Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
Początek z malawi - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Biotopy (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Forum: Malawi (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- Temat: Początek z malawi (/showthread.php?tid=35796)

Początek z malawi - Drago13 - 23.04.2013 14:43

witam.
Od tygodnia planuje założyć nowe akwarium z malawi. Narazie mam małe 60l akwarium ale malawi bede robił w 300l. I mam teraz pytania:
1. Jakie gatunki pyszczaków moge miec , które sie bardzo nie gryzą? Chciał bym za 3 gatunki.
2.Jak przygotować zbiornik?(czy może byc biały piasek kwarcowy i czarne łupki czy jakies inne )?
3.Czym je karmić? Podajcie marki pokarmów.
4.Jaka temperatura powinna być w akwa, żeby ryby nie kociły sie za bardzo?
5.Czy moge mieć jakies inne ryby z pyszczakami?
6.Czy posadzić jakies rośliny w akwarium?
7.Dodajcie jeszcze jakies informacje, które mi się przydadzą?
8.Czy może byc filtr aquael turbo 2000?

Za wszystkie odpowiedzi dziękuje!!!

RE: Początek z malawi - jaranos - 23.04.2013 16:59

1:3 gatunki można zmieścić w 300l
2:Osobiście nie polecam białego piachu,bo bardzo odbija światło,ale jak ktoś bardzo chce to może być.Najlepiej frakcja 0,8-1,2mm.Kamienie mogą być z zasadzie każde,które nie wpływają negatywnie na wodę(łupki są ok)
3:Karmienie można polecić dopiero po ustaleniu obsady
4:Temperatura nie ma większego wpływu na aktywność rozrodczą pyszczaków.Wlaściwa temperatura to:24-27st.
5:A po co Ci inne ryby?Trzymając w akwa tylko pyszczaki,będziesz mógł się pochwalić że masz akwarium biotopowe,poza tym nie wskazane jest mieszanie biotopów.
6:Rośliny mogą być,ale nie miej większych nadziei że się utrzymają i będą dobrze wyglądać.
8:Filtr 2000l/h jak najbardziej odpowiedni jako mechanik.

7:Czy będziesz miał fitr zewnetrzny?
Czy wiesz coś o cyklu azotowym i dojrzewaniu wody?
Napisz jakie gatunki Ci się podobają,to dobierzemy obsadę pod względem żywieniowym,terytorialnym i wymiarami.
Jakie będziesz miał oświetlenie?
Narazie tyle.
Smile

RE: Początek z malawi - Drago13 - 23.04.2013 18:40

(23.04.2013 16:59)jaranos napisał(a):  1:3 gatunki można zmieścić w 300l
2:Osobiście nie polecam białego piachu,bo bardzo odbija światło,ale jak ktoś bardzo chce to może być.Najlepiej frakcja 0,8-1,2mm.Kamienie mogą być z zasadzie każde,które nie wpływają negatywnie na wodę(łupki są ok)
3:Karmienie można polecić dopiero po ustaleniu obsady
4:Temperatura nie ma większego wpływu na aktywność rozrodczą pyszczaków.Wlaściwa temperatura to:24-27st.
5:A po co Ci inne ryby?Trzymając w akwa tylko pyszczaki,będziesz mógł się pochwalić że masz akwarium biotopowe,poza tym nie wskazane jest mieszanie biotopów.
6:Rośliny mogą być,ale nie miej większych nadziei że się utrzymają i będą dobrze wyglądać.
8:Filtr 2000l/h jak najbardziej odpowiedni jako mechanik.

7:Czy będziesz miał fitr zewnetrzny?
Czy wiesz coś o cyklu azotowym i dojrzewaniu wody?
Napisz jakie gatunki Ci się podobają,to dobierzemy obsadę pod względem żywieniowym,terytorialnym i wymiarami.
Jakie będziesz miał oświetlenie?
Narazie tyle.
Smile
nie bede miał filtra zewnetrznego o cyklu azotowym nie zabardzo wiem ale o dojrzewaniu wody sporo
wymiary akwa to 120x50 x60 albo 50 nie jestem pewny bo od takiego goscia biore to akwa
Labidochromis caeruleus (pyszczak yellow)
Pseudotropheus saulosi
i jeszcze jakiś gatunek tylko nie wiem jeszcze jaki
a swietlówki to majo być 2x30v

Pisownia!

RE: Początek z malawi - jaranos - 23.04.2013 19:36

Proponuję zaopatrzyć się w filtr zewnętrzny i zrobić z niego biologa.Na samym wewnętrznym biologia się nie utrzyma.Dojrzewanie zbiornika polega właśnie na tym,żeby zamknąć cykl azotowy,czyli zamianę NO2 na NO3,które można utrzymywać na odpowiednim poziomie regularnymi podmianami wody.Jeżeli nie zadbasz o biologię to pyszczakami się długo nie nacieszysz.
Czy napisane przez Ciebie gatunki otrzymasz razem z baniakiem,czy takie chcesz mieć?
Labidochromis caeruleus to typowy mięsożerca,o łagodnym nastawieniu.Lubi przebywać w toni zbiornika i nie jest przywiązany do rewiru.
Pseudotropheus saulosi jest wszystkożercą,jego temperament określiłbym jako"średnio agresywny".Zdecydowanie potrzebuje swój kawałek dna.
Jako trzeci gatunek należałoby dołożyć coś wszystkożernego.Z tym nie będzie problemu.
Moim zdaniem połączenie tych dwóch gatunków nie jest najlepsze ze względu na kolorystykę.Same żółte ryby,tylko samiec saulosi niebieski,a można skomponować jakąś ciekawszą kolorystycznie obsadę.
Dietę dla tych dwóch gatunków ustawiłbym 40% roślinną i 60% mięsną.
Z pokarmów które ja testowałem najlepiej oceniam Dainichi.Jest dość drogi,ale za to bardzo wydajny.Dobrej jakości pokarmy to jeszcze można polecić O.S.I,lub Naturefood.
O oświetlenie pytałem raczej w kwestii barwy światła niż mocy,do malawki najlepiej pasuje coś powyżej 10000k.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 23.04.2013 20:39

