potem dopiero wlewać do akwarium dobrze by było jeszcze do wiadra dolać jakiś uzdatniaczy.

Aby nie było dużych jak to powiedziałeś wahań biologicznych radziłabym raczej 20% co tydzień Wink
W sklepach akwarystycznych przy podmianach używa się wody prosto z kranu. W domu jeśli nie silimy się na rozmnażanie trudnych gatunków to też można.
Ja odstawiam wodę na max 2 godziny. Uzdatniacze są zbędne moim zdaniem.

RE: podmiana wody - P@WEŁ - 02.09.2008 20:17

Oj no nie powiedział bym że są zbędne bo woda z kranu jest tak jak by surowa i pozbawiona pierwiastków.
Ale ja jestem szarą myszką w porównaniu do Ciebie więc pewnie masz racje.

RE: podmiana wody - maniuch - 02.09.2008 20:19

to właśnie zależy jakie dane akwa ma wymagania ,większe,mniejsze,czy trzeba częściej przy nim chodzić czy mniej,czy potrzebuje częstego dbania.ja mam 200l i co dzień coś dłubie ,czyszczę itd.Big Grin

RE: podmiana wody - Kejdi - 02.09.2008 20:40

Uzdatniacze eliminują raczej chlor i inne szkodliwe substancje.
Jeśli nie szkoda Ci na nie kasy to możesz stosować, ja wolę kupić sobie fajną kieckę Wink
Jałowość kranowej wody w niezbędne mikro i makro elementy uzupełnia się nawozami.

RE: podmiana wody - apri cort - 02.09.2008 21:07

Tyson, 60%???? To za dużo o wiele! Ja mam 160l i podmieniam ok 20l tygodniowo. Planuję 20l co kilka(4-5)dni. Podmieniam wodą odstaną z odrobiną soli akwarystycznej.

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 02.09.2008 21:50

a jak jest z parametrami wody mierzyć je po każdej podmianie?

RE: podmiana wody - maniuch - 02.09.2008 21:53

KrzysztofOt napisał(a):a jak jest z parametrami wody mierzyć je po każdej podmianie?

jak chcesz znać parametry na bieżąco to można(na następny dzień po podmianie)ale i nie koniecznie.jak wolisz.

RE: podmiana wody - pawel2503 - 02.09.2008 22:08

Podczepię się.
Może to trochę głupie pytania, ale awsze zastanawiałem się po co ta woda ma być odstana? Nigdy nie trafiłem na odpowiedź na to pytanie, zawsze tylko pisze, że trzeba.

RE: podmiana wody - strojter - 02.09.2008 22:10

Żeby chlor wyparował

RE: podmiana wody - maniuch - 02.09.2008 22:14

pawel2503 napisał(a):Podczepię się.
Może to trochę głupie pytania, ale awsze zastanawiałem się po co ta woda ma być odstana? Nigdy nie trafiłem na odpowiedź na to pytanie, zawsze tylko pisze, że trzeba.

woda jak stoi to i paruje ,i uwalniają sie różne związki chemiczne z wody i woda jest deko lepsza odstana właśnie niż prosto z rur z kranu

RE: podmiana wody - pawel2503 - 03.09.2008 14:31

Więc jeśli woda, która leci mi z kranu nie zawiera chloru to nie musi być odstana przed wlaniem do akwarium?

RE: podmiana wody - chwami - 03.09.2008 14:39

Woda, która leci z kranu zawsze ma chlor Smile

RE: podmiana wody - pawel2503 - 03.09.2008 15:13

Twierdzisz, że woda, np. w rzekach lub wodach gruntowych też ma chlor?

RE: podmiana wody - maniuch - 03.09.2008 15:17

nie ma żadnego chloru w kranie.piłabyś chlor z kranu?nie może być chloru w kranie,chlor zabija bakterie.ph nie wynosiło by kranówy 8,czy 8,5.to do "chwami" było.a nawet jak jest to minimalnie tylko.

RE: podmiana wody - chwami - 03.09.2008 18:18

Ale kto mówi o rzekach? Ja mówię o wodzie w kranie. Minimalne ilości chloru, ale są.

RE: podmiana wody - pawel2503 - 03.09.2008 18:22

Woda w moim kranie pochodzi prosto z wód gruntowych, więc chyba nie ma w niej chloru, bo skąd miałby się w niej wziąć?

RE: podmiana wody - chwami - 03.09.2008 18:26

Jak tak to ok, wiadomo, że nie ma w niej chloru Smile

RE: podmiana wody - Kejdi - 03.09.2008 18:28

Nie tak trudno jest stwierdzić czy woda w kranie jest chlorowana. Wystarczy powąchać Wink

RE: podmiana wody - chwami - 03.09.2008 18:34

No właśnie. Do tej pory zawsze spotykałam się ze śmierdzącą wodą w kranie, dlatego powiedziałam, że zawsze ma chlor.
Ale jak masz z wód gruntowych to co innego...

RE: podmiana wody - pawel2503 - 03.09.2008 18:39

Czyli odstana nie musi być?

RE: podmiana wody - apri cort - 03.09.2008 19:07

A co wam szkodzi odstawić ją na 24h? ogrzeje sie przynajmniej do temp. pokoju i będzie gotowa do podmiany.

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 03.09.2008 19:09

a co sądzicie o wodzie przepuszczonej przez filtr kuchenny.zrobiłem takiej wodzie test i wyszło mi ph 7

RE: podmiana wody - chwami - 03.09.2008 19:40

Apri cort, całkowita racja. Ja bym odstawiała nawet jeśli by nie było chloru. Zawsze lepiej Smile

Filtr kuchenny? Może jestem ciemna, ale jaki to?

RE: podmiana wody - maniuch - 03.09.2008 19:45

chwami napisał(a):Apri cort, całkowita racja. Ja bym odstawiała nawet jeśli by nie było chloru. Zawsze lepiej Smile

Filtr kuchenny? Może jestem ciemna, ale jaki to?

pewnie ,że tak.popieram.z tym czajnikiem to nie ma sensu słyszałem wiele podobnych jeden nawet gościu cały dzień spędził na gotowaniu wodu i zbierał do naczynia pare z gotowanego czajnika,z całego tak dnia zebrał raptem szklanke wody.to się nie opłaci lepiej kupić destylke.

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 03.09.2008 20:00

nie wiem dokładnie co to za filtr mam taki zamontowany.wiem tyle ze jak zrobie herbate z zwykłej wody to na kubku zostaje osad a jak z wody z filtra to go nie ma

RE: podmiana wody - P@WEŁ - 03.09.2008 20:01

ten osad to kamień jest.

RE: podmiana wody - maniuch - 03.09.2008 20:03

KrzysztofOt napisał(a):nie wiem dokładnie co to za filtr mam taki zamontowany.wiem tyle ze jak zrobie herbate z zwykłej wody to na kubku zostaje osad a jak z wody z filtra to go nie ma

ale tu to nie ma problemu spróbuj po prostu i tyle sam zobaczysz czy jest ok,czy nie zmierz potem testami .wszystkiego trzeba popróbować

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 03.09.2008 20:06

i tak też zrobiłem podmieniłem1/3 wody w tym mniejszym akwarium i zobacze jaki będzi efekt. jak zda egzamin to zrobie też tak z tym większym

RE: podmiana wody - maniuch - 03.09.2008 20:09

KrzysztofOt napisał(a):i tak też zrobiłem podmieniłem1/3 wody w tym mniejszym akwarium i zobacze jaki będzi efekt. jak zda egzamin to zrobie też tak z tym większym

bardzo dobrze zrobiłeś ,że testujesz na mniejszym akwa.na następny dzień możesz zrobić test i zobaczysz co i jak.Smile

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 03.09.2008 20:47

i taki też mam zamiar

RE: podmiana wody - maniuch - 03.09.2008 20:49

spoko.dasz info jak ci poszło z tą wodą?

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 03.09.2008 20:52

pewnie że dam

RE: podmiana wody - chwami - 03.09.2008 21:42

Mówisz o takim filtrze który ma osobny kranik? Masz go pod zlewem? Tongue

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 03.09.2008 21:53

tak o taki właśnie

RE: podmiana wody - chwami - 03.09.2008 22:43

Ja też mam taki filtr. Jeśli mówimy o tym samym, to jest to filtr RO Smile ciesz się, że go masz Smile

RE: podmiana wody - maniuch - 04.09.2008 13:31

jeśli o tym mowa to ok.masz extra wode z tego filtra.

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 16:56

tak to miej więcej wygląda.Podmiana 1/3 wody w małym akwa nie pomogła odczyt ten sam.Zastanawiam się nad przełożeniem rubek z małego akwa do dużego a w małym wymienić całą wode na tą z filtra.A może spróbować jeszcze raz podmiane ale większą niż 1/3 może 2/3?

RE: podmiana wody - chwami - 04.09.2008 17:16

Hmm... poszukaj sobie w internecie na temat tego filtra, RO. Wody z niego nie używa się samej, bo jest pozbawiona potrzebnych minerałów. Do podmiany najlepiej używać pół na pół: tj połowa wody normalnej (odstanej), a połowa z RO. Nie zmienia on pH wody.

RE: podmiana wody - bumboo - 04.09.2008 17:29

KrzysztofOt napisał(a):co jaki czas powinno się odmulać dno i jaką iloś wody powinno się przy tym podmienić

Mam do Ciebie pytanie założyłeś temat i masz już troszkę odpowiedzi, powiedz mi, zatem, do jakich wniosków doszedłeś ??????? Big Grin

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 17:34

DO JAKICH WNIOSKÓW. TO TAKICH ŻE TAKIE FORUM TO BARDZO DOBRA SPRAWA ZWŁASZCZA DLA POCZĄTKUJĄCYCH TAKICH JAK JA

RE: podmiana wody - bumboo - 04.09.2008 17:37

KrzysztofOt napisał(a):DO JAKICH WNIOSKÓW. TO TAKICH ŻE TAKIE FORUM TO BARDZO DOBRA SPRAWA ZWŁASZCZA DLA POCZĄTKUJĄCYCH TAKICH JAK JA

Nie oto mi chodziło, pytam się dokładnie do jakich wniosków doszedłeś w swoim temacie , nie interesuje mnie twoja opinia o forum Smile)

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 17:45

NARAZIE DO ŻADNYCH BO NIE ZNALAZŁEM RECEPTY NA MÓJ PROBLEM

RE: podmiana wody - bumboo - 04.09.2008 17:51

KrzysztofOt napisał(a):NARAZIE DO ŻADNYCH BO NIE ZNALAZŁEM RECEPTY NA MÓJ PROBLEM

Hehe tak myślałem, przeczytałem cały temat i też nie wiem co miałbym zrobić. Big GrinBig GrinBig Grin

RE: podmiana wody - Kejdi - 04.09.2008 17:59

Ooojj bumboo Smile może sam udzielisz koledze odpowiednich informacji aby wiedział co ma robić ? Wink
Może nie dostał konkretnej odpowiedzi dlatego, że za mało wiemy o jego zbiornikach ?

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 18:18

OK. NO TO TAK MAŁY ZBIORNIK 30L GRZAŁKA AQNAEL 25W.FILTR AQNAEL FAN mini , OBSADA 3 MAŁE GUPIKI, 2 MAŁE MOLINEZJE 3 KIRYSKI.A DRUGI ZBIORNIK60L , GRZAŁKA AQNAEL 75W, FILTR AQNAEL FAN-2.OBSADA 2 DANIO,2 NEONKI 2 KIRYSKI , 1 GLONIJAD, 2 BYSTRZYKI CYTRYNIAKI I 2 SUMY OTOCINCLUS. W OBU ZBIORNIKACH ZA DUŻE pH

RE: podmiana wody - Kejdi - 04.09.2008 18:27

Jeśli chodzi o podmianę wody, najlepiej by było abyś znał NO2 i NO3
Obsada w obu zbiornikach jest do wymiany. Te maluchy w 30 l tylko tymczasowo, czy już zostaną ? Wiesz jakie to sumy w 60 l ?
Ja radziłabym podmieniać 20-30% wody co tydzień w obu zbiornikach ale może ktoś jeszcze udzieli innej odpowiedzi ?

