Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
[20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Akwarium (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Galeria (/forumdisplay.php?fid=6)
+---- Forum: Zdjęcia akwariów (/forumdisplay.php?fid=18)
+---- Temat: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika (/showthread.php?tid=34680)

[20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 01.01.2013 17:34

Witam.
Chciałbym przedstawić moje akwarium, które postanowiłem od nowa zagospodarować. Na początku były w nim mikrozorium i molinezja (pozostałości po starym akwarium), później dołożyłem czarne tło i kamień a na koniec dokupiłem dwie rośliny.

Litraż: 20 litrów
Wymiary: 41x18x27
Oświetlenie: Świetlówka Sera 15W tropic sun w pokrywie od akwarium 54 l. narazie tak jest może z czasem coś się wymyśli ładniejszego
Filtracja: Filtr Aquael typ fan mini
Podłoże: drobny żwir
Dekoracja: kamień + cztery kamienie z koszyczków po roślinach

Flora:
Microsorium pteropus - mikrozorium oskrzydlone
Alternanthera reineckii - alternathera
Ceratopteris thalictroides - różdżyca rutewkowata
Mam nadzieję, że gatunki roślin dobrze rozpoznałem

Fauna:
Molinezja czarna (docelowo ma być bojownik, może jeszcze krewetki).

Mam dwa pytania:
jakie rośliny ewentualnie mogę jeszcze dodać, żeby urozmaicić flore?
czy dysza filtra może być ustawiona na środek a kwarium? bo jak jest skierowana wzdłóż tylniej szyby to trochę roślinami rusza i nie jest to ładne.

Czekam na wasze opinie co do mojego zbiornika i odpowiedzi na moje pytania.
Pozdrawiam

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - apri cort - 01.01.2013 17:41

Dodaj kryptokoryny wendtii brown i green. No i te kamulce wywal lepiej wszystkie, nie jest to ładne wcale, daj lepiej jakieś drewienka. Ja teraz obrywam gałązki z suchymi listkami dębu, gotuję je i wówczas od razu toną. Efekt bardzo przyjemny!

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 01.01.2013 18:33

Planuje właśnie może zamaist tego kamienia jakieś korzenie dać. Co dor oślin myślałem o anubiasach i jakimś trawnikczu z jednej strony pewnie z mchu.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - marcin0714 - 01.01.2013 18:48

Wyciągnij mikrozorium z podłoża i posadź je na kamieniu, bo kłącze zgnije.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 02.01.2013 16:07

mikrozorium zostało wsadzone w te dziurki w kamieniu.
Mam pytanie czy nie odnośicie wrażenia że obecna kompopzycja roślin wygląda sztucznie, nie naturalnie??

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - smoko - 02.01.2013 17:21

Witaj
Nie wiem jak u Ciebie z doświadzeniem w akwarystyce ale przy tak dużym oświetleniu będziesz miał problemy z glonami zapewne

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 02.01.2013 20:32

Mam nadzieje, że nie będę miał problemów z glonami. Widziałem akwaria gdzie jest o wiele większe oświetlenie i jakoś sobie ludzie radzą więc i ja mam taką nadzieję, że sobie poradze z tym problemem.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - asz32 - 03.01.2013 08:03

podstawą przy Bojowniku jest grzałka a ja jej u Ciebie nie widzę... gdyby nie to akwa nadawałoby się dla Bojownika, ale tak jak mówi apri, kamień wyjąć a dodać jakieś małe drewienko i pamiętaj o grzałce oraz podmianach wody bo przy tak małym litrażu nie można o tym zapominać

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 03.01.2013 13:17

Co do grzałki nawet o niej nie myślałem, gdyż bojownik z tego co czytałem potrzebuje temp wody od 25 do 28 stopni a u mnie jest tak 25,5 więc raczej źle nie będzie się czuł bojownik.
Podmiany wody robię co tydzień 5 litrów, woda odstana 2 lub 3 dni bez preparatów.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - klosek - 03.01.2013 13:20

To nie wiem gdzie czytałeś. Bojownik potrzebuję temperaturę <27 stopni.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 03.01.2013 15:20

Skoro bojownik nie potrzebuje dużej temp, to po co montować grzałkę?? taka tem p jaka jest u mnie powinna być wystarczająca

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - klosek - 03.01.2013 15:44

25 stopni to za mało dla bojownika, powinieneś mieć cały czas 27.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 03.01.2013 16:29

