Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
[200 L] Ameryka Południowa - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Akwarium (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Galeria (/forumdisplay.php?fid=6)
+---- Forum: Zdjęcia akwariów (/forumdisplay.php?fid=18)
+---- Temat: [200 L] Ameryka Południowa (/showthread.php?tid=39616)

[200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 30.05.2015 12:52

Prezentuję moje nowe 200 L (przesiadka z poprzedniego 125). W założeniu chciałem stworzyć konkretny biotop rzeki Tapajos w Brazylii, ale ze względu na różnice w występowaniu ryb i roślin (trudność w znalezieniu i ceny), postanowiłem bardziej uogólnić na akwarium CW Amazonki.
[attachment=23120]
Parametry

Temperatura – 25 C
Parametry Rio Tapajos PH 6,7 - 7,6Temp 28-31

GH – 6.6
KH - 6
PH - 6.8
NO3 – 10 - 20

Wyposażenie i życie jak następuje.

Piasek (playsand Argos) + czarny bazalt + kulki gliniane
Korzenie Azalea + bogwood
Liście Ketapang
Filtracja – Fluval 206 + mała kaskada
Grzałka – 100 W Termostat
Światło – 2 x 30 W T8 / Nowe Quad Odyssey 4x39 W T5

Flora:

Valissneria
Echinodorus bleheri
Echinodorus ozelot Red
Cabomba caroliniana
Cabomba furcata
Bacopa caroliniana
Riccia
Ludwigia inclinata

Fauna

Neon czerwony 30 +
Kirys wenezuelski (czarny) 6
Otosek 6
Leopard frog pleco L134 1
Skalar 6
Ramirezy 2 (z poprzedniego baniaka, staram się sprzedać)
Kirys i L134

RE: [200 L] Ameryka Południowa - rafik - 30.05.2015 14:17

Super korzonek.Baniaczek ogólnie na plus.
Skalary chyba zredukujesz bo 6 w 200l to za dużo.
No i ten glonek Smile

RE: [200 L] Ameryka Południowa - janosik - 30.05.2015 14:30

Ladnie prezentujace sie akwa. Duzy plus.Cool

Tak przy okazji, nie zebym krytykowal, ale za korzeniem przydala by sie jakas szerokolistna roslina aby zakryc widok wlotu filtra i rurki.
Wiadomo ze ciezko zakamuflowac osprzet, ale kamuflaz dodaje uroku akwa, a i skalary lubia wlasnie szerokie liscie i korzenie.
Stworza tam sobie swoj rewir i neonki beda bezpieczniejsze w pozostalej czesci akwa, zwlaszcza gdyby doszlo do tarla skalarow, a sadzac po parametrach wody to potrzeba jedynie poczekac na dojzalosc rozrodcza twoich skalarow i po ktorejs podmianie wody mozesz sie spodziewac przychowku. :-)

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Maverik4231 - 30.05.2015 20:07

Super akwa.

Tak jak mówi janosik, dorzuć coś za korzeń. Może coś nurzańca? Masz roślinkę z ameryki, z długimi liśćmi za nieduże pieniądze. ;]

Czekam na zdjęcia jak żabienice podrosną ;]

Używasz jakieś nawozy?

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 30.05.2015 21:04

Dzięki za miłe słowa, myślę jeszcze jak zagospodarować tą lewą stronę, znalazłem na ebayu czerwonego nurzańca, zastanawiam się Smile Może obsadzę korzeń czymś. Tam jest za mało żwiru na ukorzeniające się rośliny. Nie chcę też zasłonić wlotu całkowicie, bo jednak ma wciągać syf Smile
Tak, skalarów będzie mniej z pewnością. Doszły dosłownie wczoraj, a wolałem żeby było ich więcej na początku.
Żeby tylko ten glonojad wychodził w dzień, to byłoby super Smile
Nawoże tylko żelazem i CO2 w płynie. Za jakiś czas zaczne pewnie podawać potas. Żabienice wypuszczają liśc dziennie, więc długo nie trzeba będzie czekać Smile
Aha, akwarium zalane na początku maja jakoś.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Maverik4231 - 30.05.2015 22:17

Czerwony nurzaniec? Pierwsze słyszę. Możesz podesłać link? ;]
Zaciekawiło mnie to. ;]

