Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
[160l-ogólne] Mój eLTek - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Akwarium (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Galeria (/forumdisplay.php?fid=6)
+---- Forum: Zdjęcia akwariów (/forumdisplay.php?fid=18)
+---- Temat: [160l-ogólne] Mój eLTek (/showthread.php?tid=36369)

[160l-ogólne] Mój eLTek - mcda-p - 15.07.2013 23:23

Szkło standard 100x40x40 - 160l.

Wyposażenie:
-oświetlenie 2x 30W;
-filtracja zewnętrzny Eheim 2213 (wkłady gąbka, ceramika, keramzyt) + gąbka na wlocie ze starego Aquael'a
-grzałka z termostatem 150W

Obsada:
20x razbora klinowa
6x piskorek sumatrzański
xx świderki

Flora:
-lotos tygrysi
-kryptokoryna wendtii green
-kryptokoryna wendtti brown
-rotala
-rogatek
-rzęsa wodna
-limnobium
-nurzaniec
-mech willow
-mech phoenix
-microsorium pteropus
-microsorium windelow
-anubias
-pelia

Zalane: czerwiec 2013r

Podłoże: ziemia ogrodowa, piach, drobny żwirek naturalny.

Baniak jest następcą starej 80'tki która odeszła na emeryturę Wink
Zamierzam prowadzić go wg zasad low tech, nie dokładam światła do standardowej pokrywy i rezygnuję ze sztucznego podawania CO2.
Kryptokoryny po przeprowadzce leniwie ruszają, podobnie rzecz ma się z anubiasami i mikrozoriami; nurzańca i lotosy na bieżąco przycinam, przerzedzam, ogólnie na tempo ich wzrostu nie mam wpływu - rosną jak szalone, a przecież niedawno zostały zasadzone. Rośliny pływające rozrastają się również dość szybko.
Na razie na glony nie narzekam- zaobserwowałam drobne skupiska zielenic na szybie frontowej i na korzeniu który porósł nimi jeszcze będąc w poprzednim zbiorniku.
Przywlekłam niechcący również stułbie z parapeciaka - te ekspandują zbiornik w najlepsze ale nie przejmuję się tym wcale.
Rozważam wprowadzenie jakiś żyworódek - szczególnie po głowie chodzą mi zmienniaki plamiste/wielobarwne; czekam na jakąś ciekawą odmianę kolorystyczną.

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - aquamen1 - 16.07.2013 08:12

ŁADNE akwarium. Ten lotos taki duży kupiłeś czy taki był duży?

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - mcda-p - 16.07.2013 10:00

Lotosa mam od 3 lat, sporo sadzonek już porozdawałam w tej chwili w zbiorniku są 3 sztuki.

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - aquamen1 - 16.07.2013 10:08

Aha ładne rośliny.

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - rafik - 16.07.2013 14:51

Konkret baniak!
Ale kożuch na tafli widać Smile

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - edison - 16.07.2013 17:41

Ciemno jak w BW.

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - VerteQ - 16.07.2013 17:54

Ładny baniak , właśnie , ten lotos piękny Smile

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - mcda-p - 16.07.2013 22:12

Hah...no kożuch niestety będzie - nurzańce odgradzają wodę wzruszaną przez wylot filtra i praktycznie cała wolna powierzchnia widoczna tutaj pokrywa się regularnie kożuchem. Wytnę liście to pojawiają się kolejne, co tam po moich interwencjach -walka z wiatrakami Smile
A jak wreszcie ogarnę któregoś pięknego dnia ten mój aparat to fotka będzie jaśniejsza. Na razie nie znajduję złotego środka na odpowiednie ustawienie czasu migawki, przesłony i balansu bieli tak, żeby zdjęcie było zadowalające. Stąd poniekąd ta ciemnica jak we grobie...

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - cob_ra - 17.07.2013 19:59

mcda-p, super wygląda,
co do ustawień, spróbuj na 1/20-30s, f6-10 i balans jak masz możliwość to ręcznie. Ja u siebie pstrykam na WB 4500-5200k.

