Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Akwarium (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Obsady (/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Temat: Dobór obsady do zbiornika 240-250L (/showthread.php?tid=17347)

Jakie rybki mogą byc z pyszczakami w 250l ? - piotrex12 - 05.02.2009 11:11

Witam
Mam 8 małych pyszczaków (labeotropheus trewavasae) i jednego gibbicepsa (ok 10cm.) w akwarium 250l. (100cm-50cm-50cm)
i chciałbym się zapytac jakie inne ryby moge z nimi miec.

RE: Jakie rybki mogą byc z pyszczakami w 250l ? - daf - 05.02.2009 11:20

Do tego możesz dodać jeszcze 8 nieagresywnych pysiów innego gatunku.
Proponuje coś z tego: maingano; yellow; saulosi; sprengare; acei.
Osobiście dodałbym jeszcze 8 młodych saulosi. Ładnie się będą prezentować, a Ty będziesz miał kolorowo bo dorosłe samce są niebieskie w czarne pasy a samice żółte.
Jak podrosną zostawiłbym 2 gatunki po 1+4 albo 2+5. Zależy co się wybarwi oczywiście Smile
Gorzej z gibbicepsem. Rosną zbyt duże do twojego akwa.
Oddaj go a kup zbrojnki niebieskie, chociaż ja na twoim miejscu nic bym nie kupował. Pyszczaki bardzo lubią kamienie porośnięte glonami. Dojadają one sobie między posiłkami tymSmile

RE: Jakie rybki mogą byc z pyszczakami w 250l ? - piotrex12 - 05.02.2009 13:32

a czy zamiast tych pyszczaków mogę dac pielęgnice meeke i akare błękitną (obie mają ok 10cm) bo akurat je dostałem?

RE: Jakie rybki mogą byc z pyszczakami w 250l ? - daf - 05.02.2009 14:20

Możesz ale z trewavasae musisz zrezygnować. Więc albo trewavasae i do tego coś albo te pielęgnice o których wspomniałeś.

Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - rutek315 - 20.03.2009 23:07

Mam akwarium okolo 250 litrow . chce je zrobic zarosniete rolsinami ,szczegolnie roznego rodzaju mchy, napewno bedzie w nim okolo 20 malych gupikow ,3 mieczyki (harem) ,3 molinezje(harem) ,2 gibicepsy i kilka zbojnikow niebieskich- wszystkieb ryby sa male (kolega mi da) oprocz jednego gibicepsa. I nie wiem jakie ryby jeszcze trzymac ,chce zeby byly ladne ale tez nie za drogie ,bo juz sporo kasy wydalem ;D PROSZE O POMOC !!! I PROPOZYCJE ;D z gory dzieki
P.S. myslalem o teczankach

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - Olek - 20.03.2009 23:18

O których tęczankach myślałeś?
Tęczanka trójpręga
Tęczanka filigranowa
Czy może ta "drobnica":
http://www.akwaswiat.net/teczanki-pseudomugil-gertrudae-t-6235.html
Jaki model filtra?
Co planujesz dalej z roślinami?

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - bercia289 - 20.03.2009 23:20

ja bym została przy tym ewentualnie neony, żyworódki szybko się rozmnożą, nie dawałabym tęczanek ponieważ to całkiem inny biotop, ale to tylko propozycjaWink

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - rutek315 - 20.03.2009 23:22

Myslalem o trojpregiej neonowej i richardsona.
Filtr kupuje jutro ,nie wiem jeszcze jaki ,ale na 70 % bedzie on wewnetrzny, chociaz wiem ze do takiego akwarium powinien byc zewnetrzny kubelkowy, ale juz postanowilem i nawet nie mam na niego miejsca ;/ A z roslinkami to nie wiem ,cekam na propozycje ,ale napewno bedzie kryptokoryna

Neonki odpadają;/ nie podobają mi się.Ale tak myślałem nad danio i bystrzykami ;D co o tym myślicie?? Teczanki na pewno będę miał ,bo są fajne i mi się bardzo podobają
Wystarczy fajne Big Grin
Posty zostały połączone proszę korzystać z opcji "edytuj"-prawy dolny róg posta.-Olek

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - Olek - 20.03.2009 23:58

Czyli mówisz już o większych gatunkach tęczanek.
Z gupikami molinezjami i mieczykami będzie już niezły chaos co będzie musiał "ogarnąć" jakiś porządny filtr.Dlatego radzę zainwestować w coś porządnego(filtr zewnętrzny).No i rzeczywiście to różne biotopy ale wymagania w miarę podobne.Ja bym się zastanowił nad czymś fajnym.
Czy obsadę żyworódek masz już kupioną bez nich można by pomyśleć nad takim porządnym biotopem Australii.Zawsze by tam wpadł jeszcze jakiś trzciniak i kilka innych ciekawych rybek z tego biotopu,pomyśl 250l to już jest "coś. Smile

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - prof.Animal - 21.03.2009 09:00

Ja nie proponował bym Ci żyworódek, chyba że masz z nimi co robić(oddać komuś), mimo sporego litrażu akwa, rozmnażały by Ci się i z czasem mogłoby dojść do tego iż karłowaciały by z powodu że np. ojciec zapłodnił córkę itp. popieram zdanie Olka bo pomysł jest naprawdę dobry a gibicepsy też mógłbyś miećTongueBig Grin^^

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - Piczu14 - 21.03.2009 09:19

Również popieram zdanie przedmówców. Nie polecam żyworódek z tego względu, że jak zaczną ci się rozmnażać to nie będziesz mógł tego opanować(chyba, że masz stałego kupcaTongue). Ja miałem gupiki i ledwo ledwo się ich pozbyłem. Możesz dać w to miejsce 20 neonów, kiryski, otoski, może jakieś pielęgniczki. Lepiej mieć mniej ryb niż za dużo, bo potem skutki oga być tragiczne.

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - bercia289 - 21.03.2009 10:59

Piczu już napisał że nie chce neonów, czytaj uważnie postyWink moim zdaniem Twój kolega znalazł sobie jakiegoś jelenia próbując pozbyć się żyworódek, ja na Twoim miejscu bym to przemyślała, i propozycja Olka mi sie bardziej podoba, ale zależy od Ciebie co zrobisz

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - rutek315 - 21.03.2009 22:30

Tzn. ja jzu mam te rybki (zyworodki) bo ja jakis miesiac temu oddalem mu te ryby ,gdyz mialem 54 l i mi akwarium to pekło i zainwestowalem w 250 l . i on chce teraz mi je oddac ;/ ale po 2 chce je trzymac ,szczegolnie gupiki ;p a na zyworodki bede mial zbyt jak cos. ale napiszcie jakie macie propozycje ryb > cala obsade ,a jak mi sie spodoba to zyworodki oddam ,bo mam komu a jak nie to oczyszczalnia <żart> ;D

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - Pierrot - 22.03.2009 10:11

rutek315 napisał(a):Mam akwarium okolo 250 litrow . chce je zrobic zarosniete rolsinami ,szczegolnie roznego rodzaju mchy, napewno bedzie w nim okolo 20 malych gupikow ,3 mieczyki (harem) ,3 molinezje(harem) ,2 gibicepsy i kilka zbojnikow niebieskich- wszystkieb ryby sa male (kolega mi da) oprocz jednego gibicepsa. I nie wiem jakie ryby jeszcze trzymac ,chce zeby byly ladne ale tez nie za drogie ,bo juz sporo kasy wydalem ;D PROSZE O POMOC !!! I PROPOZYCJE ;D z gory dzieki

Proponuję Ci postawić na jeden rodzaj ryb żyworodnych i do tego dobrać resztę, na dno pielęgnice Ameryki Środkowej. Moje propozycje:
1.
3x mieczyki (będzie przybywało), te ktore masz
2x gibicepsy + zbrojniki, te które masz
6/8 młodych pielęgniczek (docelowo jedna para); mogą to być zebry (archocentrus nigrofaciatus) lub sajica (Archocentrus sajica)
2.
3x molinezja, te jak masz
reszta bez zmian (zbrojniki, pielęgnice)
3.
gupiki, tak jak masz
Co o tym sądzisz?
P.

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - strojter - 22.03.2009 10:18

Zebry lubią kopać, a kolega chce miec dużo roślin.

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - rutek315 - 22.03.2009 11:55

Chce miec duzo roslin ,a nie burdel w akwarium ,i chyba pielegnice zjadlyby inne rosliny ,bo kryptokoryny raczej nie .A po drugie mysle ze pielegnice nie zyly by w zgodzie z rybami zywordnymi ;/ pielegniczki tak ale nie pielegnice (mi sie tak wydaje ze sa grozne) . Prosze o inne propozycje

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - strojter - 22.03.2009 12:10

Wydaje mi się też, że gibicepsy będą wyrywać rośliny podczas pływania.Najczęściej w akwarium z dużą roslinnością daje się ławice małych rybek(neony, razbory itp.).

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - rutek315 - 22.03.2009 19:35

A jezeli beda tylko kryptokoryny ,lobelie i bakopy??? mchów nie bedzie ;P

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - BETTAmaniak - 23.03.2009 17:23

rutek315 napisał(a):Mam akwarium okolo 250 litrow . chce je zrobic zarosniete rolsinami ,szczegolnie roznego rodzaju mchy, napewno bedzie w nim okolo 20 malych gupikow ,3 mieczyki (harem) ,3 molinezje(harem) ,2 gibicepsy i kilka zbojnikow niebieskich- wszystkieb ryby sa male (kolega mi da) oprocz jednego gibicepsa. I nie wiem jakie ryby jeszcze trzymac ,chce zeby byly ladne ale tez nie za drogie ,bo juz sporo kasy wydalem ;D PROSZE O POMOC !!! I PROPOZYCJE ;D z gory dzieki
Cześć, a gdybyś zaczął hodować brzanki mszyste? To taka spokojniejsza odmiana sumatrzańskiej. Zbrojnik lamparci - Glyptoperichtys Gibbiceps nie polubi innych glonojadów poza otoskami - wiem, bo sama mam te królewskie glonojadki. Raczej nie łącz molinezji z mieczykami i platkami - może dojść do krzyżówek. Narybek taki łatwiej zapada na choroby. Dodałabym jeszcze duży harem prętników karłowatych - ok. 2 samców i 4 samic oraz harem pielęgniczek kakadu 1+3. Nie kupuj 20 gupików, bo faktycznie dosyć łatwo się rozmnażają, a jeśli chcesz je hodować dla przyjemności oraz eksperymentów z genetyką, to co jakiś czas będziesz musiał kupić nowe osobniki z nowym zasobem genowym, by nie dochodziło do nadmiernego krzyżowania się. Ok. 3 samców i 2 samiczek Ci zdecydowanie wystarczy. Chcesz mieć dużo roślin i sporo żyworódek, więc w roślinach przeżyje wiele narybku i nie musisz kupować mnóstwo rybek. Więc ogólnie:
25 x brzanka mszysta
10 x kirysek lamparci
3+2 x gupik pawie oczko
1+3 x p. kakadu
1+2 x mieczyk Hellera lub molinezja ostrousta
2+4 x prętnik karłowaty
2+5 x wąsacz niebieski. Pozdrawiam!

