Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
Obsada 200l - tutaj zadajemy pytania - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Akwarium (http://www.akwaswiat.net/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Obsady (http://www.akwaswiat.net/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Temat: Obsada 200l - tutaj zadajemy pytania (/showthread.php?tid=18311)

RE: Obsada 200l - tutaj zadajemy pytania - Pierrot - 04.05.2011

(03.05.2011, 21:35)Maruda napisał(a):  Teraz zastanawiam sie nad obsada tego zbiornika. Mam nastepujacy pomysl i chcialbym zebyscie sie wypowiedzieli co o tym myslicie.
Pretnik karlowaty ( Colisa lalia ) 3 samce 6 samic
Neon Innesa ( Paracheirodon innesi ) 20 sztuk
Neon Czerwony ( Paracheirodon axelrodi ) 20 sztuk
Otosek (Otocinclus affinis) 8 sztuk
Grubowarg Syjamski(Crossocheilus Siamensis) 8 sztuk
Jestem zwolennikiem jednej dużej ławicy, więc radziłbym dać ok. 40 neonów jednego gatunku. Proponuję zostawić otoski lub kosiarki. Wydaje mi się, że wystarczą dwa haremy prętnika. Do kosiarek możesz dodać bocje (np. karłowate) a do otosków kiryski (np. panda)
Podsumowując:
prętnik 2x(1+2/3)
neon 40
otosek 12/15 lub kosiarka 5/6
kirysek 6/8 lub bocja 6/8

RE: Obsada 200l - tutaj zadajemy pytania - Maruda - 04.05.2011

Biore pod uwage Twoja rade Pierrot i zmieniam plan swojej obsady na:

Pretnik karlowaty ( Colisa lalia ) 2x(1+2)
Neon Czerwony ( Paracheirodon axelrodi ) 40 sztuk
Otosek (Otocinclus affinis) 12 sztuk
Kirysek panda (Corydoras panda) 6 sztuk

Czy Kiryskom bedzie ok z moim zwirkiem ? W wiekszosci opisow jakie czytalem zalecany jest piasek.

RE: Obsada 200l - tutaj zadajemy pytania - wisnia0384 - 04.05.2011

(04.05.2011, 13:33)Maruda napisał(a):  Czy Kiryskom bedzie ok z moim zwirkiem ? W wiekszosci opisow jakie czytalem zalecany jest piasek.

Zależy, jaki żwirek. Jak bazalt to kiryski odpadają. Jak drobny żwirek kwarcowy to kiryakom nic nie będzie ale piach najlepszySmile

RE: Obsada 200l - tutaj zadajemy pytania - Tadzik78LBN - 04.05.2011

Pierrot a co byś polecił jeszcze fajnego co można by oko zawiesić Wink do tej obsady co ma Maruda bo ja mam prawie to samo? Chyba że to już wystarczająca ilość rybek.

- bocja karłowata 8x
- kosiarka 6x
- neonek innesa 40x
- prętnik karłowaty 2x(1+2)
Zbiorniczek już dzisiaj odebrałem piękny jest choć jeszcze pustySmile

RE: Obsada 200l - tutaj zadajemy pytania - Pierrot - 04.05.2011

Ogólnie, to bardziej bawi mnie Ameryka Pd. Smile
Może jednak jakiś Azjata się pojawi i podpowie Ci coś z własnej praktyki, co Ci się spodoba.
Osobiście, to przy 200L ja bym nastawił się na gurami zamiast prętników. Może dać większe bocje? Smile (ale rzecz jasna nie wspaniałe, bo nie ten litraż).
Tu masz propozycje eksperta od Azji z konkurencyjnego forum: http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=40039
Są one bardzo oszczędne, co i ja osobiście lubię. A może danio malabarskie i brzankii sumatrzańskie? Smile
Pokombinuj, bo to fajny moment, nim zakupi się rybki.

RE: Obsada 200l - tutaj zadajemy pytania - kasztan - 04.05.2011

A co powiecie na taka obsade?