RE: [200 L] Ameryka Południowa - janosik - 31.05.2015 10:51

(30.05.2015 21:04)Kelvezu napisał(a):  Może obsadzę korzeń czymś. Tam jest za mało żwiru na ukorzeniające się rośliny. Nie chcę też zasłonić wlotu całkowicie, bo jednak ma wciągać syf Smile

Jesli filtr ma wyciagac syf to powinien byc blizej dna a tym samym liscie rosliny nie beda go blokowaly.
Przy okazji, ssanie na filtrze tuz przy korzeniach rosliny naciagnie do nich wiecej naturalnego nawozu. Wiekszosc roslin wcale nie potrzebuje podloza, wystarcza im woda i skladniki odzywcze, trzeba jedynie zapewnic warunki w ktorych korzenie nie beda ciagle uszkadzane i roslina nie wyplywala.
dobrze zdaja egzamin wlokna jutowe pod korzeniem przysypanym zwirkiem, jak kozenie rozrosna sie przeplatajac sie z wloknami to ciezko wyciagnac taka rosline. Bedzie jak wrosnieta w szeroka siatke.
Czerwone rosliny sa jak najbardziej wskazane, bo robia wizualnie brazowo czerwony odcien wody, a wlasnie taki jest w srodowisku skalarow, tzw. "black water" czyli cos jak "woda torfowa".

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Mmarcin - 31.05.2015 22:19

Akwarium super - pozazdrościć...

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 02.06.2015 23:50

Czekam tylko jeszcze aż Piczu i Tole się wypowiedzą. Zależy mi na waszej opinii, troche wiecie o Ameryce.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - fishmen - 03.06.2015 00:32

-zakryj filtr z lewej strony wysokimi roslinami,
-korzeń daj bardziej na środek

no i glonek wymiata

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Tole - 04.06.2015 17:03

Mi się podoba- roślinki trochę podrosną zasłonią sprzęt i będzie pięknie.

Z obsadą jak piszesz porządek zrobisz więc jest ok

Ja bym jeszcze korzonków wstawił - jeden po prawej lub dwa małe środek i prawa ale to tylko wizja każdy ma swoją

Parametrów nie ma się co czepiać.

Filtry dają radę ?

A i oświetlenie może okazać ciut przy małe jeśli zamierzasz mieć dużo roślin - najlepiej będzie jak pokażesz akwa przy pierwszej przycince będzie wiadomo jak to sobie obmyśliłeś

I tyle Big Grin

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Piczu14 - 04.06.2015 23:28

(30.05.2015 21:04)Kelvezu napisał(a):  Nawoże tylko żelazem i CO2 w płynie. Za jakiś czas zaczne pewnie podawać potas.

Trochę zrobiłeś błąd, bo potas powinno podawać się od początku, a dopiero potem resztę. Nie zwlekaj więc z podawaniem go.

(31.05.2015 10:51)janosik napisał(a):  Czerwone rosliny sa jak najbardziej wskazane, bo robia wizualnie brazowo czerwony odcien wody, a wlasnie taki jest w srodowisku skalarow, tzw. "black water" czyli cos jak "woda torfowa".

Skalary nie żyją tylko w BW, a tam na pewno nie ma czerwonych roślin. Owszem, ładnie by się prezentowały, ale większość z nich wymaga mocnego oświetlenia co nie idzie w parze z większością ryb, szczególnie neonami.

Temperaturę możesz podnieść spokojnie do 26-27 stopni, ale może zostać i taka jak masz. Poza tym do niczego chyba więcej nie ma się co czepiać. Możesz wrzucić na dno trochę szyszek olchowych, co poprawi efekt wizualny i wprowadzi do wody trochę garbników.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 05.06.2015 18:20

Dzięki, oświetlenie przyszło z pokrywą i jest koszmarne co najmniej, żółte światło, świetlówki dosyć stare. Do wymiany w najbliższym czasie. Dzięki za wskazówkę z potasem, zaopatrzę się.
Kiepski czas na zbieranie szyszek, mam liście ketapang, efekt podobny i ryby je kochają, szczególnie otosy i kirysy. I nie barwią mocno wody.
Czasem mam wrażenie że janosik kopiuje skądś te wpisy. Jest napisane że akwarium CW a nie BW.
Łatwiej mi utrzymać 25 stopni, grzałka ma tylko 100 W, ale spokojnie wystarcza i nie ciągnie prądu. Założyłem ostatnio jeszcze morskie i musze trochę przyoszczędzić.