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - rutek315 - 23.03.2009 20:53

Brzanka odpada ,nie podoba mi sie ;/ gibicepsa juz nie bede mial ,same zbrojniki niebieskie czyli samiec + 2 samice i ok. 70 malych (ktore niedawno wykluly mi sie z ikry) ;D pretnik to bardzo dobry pomysl ,i chyba je tez kupie ,kakadu raczej nie bede bral ,bo moj szwagier je mial i jakos dlugo mu sie nie utrzyywaly ;/ platek nie bede mial . i sie chyba molinezji pozbede . Dzieki BETTAmaniak ,bardzo mi pomogles ;D pozdro

Proszę o sprawdzenie obsady [250L] - makrejsza - 25.03.2009 08:58

Zaznaczam, że akwarium nie jest moje, tylko znajomej z innego forum. W doborze rybek pomagał sprzedawca ze sklepu zoologicznego i oto, co się urodziło:
Cytat:Oto i ono (250 litrów):

Obsada:

-5 paletek
-3 glonojady
-3 bocje wspaniałe
- 7 pawich oczek plus dwoje potomstwa,które urodziło się u nas :lol:

Czy taka obsada jest ok czy też czegoś za dużo?
Pozdrawiam Smile

Myślę, że kocie forum nie jest najlepszym miejscem do konsultowania tego typu spraw, więc zaproponowałam umieszczenie zbiornika tutaj. Bardzo prosimy o rady Smile

RE: Proszę o sprawdzenie obsady [250L] - Kejdi - 25.03.2009 09:58

Jest ok Smile
Dodałabym jednak jeszcze kilka Bocji wspaniałych. Aby powstało stadko 6 szt powiedzmy.
Wiecie co to za glonojady ??
Może zrób prezentację w dziale "Galeria" Wink
I pomyśl nad czarnym tłem.

RE: Proszę o sprawdzenie obsady [250L] - makrejsza - 25.03.2009 11:14

Glonojady to otocinklusy. Możecie coś o nich powiedzieć?

RE: Proszę o sprawdzenie obsady [250L] - apri cort - 25.03.2009 12:19

Małe, stadne, bardzo pożyteczne, niekłopotliwe, polecane do małych zbiorników i na glony może nawet skuteczniejesz od kosiarek. A w takim dużym akwa możesz ich mieć nawet ze 20, powiększ koniecznie stadko Wink

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - BETTAmaniak - 26.03.2009 15:15

rutek315 napisał(a):Brzanka odpada ,nie podoba mi sie ;/ gibicepsa juz nie bede mial ,same zbrojniki niebieskie czyli samiec + 2 samice i ok. 70 malych (ktore niedawno wykluly mi sie z ikry) ;D pretnik to bardzo dobry pomysl ,i chyba je tez kupie ,kakadu raczej nie bede bral ,bo moj szwagier je mial i jakos dlugo mu sie nie utrzyywaly ;/ platek nie bede mial . i sie chyba molinezji pozbede . Dzieki BETTAmaniak ,bardzo mi pomogles ;D pozdro

Witaj, Rutek315, nie ma za co. Cieszę się, że mogłam jakoś pomóc. Czy Twój szwagier miał harem kakadu czy parkę? W haremie nie ma problemu z utrzymaniem kakadu, ale w parce jest gorzej. Sama miałam najpierw parkę, a potem harem i lepiej czuły się w haremie. To może pielęgniczki Borella? Są fajne. Niewymagające i kolorowe. Jeśli nie chcesz brzanek, śliczne są bystrzyki ozdobne i błyszczyki parańskie, do 250 l możesz dać nawet 50. Jeśli podobają Ci się razbory, to też możesz je kupić, zamiast brzanek. Więc wszystkiego będzie mniej więcej tak:
25 x bystrzyk ozdobny lub błyszczyk parański
10 x kirysek lamparci
3+2 x gupik pawie oczko
1+3 x p. kakadu lub p. Borella
1+2 x mieczyk Hellera
2+4 x prętnik karłowaty
2+5 x wąsacz niebieski
Pozdrawiam!

P.S. Gratuluję glonojadówBig Grin Tongue!!!

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - rutek315 - 26.03.2009 20:55

Szwagier mial harem 1+3. Borelli sa fajne ,ale bede mial problem z dostaniem ich w sklepie zoologicznym ;/ juz sie troche zastanowilem nad obsada ,a mianowicie:
10 x danio pregowane
n x zbrojnik niebieski
3+5 x gupik
1+2 x mieczyk
5 x kirys (jakis tam ,jeszcze nie wiem;P)
3 x dlugonos ciernisty
5 x rozbora (kumpel ma do sprzedania)
1+ 3 x pielegniczka ramireza
2+4 x pretnik
2+4 x wielkopłetw wspaniały
10 x bystrzyk ,hokejówka albo zwinnik

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - rutek315 - 26.03.2009 20:55

P.S. To nie pierwszy raz ,ale dzieki ;P

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - kilarkoprz - 26.03.2009 21:46

Pierrot napisał(a):

Proponuję Ci postawić na jeden rodzaj ryb żyworodnych i do tego dobrać resztę, na dno pielęgnice Ameryki Środkowej. Moje propozycje:
1.
3x mieczyki (będzie przybywało), te ktore masz
2x gibicepsy + zbrojniki, te które masz
6/8 młodych pielęgniczek (docelowo jedna para); mogą to być zebry (archocentrus nigrofaciatus) lub sajica (Archocentrus sajica)
2.
3x molinezja, te jak masz
3.
gupiki, tak jak masz
Co o tym sądzisz?
P.

dla gibicepsa dno 150x50 minimum

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - rutek315 - 26.03.2009 21:48

Przeciez mówie ze juz nie bede mial gibicepsa, ale dzieki za rade.

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - Adamx19 - 27.03.2009 10:28

ja bym tam dał parkę Skalarów, dwa stada mniejszych kąsaczowatych, kiryski na dno i ewentualnie jakiś zbrojnik.

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - apri cort - 27.03.2009 10:53

Niepotrzebnie się rozdrabniasz, chcesz mieć po kilka sztuk drobnicy, zupełnie bez sensu, zniknie to wszystko w takiej wannie. Jeśli chcesz hokejówki, to 30szt co najmniej, mniejsza liczba jest bez sensu, nie będą się ładnie prezentować. Łączenie prętników z wielkopłetwami to też nie za dobry pomysł. To duży zbiornik, więc może nie prętniki, a gurami? Moja propozycja:

Harem gurami mozaikowych
30 lub więcej hokejówek
zbrojniki
na dno 5x bocja wspaniała+otoski lub stado kirysków, ok 10szt.+ kilka kosiarek.

Wiem wiem, pomieszane biotopy, ale te gatunki spokojnie mogą koegzystować.

Gupiki, mieczyki, kilka razbor, to się nie sprawdzi. Jeśli już razbory to zamiast hokejówek i też w dużej ilości.

RE: Obsada 250 l. Pomóżcie ;/ - BETTAmaniak - 27.03.2009 16:05

rutek315 napisał(a):Szwagier mial harem 1+3. P. Borella sa fajne ,ale bede mial problem z dostaniem ich w sklepie zoologicznym ;/ juz sie troche zastanowilem nad obsada ,a mianowicie:
10 x danio pręgowane
n x zbrojnik niebieski
3+5 x gupik
1+2 x mieczyk
5 x kirysek (jakis tam ,jeszcze nie wiem;P)
3 x długonos ciernisty
5 x razbora (kumpel ma do sprzedania)
1+ 3 x pielegniczka Ramireza
2+4 x prętnik
2+4 x wielkopłetw wspaniały
10 x bystrzyk ,hokejówka albo zwinnik
Cześć, długonosy mogą być agresywne, radziłabym zainwestować zamiast nich w kiryski. Jeśli kupisz duże żabienice, to pewnie będą siadać na ich liściach i się "opalać" WinkTongue, moje robią tak ciągle. Ramirezy są monogamiczne, ale jeśli kupisz 2 samce i 2 samiczki, bardziej prawdopodobne jest dobranie parek. Poza tym akwarium masz duże i miejsca na terytoria 2 par nie braknieSmile. Proponuję kupić albo prętniki (wtedy możesz mieć jeszcze, powiedzmy, gurami markurkowe), albo wielkopłetwy. Wielkopłetwy podczas godów robią się agresywne, zaś samce mogą przeganiać ryby ze swoich terytoriów nawet poza tarłem. Śliczne są gurami marmurkowe, szczególnie odmiana złota, choć naturalne (niebieskie) i Cosby też są ciekawe. Poniżej przesyłam zdjęcie złotego gurami marmurkowego (takiego, jakie sama hoduję, w roślinach wyglądają jak tygryski) i mozaikowego. Hokejówki i zwinniki w stadzie 10 sztuk raczej znikną. Powinno być ich minimum 20, albo bystrzyków. Osobiście wolę bystrzyki. I nie decyduj się na mnóstwo małych stadek, tylko raczej na 1 lub 2 duże (np. razbory 20 sztuk i bystrzyki 20 sztuk). Danio są ruchliwe, ale nie licz ich raczej jako stado - pływają cały czas przy powierzchni i w prądzie filtra, podobnie gupiki. Ogólnie fajna obsada, tylko te długonosy nie. Miło widzieć, że ktoś dobiera takie dobre mieszanki. Pozdrawiam.

RE: Proszę o sprawdzenie obsady [250L] - rutek315 - 31.03.2009 11:54

Akwarium jest w porządku ,popieram Kejdi ,powinniście dać czarne tło .A i dokupić glonojadków i bocji ;D pozdrawiam

obsada 250l - piotrex12 - 26.06.2009 09:48

witam
moje akwa miało dr 'drobną' tragedie i rybki zdechły SadSadSad. mój kolega proponuje mi 3 ryby (gróbowarg dwubarwny, pielęgnica mekka, akara błękitna), a poza nimi interesują mnie jeszcze 3 gatunki
-neony innesa
-gupiki
-pielęgniczki Ramireza
Piszcie czy mogę je mieć, a jeśli tak to w jakich ilościach (chodzi mi o podkreślone)

RE: obsada 250l - Seoo - 26.06.2009 09:56

A masz w akwarium jakeś rybki?

Możesz tam mieć:
parkę akar błękitnych

lub
2+2 p.mekka
1+2 zbrojnik niebieski

lub
30xneon innesa
2+2p.ramireza
2+2 gupik
10xkirysek
2xzbrojnik niebieski

Obsada do akwa 250l - Otto-Man - 21.09.2009 20:28

Witam,jestem nowy na forum mam taki problem posiadam akwa 250l
chcialbym zeby moja obsada wygladala tal:
20 neon innesa
15 gupikow
okolo 10 bystrzykow
10 krewetk rc
3 zbrojniki niebieskie[/size]
Czy ta obsada do siebie pasuje??.Big Grin

RE: Obsada do akwa 250l - kolcubuch - 21.09.2009 20:41

Tak ale pamiętaj, że gupików będzie zaraz 50. Zamiast gupików powiększył bym liczbę bystrzyków.

