Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
zdychają ryby pytanie Dlaczego? - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Akwarium (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Choroby ryb (/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Temat: zdychają ryby pytanie Dlaczego? (/showthread.php?tid=22348)

zdychają ryby pytanie Dlaczego? - sylwunia 20 - 20.09.2010 09:10

- temperatura wody 26-27 stopni
- rybki karmię rano i wieczorem pokarmem suchym w płatkach a po południu żywym (takie przeźroczyste robaczki w woreczkach)
- podmiana wody co tydzień +/- 20l
- akwa 112l standardowe proste
- aktualna obsada:
1ramireza
2gupiki
6kirysów
15 razbor klinowych
z roślin to nie znam ale mam na pewno kakombe, bacope, moczarkę i trochę nurzańca (reszty nie znam) ich kondycja jest średnia, ale to wina słabego oświetlenia (2x18W) - w październiku będzie uzupełnione o 3 moduły aquaela po 11W każdy
- akwarium dojrzewało ponad miesiąc, ryby w nim zaczeły pływać 2 tygodnie temu
- ostatnio dodawałam do wody preparat na glony Algin tropikala (10ml na całe akwarium)
- parametrów nie znam
- filtr aquael turbo 650, grzalka 150W, napowietrzanie z filtra

Witam. Jeszcze wczoraj pytałam czy gupik może być pomarańczowy a dzisiaj on już nie żyjeSad W Piątek kupiłam 3 normalne gupiki i jednego pomarańczowego a do tego parę pielęgnic ramireza. W sobotę rano jak wstałam wyłowiłam jednego zdechlego gupika, ale to szczerze mówiąc przewidywałam, bo od początku ledwo co pływał i przechylał się na boki...Sad Dzisiaj rano natomiast wyłowiłam samca ramirezy i tego pomarańczowego gupika... Może jakąś chorobę przyniosłam ze sklepu? Samczyk ten na okrągło się chował w rośliny - prawie w ogóle się nie pokazywał a gupik nie wykazywał żadnych objawów. Wklejam zdjęcia ramirezy co prawda samicy bo samiec się nie pokazywał i zdjęcie dwóch zdechłych rybek. Ramireza jak go wyłowiłam zrobił się jakiś fioletowy. Może Wy na coś wpadniecie?

http://img266.imageshack.us/i/20092010722kopia.jpg/
http://img62.imageshack.us/i/ramfm.jpg/

Zastanawiam się nad siłą napowietrzania... Miałam ustawione na takie małe bąbelki wyrzucane skokowo, ale dzisiaj zwiększyłam do dużych bąbelków lecących non stop....

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - apri cort - 20.09.2010 10:28

Nie wiem, czy ten filtr nie jest za słaby, ryby są jakby spuchnięte, więc chyba się potruły...
Przede wszystkim zastanów się nad kubełkiem, ja do takich zbiorników polecam mini kani 120. Napowietrzanie nigdy nie zaszkodzi, choć wielu twierdzi że jest zbędne. Zrób dużą podmianę. Być może trzeba usunąć resztki tej chemii, a z tym filtrem to chyba nie ma jak przefiltrować przez węgiel? Można tam włożyć do środka wkład węglowy?
Jak wpuściłaś ryby do akwa? Razem z wodą sklepową? Jeśłi tak to w ten sposób przynosi się najwięcej chorób, bo w tych akwariach w sklapach są chyba wszystkie możliwe choroby i jednocześnie wszystkie możliwe leki.

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - sylwunia 20 - 20.09.2010 10:55

(20.09.2010 10:28)apri cort napisał(a):  Nie wiem, czy ten filtr nie jest za słaby, ryby są jakby spuchnięte, więc chyba się potruły...
Przede wszystkim zastanów się nad kubełkiem, ja do takich zbiorników polecam mini kani 120. Napowietrzanie nigdy nie zaszkodzi, choć wielu twierdzi że jest zbędne. Zrób dużą podmianę. Być może trzeba usunąć resztki tej chemii, a z tym filtrem to chyba nie ma jak przefiltrować przez węgiel? Można tam włożyć do środka wkład węglowy?
Jak wpuściłaś ryby do akwa? Razem z wodą sklepową? Jeśłi tak to w ten sposób przynosi się najwięcej chorób, bo w tych akwariach w sklapach są chyba wszystkie możliwe choroby i jednocześnie wszystkie możliwe leki.

