Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Akwarium (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Akwarystyka ogólnie (/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Temat: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury (/showthread.php?tid=4896)

Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - apri cort - 21.05.2008 08:44

Czy ktoś ma pomysł, jak obniżyć temperaturę w akwarium? W moim bez grzałki jest ok 27st, jak będą upały to pewnie jeszcze wzrośnie.

RE: Obniżanie temperatury - RYBA123 - 21.05.2008 08:46

może wymień oświetlenie? ono też mocno nagrzewa

RE: Obniżanie temperatury - apri cort - 21.05.2008 08:49

Mam słabe, bo tylko 2x30W, nie chciałabym osłabić roślin...

RE: Obniżanie temperatury - krisu1988r - 21.05.2008 08:57

albo podmiana wody lub zaciemnienie akwarium lub pokoju bo z tego co wiem latem w zaciemnionym mieszkaniu jest chlodniej Smile niz nazewnątrz

RE: Obniżanie temperatury - apri cort - 21.05.2008 09:06

No u mnie jest ciężko, bo mam okna od południowego-zachodu, więc latem słońce wali mi prosto w szyby od 13 do samego zachodu... Mam rolety, ale chyba wymienię na ciemne, nie przepuszczające promieni. I sobie kryptę zrobię w pokoju Wink

RE: Obniżanie temperatury - Jokeru - 21.05.2008 13:08

Dokup trumnę do kompletu Wink . Zawsze możesz podnieść pokrywę i podmieniać wode na chłodniejszą Smile

RE: Obniżanie temperatury - apri cort - 21.05.2008 13:10

I będę musiała zmienieć wystrój akwa na coś bardziej cmentarnego... hahaha!
Chyba zacznę się tym martwić jak przyjdą upały, na razie zimno i pada więc jest niecałe 25st.

RE: Obniżanie temperatury - adam364 - 21.05.2008 15:03

kup sobie chlodnice taka jak jest chlodzenie jak w kompie Big Grin zart Big Grin

RE: Obniżanie temperatury - apri cort - 21.05.2008 15:05

Moja znajoma wkładała worki z lodem do zbiornika... można tak??

RE: Obniżanie temperatury - SULA15 - 21.05.2008 15:07

jak wkładała to można tylko nie na długo

RE: Obniżanie temperatury - adam364 - 21.05.2008 15:12

apri cort napisał(a):Moja znajoma wkładała worki z lodem do zbiornika... można tak??

Może jest to dobre ale na krótko moze jakis wentylatorek no nie wiem jak

RE: Obniżanie temperatury - dr.puniszman - 21.05.2008 18:44

znalezione na : http://www.malawicichlidhomepage.com/mch%20polish/dealing_temperature_polish.html

Temperatura zbyt wysoka

Charakterystyka: Obniżony poziom nasycenia tlenem, obniżony poziom nasycenia dwutlenkiem węgla. Podwyższony metabolizm i agresja, krótszy czas opieki nad potomstwem (zwłaszcza w przypadku samic inkubujących), zmiana proporcji płci u narybku ? to tylko część z efektów. W sytuacjach skrajnych ryby mogą próbować pobierać tlen z powierzchni wody a nawet zginąć z powodu uduszenia.

Co robić: Oczywiste, czyż nie? Ochłodzić wodę? Jak?

Chłodziarka. Wiem, że jest to raczej drogie urządzenie, ale musiałem o nim wspomnieć. Dla tych, którzy mają zbędne zapasy gotówki może okazać się rozwiązaniem najbardziej efektywnym i niezawodnym. Korzyści: utrzyma wodę w akwarium chłodniejszą niż otaczające ją środowisko przez okres tak długi, jak będzie potrzeba. Temperatura nie będzie ?skakać? a my będziemy po prostu przyglądać się naszym rybkom, podczas gdy nasz sąsiad będzie zmuszony szukać kolejnych rozwiązań. Wady: urządzenia takie zużywają niesłychanie ilości energii (już wiemy dlaczego), są ciężkie, bardzo drogie i brzydkie. Można łączyć je liniowo lub używać oddzielnie (stosując rury odprowadzające i doprowadzające). Nie zadziała w przypadku chwilowego lub dłuższego braku energii elektrycznej.

Podmiany wody. To jest z pewności sposób dla większości z nas, zwłaszcza, jeśli w okolicy nie występują ograniczenia w poborze wody. Woda jest na ogół tania (a przynajmniej znacznie tańsza niż energia elektryczna). Woda jest też jedynym sposobem na zabranie znaczniej ilości ciepła z wody. Oczywiście może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni do wykonywania codziennych podmian wody, aby utrzymać temperaturę w zbiorniku na możliwym do zaakceptowania poziomie. W małych zbiornikach trzeba będzie może nawet dokonać dwóch podmian w ciągu dnia. Korzyści: niezbyt drogo, nie wymaga dodatkowych urządzeń, efektywne i bezpieczne, nie wymaga energii elektrycznej. Wady: nie może być rozwiązaniem stałym, męczące, właściwości chemiczne wody muszą być kontrolowane nieustannie, czasochłonne ? zwłaszcza jeśli mamy wiele zbiorników.

Zamrażacze. Mam na myśli plastikowe pojemniki z zamrożonym w środku płynem, które wkładamy do przenośnym lodówek aby utrzymać naszą Coca-Colę (lub piwo) schłodzone. Należy wyjąć je z lodówki i umieścić w akwarium. Po pewnym czasie oczywiście należy wyjąć je z akwarium, umieścić w zamrażalniku a potem powtórzyć procedurę. No cóż, prawdę powiedziawszy przy zastosowaniu takiego rozwiązania nasza zamrażarka przejmuje rolę chłodziarki do akwarium MY zaś, pracujemy w postaci pompy? Oszczędzamy co prawda energie, ale chyba nie jest to tak do końca to, o co nam chodziło. Jest to jednak dobry sposób w nagłych przypadkach, zwłaszcza jeśli nasz zbiornik nie jest zbyt duży. Korzyścią dodatkową jest fakt, że nie musimy bezustannie kontrolować chemii wody. Zbiorniki wykorzystywane w akwarium trzeba utrzymywać w czystości ? najlepiej aby czyste już były wkładane do zamrażarki. Kostki lodu używane w celu ochłodzenia wody są gdzieś tak pomiędzy pojemnikami z przenośnej lodówki a podmianami wody ? trzeba obserwować zmiany w parametrach wody! Alternatywą zaś, dla pojemników z lodówki podróżnej mogą być też butelki z zamrożoną wodą.

Klimatyzacja. Jest dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli wszystkie nasze akwaria są w jednym pomieszczeniu (pokoju dla ryb lub salonie). Zazwyczaj jest rozwiązanie mniej efektywne niż chłodziarka (jako, że musi ochłodzić całe pomieszczenie), ale dzięki niemu także i my, pozwalamy sobie na odrobinę komfortu. Ponieważ w wielu przypadkach nasze ryby nie są jedynymi stworzeniami, które potrzebują niższej temperatury, klimatyzacja może okazać się najlepszym ogólnym rozwiązaniem. Przyczyni się ona do tego, że pokój ?rybny? stanie się najbardziej pociągającym miejscem w całym domu?

Korzyści: Ochładza całe pomieszczenie ? nie tylko wodę, możliwe jest także zastosowanie opcji przeciwnej i podgrzewanie pomieszczenia. Wady: wysokie zużycie energii, zależność od energii elektrycznej.

Usunięcie pokrywy. Na pewno bardzo istotne. Musimy przecież pozwolić, aby ciepło uwalniało się z akwarium. Jeśli ciepło będzie się zbierało nad wodą, może ono bardzo ogrzać poruszającą się powierzchnię. Parowanie ochłodzi wodę. Jeśli jesteśmy w stanie podnieść stopień parowania ochładzamy w ten sposób wodę. Jest to jeden z pierwszych kroków jakie należy więc uczynić. Działanie takie nie wymaga też zużycia energii elektrycznej.

Wentylatory. Jeśli pokrywa jest już usunięta lub podniesiona możemy użyć także wentylatorów, które będą dmuchały na powierzchnię wody. Usuną one parującą znad powierzchni wodę, co przyspieszy znacznie parowanie. Parowanie, utrzymujące się dzięki pracy wentylatorów na maksymalnym poziomie, pozwoli na znacznie ochłodzenie wody. Rozwiązanie takie wymaga jednak zużycia energii elektrycznej.