RE: Obsada do akwa 250l - Otto-Man - 21.09.2009 20:44

A bystrzyki sa zyworodne czy skladaja ikre??Big Grin

RE: Obsada do akwa 250l - ethnix - 21.09.2009 22:48

Otto-Man napisał(a):Witam,jestem nowy na forum mam taki problem posiadam akwa 250l
chcialbym zeby moja obsada wygladala tal:
20 neon innesa
15 gupikow
okolo 10 bystrzykow
10 krewetk rc
3 zbrojniki niebieskie[/size]
Czy ta obsada do siebie pasuje??.Big Grin

- Daj spokój, akwarium 250l to nie problem Smile
- Dałbym więcej neonów tak ok 30-40 szt.
- Zrezygnowałbym z gupików zdecydowanie
- Zrezygnowałbym z bystrzyków, żeby nie mieszać dwóch ławic
- Zamiast bystrzyków pomyśł dla kontrastu o jakichś większych rybach: 4 piękne skalary lub harem gurami, albo cos w tym stylu.
- Na dno duże stado kirysków (tak min 10 szt.) lub nawet kiryśniki do takiego zbiornika

RE: Obsada do akwa 250l - Otto-Man - 22.09.2009 13:58

Bystrzyk z Serpa, a tych neonow nie bedzie za duzo?

RE: Obsada do akwa 250l - akwarysta222 - 22.09.2009 15:41

Więcej neonków
Zrezygnuj z bystrzyków i gupików
kup kiryski i jakieś skalarki

RE: Obsada do akwa 250l - Olek - 22.09.2009 16:36

Otto-Man napisał(a):Bystrzyk z Serpa, a tych neonow nie bedzie za duzo?

Neony pięknie wyglądają jako jednogatunkowa ławica w akwarium.
Rezygnując z bystrzyków mógłbyś ich dać nawet 50.
A jeśli nie to dołóż 10 bystrzyków i 10 neonów.
Jeśli chcesz trzymać gupiki to kup parkę lub harem większej rybki tak jak napisał Ethnix
Daj na dno 10 kirysków lub 5 kiryśników.

RE: Obsada do akwa 250l - Otto-Man - 22.09.2009 20:00

A czy znacie może jakieś rośliny które nie maja za dużych wymagań i szybko rosną??Big Grin

RE: Obsada do akwa 250l - Olek - 22.09.2009 20:02

Mówisz i masz : http://www.akwaswiat.net/niewymagajace-rosliny-dla-kazdego-i-na-start-zbiornika-t-8391.html Smile

RE: Obsada do akwa 250l - Otto-Man - 22.09.2009 21:34

dzieki za pomoc Big Grin

Jakie inne ryby ze skalarami - Marta_93 - 29.09.2009 18:01

Hej mam pytanie. jakie ryby mogą byc razem z skalarami. Uwaga skalary sa juz dorosłe a chciałabym dodac do mojego akwrium nowe rybki. Mam duze akwarium 250l ale nie szukam duzych ryb.
Z góry dzieki za odpowiedzi Smile

RE: Jakie inne ryby ze skalarami - Olek - 29.09.2009 18:04

Jeśli w akwarium są tylko skalary to dołóż:
Ławicę:
zwinniki,bystrzyki do wyboru do koloru - duża ławica 30 - 50 osobników
Ryby denne:
Kiryśnik czarnoplamy 4x lub kiryse spiżowy 10x lub 6 bocji karłowatych
Możesz dać tez stadko otosków 10x

Wątek wyczyszczony

kristo100 nie wnosisz nic nowego do wątku.

RE: Jakie inne ryby ze skalarami - 3promile - 29.09.2009 19:10

Marta_93 napisał(a):Hej mam pytanie. jakie ryby mogą byc razem z skalarami. Uwaga skalary sa juz dorosłe a chciałabym dodac do mojego akwrium nowe rybki. Mam duze akwarium 250l ale nie szukam duzych ryb.
Z góry dzieki za odpowiedzi Smile

15-20szt. hokejówek i kilka zbrojników drobnych.

RE: Jakie inne ryby ze skalarami - seba123 - 29.09.2009 19:28

A neony mogą być ze skalarami ? Jak tak to: z 8 kirysków, 25 neonów, i może zbrojnik lub bocje ?

RE: Jakie inne ryby ze skalarami - kristo100 - 29.09.2009 19:35

moga ale moga byc tez zarciem dla skalarów

RE: Jakie inne ryby ze skalarami - 3promile - 29.09.2009 19:39

seba123 napisał(a):A neony mogą być ze skalarami ? Jak tak to: z 8 kirysków, 25 neonów, i może zbrojnik lub bocje ?

Na neony za późno - koegzystencja tych gatunków w akwarium jest mozliwa wyłącznie przez jednoczesne wprowadzenie do baniaka młodych egzemplarzy - dla Twoich staruszków neony to kolorowe papu Wink.
Bocje ew. siatkowane lub mniejsze.

RE: Jakie inne ryby ze skalarami - apri cort - 29.09.2009 20:21

Albo kilka większych danio (6-8szt), tęczowych najlepiej, bo malabarskie to już takie prawie wielkości uklei, a Ty dużych nie chcesz. Szybkie, ładne przypowierzchniowe ryby, skalarom nie będzie się chciało ich ganiać.

RE: Jakie inne ryby ze skalarami - Kejdi - 30.09.2009 11:43

3promile napisał(a):Bocje ew. siatkowane lub mniejsze.
Bocje siatkowane rosną bardzo duże. Osobiście uważam, że nawet trochę szybciej niż wspaniałe.
Skoro wspaniałe w 250 odpadają, to i siatkowane.
Postawiłabym na bocje pręgowane lub karłowate.

RE: Jakie inne ryby ze skalarami - bercia289 - 30.09.2009 12:00

jak masz małe skalary, to neony możesz mieć, dorosłych neonów skalar nie zje,

RE: Jakie inne ryby ze skalarami - 3promile - 30.09.2009 14:26

Kejdi napisał(a):
3promile napisał(a):Bocje ew. siatkowane lub mniejsze.
Bocje siatkowane rosną bardzo duże. Osobiście uważam, że nawet trochę szybciej niż wspaniałe.
Skoro wspaniałe w 250 odpadają, to i siatkowane.
Postawiłabym na bocje pręgowane lub karłowate.

Maj mistejk. Myślałem o pręgach, a napisałem o kratkach Wink

RE: Jakie inne ryby ze skalarami - Kejdi - 30.09.2009 15:43

3promile napisał(a):Maj mistejk. Myślałem o pręgach, a napisałem o kratkach Wink
Spoko, spoko Smile
Zdarza się.

Potwierdzenie Obsady 250l - frol - 13.10.2009 20:12

Nasza szkoła dostała nowe akwarium którego zostałem opiekunem ^^

Obsada 2x P. Pawiooka
1x Labeo ( ze starego akwarium szkolnego )
2x Glonojad ( _________,,________)
plus kilka kosiarek tez ze starego akwarium

wymiary to 100 na 50 na 50

RE: Potwierdzenie Obsady 250l - Olek - 13.10.2009 20:36

nowys napisał(a):A do jakiej szkoły chodzisz ? tzn. liceum , gim czy podstawówka ?

Wątek wyczyszczony.Proszę takie sprawy załatwiać na PW

250l paletki :) - piotrex12 - 22.11.2009 14:03

Witam
Mam pytanko, ile paletek mogę trzymać w akwa o polemności 250l?

RE: 250l paletki :) - kristo100 - 22.11.2009 14:06

2 pary i kisryski napewno, może nawet 6 sztuk

RE: 250l paletki :) - piotrex12 - 22.11.2009 14:09

ok, bardzo dziękuje Big Grin

RE: 250l paletki :) - kolcubuch - 22.11.2009 16:14

Ja bym kupił max 5. W mojej 240tce dobrała się jedna para i jest nawet ok więc myślę że przy 6 już będize problem.

Paletki ze skalarami w 250l - czy to dobry pomysł? - Adi2800 - 07.02.2010 15:48

Witam
Jestem nowy na forum to mój pierwszy postSmile mam pytanie co do paletSmile
Obecnie mam akwarium 250L ze skalarami i neonami. 6 skalarów +15 neonów.
Chciałbym mieć obsadę 4 skalarów + 4paletki+ 20 neonów. Czytałem, że skalary i palety nie tolerują się za bardzo razem, tzn chodzi o pasożyty: wiciowce, nicienie, których skalary nosicielami.
Wiele razy widziałem połączenie skalarów+palet.
Nie wiem jak to pogodzic.
Może wcześniejsze odrobaczenie skalarów? Choć nie wiem czy to pomoże...

woda
pH6,2
GH 7
KH 5

Z góry dzięki za odp

RE: pytanie dot. paletek - Seoo - 07.02.2010 18:53

Ja bym nie trzymał paletek z skalarami,skalary mogą "straszyć" paletki.?!Wybierz albo skalary albo paletki.Jak skalary to ok.Co do paletek będziesz musiał odkażać akwarium po skalarach.
PS.Poczytaj sobie forum o dyskowcach są to niełatwe rybki w utrzymaniu.

RE: Paletki ze skalarami w 250l - czy to dobry pomysł? - akwarystyk 030 - 07.02.2010 20:18

Polecam skalary, z paletkami mogą być duże problemy a według mnie skalary są ładniejsze gdy będę miał duże akwarium (ponad 200l) to na 100% będą w nim skalary chyba 2 skalary + razbory klinowe + kiryskiSmile

RE: Paletki ze skalarami w 250l - czy to dobry pomysł? - Adi2800 - 07.02.2010 21:58

a co myślicie o tym żeby skalary odrobaczyć przed wpuszczeniem palet? w wielu sklepach widziałem właśnie takie połączenie paletek + skalarów. jakoś żal odejść od skalarów heh a palet myślę że ta woda odpowiadałaby. SmileSmile
o odrobaczaniu skalarów przed paletami tylko czytałem i nie wiem czy to dałoby jakąś ochroną :|

Używaj opcji edytuj.

RE: Paletki ze skalarami w 250l - czy to dobry pomysł? - Kaef - 07.02.2010 22:12

Normalnie możesz trzymać skalary z paletkami (mówię o takich zwykłych ze sklepu, nie z odłowu), odrobaczyć możesz na wszelki wypadek. W naturze ryby te żyją obok siebie.

RE: Paletki ze skalarami w 250l - czy to dobry pomysł? - Adi2800 - 07.02.2010 22:47

chyba połączenie skalarów i paletek jest dość kontrowersyjne heh Big Grin czy są jakieś osoby które trzymały paletki ze skalarami lub trzymają:>?

RE: Paletki ze skalarami w 250l - czy to dobry pomysł? - bercia289 - 07.02.2010 22:49

Moim zdaniem mógłbyś zrobić takie połączenie, w w zbiorniku 500l wzwyż.
W 250l nie zbyt powinno trzymać się palety. A skalary jak najbardziej.