Mam grzałkę, to ją wsadze do akwarium, sprawdze wogóle czy działa.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - asz32 - 03.01.2013 17:42

chodzi o to żeby temperatura była zawsze stała, zwłaszcza u Bojownika i najlepiej 27 stopni, na pewno nie masz ciągle 25, w nocy zapewne spada a tak nie może być, grzałka koniecznie z termostatem jeśli takiej nie posiadasz to odpuść sobie Bojownika i w większości inne ryby, bez grzałki możesz tam hodować krewetki i ślimaki

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 04.01.2013 11:18

Niestety grzałka okazała się nie działającą wię będę musiał kupić jakąś.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - asz32 - 04.01.2013 16:02

pamiętaj, że musi być z termostatem, spokojnie wystarczy 25W np. firmy Elite, są małe i u mnie działały sprawnie

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - apri cort - 04.01.2013 16:43

Pozwolę sobie zaprotestować, ale tylko trochę Wink, u mnie bojownik z powodu awarii grzałki od jakiegoś czasu pływa w 22-23st. Po prostu jest mniej aktywny. Oczywiście nie polecam hodowania bojków w tak niskiej temp. ale jeśli zajdzie taka potrzeba ryba może być w chłodniejszej wodzie przez krótki czas.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - asz32 - 04.01.2013 18:19

wiesz... przez krótki czas to dla początkujących mogą być dłuuugie tygodnie, poza tym Bojki w niskiej temperaturze owszem żyją, ale zdecydowanie krócej i narażone są na choroby typu martwica płetw

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - apri cort - 04.01.2013 19:35

Zgadzam się, po prostu stwierdziłam, że "chwila" w niższej temp. nie oznacza od razu zgonu.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 04.01.2013 19:54

A czy ewentualnie ta grzałka firmy elite o mocy 25 W będzie później wrazie czego dawała radę w akwarium 54 litrowym, czy jest za słaba??

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - marcin0714 - 04.01.2013 23:30

Miałem kiedyś przez krótki okres jakąś starą 25W bez termostatu w 50l i jak nie dopilnowałem to dobijała nawet do 30*, a w pokoju miałem 24*. Powinna dać radę.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - asz32 - 05.01.2013 16:29

da radę, po prostu będzie Ci dłużej grzać, skoro ma być większe akwa proponuje również tanią grzałkę Ikola 50W jest nawet lepsza od Elite i łatwiej się reguluje temperaturę, zerknij tu http://www.zoologiczny.sklep.pl/Ikola_50_Watt__25_43___6997

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 05.01.2013 17:59

Ta grzałka Ikola z opnii wynika że jest dobra i tańsza od grzałki firmy Elite na której temat nie zbyt pozytywne są opinie. Pójdę do mojego sklepu akwarystycznego zobaczę czy będzie grałka firmy Ikola.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 06.01.2013 19:01

Jade jutro do sklepu akwarystycznego po grzałkę i myślę że dokupię jeszcze z dwie rośliny i wsadzę je zamiast tego kamienia. Jakie byście polecali rośliny na pierwszy plan, drugi??

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 06.01.2013 19:01

Jade jutro do sklepu akwarystycznego po grzałkę i myślę że dokupię jeszcze z dwie rośliny i wsadzę je zamiast tego kamienia. Jakie byście polecali rośliny na pierwszy plan, drugi??

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - matttm1 - 06.01.2013 19:16

Może anubias przy jakims korzonku? Fajna roslina wytrzymała

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 06.01.2013 20:43

(06.01.2013 19:16)matttm1 napisał(a):  Może anubias przy jakims korzonku? Fajna roslina wytrzymała

o anubiasie myślałem, jest to dla mnie jedna z najładniejszych roślin akwariowych, którą miałem we wszystkich swoich poprzednich akwariach, lecz musiałbym poszukac jakiegoś ładnego korzenia a żeby dobrze wyeksponować tą roślinę.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - asz32 - 06.01.2013 22:16

a ja proponuje na 3 plan moczarkę- łatwa i ładna roślinka o na 2gi jakąś kryptokorynę, ładnie rozsadzisz i będzie ok

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - Tyberiusz - 07.01.2013 18:29

Moczarka jest fajna i pozyteczna, ale moim zdaniem średnio ozdobna Wink

Fajnie wygląda z małych krypyokorym 1. plan, a z dużych, znaczy większych, 2. plan Wink

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - Tyberiusz - 07.01.2013 18:29

Moczarka jest fajna i pozyteczna, ale moim zdaniem średnio ozdobna Wink

Fajnie wygląda z małych krypyokorym 1. plan, a z dużych, znaczy większych, 2. plan Wink

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - asz32 - 08.01.2013 09:39

mi moczarka akurat się bardzo podoba :] sama nie wiem dlaczego, może ta jej zieleń...