Aha, i jeszcze zwracam honor odnośnie kirysków i piasku. Bez piasku nie ma co brać tych rybek, nigdy nie zaobserwuje się tych wszystkich fajnych zachowań. I przekopywania.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Maverik4231 - 05.06.2015 18:23

Dorzucę tylko że kiryski czyszczą sobie skrzela piaskiem, więc dobrze je trzymać na piasku. ;]

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Piczu14 - 05.06.2015 18:25

Ale piasek jest, więc wszystko gra Smile

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Maverik4231 - 05.06.2015 18:26

No tak. To nie było zalecenie jako takie, tylko ciekawostka. ;]

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 05.06.2015 20:13

Ja zalecam, różnica jest kolosalna dla ryb, to samo liście.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - janosik - 05.06.2015 20:32

(05.06.2015 18:20)Kelvezu napisał(a):  Kiepski czas na zbieranie szyszek, mam liście ketapang, efekt podobny i ryby je kochają, szczególnie otosy i kirysy. I nie barwią mocno wody.
Czasem mam wrażenie że janosik kopiuje skądś te wpisy. Jest napisane że akwarium CW a nie BW.

Z kad wiesz? :-)
Wszystkie kopiuje z "word-a". :-)

Co do roznicy miedzy CW, a BW to moze mi objasnisz?
Bo z tego co wiem to roznica polega jedynie na dodatku sporej ilosci swiezej wody deszczowej i z BW powstaje CW, nic poza tym.
Chyba ze miales na mysli WW (white water) to tak, roznica jest kolosalna, ale skalary w takiej nie zyja i nigdy nie beda w naturze.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Piczu14 - 05.06.2015 20:54

Oczywiście, że się różnią: roślinnością, parametrami wody (szczególnie pH), zamieszkującymi zwierzętami (tutaj akurat jest część wspólna).
Oczywiście nie w każdym miejscu BW będą identyczne parametry, tak samo CW. Te biotopy jednak różnią się od siebie i to bez dwóch zdań.

W CW woda jest miękka, pH w granicach 6-7, żyzne podłoże, bujna roślinność.
BW to bardzo często woda o twardościach bliskich zeru, pH w niektórych ciekach leśnych spada do 3.5 (sporo gatunków apisto z tych miejsc pochodzi), bardzo mało substancji odżywczych dla roślin, bardzo mało samych roślin.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 05.06.2015 22:59

Zgadzam sie Piczu. CW to głównie. Czytaj to będziesz wiedział Smile

RE: [200 L] Ameryka Południowa - janosik - 06.06.2015 08:40

Wiec moze posiagnijmy ten temat dalej.
Dlaczego wiele z ryb wedruje miedzy tymi biotopami, kiedy i dlaczego, oraz dzieki czemu sa w stanie wedrowki takie uskutecznic? :-)

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Piczu14 - 06.06.2015 10:56

Możesz podać przykłady wędrówek? Poza tym napisałem, że są gatunki wspólne dla obu biotopów. Są też jednak ryby, które nie ruszają się ze swoich, jak choćby niektóre apisto czy ramirezy.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - janosik - 06.06.2015 15:12

Ja bym to okreslil innaczej, jest to jedna i ta sama woda, ale ma zmienne warunki lokalne na calym dorzeczu, od zrodel do ujscia.
W porze deszczowej roznice zanikaja.
Ogolnie, to jest to jedynie kwestia klasyfikacji, a nie roznic.
Tak jak na strumieniu z CW, beda nisze BW, tak samo nizej biegu bedzie BW z niszani CW.
Przy klasyfikacjach nie mozna rozdzielac biotopow w polaczonych wodach biezacych w ten sposob, aby nizszy poziom w klasyfikacji byl dzielony na kilka takich ktore sa wyzsze, co robione jest przez wielu, nawet biologow. To tak jakby twierdzic ze w obrebie jednej odmiany bedzie kilka gatunkow. :-) A jest odwrotnie, w jednym gatunku moze byc kilka odmian.
W wodach stojacych (miedzy wodami stojacymi) ofszem mozna by tak dzielic, ale w Amazonii takie sa rzadkoscia.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Piczu14 - 06.06.2015 17:09