RE: Paletki ze skalarami w 250l - czy to dobry pomysł? - kolcubuch - 07.02.2010 22:55

Moim zdaniem to kiepski pomysł, fakt że nie trzymałem skalarów z paletami ale ogolnie to 250l to mało jak na same palety i pchanie tam jeszcze skalarów jest bez sensu. Paletki żyją [jedzą] dużo wolniej od skalarów więc tak jak mówi Bercia, można próbować w 500l wzwyż.

RE: Paletki ze skalarami w 250l - czy to dobry pomysł? - marccello - 07.02.2010 23:08

po pierwsze zbiornik o którym mówisz to dolna granica dla paletek - tam nie ma miejsca na nic więcej.Poza tym jak wspomniano wyżej ryby te różnią się od siebie - paletki są zdecydowanie bardziej spokojne, wolniejsze bardziej "majestatyczne". W takiej sytuacji skalary wejdą im na głowęTongue
jak chcesz takiego połączenia to rzeczywiście potrzeba 2x większego akwa ( albo i większego) tak aby jedne i drugie znalazły dla siebie miejsce

RE: Paletki ze skalarami w 250l - czy to dobry pomysł? - Adi2800 - 08.02.2010 22:05

dziękuję za odpowiedziSmile zostanę na razie przy skalarach a na lato założę sobie około 600LSmile

Dobór obsady do zbiornika 250L - melekdorota - 14.02.2010 15:49

witam wszystkich na tym forum.jestem początkujący w tej dziedzinie i moje pytanie jest tego typu. mam akwarium 250l o wymiarach dł. 1m szer. 50cm i wys. 50 cm.chciał bym teraz dobrać obsadę,jakie rybki wybrać czym się kierować.pozdrawiam.

Nazwa tematu została poprawiona.

RE: jaką obsade wybrac - akwarystyk 030 - 14.02.2010 16:13

Zależy co ci się podoba jak jesteś początkujący to można dać np.
2x skalar
50x neon innesa lub 30x neon czerwony
2x pielęgniczka ramireza (1+1)
5x kirysek
5x otosek
Napisz jakie ci się podobają ryby, to będzie łatwiej ustalić co tam daćSmile

RE: jaką obsade wybrac - Harnaś - 14.02.2010 16:16

Jak dla początkującego to może taka obsada:
3 x skalar
10 - 15 x tetra czarna
i na dno 8 x kirysek np. spiżowy
Może Ci sie nie spodobać ze tak mało gatunków ale ja osobiście zupy rybnej w akwarium nie lubie Smile
pozdro

RE: jaką obsade wybrac - Flavia - 14.02.2010 16:23

- jeden rodzaj rybek ławicowych
- jeden rodzaj rybek dennych
- jeden rodzaj większych, ładnych rybek, typu pielęgniczki

Chociaż ja bym odwzorowała jakiś biotop Wink

RE: jaką obsade wybrac - akwarystyk 030 - 14.02.2010 16:42

Skalar lepiej 2 sztuki bo się może trafić parka, a tak to trzeci by się wtrącał jak by to był samiec.

RE: jaką obsade wybrac - Maciej_krakow - 14.02.2010 16:51

skalary 4 tak aby sie dobrały w pare i 2 oddać, rozwiązanie polecane tylko gdy nie przywiązujemy zbytnio się do rybek Wink)

RE: jaką obsade wybrac - apri cort - 14.02.2010 18:18

Dajcie się założycielowi wypowiedzieć.
Jaki będziesz mieć sprzęt? Czy wolisz ryby duże, czy małe? spokojne czy ruchliwe? Obejrzyj zbiorniki w galerii, może spodoba Ci się konkretny wystrój i do tego dobierzemy gatunki.
Zanim cokolwiek kupisz poczytaj o zakładaniu i pielęgnacji zbiornika i o wszystko tutaj pytaj.

RE: Dobór obsady do zbiornika 250L - Seoo - 15.02.2010 09:28

Może z Ameryki:
5xskalar
20-30xzwinnik/fatom/neon/bystrzyk
kilka gupików endlera
10xkirysek
10xotosek lub 2-4xzbrojnik niebieski

Flavia w dużym zbiorniku może być kilka ławic,kilka gatunków dennych i kilka gatunków ryb 'większych' -zależy od litrażu.

lub

1+3 kakadu
20xneon czerwony
20xzwinnik czewonousty
15xkirysek

Azja:

1+3 prętnik karłowaty/trójbarwny
20-30xrazbora klinowa
10xsumik szklisty
10xbacja karłowata/pręgowana

lub

1+2 gurami marmurkowe/mozaikowe/dwuplamiste/złote
20-30xrazbora klinowa/hengela
6xCierniooczek Myersa

Jednogatunkowe:
para pielęgnic amerykańskich:meeka/severum/szmaragdowa/niebieskołuska
lub stadko:
z 4-6xp.zebra

250l i papuzie :) - piotrex12 - 15.02.2010 17:10

Witajcie.
Mam akwarium 250l (było w nim malawi, ale pyszczaki po części oddałem) mam tam jednego pyszczaka i akarę błękitną. Pyszczaka sprzedam i kupię pielęgnice papuzie Smile. Moje pytanie jest takie:
Ile mogę kopić tych pielęgnic i czy jakieś ryby mogą tam jeszcze z nimi być, tak żeby się nim nic nie stało Smile?
Z góry dziękujeSmile

RE: 250l i papuzie :) - Harnaś - 15.02.2010 20:20

4 powinno byc ok. Radze dobrze się zastanowić czy na pewno chcesz je hodowac i popierasz to w jaki sposób powstają Sad

RE: Dobór obsady do zbiornika 250L - Harnaś - 15.02.2010 20:26

Up skalary i gupiki endlera/neony to nie zbyt dobre połączenie Smile

RE: Dobór obsady do zbiornika 250L - Flavia - 15.02.2010 20:42

Seoo napisał(a):Flavia w dużym zbiorniku może być kilka ławic i kilka gatunków dennych i kilka gatunków ryb 'większych' -zależy od litrażu.

Trafne spostrzeżenie, dzięki za poprawienie Wink

RE: Dobór obsady do zbiornika 250L - Seoo - 15.02.2010 21:15

Harnaś napisał(a):Up skalary i gupiki endlera/neony to nie zbyt dobre połączenie Smile

Dlaczego nie?
Chyba tylko dla narybku endlerek.

Neonki mogą być jak najbardziej (najlepiej czerwone).

RE: 250l i papuzie :) - Seoo - 15.02.2010 21:26

Tak,z 4-5 powinno być dobrze.Harnaś nie ich wina że są 'made in china'.(papuzie to bezpłodne hybrydy)
Możesz do nich dać kilka zbrojników niebieskich(para,dwie).

RE: 250l i papuzie :) - apri cort - 15.02.2010 22:43

Z pyszczaków przerzucasz się na te mutanty? Toż to tylko będzie obserwowanie rybiego nieszczęścia! Nie dołączaj się do tej machiny... Jest tyle piękniejszych ryb...

RE: 250l i papuzie :) - ethnix - 16.02.2010 00:13

Długo miałeś Malawi, jaka obsada, dlaczego rezygnujesz? I dlaczego nie ciekawe ryby, które nie istnieją?

Obsada do 250 l? - Maciek2468 - 10.04.2010 16:55

Witam za jakieś 2-3 tygodnie zakupie akwarium 250 l jaką obsadę proponujecie ???

Nazwa tematu została poprawiona, powinna zawierać ogólny opis problemu. - ethnix

RE: 250 l - Crevan - 10.04.2010 17:07

Jeśli nie przeszkadza ci sprzątanie to kup sobie welonki, dużo gupików i dużo neonkówBig Grin nie znam się dokładnie w jakich ilościach mogą być ale jeśli gupiki to ,,dwuogoniaste".

Zdania zaczynamy dużą literą, a kończymy kropką bądź innym znakiem. - ethnix

RE: 250 l - ethnix - 10.04.2010 17:19

Maciek2468 napisał(a):Witam za jakies 2-3 tygodnie zakupie akwarium 250 l jaką obsadę proponujecie ???
Nie wiem co cię interesuje? Jakiś konkretny biotop? Jaki typ zbiornika? Jakie ryby, jakie są twoje możliwości finansowe, wiedza, doświadczenie? Jakie są wymiary zbiornika?
Crevan napisał(a):jeśli nie przeszkadza ci sprzątanie to kup sobie welonki, dużo gupików i dużo neonkówBig Grin nie znam sie dokładnie w jakich ilościach mogą byc ale jeśli gupiki to ,,dwuogoniaste"

Welony + Gupiki i Neony? Proszę o dokształcenie się przed udzielaniem pochopnych, złych rad dla ludzi. Jeszcze ktoś z nich skorzysta i będzie miał tylko problemy. Jeżeli nie wiesz, nie wypowiadaj się proszę.

RE: 250 l - Krewetka. - 10.04.2010 17:20

250l...
Przecież to taki duży litraż ,że ile tam ryb może być (chodzi o gatunki)
To już trzeba gust wziąć pod uwagę Smile
Mi się podobają skalary.
Napisz czy jesteś początkujący czy miałeś już jakieś doświadczenie z akwarystyką.

RE: 250 l - Pierrot - 10.04.2010 17:27

Maciek2468 napisał(a):Witam za jakies 2-3 tygodnie zakupie akwarium 250 l jaką obsadę proponujecie ???
6 x żaglowiec skalar
20 x zwinnik Ulreya (albo tetra cesarska)
10 x kirysek siatkowany
Naprawdę nie masz swojego pomysłu na taki fajny litraż? Wink

RE: 250 l - ethnix - 10.04.2010 17:36

Krewetka. napisał(a):250l...
Przecież to taki duży litraż ,że ile tam ryb może być (chodzi o gatunki)
To już trzeba gust wziąć pod uwagę Smile
Mi się podobają skalary.
Napisz czy jesteś początkujący czy miałeś już jakieś doświadczenie z akwarystyką.

Myślę, że grubo przesadzasz z tym "dużym litrażem" nie jest to nawet średni zbiornik. Chociaż ma już jakieś możliwości. duży litraż to zbiorniki 1000-1200l+.

RE: Obsada do 250 l? - sebol789 - 10.04.2010 17:54

ethnix dla takich ludzi jak np. ja (14 lat) to duży litraż a 1000l+ to dla mnie ogromne akwarium, Chociaż mam wymarzoną 312l na którą se kaske odkładałem to z perspektywy oka już się wydaje mała ;]

RE: Obsada do 250 l? - ethnix - 10.04.2010 17:58

sebol789 napisał(a):ethnix dla takich ludzi jak np. ja (14 lat) to duży litraż chociaż mam wymarzoną 312l na którą se kaske odkładałem to z perspektywy oka już się wydaje mała ;]
Jest to dyskusja nie w temacie. Jednak litraż nie ma nic wspólnego z wiekiem, czy punktem widzenia. Są pewne normy ogólne przyjęte, a z pewnością zbiorniki 200-300l nie należą do dużego litrażu.