(23.04.2013 19:36)jaranos napisał(a):  Proponuję zaopatrzyć się w filtr zewnętrzny i zrobić z niego biologa.Na samym wewnętrznym biologia się nie utrzyma.Dojrzewanie zbiornika polega właśnie na tym,żeby zamknąć cykl azotowy,czyli zamianę NO2 na NO3,które można utrzymywać na odpowiednim poziomie regularnymi podmianami wody.Jeżeli nie zadbasz o biologię to pyszczakami się długo nie nacieszysz.
Czy napisane przez Ciebie gatunki otrzymasz razem z baniakiem,czy takie chcesz mieć?
Labidochromis caeruleus to typowy mięsożerca,o łagodnym nastawieniu.Lubi przebywać w toni zbiornika i nie jest przywiązany do rewiru.
Pseudotropheus saulosi jest wszystkożercą,jego temperament określiłbym jako"średnio agresywny".Zdecydowanie potrzebuje swój kawałek dna.
Jako trzeci gatunek należałoby dołożyć coś wszystkożernego.Z tym nie będzie problemu.
Moim zdaniem połączenie tych dwóch gatunków nie jest najlepsze ze względu na kolorystykę.Same żółte ryby,tylko samiec saulosi niebieski,a można skomponować jakąś ciekawszą kolorystycznie obsadę.
Dietę dla tych dwóch gatunków ustawiłbym 40% roślinną i 60% mięsną.
Z pokarmów które ja testowałem najlepiej oceniam Dainichi.Jest dość drogi,ale za to bardzo wydajny.Dobrej jakości pokarmy to jeszcze można polecić O.S.I,lub Naturefood.
O oświetlenie pytałem raczej w kwestii barwy światła niż mocy,do malawki najlepiej pasuje coś powyżej 10000k.
Może być filtr aquael versamax fzn-3
czy inny.
Nie otrzymam ich z baniakiem sam je bede kupował więc można skomponować kolorowszą obsade ale żeby nie były zbyt drogie
a mógł bys mi poradzić jak zrobic biologa?
Może być jedzenie marki tropical malawi

RE: Początek z malawi - jaranos - 23.04.2013 21:10

Jasne.Zrobić biologa:Kupić filtr zewnętrzny(kaskadowy średnio się do tego nadaje,najlepiej kubełek o przepływie ok 1000l/h,można teraz taki kupić za 130 pln z przesyłką)wypełnić go całego ceramiką,zaszczepić bakterie nitryfikacyjne i czekać aż cykl się zamknie.Nigdy nie pożałujesz tego zakupu,wodę będziesz miał kryształowo czystą,żadnych problemów z NO2 i zdrowe ryby.Na końcówkę zasysającą należy założyć gąbkę żeby nieczystości się do niego nie dostawały.Płukanie ceramiki raz na poł roku styknie,więc nie jest problematyczny w obsłudze.
Ryby:Większość popularnych gatunków jest w podobnej cenie 5-10pln.
W jakim rejonie mieszkasz?Może udałoby się coś do znajomych załatwić za darmoszkę,albo za browarek.Sam mam nadwyżki narybku i nie mam za bardzo co z nim robić.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 23.04.2013 22:06

ja z lubelszczyzny za darmoszke może ale na browarka za 5 lat.
a może byc ten filtr co napisalem

RE: Początek z malawi - jaranos - 23.04.2013 22:31

Niestety w tych rejonach nie mogę pomóc.
Na początek, póki rybki będą jeszcze małe powinien dać radę,ale pyszczaki szybko rosną i jeżeli masz wydać jakieś pieniądze na ten filtr,to lepiej się wstrzymaj i kup kubełek.Ta kaskada ma spory przepływ,ale małą pojemność.Minusem kaskady jest jeszcze to że hałasuje bardziej niż kubeł.
Specyficzne w Malawi jest to że potrzebuje nadfiltracji do prawidłowego funkcjonowania.Lepiej jest poczekać uzbierać kaskę i zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt,niż później narzekać że coś nie gra.Cierpliwość to cecha w którą musi być uzbrojony każdy akwarystaBig Grin.
Gdzie będziesz zaopatrywał się w ryby?
Masz w okolicy jakieś hodowle?Jeśli są,to poproś hodowcę o spis dostępnych gatunków.Jeśli nie to pozostaje internet.Z listą gatunków będziemy mogli zastanowić się nad obsadą.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 24.04.2013 14:09

a może byc filtr aquael multikani do rozbudowy można w nim zainstalować lampe UV ale muyślę że zakupie filtr wewnętrzny aquael http://allegro.pl/filtr-aquael-unifilter-1000-uv-power-gratis-i3141503536.html
a co do rybek to nie mam hodowcy ale rybki chce zakupić w kakadu
i napewno bym se kupił te 2 gatunki co podałem i myślę o PSEUDOTROPHEUS ACEI lub ETRIACLIMA MEMBE DEEP albo RED RED i mam dylemat bo wszystkie mi się podobają a do 300l wszystkich bedzie za duzo bo wiem ze na 3 samiczki 1 samiec .

RE: Początek z malawi - jaranos - 25.04.2013 11:15

Szkoda kasy na ten fitr,do którego podałeś link.W tej samej cenie masz niezły kubeł.
http://allegro.pl/ag140-filtr-kubelkowy-1000l-h-zewnetrzny-akwarium-i3202358426.html.
Jeśli wydajesz pieniądze to rób to rozsądnie.Pyszczaki bardzo brudzą i niewydolna filtracja skutkuje zaleganiem nieczystości,a co za tym idzie wyższym stężeniem NO3.Nie wspomnę już o walorach wizualnych.
Ten filterek który zaproponowałeś nie ma nawet szans zaspokoić akwa Malawi o pojemności 300l.Musisz mieć biologa i MOCNEGO mechanika,nie rzadko trzeba wspomagać go jeszcze cyrkulatorem.
Co do obsady to Acei i Red Red rosną za duże do twojego akwa,natomiast Membe deep mógłby być,ale znowu żółte samiczki.
Z Yellow zrezygnowałbym ze względu na dietę,jest to jednak typowy mięsożerca,i byłby trochę pokrzywdzony razem i wszystkożercami.Ma krótki przewód pokarmowy i niespecjalnie radzi sobie z przerobieniem pokarmu roślinnego.Natomiast jeżeli wszystkożercom będziesz podawał za dużo mięska do będzie zalegał im w przewodzie pokarmowym.
Co byś powiedział na taką obsadę:
Metriaclima membe deep 1+ 4,lub Pseutropheus saulosi 1+4
MELANOCHROMIS CYANEORHABDOS (MAINGANO0) 1+2/3
Metriaclima callainos 1+3,lub Pseudotropheus socolofi 1+3,to zależałoby od wystroju jaki będziesz miał a akwarium.Te dwa gatunki to będą największe ryby,w zasadzie nie polecane do 300l,ale jeśli nie przesadza się z ilością ryb i zrobi się odpowiednią aranżację zbiornika to myślę że będzie im przynajmniej dobrze.
Będzie kolorowoSmile.
Ryb nie kupuj w Kakadu,bo raczej nie będą mieli dobrych.Ewentualnie zapytaj skąd biorą narybek.U mnie w Łodzi są dwa te sklepy i omijam je szerokim łukiem.Są bardzo drogie i jeżeli chodzi o ryby ich jakość nie powala na kolana.Wiedza obsługi też pozostawia wiele do życzenia.
Jeżeli będziesz chciał to wyślę Ci niezłe ryby od hodowcy .Cena będzie bardzo dobra i jakość przyzwoita.
Jeszcze jedno:UV jest całkowicie zbędne.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 25.04.2013 13:30