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - KORNEL - 19.07.2013 12:40

Ładny low-tech Wink ja w swoim mam tylko kryptokoryny i anubiasy które żyją własnym życiem......Big Grin

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - dj17dragon - 25.07.2013 20:33

Bardzo ładne akwarium, fajnie duzo fajnych roslin. :-)

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - BlackHawk88 - 25.07.2013 20:59

Jako tło daj coś ciemnego, albo pomaluj ścianę na czarno.Smile

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - mcda-p - 25.07.2013 21:15

Dzięki, dzięki!
Na tło myślałam o folii "carbon" akurat mam taki kawałek, co o tym sądzicie?
Smile

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - BlackHawk88 - 25.07.2013 21:20

Ciężko to sobie wyobrazić, ale spróbuj, może akurat będzie dobrze.

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - mcda-p - 30.07.2013 21:12

Żartowałam z tym carbonem Tongue
Na razie czarnego tła nie ma, ale zbieram się w sobie obiecuję że "kiedyś je znajdę".
Tymczasem aktualizacja, wprawdzie bez szokujących zmian ale za to z fajowskimi stułbiami Smile Do obsady doszły: Gupik Endlera 2+4.

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - mcda-p - 21.08.2013 23:10

Aktualka. Mam tło Smile
Doszły prętniki miodowe oraz zmienniaki plamiste odmiany tuxedo.

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - marian_95 - 22.08.2013 08:10

SuperTongue prawdziwy LT, zarośnięty, dziki, cudoWink.

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - mcda-p - 11.10.2013 11:26

Tak się to prezentuje cztery miesiące od startu. Krypcie wreszcie ruszyły; z rotali zapełniam środek 3-go planu, poza tym bez większych zmian. Barwiący wodę korzeń po lewej chyba wyleci. Nawet ładnego zdjęcia się nie da zrobić, bo woda jest ciągle żółta :/
W obsadzie przybyło po dwa mioty platek i gupików. Młodsze są w parapeciakach a starsze tutaj. Robi się ciasno Smile

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - Tyberiusz - 11.10.2013 14:12

Nie wywalaj korzenia, fajnie właśnie barwi wodę Wink

U siebie jak nie robię podmian dłużej, przez 3-4 tygodnie, to fantastycznego klimatu od korzeni, zbiornik nabiera Wink

Low Techy są świetne, praktycznie bezobsługowe, standardowe światło, ziemia + kulki pod spód, niewielki filterek, ja nawet dna u siebie nie odmulam Wink

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - mcda-p - 11.10.2013 15:19

Przyznam się, że zaraz jak napisałam posta wsadziłam łapy do wody i wyjęłam korzeń. Herbaciany klimat może i jest fajny, ale tu ma być zielono - nie żółto Tongue No więc jak opadnie kurz będzie jakaś prezentacja.
Na miejscu korzenia jest sterta kamieni porośniętych pelią i kawałek kija z tymi mikrozoriami które były na korzeniu.

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - Yacek - 25.11.2013 23:16

Faktycznie trochę jak blek łoter wygląda Smile Bardzo naturalne, mi się takie akwaria dużo bardziej podobają niż te wymuskane 'krajobrazy' z konkursów.
Czy te platki i gupiki to dobry pomysł? Może lepiej w większą ilość razborek zainwestować?