RE: Obsada do 250 l? - rikki788 - 10.04.2010 18:53

Akwarium można podzielić na trzy części:
1. Czyli tzw "lustro wody"
-bojowniki
-ramizery
-kakadu itp
2. środek akwarium (między dnem a lustrem wody)
Najlepiej jakąś ławice:
-neony
-danio
-różne rozbory itp
Albo skalary lub inne większe rybki
3. dno akwarium
-kiryski
-otoski
-kosiarki
-bocje karłowate itp

Opcji jest bardzo wiele, ale przed kupnem trzeba się upewnić jakie wymagania mają nasi pszyszli podopieczni. A tak w ogóle... wiesz że istnieje takie coś jak internet Wink

RE: Obsada do 250 l? - ethnix - 10.04.2010 19:01

rikki788 napisał(a):Akwarium można podzielić na trzy części:
-bojowniki
-ramizery
-kakadu itp

Czy są jakieś nowe warianty Ramirez i Kakadu, które pływają pod lustrem wody? Jak się nazywają? Masz może jakieś zdjęcia, literaturę na ten temat, może publikacje, zagraniczne fora, cokolwiek? Nigdy nie słyszałem, a chętnie bym się dowiedział?

RE: Obsada do 250 l? - Seoo - 10.04.2010 19:07

rikki788 napisał(a):Akwarium można podzielić na trzy części:
-bojowniki
-ramizery
-kakadu itp
2. środek akwarium (między dnem a lustrem wody)
Najlepiej jakąś ławice:
-neony
-danio
-różne rozbory itp
Albo skalary lub inne większe rybki

Ramirezy,kakadu nie pływają przy lustrze wody.
Pływa tam np.danio.

Do 250l:
1+3 bojownik/prętnik/1+2 gurami
10-15 sum szklisty
20-40xrazbora
6xbocja karłowata/pręgowana/siatkowana

lub

1+1 ramireza/1+2 kakadu
1+1/2+2 skalar
20-30 x neon/zwinnik/barwieniec/bystrzyk/hokejówka
1+1 z.niebieski
10xkirysek

RE: Obsada do 250 l? - Maciek2468 - 10.04.2010 21:19

Akwarium wymiarów do końca nie znam - jest prostokątne. Jestem mało doświadczony. Lubię neonki i molinezje.

Pisownia.

RE: Obsada do 250 l? - ethnix - 10.04.2010 21:43

Jeżeli myślisz o zbiorniku ok +/- 250l. Polecam zbiornik 120x50x50 lub jeżeli możesz postawić nieco większy 150x50x50. Będziesz mógł już w takich zbiornikach trzymać nieco większe ryby, wybór będzie spory.

Tak więc jeżeli już ustalisz maksymalny rozmiar zbiornika jaki możesz postawić (jaki zakupisz) dobierzemy wtedy obsadę. Sugeruję już w takich zbiornikach celować nieco ambitniej niż w Molinezje i Mieczyki. Poprzeglądaj sobie może na przykład nasze galerie, poczytaj o biotopach, rybach. Zorientujesz się, że po za tymi gatunkami są o niebo ciekawsze.

RE: Obsada do 250 l? - apri cort - 10.04.2010 23:52

No neonki i molinezje się wykluczają ze względu na skrajnie różne wymagania co do parametrów wody.
I naprawdę, z całym szacunkim dla neonów i molinezji, jest wiele o niebo ładniejszych i ciekawszych ryb.
I poczytaj najpierw o rybach, o wszystkich, czytaj co się da o podstawach akwarystyki, pielęgnacji i zakładaniu akwa, interesujących cię rybach. Akwa 250l jest duże jeśli wziąć pod uwagę perspektywę przeciętnego nastolatka mieszkającego w bloku. Mnie się wydawało, po latach męczenia ryb w kulach, że 60l to gigantyczne akwa.
250l daje już jakieś możliwości, będziesz mógł wybierać z większości ogólnie dostępnych gatunków.

RE: Obsada do 250 l? - qwerty333 - 27.04.2010 13:34

Proszę o ocenę czy w akwarium 240 l prawidłową co do gatunku i ilości będzie:

Góra: 1+2 bojownik lub 1+2 gurami
Środek: 1+1 skalar + 1+3 gurami dwupl. + 20 neony
Dół: 4x bocja pręgowata.

Z góry dzięki za opinie

RE: Obsada do 250 l? - gupik96 - 27.04.2010 14:31

Jak już Azja to nie mieszaj z Ameryką.
Obsada Azjatycka OK Smile

RE: Obsada do 250 l? - Delka - 01.05.2010 16:39

Zakładam 240 L likwidując stare akwarium i z niego chce przenieść ryby do nowego. Na razie tam pływa: 5 kirysów spiżowych, 2 labeo, 2 zbrojniki, 2 piskorki, 1 mieczyk hellera ( wyginęła reszta - choroba ), 1 gupik ( jak z mieczykami) 1 prętnik ( choroba ) 1 karlik sumiasty ( chyba dobrze napisałam ) 1 miniatura zbrojnikia tylko nazwy nie pamiętam. Wiem że jest to strasznie wymieszana obsada ale nie mam serca rozstać się z nimi dlatego moje pytanie jest takie: Jakbym dokupiła prętników lub/i mieczyków, gupików do tego co jest + danio lub kakadu, razbora Chciałabym by te ryby żyły ze sobą tylko nie mam pomysłu co dokupić im do "towarzystwa". Nie chce skalarów, welonek, paletek, pawiookich, pyszczaków i itp rybek.

Proszę o pomoc. Smile

RE: Obsada do 250 l? - Peper - 01.05.2010 21:38

Ja mam dla ciebie propozycję jeżeli podobają ci się pyszczaki to wpusc sobie.A zresztą twój wybór pozdrawiam. Smile

RE: Obsada do 250 l? - Cactus79 - 01.05.2010 23:39

Delka napisał(a):Zakładam 240 L likwidując stare akwarium i z niego chce przenieść ryby do nowego. Na razie tam pływa: 5 kirysów spiżowych, 2 labeo, 2 zbrojniki, 2 piskorki, 1 mieczyk hellera ( wyginęła reszta - choroba ), 1 gupik ( jak z mieczykami) 1 prętnik ( choroba ) 1 karlik sumiasty ( chyba dobrze napisałam ) 1 miniatura zbrojnikia tylko nazwy nie pamiętam. Wiem że jest to strasznie wymieszana obsada ale nie mam serca rozstać się z nimi dlatego moje pytanie jest takie: Jakbym dokupiła prętników lub/i mieczyków, gupików do tego co jest + danio lub kakadu, razbora Chciałabym by te ryby żyły ze sobą tylko nie mam pomysłu co dokupić im do "towarzystwa". Nie chce skalarów, welonek, paletek, pawiookich, pyszczaków i itp rybek.

Proszę o pomoc. Smile

zostaw kiryski, mozesz dodac ich z 2-3 sztuki. Jak dla mnie 2 zbrojniki nie zrobia balaganu. Reszta obsady do malej modyfikacji. Jak chcesz mieczyki to trzymaj z 4-6 sztuk, 25-30 rodostamusow lub np neonkow, jak masz kryjowke'i to platydoras costatus zrobi ci w nocy porzadek przy dnie w akwa.Do tego jakas pielegnica, trojprega np. (kilka dodatkowych kryjowek) popytaj bardziej doswiadczonych co do tej obsady mozesz dodac. Pozdrawiam

RE: Obsada do 250 l? - Cactus79 - 01.05.2010 23:40

Peper napisał(a):Ja mam dla ciebie propozycję jeżeli podobają ci się pyszczaki to wpusc sobie.A zresztą twój wybór pozdrawiam. Smile

brawo ! i najlepiej muszlowce, karpia ze swiąt i arowane

RE: Obsada do 250 l? - Peper - 02.05.2010 00:04

No dokładni tak xD

RE: Obsada do 250 l? - Seoo - 02.05.2010 07:42

Delka napisał(a):Zakładam 240 L likwidując stare akwarium i z niego chce przenieść ryby do nowego. Na razie tam pływa: 5 kirysów spiżowych, 2 labeo, 2 zbrojniki, 2 piskorki, 1 mieczyk hellera ( wyginęła reszta - choroba ), 1 gupik ( jak z mieczykami) 1 prętnik ( choroba ) 1 karlik sumiasty ( chyba dobrze napisałam ) 1 miniatura zbrojnikia tylko nazwy nie pamiętam. Wiem że jest to strasznie wymieszana obsada ale nie mam serca rozstać się z nimi dlatego moje pytanie jest takie: Jakbym dokupiła prętników lub/i mieczyków, gupików do tego co jest + danio lub kakadu, razbora Chciałabym by te ryby żyły ze sobą tylko nie mam pomysłu co dokupić im do "towarzystwa". Nie chce skalarów, welonek, paletek, pawiookich, pyszczaków i itp rybek.

Proszę o pomoc. Smile

Obsada fatalna.
Nie mam mowy z dokupywaniem ryb jak tych co masz nie oddasz.
Kakadu na pewno nie z żworódkami,danio i razbory są ławicowe.

Możesz mieć:
5-10xkirysek spiżowy
1+2 kakadu
1xzbrrojnik niebieski
15-30 neon/zwinnik/bystrzyk/barwieniec

Lub

1+3 prętnik
15-30 razbora
6xpiskorek
10xsumik szklisty

RE: Obsada do 250 l? - Delka - 02.05.2010 09:55

Obsada fatalna.
Nie mam mowy z dokupywaniem ryb jak tych co masz nie oddasz.
Kakadu na pewno nie z żworódkami,danio i razbory są ławicowe.

Możesz mieć:
5-10xkirysek spiżowy
1+2 kakadu
1xzbrrojnik niebieski
15-30 neon/zwinnik/bystrzyk/barwieniec

Lub

1+3 prętnik
15-30 razbora
6xpiskorek
10xsumik szklisty
[/quote]

Trochę grzebałam po necie i podobało by mi sie akwarium Azja. I chciałabym właśnie zostawić kirysy ( może dokupić ze 2 ) zbrojniki, pisorki, prętniczki dokupić kilka jeszcze, zrobić jakąś fajną ławicę z danio lub razborów , no i labeo zostanie. Do tego kosiarki ze 2, i jakaś brzanka. No a tego gupika i mieczyka już zostawić bo nie mam serca ich oddać bo tak fajnie sie razem trzymają i jak labeo goni mieczyka to gupik potem labeo goni.

A co do roślin to mam i zostawię : gałęzatkę, żabienicę sercową (chyba taka nazwa), bakopa, rogatek sztywny. Poszukam na internecie jakiś roślin do takiego typu akwa i dopiszę później tu.

Seoo proszę odpisz co sądzisz o tej obstawieSmile

Peper pisałam że nie chce pyszczaków, karpia ze świąt ani żadnej innej podobnej ryby która mi wyrośnie na takiego śledzia. Tongue

RE: Obsada do 250 l? - Sauron - 02.05.2010 10:07

Witam wszystkich.