Gora
Pstrazenica x5

Srodek
Płaskobok x5
Neon czerwony x17
Neon czarny x10
Sumik szklisty x5
Mieczyk czarny -para

Dół
Bocja x3
Kirys x5
Piskorek x3-5
Kiryśnik x2
Agamyxis lub Platydoras x2-3
Zbrojnik x3
Otosek x5

Dno ze żwirku, najlepiej czarnego, sporo kryjowek i roslin,

Nie wiem czy mieczyki to dobry pomysl. Widziałem w innym akwarium że mieczyk lub molinezja obgryzla płetwę grzebietową agamyxisowi.

RE: Obsada 200l - tutaj zadajemy pytania - Tadzik78LBN - 04.05.2011

Brzanka odpada bo obgryza ogonki. Poczekam może ktoś mi pomoże coś fajnego dobrać jeszcze do mojej obsady Smile

- bocja karłowata 8x
- kosiarka 6x
- neonek innesa 40x

Kasztan według mnie dół to duży tłok. Wybierz jeden gatunek Neonków coś jak u mnie żeby była jedna duża ławica ładnie wtedy to wygląda. Pstrażenica dla akwarystów z dużym doświadczeniem jeśli je posiadasz to spoko tylko nie wiem czy pasuje.

RE: Obsada 200l - tutaj zadajemy pytania - kasztan - 05.05.2011

Nie posiadam żadnego doświadczenia i dlatego się tu konsultuje Smile Ok mogę odpuścić w takim razie pstrążenice. A co z typowo powierzchniowych ryb w takim razie możecie polecić? Z dna mógłbym jeszcze wyrzucić kiryski.

Jakie jeszcze stworzenia można by dodać do takiej obsady żeby zwiększyć różnorodność w zbiorniku? Kraby, raczki, krewetki, ślimaki, triopsy? Czy tez staną się one od razu pokarmem? A jeśli ślimaki to jakie żeby nie niszczyly roslin i najlepiej żeby nie atakowała ich A.hellena?

RE: Obsada 200l - tutaj zadajemy pytania - Tadzik78LBN - 05.05.2011

Kasztan może zaczniemy od dołu. Piskorka bym nie brał bo trzeba roślinki zabezpieczać przed nim bo kopie. Zbrojnika też bym nie brał bo to leń jeśli chodzi o glony a do glonów są lepsze Otoski. Płaskobok trzyma się ze sztucznymi roślinami więc chyba też Ci nie przypasujeSmile chyba że chcesz mieć sztuczne roślinki.
Dół:
Bocja karłowata/ Kirysek Panda 8x - lubią byc w stadku (dół/środek)
Kosiarka/ Otosek 6x - (dół/środek)
Neonki zdecyduj się na jedną odmianę 30x (środek)
Sumik szklisty może chyba być ale min 4x bo tak to źle sie czują i zdychają (środek/góra)
Prętnik Karłowaty 2x(1+2) (góra)

Moja obsada wygląda tak:
- bocja karłowata 8x
- kosiarka 6x
- neonek innesa 40x
I czekam może ktoś mi coś fajnego zaproponuje to wtedy np zmiejsze ilość Neonek. Chyba że nie będzie trzeba zmniejszać.

RE: Obsada 200l - tutaj zadajemy pytania - kasztan - 05.05.2011

Fajnie, dzięki za konkrety.
Pandy mi się nie podobają, a jak Bocja to striata albo wspaniała 3-5.
kosiarki/otoski tez zostają.
neonki czerwone albo czarne, później się zdecyduje bo ciężki to wybór - ok. 25szt.
sumiki szkliste 5-7szt.
Płaskoboki odpadają jeśli muszą mieć sztuczne rośliny (chociaż bardzo ładne są).
Prętniki można zastąpić czymś innym? np fantomy, wachlarki, wielkopletwce albo skalary?
I do tego może jeszcze małe stadko razbor i coś wiecej jednak na dno.