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 18:36

ALE JAK TU OBNIŻYĆ PH

RE: podmiana wody - Kejdi - 04.09.2008 18:40

No właśnie jak... ? Big Grin Z tym zawsze jest problem. Niby poleca się filtrację przez torf, szyszki olchy i inne patenciki, ale to raczej nie pomaga... Najpierw musisz zmniejszyć twardość wody w swoim akwarium. Poszukaj na forum w dziale 'Chemia wody' coś o tym będzie. Jakie masz pH ?

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 18:49

OK. 8,5 MOŻE NAWET WIĘCEJ

RE: podmiana wody - chwami - 04.09.2008 18:56

Więc, ja proponuję zakupić kwas. Chyba najlepsza metoda.
A jeszcze jeśli będziesz lał wodę z tego filtra (o zerowej twardości), to pH szybciej się zmniejszy Smile

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 18:59

WCZORAJ ZROBIŁEM PODMIANE 1/3 W MAŁYM ZBIORNIKU, NIE WIEM CZY CZY ZROBIĆ JESZCZE RAZ CZY TO NIE BĘDZIE ZA CZĘSTO

RE: podmiana wody - chwami - 04.09.2008 19:04

Pogubiłam się juz trochę w tym temacie. O co chodzi, co chcesz osiągnąć?

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 19:05

chce obniżyć ph użyłem środka na odniżenie ale nie pomaga

RE: podmiana wody - chwami - 04.09.2008 20:00

A o co chodzi z tym podmienianiem wody? Przecież tym nie obniżysz pH.
Jakiego środka użyłeś? Takie środki na początku obniżają twardość, a dopiero później zakwaszają wodę. Ile tego użyłeś?

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 20:06

użyłem sera ph minus dwa dni po dawce z opakowania. a z tą podmianą to mieżyłem ph wody z filtra i wyszło 7 pomyślałem że jak by podmienić większą ilość wody to ph się obniży.może ty mi poradzisz jak to obniżyć

RE: podmiana wody - maniuch - 04.09.2008 20:07

ale ja tu czegoś nie rozumiem jeśli lejesz do akwa wode z ro to ph powinno spaśc,chyba że koniec wkładów już w nim.
musisz nalać wodę z filtra potem wzbogacić minerałami do tej wody ,jest taki nawóz w zoo to tej wody.

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 20:10

wcześniej nie lałem dopiero wczoraj zrobiłem podmiane 1/3wody a co myślisz o kolejnej podmianie

RE: podmiana wody - maniuch - 04.09.2008 20:14

KrzysztofOt napisał(a):wcześniej nie lałem dopiero wczoraj zrobiłem podmiane 1/3wody a co myślisz o kolejnej podmianie

nalej wody tylko z filtra ro i wzbogać go tym nawozem.zapomniałem nazwę go ,ale jest na pewno do ro.w płynie specjalny tylko do tego spytaj w zoo,o niego to ci dadzą.musi być dobrze.
a mierzyłeś tą wode z filtra ile ma ph? może koniec membrany już .okropnie wysokie masz to ph. po dolaniu takiej wody dziwnw i to bardzo ,ta woda powinna mieć ph 0.,i gh 0 i inne 0.sprawdz

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 20:16

ta z filtra ma ph7.

RE: podmiana wody - maniuch - 04.09.2008 20:21

KrzysztofOt napisał(a):ta z filtra ma ph7.

no to nic dziwnego ,że masz takie ph w akwa albo to nir jest ro ?ale mniejsz o to.nie zbijesz ph tak oo.jeśli nie masz dużego tego akwa proponuję ci kupić wodę demineralizowaną 1l,albo 5l,nie droga i zalać nią z połowe akwa.to jest woda jak by z tego ro.ma 0.zbicie ph ,to nie łatwa sprawa,najlepsze rozwiązanie to właśnie ten filtr RO. wklejałem na początko jego foto.i problem znika z ph,a takimi sposobami domowymi to ciężko jest zbić ph,sam dużo kombinowałem z różnymi rzeczami ten płyn co pisałeś lałem i nic nie dawał,szyszki też woreczki na obniżenie ph,gh nic.jedynie ta woda z ro najlepsze rozwiązanie,a na razie jak pisałem destylka.zostaje zbije od razu ci.

RE: podmiana wody - chwami - 04.09.2008 20:25

Jak to woda z RO powinna mieć pH=0?

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 20:33

ten filtr to nie jest typowy filtr do akwarium. mam za małe akwa żeby pozwolić sobie na zakup takiego filtra.

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 20:34

a gdzie taką wode dostane

RE: podmiana wody - chwami - 04.09.2008 20:34

Powinno gdzieś na nim pisać Reverse Osmosis, poszukaj...

RE: podmiana wody - maniuch - 04.09.2008 20:36

KrzysztofOt napisał(a):a gdzie taką wode dostane

w cpn ,albo na dziale samochodowym.jeśli masz małe akwa to kupno ro się nie opłaca.

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 20:38

to znaczy kupić zwykłą wode destylowaną?

RE: podmiana wody - maniuch - 04.09.2008 20:40

KrzysztofOt napisał(a):to znaczy kupić zwykłą wode destylowaną?

tak i nalej jej do akwa prosto z bańki.prponuję sporo jej dać.
albo demineralizowaną.

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 20:51

znalazłem w domu 5l wody. wleje je do tego małego akwa i jutro zobacze efekt

RE: podmiana wody - maniuch - 04.09.2008 20:53

KrzysztofOt napisał(a):znalazłem w domu 5l wody. wleje je do tego małego akwa i jutro zobacze efekt

5l to nie dużo.ja przez długi czas kiedyś ją kupowałem i było ok.uda ci się kolego widzę że nie odpuszczasz i tak trzymaj.:)poradzisz sobie.
a masz w akwa jakieś ozdoby??one też mogą ci podnośić ph.

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 21:47

narazie mam sztuczne planuja zakup do jednego i drugiego żywe ale najpierw chce unormować to ph

RE: podmiana wody - maniuch - 04.09.2008 21:51

masz sztuczne rośliny?dobrze zrozumiałem?

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 21:55

tak dobrze zrozumiałeś czy ono mogą mieć wpływ na ph

RE: podmiana wody - maniuch - 04.09.2008 21:57

mogą ,ale nie muszą.tak czy siak zastąp je żywymi.a jakieś inne żeczy muszle,zamki.wsadz korzeń on pomaga przy zbiciu ph.

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 21:59

w małym mam mostek a w większym zameczek

RE: podmiana wody - maniuch - 04.09.2008 22:03

KrzysztofOt napisał(a):w małym mam mostek a w większym zameczek

to i masz przyczynę.
zastąp je korzeniami

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 04.09.2008 22:12

proponujesz zastąpić i mostek i zamek korzeniami. a ile taki interez kosztuje.a na razie moge je usunąć ale nie wkładając korzenia?

RE: podmiana wody - maniuch - 04.09.2008 22:46

KrzysztofOt napisał(a):proponujesz zastąpić i mostek i zamek korzeniami. a ile taki interez kosztuje.a na razie moge je usunąć ale nie wkładając korzenia?

to zalży kup jakieś nie duże korzenie.może być wyjmij je lepiej.

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 05.09.2008 17:37

zrobiłem podmiane po 50% w jednym i drugim akwarium na wode destylowaną.jutro spr ph a może zrobie to dziś wieczorem i oczywiście jutro też .mostek i zamek wyjełem. mam nadzieje że ta podmiana pomoże

RE: podmiana wody - strojter - 05.09.2008 18:02

Pomoże, ale tylko jeżżeli dalej będzies podmieniał na destylka+ro.Poza tym nie powinieneś tak od razu.Za duży skok ph będzie

RE: podmiana wody - Kejdi - 05.09.2008 18:13

Ja też uważam, że lepiej stopniowo, mam nadzieję, że nie zaszkodziło to rybom. Było przecież mówione, że lepiej mniej a częściej (zwłaszcza jeśli zwykłą wodę podmieniasz destylowaną) ... po co radzić skoro i tak robisz inaczej ?
Ja podmieniałabym stopniowo, dolewając do akwarium wodę destylowaną albo z RO (wszystko jedno praktycznie) wymieszaną z wodą z kranu w proporcji 1:1 powiedzmy.

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 05.09.2008 19:17

zrobiłem tak bo tak mi właśnie poradzono na tym forum

RE: podmiana wody - bumboo - 05.09.2008 19:21

KrzysztofOt napisał(a):zrobiłem tak bo tak mi właśnie poradzono na tym forum

I co z tego wyszło hehee Big GrinBig GrinBig Grin

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 05.09.2008 19:28

jeszcze nie wiem bo zrobiłem podmiane dziś o 15:30

RE: podmiana wody - maniuch - 05.09.2008 23:36

keidi on nie ma ro nawet jak tak to ph tej wody wynosi 7.dlatego leje destylke.ja ją lałem co tydzień przy podmianach.i widać efekt.link jest w każdym moim poście na niebiesko.112l moje.to efekt destylki i jeszcze tam cośBig Grin

RE: podmiana wody - Kejdi - 06.09.2008 09:03

maniuch, ja też leję destylkę do swojego akwarium. Ale nagła zmiana 50% wody ze zwykłej na destylowaną mogła rybom zaszkodzić. Tak mi się przynajmniej wydaje Wink

RE: podmiana wody - maniuch - 06.09.2008 10:02

dlatego napisałem Kejdi ,że ja lałem co tydzień destylke nie na raz 50% co tydzień się zwiększa

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 06.09.2008 13:51

dziś zrobiłem test.mam test aquqtest o dwuch zakresach jeden od 4,5 do 9 i ten pokazuje ph 7,5 a drugi od6 do 8 i ten pokazuje 8.
czy takie ph może już zostać?

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 06.09.2008 13:53

ach rybkom chyba nie zaszkodziłe tak duża podmiana . są dość żywe i ruchliwe

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 06.09.2008 18:58

[attachment=2770]czy podobny korzeń to tego na foto może być do akwa?

RE: podmiana wody - maniuch - 06.09.2008 19:54

namocz go dobrze i do akwaSmile

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 07.09.2008 21:19

byłem dziś w sklepie zoologicznym i widziałem coś takiego jak woreczki do zmiękczania wody(to chyba znaczy że te woreczki pomogą zmniejszyć ph w akwa czy dobrze mi się wydaje?)i czy te woreczki są dobre?

RE: podmiana wody - chwami - 07.09.2008 21:28

Woreczki zmiękczają wodę, ale co tydzień trzeba je regenerować kwasem.
Po zmiękczeniu wody pH powinno się już łatwiej obniżać jakimś preparatem do tego, np Aquacid pH minus.
Tylko od razu mówię, że te woreczki nie dają dużo.

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 10.09.2008 21:18

Mam jeszcze jedno pytanie. Skoro woda destylowana ma ph 0 to czy jak będę robił podmiane tylko destylką to czy w końcu nie będę miał za niskiego ph w akwa?

RE: podmiana wody - maniuch - 10.09.2008 21:22

lej destylke dotąd aż będziesz miał odpowiednie ph.w akwa potem możesz lać sporadycznie żeby tylko utrzymać dane ph.nie non stop bo przedobrzysz.

RE: podmiana wody - KrzysztofOt - 10.09.2008 21:28

dzięki. Dziś wsadziłem żywe roślinki jeszcze musze się zaopatrzeć w jakiś ładny korzeń i potem dodam fotki na forum.pozdrawiam

RE: podmiana wody - neonek09 - 30.10.2008 18:25

ja chce podmienić wode tak :
1.nalewam wody do misy
2.czekam 2 dni
3.przenieśc ryby do czegoś innego czy nie???
4.wlać wode temp.34-37-C
5.wsadzić ryby
powiedzcie czy dobrze myśle czy nie

POCZĄTKUJĄCY

RE: podmiana wody - Kejdi - 30.10.2008 18:30

Źle myślisz.
Wystarczy, jeśli poczekasz 2 godziny
nie przenosisz nigdzie ryb
Mała pomyłka : 24 - 27 *C

RE: podmiana wody - neonek09 - 30.10.2008 18:45

Kejdi napisał(a):Źle myślisz.
Wystarczy, jeśli poczekasz 2 godziny
nie przenosisz nigdzie ryb
Mała pomyłka : 24 - 27 *C

a ile mam podmienić wody w akwarium? akwarium25litrów

RE: podmiana wody - Kejdi - 30.10.2008 18:49

Uuu... malutko.
Tak czy inaczej podmieniaj 20 - 30 % wody co tydzień.
Powiedz co pływa w tym akwarium ?