To jest mój pierwszy post dlatego postaram się nie wykładać filozofii za bardzo Smile
Moja propozycja do obsady akwarium 250l to
skalary 6szt
akara błękitna 4szt
akara z maroni 4szt
po dnie coś może pływać najlepiej jakieś kiryski.

Taką obsadę mam u siebie w akwarium i jestem bardzo zadowolony.Rybki się tolerują akary nie wyrywają roślin w trakcie tarła jest wszystko ok.Miałem w swoim czasie w jednym okresie tarło u wszystkich tych gatunków w jednym momencie,wyglądało to super.Każda para z każdego gatunku obrała swój rewir w akwarium,sytuacja była napięta (bo mam nieduże 150l akwarium) ale uchowały ikrę.

RE: Obsada do 250 l? - Seoo - 02.05.2010 10:12

Brzanki nie zbyt nadają się do akwarium towarzyskiego.
Musisz wybrać albo razbory albo danio(tylko danio forma normalna).
Labeo jest dość agresywny,wiec powinieneś go oddać dla dobra rybekRolleyes
A gupiki i mieczyk wcale ty nie pasuje.Rolleyes
Cytat:gupik potem labeo goni.
Fajnie to pewnie wygląda.CoolRolleyesBig GrinRolleyes

RE: Obsada do 250 l? - Delka - 02.05.2010 10:42

Seoo napisał(a):Brzanki nie zbyt nadają się do akwarium towarzyskiego.
Musisz wybrać albo razbory albo danio(tylko danio forma normalna).
Labeo jest dość agresywny,wiec powinieneś go oddać dla dobra rybekRolleyes
A gupiki i mieczyk wcale ty nie pasuje.Rolleyes
Cytat:gupik potem labeo goni.
Fajnie to pewnie wygląda.CoolRolleyesBig GrinRolleyes

Ale np. czy Danio czerwone mogło by być ?? już miałam je kiedyś. Szkoda mi labeo zobacze jak się będzie zachowywać w dużym akwarium, czy będzie gonić ryby jeśli tak to oddam tego bardziej agresywnego (obecnie mam 2 labeo jeden goni jak głupi mieczyka a drugi siedzi cały czas w liściach). A tego mieczyka i gupika to będę trzymać tak do ich naturalnej śmierci bo są kochane jak "bawią się" z labeo. To zamiast brzanek coś innego wymyśle wiem że gurami nie może być z prętniczkami bo te się biją nawzajem Sad a może bojce tygrysią lub powiększę te stadka co będę mieć w akwarium.

RE: Obsada do 250 l? - qwerty333 - 22.05.2010 20:36

Witam.

Proszę o pomoc. Mam 3 szt pielęgnic prawdopodobnie tęczowe, dł. ok. 4-5 cm. Z propozycji obsad na forum kupiłem kilkanaście neonków. No i po dwóch dniach po neonkach nie było śladu.

Proszę o propozycję doświadczonych akwarystów jakie gatunki można dokupić do tych pielęgnic aby po dwóch dniach nie zrobiły sobie z nich obiadu. Chodzi mi o góre akwarium jak również dół. Może jakaś ładna ławica kilkunastu sztuk?? Tylko jakie??

Czy mogą być na spód kiryski??

ps. akwarium 240 l

Z góry dzięki za propozycje

RE: Obsada do 250 l? - hessusek - 22.05.2010 20:51

...jak karmiles te pielegnice? i czym?

U mnie neonki atakowala apistogramma borelli taka mala pielegniczka, niewiele wieksza od neonki. Oddalem z ciezkim sercem pielegniczki i problem z glowy. Jak duze masz neonki i ile sztuk? Kiryski moga byc stadko 5-7 szt.

RE: Obsada do 250 l? - qwerty333 - 22.05.2010 21:03

Daje rano i wieczorem płatki tropicala. Wczoraj dałem larwy komara (wtedy jak dodałem neonki).
Czy atakują neony z głodu?? Neonki miały od ok. 1.2 do 1.7 cm

RE: Obsada do 250 l? - hessusek - 23.05.2010 11:25

Male masz te neony. Pielegnice potraktowaly je jako przekaske.

250l - Akara Pomarańczowopłetwa i ???? - oluś - 11.08.2010 23:18

Witam.

Aktualnie w 250l pływa sobie para Akar Pomarańczowopłetwych. Chciałbym wpuścic jedną jeszcze jedną jakąś parę pielęgnic/akar o tym samym albo podobnym biotopie. Może macie jakiś pomysł?Rolleyes

RE: 250l - Akara Pomarańczowopłetwa i ???? - Saletra - 12.08.2010 11:07

Oluś,Akara to agresywna ryba i do niej nadają się podobnego wzrostu ryby lecz odradzam Ellioti gdyż mój wujek miał akary z ellioti i akary zostały sprzedane,
znalazłem!
Pielęgnica Niebiesko-łuska to jest to Smile!
Takie same charaktery,wymagania Smile
Pozdrawiam!

RE: 250l - Akara Pomarańczowopłetwa i ???? - oluś - 12.08.2010 14:57

Też o niej myślałem, chociaż to nie ten biotop. Nie wiem tylko czy nie jest za agresywna do akary.
Myślałem też o Severum.

RE: 250l - Akara Pomarańczowopłetwa i ???? - Saletra - 12.08.2010 15:39

Aha rozumiem Smile, Severum jak są biotowe to kup
ale jeżeli ci nie zależy na biotopach to kup Pielęgnice Niebieskołuskie Smile
Otóż ja jakieś 2lata temu miałem je z tymi twoimi akarkami i wszystko było dobrze lecz zależy to od charakterku rybek Smile
pozdrawiam!

RE: 250l - Akara Pomarańczowopłetwa i ???? - oluś - 12.08.2010 17:06

Bardziej podoba mi się niebieskołuska, a z drugiej strony chciałbym jeden biotop.I mam teraz zagwostkę Sad.

RE: 250l - Akara Pomarańczowopłetwa i ???? - oluś - 12.08.2010 21:47

A co myślicie o Ziemiojadach do akar

RE: 250l - Akara Pomarańczowopłetwa i ???? - Saletra - 13.08.2010 17:40

Nie wypowiem się o ziemiojadach. według mnie są nieładne i chyba są za małe dla akar.

RE: 250l - Akara Pomarańczowopłetwa i ???? - oluś - 13.08.2010 23:08

Mi się podobają, tylko pomyślałem, że przekopią mi całe akwarium. Daruje je sobie.

RE: 250l - Akara Pomarańczowopłetwa i ???? - Saletra - 13.08.2010 23:11

Lekki off-topic: Pomyślałem? to ty jesteś chłopak czy dziewczyna?
Koniec Of.
Kup sobie do nich coś z nich biotopu i będzie wszystko ok.

RE: 250l - Akara Pomarańczowopłetwa i ???? - oluś - 14.08.2010 00:33

(13.08.2010 23:11)Saletra napisał(a):  Lekki off-topic: Pomyślałem? to ty jesteś chłopak czy dziewczyna?
Koniec Of.
Kup sobie do nich coś z nich biotopu i będzie wszystko ok.

Już postanowiłem wybór będzie między niebieską, a severum.
Płec brzydszaBig Grin

RE: 250l - Akara Pomarańczowopłetwa i ???? - Kroczek33 - 19.08.2010 16:40

Ale ty tutaj się pytasz a tu w podobnym temacie już doradzasz ???!

http://www.akwaswiat.net/240l-mieszanie-pielegnic-t-21580.html

RE: 250l - Akara Pomarańczowopłetwa i ???? - oluś - 20.08.2010 07:22

(19.08.2010 16:40)Kroczek33 napisał(a):  Ale ty tutaj się pytasz a tu w podobnym temacie już doradzasz ???!

http://www.akwaswiat.net/240l-mieszanie-pielegnic-t-21580.html

Pytam się, ponieważ mam swoje typy i chciałem zobaczyc jakieś podpowiedzi innych co lepiej. Nie chciałem nic sugerowac.
W tamtym poście chodzi o trochę inne gatunki i inny biotop. Poza tym zestaw, który zaproponowałem sprawdził się w praktyce, bo znam kogoś kto taki ma.

obsada 250l - grand37 - 18.10.2010 19:26

Witam w środę/czwartek będe miał akwarium 250l o wymiarach 100x50x50 cały osprzęt i szafka też przelew zrobiony czekam tylko na kuriera. Kiedyś pisałem już a tym forum że chcę założyć akwarium 500l jednak nic z t:(ego nie wyszło szkodaSad ale to byly tylko plany. Teraz 250 będzie na 200% bo juz za nią zapłaciłem hehe.
Zastanawiam się tylko nad doborem obsady i jej ilości. Chę trzymać rybki małe wiem że niektórzy uważają że to marnowanie litrażu ale trudno. W obsadzię chcę mieć napewno:
neon inessa chyba z 50sztuk
kirysek lamparci/stebry/albo jakiś inny 10-15sztuk
i teraz reszty nie jestem pewien czy lepiej zwiększyć liczbę neonków czy dokupić jakiś gatunek danio tylko znowu ile? a może coś innego??
na górę harem górami/pętnika/czy wielopłetwa wspaniałego chyba że mogły by być 2 haremy tak żeby i się rybki nie ganiały.
proszę o pomoc w dobraniu obsady do neonków i kirysków i ich ilości bo na ilości rybek to się wogóle nie znam ile maksymalnie może być w takim zbiorniku stadnych ryb
temperatyra optymalna będzie 24-25 sopni

zbiornik ruszył 21.10.2010
http://www.akwaswiat.net/moje-250l-ogolne-grand37-t-22957.html

wybrałem listę 13 gatunków które mi się podobają i muszę połowę przynajmniej wyrzucić ale nie mogę się zdecydować jeszcze.
1.danio malabarski
2.danio pręgowany
3.zbrojnik niebieski
4.gurami dwuplamy(złoty)
5.kirysek lamparci
6.kirysek sterby
7.kosiarka
8.neon inessa
9.pielęgniczka agassiza
10prętnik karłowaty
11.prętnik trójbarwny
12.zwinnik blehera
13.bojownik wspaniały
myślę teraz nad ostrą selekcją tej listy.

RE: obsada 250l - apri cort - 18.10.2010 19:41

Wielkopłetwy nie bardzo, bo wolą chłodniejszą wodę.
Spokojnie możesz dać danio lamparcie lub pręgowane ok 15szt. lub tęczowe 10szt. Malabarskie wyrosną duże, a piszesz o małych rybkach.
Co do haremów to na górę bojowniki lub prętniki, a gdzieś na dno może kakadu, ale to musiałbyś ograniczyć kirysy do 6-8szt, żeby za bardzo pielęgniczkom nie przeszkadzały. Jeśli chcesz małe kirysy to pandy najlepiej, może mi się takie trafiły ale mam kilka ponad rok i mają ok 2,5cm.
Oczywiście nie spiesz się z obsadą, urządź najpierw zbiornik i daj fajną fotorelację, zobaczymy jaki wyjdzie wystrój, bo nie zawsze wychodzi tak jak chcemy. Planujesz dużo roślin i drewna?