Owszem, to ta sama woda. Ta sama woda jest też w Malawi oraz morzach i oceanach. H2O to H2O i nic tego nie zmieni.
Lubisz podważać stwierdzenia, którymi posługują się naukowcy, jak wymieniłeś nawet biolodzy, a sam nic oprócz wprowadzania swoich teorii nie pokazałeś. Wody biegnące z różnych źródeł, przez różne tereny będą miały różne parametry aż do połączenia dwóch cieków. Nie bez powodu BW są brązowe, bardziej kwaśne niż CW.
Twierdzisz też, że w połączonych wodach płynących nie można wyróżnić biotopów. Na przestrzeni kilkuset km zmienią się parametry wody, całe jej otoczenie, a więc biotop. Razem z rzeką przeważnie zmienia się też biocenoza, czyli cały ekosystem.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - janosik - 06.06.2015 18:53

Teraz to juz skrajnie podchodzisz do tematu, nie chodzi o H2O tylko o to co robi wode BW.
Sa to skladniki w niej zawarte, nie kolor i wcale nie musi byc az tak kwasna aby nosic miano BW. color to tylko znak rozpoznawczy skrajnie nasyconej garbnikami i kwasnej BW.
Wody u zrodel, zwykle w gorzystym terenie to WW, a nizej to sie zmienia w zaleznosci od por deszczowych i suchych. W zastoiskach tworzy sie BW, a powodzie wyplukuja ja i przez jakis czas wyglada jak CW, ale ze skladnikami BW.
Na calej zlewni Amazonki zmienia sie jedynie stezenie skladnikow BW, najmniej u zrodel, i coraz wiecej w dol rzek.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Piczu14 - 06.06.2015 18:58

CW ze składnikami BW? BW to woda bardziej jałowa, niż CW więc chyba na odwrót. Tak jak napisałem, podczas biegu rzeki jej parametry mogą się od siebie różnić, więc poprawne jest odróżnianie od siebie BW od CW, ponieważ te biotopy najnormalniej w świecie się od siebie różnią. Ja nie widzę w nich większego podobieństwa. Co do pH napisałem, że w niektórych leśnych strumieniach tak nisko schodzi, a nie we wszystkich BW.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 06.06.2015 19:13

I dlatego właśnie robimy akwarium o konkretnym biotopie. Nie mamy możliwości ani potrzeby symulowania pór roku w akwarium. Wybieramy zestaw parametrów wody w penym miejscu i tego się trzymamy.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - janosik - 06.06.2015 19:14

Wiec w takim razie powinna byc jakas granica miedzy BW a CW, ale takiej nie ma. Zmienia sie tylko intensywnosc nasycenia skladnikami BW.
Jak pisalem wczesniej, w terenach gorzystych prad wody jest zbyt silny a woda pieni sie przelewajac przez kamienie (z tad nazwa WW), aby skalary w niej zyly, a nizej, na spokojniejszym przeplywie woda juz nabiera garbnikow i nie jest juz ani WW, ani CW, tylko BW mimo ze nie ma jeszcze wyraznego koloru.
Wiekszosc wod amazonki ma odczyn kwasny, a to od tego ze krople deszczu splywajac z lisci drzew nabieraja ladunku dajacego jej odczyn kwasny.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Piczu14 - 06.06.2015 19:22

Woda BW to woda bardziej kwaśna, prawie jałowa, o dużej zawartości garbników. CW to woda nieco bardziej twarda, aczkolwiek nadal miękka, mniej kwaśna, o większej ilości związków odżywczych dla roślin, o dużej ilości samej flory. BW nie zawdzięcza swoich parametrów wodzie kapiącej z liści, tylko terenom przez jakie przepływa, czyli grunty o małej zawartości skał zatwardzających wodę, za to o dużej ilości torfowisk. CW to głównie roślinność, przejrzysta woda. BW to korzenie, miejscami gruba warstwa butwiejących liści, za to roślin ciężko tam szukać.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 07.06.2015 22:46

Skalary zaczęły trochę się ganiać, nie widzę jeszcze żadnych wyodrębnionych par czy terytoriów. Powinienem już zacząć myśleć o rozdzieleniu, czy to raczej normalne. Przepychanki trochę szczypania. Żadna ryba nie jest jeszcze pokiereszowana albo zagoniona w kąt. 6 skalarów, młodziaki, jakieś 4-5 cm wysokości. W akwarium są trochę ponad tydzień.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - rafik - 08.06.2015 09:36