RE: podmiana wody - neonek09 - 30.10.2008 18:51

Kejdi napisał(a):Uuu... malutko.

2 gupiki, 1 platek, 2 nie wiem, jaka nazwa,czarno zolte, reszta niestety zdechła z glonojadem na czele

RE: podmiana wody - neonek09 - 30.10.2008 18:54

neonek09 napisał(a):
Kejdi napisał(a):Uuu... malutko.

2 gupiki, 1 platek, 2 nie wiem, jaka nazwa,czarno zolte, reszta niestety zdechła z glonojadem na czele

A jakie radzicie dokupić rybki do tej grupki i ile?dzięki za pomoc z góry

RE: podmiana wody - Kejdi - 30.10.2008 18:55

Nie dokupić tylko oddać... Ty kupujesz a one zdychają.. jaki to ma sens ?

Hmmm, no właśnie... Sad i muszę Cię zmartwić, ale podobny los może spotkać całą resztę.
Aż boję się pomyśleć co to jest to żółto czarne.
Prawda jest taka, że w ostatecznej ostateczności możesz tam sobie zostawić te dwa gupiki.
Resztę rybek musisz oddać albo kupić im większe akwarium
Najlepiej by było oddać wszystko i w tym 25 l założyć sobie piękne krewetkarium.
Od jak dawna masz to akwarium i co tam było od początku ?

RE: podmiana wody - neonek09 - 30.10.2008 18:59

Kejdi napisał(a):Nie dokupić tylko oddać... Ty kupujesz a one zdychają.. jaki to ma sens ?

Hmmm, no właśnie... Sad i muszę Cię zmartwić, ale podobny los może spotkać całą resztę.
Aż boję się pomyśleć co to jest to żółto czarne.
Prawda jest taka, że w ostatecznej ostateczności możesz tam sobie zostawić te dwa gupiki.
Resztę rybek musisz oddać albo kupić im większe akwarium
Najlepiej by było oddać wszystko i w tym 25 l założyć sobie piękne krewetkarium.
Od jak dawna masz to akwarium i co tam było od początku ?

Mam go od miesiąca i te, co zdechły, są właśnie pierwsze. Jestem początkujący, i może zrobiłem jakieś błędy. Na początku było ich 15, a zostały te 5. Wszystkie są podobnej wielkości, w sklepie mowili,ze moga byc razem.

RE: podmiana wody - Kejdi - 30.10.2008 19:05

Ale jakie zdechły ??!!! Napisałeś tylko że reszta...
Sporo ryb Ci już zdechło biorąc pod uwagę ze akwarium działa od miesiąca.
Nigdy nie słuchaj rad sprzedawców w sklepach zoologicznych, jak widzisz ten Twój kiepsko radził.
Zrób może zdjęcie tym czarno żółtym...
Zerknij tu :
http://ilkus.net/~zho/bocja.html
http://www.moje-rybki.webpark.pl/Ryby/sumatra.html
http://www.akwa.aip.pl/piskorek.html
To któraś z tych ryb, czy jeszcze coś innego ?

RE: podmiana wody - neonek09 - 30.10.2008 19:08

Kejdi napisał(a):Ale jakie zdechły ??!!! Napisałeś tylko że reszta...
Nigdy nie słuchaj rad sprzedawców w sklepach zoologicznych, jak widzisz ten Twój kiepsko radził.
Zerknij tu :

żadna z nich, zaraz zrobie fotke. A zdechły neonki wszystkie i ten glonojad

RE: podmiana wody - neonek09 - 30.10.2008 19:12

neonek09 napisał(a):
Kejdi napisał(a):Ale jakie zdechły ??!!! Napisałeś tylko że reszta...
Zerknij tu :

żadna z nich, zaraz zrobie fotke. A zdechły neonki wszystkie i ten glonojad
jakosc moze nie najlepsza, bo robiłem szybko

RE: podmiana wody - Kejdi - 30.10.2008 19:15

To też są platki jak na moje oko tylko, że inna odmiana barwna. Tak czy inaczej do oddania i nie kupuj już do swojego akwarium żadnych ryb.
Wcześniej nie podmieniałeś wody w akwarium ? Tak jak powiedziałam, podmieniaj 20-30% raz w tygodniu

RE: podmiana wody - neonek09 - 30.10.2008 19:18

Kejdi napisał(a):To też są platki jak na moje oko tylko, że inna odmiana barwna. Tak czy inaczej do oddania i nie kupuj już do swojego akwarium żadnych ryb.
Wcześniej nie podmieniałeś wody w akwarium ? Tak jak powiedziałam, podmieniaj 20-30% raz w tygodniu
A dlaczego nie dokupować, ja chciałbym miec to akwarium z rybkami, i dlaczego oddac te ryby? Te , które zdechły, zdechły jakies 2 tyg. temu, a te, które są, trzymają się całkiem, całkiem i sa żywe

RE: podmiana wody - Kejdi - 30.10.2008 19:20

Oddać dlatego, że 25 l jest za małe do trzymania ryb. Jak chcesz zostawić sobie rybki to załatw im większy dom. Chyba nie chcesz ich męczyć?

RE: podmiana wody - neonek09 - 30.10.2008 19:22

Kejdi napisał(a):Oddać dlatego, że 25 l jest za małe do trzymania ryb. Jak chcesz zostawić sobie rybki to załatw im większy dom. Chyba nie chcesz ich męczyć?

A ilu litrowe akwarium byloby w miare dobre, aby ryby sie nie meczyly?

RE: podmiana wody - Kejdi - 30.10.2008 19:24

50 -60 l na poczatek

RE: podmiana wody - neonek09 - 30.10.2008 19:29

Kejdi napisał(a):50 -60 l na poczatek

Dziękuję za pomoc, bede miał nad czym mysleć. Ale czy to znaczy, że 25 l. WOGÓLE nie nadaje sie dla rybek??

RE: podmiana wody - Kejdi - 30.10.2008 21:20

Tak, to znaczy, że nie nadaje się dla rybek.
Jak już będziesz miał większe akwarium, to 25 l przyda Ci się na ewentualny "szpital", kotnik lub zbiornik na kwarantannę.
Ewentualnie możesz w przyszłości zrobić w nim krewetkarium. Gorąco polecam.
Ważne żeby nie myśleć nad tym za długo. Zostały Ci dość wytrzymałe ryby, ale one też zasługują na tą minimalną niezbędną im przestrzeń życiową.
Gupiki to samica i samiec ? Ogólnie ryby które masz powinny się dość szybko mnożyć.
Pamiętaj, żeby o nic nie pytać w sklepie zoologicznym. Poczytaj o podstawach akwarystyki (książki, internet) do sklepu przychodź przygotowany.

Pozdrawiam i życzę powodzenia Smile

RE: podmiana wody - bflip - 04.11.2008 15:42

Witam wszystkich
Ja mam pytanie w sprawie podmian wody ale w zbiorniku otwartym. Ogolnie rzecz biorac powinno podmieniac sie wode 20% na tydzien. Ale czy jest to konieczne w moim przypadku gdy mam zbiornik otwarty i jestem zmuszony do dolewania wody okolo 5 litrow na 2 dni (tak szybko mi paruje przy temperatorze 26 st C) moje akwa to 240l holenderskie z mała obsada ryb.
Co o tym myslicie?? czy w tym przypadku jest potrzebna taka podmiana wody a moze poprostu wystarczy podmieniac mniej??

RE: podmiana wody - strojter - 04.11.2008 15:49

też mam taki problem i powiem ci, że i yak musisz podmieniać.Wyparowuje czyste h2o czyli następuje zagęszczenie anionów i kationów w reszcie wody.Musisz dolewac i podmieniać.

RE: podmiana wody - Kejdi - 04.11.2008 15:58

A ja powiem, że najlepiej będzie zmierzyć poziom NO2, NO3 i PO4. Jeśli okaże się, że występują w niewielkich ilościach to bez sensu jest podmieniać 20% wody tygodniowo.
Obserwuj swój zbiorniczek, kondycję roślin i ryb, uważaj na glony
W moim akwarium roślinnym z niewielką ilością zwierzaków, od tego właśnie uzależniam podmianki.
Pozdrawiam Smile

RE: podmiana wody - bflip - 04.11.2008 17:13

[attachment=3513]Kurcze tak mysle ze "strojter" ma racje przeciez podczas parowania wody to tak jakby dystylacja i to co odparuje to czysta dystylowana woda bez zanieczyszczen.
A jescze jedno pytanko do osob z otwartmi zbiornikami czy po starcie zbiornika mieliscie na powierzchni wody taki biały osad wyglada jak by jakis przezroczysty olej, po zamieszaniu wody rozdrabnia sie i plywa w wodzie w postaci zawiesiny a na drogi dzien znowu powraca na powierzcznie, probowalem to usowac recznie ale z marnym skutkiem, zastanawiam sie czy to wina wody czy moze jakis kurz wpada do akwa?
Niewiem czy dobrze wstawilem zalacznik te białe kropki to piana ktora powstaje z kostki CO2 i z tego osadu. Zbiornik startowal 2 tygodnie temu.

RE: podmiana wody - Kejdi - 04.11.2008 17:48

Ok, zgadza się, to co odparowuje to czysta woda, ale o jakie zanieczyszczenia konkretnie Ci chodzi ?
Skoro masz akwarium holenderskie z dużą ilością roślin i małą ilością ryb, to rośliny powinny radzić sobie ze sporą częścią tych 'zanieczyszczeń'
Badasz parametry wody w swoim akwarium ?
Biały osad to prawdopodobnie kożuch bakteryjny, w tym wypadku radziłabym podmieniać normalnie aż sytuacja się ustabilizuje a później w zależności od potrzeb.
Zadbaj o ruch wody przy powierzchni.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%BCuch_bakteryjny

RE: podmiana wody - bflip - 04.11.2008 19:06

Tak to chyba moze być kożuch bakteryjny, pogrzebalem na innych forach i znalazlem kilka osob z podobnymi przypadkami ale tez mieli problem z usunieciem tego osadu, co do ruchu wody przy powierzchni to raczej odpada bo sa ogromne sytraty CO2. Chyba bede musial poczekac, moze poprostu samo to minie po ustabilizowaniu zbiornika.
Dzieki za pomoc, pozdrawiam.

Podmiany wody - Mao106 - 15.03.2009 13:39

Jak lepiej podmieniać wodę ok.30% tygodniowo , czy ok.5% dziennie ?? . Np. Mi wygodniej jest spędzać przy tym 10min dziennie niż 1 godzinę co sobotę.

Tematy zostały połączone.
Kejdi

RE: Podmiany wody - BlackHawk88 - 15.03.2009 13:50

Godzinę dziennie? Ja spędzam przy tym ponad 30minut. Ale według mnie lepiej spędzać te godzinkę w sobotę, nić co dzień zlewać wodę i wlewać.

RE: Podmiany wody - WazyL - 15.03.2009 14:17

ja też uważam że w sobotę ja tak robię i dobrze jest Smile

RE: Podmiany wody - Mao106 - 15.03.2009 14:21

BlackHawk88 napisał(a):Godzinę dziennie? Ja spędzam przy tym ponad 30minut. Ale według mnie lepiej spędzać te godzinkę w sobotę, nić co dzień zlewać wodę i wlewać.

1 - 10min dziennie , a nie godzinę .
2 - ja mam prawie 400l a nie 112.

RE: Podmiany wody - stas - 15.03.2009 21:20

no i nie stresujesz co dzien rybekSmile

RE: Podmiany wody - Mao106 - 15.03.2009 21:23

stas napisał(a):no i nie stresujesz co dzien rybekSmile

Moje pawice akurat się nie stresują. Smile Ciekawią się wszystkim , podpływają do rurki ściągającej i pod ręce .

RE: Podmiany wody - Wiejko - 15.03.2009 21:29

Jeśli masz czas i ochotę to podmieniaj codziennie. W ten sposób parametry wody będziesz miał pewnie bardziej stabilne, chociaż w tych 375l nie masz z tym problemu.

RE: Podmiany wody - Mao106 - 15.03.2009 21:38

Ja mam ochotę , ponieważ łatwiej mi wylać i dolać 1 wiaderko dziennie , niż 8 w sobotę.