RE: obsada 250l - grand37 - 18.10.2010 20:33

chcę duże korzenie ze 3 chyba dam i zbiornik cały obsadzę roślinami i mchami różnego rodzaju żeby utworzył się ładny trawnik ale to zajmie sporo czasu. Co do bojowników mogły by być ale boję się że będą z nimi problemy że samca obskubią neonki albo bojowniki będą atakować inne ryby bo na forach naczytałem się o ich agresji i nie wiem co myśleć. Ale nie mogę się dziwić że jak ktoś w 25litrach trzyma bojownika neony i jeszcze coś to dochodzi do konfliktu. Nad kakadu zasanowię się można spróbować. Prętniki też mi się podobają dzięki za radę. nie śpieszę się z wpuszczeniem rybek akwarium ruszy chyba w ten weekend już a rybki kupię dopiero 6-7listopada bo wybieram się do krakowa na zlot akwarystów i jak będę wracał to kupię albo tam albo po drodze od jakiegoś allegrowicza. do tego czasu akwarium powinno już dojrzeć żeby nic się złego pupilom nie stało proszę o dalsze opinie

RE: obsada 250l - apri cort - 18.10.2010 20:56

Nie martw sięo bojki w dużym i zarośniętym akwa. Będą samice, to samiec się nimi zajmie. Będzie dużo miejsca, to będą mogły się schronić, możesz dać nawet 3-4 dziewczyny. A neony to chyba żadnej ryby nie potrafią prześladować Wink

RE: obsada 250l - grand37 - 18.10.2010 21:07

dzięki za odpowiedź zdecyduję się na bojki albo prętniki a co jakbym dał harem bojowników i harem prętników przesadził bym??

RE: obsada 250l - apri cort - 18.10.2010 21:10

Jeśłi będzie dużo roślin, korzeni i na powierzchni jakaś pistia, limnobium czy rzęsa to powinno być ok, w końcu akwa dość duże. Ale musiałbyś dużo obserwować i w razie czego interweniować.

RE: obsada 250l - grand37 - 18.10.2010 21:22

ok czyli już się troszeczkę dowiedziałem jak tylko dostanę roślinki i resztę to wrzucę foki z nowo wystartowanego akwa i zobaczymy przez 2 tygodnie jak mi to wyjdzie z roślinami. Chcę żeby było jak najładniej ale jak wyjdzie zobaczymy. pogrzebię jeszcze po internecie i poczytam bo i więcej wiedzy tym lepiej ale dobrze że zawsze jak mam jakieś pytania to mogę tu wejść i skorygować informacje tak jak to o bojownikach

RE: obsada 250l - apri cort - 18.10.2010 22:02

No proszę jakie ładne podejście! Z takim na pewno będzie dobrze, pozdrawiam i życzę powodzenia, pomogę w miarę możliwości Wink
Z roślin bierz nurzaniec na tył i boki, a jeśli bedzie drewno to microsorium i anubiasy. Ja mam ten zestaw w 240l i jest pięknie i zielono bez nawozów, CO2 i dodatkowego światła.

RE: obsada 250l - grand37 - 19.10.2010 12:23

mam jeszcze jedno pytanie ale już co do roślin w akwarium będzie flame moss i jeszcze kilka innych gatunków i nie wiem czy można posadzić taki mech bezpośrednio w podłożu bez przywiązywania do korzeni
czy się utrzyma?? czy będe musiał przywiązywać cały mech do korzeni??

RE: obsada 250l - dree1992 - 19.10.2010 14:49

(19.10.2010 12:23)grand37 napisał(a):  mam jeszcze jedno pytanie ale już co do roślin w akwarium będzie flame moss i jeszcze kilka innych gatunków i nie wiem czy można posadzić taki mech bezpośrednio w podłożu bez przywiązywania do korzeni
czy się utrzyma?? czy będe musiał przywiązywać cały mech do korzeni??

Witaj

Mech do dna nie utrzyma sie, bedzie zle rosl i nie ladnie no i latal po calym akwarium, chyba ze przymocujesz go do kamienia itd, ale moim zdaniem najlepsze efekty to do drewna zwlaszcza ze to flame moss.

Wczesniej pisales cos o kiryskach, moze i mniej ubarwione ale bardzo ciekawe sa kiriski pigmejki, sa male, nie sprawiaja zadnych problemow i nie ma problemu z zjadaniem ikry przez nie.

Co do ryb lawicowych, zobacz na czerwonoglowki, strasznie lawicowa ryba, neony sie rozpraszaja i nie utrzymuja tej lawicy, natomiast czerwonoglowki bardzo scisle plywaja razem. Polecam je bo sam je mialem.

Pozdrawiam

obsada do 250l - grand37 - 26.10.2010 21:19

Witam wymiary zbiornika 250l to 100x50x50
co powiecie na taką obsadę??:
5xkirysek sterby
5xkirysek lamparci
2xzbrojnik niebieski(glonojad)
1xsamiec+3xbojownik samica
3xgurami złote
50xneon inessa
5xsumik szklisty albo ze 20x danio jakiś tam gatunek

RE: obsada do 250l - ElVerau - 26.10.2010 21:53

Szrzecze polecał bym ci 20x danio pręgowane zamiast sumika ale to tylko z mojego doświadzczenia.
Możesz też dać 1 lub 2 sztuki labeo bicolor ale żebś mógłje chodować musisz usunąć kirysy bo jak wpłyną na ich terytorium zostaną zagryzione natychmiast (tak było u mnie).

Pozdro Verau

RE: obsada do 250l - apri cort - 26.10.2010 22:40

Elverau, Ty się może na temat obsad nie wypowiadaj, ok?
Żadnych labeo, szczególnie do niedużego jak na nie zbiornika!
Jeśli kirysy to ok 6-8szt jednego gatunku.Połączenie bojki + gurami też nietrafione, albo to, albo tamto.
No i 20szt danio to zdecydowanie za dużo przy tej długości akwa, już lepiej zostań przy sumikach, 5-6szt.
No i jeśli ławicowce to ładniej bedą z bojkami wyglądały razbory klinowe, ok 20szt, 50 neonów to już będzie tłok i pstrokacizna.

RE: obsada do 250l - grand37 - 26.10.2010 23:14

dzięki apri cort za wskazówki danio odpada na bank i albo bojowniki albo gurami pomyśle co wybrać i 1 gatunek kirysków. neony z 40 będzie już ok?

RE: obsada do 250l - apri cort - 27.10.2010 07:54

Kup najpierw 20-30 i zobacz, jak wypełniają przestrzeń, może się okazać, że więcej nie trzeba. Potem zawsze możesz dokupić z jakiegoś innego pewnego źródła, dobrze trochę geny przemieszać (choć akurat nie podejrzewam, żeby neony podeszły do tarła). Ja w akwariach 160-240l nigdy nie miałam większej ławicy niż 16szt, a i tak było ją widać. Tylko że to były najpierw miedziki, potem fantomy, są nieco większe od neonów.

Co myślicie? - 250l - mhkmhk2 - 14.01.2011 19:15

Witam

250l
100x40x60

Obsada:
Gupik x 20
Otosek x 5
Kirysek x 5
Neon czerwony x 5
Pielęgniczka Ramireza x 2
Bojownik
Zbrojnik lamparci
Mieczyk Hellera weloniasty
Brzanka rekinia
Gurami marmurkowe x 3
Krewetka filtrująca x 14
Małża Yellow Clam

Roślin dużo
Duży korzeń dający sporo kryjówek

Światło: T8 2x30W + 2x 45W Grolux T5
Filtry: Atman CF-800 + wewnętrzny (PRL ale działa super TongueBig Grin)
Grzałka: JBL 230W (27*C)
Brzęczyk
Czarny bardzo drobny czarny żwirek.

Co myślicie o obsadzie??

RE: Co myślicie? - 250l - Guri - 14.01.2011 19:56

Moim skromnym zdaniem, zdecyduj się albo na neony albo gupiki (ja bym brał neony) i zwiększ ich grupe do 20. Otoskow okolo 10, kirysek ok, pielegniczka hmm zdecydowalbym sie na coś wiekszego, bojownik jakoś mi nie pasuje, zbrojnik lamparci rośnie b.duży nie wiem czy tyle mu starczy, mieczyk hmm zyworódka, no nie wiem ja bym zrezygnował, gurami ok, krewetki i malża spoko.

RE: Co myślicie? - 250l - mhkmhk2 - 25.01.2011 23:56

zastanawiam się nad dodaniem bimbrowni do tego baniaka ale nie wiem jakiej pojemności dać butelki i ile zacieru przygotować... poradzicie?

RE: Co myślicie? - 250l - Kondziu360 - 26.01.2011 00:15

Moim (również skromnym i nie zawsze poprawnym) zdaniem:
Neon czerwony x25-30
Otosek x10
Kirysek x10
Ramireza x2 / Skalar Żaglowiec x2
Krewetki....
Moim zdaniem to by wystarczyło, przy dobrze zarośniętym zbiorniku Ramirez mógłbyś mieć 2 pary...

Bimbrownia jest zbyt mało wydajna jak na ten litraż.

Moja 240l - ostap - 26.01.2011 10:49

co powiecie o mojej obsadzie ???

- 2 barwniak czerwonobrzuchy,
- 2 p. ramirezki,
- 2 pretnik karlowaty,
- 2 p. kakadu,
- 6 skalar,
- 10 mlodziutkich mieczykow,
- 3 duze i 12 malych zbrojnik niebieski

Sa razem w akwa od wczoraj jak narazie jest wszystko wporzadku maja sporo roslinnosci i bardzo duzo kryjowek wsrod kamieni i korzeni.

RE: Moja 240l - top2107 - 26.01.2011 11:38

daj fotę to porozmawiamy. A na już ... odradzam hodowli razem kakadu i ramireza, u mnie tak jest i ramirezy są praktycznie odcięte od dna przez kakadu.

RE: Moja 240l - Kondziu360 - 26.01.2011 14:50

No właśnie, lepszym wyborem było by zdecydowanie się na jeden gatunek Pielęgniczek. Kakadu są bardziej terotorialne. Top2107 wie o czym mówi.
Według mnie Zbrojników jest za dużo, Mieczyki powinny wylecieć całkiem.Same duże ryby, a drobnicy nie ma wcale...

Moja wizja:
4x Skalar
2x Pielęgniczka Ramireza
30x Neon Czerwony/Zwinnik Jarzeniec/Zwinnik Blehera

No i 3-4 Zbrojniki jeśli koniecznie je chcesz...
Dużo gęstej roślinności, korzenie...

RE: Moja 240l - Pysia - 26.01.2011 18:24

(26.01.2011 10:49)ostap napisał(a):  co powiecie o mojej obsadzie ???

