Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
Zdjęcia - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: O forum (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Forum: Uwagi do forum (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Temat: Zdjęcia (/showthread.php?tid=28827)


Zdjęcia - Malutki - 24.08.2011 00:06

Witam!

Myślałem chwilę nad tym i doszedłem do wniosku, że zdecydowanie mądrym rozwiązaniem było by zablokowanie możliwości kopiowania zdjęć wklejanych na Forum, tak aby osoby, które chcą nadużyć naszej dobroci, miały utrudnione zadanie.

Oczywiście, wiem, że ściąganie jakichkolwiek treści i wykorzystywanie ich w jakikolwiek sposób podpisując je jako swoje jest nielegalne, ale są za pewne tacy, którzy nie mają zasad moralnych i za przeproszeniem olewają sprawę.

Wiem, jak wygląda sprawa z blokowaniem zdjęć, więc jestem świadomy, że nie stanowi to żadnego problemu dla administratora forum.

Zwracam się tu głównie z prośbą do moderatorów, gdyż to oni sprawują piecze nad forum, i mają możliwość kontaktu z administratorami forum. Jeśli kilku moderatorów uzna, że jest to pomysł korzystny , to z pewnością, zostanie on wprowadzony w życie.

Oczywiście i do Forumowiczów mam prośbę o poparcie, jeśli jednak macie wszelkie wątpliwości co do tego, lub czegoś nie zrozumieliście piszcie śmiało postaram się odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości.

Pozdrawiam Marek Smile


RE: Zdjęcia - Kondziu360 - 24.08.2011 00:42

Nie rozumiem jaki w tym cel?
Sam mam na swoim HDD zdjęcia aranżacji które wpadają mi oko.


RE: Zdjęcia - nefrete1 - 24.08.2011 08:13

Malutki, rozumiem Twoją ideę, ale muszę się też zgodzić z Kondziu360. Ja też mam u siebie plik o nazwie "moje inspiracje" gdzie jest już baza ponad 100 zbiorników opisanych jako litraż oraz imię i nazwisko właściciela. I choć nigdy nie skopiowałam w swoim szkle żadnej z tych aranżacji (celowo, bo nie znoszę robić plagiatu, lub też z powodu braku takich zdolności, by zrobić aranż taki jak ten, który zajmuje czołowe miejsca w międzynarodowych konkursach) to czerpię z ich oglądania dużo inspiracji.
Co więcej, nawet przy zablokowaniu możliwości kopiowania zdjęć, jest mnóstwo lepszych i gorszych sposobów na to by jednak je skopiować.

Prawo mówi jednoznacznie o tym, że cudzej pracy nie można publikować, przypisać jej własnego autorstwa lub wykorzystać w celach zarobkowych. Ale nigdzie nie wspomina, że upublicznione prace (a publikacja swoich zdjęć na forum jest formą upublicznienia) nie mogą być oglądane. Więc jeśli zachwycam się jakimś zdjęciem w Internecie, to mogę równie dobrze je sobie wydrukować i powiesić na ścianie zacisza domowego lub ustawić jako tło w swoim komputerze lub komórce i podziwiać ile wlezie.
Choć jest też mowa o tym, że nie wolno ich powielać. Ale z tego, co się orientuję to chodzi o bezprawne kopie.

Jeśli obawiasz się o to, aby twoich prac nikt sobie nie przywłaszczył i nie traktował jako swoje, to jedną ze skuteczniejszych metod jest umieszczenie na nich swojego znaku wodnego. Jeśli zrobisz to umiejętnie, to nie będzie on zakłócał odbioru przy oglądaniu zdjęcia, a równocześnie stworzy spore trudności tym, którzy jednak chcieli by się go jakoś pozbyć.


RE: Zdjęcia - Malutki - 24.08.2011 10:19

Rozumiem, że wykorzystujecie, do właściwych celów i ok, ale są osoby, które wykorzystują je do celów niewłaściwych, nie chodzi tylko o mnie, ale i o innych użytkowników. A jeśli zdjęcia są zabezpieczone jedyny sposób w jakie można je skopiować, to zrobić zrzut ekranu i wyciąć samo zdjęcie, ale wtedy jakoś będzie bardzo bardzo kiepska, więc nikt tak nie robi. Znam się trochę na tym, więc wiem co mówię.

Ale jeśli wam się to nie spodoba, to trudno. Jakoś przeżyję, aczkolwiek uważam, że jest to pomysł godny rozważenia i przemyślenia go.