Podmiana wody - Miloszc1 - 03.07.2009 11:50

Jak moge podmienić troszke wody? Ponieważ jest bardzo gorąco musze zabrać się do robotki Big Grin a więc pierwsze pytanko: wody z kranu od razu nie można wlać do wody, więc nalewam do miski(wody) i tam przeczekam pare dni aż chlor zejdzie? A nie lepiej wlać do miski antychlor(rozmieszać i wlać do akwarium)? A jak bym wlał od razu wody z kranu do akwarium i wlał antychlor? Co lepsze chyba to 1? Akwarium ma 200l

RE: Podmiana wody - Peter1974 - 03.07.2009 17:18

Wlej wodę do jakiegoś pojemnika (wiaderko), dodaj np. AquaSafe Tetry w ilości podanej na opakowaniu, odczekaj pół godzinki i wlewaj do akwa. Wcześniej oczywiście spuść odpowiednią ilość wody Wink

RE: Podmiana wody - ethnix - 03.07.2009 20:36

Ja nigdy nie leję, żadnego świństwa do akwarium "jak najmniej chemii" odstaw wodę na kilka godzin przed planowaną podmianą (lub dzień wcześniej na noc) uzdatniacze są niepotrzebne, wody nie trzeba odchlorowywać kilka dni Smile

RE: Podmiana wody - Peter1974 - 03.07.2009 21:32

ethnix napisał(a):Ja nigdy nieleję, żadnego świństwa do akwarium "jak najmniej chemii" odstaw wode na kilka godzin przed planowaną podmianą (lub dzień wcześniej na noc) uzdatniacze są nie potrzebne, wody nie trzeba odchlorowywać kilka dni Smile

"Chemia" -, hi, hi, całe akwarium to jedna Wielka Chemia. W uzdatniaczach jest głównie EDTA - łapie jony metali (stare rury, zanieczyszczenia wody po wstępnym uzdatnianiu itp). I chociażby z tego powodu warto dodać.

RE: Podmiana wody - maja - 04.07.2009 11:03

Miloszc1 napisał(a):Jak moge podmienić troszke wody?
A jak robiłeś to do tej pory? Big Grin Chcesz powiedzieć, że to będzie twoja pierwsza podmiana w życiu?

RE: Podmiana wody - CzikO - 04.07.2009 13:10

Ja wlewam wodę bezpośrednio z kranu mieszając ją z solą akwarystyczną i nie ma żadnych problemów Smile woda klarowna a rybki dostają sole mineralne Smile i wszystko jest ok ( moim zdaniem szkoda czasu się użerać z wodą )

RE: Podmiana wody - mati5123 - 04.07.2009 14:02

ethnix napisał(a):Ja nigdy nieleję, żadnego świństwa do akwarium "jak najmniej chemii" odstaw wode na kilka godzin przed planowaną podmianą (lub dzień wcześniej na noc) uzdatniacze są nie potrzebne, wody nie trzeba odchlorowywać kilka dni Smile

Dobre świnstwo masz w wodzie a uzdatcz je wyłapuje

RE: Podmiana wody - bercia289 - 04.07.2009 14:07

Ja tam mam wodę w kranie czystą ładna, że spokojnie można ją pić(bez chloru i ph6Wink) więc nie czekam

Podmiana wody. - Asza_A - 09.08.2009 09:23

Jestem niedoświadczonym akwarystykiem [ nawet nie mogę siebie tak nazwać Wink ]
Teraz się dowiedziałam, że nie można wymieniać wody, a podmieniać.
Więc jaki sprzęt muszę kupić i jak on działa ? [ różnego typu odmulacze, czyściki ] ?
Co jest niezbędne do czyszczenia akwarium, gdy są w nim rybki ? ;]

RE: Podmiana wody. - Elizabeth - 09.08.2009 09:53

Najpierw przed wpuszczeniem rybek woda musi dojrzeć przez okres od 14 do 28 dni, należy zaszczepić w niej bakterie z dojrzałego już zbiornika lub kupić gotowe w sklepie zoologicznym.
Pierwsza rzecz to dobry filtr. Należy też kupić odmulacz by sprzątać odchody i resztki pokarmu. Można także kupić przyrząd do czyszczenia szyb ale do tego celu najlepiej nada się stara karta kredytowa.Zależnie od litrażu zbiornika podmienia się wodę co tydzień lub dwa tygodnie o jakieś 20, 30% na wodę z kranu, odstaną conajmniej kilka godzin. Należy pamiętać że jeżeli między wodą w akwarium a wodą w wiaderku jest duża różnica temperatur rybki mogą dostać szoku lub też zachorować. Jeżeli koniecznie chcesz trzymać welonki to kup akwarium conajmniej 112l, ale moim zdaniem to rybka do oczka i polecam poczytać o innych, mało wymagających. Np gupiki, bojowniki..

RE: Podmiana wody. - Asza_A - 09.08.2009 10:02

Elizabeth napisał(a):Najpierw przed wpuszczeniem rybek woda musi dojrzeć przez okres od 14 do 28 dni, należy zaszczepić w niej bakterie z dojrzałego już zbiornika lub kupić gotowe w sklepie zoologicznym.
Pierwsza rzecz to dobry filtr. Należy też kupić odmulacz by sprzątać odchody i resztki pokarmu. Można także kupić przyrząd do czyszczenia szyb ale do tego celu najlepiej nada się stara karta kredytowa.Zależnie od litrażu zbiornika podmienia się wodę co tydzień lub dwa tygodnie o jakieś 20, 30% na wodę z kranu, odstaną conajmniej kilka godzin. Należy pamiętać że jeżeli między wodą w akwarium a wodą w wiaderku jest duża różnica temperatur rybki mogą dostać szoku lub też zachorować. Jeżeli koniecznie chcesz trzymać welonki to kup akwarium conajmniej 112l, ale moim zdaniem to rybka do oczka i polecam poczytać o innych, mało wymagających. Np gupiki, bojowniki..

ale ja mam już rybę w tym akwarium. Smile
a czy tego odmulacza i np. czyścika magnetycznego można używać gdy ryby są w akwarium?

RE: Podmiana wody. - kacperkrzyz - 09.08.2009 10:10

Tak,można.A po co je wyjmować i stresować?

RE: Podmiana wody. - mistrzunio - 09.08.2009 10:15

czyścik magnetyczny jest spoko ;d moje ryby np. bawią się z nim jak nim jeżdże po szybach , haha

RE: Podmiana wody. - Elizabeth - 09.08.2009 12:26

Tak i poweim Ci szczerze że welonka to ryba baaaaaardzo odporna, dlatego też przeżyła te wymiany wody. Ale ona rośnie duża i wątpię by przeżyła w 25l.. To że masz tam rybe nie znaczy że akwa jest dojrzałe biologicznie!

RE: Podmiana wody. - Asza_A - 09.08.2009 13:43

Elizabeth napisał(a):Tak i poweim Ci szczerze że welonka to ryba baaaaaardzo odporna, dlatego też przeżyła te wymiany wody. Ale ona rośnie duża i wątpię by przeżyła w 25l.. To że masz tam rybe nie znaczy że akwa jest dojrzałe biologicznie!

Nie martwcie się o moją rybkę - planuję kupno akwarium ok. 100 litrowego Wink

Aha i z jakiej firmy polecacie te sprzęty?

RE: Podmiana wody. - akwarystyk 030 - 09.08.2009 14:28

Potrzebny ci dobry filtr do 112l z welonkami polecam kaskada n500 firmy aqua szut, świetlówka najlepiej kupić pokrywe ze standardową świetlówką, rośliny jakieś wytrzymałe żadny kolorowych kamieni i zamków możesz mieć z welonkami kiryski spiżowe.
Rośliny tylko żywe!!!
Żadnych sztucznych!!!
Rośliny daj małowymagające, z welonkami polecam np. mech jawajski.
Nie polecam welonek dla początkujących ale jak już masz to w 112l możesz mieć;
2x welon (tzw. welonka)
5x kirysek spiżowy
nic więcej!!!!!!

RE: Podmiana wody. - borysjaworzno - 09.08.2009 15:40

witam
nie kupuj jakiś dziwnych filtrów. Kup zwykły gąpkowy z dużą gąpką (bio gompką , taka niebieska spytaj w ZOO-logicznym taka 5x10x20 cm) płukaj go co 1 tydzień lub 2 tyg. w wodzie którą upuścisz z akwarium ( nigdy pod kranem bo zabijesz bakterie) Jak masz zaprzyjażnionego akwaryste lub znajomego w sklepie ZOO-logicznym idz do niego z wiadrem niech uleje ci 2-3 l wody i wypłuka ci w niej swoją gompke z a@a taka najbrudniejszą i ten syf wlej do swojego a@a to zaszczepi sobie bakterie w a@a.pozostaw to na 2 tyg niech ci się a@a ustatkuje i płukaj jak wyżej. Do zbierania mułu z dna weż gruby wąż i tak jak ulewasz wode z aQa zaśsij i tuż nad dnem (1cm) siłą wody odpąpuj jeżdżąc nad dnem cały syf tak z 5-10 l i to wylej i dolej odstanej H2O do pełna. Wykonuj to wedle uznania jak widzisz syf .
pozdro
jak by co to klikaj to pomoge!!!!!!!!

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - michałino - 11.08.2009 01:16

najlepiej około 30 % wody ja wymieniam wode co tydzień ja tylko mówie jak leci w praktyce

112 l jak i jak często podmieniać wode? - Żabcia - 17.08.2009 11:52

Mam 112 l i mam takie pytanie odnośnie wymiany częściowej ilości wody... ile % wymienić, i teraz tak: preparatu dolać tak jak na opakowaniu na 1 l tam 2-3 krople bąrdz na 100 l tam powiedzmy 20 ml ale to przy wymianie wody tyczy się tylko tych wymienianych litrów tak?? nie po wymianie wody całego litrarza!? aa i czy przy takiej wymianie rybki mogą pozostać w akwa czy należy je wyłowić??
co jaki czas wymieniać też całą wodę w akwa?? i co wtedy zrobić z rybkami?? czy mogą pozostać powiedzmy w wiadrze przez jedną czy tam dwie doby?? czy odlać część wody z akwa i wyczyścić piasek i kamienie i dolać świeżej wody powiedzmy 70% i te 30% starej... no bo jak mi się mocno dno zabrudzi to planuje wziąść kamienie pod prysznic i pod bierzącą wodą płukać... Poradzcie mi co robić bo nie wiem Wink

RE: 112 l jak i jak często podmieniać wode? - mattoid - 17.08.2009 12:07

Witam,

ani żwiru, ani filtra nie myjesz pod bieżącą wodą. Dno odmulasz, a filtr myjesz (płuczesz) w wodzie spuszczonej z akwarium do podmiany. Podmieniasz co tydzień około 20-30% wody ze zbiornika, czyli w Twoim przypadku 20-30 L.
Jeśli chodzi o dolewanie preparatu, to nie napisałaś co to za preparat. Jeśli jakiś biostarter, to dolewasz tyle ile podmieniasz wody ale z tego co wiem, to jeśli dasz więcej bakterii (zaznaczam jeszcze raz, że nie wiem co dolewasz do wody) niż to wynika z zaleceń producenta, to nic się nie powinno stać. Dobrze byłoby gdyby to ostatnie potwierdził ktoś z "wiedzących" Smile

RE: 112 l jak i jak często podmieniać wode? - bania - 17.08.2009 12:26

ja wymieniam co tydzień ok 10 % wody , ten preparat pewnie tylko dodajesz na ta wodę która wymieniasz , kiedyś rozmawiałem z gościem w sklepie i mi mówił ze te preparaty są robione tak ze możesz nawet przekroczyć dawkę 4 krotnie i raczej nic się rybom nie powinno stać, tylko rodzi się pytanie po co to robić, bo ta dawka jest podana w oparciu o jakieś badania

ja całkowicie spuściłem wodę po8 latach ...
co do dna to nie dopuść do tego by się zabrudziło Tongue

RE: 112 l jak i jak często podmieniać wode? - Żabcia - 17.08.2009 15:22

no dobrze, a powiedzcie mi czy te rybki mogą pozostać w akwa na czas dolewania wody??
czy macie jakiś dobry sposób na odmulanie dna?? bo jak ja to robiłam to zbyt wiele tego świństwa mi nie przelatywało do miski, jak jeżdzić tym po dnie? delikatnie czy poturbować kamienie Wink bo jak się ruszy kamienie to strasznie mętnieje wtedy woda i wszystko pływa w całej wodzie w akwa i biedne te rybki...