to z ryb bym wybrał
Metriaclima membe deep 1+ 4
MELANOCHROMIS CYANEORHABDOS1+3
Metriaclima callainos 1+4
Pseudotropheus saulosi1+4
A co do aranżacji to myślę że kupie kilka łupków i nurzańca i ułoze z łupków jakieś kryjówki a nurżańcami zasłonie trochę filtr wewnętrzny i rurke od zewnętrznego.
A co do UV to myślę o nim bo słyszałem ,że zabija choroby które zaszkodziły by rybkom i glony
A mógłbym wpuścić AMPULARIE?
a co z rozmnażaniem?
czy widać na gołe oko że rybka jest kutnna czy trzeba sie przyjrzeć ?

RE: Początek z malawi - jaranos - 25.04.2013 14:18

Zacznij od 3 gatunków.Jeżeli uznasz później że to mało,to wpuścisz małe rybki 4 gatunku.Na początek i tak będziesz miał ok 25 maluchów.Jak dorosną to zobaczysz czy jest miejsce dla 4 gatunku.Może być tak że uda Ci się utrzymać 2 samce któregoś gatunku,i wtedy na pewno nie będzie miejsca na 4 gatunek.Generalnie jednak 300l nie pozwala na trzymanie 4 gatunków.
Samice inkubują ikrę w pysku,więc jest to dobrze widoczne.
Lampa UV nie jest Ci do niczego potrzebna.
Jeżeli stworzysz rybkom odpowiednie warunki i będziesz je odpowiednio karmił,to ryby nie będą chorowały.
Pooglądaj sobie na You Tube akwaria z Malawi i daj link do takiego jak Ci się podoba.Może spodobają Ci się inne kamienie?Ja osobiście nie przepadam za łupkami,chociaż mają one swoich zwolenników.
Co do glonów to sytuacja przedstawia się w ten sposób,że glony są pożądane w Malawi i nie należy ich zwalczać.
Ampularie sobie odpuść nie dadzą rady z pyszczakami,natomiast świderki są jak najbardziej na miejscu.Są mało widoczne,ale bardzo pożyteczne.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 25.04.2013 14:25

http://www.youtube.com/watch?v=dCOe0myc5_0

http://www.youtube.com/watch?v=FJy5D4iqCbU
te aranżacje najbardziej mi pasują

A małe wyjdą samicy z pyska?

RE: Początek z malawi - jaranos - 25.04.2013 15:55

Małe zostaną wypuszczone z pyska.
Będziesz miał jakieś tło?
Ta pierwsza mi osobiście bardziej odpowiada,w drugiej tło jest za bardzo wyeksponowane i mało kamieni.Przejrzyj jeszcze filmy z samego jeziora,zwróć uwagę na dno.Może warto by się zastanowić nad stworzeniem rybkom dna podobnego do tego jakie mają w naturze.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 25.04.2013 16:24

(25.04.2013 15:55)jaranos napisał(a):  Małe zostaną wypuszczone z pyska.
Będziesz miał jakieś tło?
Ta pierwsza mi osobiście bardziej odpowiada,w drugiej tło jest za bardzo wyeksponowane i mało kamieni.Przejrzyj jeszcze filmy z samego jeziora,zwróć uwagę na dno.Może warto by się zastanowić nad stworzeniem rybkom dna podobnego do tego jakie mają w naturze.
Myślę o tle strukturalnym
Pooglądam jakieś filmy i zobacze.
A te małe to potem wyłapie i do 60l wsadze chyba dobrze zrobie?

RE: Początek z malawi - jaranos - 25.04.2013 17:07

Z tłem strukturalnym wiążą się różne problemy,ja mam naklejoną czarną folię "oracal" i jestem bardzo zadowolony.Na czarnym tle kolory ryb są po prostu nie do przebicia.
Tutaj masz link do mojego baniaka z czarnym tłem
http://www.youtube.com/watch?v=HjaUbZtONTQ
Z małymi jest problem,ponieważ będzie ich bardzo dużo,a nie ma co ich rozpowszechniać,bo będą skutkiem chowu wsobnego.To znaczy nie będzie przemieszana krew,co prowadzi do różnych wad genetycznych.I tak w handlu trudno jest dostać ryby z pokolenia,które byłoby zadowalające.Musisz zastanowić się bardzo poważnie czy będziesz chciał zostawiać narybek.Dla większości malawistów narybek to utrapienie.Sam zastanawiam się czy nie zatrudnić u siebie Sciaenochromis fryeri,jako eliminatora narybku.
Mam o tyle dobrą sytuację że mogę oddawać narybek znajomemu hodowcy,ale wyciąganie z baniaka 180 kg kamieni,żeby je odłowić powoduje u mnie rozstrój żołądka.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 25.04.2013 18:03

Fajne akwaSmileŁadne rybkiCool
A co do tła to pomyśle nad tym tłem co radzisz .
A czy wszystkie rybki w moim akwa co sie mogą urodzic z tymi wadami?