Węgiel był wymieszany razem z takimi kamyczkami jakby w filtrze chyba, że przez półtora misiąca już się wyplukał??;/ Tak ryby wpuściłam razem z tą wodą z worka:/ Podmiany dzisiaj nie mam jak zrobić bo nie mam odstanej wody:/ Hmm jak ryby zdychają to pływają Wam po wierzchu czy są na dnie? Bo te moje leżały na dnie tak dziwnie nie na boku tylko tak normalnie jak żywe...

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - apri cort - 20.09.2010 11:07

U mnie prawie zawsze też na dnie, na początku tak jest, potem chyba wypływają.
No to wyjmij ten wkład z filtra i daj zamiast tego zwykłą ceramikę. Tylko przy okazji nie płucz gąbki żeby za bardzo nie wyjałowić filtra.
Niepotrzebnie ten wegiel był od początku w filtrze, bo jednocześnie bakterie się tworzyły i były wyłapywane przez węgiel. Węgiel tylko po chemii na krótki czas.

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - sepher - 20.09.2010 11:15

Kup testy, nawet paski jbl'a i sprawdź zawartość no2/no3.

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - sylwunia 20 - 20.09.2010 12:00

Paskowe mam i pokazują, że jest 0 NO3 i NO2... Hmm a jakbym zagotowała i ostudzila wodę to ona nie ma już chloru i od razu można zrobić z niej podmiankę czy zaszkodzi rybom?

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - sylwunia 20 - 20.09.2010 13:37

Hmm podmienię dzisiaj ok 10l z wody gotowanej a na jutro już będzie odstana to wymienię kolejne 20 i może to coś da skoro tak piszecieSmile

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - top2107 - 20.09.2010 14:53

Sylwunia ile twoje akwarium jest po zalaniu wodą ?

Jeżeli podmiany nie pomogą to zmień miejsce zakupu ryb.

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - apri cort - 20.09.2010 15:04

10 czy 20l możesz lać prosto z kranu, ewentualnie odstawić w wiadrze na godzinę czy dwie, żeby osiągnęła temp. pokojową. W 112l to ryby nawet nie odczują takiej podmiany.

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - sylwunia 20 - 20.09.2010 15:10

Po zalaniu jest jakieś półtora miesiąca może trochę więcej. A miejsce zakupu ryb to już zmienię na pewno... To z kranu prostu jak podmienię 20l to nie zatrują się chlorem? Podmieniłam już 10l gotowanej... A jutro z 20l albo nawet trochę więcej podmienięSmile

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - apri cort - 20.09.2010 15:11

No to odstaw dziś i jutro podmienisz, parę godzin nie zrobi tu wielkiej różnicy.

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - sylwunia 20 - 20.09.2010 15:16

Woda już sobie stoi, jutro znowu podmianka. Mam nadzieję, że więcej trupów nie będzie... Nigdy więcej chemii!!! Człowiek uczy się na swoich błędach, niby na opakowaniu było napisane, że nie szkodzi rybom no ale najwyraźniej to było przyczyną skoro apri mówisz, że wyglądają na zatrute... I teraz będę wiedziała, że wody z woreczka nie wlewa się razem z rybami...

A podmianki robić teraz kilka dni z rzędu czy tylko jutro i potem normalnie co tydzień?

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - apri cort - 20.09.2010 15:22

Możesz zrobić kilka podmianek 10l co 2-3 dni.

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - sylwunia 20 - 20.09.2010 15:27

Ok to w takim razie tak zrobię. Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - sylwunia 20 - 21.09.2010 01:21

podmianka chyba nic nie dała, bo gupiki juz ledwo pływają a razborom klinowym wyblakły ten czany fragment i też ledwo pływająSad

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - apri cort - 21.09.2010 08:34

To ja nie wiem co się dzieje... Masz włączone napowietrzanie na max? Masz jakieś bakterie żeby dodać?