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - mcda-p - 26.11.2013 00:06

Oho, miałam coś odświeżyć zdjęcia, lecz skończyło się na słowach...Tongue
Chyba muszę to poprawićSmile

Yacku, razbor więcej nie będzie, jak to w życiu bywa co kiedyś fascynowało, z czasem zaczęło nudzić. Stopniowo rezygnuję z Azjatyckiej obsady na rzecz żyworódek właśnie, szczególnie zależy mi na zmienniakach.
Widzą mi się tutaj same platki, różne odmiany barwne, no i może jakieś z ciekawymi formami płetw.
Na chwilę obecną są pomarańczowe z szerokim czarnym pasem wzdłuż ciała (podobne do tuxedo, ale to jeszcze nie to), czarna i coś z czego mam nadzieję wyrosną sunset wagtail'e.
Niestety nie mogę sobie pozwolić na tak gruntowną zmianę jak całkowita wymiana obsady, dlatego piskorki, bojownik i razbory ciągle ze mną są. Gdybym je oddała ziało by straszną pustką. Ta zmiana wymaga czasu.
Akwarium w obecnym stanie zaprezentuję w najbliższym czasie, bo herbacianej wody już nie ma, jak i korzenia, także deko się pozmieniało.

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - Yacek - 26.11.2013 00:15

(26.11.2013 00:06)mcda-p napisał(a):  jak to w życiu bywa co kiedyś fascynowało, z czasem zaczęło nudzić

Ha, już to słyszałem od jednej dziewczyny, ale mówiła nie o razborach tylko o mnie Wink

Skoro chcesz krzyżować platki to nie lepiej trzymać je w mniejszych akwariach po kilka i dobierać w pary wg klucza? Czy może będziesz robiła 'selekcje' młodzieży w dużym zbiorniku?
Tak czy owak wstaw nowe zdjęcia bo jestem ciekaw, czy idzie ku jeszcze lepszemu.

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - mcda-p - 26.11.2013 11:09

Hehe Smile

No właśnie nie mam na celu tworzenia żadnych krzyżówek- gdyby zależałoby mi na narybku poprzestałabym na jednej odmianie kolorystycznej. Chodzi mi tylko i wyłącznie o kolorową obsadę opartą na jednym gatunku. Widziałam już takie baniaczki, prezentują się niesamowicie.
Co do narybku- jeśli nie odłowię zawczasu samicy do kotnika- praktycznie każdy maluch zostaje zjadany. Gupiki nie cieszą się taką popularnością. Być może dzieje się tak ze względu na kolor młodych platek(nie są szare a żółto-pomarańczowe, to przyciąga uwagę ryb), można też winić ich niewielki rozmiar (nowo narodzone są mniejsze od narybku gupików!) albo ich ciapowatość i nieumiejętność siedzenia w kryjówkach, tak czy inaczej odchowałam już trochę z pierwszego haremu, ale chyba nie chce mi się bawić w to dalej.

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - Yacek - 26.11.2013 11:53

Hymhym, to może nawal pelii na powierzchnię wody, narybek będzie się miał gdzie chować a Ty nie będziesz musiała się z kotnikami bawić. No i ryb przybędzie Smile

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - mcda-p - 26.11.2013 12:12

Narybek platek przebywa przy dnie a mam tam mnóstwo pelii. Nie zależy mi na odchowywaniu kundelków, może czasem coś odłowie, ale to tylko z czystej ciekawości.

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - Yacek - 26.11.2013 13:03

A ja myślałem, że Ci chodzi o zwiększenie populacji Smile A czy bojownik nie obgryza tych wyszukanych ogonów platek?

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - mcda-p - 26.11.2013 22:40

Nie mam platek z weloniastymi płetwami. Gdyby mi się jednak takie trafiły, bojka przeniosę do którejś z moich 30'stek.
Akwarium na dziś prezentuje się tak. Jeszcze kilka dni do podmianki i gruntownej przycinki, więc ciemno- za sprawą nurzańców, rotali i rzęsy. Mikrozoria, anubiasy, krypcie i mchy, kiepsko rosną, ale cóż - takie mają warunki świetlne niestety.

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - Grafolog - 26.11.2013 23:00

Ten Lotos jest tak przepiękny że się na patrzeć nie mogę Wink

RE: [160l-ogólne] Mój eLTek - mcda-p - 29.11.2013 07:16

Po przycince, może zielsko trochę ruszyWink