RE: Początek z malawi - jaranos - 25.04.2013 19:00

Nie wiadomo,stwierdzić to można dopiero jak rybki dorosną do pewnego wymiaru,ale na pewno będą pochodziły ze "związku kazirodczego",i z każdym kolejnym pokoleniem ryzyko wad wzrasta.Ryby tracą kolory,zmieniają kształt itd.Później idą ludziska do slepu np. Kakadu kupują saulosi i pytają na forach co to jest?A to często są takie właśnie ryby.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 25.04.2013 20:36

aha ja pewnie rybki bede kupował na giełdzieShy
mogłbym dodać do akwa jakieś korzenie?
a ty masz w baniaku jakies dodatkowe oswietlenie?
Bo w tym co mam kupic to ponoć są ledy

RE: Początek z malawi - edison - 25.04.2013 21:43

Nie no tylko bez korzeni. Do malawi nie potrzebujesz super światła bo tam się hoduje raczej glony niż rośliny.

RE: Początek z malawi - jaranos - 26.04.2013 14:07

Ważne żebyś kupował ryby od hodowcy,który ma ryby podzielone na gatunki,a nie jak w sklepie z jakiegoś zbiornika w którym pływa Malawi mix.
Korzeń może być,ale nie może wpływać na parametry wody(musi być odpowiednio spreparowany)zazwyczaj obniżają PH.
Myślę że powinieneś zainteresować się wodą jaką potrzebujesz.
Masz jakąś wiedzę na ten temat?
Masz testy?
Jaką masz wodę w kranie?

RE: Początek z malawi - Drago13 - 26.04.2013 14:28

(26.04.2013 14:07)jaranos napisał(a):  Myślę że powinieneś zainteresować się wodą jaką potrzebujesz.
Masz jakąś wiedzę na ten temat?
Masz testy?
Jaką masz wodę w kranie?
Ja wode będe lał filtrowaną bo mam taki filtr założony do wody ale nie jestem pewny czy ta filtrowana nie będzie zła.
wiedze mam ale na temat innych gatunków a chciałbym zmienić na biotopowe.Test mam jechać jutro sobie kupić tylko nie wiem jakie paskowe czy inne?

RE: Początek z malawi - jaranos - 26.04.2013 23:32

Paskowe nie.Poczekaj.Napiszę w poniedziałek.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 27.04.2013 12:09

Ok. poczekam

RE: Początek z malawi - Drago13 - 28.04.2013 17:59

A rybki mogą być ze sklepu "Gruba ryba" w LUBLINIE gdzie rybki są z własnej hodowli?

RE: Początek z malawi - jaranos - 29.04.2013 14:59

Witam ponownie.
Testy kropelkowe.Niezbędne to:NO2,NO3.
Dobrze jest też wiedzieć jakie sie ma PH,NH3/4,KH,GH.
Nie kupuj testu na NO3 Zooleka,bo są kiepskie reszta może być tej firmy.NO2 i NO3 będziesz monitorował stale,ale zakupu reszty można uniknąć dając próbki wody do zbadania w sklepie zoologicznym,lub u hodowcy.Dowiedz się czy w twojej okolicy masz taką możliwość.
Nie znam sklepu Gruba Ryba,i trudno jest mi powiedzieć czy mają dobrych dostawców.Sprawdź sobie ceny w sklepach internetowych specjalizujących się w Malawi i Tanganice.Te popularne gatunki nie są drogie,a masz spokojną głowę że nie powyrastają jakieś bastardy.
Ryby z hodowli jak najbardziej.Jak będziesz na miejscu to zobacz w jakich warunkach są trzymane,czy nie ma możliwości krzyżowania się gatunków.Jeżeli uznasz że wszystko jest ok,to kupuj.
Kiedy zamierzasz wystartować baniak?Czy już coś pokupowałeś ze sprzętu?Czy musisz się zmieścić w jakimś określonym budżecie?Pytam dla tego że piszesz już o zakupie ryb,a do tego jeszcze daleko.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 29.04.2013 15:30

(29.04.2013 14:59)jaranos napisał(a):  Kiedy zamierzasz wystartować baniak?Czy już coś pokupowałeś ze sprzętu?Czy musisz się zmieścić w jakimś określonym budżecie?Pytam dla tego że piszesz już o zakupie ryb,a do tego jeszcze daleko.
Baniak będe kupował jak szafke będe miał gotową gdzieś za miesiąc.
Sprzęt będe jechał do zamościa bo widziałem filtr, który chce za 90zł.
A zewnętrzny kupie miesiąc po założeniu z allegro. Jeszcze wróce do kamieni
czy masz styropian 1cm czy 2 cm pod kamieniami czy coś innego.
Co do budżetu to mam jakies 1300 zł. A o ryby pytam tak o bo szukam jakiegoś hodowcy.Sory za błedy jakby coś.

RE: Początek z malawi - jaranos - 29.04.2013 16:29

Acha.Czyli nie jesteś w gorącej wodzie kąpany.
Do dobrze.
Styro 2cm.
Dla czego zewnętrzny kupisz później?Lepiej byłoby jakbyś zrobił odwrotnie.Na czas dojrzewania wody filtr wewnętrzny nie jest niezbędny.
Ile wydasz na szafkę i baniak?
Bo czuję że kombinujesz ze sprzętem,jak zresztą większość,która myśli że jak wyda kasę na markowy sprzęt to im będzie lżej na duszy,a lżej jest tylko w portfelu.Lepiej kaskę przeznaczyć na dobry pokarm,czy ryby lepszej jakości.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 29.04.2013 16:36

Na szafke rodzice mi zafundują. Baniak za 500zł kamienie za 100zł piach za 55zł . I jak zostanie mi kasy to w karme włoże i rybki. I filtry dwa kupie.

RE: Początek z malawi - jaranos - 29.04.2013 17:42

Fajnych masz rodziców,też bym tak chciał.
Ok,czyli kasy masz jak loduWink.
Piach 55zeta to bardzo dużo.
Kamienie też bardzo drogo.Nie ma tam jakiegoś składu?U mnie łupki po 40gr kilogram.
Pomyśl o zakupie podstawy takiej z plastiku pod akwa,żeby woda wychlapana przez ryby nie spływała na szafkę,bo płyta spuchnie i nieładnie to wygląda później.
Czy podjąłeś już decyzję odnośnie filtracji?Na jakie konkretnie filtry się zdecydowałeś?
Acha,no i co z tym zewnętrznym?

RE: Początek z malawi - Drago13 - 29.04.2013 18:07

Ta podstawa to gówno. Mam taką w małym akwa i gdy troche wody pociekło to przepłyneło po tym i w blat wsiąkło i spuchło a teraz szafke bede miał na zamówienie z drzewa (chyba debu) a pod akarium dam taką mate stabilizującą. Składu w poblużu mojedgo domu to nie ma musiałbym jechać do łukowa albo dalej żeby znależc skład . A co do podłoża to jaki kolor byś radził do czarnych i szarych łupków?

