Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
Ceramika czy keramzyt - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Akwarium (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Szybkie pytanie, Szybka odpowiedź (/forumdisplay.php?fid=61)
+--- Temat: Ceramika czy keramzyt (/showthread.php?tid=40348)


Ceramika czy keramzyt - Maverik4231 - 03.09.2017 10:28

Witam.

Co lepsze w filtrze, keramzyt czy ceramika? Poczytałem dosyć dużo o jednym i drugim. Zdania są tak podzielone że nie mam pojęcia co lepsze. Nie wiem ile jest prawdy w tym że keramzyt ma dużo więcej porów, co za tym idzie dużo większą powierzchnię na której mogą osiadać bakterie nitryfikacyjne. Podobno w ceramice, osiadają tylko na powierzchni, natomiast w keramzycie, ze względu na liczne i głębokie pory, w sumie keramzyt unosi się na wodzie, może osiąść dużo więcej bakterii. Podobno jednym zatwardza wodę, innym nie zmienia parametrów. Gdyby mi zatwardził wodę w planowanej Tanganice, to czemu nie, dla mnie bomba. Smile

Ktoś pisał o tym że podnosi PH, tylko nie napisał jakie było bazowe PH wody do której wrzucał keramzyt. Jeśli miał wodę poniżej 6 stopni, to wszystko o odczynie nawet obojętnym 7 stopni, podniesie PH. Jak dużo podnosi PH i czy nie wydziela szkodliwych związków?

Ze względu na dostępność, zalety i cenę, keramzyt jest dużo lepszym wkładem filtracyjnym niż ceramika. Przynajmniej czysto hipotetycznie.

Pytanie do was, czy warto wrzucić keramzyt do filtra?