(07.06.2015 22:46)Kelvezu napisał(a):  Skalary zaczęły trochę się ganiać, nie widzę jeszcze żadnych wyodrębnionych par czy terytoriów. Powinienem już zacząć myśleć o rozdzieleniu, czy to raczej normalne. Przepychanki trochę szczypania. Żadna ryba nie jest jeszcze pokiereszowana albo zagoniona w kąt. 6 skalarów, młodziaki, jakieś 4-5 cm wysokości. W akwarium są trochę ponad tydzień.
Poczekaj jeszcze.Niedługo już zaczną się dobierać wtedy zostaw sobie najładniejszą parę.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - janosik - 08.06.2015 10:35

(07.06.2015 22:46)Kelvezu napisał(a):  Skalary zaczęły trochę się ganiać, nie widzę jeszcze żadnych wyodrębnionych par czy terytoriów. Powinienem już zacząć myśleć o rozdzieleniu, czy to raczej normalne. Przepychanki trochę szczypania. Żadna ryba nie jest jeszcze pokiereszowana albo zagoniona w kąt. 6 skalarów, młodziaki, jakieś 4-5 cm wysokości. W akwarium są trochę ponad tydzień.

4-5cm to stanowczo za male na tarlo. 8cm to juz predzej.
Za 3-4 mies moze sie dobiora w pary jesli sa to samce i samice.
Przy takim rozmiarze akwa nie musisz ich rozdzielac, znajda sobie oddzielne rewiry.
Pierwsze 2-3 tarla (wyleg ) zazwyczaj, choc nie zawsze, ale sa nieudane.
Aby skutecznie doprowadzac do tarla i w przez ciebie okreslonym czasie, a nie z przypadku, bedziesz musial wrocic do tematu BW i CW, moze przy okazji zrozumiesz o czym pisalem. :-)
Przy pierwszych tarlach mlodych skalarow dosc czesto trafiaja sie "pary" 3 sztuk :-) ale zwykle tarla takich par koncza sie fiaskiem.
Jak juz bedziesz mial pewnosc ze dobrana para (2 sztuki od roznych dostawcow) szykuje sie do tarla, to pozwalasz im na tarlo w ogolnym akwa (przeznaczasz tarlo na straty) i wtedy po pierwszym tarle przekladasz je do oddzielnego akwa w celu poprawienia ich kondycji zywym, lub mrozonym pokarmem co podwyzsza jakosc skladanej ikry i przezywalnosc narybku.
Pozniej pozostaje tylko manipulacja skladem wody i masz tarlo na zadanie, kiedy chcesz, oczywiscie w odpowiednich odstepach czasowych na ponowne "kondycjonowanie" ryb zywym, lub mrozonym pokarmem.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Maverik4231 - 08.06.2015 10:55

To normalnie, jak w każdym stadzie. Walczą o to który z nich będzie numerem jeden. Tongue Raczej nic im nie będzie, bo nie chodzi im o to żeby się zagonić na śmierć, tylko ustalają hierarchie. Parę dni i uspokoją się, kiedy już wyłoni się przywódca.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 08.06.2015 18:13

Jak zwykle janosik nie na temat. Nie pytałem o tarło, tylko właśnie ustalanie hierarchii i ewentualny dobór, nie zamierzam się bawić w rozmnażanie. Zwłaszcza zwykłych sklepówek. Do tego wziąłbym ryby z odłowu. Właśnie na to wygląda Maverick, jest jeden prowokator. Ale to dobrze, że nic im nie będzie. Wolałbym żeby trochę poganiały neony, bo się rozbiegły po całym akwarium i rzadko pływają w ławicy.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - janosik - 08.06.2015 20:06

(08.06.2015 18:13)Kelvezu napisał(a):  Jak zwykle janosik nie na temat. Nie pytałem o tarło, tylko właśnie ustalanie hierarchii i ewentualny dobór, nie zamierzam się bawić w rozmnażanie. Zwłaszcza zwykłych sklepówek. Do tego wziąłbym ryby z odłowu. Właśnie na to wygląda Maverick, jest jeden prowokator. Ale to dobrze, że nic im nie będzie. Wolałbym żeby trochę poganiały neony, bo się rozbiegły po całym akwarium i rzadko pływają w ławicy.