Intensyfikacja napowietrzania. To działanie ma swoje dwie strony. Poprzez intensyfikację napowietrzania zmuszamy ciepłe powietrze do przejścia przez względnie chłodną wodę. Ponieważ zaś ciepło przenoszone jest zawsze z cieplejszego do chłodniejszego ciała, działanie takie podnosi w gruncie rzeczy temperaturę wody. Wzrasta jednak także zawartość tlenu w wodzie (patrz: punkt wyżej). W przypadku takim korzyści znacznie przewyższają ryzyko tak więc, warto jest się z nim zmierzyć. Niski poziom nasycenia tlenem jest bowiem wrogiem numer jeden. Wraz z intensyfikacją napowietrzania ryby mogą znieść także wyższą temperaturę. Jeśli nasza pompa napowietrzająca jest umieszczona pod zbiornikiem, gdzie znajdują się wszelkie zasilacze i urządzenia grzewcze, powinniśmy przenieść ją w chłodniejsze miejsce lub po prostu nie zamykać drzwi szafki. Intensyfikacja napowietrzania wymaga jednak zużycia prądu.

Przytłumienie oświetlenia. Światło jest formą energii. Jako, że jest odbijane przez pokrywę i absorbowane przez wodę staje się w końcu ciepłem. Wszystkie rodzaje lamp (nawet świetlówki) produkują ciepło. Na zredukowanie ciepła wytwarzanego przez lampy są dwa sposoby. Albo skrócimy czas oświetlania akwarium (można użyć wyłącznika czasowego), albo zmniejszymy liczbę lamp (zacząć należy od tych, które produkują najwięcej ciepła). Działanie takie nie wymaga zużycia energii a co więcej, nagły jej brak może okazać się naszym sprzymierzeńcem.

RE: Obniżanie temperatury - apri cort - 21.05.2008 19:41

Dziękuję za trud szukania! Na pewno wszyscy na tym skorystają, szczególnie, że zbliża się lato!

RE: Obniżanie temperatury - rafalw - 21.05.2008 21:28

apri cort napisał(a):Dziękuję za trud szukania! Na pewno wszyscy na tym skorystają, szczególnie, że zbliża się lato!

Wentylacja pokrywy:

http://www.pawiookie.pl/index.php?option=com_fireboard&Itemid=13&func=view&id=7542&catid=16&limit=10&limitstart=0

Rafał

jak obnizyć temperature wody? - czarnulaola - 13.01.2009 09:22

W 60 l bez grzałki mam 25 stopni i welony. Domyslam się ze mam zrobic podmiane i wlac zimnej, ale mam tak robic codziennie?

Tematy zostały połączone - Kejdi

RE: jak obnizyć temperature wody? - Kejdi - 13.01.2009 10:44

Masz zostawić taką temperaturę jaka jest i nie bawić się w żadne dolewanie zimnej wody. Częste i nagłe zmiany są dla welonów gorsze niż nieco za wysoka temperatura.
Jeśli nadal masz wątpliwości, to oddaj welony i zajmij się chowem ryb tropikalnych.
Zerknij tu :
http://fotoakwarium.interblock.pl/archiwum/a61/a61,4.html

RE: jak obnizyć temperature wody? - Tarkus - 13.01.2009 12:00

czarnulaola napisał(a):W 60 l bez grzałki mam 25 stopni i welony. Domyslam się ze mam zrobic podmiane i wlac zimnej, ale mam tak robic codziennie?

Można też zamontować wentylatorek od komputera w pokrywie akwarium i odsysać gorące powietrze ze świetlówek.

RE: jak obnizyć temperature wody? - bumboo - 13.01.2009 15:01

Kejdi napisał(a):Masz zostawić taką temperaturę jaka jest i nie bawić się w żadne dolewanie zimnej wody. Częste i nagłe zmiany są dla welonów gorsze niż nieco za wysoka temperatura.
Jeśli nadal masz wątpliwości, to oddaj welony i zajmij się chowem ryb tropikalnych.
Zerknij tu :
http://fotoakwarium.interblock.pl/archiwum/a61/a61,4.html

Nic innego nie mógłbym zrobić jak zgodzić się z moją koleżanką a dla Ciebie świetnym fachowcem którego powinnaś słuchać jak nauczyciela w szkole, a może jeszcze lepiej Big GrinWink

RE: jak obnizyć temperature wody? - Kejdi - 13.01.2009 15:07

bumboo napisał(a):Nic innego nie mógłbym zrobić jak zgodzić się z moją koleżanką a dla Ciebie świetnym fachowcem którego powinnaś słuchać jak nauczyciela w szkole, a może jeszcze lepiej Big GrinWink
Hehe Big Grin W takim razie mi nie pozostaje nic innego jak zgodzić się z kolegą Big Grin
bumboo zerknij jak możesz na stronkę do której link podałam, znajdź fragment o temperaturze i napisz co o tym myślisz, biorąc pod uwagę tak często podkreślaną zimnolubność welonów Smile

RE: jak obnizyć temperature wody? - maja - 13.01.2009 15:51

Co do tej temperatury to się zgodzę, zresztą o trzymaniu welonów w wyższych temperaturach kilkakrotnie pisała w postach Esmeralda.
Ale jak przeczytałam na tej stronce:
"Lepiej jest chować dorosłe karasie ozdobne w akwarium o pojemności nie mniejszej niż 50-60 I (4-5 wiadra). W basenie takim można hodować 6-8 ryb, jeżeli stosowane jest napowietrzanie wody, a jej poziom nie przewyższa 30. cm. W zbiorniku 15-20 litrowym można chować nie więcej niż,dwie dorosłe ryby"
to mnie jednak krew zalewa.

RE: jak obnizyć temperature wody? - bumboo - 13.01.2009 15:55

Kejdi napisał(a):
bumboo napisał(a):Nic innego nie mógłbym zrobić jak zgodzić się z moją koleżanką a dla Ciebie świetnym fachowcem którego powinnaś słuchać jak nauczyciela w szkole, a może jeszcze lepiej Big GrinWink
Hehe Big Grin W takim razie mi nie pozostaje nic innego jak zgodzić się z kolegą Big Grin
bumboo zerknij jak możesz na stronkę do której link podałam, znajdź fragment o temperaturze i napisz co o tym myślisz, biorąc pod uwagę tak często podkreślaną zimnolubność welonów Smile

Może Cię zaskoczę, ale jest to jeden z bardzo nielicznych artykułów, jakie przeczytałem o tych rybach. Spowodowane jest to tym, że stworzenia te okropnie mi się nie podobają i tak mało mnie interesują ze ich historia środowisko, parametry wody nic a nic mnie nie interesują. Wracając do artykułu no cóż facet ma trochę racji, stwarzając każdemu zwierzęciu czy nawet człowiekowi skrajne warunki możemy doprowadzić do jego przystosowania. Jak by ten artykuł nie interpretować to i tak w pewnym momencie zgodzimy się z nim lub nie? Osobiście, czym więcej przeglądam wiadomości zgromadzonej w Internecie to mógłbym spokojnie powiedzieć że większa połowa to idiotyzmy wyssane z palca. Więc co pozwala nam określić, co jest kwintesencją wiedzy a co idiotyzmem?,myślę że nasza pasja zamiłowanie do tego, co robimy hobby, wiedza wyuczona. Do pozostałych rzeczy o których nie mamy pojęcia raczej nie szukajmy jedynej recepty na stronach www. Big GrinTongue
Może być to tragiczne w skutkach hehe

RE: jak obnizyć temperature wody? - Kejdi - 13.01.2009 16:10

bumboo napisał(a):Może Cię zaskoczę, ale jest to jeden z bardzo nielicznych artykułów, jakie przeczytałem o tych rybach. Spowodowane jest to tym, że stworzenia te okropnie mi się nie podobają i tak mało mnie interesują ze ich historia środowisko, parametry wody nic a nic mnie nie interesują.
Nie jestem bardzo zaskoczona, sama mam podobne zdanie na temat welonów, a moje udzielanie się w tematach o tych rybach wskazuje chyba na jakieś skłonności masochistyczne... Big Grin
bumboo napisał(a):Osobiście, czym więcej przeglądam wiadomości zgromadzonej w Internecie to mógłbym spokojnie powiedzieć że większa połowa to idiotyzmy wyssane z palca. Więc co pozwala nam określić, co jest kwintesencją wiedzy a co idiotyzmem?,myślę że nasza pasja zamiłowanie do tego, co robimy hobby, wiedza wyuczona. Do pozostałych rzeczy o których nie mamy pojęcia raczej nie szukajmy jedynej recepty na stronach www. Big GrinTongue
Może być to tragiczne w skutkach hehe
Artykuł ten stosunkowo niedawno pojawił się w internecie, a po raz pierwszy został opublikowany w magazynie Akwarium w roku 1981 (patrz spis treści na dole) Czy jest to źródło bardziej wiarygodne ? Wink
maja myślę, że ma to bardzo duży związek z podanym tam absurdalnym litrażem. Smile

RE: jak obnizyć temperature wody? - Urba$ - 13.01.2009 17:20

czarnulaola napisał(a):W 60 l bez grzałki mam 25 stopni i welony. Domyslam się ze mam zrobic podmiane i wlac zimnej, ale mam tak robic codziennie?
Stanowczo odradzam gwałtowne obniżanie temperatur! 25*C to nie jest tak dużo, zwłaszcza dla rybki, która np. od maleńkości jest trzymana w takiej temperaturze w sklepie zoologicznym. Jeśli chcesz małymi krokami obniżać temperaturę, możesz wrzucać kostki lodu lub stopniowo zanurzać butelkę z zamrożoną wodą. Możesz zdjąć pokrywę i zakładać na noc, kiedy temperatura jest niższa.