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - wisnia0384 - 08.01.2013 11:53

(03.01.2013 13:20)klosek napisał(a):  To nie wiem gdzie czytałeś. Bojownik potrzebuję temperaturę <27 stopni.
Bojków miałem więcej jak psów i żaden nie uświadczył temperatury 27'C na stałe.
25-26 starczy.
Byle akwarium było dobrze przykryte.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 08.01.2013 14:57

Byłem dzisiaj w akwarystycznym i kupiłem grzałkę Aquaela 25 W, Cryptocoryne wendtii green, oraz korzeń obrośnięty mchem nazwy nie pamiętam :/
Niżej zamieszczam zdjęcie obecnego wyglądu akwarium, oraz korzenia z mchem może ktoś rozpozna co za mech.

Proszę o opinię co do kompozycji co zmienić??

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - apri cort - 08.01.2013 16:34

Posadź pojedyncze łodygowe rośliny w kępach, za to krypto możesz rozdzielić tak, żeby razem rosły po 2-3 szczepki. Jak się już ładnie ukorzenią, to wkrótce wypuszczą nowe liście i nowe szczepki.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 09.01.2013 14:59

Dzisiaj trochę pozmieniałem w akwarium i chyba jest to ostateczna wersja. Cryptocoryne podzieliłem na 4 sadzonki, a Alternanthera posadziłem w dwóch miejscach po 3 sadzonki.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - Tyberiusz - 09.01.2013 15:09

Ogólnie to przyjemnie dość tutaj, fajnie urządziłeś tak niewielkie akwarium Wink

Tylko ciekawi mnie, czy Alternanthera reineckii się przyjmie, bo to wymaga solidnego światła.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 09.01.2013 15:45

(09.01.2013 15:09)Tyberiusz napisał(a):  Tylko ciekawi mnie, czy Alternanthera reineckii się przyjmie, bo to wymaga solidnego światła.

Mam nadzieję że się przyjmie słabego oświetlenia nie mam 15W w 20 litrowym akwarium to trochę jest. Z reszta zobaczymy w niedługim czasie będę musiał pomyśleć o jakimś nawożeniu.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - apri cort - 10.01.2013 10:27

Teraz jest o niebo lepiej, niech się spokojnie rozrasta.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 24.01.2013 10:17

[/align]Akwarium ma już 23 dni, wsystko rośnie choć bez problemów. Na niektórych liściach alternathery pojawiły się brązowawe plamy prawie niezauważalne, a niektóre częśći różdżycy są brązowe pewnie brakuje jakiegoś składnika pokarmowego. Oczywiście też pojawiły się neiwielkie ilości glonów nitkowych głownie na mchu. Niczym narazie nei nawożę, ale trzeba będzie zacząć i moje pytanie co by było najlepsze??

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - asz32 - 24.01.2013 10:40

ja bym w tak małym szkiełku nie nawoziła, co do brązowych plam to zapewne okrzemki- często pojawiają się w świeżych baniakach, bojek będzie miał fajny dom Wink

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 04.02.2013 12:15

Zakupiłem do swoich roślin takie o to specyfiki. Myślicie że dzięki nim rośliny będą ładniejsze??
Aqua Art Classic
Aqua Art Carbo
Zakupiłem specyfiki dla moich roślin. Mam nadzieję że będą się nadawać
Aqua Art Carbo
Aqua Art Classic

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - Marcin37 - 03.05.2013 16:17

Cyziu
Przy takim oświetleniu musisz dodać co2. Jak Chcesz pozbyć się nitek do daj potrójną dawkę eazy carbo - mi to pomogło. Kup co2 w puszce bo bimbrowni i butli się nie opłaca do takiego małego zbiorniczka.
Zbadaj wodę.
Wtedy zobaczysz czego brakuje.
Zbiornik mały czy duży roślinom potrzeba tego samego. Spróbuj co2 naprawdę polecam