Ok. przestaje pisac w twoich tematach.:-)

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 08.06.2015 20:29

Nie obrażaj się, serio, nie na temat Smile

RE: [200 L] Ameryka Południowa - top2107 - 09.06.2015 12:49

200 l to akwarium dla jednej pary dorosłych skalarów

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Piczu14 - 09.06.2015 14:39

(09.06.2015 12:49)top2107 napisał(a):  200 l to akwarium dla jednej pary dorosłych skalarów

Dokładnie, ja mam 3 w 200l i czasem ostro się tłuką. 6 sztuk, to nie dość, ze za ciasno to jeszcze się powybijają przy tarle, albo nawet bez. Dla 6 sztuk celował bym w znacznie ponad 300l.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - janosik - 09.06.2015 15:26

(08.06.2015 20:29)Kelvezu napisał(a):  Nie obrażaj się, serio, nie na temat Smile

A jak myslisz, po co jest to ustalanie hierarchii? :-)
Chyba nie w celach naukowych, czy pobierania podatkow. :-)

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Piczu14 - 09.06.2015 15:45

Podczas tarła para, która je odbywa goni wszystko co się rusza, jak wytrą się 2 pary na raz to armagedon. Widzę jak to wygląda przy trzech osobnikach. Przy 6 nie wyobrażam sobie tego z braku miejsca.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - janosik - 09.06.2015 15:57

(09.06.2015 15:45)Piczu14 napisał(a):  Podczas tarła para, która je odbywa goni wszystko co się rusza, jak wytrą się 2 pary na raz to armagedon. Widzę jak to wygląda przy trzech osobnikach. Przy 6 nie wyobrażam sobie tego z braku miejsca.
4-5cm skalary nie beda mialy tarla przez najblizsze 3 mies.
Do doroslych 15cm skalarow sporo im brakuje, aby 200l bylo za male.
Poza tym jesli ktos chce miec dobrana pare to po pierwsze, w "tloku" szybciej sie odnajda te wlasciwe, po drugie beda to osobniki najsilniejsze i najzdrowsze.
Poza tym chcac miec dobrana pare, nie oszukujmy sie, ale podswiadomie mamy na celu rozmnazanie choc bysmy temu najgorecej zaprzeczali. :-)

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Piczu14 - 09.06.2015 16:28

Najwyraźniej się nie zrozumieliśmy. Po prostu prędzej czy później będzie tam miejsce tylko na dobraną parę.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 09.06.2015 17:57

Zgadzam się. Ale praktyką jest kupowanie paru młodych osobników i po dobraniu się pary, oddanie reszty. Właśnie dlatego pytałem czy to już czas, ale ustaliliśmy, że na to za wcześnie. Oczywiście nie zostawiłbym tylu skalarów w jednym akwa. Zwłaszcza, że oprócz nich jest sporo innych ryb. Janosik, jeżeli młode dadzą radę przeżyć w głównym to niech się sobie rozmnażają na zdrowie, miałem na myśli że nie będę zakładał hodowli, bo powoli i tak będę przechodził na morskie. Dziś właśnie jadę po nowe baniak Wink

RE: [200 L] Ameryka Południowa - janosik - 09.06.2015 19:50

(09.06.2015 17:57)Kelvezu napisał(a):  Janosik, jeżeli młode dadzą radę przeżyć w głównym to niech się sobie rozmnażają na zdrowie, miałem na myśli że nie będę zakładał hodowli, bo powoli i tak będę przechodził na morskie. Dziś właśnie jadę po nowe baniak Wink

W 200l akwa jest bardzo prawdopodobne ze mlode moga przezyc, zwlaszcza przy opiekunczych rodzicach.
Jak dobrze pamietam (juz ponad 30lat temu) , to u mnie pierwsza para skalarow przy trzecim tarle odchowala 40 sztuk w akwa tez 200l z innymi malymi rybami.