RE: jak obnizyć temperature wody? - Esmeralda - 13.01.2009 17:45

Cytat:Co do tej temperatury to się zgodzę, zresztą o trzymaniu welonów w wyższych temperaturach kilkakrotnie pisała w postach Esmeralda.
Ale jak przeczytałam na tej stronce:
"Lepiej jest chować dorosłe karasie ozdobne w akwarium o pojemności nie mniejszej niż 50-60 I (4-5 wiadra). W basenie takim można hodować 6-8 ryb, jeżeli stosowane jest napowietrzanie wody, a jej poziom nie przewyższa 30. cm. W zbiorniku 15-20 litrowym można chować nie więcej niż,dwie dorosłe ryby"
to mnie jednak krew zalewa.
Dzięki Maja poczułam się zaszczyconaBig Grin
Ten tekst jest nieco przestarzały i niestety niektórzy dają się nabierać na takie bzdety.
Co do tej temp. dodam jeszcze, że wielu akwarystów chodujących welony zauważyło, że w temp. poniżej 24-25*C rybcie chorują na pleśniawkę. Więc chyba nie ma się czym martwić, ważne żeby temp. była stabilna.

RE: jak obnizyć temperature wody? - Kejdi - 13.01.2009 18:00

Esmeralda napisał(a):Ten tekst jest nieco przestarzały i niestety niektórzy dają się nabierać na takie bzdety.
Co do tej temp. dodam jeszcze, że wielu akwarystów chodujących welony zauważyło, że w temp. poniżej 24-25*C rybcie chorują na pleśniawkę. Więc chyba nie ma się czym martwić, ważne żeby temp. była stabilna.
Prawda, tekst jest stary, mi chodziło tylko o fragment dotyczący temperatury.
Wasze odpowiedzi mnie satysfakcjonują. Wink

RE: jak obnizyć temperature wody? - Jokeru - 15.01.2009 19:25

Nieregulaminowe posty zostały usunięte. Proszę trzymać sie tematu.

Lato a Temperatura - crx - 19.04.2009 10:28

Witam mam takie pytanie
Zamierzam kupić akwarium 112L tylko nie wiem jak zrobić z tym w lecie ponieważ u mnie w pokoju dochodzi prawie do 29-30 stopni, i zastanawiam sie czy akwa o 112l tak szybko się nagrzeje czy tez będę musiał je jakoś chłodzić. Proszę o pomoc

RE: Lato a Temperatura - Kaef - 19.04.2009 11:45

Nie będziesz musiał chłodzić (no zależy jeszcze co chcesz trzymać), wystarczy odpowiednie napowietrzanie.

RE: jak obnizyć temperature wody? - rustynail - 22.05.2009 10:37

Witam.

Mam podobny problem jeżeli chodzi o temperaturę. W moim przypadku zbiornik jest 200l i od tygodnia dojrzewa. Grzałka została na początku ustawiona na utrzymywanie temperatury na poziomie 24C. Pierwszego dnia, po powrocie z pracy woda w akwarium wynosiła 26C - następnego dnia 28C i taka temperatura się w tej chwili już utrzymuje. Odłączyłem grzałkę żeby zobaczyć czy czasem termostat nie ma wady więc coś na ten temat będę wiedział dziś po powrocie do domu.
Chciałem więc zadać pytanie - w jaki sposób radzić sobie z tego typu nieprawidłowością w lecie - mam dość ciepłe mieszkanie i przypuszczam, że w lecie ten problem będzie mógł się w jakiś sposób nasilać. Nie mogę odłączyć naświetlania ponieważ w akwarium są rośliny wymagające światła.
Nie posiadam jeszcze żadnej obsady w akwa więc propozycja z trzymaniem rybek egzotycznych nie jest taka zła... tylko obawiam się, że nie jestem aż tak bardzo doświadczony aby trzymać rybki bardziej wrażliwe na błędy, które mogą się pojawić.

Na akwarium zdecydowałem się ze względu na córeczkę, która podczas ostatniej wizyty u rodziny zafascynowała się rybkami. Długo się zastanawiałem i odwlekałem podjęcie tej decyzji ponieważ za młodych lat zajmowałem się troszkę akwarystyką razem z kolegami i wiem jakie obowiązki za tym idą (ile czasu to zajmuje). Ostatecznie zdecydowaliśmy się na zakup - wcale mnie nie dziwi, że cały obowiązek związany z prowadzeniem akwarium spadł na mnie ale prawdę mówiąc nie przeszkadza mi to ponieważ to lubię.

Akwarium ma 200l pojemności, wyposażone jest w grzałkę 250W, filtr kubełkowy zewnętrzny JBL (200-600l). Oświetlenie stanowią standardowe 2 świetlówki (2x30W) co w tego typu zbiorniku jest niewystarczające - powinno być min 100W - trzeba będzie dołożyć jeszcze troszkę światła - co za tym idzie obawiam się wzrostu temperatury o kolejne stopnie.
Są zrobione nasadzenia w tylnych rogach akwarium (żabienice i Lysimachia nummularia). Są też przygotowane dwie polanki z delikatnym białym piaskiem na "trawkę" które będą spełniały funkcję miejsca do karmienia krewetek.

Szczerze mówiąc to sam jeszcze nie wiem co chciałbym trzymać w tym akwarium - ciągle szukam dobrej obsady do niego - teoretycznie mam jeszcze 2-3 tygodnie na to więc przypuszczam, że coś z głową uda mi się zaplanować. Ogólnie rybki, które chętnie bym widział u siebie tolerują dobrze temperaturę do 26C.

Proszę o poradę - wiatraczki, kostki lodu, butelki w akwa - czy jest jakiś inny sposób radzenia sobie z tą "przypadłością".
Tak troszkę z innej beczki - propozycje obsady też mile widziane [dla rybek ciepłolubnych].

Dziękuję

RE: jak obnizyć temperature wody? - viktim - 22.05.2009 11:31

sluchajcie, moja przyjaciolka ma siostre w Indiach a wiadomo, ze tamtejsze temperatury sa zdecydowanie wyzsze od tych tutaj. I wlasne w jej akwarium sa welony, ktorym nic zlego sie nie dzieje i nikt nawet nie mysli o obnizanu temp w jej akwa a ma specjalnego pana do opieki nad jej bniakiem-wyszkolonego akwarste, ktory przychodzi co drugi dzien.

RE: jak obnizyć temperature wody? - Gismo - 22.05.2009 12:47

i czym się tu chwalić? Welony to ryby zimnolubne i moim zdaniem powinny mieć wodę w granicach 20-22stopni. Są takie urządzenia, które chłodzą wodę (coś na zasadzie lodówki) ale nie pamiętam nazwy. Jak znajdę to napiszę. Przy aksolotlach meksykańskich się stosuje te urządzenia - trzyma się je w 15-18 stopniach

RE: jak obnizyć temperature wody? - rustynail - 22.05.2009 13:52

Przyznam szczerze, że myślałem raczej o zamontowaniu jakiejś schładzarki na przewodach wychodzących z filtra - działającej na zasadzie podgrzewaczy przepływowych montowanych np w łazience czy też w kuchni (z tym, że z odwrotną zasadą działania). Czy ktoś z Was próbował tego typu rozwiązania? Chodzi mi o schłodzenie strumienia wody wpływającego bezpośrednio do akwarium.

Są sprzęty takie jak ten: http://www.allegro.pl/item635753737_chlodziarka_chiller_boyu_l_075_akwarium_do_250_l.html tylko chciałem się dowiedzieć czy może ktoś wymyślił sobie coś innego - jakieś inne rozwiązanie.

kłopoty z temperaturą - milosz43 - 23.05.2009 23:44

Witajcie

problem polega na tym że grzałka probuje utrzymać temp. na ustawionym poziomie ale grzejace się świetlówki rozgrzewają wode do temp ok 29 stopni.termometr mam elektroniczny i pokazuje srednio 29,2 stopnia.czy ma ktoś z Was jakiś sposób aby temu zaradzić? dziękuję z góry za pomoc.Miłosz.

Aha dodam że posiadam 2 świetlówki ze światlem wspomagającym wzrost roslin i dwie zwykle razem 76W akwa 112 l.

RE: kłopoty z temperaturą - Gismo - 23.05.2009 23:55

wystarczy przykręcić trochę termostat w termometrze i powinno być dobrze

RE: kłopoty z temperaturą - milosz43 - 23.05.2009 23:58

hmmmm no cóż termometr nie ma termostatu tylko grzałka ale jesli o to Ci chodziło to juz tak robiłem świetlówki robią bigos z temp. jak to ugryść?te wentylatory od kompa pomagają??