RE: Zdjęcia - lasztom - 24.08.2011 12:58

Ale po co?? To będzie przerost formy nad treścią. Jak używanie taczki do przewiezienia kilku ziemniaków - Można, ale po co?? Jak ktoś będzie chciał to i tak skopiuje i wykorzysta, a ktoś jak nefrete1, która jest uczciwa, nie będzie kombinować i tylko jej to utrudni sprawę. NIE POPIERAM


RE: Zdjęcia - Kesi - 24.08.2011 13:42

Punkt 13 regulaminu forum:
Za treści zamieszczone w postach odpowiedzialny jest ich autor.
Jeżeli więc popełnia przestępstwo (plagiat) to tylko i wyłącznie on odpowiada prawnie za to.
My możemy jedynie karać za łamanie regulaminu taką osobę i to robimy.
Właściciel skopiowanego zdjęcia czy tekstu może podać delikwenta do sądu jeżeli ma taką ochotę.
O tym była już mowa na forum wcześniej http://www.akwaswiat.net/plagiat-t-8430.html

(24.08.2011 00:06)Malutki napisał(a):  Wiem, jak wygląda sprawa z blokowaniem zdjęć, więc jestem świadomy, że nie stanowi to żadnego problemu dla administratora forum.
Może w takim razie przybliżysz nam w jaki sposób mamy to robić bo dla nas to jest problem.
My nie znamy całego internetu na pamięć, jeżeli autor skopiowanej wypowiedzi lub inna osoba zgłosi plagiat wtedy działamy.


RE: Zdjęcia - Malutki - 24.08.2011 14:10

Kesi, chodzi o to, że łatwo jest ustawić blokadę aby nie można było kopiować zdjęć, wystarczy zmienić w ustawieniach strony, lub kilka linijek kodu wpisać, bo nie wiem w jaki sposób strona jest napisana.

Co do Konsekwencji prawnych, to je znam, i bardzo dobrze jestem tego świadom, jak to wygląda. Trochę się tym interesowałem na 6miesięcznym szkoleniu, które co prawda miałem kilka lat temu, ale jeszcze pamiętam trochę Smile

Zrobicie, jak uważacie, ale na większości szanujących się stron internetowych, na których publikowane są zdjęcia, które mogą być wykorzystywane w sposób niezgodny z prawem.

Jest też możliwość, zablokowania możliwości wyświetlania zdjęć dla osób niezarejestrowanych, gdyż znam wiele przypadków, gdzie ktoś szukał zdjęcia dla bliżej nie określonych potrzeb, czasami na sprzedaż, (tak można sprzedawać w internecie zdjęcia od 1-50zł), ale gdy przyszło mu się rejestrować na jakiejś stronie, bardzo często rezygnował, ze względu, na to, że po zarejestrowaniu jest zapisywany adres ip hosta użytkownika, i łatwo można go znaleźć. A po drugie z lenistwa.


RE: Zdjęcia - Kesi - 28.08.2011 11:38

(24.08.2011 14:10)Malutki napisał(a):  Kesi, chodzi o to, że łatwo jest ustawić blokadę aby nie można było kopiować zdjęć, wystarczy zmienić w ustawieniach strony, lub kilka linijek kodu wpisać, bo nie wiem w jaki sposób strona jest napisana.


Jak ustawić taką blokadę ? Opisz dokładnie bo z tego to dalej nic nie wynika.
Można zablokować w ogóle możliwość wstawiania zdjęć ale byłoby to bez sensu.
Nie możesz zablokować wybiórczo z danej strony, poza tym stron jest tak wiele i codziennie ktoś gdzieś dodaje swoje nowe zdjęcia, że to jest fizycznie niewykonalne.
Każde zabezpieczenie ściągnięcia zdjęcia można w łatwy i szybki sposób obejść. Osoba, która chce coś ukraść to to zrobi. Nie jesteśmy organami ścigania i nie do naszych obowiązków należy wyszukiwanie kto co komu ukradł.


RE: Zdjęcia - Malutki - 28.08.2011 15:26

Zależy o kim mówisz co do organów ścigania Wink

Kesi, na każdej stronie, zależnie od tego jak jest napisana, robi się to inaczej, ale może zrobić to tylko admin.
Nie chodzi o złodziei którzy zajmują się tym zawodowo, tylko takich oszustów 14-latków. Nie chodzi o wszystkie strony, tylko o zablokowanie możliwości sciągania zdjęć wstawionych na naszym forum .


RE: Zdjęcia - Kesi - 28.08.2011 16:14

Zdjęcia wstawiane są zarówno w formie załączników jak i linka (obrazek wstawiony na inne stronie).
Jak sam zauważyłeś każde forum jest inne i napisane w różnym systemie.
Na własnej stronie internetowej to nie jest problem zrobić (blokowanie prawego przycisku myszki) ale w systemie forum bywa to niemożliwe. Poza tym nie ma nic trudnego w zapisaniu sobie upatrzonego zdjęcia wystarczy zapisać całą stronę (Plik - Zapisz stronę jako..) i masz je w ściągniętym katalogu. Zresztą system takiego blokowania jest już przestarzały bo przeglądarki np. Firefox mają blokadę takich blokad.
Tego się nie da fizycznie wykonać.
Jeżeli komuś to tak bardzo przeszkadza może zamieścić zdjęcia na swoim serwerze i sam zabezpieczyć je przed kopiowaniem o ile posiada do tego jakiś wiarygodny system którego nie zablokuje przeglądarka czy nie da się w inny sposób ominąć.
Można też sobie w odpowiednim miejscu po prostu podpisać zdjęcie.