Pozniej juz bylo pozamiatane, wpadlem w nalog rozmnazania ryb jajorodnych i na skalarach sie nie skonczylo. W sumie 12, 8 gatunkow +4 odmiany. :-(

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Piczu14 - 09.06.2015 20:05

Zależy jakie masz ryby. Ja mam jeszcze neony czerwone i ikra jest w stanie utrzymać się do zgaszenia światła, max 2-3 doby. Neony działają jak piranie i po zmroku nic ich nie zatrzyma. Natomiast jak świeciłem długo światło w miejscu złożenia ikry to po kilku dniach bardzo wzmogła się agresja między parą a trzecią samicą. Prawdopodobnie było tak, ponieważ trzecia samica zobaczyła, że ikra utrzymuje się nieprzeciętnie długo, chciała wtedy wyjeść ikrę. Walczyła też o to miejsce kilka dni po zniknięciu ikry (i wyklutych już wtedy młodych).

RE: [200 L] Ameryka Południowa - janosik - 09.06.2015 20:22

(09.06.2015 20:05)Piczu14 napisał(a):  Zależy jakie masz ryby. Ja mam jeszcze neony czerwone i ikra jest w stanie utrzymać się do zgaszenia światła, max 2-3 doby. Neony działają jak piranie i po zmroku nic ich nie zatrzyma. Natomiast jak świeciłem długo światło w miejscu złożenia ikry to po kilku dniach bardzo wzmogła się agresja między parą a trzecią samicą. Prawdopodobnie było tak, ponieważ trzecia samica zobaczyła, że ikra utrzymuje się nieprzeciętnie długo, chciała wtedy wyjeść ikrę. Walczyła też o to miejsce kilka dni po zniknięciu ikry (i wyklutych już wtedy młodych).
W kompletnej ciemnosci to mozliwe ze ikra zostaje stopniowo zjedzona.
Ja mialem podobne doswiadczenia przy pierwszych tarlach, ale przy trzecim zostawialem na noc zapalona malutka lampke nocna w poblizu akwa i mimo ze oprocz tej pary skladajacej ikre byly tam 3 inne skalary, neonki chyba 8 szt. 2 gurami karlowate, parka bojownikow i chyba 4 hokejowki to rodzice byli w stanie upilnowac ikry i mlodych. Odlowilem je dopiero jak mialy ok. 8-10mm.
Zauwazylem tez ciekawa rzecz, a mianowicie cos w rodzaju karmienia mlodych, oczywiscie nie tak jak u dyskowcow, ale dorosla para wyprowadzala malenstwa na posilki, wybierala miejsce z najwieksza koncentracja infusorii w wodzie i tam zaganiala mlode. :-)
Jak jakies inne ryby tam byly to musialy zmiatac z tamtad w pospiechu.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 12.07.2015 16:14

Małe uaktualnienie. Baniak ogólnie dobrze. Padły kiryski, podejrzewam pasożyta. Za późno się zorientowałem o co chodzi. Reszta ryb ok.
Szukam rady odnośnie dywanu z glonów na piasku. Szyby, rośliny, kamienie czyste tylko taki nalot na piasku, czym to jest spowodowane?
[attachment=23196]
[attachment=23197]
I jeszcze fotka glonojada Smile
[attachment=23198]

Parametry jak na stracie. NO3 między 5 a 10. NO2 NH3 nie ma. Ph jakieś 6,8 twardość ok.6 węglanowa 6.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Brodziaty Dzik - 15.07.2015 22:33

Sinice?

Fajny glonojad, taki nietypowy.
Jak bede mial kiedys wieksze akwa to sobie takiego sprawieCool

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 15.07.2015 22:58

Jeśli znajdziesz Wink To od hodowcy. Nie wiem, pojawiły się jakiś czas po tym jak przestałem dozować CO2. Poczytałem, faktycznie sinice. To trzeba skołować azot w takim razie. Zgadzałoby się. Bo już od długiego czasu jest ledwo wykrywalny. Dzięki.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 07.08.2015 20:19

Sinice zeszły po wznowieniu dawkowania węgla i dodaniu paru kirysków. Może komuś się przyda na przyszłość.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - luki95wrc - 20.08.2015 23:34

Można spytać jak doprowadziłeś do takiego pH wody Smile ?