RE: kłopoty z temperaturą - Gismo - 24.05.2009 00:02

kup grzałkę z termostatem, nie są drogie, po za tym w 112l grzałka bez termostatu? ...

RE: kłopoty z temperaturą - milosz43 - 24.05.2009 00:05

Gismo napisał(a):kup grzałkę z termostatem, nie są drogie, po za tym w 112l grzałka bez termostatu? ...

przepraszam grzałke mam z termostatem zapomniałem dodaćTongue

RE: kłopoty z temperaturą - Gismo - 24.05.2009 00:25

Gismo napisał(a):wystarczy przykręcić trochę termostat w termometrze i powinno być dobrze

loool xD miałem napisać GRZAŁKA Z TERMOSTATEM a nie termometr xD

Przykręc trochę temp w grzałce i po kłopocie

RE: kłopoty z temperaturą - OKO50 - 24.05.2009 01:01

Masz pokrywę? Otwarcie pokrywy (zn. dekla pokrywy) trochę powinno pomóc chodź nie wiele. Ja w upały w ogóle wyłączę grzałkę

RE: kłopoty z temperaturą - VIP_1 - 24.05.2009 09:25

mam podobnie temperatura ustawiona na 25 stopni, ale ale jak poświeci pokrywa pare godzin to woda ma 27-29 stopni.

RE: kłopoty z temperaturą - zaju - 24.05.2009 12:40

ja u siebie rozwiązuje ten problem z temp. otwierając ''drzwiczki w pokrywie" podczas świecenia i pomaga. a jeśli to nie da rezultatu to zamontuj dwa wentylatorki komputerowe, 1 wdmuchujący powietrze, 2 wydmuchujący i kilka otworów wentylacyjnych (najlepiej podepnij je pod zasilanie oświetlenia aby razem były załączane) i pamiętaj ze takie wentylatorki są na 12v a jarzeniówy 220v dlatego poczebny jest zasilacz. powodzenia

RE: jak obnizyć temperature wody? - kacperkrzyz - 24.05.2009 13:12

Ja u siebie miałem podobny problem,w upały temp nawet 30*C była a tak normalnie to 26-27*C.Zamontowałem jeden wentylatorek i po kłopocie,cały czas wydmuchuje ciepłe powietrze.Tylko trochę to głośne....

RE: jak obnizyć temperature wody? - VIP_1 - 24.05.2009 13:22

wszystko ok tylko jak wygląda sprawa parowania, czy wentylatorki to wytrzymają, w moim przypadku cała pokrywa od środka jest pokryta kropelkami wody, a może po zainstalowaniu went. problem zniknie ?

RE: jak obnizyć temperature wody? - kacperkrzyz - 24.05.2009 16:14

Ja zrobiłem wentylator samemu i jest praktycznie wodoodporny.Interesuje się modelarstwem i wykorzystałem wirnik tylny od helikoptera.Jest na prąd 4,5V zasilam go akumulatorkiem.Wiatrak jest wodoodporny bo go pokryłem silikonem(w każdej chwili można go zdjąć).U mnie woda też paruje,silnik jest wilgotny ale mu to nie przeszkadza.

RE: jak obnizyć temperature wody? - milosz43 - 25.05.2009 10:13

dziękuję Wszystkim za pomoc ten patent z 2 wentylatorami jest super ode mnie plus dzięki bardzo

Za wysoka temperatura w akwarium. - goldimir - 22.08.2009 10:21

Witam!
Dzisiaj nad ranem zaobserwowałem pewien problem, otóż mój pokój jest bardzo ciepły i temperatura w moim akwarium bez użycia grzałki wynosi obecnie 28*. Chciałbym hodować ryby, które w wymaganiach mają podane 24-26. Czy jest jakiś sposób na obniżenie temperatury w zbiorniku?

RE: Za wysoka temperatura w akwarium. - ethnix - 22.08.2009 10:43

Użyj opcji "szukaj" na forum, znajdziesz sporo porad.

Dodatkowo http://www.akwarystykacity.cal.pl/chlodzenie.php

RE: Za wysoka temperatura w akwarium. - goldimir - 22.08.2009 11:26

Planuję montaż wentylatorów od PC, mam 2. Tylko gdzie...

RE: Za wysoka temperatura w akwarium. - bania - 22.08.2009 11:40

nawiercasz otwory w obudowie / robisz dziurę dajesz wiatrak i gotowe ...

RE: Za wysoka temperatura w akwarium. - goldimir - 22.08.2009 12:07

bania napisał(a):nawiercasz otwory w obudowie / robisz dziurę dajesz wiatrak i gotowe ...

A nie może być tak:

Tylko, czy lepiej, żeby w takiej pozycji oba wydmuchiwały, czy wdmuchiwały, a może jeden tak drugi tak?

RE: Za wysoka temperatura w akwarium. - Sznell - 22.08.2009 12:11

Widze ze twoje akwarium stoi przy oknie, nie jest to najlepsze rozwiazanie poniewaz mozesz miec inwazje glonow

RE: Za wysoka temperatura w akwarium. - goldimir - 22.08.2009 12:24

Z czasem planuję je przestawić pod ścianę Wink Zastanawiam się czy dobrze rozłożyłem chłodzenie...

RE: Za wysoka temperatura w akwarium. - bania - 22.08.2009 13:01

spróbuj i sie przekonasz czy bedzie dobrze , ale estetycznie to tak srednio wyglada ...
te wiatraki beda wciagac czy wyrzucac powietrze ??

RE: Za wysoka temperatura w akwarium. - goldimir - 22.08.2009 13:49

bania: zależy jak je usytuuję, właśnie nie wiem czy lepiej żeby wypychały ciepłe, czy wtłaczały zimne
seba: jakie masz rybki?

RE: Za wysoka temperatura w akwarium. - kolcubuch - 22.08.2009 13:58

Seba oczywiście daje świetne rady... czytaj ze zrozumieniem:
goldimir napisał(a):Chciałbym hodować ryby, które w wymaganiach mają podane 24-26.

DaniO [nie dania] są stadne...

RE: Za wysoka temperatura w akwarium. - seba123 - 22.08.2009 14:06

No rozumiem ale w naturze rybki też mają większą temperature latem.

RE: Za wysoka temperatura w akwarium. - kolcubuch - 22.08.2009 14:11

"24-26." co znaczy że optymalną temperaturą jest od 24 do 26. Gdyby ryby te dobrze czuły sie w 29*C to zapewne ktoś by się o tym dowiedział i ich optymalną temperaturą było by 20-29 tak jak jest napisane w moim atlasie ryb w przypadku t. meeki.

RE: Za wysoka temperatura w akwarium. - bania - 22.08.2009 16:08

seba123 tam gdzie ryby żyją to temperatura wody jest raczej stała przez cały rok ...
goldimir ja bym zrobił tak ze z jednej strony wiatrak wciągał powietrze a z drugiej wyciągał wtedy powietrze powinno mieć dobry przepływ

RE: jak obnizyć temperature wody? - goldimir - 23.08.2009 05:20

Będę testował i się odezwę.

Zamontowałem więc 2 wentylatory od kopa wypychające powietrze ze zbiornika. Bez wentylatorów, po zasłonięciu rolet w pokoju temperatura spadła z 28*C do 24*C. Potem załączyłem wentylatory i spadła z 24*C do 22*C w bardzo krótkim czasie.
Potem załączyłem grzałkę na 25, podgrzała i się wyłączyła przy 25*C. Teraz włączyłem wentylatory, żeby zbadać histerezę grzałki, czyli po jakim spadku temp. włączy się ponownie aby nagrzać wodę do 25*C.
Zastanawiam się tylko czy drobne fale na powierzchni wody, wynikające z pracy wentylatorów nie zaszkodzą rybkom?

RE: jak obnizyć temperature wody? - mattoid - 02.09.2009 23:13

Te "fale" im nie zaszkodzą, a jedynie będą bardziej napowietrzać wodę.

RE: jak obnizyć temperature wody? - akwarysta222 - 05.09.2009 15:18

Nie podmieniaj nwody co dziennie starczy jak to zrobisz raz na tydzien 25 stopni az tak nie zagrarza welonkom. Tak wiem ze to ryby zimno lubne ale wiele ozdobnych form welonek odpowiada ciepla woda.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - sirmafiozo - 19.09.2009 11:53

Mam pytanie. Latem u mnie w pokoju temperatura wzrasta do około 30 - 32 st. C a w akwarium mam przeważnie taką samą 30 - 32 st. C czy jeśli założę taki wentylator jak np. w komputerze to schłodzi mi wodę do 25 st. C ? Dodam, że oświetlenie mam 12 h plastikowa pokrywa 11 W oświetlenie proszę o pomoc.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - lolo975 - 15.12.2009 19:16

ja kiedy miałem gorącą wode to dawałem do akwa kostki lodu (z wody akwariowej a nie z kranu)Smile

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - kacperkrzyz - 15.12.2009 20:43

Wentylator pomoże ale nie aż tyle,ja u siebie kiedyś obniżałem tak:napowietrzacz wkładam do lodówki przenośnej(w środku z lodem) i wężykiem do akwa dostaje się zimne powietrze.Bardziej by może pomogło unoszenie pokrywy tak by była cyrkulacja powietrza,skrócenie czasu świecenia,w ostateczności można dolewać zimną wodę.