Na przykładzie Twojego zdjęcia - podpis wstawiony za pomocą programu, który każdy ma Paint. Żaden problem sobie tak zdjęcia przed wstawieniem podpisać.


RE: Zdjęcia - Malutki - 28.08.2011 20:31

Zgadzam się, jednak co do podpisu, trzeba to zrobić np. w Photoshopie, gdyż jeśli zrobisz to w paint -cie, to w photoshopie można warstwowo usunąć napis, gdyż napis jest w warstwie np.2 a zdjęcie 1 Wink

Ale nie ważne, skoro nie chcecie to ok, to nie, ja do niczego nikogo nie zmuszam, tylko wyszedłem z propozycją, jeśli wam się nie podoba, trudno jakoś to przeboleje Smile

Pozdrawiam ;]


RE: Zdjęcia - Maciej S. - 28.10.2011 21:31

A ja mam takie pytanie czemu nie można wstawić fotek do sygnatury tylko linki jeśli to nie ten wątek to przepraszam


RE: Zdjęcia - Basteq - 28.10.2011 21:37

Wydaje mi się to zbędne. Większość zdjęć jest i tak marnej jakości a jak już są lepsze to i tak w rozdzielczości 800x600.

Jeżeli komuś bedzie bardzo zależeć na prywatności to wklei zdjęcia ze znakiem wodnym.


RE: Zdjęcia - Maciej S. - 28.10.2011 22:24

Basteq to, że coś się wydaje tobie zbędne, nie oznacza ,że innych nie interesuje mnie akurat interesuje i chciałbym wstawić jakieś zdjęcie mojego akwarium, poza tym jak patrze na forum to widzę że nie tylko mnie tego brakuje a świadczy o tym chociaż fakt , iż niektórzy użytkownicy wklejają zdjęcia swojego aQa zamiast awatara albo podklejają do każdego swojego posta załącznik ze zdjęciem, taka sygnatura też wiele mówi o użytkowniku. Rozumiem, że nasze forum nie jest takie jak każde ale na większości taka opcja jest możliwa i stąd moje pytanie...(nie chciałem urazić nikogo)


RE: Zdjęcia - Basteq - 28.10.2011 22:32

(28.10.2011 22:24)Maciej S. napisał(a):  Basteq to, że coś się wydaje tobie zbędne, nie oznacza ,że innych nie interesuje mnie akurat interesuje i chciałbym wstawić jakieś zdjęcie mojego akwarium, poza tym jak patrze na forum to widzę że nie tylko mnie tego brakuje a świadczy o tym chociaż fakt , iż niektórzy użytkownicy wklejają zdjęcia swojego aQa zamiast awatara albo podklejają do każdego swojego posta załącznik ze zdjęciem, taka sygnatura też wiele mówi o użytkowniku. Rozumiem, że nasze forum nie jest takie jak każde ale na większości taka opcja jest możliwa i stąd moje pytanie...(nie chciałem urazić nikogo)

Sorry, ale nie zrozumiałem nic z twojej wypowiedzi. Mój komentarz odnosił się do pierwszego posta i każdy ma prawo wyrażić swoje zdanie. To co napisałeś nic nie wnosi zarówno do tego co ja miałem na myśli jak i autor tego tematu.


RE: Zdjęcia - Maciej S. - 28.10.2011 22:39

W takim razie to ja przepraszam myślałem, że odpowiadasz na mój post, może gdybyś zaznaczył że odpowiadasz na post powyżej mojego to bym się nie "pomylił"


RE: Zdjęcia - Basteq - 28.10.2011 22:42

(28.10.2011 22:39)Maciej S. napisał(a):  W takim razie to ja przepraszam myślałem, że odpowiadasz na mój post, może gdybyś zaznaczył że odpowiadasz na post powyżej mojego to bym się nie "pomylił"

Ok, gdybym się odnosił do twojego posta to wrzuciłbym cytat Wink

BTW Miniatury w sygnaturach mogłyby być


RE: Zdjęcia - Maciej S. - 28.10.2011 22:53

zauważyłemSmile
Więc zapytam jeszcze raz, czemu nie można wstawić fotek do sygnatury tylko linki, niektórzy użytkownicy wklejają zdjęcia swojego aQa zamiast awatara albo podklejają do każdego swojego posta załącznik ze zdjęciem, sygnatura też wiele mówi o użytkowniku. Myślę że to by była użyteczna opcja?


RE: Zdjęcia - Kesi - 29.10.2011 18:54

Fotki umieszczamy w dziale Galeria.
Taka opcja jest zbędna. Chcesz się chwalić koniecznie wstaw sobie miniaturkę w avatar.
Forumowicze nie muszą przedzierać się przez obszerne opisy w sygnaturkach i same fotki, reklamy i obrazeczki. Nie do tego jest forum.
Ktoś chce może sobie wstawić linka do swojego tematu w Galerii.