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 06.09.2015 22:49

Wszystko ładnie rośnie, zarasta i wygląda. Doszło kilka otosków po okazyjnej cenie. Teraz jest 10. Skalary trochę się tłuczą, ale nie zajęły jeszcze konkretnego
terytorium.
[attachment=23244][attachment=23245][attachment=23246][attachment=23247]

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 14.09.2015 23:08

Skalary po raz pierwszy się wytarły, ale słabo idzie im obrona przed hordą neonów, chociaż walczą zaciekle. Podejrzewam, że jajeczka znikną do rana, ale frajda jest Smile

RE: [200 L] Ameryka Południowa - rafik - 15.09.2015 07:38

Fajny baniaczek.Taki klimatyczny Smile
Jak ja miałem skalary to tarły mi się na przemian co dwa tygodnie.Nigdy w ogólnym nie udało mi się dochować potomstwa.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 15.09.2015 18:34

Też nie sądzę, żeby coś się uchowało tym razem. Może przy następnym tarle zrobie baniak na maluchy. Doszła dzisiaj jeszcze nowa lampa. Upgrade z 2 x 30 W T8 na 4x 39 W T5. Big Grin

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 11.10.2015 22:06

Kolejna para odbyła tarło. Tym razem zostawiłem ikrę w ogólnym. Załączam też nocne światło, może to pomaga. Rodzice przypilnowali ikry bardzo dobrze. Myślę, że mogło wykluć się ok. 70 % larw. Dalej nie schodzą z posterunku i młode mają już pięć dni, niedługo skończą im się woreczki żółciowe i zaczną pływać. Ciekawe co wtedy...
[attachment=23274]

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kondziu360 - 13.11.2015 21:39

Tyle światła w takim akwarium? CO2? Masz mało roślin i nie są one wymagąjace/szybkorosnące. Od tego połączenia nabawiłeś się glonów. Niezbyt mi się podoba, sztucznie jest.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 14.11.2015 01:07

Nie od tego, ale zgadzam się że jest za dużo, dlatego teraz świecą dwie. Są szybkorosnące. Żabienice wystrzeliły jak głupie kiedy podawałem węgiel i potas.
Kwestia gustu, dla mnie jest super.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - AquaFight - 09.02.2016 17:41

Super baniaczek Wink wielki plus ;p
tyylko pozazdrościć ;*

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Filip13ryba - 09.02.2016 20:41

Pytanko
czy akwarium jest na bazie ziemi ogrodowej? oprócz kulek gt stosujesz inny preparat do uzyzniania podloza?
pozdro.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 09.02.2016 20:43

Nie, sam piach. Zabienicom się podoba, za to nurzaniec zdycha.
[attachment=23325]

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Piczu14 - 18.02.2016 12:39

Podobają mi się roślinne na samym piachu. Są inne niż większość i bardziej naturalnie wyglądają. U mnie skalary nie raz się wycierały, nawet raz udało mi się doczekać chwili, jak larwy się wykluły ale neony i tak się z nimi uporały. Chyba muszę wymienić te małe dzikusy na coś spokojniejszego.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 18.02.2016 13:30

Ale kiryski obowiązkowo, inaczej zasyfi się w tydzień, sprzedałem już neony i kiryski. Została jedna para skalarów. Tak więc od tej pory gatunkowe. Zobaczymy czy uda im się coś odchować.

Chcę zmienić koncepcje na trawnikowy otwarty roślinniak niedługo. Ta żabienica zabiera już połowę akwarium i tyle substancji z wody, że nic innego już nie rośnie.

I fakt, neony i inne skalary wyjadały larwy na potęgę jak tylko zaczynały się rozpływać. U mnie wykluwały się za każdym razem, potem tylko rodzice nie mieli opcji żeby je upilnować.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Piczu14 - 19.02.2016 16:09

U mnie wykluły się raz, jak całą dobę oświetlałem miejsce z ikrą.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 18.04.2016 16:37

Akwarium przestało istnieć parę tygodni temu, żeby zrobić miejsce na nowy projekt.

Kończę przygodę ze słodką wodą, teraz już tylko morskie. Gorąco polecam, pomijając kwestię finansową, wiele ciekawsza opcja.

[attachment=23377]
[attachment=23378]
[attachment=23379]

RE: [200 L] Ameryka Południowa - edison - 18.04.2016 18:28

(18.04.2016 16:37)Kelvezu napisał(a):  wiele ciekawsza opcja.

Coś w tym jest, codziennie można odkrywać coś nowego, szczególnie wieczorami Smile przy niebieskim świetle.

RE: [200 L] Ameryka Południowa - Kelvezu - 18.04.2016 20:25

To już przerabiałem, teraz głównie zakupy Smile