Obniżanie temperatury wody w akwarium - Poldek - 04.01.2010 19:22

Pytanie jak w temacie w tej chwili nie ma z tym większego problemu, chociaż jak ktoś mieszka w bloku to zwykle temperatura wynosi około 25/26 stopni. Pytanie co robić w lecie kiedy temp wzrasta do 30+ ??

Tematy zostały połączone.
Korzystaj proszę z opcji SZUKAJ - Kejdi

RE: Obniżanie temperatury wody w akwarium - kulus12 - 04.01.2010 19:31

Ja stosuje wiatraczki takie jak do chłodzenia komputera pod obudową, a kiedy sytuacja jest już naprawdę kryzysowa to wkładam do zbiornika plastikowe butelki z zamrożoną wodą (moje ryby nie wytrzymują temp. powyżej 29 st.C.)

Pozdrawiam Radek

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - schwimmen - 10.06.2010 22:32

mam akwarium 54l i w nim neonki i ramirezki
woda ma w dzień 29 stopni
czy im coś grozi
od jutra spróbuje obniżyć im temperaturę

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - peter10 - 10.06.2010 22:46

(10.06.2010 22:32)schwimmen napisał(a):  czy im coś grozi

Nie Smile tylko się ugotują Cool

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - MobiL - 10.06.2010 23:37

do jakiej temperatury ryby powinny wytrzymac?
w mim akwa woda w obecnej chcwili ma temperature ponad 30 stopni

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - GoTo - 11.06.2010 14:08

Jejciu, prawie 34 stopnie. Kocham lato :/

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - kempa99 - 11.06.2010 15:11

(11.06.2010 14:08)GoTo napisał(a):  Jejciu, prawie 34 stopnie. Kocham lato :/

To nie ten temat...

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - susel - 11.06.2010 15:38

No,ja też walczę z temperaturą jak dochodzi 27,5 *C to od razu daję butelkę z zamrożoną wodą...

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - peter10 - 11.06.2010 15:55

A ja nie mam takiego problemu Big Grin temp. 24*C bo mam belkę ... lecz w zimę temperatura spada Tongue

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - susel - 11.06.2010 16:13

(11.06.2010 15:55)peter10 napisał(a):  A ja nie mam takiego problemu Big Grin temp. 24*C bo mam belkę ... lecz w zimę temperatura spada Tongue

I co z tego jak w pokoju u mnie 28*C (poddasze) nawet brak pokrywy by nie pomógł....Sad 4 butelki zamrożonej wody na zmianę do baniaka co kilka godź. Big Grin

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - peter10 - 11.06.2010 22:03

(11.06.2010 16:13)susel napisał(a):  4 butelki zamrożonej wody na zmianę do baniaka co kilka godź. Big Grin

Świetny pomysł ... tyle że weź pod uwagę że to może być "szok termiczny" dla ryb ....

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - susel - 11.06.2010 22:16

0,5*C na 2 godź. to nie szok!Chciałbym aby spadała 2x szybciej temperatura...

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - peter10 - 11.06.2010 22:21

(11.06.2010 22:16)susel napisał(a):  0,5*C na 2 godź. to nie szok!

Masz rację nie jest to szok dla całego akwarium tyle że zmierz temp. przy butelce

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - apri cort - 11.06.2010 22:29

U mnie w mieszkaniu dziś temp doszła do 32,5st, w akwariach jest teraz ok 30st. Otworzyłam klapki w akwa i zobaczę, czy spadnie o jakiś stopień do rana, jutro ma być już chłodniej i padać...

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - mikczuk95 - 11.06.2010 23:29

Ach te upały... Montuję klimkę w pokoju i mam nadzieję, że to pomoże "zbić" temperaturę wody bo inaczej to z akwarium będę miał "rybki na gorąco".

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - pawcio449 - 12.06.2010 00:10

U mnie temperatura w pokoju 28-30 stopni akwarium mam z pokrywą i temperatura normalna 25-26 stopni Smile

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - domina35 - 12.06.2010 15:33

Temperatura w moim akwarium z welonami przekroczyła 27 stopni.Światło wyłączone,pokrywa odkryta,okna zasłonięte...oby pomogło.Obserwuje rybki i na razie jest wszystko ok,jak na te warunki to są dośc ożywione i ruchliwe.Mam nadzieje,że upały prędko się skończąSad

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - viktor - 12.06.2010 23:08

U mnie z 25 stopni zrobiło sie 30 stopni ..;/ dolałem zimnej wody ale teperatura zaraz sie zrobila na 30 stopni jak temu zapobiec?

Czy te ryby się usmażą?
Mieczyk hellera
skalar
tetra czarna
neon inessa

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Kaef - 12.06.2010 23:14

Taka temperatura karasiom przecież w niczym nie szkodzi. To jest temperatura idealna do odbywania tarła.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - darjo - 13.06.2010 13:05

Plastikowa butelka pelna wody - wkladasz do zamrazarki jak zamarznie to do akwa i tak ze dwa razy dziennie i po sprawie. Oczywiscie wielkosc butelki dostosowana do pojemnosci akwa.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - mcda-p - 13.06.2010 13:32

Oj widzę, że nie tylko u mnie temp skoczyła Smile Grzałka wyłączona, okna pozasłaniane, a mimo to utrzymuje się temp ok 30 stopni. Czasem skacze o kilka stopni wzwyż. Dobrze, że moim podopiecznym taka temperatura nie zaszkodzi Big Grin

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - kempa99 - 13.06.2010 13:56

grzałka wyłączona? jeśli posiadasz grzałkę z termostatem to nie potrzeba jej wyłączać Smile

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - lukmaster80 - 18.06.2010 08:47

Ja mam zamontowane w pokrywie dwa mini wiatraczki służące do chłodzenia mostka płyty głównej asusa. Zanotowałem spadek temp. z 30 do 26. Podłączyłem je do najzwyklejszej, starej ładowarki do tel.kom.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - ooze - 01.07.2010 17:11

U mnie jest podobnie - 28*C w akwarium, a grzałka nie grzeje, rolety pozasłaniane, wieczko od karmienia ryb odsłonięte oraz świetlówka wyłączona. Podmiany już robiłam (wiem, wiem - 2,5l to za mało Tongue), woda była zimna...
Są jeszcze jakieś pomysły? Napowietrzanie włączyć w filtrze?

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - kacperkrzyz - 01.07.2010 17:23

Możesz włączyć napowietrzanie, zawsze to większy ruch tafli wody więc szybsze oddawanie ciepła.Jeżeli tylko nie chcesz wytrącić CO2 z wody.

Ja u siebie mam inne rozwiązanie, jeszcze tego na forum nie widziałem.Stateczniki wyjąłem z pokrywy i na dwumetrowych kablach wyprowadziłem pod akwarium.Świecę normalnie(ponad 100W w świetlówkach na 200l akwa świecę 11h na dobę).Rolet nie muszę opuszczać.Z wiatraczkami też próbowałem, aż 3 sztuki zamontowałem w pokrywie, ale nie wiele dawały i ich nie używam.Teraz jak na dworze dochodzi do 40*C to w akwa mam 26-27*C.W awaryjnych sytuacjach wkładam filtr kubełkowy do miednicy z lodowatą wodą, też bardzo dobra metoda.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Kaef - 01.07.2010 17:25

(01.07.2010 17:11)ooze napisał(a):  U mnie jest podobnie - 28*C w akwarium, a grzałka nie grzeje, rolety pozasłaniane, wieczko od karmienia ryb odsłonięte oraz świetlówka wyłączona. Podmiany już robiłam (wiem, wiem - 2,5l to za mało Tongue), woda była zimna...
Są jeszcze jakieś pomysły? Napowietrzanie włączyć w filtrze?