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - sylwunia 20 - 21.09.2010 08:57

Napowietrzanie włączone na maxSmile I przeżyły noc (z resztą nie przespaną). Razborki nabrały trochę koloru jakoś się rybcie trzymają na razie. Dzisiaj zrobię im głodówkę, bo ostatnio im dogadzałam (3razy dziennie) i sypałam dość dużo bo na razie nie mam tabletek dla kirysów, więc żeby coś im opadło to musiałam sypać dość sporo... I tak sobie myślę że może to od tego. Można przekarmić rybki????
A bakterii żeby dodać nie mam, ale testy wskazują O NO2 i No3, więc to raczej nie jest problememSmile

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - apri cort - 21.09.2010 09:09

Oczywiście, że można przekarmić! Dziś nie ch mają post, a potem dawaj raz dziennie, góra rano i wieczorem po odrobinie. I nie martw się o kirysy, głupie nie są i też potrafią podpłynąć w toń po pokarm.
Karmiłaś tyle, że zalegało ma dnie? U mnie wszystko znika w ciągu kilkudziesięciu sekund, mniej niż minuta i jest po jedzeniu.

A co do barw to zawsze bledną w nocy.

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - sylwunia 20 - 21.09.2010 09:12

Ale one nie dość, że prawie całkiem wyblakły w nocy (oprócz dwóch) to jeszcze rozproszyły się po całym akwarium i ledwo pływały... A kirysy jeszcze nigdy nie podpłynęły po jedzenie, z resztą pielęgnica ramireza nie jest lepsza... Zalegać to nie zalega na dnie, bo to co opadnie (a jest tego niewiele, bo u góry zjadają razbory i gupiki) to od razu kirysy wsuwają...

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - apri cort - 21.09.2010 09:36

Daj zdjęcie całego zbiornika, nie masz tak w środku jakiegoś trującego badziewia?? Bardzo dziwna jest ta sytuacja...

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - sylwunia 20 - 21.09.2010 09:40

Nie mam na pewnoSmile Są tylko rośliny i nieduże korzenie kupione w zoologicznym a na dnie piasek z castoramy (kilkakrotnie płukany)

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - apri cort - 21.09.2010 12:07

No nie wiem, co tu jeszcze wymyśleć... Sprawdź datę na pokarmach, może są przeterminowane...?

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - sylwunia 20 - 21.09.2010 13:32

Nie ma daty, ale wątpię żeby pokarm był przeterminowany, bo to taki dość często uczęszczany sklep, więc raczej wszystko sprzedają na bieżącoSmile

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - apri cort - 21.09.2010 14:56

Żebyś sięnie zdziwiła, ja ostatnio w wielkiej sieciówce widziałam zakurzone na półkach pewnie wywleczone gdzieś z magazynu ustawione z przodu, przydatne jakieś 2 tygodnie, a z tyłu pochowane świeże.

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - top2107 - 21.09.2010 18:51

Sylwunia daj fotę zbiornika ... to może wiele wyjaśnić. Chociaż nie musi

A wracając do razbor, to raz kupiłem stadko chyba z 10 sztuk i okazało się po 2 tygodniach jak podrosły że mają jakąś wadę, chyba genetyczną, 9 sztuk powyginało i bardzo szybko zdechły ... przeżyła tylko jedna obecnie ma ze 4 lata ...

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - sepher - 21.09.2010 21:12

Cytat:Paskowe mam i pokazują, że jest 0 NO3 i NO2... Hmm a jakbym zagotowała i ostudzila wodę to ona nie ma już chloru i od razu można zrobić z niej podmiankę czy zaszkodzi rybom?
Tyle to ma woda z ro a nie z kranówa...
Tak więc albo masz jakieś trefne testy albo bajki opowiadasz.

RE: zdychają ryby pytanie Dlaczego? - apri cort - 22.09.2010 08:58

No paskowe zawsze pokazują co chcą...