Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
Filtracja do 450l - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Sprzęt w akwarium (/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Forum: Sprzęt (/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Temat: Filtracja do 450l (/showthread.php?tid=40367)

Filtracja do 450l - RoQi - 21.11.2017 21:52

Moi drodzy,

Plan zakładania nowego akwarium 150x50x60 wchodzi w kolejne, decydujące już etapy. Chcę wszystko zaplanować jak najwcześniej aby jak najwcześniej zacząć etap realizacji.

Jednym z najważniejszych tematów jest filtracja. Pytanie jest bardziej ogólne odnośnie samego podziału filtracji, choć i rady co do wyborów jak najbardziej też wskazane.

Zarys planu mam taki:
1. Filtr podżwirowy, podłączony do filtra zewnętrznego i filtracją mechaniczną o zróżnicowanej strukturze. Tu wykorzystam najprawdopodobniej Aquael Asap 1600.

2. Filtr kubełkowy biologiczny z prefiltrem gąbkowym w osobnym pojemniku, w samym kubełku tylko biologia/chemia.

3. Dodatkowy filtr kubełkowy - mechaniczny.

4. Jakiś cyrkulator wewnątrz akwarium.

Sprzęt chcę skompletować z pośród następujących sprzętów:

JBL E1501
Aquael Asap 1600
Aquael Unimax 700 (choć zużycie prądu mmnie trochę od niego odstrasza)
Tetra EX 1200Plus
Hydor Profesional 600

lub

zewnętrzna pompa cyrkulacyjna i do tego jakiś kubełek (lub dwa) DIY

tudzież filtracja za pomocą kilku korpusów narurowych 10" ustawionych w szeregu
pompy jakie mam na oku to: Aqua Nova N-RMC 2000-7000.
Taki zestaw wyjdzie chyba najtaniej, pytanie tylko czy zdało by to egzamin w przypadku takiego baniaka. Pytanie czy w takim przypadku lepiej zastosować jedną pompę np. 7000l/h i podłączyć ją do wszystkich punktów poboru brudnej wody (obecnie w planie 4 pkt do filtra podżwirowego i 2 punkty w toni wody, wyrzut wody przez dwie deszczownice umieszczone po obu stronach.

Czy taka filtracja będzie odpowiednia? Pewnie najwiecej kontrowersji wzbudzi podżwirowy, w sumie sam mam do niego najwięcej wątpliwości, bo jeszcze nigdy nie stosowałem. Chcę go zastosować, gdyż 50-70% obsady będą stanowiły gupiki.

Z innej beczki to czy przy zastosowaniu filtra podżwirowego da się sadzić mech w formie trawnika?

RE: Filtracja do 450l - RoQi - 28.12.2017 21:02

Widzę kompletny brak zainteresowania tematem...Ciekawi mnie czemu... Trochę to smutne...

Ale nie poddaje się i opisuję dalsze etapy.

Niestety przez wzgląd na finanse, nadal jestem na etapie wybierania sprzętu ale dzięki temu przynajmniej mam czas na dokładne reserch.

Póki co zakupiłem akwarium pomocnicze 72l brutto wraz z osprzętem, które mam nadzieję urochomić z początkiem stycznia.

Do głównego zbiornika jako uzupełnienie filtracji, napowietrzanie myślę zastosować 1-2 filtry kaskadowe ale chcę je umieścić na tylnej ścianie zbiornika, dlatego raczej fzn-3 raczej odpada przez swoją głębokość, choć fajnie by było jak by ktoś z Was napisał ile dokładnie wystaje ten filtr poza krawędź zewnętrzną szyby na której jest zamontowany. Producent podaje raczej całkowitą głębokość urządzenia. W innym wypadku wezmę linijkę i pójdę do jakiegoś sprzedawcy sprawdzić.

Po reserchu na oku mam takie urządzenia:
ISTA I-853
filtr super slim z oferty trzmiel.com.pl z allegro. Faworyt bo ma tylko 5cm głębokości.

Co myślicie?