Dla ryb które posiadasz taka temperatura nie przeszkadza.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Shadov - 01.07.2010 18:00

U mnie W dużym akwarium 29*C, w krewetkarium co stoi na parapecie nawet 30*C. Światło świecę. Ani ryby ani krewetki zdają sobie nie robić z tej temperatury żadnego problemu, w przeciwieństwie do tysiąca ludzi na forach, którzy zdali się zapomnieć, że to w większości ryby tropikalne, a w naturalnym środowisku różnice temperatury pomiędzy porami suchymi i deszczowymi też są Wink
Zaznaczam, że żadnej butelki z lodem nie mam zamiaru wkładać do akwarium Wink

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Żanecia_ - 15.07.2010 11:55

moja Welonka m 32*C w akwa... nie właczam juz jej lampki aby nie nagrzewala wody i nie odsłaniam rolet w pokoju. Nie chce zeby mi sie ugotowała, co robić?Sad

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Silverrro - 15.07.2010 12:05

Żanecia_
wrzuć do zamrażarki butelkę z wodą niech zamarznie a potem do akwa

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Kejdi - 15.07.2010 12:20

(15.07.2010 11:55)Żanecia_ napisał(a):  moja Welonka m 32*C w akwa... nie właczam juz jej lampki aby nie nagrzewala wody i nie odsłaniam rolet w pokoju. Nie chce zeby mi sie ugotowała, co robić?Sad
Zadać sobie odrobinę trudu i przeczytać poprzednie posty w tym temacie.
Wyciągnąć wnioski.
Welon nie jest rybą dla Ciebie, bo nie jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednich warunków.
(15.07.2010 12:05)Silverrro napisał(a):  Żanecia_
Na ile regularnie w ciągu całego dnia przez kilka dni albo tygodni nawet jesteś w stanie tak robić?
Zdajesz sobie sprawę z tego, że wahania temperatur są dla ryb
znacznie groźniejsze niż znoszenie przez jakiś czas zbyt wysokiej temperatury?

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Silverrro - 15.07.2010 12:28

(15.07.2010 12:20)Kejdi napisał(a):  
(15.07.2010 11:55)Żanecia_ napisał(a):  moja Welonka m 32*C w akwa... nie właczam juz jej lampki aby nie nagrzewala wody i nie odsłaniam rolet w pokoju. Nie chce zeby mi sie ugotowała, co robić?Sad
Zadać sobie odrobinę trudu i przeczytać poprzednie posty w tym temacie.
Wyciągnąć wnioski.
Welon nie jest rybą dla Ciebie, bo nie jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednich warunków.
(15.07.2010 12:05)Silverrro napisał(a):  Żanecia_
Na ile regularnie w ciągu całego dnia przez kilka dni albo tygodni nawet jesteś w stanie tak robić?
Zdajesz sobie sprawę z tego, że wahania temperatur są dla ryb
znacznie groźniejsze niż znoszenie przez jakiś czas zbyt wysokiej temperatury?

Dwa tygodnie robię to regularnie w dzień rano około 8 jedna potem jak brat wróci z pracy o 14 i na wieczór przed snem i spokojnie temp. się utrzymuje taka jaka powinna byćSmile

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Kejdi - 15.07.2010 12:36

(15.07.2010 12:28)Silverrro napisał(a):  Dwa tygodnie robię to regularnie w dzień rano około 8 jedna potem jak brat wróci z pracy o 14 i na wieczór przed snem i spokojnie temp. się utrzymuje taka jaka powinna byćSmile
Więc schładzasz wodę o 8 rano, kiedy po nocy i tak jest trochę chłodniejsza niż w środku dnia. Natomiast kiedy temperatura powietrza jest najgorsza - przed 14, woda się podgrzewa i nic na to nie poradzisz. Między 8 a 14 skok może być spory...
Kwestia jeszcze pojemności zbiornika.
Też tak kiedyś robiłam, woda nawet w dużej butelce topnieje szybko.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Silverrro - 15.07.2010 12:41

(15.07.2010 12:36)Kejdi napisał(a):  
(15.07.2010 12:28)Silverrro napisał(a):  Dwa tygodnie robię to regularnie w dzień rano około 8 jedna potem jak brat wróci z pracy o 14 i na wieczór przed snem i spokojnie temp. się utrzymuje taka jaka powinna byćSmile
Więc schładzasz wodę o 8 rano, kiedy po nocy i tak jest trochę chłodniejsza niż w środku dnia. Natomiast kiedy temperatura powietrza jest najgorsza - przed 14, woda się podgrzewa i nic na to nie poradzisz. Między 8 a 14 skok może być spory...
Kwestia jeszcze pojemności zbiornika.
Też tak kiedyś robiłam, woda nawet w dużej butelce topnieje szybko.

112 litrów
Ale akwa stoi na przeciwko okien
Rolety zasłoniete ale nic to nie dało i musze tak robić innej opcji nie ma
a buteleczki takie 2 litry i jest ok

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - mikczuk95 - 15.07.2010 12:42

Najlepiej jest mieć pokój z klimatyzacją inwerterową, lecz niestety to sporo kosztuje.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Kejdi - 15.07.2010 12:47

(15.07.2010 12:41)Silverrro napisał(a):  112 litrów
Co znaczy ok?
Napisałbyś może jakie masz temperatury w tym zbiorniku i ile stopni zbijasz w taki sposób. Tylko nie pisz, że panuje jedna stała temperatura, bo i tak Ci nie uwierzę Wink

Poza tym... masz welony?

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Silverrro - 15.07.2010 12:54

(15.07.2010 12:47)Kejdi napisał(a):  
(15.07.2010 12:41)Silverrro napisał(a):  112 litrów
Co znaczy ok?
Napisałbyś może jakie masz temperatury w tym zbiorniku i ile stopni zbijasz w taki sposób. Tylko nie pisz, że panuje jedna stała temperatura, bo i tak Ci nie uwierzę Wink

Poza tym... masz welony?

Stałej nie ma oczywista.
temp jest 24-25 wzrasta tak to 28 max
zbiłem od 30-31

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Twisted_Ted - 18.07.2010 00:30

Mam naprawde dobry sposob.
Jako ze u mnie w Akwa 54l bylo 30 stopni. To musialem zadzialac.

Z starego kompa, wykrecilem maly wentylatorek 12V, podpiałem do pradu (transformator na 12V oczywiscie) i zamontowalem go przy otworku przez ktorego sie rybku karmi. W ciagu 3 godzin temp spadala o 3 stopnie i w ciagu pieciu spadlo do 26 stopni. I w tym zakresie sie utrzymuje.

W nocy transformator daje na 8 V i jest cichy i rowniez temp zostaje stała.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - domina35 - 18.07.2010 22:23

Dziś wróciłam po 2 tyg.nieobecności i patrzę,a w akwa 29stopni.Wygląda na to,że wszystko jest ok,welony bardzo ruchliwe,roslinki się rozrosły a glony strasznie nie zaatakowały.Mam nadzieje,że temp. w akwarium spadnie.Na szczęście pogoda się zmieniła i jest chłodniej.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - kacperkrzyz - 19.07.2010 10:54

Twisted_Ted, sam stosuję wentylatory, jednak zanim zaczniesz je aż tak chwalić musisz wiedzieć że wentylator nie wydziela zimna...On po prostu wydmuchuje z pod pokrywy nagrzane przez oświetlenie powietrze.Więc jeżeli masz w pokoju 30*C to wentylator ci nawet do 29*C nie obniży, on po prostu nie wydziela zimna.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Martin988 - 31.12.2010 23:06

Są grzałki takie w których można regulować temperature

A są takie w których nie można
(18.07.2010 00:30)Twisted_Ted napisał(a):  Mam naprawde dobry sposob.
Jako ze u mnie w Akwa 54l bylo 30 stopni. To musialem zadzialac.

Z starego kompa, wykrecilem maly wentylatorek 12V, podpiałem do pradu (transformator na 12V oczywiscie) i zamontowalem go przy otworku przez ktorego sie rybku karmi. W ciagu 3 godzin temp spadala o 3 stopnie i w ciagu pieciu spadlo do 26 stopni. I w tym zakresie sie utrzymuje.

W nocy transformator daje na 8 V i jest cichy i rowniez temp zostaje stała.

Cena grzałki 37zł

Z regulatorem temperatury 80zł

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - sardynka123 - 12.03.2011 22:27

Znajdź jakiś ciemny kąt i rób podmiany częsteSmile

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - adam111213333 - 29.06.2011 23:59

z ta podmiana wody jest lipnie bo i tak w przeciagu godziny wzrosnie ja tak probowalem mam tez welony jak ktos wie niech napisze prosta recepte na to

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Yacek - 30.06.2011 00:33

(29.06.2011 23:59)adam111213333 napisał(a):  z ta podmiana wody jest lipnie bo i tak w przeciagu godziny wzrosnie ja tak probowalem mam tez welony jak ktos wie niech napisze prosta recepte na to

1. Pokrywa z włączonym oświetleniem grzeje niemiłosiernie. Przykryte 160 litrów ma u mnie koło 4 stopni więcej niż odkryta 50tka.
2. Worki z lodem zawsze się sprawdzają. Może nie tyle do samego worka pakuj lodu co do butelki z wodą i dopiero do aq.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - adam111213333 - 30.06.2011 11:03

no a z tą butelką z lodem moze z dwa max stopnie se obnizom ale czym większe akwa tym bardziej odporne na upaly

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Kondziu360 - 30.06.2011 11:29

Nie bardziej odporne na upały, tylko woda wolniej się nagrzewa...