RE: 112 l jak i jak często podmieniać wode? - VIP_1 - 17.08.2009 15:48

do odmulania używam odmulacza Tetra, działanie identyczne jak na filmie:
http://www.tetra.de/tetra/go/61B21866DA23C3429508208CEE33AA44/?lang_id=1&show_lang=1&movie_file=Tetratec+GC++DE+2005.wmv&movie_title=Tetratec+GC+Komfort+-+Bodenreiniger+DE+2005#

RE: 112 l jak i jak często podmieniać wode? - kasper - 17.08.2009 15:54

a ja używam tego http://www.kirysek.pl/product_info.php?ref=15&products_id=204&affiliate_banner_id=1

RE: 112 l jak i jak często podmieniać wode? - viktim - 17.08.2009 17:01

ryby zostaja przez ten czas w akwa- nic im sie nie stanie. Filtr wyciagnie to co plywa jak ruszysz wode.

podmiana wody - Żabcia - 21.08.2009 09:57

czy podczas odmulania dna i podmiany wody rybki mogą pozostać w akwarium?? i czy uzdatniacz wlać do wody przed wlaniem jej do akwa??

RE: podmiana wody - Maga - 21.08.2009 10:12

Wyjmowanie ryb z akwarium podczas sprzatania to dla nich znacznie wiekszy stres niz sprzatanie wiec oczywiscie ich nie wyjmuj.
Co do uzdatniacza to schowaj go głeboko i nie wlewaj do wody, a zamiast tego odstawiaj wode na 2 dni przed wlaniem do akwarium. Chemia jest tu niepotrzebna.

RE: podmiana wody - bania - 21.08.2009 10:18

zależny jaka masz wodę np : ja mam jakaś źródlana i wale prosto z kranu do akwarium

RE: podmiana wody - viktim - 21.08.2009 10:18

ryby moga zostac w akwarium, postaraj sie nie wlewac chemii tylko odstaw wode na 24 godz. Jak nie mozesz odstawic, to dolej uzdatniacz, wymieszaj, odczekaj chwilke i mozesz wlewac Smile

RE: podmiana wody - Żabcia - 21.08.2009 11:08

Woda już stoi od wczoraj a podmiana będzie jutro, czyli wlewam bez uzdatniacza i rybek nie wyławiam ufff i całę szczęście bo gonić je z tym sitkiem to mało przyjemne Wink
Dzięki bardzo Wink

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - Maciej_krakow - 07.09.2009 17:45

Poczytałem trochę w temacie i rozumiem że tak:
1. Wodę należy podmieniać o 20% co tydzień.
2. Przed wlaniem wody do akwarium musi ona odstać (nalana prosto z kranu) przez 24h.
3. Nie należy używać żadnych preparatów chemicznych, tak?

mam pytanie czy profilaktycznie nie mogę dodawać źieleni do wody co jakiś czas? kiedyś mialem problem z ospą i od tego czasu daje co jakiś czas parę kropelek.

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat pod - Asza_A - 07.09.2009 19:41

Nie chcę dodawać nowego tematu, a ten chyba będzie odpowiedni ? Wink

Jeśli będę czyściła filtr [wnętrze, gąbka] to nie mam używać kranówy, żeby nie zlikwidować potrzebnych bakterii, więc mam trochę wody wziąść z akwarium i ty umyć filtr?

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - mattoid - 07.09.2009 20:23

Dokładnie tak. Wypłucz go w wodzie spuszczonej ze zbiornika w czasie podmiany.

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - maciek.k - 27.10.2009 13:16

Co ile powinienem podmieniać wodę w akwarium 112l?? Dodam, że mam ok 20-30 rybek (neonki gupiki mieczyki kiryski) i nie mam problemu z utrzymaniem czystości.

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - 3promile - 27.10.2009 13:36

maciek.k napisał(a):Co ile powinienem podmieniać wodę w akwarium 112l?? Dodam, że mam ok 20-30 rybek (neonki gupiki mieczyki kiryski) i nie mam problemu z utrzymaniem czystości.

Co tydzień ok. 20%. Bez względu na to, jak bardzo wydaje Ci się, że jest czysto Wink

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - Sterbayyyah - 27.10.2009 17:17

Akwarium 63l narazie powiem że może przerybienia nie ma, ale ryby za duze na te akwarium, powoli pozbywam sie ich.
filtr 320l/h - wystarczy?
co tydzien 15,5l?

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - Kogucio - 27.10.2009 17:33

-Filtr raczej w porządku, ale jednak lepiej podaj firmę tego filtra, aby się upewnić
-Wodę z akwarium podmieniamy około 20-25% więc sobie przelicz ile to by było litrów

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - Sterbayyyah - 27.10.2009 17:35

Aquael fan 1 plus czy jak - 320l/h i jest napisane na nim: 60-100l

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - Kogucio - 27.10.2009 17:59

Sterbayyyah napisał(a):Aquael fan 1 plus czy jak - 320l/h i pisze 60-100l
To filtr może być.

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - Maciej_krakow - 07.11.2009 17:11

Mam pytanie, ile wody muszę spuścić z akwa 25L aby to miało sens, przy zalewaniu 126L (trochę wody z 25 do 126) chodzi mi o bakterie.

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - ethnix - 09.11.2009 00:10

Maciej_krakow napisał(a):Mam pytanie, ile wody muszę spuścić z akwa 25L aby to miało sens, przy zalewaniu 126L (trochę wody z 25 do 126) chodzi mi o bakterie.

Możesz spuścić prawie całe. Jakakolwiek ilość będzie dobrym staretem do rozwoju bakterii. Jednak i tak zbiornik będzie musiał stać ze 2 tygodnie dla pewności.

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - Maciej_krakow - 09.11.2009 06:52

ethnix napisał(a):
Maciej_krakow napisał(a):Mam pytanie, ile wody muszę spuścić z akwa 25L aby to miało sens, przy zalewaniu 126L (trochę wody z 25 do 126) chodzi mi o bakterie.

Możesz spuścić prawie całe. Jakakolwiek ilość będzie dobrym staretem do rozwoju bakterii. Jednak i tak zbiornik będzie musiał stać ze 2 tygodnie dla pewności.

dzięki za odpowiedź ale już zrobiłem to w weekendzik. jedyne 5L spuściłem żeby nie zrobić tam rewolucji gupikom zaszczepiłem też bakterie aquaela. Myślę że będzie ok. pozdrawiam

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - geryon - 14.12.2009 21:37

jak często powinien zmieniać i jaką ilośc wody w akwarium 63l?

Do tej pory robiłem testy na PH wody jakie jeszcze wazne testy robić bym miał pewnosc iż woda nie zaszkodzi moim rybkom?

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - maciek.k - 24.12.2009 09:07

Ja mam następujące pytania: Czy używacie antychloru do podmienionej wody?? czy antychlor wpływa (usuwa) np. nawóz do roślin?? Czy jak chce dodać nawozu a właśnie podmieniłem wodę do której dodałem antychlor to będzie dobrze??

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - peter10 - 24.12.2009 09:13

maciek.k napisał(a):Ja mam następujące pytania: Czy używacie antychloru do podmienionej wody?? czy antychlor wpływa (usuwa) np. nawóz do roślin?? Czy jak chce dodać nawozu a właśnie podmieniłem wodę do której dodałem antychlor to będzie dobrze??

Nic się nie powinno stosować do podmian wody , wystarczy że postoi swoje 24godziny . Antychlor ci nie usunie z wody nawozu. Na przyszłość nie stosuj już antychloru bo to strata kasy

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - Kitkat - 24.12.2009 13:33

Antychloru użyłem tylko raz. Kiedy akwarium dojżewało. Ogólnie jak kolega wyżej pisał wystarczy odstawić wodę na 24h. Znam ludzi którzy leją wodę prosto z kranu.

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - neonek09 - 24.12.2009 14:35

ja używam esklarinu i wszystko jest ok, a jak mam mętną wode to bactosan

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - mezatkaWariatka - 21.01.2010 12:21

witam, mam filtr kaskadowy, czy przy podmianie wody wlewac ją bezposrednio do Zbiornika czy lepiej przez filtr?? czekam na szybka odpowiedzSmile
pozdrawiamSmile

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - Maciej_krakow - 21.01.2010 12:29

bezpośrednio do akwa.

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - mezatkaWariatka - 21.01.2010 13:35

a czemu nie przez filtr??

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - matyks - 23.01.2010 17:57

mezatkaWariatka napisał(a):a czemu nie przez filtr??

Szybciej będzie i mniej roboty. Nie ma różnicy jakim sposobem podmieniasz i tak robisz to samo.

Podmianki wody Pyszczak - 174865 - 29.01.2010 00:53

Czy to prawda, że pyszczakom wypadłoby raz w tygodniu zrobić podmiankę 30% wody?

RE: Podmianki wody Pyszczak - zeglarz1981 - 29.01.2010 00:59

Witam.
Poczawszy jak "Bóg" przykazał od poniedzialku.W środe koło 50l.
W sobote lub niedziele koło 100l.
Akwa mocno przerybione.
Pytania Gg13150228.

RE: Podmianki wody Pyszczak - mikem - 29.01.2010 01:29

174865 napisał(a):Czy to prawda że pyszczaką wypadło by raz w tygodniu zrobić podmiankę 30% wody?

Wszystko zależy od wielkości zbiornika, ilości ryb, temperatury, pokarmu i filtracji. Z dobrze działającym biologiem w dojrzałym akwarium 20% tygodniowo i jest git. Smile

RE: Podmianki wody Pyszczak - Maki1 - 29.01.2010 10:18

Zdecydowanie za dużo gatunków pamiętaj im mniej rybek tym mniej roboty w tym np. podmian wody jak byś zrobił jednogatunkowe to 20% tygodniowo spokojnie starczy .

RE: Podmianki wody Pyszczak - 174865 - 29.01.2010 15:11

No, troszkę gatunków tutaj jest w tym akwa nie ma się co oszukiwać jest przerybione ale wszystko świetnie wygląda miałem problemy z roślinami ale zasadziłem kilka twardych i nie podgryzają Smile ale wielkie dzięki za informacje . I tak jest moim zdaniem wszystko ok bo każda rybka ma w akwa swoje miejsce swój schowek w którym śpi akwa jest troszkę niby małe 120litrów nie 112 robione na zamówienie 100 cm długie nie wysokie al dość szerokie kolo 30 cm Smile

RE: Podmianki wody Pyszczak - elozox - 31.01.2010 19:46

Witam obsada tragiczna do 112l z Twojej obsady nadaje sie tylko Labidochromis caeruleus Yellow i to 1 gatunkowo, ewentualnie Melanochromis maigano, thropeusy ktore posiadasz nie dosc ze sa za duze do tego zbiornika to maja zupelnie inna diete sa scisle roslinozerne, proponuje wpierw poczytac a pozniej zakladac zbiornik

RE: Podmianki wody Pyszczak - mikem - 31.01.2010 22:27

Po pierwsze to są różne biotopy - Malawi i Tanganika. Wink

Podmiana wody - Hebys - 08.02.2010 17:54

WitamWink
Duzo czytam na tym forum i piszecie o podmianie wody co tydzien lub dwa...
Czy jest to konieczne??
Zakladam akwa 240l i chcialbym wiedziec...
Kiedys mialem 112l i zadnych podmian nie robilem i bylo w porzadku.

RE: Podmiana wody - victus - 08.02.2010 18:14

Zależy jaki filtr będzie w akwarium i jakie będzie do akwarium (roślinne na ziemi - wskazany brak podmian lub minimalne ilości)

RE: Podmiana wody - Hebys - 08.02.2010 18:20

Akwa ogolne a podloze ze zwiru drobnego.... Filtr wewnetrzny Hailea 690l/h oraz zewnetrzny Jebao 750l/h

RE: Podmiana wody - victus - 08.02.2010 19:19

Zależy też od ryb jakie będziesz trzymać. Np prętniki, gurami lubią starszą wodę a neony skalary i inne pielęgnice lubią okresowo odświeżaną wodę, wtedy najlepiej podmieniać wodę (jeżeli z parametrami jest ok) co tydzień lub dwa 10%-30%.

RE: Podmiana wody - zeglarz1981 - 08.02.2010 19:22

Napisz troszkę więcej o akwa i obsadzie.
Czy posiadasz florę czy nie a wtedy będzie nam cos łatwiej doradzić?
U mnie akwaa 400l w środy 50l sobota-niedziela 100l. Akwa troszkę przerybione.