RE: Początek z malawi - jaranos - 29.04.2013 22:52

Nie bardzo rozumiem,z tą podkładką.Stosuję je od lat i w/g mnie są ok.
Ja w baniakach mam piasek dekoracyjny "Kraisel",chyba tak nazywa się ta firma.Kupiony w Castoramie 50kg za 15pln.
Wcześniej miałem biały,ale odbijał światło i go wymieniłem.Ryby też zmianę przyjęły z zadowoleniem.Wcześniej były płochliwe,a po zmianie podłoża im przeszło.Zerknij sobie,na którymś z moich filmików powinno być widać ten piasek dokładnie.Jeśli nie,to nagram i zamieszczę na YT.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 30.04.2013 13:59

Ok. A może być piasek rzeczny

RE: Początek z malawi - jaranos - 30.04.2013 14:07

Może być.Ważne żeby frakcja była odpowiednia.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 30.04.2013 14:16

aha
a na jakiej grubości sybać ten piasek?

RE: Początek z malawi - jaranos - 30.04.2013 14:24

Zobaczysz jak będziesz miał ustawione dekoracje.Pamiętaj że pyszczaki to niezłe koparki i mogą podkopać dekory i wszystko runie.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 30.04.2013 19:59

a pyszczaki jak dokopią się do styropianu to go nie zjedzą jeszcze na chwile do narybku wróce czyli co moge zrobić z młodymi jakiemuś żółtodziobowi sprzedać

RE: Początek z malawi - jaranos - 30.04.2013 20:03

Nie,ale będą go podskubywać i będą wtedy pływały "okruszki"po powierzchni.Najlepiej jakby nie miały możliwości się dokopać do styro.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 01.05.2013 07:16

a rybki mogą być z giełdy akwarystycznej

RE: Początek z malawi - jaranos - 01.05.2013 19:41

Wszystko zależy od tego czego oczekujesz.Jeżeli uważasz że źródło z którego kupujesz nie jest dla Ciebie ważne to ok.Możesz się cieszyć rybami kupionymi gdziekolwiek.Będą pewnie tak samo ładne,ale...
Zapomnij o obdarowywaniu narybkiem,akwarysta powinien dbać o to żeby nie wypuszczać do obiegu nie wiadomo czego.
Mylisz się pisząc że wciśniesz je jakiemuś żółtodziobowi,dla tego że na dzień dzisiejszy Ty sam nie wiesz co dostaniesz na giełdzie,lub w sklepie.
Wiem że w Twojej okolicy jest ciężko z rybami,ale mając ryby z górnej półki np.f1,mógłbyś z czystym sumieniem sprzedawać narybek choćby do sklepów. Wiem że takie ryby kosztują,ale przy możliwościach rozrodczych pyszczaków taka inwestycja się zwraca bardzo szybko i w obiegu są ryby dobrej jakości.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 01.05.2013 21:38

(01.05.2013 19:41)jaranos napisał(a):  Wiem że w Twojej okolicy jest ciężko z rybami,ale mając ryby z górnej półki np.f1,mógłbyś z czystym sumieniem sprzedawać narybek choćby do sklepów. Wiem że takie ryby kosztują,ale przy możliwościach rozrodczych pyszczaków taka inwestycja się zwraca bardzo szybko i w obiegu są ryby dobrej jakości.
Czyli jak odchowam trochę młode to do sklepu wynieść i sprzedać za grosze?

RE: Początek z malawi - jaranos - 01.05.2013 23:28

Ja rozumiem to tak:
Piszesz że będziesz chciał odchować w drugim akwa chyba 60l narybek,nie do końca jednak wiesz z jakich ryb w sensie czystości gatunku.Więc pytam co zamierzasz z zrobić z tym narybkiem?To Ty piszesz coś o żółtodziobach.
Jestem w stanie zrozumieć że ktoś chce mieć narybek,bo to zawsze cieszy że dochowałeś się małych rybek,ale co z tym narybkiem zrobić to jest już inna rzecz.Dla tego napisałem Ci że jak chcesz się bawić w narybek i go rozpowszechniać to niech będą ryby dobrej jakości.
Nie rozumiesz chyba jak ważne jest utrzymanie czystości tych gatunków,wyobraź sobie np.w jakiejś katastrofie ekologicznej jezioro Malawi poniosło wielką szkodę,a to zawsze może się zdarzyć.I wtedy TY jak już będziesz miał dzieci to nie będziesz mógł im pokazać Pseudotropheus saulosi,bo przez rozpowszechnianie "kundli"giną czyste rasy.
Ja sam nie posiadam ryb wysokiej jakości,ale nie puszczam ich narybku w obieg,są u mnie, i u mnie dożyją czasu kiedy odejdą do krainy wiecznej spiruliny.Wink
Moje małe rybki,które odławiam co jakiś czas,trafiają do hodowcy,a on przeznacza je na karmę dla np.Tyranochromisów.I kosztuje mnie to sporo wysiłku,ponieważ nie dosyć że żeby to zrobić, to muszę opróżnić zbiornik,to jeszcze ponoszę koszta związane z wożeniem ich do hodowli.
Fajnie że jesteś głodny wiedzy,że chcesz zrobić to prawidłowo.Podoboba mi się że chcesz wszystko wiedzieć zanim założysz akwarium,a nie jak większość zakłada zbiornik,a później pisze "pomocy",ale hodując jakiekolwiek zwierzęta należy mieć na uwadze ich dobro i to nim kierować się planując hodowlę.
Podsumowując:albo dobre ryby i narybek,albo rybki słabej (lub nie wiadomo jakiej) jakości bez rozpowszechniania narybku.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 02.05.2013 07:22

aha dzięki za tę cenną radę poszukam gzdzieś nie daleko jakiegoś hodowcy.
A ile ci płaci za rybke ?
A wode do akwa z malawi to tak jak zwykłą uzdatniacz czy jakoś inaczej?