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - mateusz15 - 10.07.2011 18:10

ja od kilku dni mam otwartą pokrywę i nic to nie daje butelki boje się wrzucać bo czytałem na innych forach że może to wywołać szok termiczny u ryb a tego bym nie chciał starego komputera też nie mam więc nie mogę zamontować wiatraków które tak podejrzewam że nic nie dają
proszę o pomoc bo mi rośliny się marnują w tej wodzie woda ma około 30 stopni chce obniżyć do 28 nie więcej nie mniej czyli około dwóch stopni brakuje mi do pełni szczęściaSmile.Proszę was o pomoc przy obniżeniu temperatury

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Dadario - 15.07.2011 13:57

Wbrew niektórym opinią co do obniżania temperatury wody w akwa przez wentylatorki, da sie to zrobić...czyli można obniżyć wentylatorkami temperaturę o więcej niż jest w pokoju.
Sposoby działania są dwa...
pierwszy przez usunięcie gorącego powietrza nagrzanego przez oświetlenie...to zwykle jest powód dużego wzrostu temperatury...temperatura spada stosunkowo szybko o kilka stopni(do poziomu temperatury pokoju)
następnie wchodzi 2-gi mechanizm, czyli oddawania ciepła przez parowanie...woda parując zabiera ze sobą dużą ilość ciepła, więc temperatura spada...porównałbym to do machania w powietrzu mokrą ręką, czy poceniu sie na wietrze...prawda że chłodniej??sposób dobry ale powolny, a dodatkowo czym niższa temperatura ma być to wymaga to większej wentylacji bo woda słabiej paruje...
pamiętajcie że czym większy zbiornik tym temperatura będzie sie zmieniała wolniej...taki"bufor". nie oczekujcie że po włączeniu wentylatorka na godzinę w 500L akwa temperatura spadnie o 5stopni...to wymaga czasu...ale ma to duży plus mianowicie lepiej znoszą to rybki...

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Thorgus - 24.08.2011 00:21

o rany

ja zrobię fotorelację jak zrobić DOBRE chłodzenie bo widać że nikt tu racji nie ma

w akwarium morskim jest to duży problem z którym sobie poradziłem

jak tylko będzie kasa na świetlówki to zrobię ^^

sekret polega na tym, że świetlówki to główny emiter ciepła
jeżeli zrobimy wentylację na wodę w moim przypadku 4 wiatraki wlotowe i 2 wylotowe to sam ruch powietrza spowoduje obniżenie temperatury o 5 stopni
jeżeli będzie chodzić 24/7
jeżeli wiatraki zostaną sztywno przymocowane tz. klej termo-topliwy plastikowy lub silikon akwarystyczny lub przybite a pomiędzy nimi będzie gąbka
to nie będzie go słychać

Jeżeli taki system się zastosuje nawet jeżeli w pomieszczeniu będzie 35 stopni [sprawdziłem] to temperatura w akwarium wyniesie MAX 27 stopni w przypadku 30 stopni [sprawdzone] wyniosła 24 stopnie

wszystko liczone w stopniach Celsjusza na termometrze JBL

Takie rozwiązanie wytwarza wiatr czyli strumień powietrza który skierowany na wodę nawet przy wysokiej temperaturze otoczenia potrafi obniży tą w akwarium

wszystko wytłumaczyłem chyba precyzyjnie ^^
jak się zastosuję potencjometr można regulować obroty wiatraków

do kosztów trzeba doliczyć grill lub siatkę zabezpieczającą żeby skacząca rybka nie uderzyła w łopatki wiatraka

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Tyberiusz - 25.08.2011 23:25

(31.12.2010 23:06)Martin988 napisał(a):  Są grzałki takie w których można regulować temperature

A są takie w których nie można

No są z termostatem, ale to działa w jedną stronę, zimną wodę podgrzeje do dajen temp, ale nie obniży z 30 powiedzmy do 26, bo to grzałka, a nie chłodnica Smile

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Lukaszbmw3 - 19.11.2011 23:50

wrzuć kostki lodu tylko nie za dużo ja tak robiłem bez grzałki osiągam 25 , a w lato dobiło mi do 32 kostki sprawdziły się świetnie

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - kacperkrzyz - 21.11.2011 20:17

Ja jestem ciekawy w jaki sposób wiatrak wytwarza chłód? Jeżeli temp wody i temp otoczenia ma 30*C to nie wiem jak można za pomocą ruchu powietrza zejść poniżej tych 30*C. Wentylatorem co najwyżej "wypompujesz" gorące powietrze, ale zrobi się chłodne.

Może to i działa, ale z prawami fizyki wydawało by się sprzeczne. Wentylatory przecież nie wytwarzają zimna.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - cinek1916 - 26.11.2011 20:34

(21.11.2011 20:17)kacperkrzyz napisał(a):  Ja jestem ciekawy w jaki sposób wiatrak wytwarza chłód? Jeżeli temp wody i temp otoczenia ma 30*C to nie wiem jak można za pomocą ruchu powietrza zejść poniżej tych 30*C. Wentylatorem co najwyżej "wypompujesz" gorące powietrze, ale zrobi się chłodne.

Może to i działa, ale z prawami fizyki wydawało by się sprzeczne. Wentylatory przecież nie wytwarzają zimna.

A właśnie, że działa. Woda parując ochładza się. Żadna nowość i tajemnica. Właśnie dlatego ludzie i nie tylko pocą się.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Malutki - 28.01.2012 18:41

wiatraki ochładzają to prawda.

Ale ja mam w lato stary sprawdzony sposób może trochę pracochłonny, ale jednak działa. Do akwarium wrzucam kostki lodu ok. 12 w południe ok. 1 lodu w sumie jest. To schładza akwarium o ok.2*C a ok. 15-16 wymieniam ok. 7-10% wody na lodowatą. Najzimniejszą jaka poleci z kranu ma ona ok. 2-5*C w zależności od temp na zewnątrz. Dzięki temu temp w akwarium schładza mi się o ok. 2*C i w sumie o ok. 3*C dzięki czemu w lato upały mam ok. 28*C w akwarium natomiast wieczorem gdy jest trochę chłodniej i mam otwarte okno, otwieram przykrywę to dużo pomaga 1godz wietrzenia to ok. 2-3*C w dół.

I tak można w miarę utrzymać temp. a przy mniejszych akwariach to jeszcze mniejszy problem, bo gdy np. do małego krewetkarium wrzucimy 1l lodu w kostakch, to woda o ok. 10*C się schłodzi więc nie ma problemu z utrzymaniem Smile

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - lufa555 - 27.05.2012 21:25

Dodam coś od siebie w związku, że lato tuż tuż. Widziałem ostatnio w Neonet lodówkę samochodową, która wg specyfikacji obniża temperaturę wewnątrz urządzenia o 15-20stopni od temperatury zewnętrznej.
Lodówka jest dość mała i działa na ogniwie Poitiera czy jakoś tak. Można przewiercić otwory w zbiorniku lodówki i przecisnąć węże od filtra ( sposób tylko dla akwariów z filtrem zewnętrznym ). Z pewnością nie obniży temperatury wody od razu ale jeśli mamy grzałkę to nawet jeśli temperatura spadnie poniżej zakładanej grzałka podniesie ją do optymalnej. Taka lodówka działa na gniazdo samochodowe a koszt wynosi około 160zł, czyli zdecydowanie mniej niż chłodziarki akwarystyczne.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - matisss - 01.07.2012 18:54

I się zaczęło w akwarium 27°C a optymalna temperatura, którą chcę utrzymać to 25°C.
Postanowiłem podłączyć bębelkownicę do filtra i podniosłem pokrywę.
Efekt to wzrost temperatury o 0.5°C Big Grin
Planuję jeszcze zrobić coś takiego:
spuścić wodę z akwa do butelki 2L, do lodówki i gdy sie schłodzi to wlać z powrotem. I tak w kółko.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Rafal90 - 12.07.2012 09:33

Mam problem z temperaturami, tzn. max mam 30 stopni, dzisiaj 28. Nie martwiłbym się, bo barwniaki, neonki czerwone, czy l168 w ogóle to nie rusza, tzn. cały czas są "ruchliwe" jak były, ale kiryski Panda padają dzień po dniu...z 5 kirysków, został mi jeden. One są tak podatne na temp?. Co mógłbym zrobić, tzn. jak dokładnie zainstalować np. wentylatory?. Z góry wielkie dzięki za pomoc i pozdrawiam.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Rafal90 - 12.07.2012 09:33

Mam problem z temperaturami, tzn. max mam 30 stopni, dzisiaj 28. Nie martwiłbym się, bo barwniaki, neonki czerwone, czy l168 w ogóle to nie rusza, tzn. cały czas są "ruchliwe" jak były, ale kiryski Panda padają dzień po dniu...z 5 kirysków, został mi jeden. One są tak podatne na temp?. Co mógłbym zrobić, tzn. jak dokładnie zainstalować np. wentylatory?. Z góry wielkie dzięki za pomoc i pozdrawiam.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - klosek - 12.07.2012 10:12