RE: Podmiana wody - nulek3 - 08.02.2010 19:22

zmiana musi być co 1 tydzień
lecz w praktyce co 2

RE: Podmiana wody - Hebys - 08.02.2010 20:18

Jesli chodzi o flore to jeszcze nie mam ale nie bedzie to nic specjalnego... Jakas trawa, moczarka itp.
Nie lubie duzo roslin w akwa... A ryby jakie planuje miec to wlasnie skalary, zalobniczki,kiryski i otoski.

RE: Podmiana wody - ethnix - 08.02.2010 20:23

nulek3 napisał(a):zmiana musi być co 1 tydzień
lecz w praktyce co 2

Nie za bardzo rozumiem, co to oznacza zmiana co tydzień w praktyce co dwa? Nie można tak jednoznacznie sądzić ponieważ ktoś może mieć mocne problemy z wodą w zbiorniku i podmieniając co dwa tygodnie zaczna się problemy z rybami.

Tak więc to wszystko jest uzależnione min od:

a) obsady zbiornika
b) karmienia
c) filtracji
d) ilości i rodzaju fauny w zbiorniku
e) rodzaju zbiornika

Te czynniki miedzy innymi wpływają na jakość wody w zbiorniku.

Teoretycznie rzecz biorąc jeżeli mówimy o zbiorniku ogólnym to raczej podmiany 20% co tydzień będzie to standard konieczny.

RE: Podmiana wody - zeglarz1981 - 08.02.2010 20:40

Tak jak pisałem wcześniej obsada to podstawa do rozpatrywania problemu w tym przypadku

RE: Podmiana wody - grzesiek1993zag - 08.02.2010 21:07

a podgrzewacie wodę do podmian?

RE: Podmiana wody - HELL BOY - 08.02.2010 21:22

a) obsady zbiornika
10/12 neon innesa/kardynałek chiński
4 kirysek spiżowy
1+1 prętnik
b) karmienia
kilka razy dziennie raz sporo a tak malutkie porcje
c) filtracji
Fan 1 plus/ akwa 63l
d) ilości i rodzaju fauny w zbiorniku
moczarka anubias nurzaniec dojda echinodorusy cryptocoryny itd.
e) rodzaju zbiornika
ogolne akwa
15l na tydzien jest ok? czy mniej mozna?

RE: Podmiana wody - ktos - 08.02.2010 23:22

jesli juz jestesmy w temacie podmian wody. to ja mam pytanie: czy lepiej podmieniac co 3-4 dni 10% wody czy raz w tygodniu 20% ?

RE: Podmiana wody - ethnix - 08.02.2010 23:27

ktos napisał(a):jesli juz jestesmy w temacie podmian wody. to ja mam pytanie: czy lepiej podmieniac co 3-4 dni 10% wody czy raz w tygodniu 20% ?

Oczywiście, że teoretycznie dla równowagi zbiornika nieco lepiej jest 2x w tygodniu po mniej, jednak często nie jest konieczne, a przysparza dodatkowej pracy i niepotrzebnego zamieszania w zbiorniku. Z reguły postępujemy tak w przypadku szczególnie wrażliwych ryb na skoki parametrów wody lub też bardzo delikatnego narybku.

RE: Podmiana wody - numi - 09.02.2010 00:39

victus napisał roślinne na ziemi nie podmieniać wody.

Mam pytanie związane z podobnym przypadkiem.Mam w swoim akwa (300 L ) 2cm ziemi i 3 cm żwiru czy w związku z tym mam nie podmieniać wody? Przecież każda podmiana to uzupełnienie potrzebnych do życia minerałów.To tak jakbyśmy my mieszkali w jednym pomieszczeniu bez świeżego powietrza.
Powiem szczerze że po każdej podmianie (kranówa-odstana) moje rośliny marnieją dopiero po jakimś tygodniu zaczynają wzrastać i pojawiają się małe listki.Zaznaczę że nawożę co2/12h na dobę.

RE: Podmiana wody - Jelcz123 - 09.02.2010 19:19

numi napisał(a):victus napisał roślinne na ziemi nie podmieniać wody.

Mam pytanie związane z podobnym przypadkiem.Mam w swoim akwa (300 L ) 2cm ziemi i 3 cm żwiru czy w związku z tym mam nie podmieniać wody? Przecież każda podmiana to uzupełnienie potrzebnych do życia minerałów.To tak jakbyśmy my mieszkali w jednym pomieszczeniu bez świeżego powietrza.
Powiem szczerze że po każdej podmianie (kranówa-odstana) moje rośliny marnieją dopiero po jakimś tygodniu zaczynają wzrastać i pojawiają się małe listki.Zaznaczę że nawożę co2/12h na dobę.

A dolewasz nawozu??Z tego co wiem to przy każdej podmianie wody powinno dolać się trochę nawozu.

RE: Podmiana wody - maja - 09.02.2010 20:00

Koledze zapewne chodziło o akwarium typu LOW-TECH. Taki zbiornik zakłada się i prowadzi nieco inaczej.
numi napisał(a):Powiem szczerze że po każdej podmianie (kranówa-odstana) moje rośliny marnieją dopiero po jakimś tygodniu zaczynają wzrastać i pojawiają się małe listki.Zaznaczę że nawożę co2/12h na dobę.
Nasuwa się prosty wniosek - brak ci makroelementów (głównie azotu i fosforu)

Czy przy filtrze Turbo 650 będę musiał robić podmiany ? - 174865 - 17.02.2010 00:05

Czy z filtrem aquael turbo filter 650 to jest filtr wew biolog będę musiał pyszczaką zmieniać wodę czy nie?

1. Każdy post powinien być zamieszczony w specjalnie do tego przeznaczonym dziale tematycznym.
Pisz logicznie i poprawnie.

RE: Filtr, Pytanie - michalloft - 17.02.2010 00:08

Nie no to pytanie mnie rozwaliło jasne że bedziesz musiał robić podmiany .

RE: Filtr, Pytanie - kacperkrzyz - 17.02.2010 00:09

Po pierwsze słownik... Napisz może ile i jakie pyszczaki i jaki litraż, bo może się okazać że chcesz wsadzić 20 ryb do 50l....

Mówiąc wymieniać wodę masz na myśli podmieniać wodę czy dosłownie wymieniać całą?

RE: Filtr, Pytanie - 174865 - 17.02.2010 00:24

A więc akwa 250l, chodzi mi o podmiany np 30% wody raz w tygodniu.

RE: Filtr, Pytanie - Luki09 - 17.02.2010 09:31

wiele zalezy od Smile gatunku ryb i samego baniaka (ilosc roslin itp), ja zmienialem na poczatku 1 x w tyg teraz raz w miesiacu i powiem ze mam mniej glonow jak przy podmianach 1x w tyg Smile z tym ze moja obsada jest obecnie idioto odporna i zniesie niemal wszystko czytaj malo wymagajace ryby Smile

RE: Filtr, Pytanie - erykcoa - 17.02.2010 09:58

Nie ma "mało wymagających ryb" są tylko takie które mogą się przystosować do prawie każdych warunków...

RE: Filtr, Pytanie - rafik - 17.02.2010 13:06

No przy pyszczakach to min.20-30% tygodniowo.

RE: Filtr, Pytanie - 174865 - 17.02.2010 13:48

5x red red i 15 saulosi w tym 5 samcow 10 samic a w red 1 samiec 4 samice moje pytanie jest takie , czy przy tym filtrze poprawi si flora akwa?

RE: Czy przy filtrze Turbo 650 będę musiał robić podmiany ? - rafik - 17.02.2010 15:04

A co ma filtr do flory w akwa?O florze(roślinach)decyduje oświetlenie,podłoże,co2.

RE: Podmiana wody - aknopek - 01.03.2010 09:46

Akwarium 54l, a w nim 4 kirysy spiżowe, 10 Neonów Innesa, 11 gatunków roślin, żwirek bardzo drobny ok 4cm, filtr wewnętrzny 320l/h - co z podmianą wody?

RE: Podmiana wody - numi - 01.03.2010 10:23

maja napisał(a):

Koledze zapewne chodziło o akwarium typu LOW-TECH. Taki zbiornik zakłada się i prowadzi nieco inaczej.
numi napisał(a):Powiem szczerze że po każdej podmianie (kranówa-odstana) moje rośliny marnieją dopiero po jakimś tygodniu zaczynają wzrastać i pojawiają się małe listki.Zaznaczę że nawożę co2/12h na dobę.
Nasuwa się prosty wniosek - brak ci makroelementów (głównie azotu i fosforu)
Zaraz po podmianie wody stosuję preparat Aqua Plant (podmieniam co 2 tyg).Poza tym codziennie nawożę Co2-nie wiem czy to ma coś wspólnego?
Muszę jednak przyznać że kiedy nie podmienię wody z przyczyn naturalnych-brak czasu widać jak rośliny puszczają młode pędy tylko nie wiem czy ryby mogą żyć w tej samej wodzie.Mam parę gurami dwa skalary i kilka ryb przydennych.

RE: Podmiana wody - aknopek - 01.03.2010 10:56

Wynika z tego, że albo ryby będa miały komfort albo rośliny... Jest jakiś złoty środek na to, żeby i ryby były zadowolone i rośliny piękne i zielone?

RE: Podmiana wody - mikem - 03.03.2010 10:49

PODMIANA WODY

Podmiana wody: Prosta rzecz, ale czy napewno..?

Jak pewnie wszyscy wiedzą (lub przynajmniej powinni) podmiana wody w naszych zbiornikach jest czymś podstawowym, oczywistym i regularnym, jeśli chcemy zachować swoje ryby, rośliny i inne żywe dodatki w dobrym stanie. Nie mówiąc nawet o wyglądzie akwarium czy zapachu wody. Ale czy wszyscy wiemy jak powinno się to odbyć?
Woda z naszych kranów nie jest idealnym medium - przynajmniej w stanie ?surowym?. Jest odkażana chlorem - zabójczym dla ryb a ratującym nas przed cholerą. W dzisiejszych czasach chlorowanie wody jest czymś naturalnym - przynajmniej w większych miastach - jest na to rada w postaci ?dechlorynatorów? powszechnie dostępnych w sklepach akwarystycznych. Zatrucie chlorem ryb jest podobne do zatrucia tlenkiem węgla człowieka. Niszczy zdolność krwi do niesienia tlenu i ryby męczą się strasznie próbując oddychać. Jeśli dodajesz ?dechlorynator? - pamiętaj by dać mu czas na zadziałanie. Dodawanie dechlorynatora do wody wlanej do akwarium jest bezskutkowe. Dlatego pamiętaj aby wymieszać go z wodą w wiadrze/innym pojemniku (pamiętaj aby nie był to pojemniek używany do innych czynności - mycie samochodu, okien itd) i pozwolić odstać miksturze parę minut przed wlaniem.
Kolejnym ważnym zagadnieniem jest temperatura - ilu z nas ją sprawdza w wodzie dodawanej w podmianie? Chciałbym powiedzieć wszyscy - ale czy napewno? Zimna woda wlana do naczynia ma w sobie gazy tworzące bąbelki - gdy woda się ogrzewa traci zdolność trzymania różnych gazów i robi się ?czysta? klarowna. Weźmy przykład wlania takiej wody (zimnej) pełnej w gazy do akwarium. Podczas ogrzewania gazy tworzą malutkie bąbelki - jeśli ryba zachłysnęła się zimną wodą powstaną one w środku jej brzucha. Zanim pobiegniemy po gorącą wodę pomyślmy skąd ona pochodzi. Wiele domostw wyposażonych jest w duże miedziane/metalowe zbiorniki, nie wspominając o miedzianych rurkach doprowdzających. Są tam metale ciężkie - zabójcze dla żywych organizmów. Są na to jednak środki chemiczne lub wodę można podgrzać w czajniku.
Pamiętajmy o podmianach - ale róbmy to z głową.

Artykuł jest własnością
Mikem

RE: Podmiana wody - aknopek - 04.03.2010 22:50

Dzięki za odp.
A teraz tak na chłopski rozum, czy można podmianę robić wodą odstaną (2-3 dni) z domieszką wody przegotowanej w czajniku (aby uzyskać odpowiednią temp.)?
Czy to prawda, że ryby wolą aby woda podmieniana było lekko chłodniejsza od tej w zbiorniku, ponieważ przypomina to opady deszczu?