RE: Początek z malawi - jaranos - 02.05.2013 13:57

Nic mi nie płaci,a ja jestem mu wdzięczny za to że mogę oddać mu te rybki,bo jeśli bym nie miał co z nimi zrobić pozostałaby tylko eutanazja,a jest to średnio przyjemne doświadczenie.Żeby dosłownie zobrazować Ci jak wygląda efekt chowu wsobnego przedstawiam Ci filmik z mojego 240l baniaka.Są tam dwa samce po jednych rodzicach czyli "bracia",zwróć uwagę jak bardzo się różnią.Bynajmniej nie chodzi mi o kolor tylko o budowę ciała i kształt pyska.Potomstwo obydwóch tych samców po prostu nie może trafić na rynek jako Psedotropheus saulosi coral,bo było by to oszustwo,to raz,a po drugie nie wiadomo jak wyglądałyby ryby po nich jak dorosną.
http://www.youtube.com/watch?v=_GrIgc9-TzU
Co do cen ryb,to nie mam pojęcia ile u Ciebie w sklepach kosztują ryby,ale Ty możesz się dowiedzieć ile biorą za ryby niewiadomego pochodzenia,i negocjować z nimi cenę za ryby dobrej,poświadczonej jakości.Możesz argumentować,że sklep sprzedający wysokiej jakości podnosi swoją renomę,udzielić gwarancji itp.Wtedy ocenisz czy opłaca Ci się oddawanie narybku do sklepów,lub może sprzedaż za pomocą netu.Pamiętaj jednak że jesteś nieletni i musisz skłonić rodziców żeby Ci w tym pomogli.
Co do wody,to pytasz o stałe parametry jakie powinny być w zbiorniku,czy wodę do podmian?
Zastanów się jednak jeszcze bardzo,czy chcesz mieć w domu akwarium dekoracyjne czy hodowlę,bo to dwie różne historie.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 02.05.2013 16:25

chodzi mi o to czy wode uzdatnić tak jak do zwykłego akwa czy inaczej.
A w akwa chodzi mi żeby było dekoracją ale pytałem tak sobie o narybek co z min robić.

RE: Początek z malawi - jaranos - 03.05.2013 00:24

Do wody najlepiej używać uzdatniacza,tak dla świętego spokoju.Sprawdź w necie u swojego dostawcy wody jakie ma parametry twoja kranówa.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 03.05.2013 09:11

aha rozumiem a pokorm ma być suchy i mrozony czy może inny?

RE: Początek z malawi - jaranos - 03.05.2013 09:59

Pokarm suchy i mrożonki.Suchy to spirulina,a mrożonki różne,ale nie wszystkie.Ustalimy dietę jak już będziesz pewny jakie gatunki będziesz hodował.
Acha i zapytaj rodziców jakie wkłady macie w filtrze zamontowanym w domu.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 03.05.2013 11:38

W domu zamontowany mamy filtr węglowy.
To są pokarmy które są najlepsze moim zdaniem jakb coś nie tego to dopisz albo zmień.
MROŻONKI:
http://allegro.pl/malawi-mix-pokarm-mrozony-3-sztuki-0-3kg-i3201216442.html
http://allegro.pl/malawi-mix-pokarm-mrozony-100g-apzoo-i3201637574.html
SUCHE:
http://allegro.pl/jbl-novo-malawi-puszka-250ml-spirulina-38-i3197248473.html
http://allegro.pl/tropical-malawi-1000ml-190gr-rabaty-gratisy-i3212756619.html
obsada:
Metriaclima membe deep 1+6
Pseudotropheus saulosi1+5
MELANOCHROMIS CYANEORHABDOS 1+4
Wybrałem te gatunki bo są ładne samce i samiczki.
Pamiętasz może ile kosztowało cię wyszykowanie akwa?

RE: Początek z malawi - jaranos - 03.05.2013 23:05

Nie pamiętam,ale możemy obliczyc twoje akwa.Masz sporo kasy do wydania,więc można poszaleć.Żaden z tych pokarmów nie przypadł mi do gustu.O pokarmach chyba jeszcze nie czas,myślę że powinieneś zacząć na poważnie myśleć o osprzęcie.Tą obsadę potwierdzasz na 100%?.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 04.05.2013 07:47

Będe miał filtr wewnętrzny AQUAEL TURBO 2000 i zewnętrzny HW-302a. Oba są na allegro. Grzałkę będe miał AQUAELA 300w allbo 150w bo czytałem że jesli w pokoju panuje temp.25st.C to starczy nawet 50w. Ale nie wiem czy to prawda. Ta obsada mogła by mieć jakiś inny kolor bo są same niebieskie a samice żółte.

RE: Początek z malawi - jaranos - 04.05.2013 23:11

Filtry ok.Dokup tylko dużą gęstą gąbkę do mechanika i ceramikę do filtra biologa.Grzałka 150W jest w sam raz.Co do obsady to ma się podobać tobie a nie mi.Popatrz sobie jeszcze,wybierz i napisz,a ja Ci tylko napiszę czy mogą być razem,lub czy są odpowiednie do twojego akwa.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 05.05.2013 08:48

Ps. Elongatus Neon Spot
Melanochromis auratus
Membe deep
Saulosi
Magiano
acei
to są gatunki ryb które mi się podobają.
A ten filtr ma jeden kosz z ceramiką, to musze dokupić 2?

RE: Początek z malawi - jaranos - 05.05.2013 11:14

Jeżeli chodzi o filtr wewnętrzny(mechanik),to wcale nie potrzebujesz pojemnika na ceramikę,bo za biologię będzie odpowiadał filtr zewnętrzny(tego należy wypełnić ceramiką po same brzegi).Najlepiej kup taki sam filtr wewnętrzny,ale bez dodatków,a osobno dokup dużą gęstą gąbkę.
Z gatunków,które podałeś na pewno nie nadaje się do twojego baniaka Auratus.Jest to ryba wymagająca od akwarysty sporego doświadczenia,ze względu na agresję.Rośnie dość duży i zaleca się hodowlę w zbiornikach od 150cm.Acei nie jest agresywna,ale też wymaga dłuższego zbiornika i nieco wyższego.
Przyjmijmy że docelowo chcesz mieć ok 15 dorosłych ryb,należy zdecydować się na trzy gatunki.Najlepiej w trzech kolorach.Powiedzmy 5 żółtych,5 pasiaków i 5 innego koloru.Żółte będziesz miał samiczki Saulosi,lub Membe(zdecyduj się które),pasiaki maingano i ewentualnie samiec Saulosi.Pozostaje trzeci kolor.Neon będzie raczej zdominowany przez saulosi i Membe,więc nie pokarze całego swojego piękna.
Jako pana i władce twojego akwa proponuję Metriaclima callainos.Piękna jasnoniebieska ryba.Samiec jest po prostu boski.Mam u siebie dwa samce,dla których szukam nowego domu,ale nie jestem do końca pewny,czy dam radę się z nimi rozstać.Dla tego szczerze polecam.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 05.05.2013 13:09

to ja jeszcze się zastanowie nad rybkami. A co do filtra to kupie jego turbo z wyposażeniem a ceramike z niego przesypie do zewnętrznego.