Ja miałem ten sam problem. Ale 3 4 h chłodzenia wentylatorem pokojowym średnica 20 cm i temp spadła o 4 stopnie

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Rafskix - 12.07.2012 14:26

1,5l butelki po wodzie mineralnej,do środka lejesz full wody,zakręcasz i do zamrażalnika.Jak już w środku zrobi się lód, to wstawiasz butelkę do akwarium.Można też ograniczyć świecenie w upalne dni.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Rafal90 - 12.07.2012 15:21

I tak już świece tylko po te minimum-czyli 8 godzin dziennie. Mogę jeszcze mniej, rośliny nie padną?. Dzięki za pomysł z butelką, sprawdze!.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - matisss - 12.07.2012 16:59

Ja świece po 12 i bezproblemowo 25°C Big Grin
Wystarczyło zamontować dwa chińskie wentylatory komputerowe w otworze od karmienia

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - klosek - 12.07.2012 18:06

U mnie sprawa z butelką nie działała( nie mroziłem ake wkładałem schłodzoną w lodówce) i co do mrożenia wody to po pierwsze nigdy nie do pełna butelki bo wystrzeli i zapapra zamrażalke po 2 to może być niebezpieczne dla ryb gdyby pod taka butelke podpłynęłą

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - misior.823 - 12.07.2012 18:37

(12.07.2012 16:59)matisss napisał(a):  Ja świece po 12 i bezproblemowo 25°C Big Grin
Wystarczyło zamontować dwa chińskie wentylatory komputerowe w otworze od karmienia

12 h? przesadzasz

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - matisss - 14.07.2012 20:19

(12.07.2012 18:06)klosek napisał(a):  U mnie sprawa z butelką nie działała( nie mroziłem ale wkładałem schłodzoną w lodówce) (...)
Mierzyłeś temperaturę wody w butelce przed wrzuceniem do akwarium?
Lodówka nie ochłodzi zbytnio wody.

(12.07.2012 18:06)klosek napisał(a):  (...) i co do mrożenia wody to po pierwsze nigdy nie do pełna butelki bo wystrzeli i zapapra zamrażalke po 2 to może być niebezpieczne dla ryb gdyby pod taka butelke podpłynęłą
  • nie pęknie ponieważ, taka butelka musi wytrzymać ciśnienie rzędu kilku atmosfer
  • jeżeli by pękła (w co wątpię bo sprawdzałem) to poza pęknięciem na butelce się nic nie stanie, bo lód się trzyma "kupy"
  • boisz się o ryby to ustaw butelkę tak żeby woda z filtra po niej przepływała lub wsadź ją do kotnika

(12.07.2012 18:37)misior.823 napisał(a):  
(12.07.2012 16:59)matisss napisał(a):  Ja świece po 12 i bezproblemowo 25°C Big Grin

12 h? przesadzasz
Niby czemu przesadzam
P.S. Sprawdziłem programator i jest od 8 do 21 więc 13 h Big Grin

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - Rafskix - 14.07.2012 22:39

Butelka nigdy mi nie pękła,rybom nic nie było,temperatura spadała o 1,5 stopnia po całej operacji (w akwa 112l) .

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - mirasxx - 28.07.2012 18:22

(14.07.2012 22:39)Rafskix napisał(a):  Butelka nigdy mi nie pękła,rybom nic nie było,temperatura spadała o 1,5 stopnia po całej operacji (w akwa 112l) .

Najprostszym rozwiązaniem jest zamontowanie wentylatora w pierwszym otworze do karmienia i otwarcie drugiego.
Kiedyś w to nie wierzyłem dopóki nie sprawdziłem na żywym organiźmie.
Z mojego akwa 220L odparowuje ok.6L wody przy włączonym wentylatorze
przez 6 godz. ale temperatura spada ok.2 st C poniżej temperatury otoczenia. Oczywiście oświetlenie włączone codziennie po 12 godz.
Wentylator wykorzystany od chłodzenia starego procesora średnicy 8 cm 12V
Pracuje na 7V bo na 12V robił za dużo hałasu.

Pozdrawiam

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - mirasxx - 30.07.2012 10:26

(12.07.2012 09:33)Rafal90 napisał(a):  Mam problem z temperaturami, tzn. max mam 30 stopni, dzisiaj 28. Nie martwiłbym się, bo barwniaki, neonki czerwone, czy l168 w ogóle to nie rusza, tzn. cały czas są "ruchliwe" jak były, ale kiryski Panda padają dzień po dniu...z 5 kirysków, został mi jeden. One są tak podatne na temp?. Co mógłbym zrobić, tzn. jak dokładnie zainstalować np. wentylatory?. Z góry wielkie dzięki za pomoc i pozdrawiam.

Najprostsze i skuteczne rozwiązanie to wentylator umieszczony w otworze od karmienia a drugi otwór otwarty lub tak żeby powietrze dość szybko przepływało nad powierzchnią wody. Woda schłodzi się max. ok 2-3 st.C
poniżej temperatury otoczenia w jakim stoi akwa.Smile

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - klosek - 31.07.2012 21:57

jak u mnie jest powyzej 28 stopni to na pare godzin właczam zwykły pokojowy wentylator i temperatura bez problemu spada do 24 25 stopni [/align]

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - mirasxx - 02.08.2012 18:32

(31.07.2012 21:57)klosek napisał(a):  jak u mnie jest powyzej 28 stopni to na pare godzin właczam zwykły pokojowy wentylator i temperatura bez problemu spada do 24 25 stopni [/align]

Przyjacielu, w tym momencie zabiłeś wszystkich producentów klimatyzatorówBig Grin

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - justyna210199019 - 02.08.2012 19:03

U nas w 240l sprawdza się mrożenie 5-litrowych butelek wody - jedna bańka schładza wodę o 1-2stopnie, do tego mamy zamontowane wiatraczki komputerowe, które tą temperaturę utrzymują...

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - klosek - 04.08.2012 09:31

(02.08.2012 18:32)mirasxx napisał(a):  
(31.07.2012 21:57)klosek napisał(a):  jak u mnie jest powyzej 28 stopni to na pare godzin właczam zwykły pokojowy wentylator i temperatura bez problemu spada do 24 25 stopni [/align]

Przyjacielu, w tym momencie zabiłeś wszystkich producentów klimatyzatorówBig Grin

Ważne że działa jak należy bo po co kase wydawaćBig Grin

(02.08.2012 19:03)justyna210199019 napisał(a):  U nas w 240l sprawdza się mrożenie 5-litrowych butelek wody - jedna bańka schładza wodę o 1-2stopnie, do tego mamy zamontowane wiatraczki komputerowe, które tą temperaturę utrzymują...

Tak to można przemrozić ryby jeżeli podpłynie do takiej butelki

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - czak1 - 04.08.2012 21:12

(04.08.2012 09:31)klosek napisał(a):  

oto moje chłodzenie wody w upalne dni

(02.08.2012 19:03)justyna210199019 napisał(a):  U nas w 240l sprawdza się mrożenie 5-litrowych butelek wody - jedna bańka schładza wodę o 1-2stopnie, do tego mamy zamontowane wiatraczki komputerowe, które tą temperaturę utrzymują...

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - justyna210199019 - 04.08.2012 22:22

Jakoś jeszcze żyją i mają się dobrze. Butelka nie mrozi wody ani tym bardziej ryb, lecz ją schładza.

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - mirasxx - 05.08.2012 09:09

(04.08.2012 21:12)czak1 napisał(a):  
(04.08.2012 09:31)klosek napisał(a):  

oto moje chłodzenie wody w upalne dni

Wentylator masz zamontowany pod pokrywą. Czy podczas jego pracy(w upalne dni) pokrywę podnosisz do góry?

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - klosek - 05.08.2012 12:50

jak już temperatura jest za wysoka to ściagam pokrywe i włączam wentylator najczesciej robie tak w nocy wiec temperatura jak w naturze spada po zgaśnieciu swiatła

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - aniaz1 - 06.12.2012 21:12

Spróbuj Powrzucać kostki lodu

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - bartek98 - 10.06.2013 18:54

Jak myślicie czy przyłożenie do tylnej ściany od strony zewnętrznej kostek lodu razem z opakowaniem pomoże!?

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - klosek - 10.06.2013 23:09

oczywiście że nie

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - bartek98 - 11.06.2013 17:05

Czemu ?????

RE: Zbyt wysoka temperatura wody dla welonów i innych ryb / obniżanie temperatury - oskar777 - 11.06.2013 17:18

Kurcze człowieku weź te kostki i sobie zobacz jaki przyniesie to efekt. Po co o to pytasz zamiast spróbować samemu i dać znać innym jak to się sprawdza. Efekt pewnie nie będzie się zbytnio różnił od przyłożenia mokrej szmaty bo woda parując odbiera duże ilości energii cieplnej. Masz tu temat na 15 stron i nawet nie muszę go przeglądać żeby wiedzieć, że na pewno są tu opisane bardziej wydajne metody.