RE: Podmiana wody - Maciej_krakow - 05.03.2010 19:25

jak bedzie stała w pokoju to bedzie miala temp. pokojową i bedzie ok nie trzeba nic dolewać ciepłego.
prawda i u niektórych rybek naklania je to do rozmnażania.

RE: Podmiana wody - aknopek - 06.03.2010 10:53

Dziękuję, pozdrawiam

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - Maciej_krakow - 06.03.2010 15:31

pytanko lepiej podmieniać co tydzień czy co 2 i o ile w obu przypadkach ;>

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - zeglarz1981 - 06.03.2010 16:09

Najlepiej najczęściej.
Np: 2 razy w tygodniu po 10% lepiej niż 1 w tygodniu 20%.
Ryby tak nie odczują zmiany parametrów wody.

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - maja - 06.03.2010 16:30

zeglarz1981 napisał(a):Najlepiej najczęściej.
Np: 2 razy w tygodniu po 10% lepiej niż 1 w tygodniu 20%.
Czy aby na pewno? I czy odnosi się to do wszystkich typów zbiorników czy tylko niektórych? Smile

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - zeglarz1981 - 06.03.2010 16:43

Na pewno odnośnie Malawi.
Co do innych biotopów raczej też.
Woda, którą uzupełniamy akwa nigdy nie będzie miała takiej samej twardości, ph, itp.
To odwrócę Twoje pytanie i zadam inaczej.
To może lepiej, co 2 tygodnie 40% lub raz miesięcznie 80%?

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - spin21 - 06.03.2010 17:06

Przeczytałem 5 stron i już nie moge.
Niby doświadczeni akwarysci a piszecie takie bzdury (nie wszyscy) że aż trudno uwierzyc.
Niektórzy z was traktują akwarium jak mebel.
Naczytaliscie sie jakichś regułek a to jest dobre dla zupełnie poczatkujących akwarystów.

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - maja - 06.03.2010 18:14

zeglarz1981 napisał(a):To odwrócę Twoje pytanie i zadam inaczej.
To może lepiej, co 2 tygodnie 40% lub raz miesięcznie 80%?
To nie jest odwrócone tylko całkiem inne pytanieSmile.
Zmierzam jedynie do tego, że w temacie podmian jest zbyt dużo uogólnień. Częstotliwość podmian i ilość podmienianej wody jest uzależniona od bardzo wielu czynników, nie można zatem mówić, że jedna metoda jest lepsza a druga gorsza.
Załóżmy, że mam dwa identycznej wielkości zbiorniki z pyszczakami, tak samo urządzone i wyposażone w taki sam sprzęt. W jednym mam 10 pysi a w drugim 30. Sądzisz, że podmiany powinny wyglądać tak samo? Czy jeżeli w jednym będę podmieniać wodę raz w tygodniu 20% a w drugim dwa razy po 10% to NO3 i PO4 w obydwu zbiornikach będą zbliżone? Oczywiście nie, bo większa obsada to więcej produktów przemiany materii i większy poziom azotanów i fosforanów.
Przykład drugi: zbiornik typowo roślinny (światło 0,5-0,75w/l, CO2, pełne nawożenie wszystkimi mikro i mkroelementami - załóżmy, że metodą EI). Jak powinny wyglądać podmiany? Standardem jest tu 50% i więcej tygodniowo. I nie bardzo wyobrażam sobie tu częstsze ale mniejsze podmiany.
Przykłady można byłoby mnożyć. Zauważmy jednak, że nawet tak prozaiczna czynność jak podmiana wody nie powinna być uogólniana lecz dostosowana do potrzeb danego zbiornika i każdy akwarysta powinien umieć ocenić warunki swojego baniaczka, mieć świadomość czemu te podmiany tak naprawdę służą.
To, jak często i jak dużo podmieniamy wody jest więc kwestią indywidualną i wytyczne dla poszczególnych typów zbiorników bardzo się od siebie różnią.

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - zeglarz1981 - 06.03.2010 20:33

Chodzi o zupełnie inną rzecz niż na ?sztywno? określić, że baniak 200L 20szt pysi wymiana, co tydzień 50L.
To ile potrzeba podmieniać wody by utrzymać równowagę biologiczną w akwa każdy powinien wiedzieć. I jeśli ustalimy, że jest potrzeba podmieniać, co tydzień 50L to lepiej jest w miarę możliwości zrobić to 2 X 25L. Wtedy mamy mniejsze wahania parametrów parametrów akwa.

RE: Podmiana wody : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmian. - Maciej_krakow - 06.03.2010 21:00

zostanę przy 18-20% co tydzień bo wszystko hula jak należy. dzięki.

Ile wody mogę podmienić ? - Piotrek1234 - 16.03.2010 19:09

Hej mam akwa 45 litrów czy mogę podmienić 50% wody czy to za dużo?
Ostatnio podmiana była miesiąc temuSmile
Z góry dziękujęTongue

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - Piotrek1234 - 16.03.2010 22:07

Hej czy w akwa 45 litrów można wymienić na raz 50% wody czy to za dużo?
Ostatnia podmiana była ponad miesiąc temu.
z góry dziękuję za odpowiedziSmile

RE: Jak to jest z tym dbaniem o akwarium... - bikus - 17.03.2010 00:02

smialo zmieniaj 50%...

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - blaszka85 - 17.03.2010 07:35

Witam.
Czy podczas dojrzewania akwa 2-3tyg też muszę podmieniać wodę 10-15%?

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - maryy - 17.03.2010 08:34

Tak, podczas dojrzewania tez powinno się podmieniać, ze względu na rośliny, które też potrzebują czasem świeżej wody Smile.

RE: Ile wody mogę podmienić ? - pawllo0808 - 17.03.2010 14:28

20% wody co tydzien

RE: Ile wody mogę podmienić ? - victus - 17.03.2010 17:21

Zależy jeszcze jaki typ ma akwarium, tzn czy roślinne, na jakim podłożu, jakie a parametry wody i co tam trzyma. Ja u siebie podmieniam jakieś 10% miesięcznie ze względu na przyzwoite parametry wody (związki azotu, ilość fosforu itd), poza tym mam akwa na ziemi, a jak Diana Walstad pisze, wskazane są rzadkie podmiany wody.

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - Maciej_krakow - 17.03.2010 19:54

a mi zalecono podmiane dopiero tydzień po wpuszczeniu rybek Smile

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - victus - 17.03.2010 20:15

Piotrek1234 napisał(a):Hej czy w akwa 45 litrów można wymienić na raz 50% wody czy to za dużo?
Ostatnia podmiana była ponad miesiąc temu.
z góry dziękuję za odpowiedziSmile
Jeżeli nic się złego nie dzieje, parametry wody w normie to można w mniejszych ilościach.

maryy napisał(a):Tak, podczas dojrzewania tez powinno się podmieniać, ze względu na rośliny, które też potrzebują czasem świeżej wody Smile.
Bardziej tu chodzi o poziomy amoniaku, azotynów i azotanów jak i nagromadzenia się mikroelementów. Takie podmiany bardzo ważne są szczególnie przy akwariach na specjalistycznych podłożach roślinnych, które muszą się "ułożyć" i na początku puszczają dużo nawozu w wodę. By zapobiec plagom glonów zalecane, wręcz konieczne są częste podmiany wody. Nawet podmiany wyglądają inaczej i ich intensywność na podstawie różnych markowych podłoży Smile Czy to Ady, czy Tropici itd. Czarna magia Tongue

Maciej_krakow napisał(a):a mi zalecono podmiane dopiero tydzień po wpuszczeniu rybek Smile
Kto Ci tak zalecił? Wink Przy jakim akwarium?

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - Maciej_krakow - 17.03.2010 20:22

[/quote]
Kto Ci tak zalecił? Wink Przy jakim akwarium?
[/quote]

kto nieważne, 126L Wink

RE: Jak to jest z tym dbaniem o akwarium... - ethnix - 19.03.2010 00:12

Piotrek1234 napisał(a):Hej mam akwa 45 litrów czy mogę podmienić 50% wody czy to za dużo?
Ostatnio podmiana była miesiąc temuSmile
Z góry dziękujęTongue

Dlaczego chcesz podmienić, aż tak dużo wody i zaburzać równowagę w zbiorniku? Czy parametry wody bezwzględnie tego wymagają? Masz jakieś problemy w zbiorniku? Takich podmian dokonujemy tylko w sytuacjach skrajnie awaryjnych.

bikus napisał(a):smialo zmieniaj 50%...

Dobrze jest się zastanowić najpierw dwa razy zanim udzieli się komuś nie koniecznie dobrej rady. Nieprzemyślanymi działaniami można tylko narobić sobie biedy. Właściwie dobrze jest dowiedzieć się o co dokładnie chodzi.

RE: Ile wody mogę podmienić ? - susel - 19.03.2010 16:32

Dopiero 40 % nie zaburzy równowagi ;)Co się stało - zakwit?

Podmiany wody w akwarium z paletkami. - 19damiano93 - 23.03.2010 12:49

Witam.Mam pytanie odnośnie podmian wody paletkom.Czy woda musi byś przefiltrowana i oczyszczona z wszelkich toksyn czy wystarczy że jest odstana.

RE: podmiany wody paletką - victus - 23.03.2010 13:47

Zależy jakie masz parametry wody, którą chcesz odstawić.

RE: podmiany wody paletką - Rafal111 - 06.04.2010 13:55

ja mieszam kranówkę z osmozą aby uzyskać właściwa twardość i ph

Podmienianie wody.Zimnna woda do podmiany. - Krewetka. - 06.04.2010 17:30

Mam akwa 54l i wymienię jakieś 10l mam już przygotowane odstało 48h i teraz chcę wlać ale ta woda jest lodowata ! W akwarium mam ustawione 26C* i jak wleję to momętalnie się obniży.
Jak Wy podmieniacie wodę !?
Proszę o pomoc

RE: Podmienianie wody.Zimnna woda do podmiany. - toomeka@wp.pl - 06.04.2010 17:33

Ja używam uzdatniacza a Tobie proponuję w garnek i lekko podgrzać (kontroluj termometrem)bo jak jest lodowata to rybki mogą dostać szoku.

RE: Podmienianie wody.Zimnna woda do podmiany. - KrzysztofOt - 06.04.2010 18:17

jak ta woda stio 48h to napewno nie jest lodowata tylko ma temperature pokojową.

RE: Podmienianie wody.Zimnna woda do podmiany. - Olek - 06.04.2010 18:45

KrzysztofOt napisał(a):jak ta woda stio 48h to napewno nie jest lodowata tylko ma temperature pokojową.

Czytaj uważnie a dowiesz, że osoba która prosi o pomoc wyraźnie napisała, że woda jest lodowata.
Widocznie nie trzymała jej jak Ty sugerujesz w pokoju, lecz w innym miejscu.

Woda użyta do podmianki powinna mieć zbliżona wartość temperatury, a więc przechowuj ją w ciepłym miejscu lub podgrzej później przy kaloryferze lub czymkolwiek innym.

Krewetka napisał(a):Jak Wy podmieniacie wodę !?
Masz tu masę różnych sposobów. Smile

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - Krewetka. - 11.04.2010 15:52

Dzięki za odpowiedzi Smile
Mam już sposób.
Robię tak:
Wlewam wodę do dużej plastikowej miski i około 1 litra odlewam do garnka.
Gdy odczekam 48h to tamten 1 litr gotuję w garnku aż woda się zagotuje a potem wlewam do misi
i podmieniam wodę.A, i udało mi się przechowywać wodę w łazience...A tam zawsze jest ciepło.

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - szyma - 10.05.2010 17:24

A ja mam takie pytanko:
-jak moja woda do podmian stoi tydzień w niezakręconych baniaczkach i jak zawsze dodaję parę szyszek olchy do tej wody to czy musze używać uzdantniacza?
Może się to wydaje banalne pytanie no ale po co mi jakaś chemia,zawsze jej używałem i nigdy się nie zastanawiałem po co.
Co o tym sądzicie?

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - Kesi - 10.05.2010 18:49

Nie musisz dawać uzdatniaczy nawet jak 1 dzień postoi.

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - szyma - 10.05.2010 18:51

Kesi napisał(a):Nie musisz dawać uzdatniaczy nawet jak 1 dzień postoi.