RE: Początek z malawi - Tomek. - 05.05.2013 20:54

Mogę tylko dodać że Turbo jest bardzo głośny w porównaniu do zew. HW i JBL. Akwarium mam przy łóżku, Turbo wyłączam na noc.

Mam HW 303b czyli 1400l/h wypełniony gąbką, odczucie wylotu wody oceniam na 1000l/h w porównaniu z moim turbo 1500l/h. Więc jak bym mógł to brał bym hw 304b a mam 240l.

RE: Początek z malawi - jaranos - 05.05.2013 22:22

(05.05.2013 20:54)Tomek. napisał(a):  Mogę tylko dodać że Turbo jest bardzo głośny w porównaniu do zew. HW i JBL. Akwarium mam przy łóżku, Turbo wyłączam na noc.

Mam HW 303b czyli 1400l/h wypełniony gąbką, odczucie wylotu wody oceniam na 1000l/h w porównaniu z moim turbo 1500l/h. Więc jak bym mógł to brał bym hw 304b a mam 240l.

Ja z kolei bym,go nie polecał do akwarium Malawi 300l.Ma zupełnie zbędną lampę uv,co wpływa znacząco na jego cenę.Dodatkowo to będzie filtr biologiczny,który nie potrzebuje takiego mocnego przepływu.I zużycie energii znacznie wzrasta.
Twój to zapewne filtr mechaniczny.
(05.05.2013 13:09)Drago13 napisał(a):  to ja jeszcze się zastanowie nad rybkami. A co do filtra to kupie jego turbo z wyposażeniem a ceramike z niego przesypie do zewnętrznego.

Ok,to kup ten filtr z tym pojemnikiem na media.Może kiedyś się przyda ten pojemniczek,np.podczas jakiejś kuracji.Ale kup też tą gąbkę,bo ta która jest w zestawie się nie specjalnie nadaje. Ceramiki i tak będziesz musiał dokupić.Kup też gąbeczkę na wlot do zewnętrznego.Pamiętaj żeby w wydatkach uwzględnić testy.
Czy tą pokrywę,którą kupujesz,to czy możesz kupić ją bez świetlówek?
Nad rybami sobie pogłówkuj,masz jeszcze dużo czasu.Mogę Ci co jakiś czas podsyłać jakieś gatunki do przemyślenia.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 07.05.2013 07:11

OK. Ja i tak kupie Aquaela Turbo 2000l/h lub 1500l/h mi to nie przeszkadza bo akwarium będzie stało w kuchni. Gąbka bedzie napewno. Testy też wziołem pod uwagę. Możesz mi napisać kilka gatunków a ja sobie przemyśle.
Smile

RE: Początek z malawi - jaranos - 07.05.2013 12:54

Będę Ci proponował po jednym gatunku,na którym,jeżeli Ci się spodoba będziemy budować resztę obsady.
Na początek-Pseudotropheus demasoni.
Ten gatunek najkorzystniej prezentuję się w większej grupie,dla tego w 300l dodać można by było jeszcze tylko jeden gatunek.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 07.05.2013 13:11

Ładna rybka tylko szkoda ze jak bym ją chciał to tylko je i jeszcze jeden gatunek.

RE: Początek z malawi - jaranos - 07.05.2013 21:54

No szkoda,chociaż niekoniecznie.Akwarium wielosamcowe też jest kozackie.
Następna propozycja:
Melanochromis interruptus.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 08.05.2013 06:57

może być ale czy będe mógł mieć jeszcze jakieć gatunki?

RE: Początek z malawi - jaranos - 08.05.2013 21:36

Owszem jeszcze dwa.
Kolejna propozycja:
Iodotropheus sprengerae.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 08.05.2013 22:19

Przepiękna rybka tylko szkoda że taka duża. Pod akwa bed miał dębową szafkę, a całe akwa będe gdzieś za 3 tyg zakładał.

RE: Początek z malawi - jaranos - 08.05.2013 22:31

Wcale nie jest duża,to jedna z najmniejszych.Często łączona z Pseudotropheus saulosi.
Tutaj masz zbiornik,przy którego zakładaniu brałem udział,z tymi własnie gatunkami.
http://www.youtube.com/watch?v=wf6NED-nYBQ

RE: Początek z malawi - Drago13 - 08.05.2013 22:56

ile litrów ma ten baniak? Czy jak bym miał p. rdzawe to mógl bym miec jeszcze jeden gatunek?

RE: Początek z malawi - jaranos - 08.05.2013 23:09

300l.
Mógłbyś mieć Saulosi,Rdzawe i jeszcze jeden.
Kolega MrPchelka1 zdecydował się na dwa gatunki,po dwa samce z gatunku.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 09.05.2013 13:02

To fajnie. Ch ciał bym te rdzawe , saulosi i membe deepa.
Mogą być te testy http://allegro.pl/jbl-combi-test-set-profesjonalny-zestaw-testy-i3218156798.html
Jak byś mógł to podaj jeszcze 3 gatunki na raz ok?
A jak sobie kupie filtr JBL e900 to starczyło by 900l/h .

RE: Początek z malawi - jaranos - 09.05.2013 22:00

Mogą być te gatunki,które podałeś,ale masz jeszcze czas więc możesz przejrzeć jeszcze kilka propozycji.
Te testy drogie,jak wrócę do kraju,to się rozejrzę w cenach i dam Ci znać.
Jeżeli chcesz kupić JBL,to kup z serii e901,są energooszczędne.
900l/h styknie jeśli nie przesadzisz z rybami.
Kolejna propozycja:
Cynotilapia Afra jalo reef

RE: Początek z malawi - Drago13 - 09.05.2013 22:03

a ta rybka może być do 300 l z jeszcze 2 gatunkami.