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 09.02.2017 00:39

Witam

Wracam po dłuższej przerwie mam nadzieje, że się nie załamię znowu tym że akwa nie jest takie jak chce i dłużej trochę pobawię się z akwarystyką. Akwarium zalane 6.02.2017 z jasnym żwirem. 08.02.2017 żwir wymieniłem na Premium Soil (podobno z nawozem i nie trzeba już nic dodawać żadnych nawozów) i posadziłem rośliny:
-Hygrophila difformis
-Limnophila sessiliflora
-Cryptocoryne beckettii
-Hydrophyla dwarf
-Cryptocoryne legroi

Docelowo ma być oczywiście bojownik plus może samica do niego. też korci mnie żeby krewetki dodać wtedy się nie udało może teraz zobaczymy. Teraz czekam aż zbiornik dojrzeje. Myślę że z tydzień tyle się naczytałem że chyba ten tydzień będzie odpowiedni.

Czekam na opinie mojego akwarium

Załączam zdjęcia obecnego wyglądu akwa i tego magicznego podłoża.

Pozdrawiam

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 14.02.2017 20:10

Akwarium ma już 7 dni. Dzisiaj postanowiłem zmienić wystrój i poprzesadzałem trochę rośliny. Po tygodniu rośliny prawie nie urosły może minimalnie. Naświetlam 8 godzin dziennie. Żwir Premium Soil niby fajny bo czarny ale denerwuje mnie cały czas osad z niego jest na wszystkim. Jak się coś robi w akwarium to od razu woda robi się mętna.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 27.02.2017 15:17

akwarium ma już 20 dni. Dzisiaj zakupiłem testy kropelkowe JBL Combiset które się tak przedstawiają:

pH3,0 - 10: 6,0,
NO2: <0,01 mg/l,
NO3: 10-15 mg/l (kolor bardziej był zbliżony do wartości 10,ale też zależy dla jakich rybek bo są tam pokazane 3 rodzaje)
KH: 3 (lecz woda barwiła się już lekko na kolor żółty po jednej kropli) nie mogę znaleźć czy 3 to dobry wynik,
Fe: <0,02 (wg instrukcji to nie dobrze, że jest tak mało).

To moje pierwsze testy więc tak nie wiem za bardzo czy do końca odgadłem kolor bo np. w NO2 i NO3 bo kolory nijak miały się do tego co w instrukcji.

Dzisiaj do akwarium dodałem korzeń z mchem java moss. Korzeń gotowałem 3 dni na przemiań woda z solą i bez.[/align]

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - owsianka - 27.02.2017 20:19

Widać na zdjęciu że Ci się woda poprawiła.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - Kondziu360 - 27.02.2017 23:19

Jako dom dla Bojownika super, ale jeśli miałbym ocenić aranżacje to jest średnio, bo trochę jej brak. Nie masz roślin pierwszego planu, a wysokie rośliny posadzone są z przodu. Popracowałbym trochę nad tą kwestią, ale tak to jest spoko Wink

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 01.03.2017 23:18

Dzisiaj mija 21 dzień mojego akwarium. Zakupiłem dzisiaj test GH i od razu zmierzyłem jak i resztę testów które posiadam. Teraz bardziej doszukiwałem się kolorów jakie wyszły na sakli i o to wyniki:
ph: 6,5
NO2: <0,01 mg/l
NO3: 10-15 mg/l
KH: 4
Fe: 0,02 - 0,05 (woda zabarwiła się bardzo lekko na fioletowo prawie nie zauważalne)
GH: 9

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 03.03.2017 12:20

W moim akwarium wykłuły się małe ślimaczki dzisiaj lub wczoraj wieczorem bo zniknęły takie jakby "glizdy". Zobaczymy ile ich będzie i czy nie będę musiał walczyć z plagą ślimaków.

Dzisiaj dokonałem podmianki wody ok 4 l. odstane 7 dni + odmulanie dna + jedna pompka Aquaflora micro.

Z ciekawostek takich w akwarium przez 24h paruje wody 1 cm. jest to około 0.41 l. wody.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 05.03.2017 19:20

Po 25 dniach funkcjonowania akwarium zawitał do niego główny mieszkaniec. Naradzie spokojnie pływa poznaje nowy teren.

Rośliny wszystkie dobrze się rozwijają oprócz mchu na korzeniu trochę na brązowo zmienia kolor:/

Oto zdjęcie bojownika Smile

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 09.03.2017 14:56

29 dzień funkcjonowania akwarium:

Czyszczenie akwarium, odmulanie dna, czyszczenie szyb i dodanie nawozów.