Dzięki o to mi chodziło;)potwierdzenie przez znawcówWink

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - karneades - 16.05.2010 13:17

Chciałbym się upewnić, czy mam dobry obraz sytuacji. Jeśli trzymać się zasady, że podmieniamy 1/3 odstanej wody, to przy akwarium 240l powinienem zakupić sobie 8 10l wiaderek wody i wygospodarować w domu miejsce na nie. A człowiek, który ma 1000l akwarium powinien mieć w zanadrzu 33 wiaderka?

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - susel - 16.05.2010 13:39

Ja mam taką misę na 45l plastikową i tam daję na 2 akwaria po 55l.A co do akwariów 1000l to już często ludzie decydują się na system automatycznych podmian...ale to już inna bajka Smile

I nie 1/3 lecz 1/5 (20 %) ewentualnie 1/4 (25%)

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - Pablo 1.6 - 17.08.2010 09:52

To jeszcze ja zapytam:
akwa 112l
( kakadu neon kirysek skalar)

podmiana wody raz w tyg ok 15%-20%
wode do podmiany trzymac w pokoju ok 1-2 dni i moge taka wlac bez dolewania jakiejkolwiek chemii?
i jak czesto myć filtr (tzn ta gąbke w nim) filtr wewnetrzny , oczywiscie wiem ze w tej wodzie wylanej z akwa

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - Kesi - 17.08.2010 14:14

Gąbkę z filtra płuczesz przy każdej podmianie w wiadrze z wodą spuszczona z akwarium. Filtr czyścić w razie potrzeby pod kranem (pojemniki, głowicę, wirnik, przyssawki).
Wodę wystarczy że potrzymasz w wiadrze 24h, np. nalewasz wieczorem, na drugi dzień wieczorem robisz podmianę. Nie musisz dawać uzdatniaczy.

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - HELL BOY - 17.08.2010 15:15

Akwarium 60x30x35 = 63l
Filtr aQuael Fan 1 plus 320l/h.
Temperatura 27 stopni
Obsada 7 neon innesa, 3 kirysek spiżowy, 2 zbrojnik niebieski, 2 gurami mozaikowe, 2 brzanka purpurowa, 2 amano
Rośliny: dużo - cryptocoryny, bacopa, sagitarria, anubias, nurzaniec, rotala

Podmieniam co tydzień 15l odstanej 24h. wody. jest ok/?

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - niescier - 08.11.2010 20:03

Witam,
może ktoś mi powie co ile podmieniać wodę w akwa 840l???
tj.720l netto

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - peter10 - 08.11.2010 20:07

(08.11.2010 20:03)niescier napisał(a):  Witam,
może ktoś mi powie co ile podmieniać wodę w akwa 840l???
tj.720l netto

co tydzień

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - top2107 - 08.11.2010 20:08

jakie masz ryby ?.
Ale generalnie co tydzień ...

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - andrejus17 - 01.02.2011 10:48

Witam.
Akwa 112 l zalałem 2 tyg temu. Wodę wlałem do pustego zbiornika bez podłoża, zalałem 1/2 zbiornika ponieważ nie miałbym w co przelać tak dużej ilości wody. akwarium muszę opróżnić ponieważ dopiero dziś będę miał podłoże, roślinki i tło strukturalne.
Przez te 2 tyg troszkę wody wyparowało w rezultacie w zbiorniku jest około 50l. Gdy już zrobię wystrój i doleje wody 3/4 zbiornika będę musiał czekać następne 3 tyg zanim pojawia się bakterie nitryfikacyjne czy rozmnoża się te które już powstały?

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - Bulkas - 01.02.2011 12:38

Będziesz układał podłoże przy wlanej wodzie?

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - andrejus17 - 01.02.2011 16:11

Własnie dlatego napisałem że zbiornik zalałem do połowy bo nie miałbym w co przelać tej wody. Wodę wyciągnę z akwa za pomocą wężyka do wiaderek. Ułożę podłoże i wodę z wiaderek do akwa.
Pytanie tylko czy po dolaniu wody (która odstała 24h ) będę zmuszony czekać następne 3 tyg aby wpuścić jakąś rybkę.

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - wisnia0384 - 01.02.2011 16:21

(01.02.2011 16:11)andrejus17 napisał(a):  Własnie dlatego napisałem że zbiornik zalałem do połowy bo nie miałbym w co przelać tej wody. Wodę wyciągnę z akwa za pomocą wężyka do wiaderek. Ułożę podłoże i wodę z wiaderek do akwa.
Pytanie tylko czy po dolaniu wody (która odstała 24h ) będę zmuszony czekać następne 3 tyg aby wpuścić jakąś rybkę.

Pewnie, że tak. W tej wodzie co teraz masz w akwarium to powstaną Tobie bakterie ale na pewno nie filtracyjneBig Grin Ten pomysł z wodą w szkle bez podłoża nawet to skąd zaczerpnąłeś?
A filtr tam pracuje?

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - Bulkas - 01.02.2011 16:43

Nie myl pojęć andrejus. Woda do podmiany musi być odstana, czyli minimum 24 godziny. A dojrzewanie zbiornika czyli minimum 2 tygodnie to inna sprawa całkiem. Zakładasz nowe akwarium, więc na dobrą sprawę możesz wlać wodę z kranu, bo i tak ryb tam nie wpuścisz wcześniej niż za 2 tyg.
Chłopie, jakby ci ludzie z większymi zbiornikami na zakładanie akwarium nastawiali sobie 400l w butelkach to by nie wyrobili Big Grin

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - andrejus17 - 01.02.2011 16:47

Ehhh no trudno. Czyli woda która stała można ja wylać? Czekałem na dotawe piasku i roślinek 2 tyg więc pomyślałem że przez ten czas woda dojrzeje Smile

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - wisnia0384 - 01.02.2011 17:26

Nie ma tak łatwo. Cierpliwości akwarystyka uczySmile
I nie licz na jakieś tabletki z bakteriami do filtra bo się przejedziesz

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - mephisto13 - 01.02.2011 17:29

To nie sama woda dojrzewa tylko cały zbiornik z roślinkami i podłożem, filtr itp. W tym czasie tworzą się kultury bakterii, które są niezbędne do zachowania cyklu azotowego w akwarium, więc musisz pamiętać żeby nie wpuszczać dużej ilości ryb na jeden raz tylko stopniowo budujemy swoje akwarium. Poczytaj sobie o cyklu azotowym jak dla mnie to podstawa.

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - pchor_1 - 04.02.2011 10:47

Mam zbiornik 120x50x50 (300l), staram się aby był to biotop Ameryki Południowej. Mam dwa pytania:
1. Wymieniam wodę co dwa tygodnie w ilości około 50 litrów. Czy są to podmiany wystarczające, a może zbyt duże?
2. Nie mam mozliwości aby 50 litrów wody przeznaczonej do podmiany odstawić na jakiś czas. Muszę lać prosto z kranu. Co w takiej sytuacji?

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - tosic - 21.05.2011 12:04

witam wszystkich
zawsze sie zastanawiam czy przy podmianie cotygodniowej wody mogę wyjąć raz na jakis czas rośliny i je wyczyscic troche?? jak myślicie nic im nie będzie??

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - Tadzik78LBN - 21.05.2011 12:46

Ja bym nie wyciągał roślin ponieważ pewnie się ładnie już ukorzeniły a potem jak będziesz znowu sadził to musisz obciąć korzenie. Kup sobie otoski, kosiarki one pomagają utrzymać czystość w pewnym stopniu.
Mam 200L zbiornik i udało mi się pożyczyć od znajomych kociołki 50L 4 szt Smile więc mogę sobie odstawić wodę na startSmile

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - tosic - 21.05.2011 12:52

az tak brudne to moje rosliny nie są chciałem sie tylko dowiedziec wiesz tak z ciekawości Smile pozdrawiam

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - Tadzik78LBN - 21.05.2011 12:54

(21.05.2011 12:52)tosic napisał(a):  az tak brudne to moje rosliny nie są chciałem sie tylko dowiedziec wiesz tak z ciekawości Smile pozdrawiam
Nie wyjmujSmile

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - lufa555 - 15.07.2012 08:35

Witam,
jako, że młody ze mnie miłośnik rybek ( bardziej roślin ) zapytuje o podmianę wody.
Mam akwa 112l i podmieniam co tydzień około 20l.
Mam gęsto obrośnięty zbiornik przeważnie szybko rosnącymi. Oświetlenie 2x39W + CO2 z wysokociśnieniowej.
Robiąc pomiary NO3 po dodaniu nawozu wynosi około NO3 - 15. No ale gdy kilka dni nie nawożę to NO3 zaczyna spadać i to dość szybko.
Czytałem, że podmiany wody służą usuwaniu nadmiaru NO3 z akwa, a co jeżeli są niedobory? Czy podmiana raz w tygodniu jest niezbędna?

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - pablo83 - 03.11.2014 16:56

Pytanie do doświadczonych w akwarystyce o to czy "kranowit" z mojego miasta jest dobry? Aha akwarium będzie ogólne towarzyskie z łatwymi do hodowli rybkami i roślinami.

Parametry wody z kranu w Wałbrzychu. Zmierzyłem paskami JBL'a.

PH: 7.0
GH: >7d
KH: 6d
NO2: 0
NO3: 50
CL2: 0.8

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - serpico23 - 17.11.2014 20:28

Paski przekłamują wyniki to raz, a dwa że można dostosować ryby pod wodę, a nie na odwrót. Możesz w tym trzymać sporo gatunków, ale nie żyworódki Tongue Jeśli w kranie NO3 jest faktycznie 50 to niczego nie powinieneś w niej trzymać. Ale tak jak mówię, trzeba by zrobić test kropelkowy

RE: PODMIANA WODY : Kiedy,dlaczego i w jakich ilościach.Wszelkie pytania na temat podmianek. - pablo83 - 17.11.2014 21:44

Kurde stare jakieś były te paski... przejadę się do Wpwik i może tam mi powiedzą jaka faktycznie jest woda w naszych wodociągach... prawdę mówiąc mamy kilka uzdrowisk i wodopojów (Szczawno zdrój,Jedlina zdrój) to chyba i w kranach jest dobra. Zakupie też dobry nowy test by raz na zawszę mieć pewność.

RE: filtr,podmiana wody...a po co? - wieslana - 29.11.2017 23:26

(20.03.2008 21:12)BaRaNeK napisał(a):  Ja też mam cały czas czysto w akwa 25lSmile Jeszcze kilka miesięcy temu nie wiedziałem że wodę sie podmieniaTongue Była cały czas czysta, raz na pół roku wymieniałem wodę i piasek(nie dlatego że był brudny tylko dlatego że mi się znudziłSmile) Nie miałem problemu z żadną rybką, trzymałem w nim welony(nigdy więcej tego nie zrobię! Tobie też nie radzęTongue) Nie atakowały mnie glony, miałem przerybienie, nie miałem napowietrzania(tylko kaskada do 40lTongue) Teraz mi jest trochę trudniej utrzymać czystość w akwa(od niedawna jestem trochę przeczulonyTongue) To więc kończę tą jakże wyczerpującą i pewnie nudną wypowiedź! Pozdrawiam i życzę powiększenia akwariumSmile

(20.03.2008 21:12)BaRaNeK napisał(a):  Ja też mam cały czas czysto w akwa 25lSmile Jeszcze kilka miesięcy temu nie wiedziałem że wodę sie podmieniaTongue Była cały czas czysta, raz na pół roku wymieniałem wodę i piasek(nie dlatego że był brudny tylko dlatego że mi się znudziłSmile) Nie miałem problemu z żadną rybką, trzymałem w nim welony(nigdy więcej tego nie zrobię! Tobie też nie radzęTongue) Nie atakowały mnie glony, miałem przerybienie, nie miałem napowietrzania(tylko kaskada do 40lTongue) Teraz mi jest trochę trudniej utrzymać czystość w akwa(od niedawna jestem trochę przeczulonyTongue) To więc kończę tą jakże wyczerpującą i pewnie nudną wypowiedź! Pozdrawiam i życzę powiększenia akwariumSmile

Potrzebuję pomocy, moje akwiarium stoi trzeci dzień wyposażone i z wodą. Kiedy mogę do niego włożyć rybkę, ma od wiosny bojownika. W tej chwili jest w dużej kuli. Czy mogę najpierw włożyć inne rybki i jakie, np. glonojad. Poradź mi co mam robić. Jestem laikiem w tej sprawie.