RE: Początek z malawi - jaranos - 09.05.2013 22:19

Może.
Będę Ci pokazywał gatunki,do których można będzie dołączyć jeszcze dwa inne.Jeżeli będzie tak że gatunek nie będzie spełniał tego warunku,to dopiszę że jest np. do 2-gatunkowego,lub 1-gatunkowego.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 10.05.2013 13:58

ok może być
Może być filtr wewnętrzny o przeływie 1500l/h?

RE: Początek z malawi - jaranos - 10.05.2013 15:38

To zależy.1500l/h teoretycznie powinien się sprawdzić,ale może być tak że nie da rady i wtedy musisz zaopatrzyć się w cyrkulator,lub kolejną pompę.2000l/h daje większą szansę uniknięcia wkładania do zbiornika kolejnych sprzętów,przy takiej samej wielkości samego filtra.
Jeżeli zdecydujesz się na czarne tło,to musisz wiedzieć,że wymaga krystalicznie czystej wody,ponieważ na czarnym widać najmniejsze nawet zanieczyszczenia.
U mnie(450l)pracują:
Wewnętrzny 2000l/h
Zewnętrzny(biolog) 1200l/h
Zewnętrzny(mechanik)1350l/h
Cyrkulator 6000l/h
Kaskada 400l/h jako filtr powierzchniowy
Czyli dość mocna filtracja,a jednak widać na czarnym tle przepływające jakieś drobinki,chociaż laicy oglądający moje akwarium twierdzą że nie widzieli jeszcze tak czystego akwariumBig Grin
Dla tego zawsze proponuję filtry mocniejsze,których przepływ zawsze można ograniczyć,chociaż szczerze wątpię czy Ty w 300l będziesz musiał to robić.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 10.05.2013 16:02

aha To spokojnie kupie 2000l/h i kubła chinczyka z allegro.

RE: Początek z malawi - jaranos - 10.05.2013 16:27

No i spoko.
Kolejna propozycja:
Pseudotropheus sp. Elongatus Mpanga

RE: Początek z malawi - Drago13 - 10.05.2013 16:35

O tą rybke moge mieć ? a mógłbym mieć jeszcze tego neon spota i membe depa czy rybki nie będą sie gryźdź?

RE: Początek z malawi - jaranos - 10.05.2013 16:49

Neon odpada.To też elongatus.Istnieje ryzyko krzyżówki.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 10.05.2013 17:00

aha to bym chciał elongapusa membe deepa i może rdzawego albo mgiano

RE: Początek z malawi - lufa555 - 10.05.2013 17:06

(10.05.2013 17:00)Drago13 napisał(a):  aha to bym chciał elongapusa membe deepa i może rdzawego albo mgiano

Nazw się nie odmienia a mgiano to co? Maingano a poprawnie melanochromis cyaneorhabdos.

RE: Początek z malawi - Drago13 - 10.05.2013 17:14

wiem że się nie odmienia nazw ale jestem początkujący i jeszcze nie ogarnąłem nazw

RE: Początek z malawi - Drago13 - 13.05.2013 16:34

To malawi w większości ogarnąłem.

RE: Początek z malawi - syriusz000 - 22.05.2013 20:32

Witam.
Pomyślałem, że mogę dołączyć do wątku...jako "potrzebujący" Smile Mam podobny zbiornik (właśnie dojrzewa) i podobne dylematy. A widzę, że Jaranos podchodzi do tematu profesjonalnie Smile więc może i mi pomoże.

Zbiornik dojrzewa do przyjęcia pyszczaków (3 tygodnie), a ja dojrzewam do wybrania obsady...i nie jest to łatwe. Doradźcie jak skomponować z poniższych gatunków optymalne obsady zbiornika 300l (120x50x50). zależy mi bardzo na obsadzie kolorystycznie "żywej", "wielokolorowej" (np. niebiesko-żółto-czerwona)
np.
Melanochromis cyaneorhabdos Maingano
Labidochromis caeruleus Yellow
Alunocara Fire Fish Dragon Blood
(reszta interesujących mnie gatunków do stworzenia właściwej obsady poniżej w linku z zestawieniem "własnej roboty" Smile)

link z zestawieniem interesujących mnie pyszczaków
http://imageshack.us/photo/my-images/545/zebranegatunkipary.jpg/

Zależy mi bardzo na ciekawych wybarwieniach ryb przy warunku, że będą potrafiły ze sobą żyć oczywiście. A idąc tym tropem, niektóre piękne samce, które w moim zbiorniku mogły by być niestety w pojedynkę, mają samiczki "szare myszki" prawie bez ubarwienia. Może dałoby się więc skomponować obsadę z trzech gatunków z różnokolorowymi barwnymi pyszczakami (samiec i samica wybarwiona po okresie dojrzewania).
Przy okazji prośba o potwierdzenie czy na załączonych fotkach znajdują się rzeczywiście samce i samiczki podanych gatunków, bo nie ukrywam, że w sieci krążą przeróżne, często odmienne zdjęcia do niektórych odmian.
A może zaproponujecie jeszcze inną obsadę, która cieszyła by oko najbardziej kolorystycznie. Tak czy inaczej fajnie byłoby, gdyby były to ryby możliwe do kupienia (z opcją wysyłki)
Z góry dziękuję

RE: Początek z malawi - Drago13 - 22.05.2013 21:08

No Jaranos to weteran w sprawie z malawi .
A co do odsady to poczytaj mój temat. Było tam coś o rybkach.
Jarason dawno nie odpowiadał na moje pytania już od jakiegoś miesiąca.

RE: Początek z malawi - aquamen1 - 12.06.2013 18:44

Siemka dołącze się do tematu.

Czy wapienie takie podobne do łupów nadadzą się do MALAWI?
Czy będą mętnić wodę?

RE: Początek z malawi - Bruce77 - 13.06.2013 22:20

Nadadza sie, nawet sa pozadane bo zatwardzaja wode.

RE: Początek z malawi - aquamen1 - 14.06.2013 07:28

A będą mętnić wodę?

RE: Początek z malawi - xKrychx - 23.04.2014 19:05

U mnie nie mętnią

RE: Początek z malawi - wojtowca - 25.04.2014 16:16

Będą mętnić wodę ale jak masz dobrą filtracje to woda się wyklaruje. Ja tydzień temu robiłem restart akwarium i mam tylko łupki wapienne. Przed włożeniem do akwa szorowałem szczotką i po zalaniu było mleko. Na drugi dzień woda była już kryształ a pracuje w baniaku kubeł i turbo głowica.