Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
Projekt akwarium 1260l - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Akwarium (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Akwarystyka ogólnie (/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Temat: Projekt akwarium 1260l (/showthread.php?tid=40152)

Projekt akwarium 1260l - lukast1983 - 11.04.2016 22:30

Witam.
Jak w temacie zabieram się za budowę akwarium o wymiarach 300x60(h)x70. Myślałem, ze po przeczytaniu tony książek, zapoznaniu się z masa wiedzy na forach i troszku własnemu doświadczeniu, sam dam sobie rade....jednak moje myślenie szybko zostało skorygowane. Jeżeli ktoś ma jakaś wiedzę, doświadczenie w zakładaniu takiej wielkości zbiornika to bardzo bym prosił aby podzielili się nia w tym wątku. Niektóre etapy zakładania akwarium, jak np podłoże, juz przetestowałem w swoich poprzednich zbiornikach wiec raczej ni podlegaja zmianie, chyba ze ktoś ma jakiś lepszy pomysł :wink: Każdy pomysł, uwaga, krytyka będzie mile widziana.

Aktualnie jestem na etapie przygotowywania pokoju pod w/w akwarium.

Zalożenia/ tak jak ja to widzę ;

Stelarz; metalowy, o wysokości ok 80 cm (może 90). Zależy mi na tym aby wygodnie można go było oglądać na siedząco i na stojąco. Do różnego rodzaju prac sprzątających czy korekcyjnych w zbiorniku bede używał małego podestu wiec wysokość całości mi nie straszna Wink

Akwarium; jak juz mówiłem 300x60x70, przód opty white (jeśli cena mnie nie powali), z kominem w rogu zbiornika. Nad wymiarem komina się nie zastanwaiałem. Myslę, ze budowniczy akwarium coś podpowie. Przednia szyba będzie miała paski na gorze i na dole by zasłonić część podłoża i ewentualne wachania stanu wody.

Filtracja; hydroponiczna, korytko zamocowane na stale, na scianie z tylu, nad akwarium. Wodę będzie pompowała pompa do wody. Modelu jeszcze nie jestem pewny ale o kilku czytałem dobre opinie wiec pewnie zadecyduje dostepność w okolicy.

Oświetlenie; 6 belek, 150cm, power led o łącznej mocy 360W. Nigdy nie mialem z takim oświetlenie do czynienia wiec się okaże czy dobrze wybrałem. Spotkałem się z podobna ilością pozytywnych opinii co i negatywnych wiec wszystko się okaże "w praniu". Ja zdecydowałem się ze względu na koszta utrzymania.

Podłoże; glina wymieszana z torfem, przykryta odpowiednia warstwa czarnego, drobnoziarnistego żwirku, takiego jaki uda mi się dostać.

Obsada/ biotop; Ameryka Poludniowa - amazonka i dorzecza, chciałbym moc trzymać w tym zbiorniku tyle par/ haremów pielęgniczek ile się tylko da :mrgreen: Uwielbiam te rybki! Zbiornik będzie "zielony" z mnóstwem kryjówek, obrośniętych korzeni, kokosów i kamiennych jaskiń. Do tej pory sprawdzało mi się to w 450l to i teraz powinno :wink:

Jak juz pisałem, każda uwaga, spostrzeżenie, link do artykułu, tematu będzie mile widziany i bede za niego bardzo wdzięczny!

RE: Projekt akwarium 1260l - slawek1920 - 23.04.2016 11:27

Muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem planu Wink Niestety nie pomogę w żaden sposób Sad
Będę czekał na efekty. Wink
Powodzenia.

RE: Projekt akwarium 1260l - Maruszka - 13.06.2016 14:38

Plan super, brzmi bardzo obeicująco. Kiedy jakies zdjęcia cz coś?

RE: Projekt akwarium 1260l - lukast1983 - 06.02.2017 21:07

Mala aktualizacja Wink

Rozmair akwarium troszku sie zmienil. Teraz bedzie 350x80x60h. Stelaz juz jest gotow (na zdjeciach w trakcie zabudowy, w celu wkomponowania go w pokoj Wink

Do tego sump 100x50x50.
Akwarium z sumpem ma byc montowane koncem marca, wiec po wszystki postaram sie wsadzic nowe zdjecia Wink

RE: Projekt akwarium 1260l - Ollie - 07.11.2017 12:51

Naprawdę wygląda to solidnie, ciekaw jestem jak to się prezentuje teraz. Lubisz majsterkować najwidoczniej, bo to jest wykonane bardzo starannie. Ja może też bym się zabrał za taką budowę, ale moja żona ma trochę inne poczucie estetyki i jej się bardziej podobają gotowe produkty ze sklepu. Chociaż nie jest tak źle oglądałem ostatnio tutaj szafki https://www.plantica.pl/produkty/akwaria-zestawy/szafki-akwarystyczne i faktycznie są całkiem nieźle zaprojektowane i wydają się być praktyczne - a to jest bardzo ważne Wink