Testy wody:
ph 7,5 (rośnie nie wiem czemu)
NO2 <0,01
NO3 10-15
KH 3
Fe 0.1 (rośnie przed 2 tygodnie prawie z zera wzrosło do 0.1 więc Aquaflora micro daje rezultaty do tej pory dane tylko 3 razy)
GH 9

- Rośliny trochę zrobiły się brązowe i jakby przystopowały z rośnięciem,
- pojawiło się trochę glonów głównie na tylnej szybie tam gdzie był skierowany wylot z filtra dzisiaj zakupiłem dysze i skierowałem ją w górę,
- zakupienie Carbo aqua art. Planta Gainer i od razu podanie,
- Mój bojownik dostał dodatkowe jedzenie firmy tropical ovo-vit płatki gdyż zakupiony wcześniej Betta Bio-Gold firmy KIKARI chyba średnio mu smakuje podpływa je ale za chwile wypluwa może płatki będą mu lepiej pasować.
- Przymierzam się do przycinki roślin, ale myślę że to będzie za tydzień przy następnym czyszczeniu akwarium. Dzisiaj na próbę obciąłem jedną Hydrphili difformis tuż nad liściami i puściłem narazie żeby wolno sobie pływała.

Aktualne zdjęcie akwarium:

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - Kelvezu - 09.03.2017 19:18

Fajnie, że się ładnie rozwija. Pozbyłbym się tej h. diformis, straszny chwast, i rośnie olbrzymia. Popsuje aranżacje za parę tygodni. Zobacz w moim temacie. Wyrosła na pół akwarium i wyciągała wszystkie pierwiastki z wody.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 09.03.2017 19:48

Roślina fakt bardzo szybko rośnie i zajęła całą prawą stronę akwarium. Nie znałem tej rośliny wcześniej a się spodobała i był to błąd bo do takiego akwa za duża, ale człowiek się uczy cały czas. Może z czasem jak będzie większe akwarium to tam zawita.

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 17.03.2017 15:24

Dzisiaj jak co tydzień przeprowadziłem porządki w akwarium, co z nowości:

-mech zaczął rośnąć po tak długim czasie widać małe zielone pędy,
-przycinka roślin, które teraz pływają po powierzchni,
-bojownik czasami jest jak leniwiec lubie się położyć na kamieniach a to na liściu,
-zakupiłem testy na CO2 JBL i test aquatest zooleka Ca-Mg,
-oraz stworzyłem bimbrownie, lecz nie daje do akwarium bombelków, sprawdzałem szczęślność i jest ok bąbaelki z zacierem idą do butelki z wodą a dalej do akwarium już nic. Zauważyłem że w wężyku który jest w akwarium jest woda. Jak sprawić, żeby gaz dostawał się do zbiornika?

Testy:
pH 8.0
NO2 <0,01 mg/l
NO3 10-15 mg/l
KH 3
Fe 0,1
GH 9
Ca 50 mg/l
Mg 6
CO2 <3 (nie ma nawet skali jest bardzo mało CO2 w akwarium)

Na górze zdjęcie po przycince bez obciętych roślin, na dole z obciętymi roślinami, na razie dyfuzor jest na przodzie jak zadziała bimbrownia schowam go z tyłu

RE: [20 l.] W przyszłości dom dla bojownika - cyziu - 23.03.2017 13:46

43 dzień funkcjonowania akwarium i nie ma jakiś większych problemów
Mam pytanie testy robić przed podmianą wodę czy kilka godzin po niej, a może w środku cyklu wymiany?

pH 6.5
NO2 <0,01
NO3 1
KH 4
Fe 0,2
GH 9 (według testu zoolek Ca-Mg wychodzi 9,8)
Ca 55
Mg 9
CO2 20

Podsumowanie:
-spadek pH z 8 tydzień temu na 6,5
-spadek NO3 z 10-15 na 1
-Wzrost KH o jeden z 3 na 4
-wzrost Fe z 0,1 na 0,2 (może dlatego że w ciągu tygodnia dałem jedną jeszcze dawkę)
-wzrost Ca z 50 na 55 jednostek
-wzrost Mg z 6 na 9

-rośliny rosną to co obcinam pływa na powierzchni jest już dużo tego jest nie wiem czy wyrzucać czy zostawić, w planach jest większe akwarium ale jeszcze terminu nie ma
-bimbrownia działa już 7 dni, wczoraj robiłem podmiankę zacieru bo CO2 spadło do 12 mg/l
-glonów trochę jest ale nie ma  jakiegoś zatrzęsienia