- 2 barwniak czerwonobrzuchy,
- 2 p. ramirezki,
- 2 pretnik karlowaty,
- 2 p. kakadu,
- 6 skalar,
- 10 mlodziutkich mieczykow,
- 3 duze i 12 malych zbrojnik niebieski

Sa razem w akwa od wczoraj jak narazie jest wszystko wporzadku maja sporo roslinnosci i bardzo duzo kryjowek wsrod kamieni i korzeni.
Obsada jest makabryczna. Makabryczna dla w pierwszej kolejności Ramirezek. To one zejdą na tamten swiat pierwsze. Potem dla kakadu bo barwniiaki je zetrą w puch podczas tarła i zalotów .
Kolejny punkt to za dużo dennych ryb. Pielęgniczki są terytorialne i denne i jedna samica potrzebuje dna o długosci 50 cm!!! Na dodatek NIGDY nie miesza sie pielegniczek z dwóch różnych biotopów.
Do tych 6 szt pomięszanych pielegniczek masz kolejne ryby, które z pielegniczkami byc nie powinny. Czyli zbrojniki. I to 15 szt... Nie jest wazna wielkość, tylko gatunek.
Czyli 21 dennych ryb na niewielkiej powierzchni dna. Wszystkie te ryby są terytorialne i każda potrzebuje kawałka dna wyłącznie dla siebie. U Ciebie jest masakra. Współczuję każdej z tych ryb. No ale same sie " wykruszą" . jeden dzień to nic. Jak już zapoznaja sie z terenem i nabiorą pewnosci siebie to się zacznie i powstanie Triller o tym jak katrupią się/ zastraszaja na śmierc pielęgniczki a potem jak pada ta pozostała przy życiu para ze stresu ze nie ma dna dla siebie bo wszędzie sa zbrojniki
Potem kwestia zbrojników między sobą Big Grin Ale to zostawię dla zbrojnikomaniaka Wink
Mieczyki nie ten biotop. I srajduchy brudasy. Parka do baniaka najwyzej. Chyba że masz mega filtracje. Bo niedługo będzie nie 10, ale 50 tych mieczyków... Na dodatek mieczyki wymagają wody twardej, a pielegniczki, skalary, zbrojniki- miękkiej!!
Pretniki w akwarium gdzie woda powinna być kwasna ( pielęgniczki, zbrojniki, skalary) to już przesada. Biedne one. Chyba że to biedna jest ta reszta, która powinna mieć pH poniżej 7 i twardosci ponizej 10....

Czy naprawdę zanim sie założy akwarium tak ciężko jest wysilić się i poczytać oraz pomyśleć? Przecież ryby też cierpia. Mają centralny układ nerwowy i odczuwaja ból, strach i stres.... Czy Homo sapiens to naprawdę tylko nazwa?

RE: Moja 240l - Saletra - 26.01.2011 20:41

Śmiać mi się chcę ,wiem że barwniaki wybiją te pielęgniczki ale ludzie, do 240litrów Kondziu mówi 4skalary 30neonów i 2ramirezki? i jeszcze 'jak koniecznie chcesz' 4zbrojniki'
LUDZIE!
Przecież to będzie puste akwarium! dajcie spokój w 140litach takie ludzie obsady robią.
Moja wizja
2+2 zbrojnik niebieski
1+4/5kakadu
2-wie pary ramirez
50neonków
4skalary dobrane
I jeszcze jak chcesz 6kosiarek
Pozdrawiam.!

RE: Moja 240l - Pysia - 26.01.2011 22:20

1+4/5 kakadu? Żartujesz? Nie wiesz co piszesz.... Ramirezek może być 3+3 spokojnie. Kakdu NAJWYZEJ 1+3 i ani sztuki samiczki wiecej. Ja akurat wiem co piszę.... Powierzchnia dna jest 120x40 cm, a to wbrew pozorom jest niewiele dla pielegniczek. Kakdu są bardzo ostre. Samice wybiją się albo zejdą ze stresu. Tzn nie wszystkie. Dno ma miejsce tylko dla 3 samic i to nie zawsze ( zależy od osobniczego charakteru samic bo może trafić się cholera i zostana tylko dwie).
Zbrojniki uprzyksza zycie piellęgniczkom- i wzajemnie.
Na dwie pary Ramirez przy kakadu nie ma miejsca.

Teraz powiedz czy potrafisz poprzec swoje słowa własnym doświadczeniem. Bo ja tak..... I dokładną znajomością zachowan pielegniczek.

A jeżeli ktoś lubi zupę rybną i chaos a nie spokój w baniaku to i 100 neonków moze mieć i ból głowy przy siedzeiniu i wpatrywaniu się w oczopląs Wink

Kondziu potrafi się uczyć i nabywać wiedze. Szkoda ze nie wszyscy.
Homo sapiens. Coraz bardziej uwazam, że nastąpiła pomyłka w niejakim procencie populacji. Ewolucja myślowa ich ominęła.

RE: Co myślicie? - 250l - Junoa - 27.01.2011 13:29

Mnie to zawsze smieszy, czy masz 30l,60l, 100l czy nawet 250l wszyscy tu pisza "zdecyduj sie na jedną rybkę stadną", podczas gdy w takim baniaku spokojnie dwa stada rybek mogą pływać Smile

RE: Moja 240l - ostap - 28.01.2011 23:25

dzieki wszystki za wypowiedzi. o rybach czytalem bardzo duzo ryby choduje od 5 lat i zobaczymy co z tego bedzie... dam znac jak sie bedzie rozwijalo Tongue

RE: Moja 240l - Kondziu360 - 28.01.2011 23:41

(26.01.2011 20:41)Saletra napisał(a):  Śmiać mi się chcę ,wiem że barwniaki wybiją te pielęgniczki ale ludzie, do 240litrów Kondziu mówi 4skalary 30neonów i 2ramirezki? i jeszcze 'jak koniecznie chcesz' 4zbrojniki'
LUDZIE!
Przecież to będzie puste akwarium! dajcie spokój w 140litach takie ludzie obsady robią.

Ja mam u siebie 2 Skalary i 10 Zwinników (stado planuję powiększyć, na razie brak kasy) a akwarium 200l.
Po co przerybiać? Potem same problemy z tego. Myślisz że 240l to tak dużo? Sam mam w domu 250l i wcale nie uważam że jest duże.
Pozatym - przy takiej obsadzie mogę obserwować naturalne zachowania ryb, co przy zupie rybnej jest nie możliwe.
Lubie usiąść przed akwarium i na nie popatrzeć. A widok duszących się i walczących miedzy sobą ryb mnie nie satysfakcjonuje...
Marzy mi się jeszcze parka Ramirez, ale na razie muszę doprowadzić akwarium do porządku. Coś mi z roślinnością w tym zbiorniku nie idzie...

RE: Moja 240l - Pysia - 28.01.2011 23:46

(28.01.2011 23:25)ostap napisał(a):  dzieki wszystki za wypowiedzi. o rybach czytalem bardzo duzo ryby choduje od 5 lat i zobaczymy co z tego bedzie... dam znac jak sie bedzie rozwijalo Tongue

Widać ze " chodujesz" a nie hodujesz bo obsada typowa dla " chodowcy" Wink

RE: Moja 240l - Kondziu360 - 28.01.2011 23:51

(28.01.2011 23:46)Pysia napisał(a):  
(28.01.2011 23:25)ostap napisał(a):  dzieki wszystki za wypowiedzi. o rybach czytalem bardzo duzo ryby choduje od 5 lat i zobaczymy co z tego bedzie... dam znac jak sie bedzie rozwijalo Tongue

Widać ze " chodujesz" a nie hodujesz bo obsada typowa dla " chodowcy" Wink

Przepraszam za spam, ale to najlepsza riposta jaką ostatnio słyszałem Wink Trafia w sedno problemu...

RE: Co myślicie? - 250l - mhkmhk2 - 30.01.2011 13:13

Neonów nie chce do kupować, skalary mi się nie podobają... w ogóle nie chciałbym zmieniać obsady
zamiast bimbrowni już jest i działa ocet + soda, wydaje mi się że to jest najlepsze rozwiązanie w stosunku efektu do cena... na zestaw CO2 mnie nie stać Sad

RE: Co myślicie? - 250l - Artur0 - 30.01.2011 14:19

Ja ci stanowczo odradzam 20x Gupik!! A jeżeli już to tylko samce bez samiczek Jeżeli wezmiesz np 10 samic i 10 samcow to za miesiac bedziesz mial z 200 gupikow w akwaBig Grin A gdzieś czytałem że jeżeli trzyma się od małego skalara razem z neonami to nie powinno być problemów ale własnego doświadczenia z nimi nie mam decyzja należy do Ciebie

RE: Co myślicie? - 250l - mhkmhk2 - 31.01.2011 15:34

Skalary mi się po prostu nie podobają...

Gupiki mam kupę czasu i po prostu nie odławiam narybku, skutkiem czego nie mam małych bo nie dają rady... selekcja naturalna do tej pory dwa dały rade a to już rok prawie...

RE: Co myślicie? - 250l - pawchod - 01.02.2011 20:14

(30.01.2011 14:19)Artur0 napisał(a):  Ja ci stanowczo odradzam 20x Gupik!! A jeżeli już to tylko samce bez samiczek Jeżeli wezmiesz np 10 samic i 10 samcow to za miesiac bedziesz mial z 200 gupikow w akwaBig Grin

Gdy ktoś nie odławia małych to samice same zjedzą 70-90% narybku!!

RE: Moja 240l - Saletra - 03.02.2011 15:22

(26.01.2011 22:20)Pysia napisał(a):  Kondziu potrafi się uczyć i nabywać wiedze. Szkoda ze nie wszyscy.
Homo sapiens. Coraz bardziej uwazam, że nastąpiła pomyłka w niejakim procencie populacji. Ewolucja myślowa ich ominęła.

Uczyłem się, uczyłem ,lecz życie mnie nauczyła żeby nie do końca ufać ludzią.
Rób sobie jak chcesz, to twoje akwarium.

RE: Co myślicie? - 250l - mhkmhk2 - 10.02.2011 14:47

no i o to chodzi... przeżyją tylko najsilniejsze Smile

RE: Co myślicie? - 250l - Lipa96 - 10.02.2011 14:59

No właśnie załóżmy że przeżywa tylko 80%, czyli np 3-5 sztuk narybku(ale od jednej samiczki) czyli jak ci się 10 będzie kocić co chwile to tak czy siak po kilku miechach będzie zupa rybna ... Jak ja miałem dużo gupików i też mnożyły sie nie potęgę to zawsze kilka sztuk narybku wrzucałem bojownikom. A takie żarełko to dla niego najlepsze ;]

RE: Co myślicie? - 250l - pawchod - 10.02.2011 22:11

FaktBig GrinBig GrinBig Grin

RE: Co myślicie? - 250l - kroni - 12.02.2011 15:30

zamiast ramirez polecę akary z maroni.ładne ryby a jak na pielegnicowate to płochliwe i nie kopia w gruncie.bardzo fajne ryby.

RE: Co myślicie? - 250l - eltoro3 - 12.02.2011 23:50

(27.01.2011 13:29)Junoa napisał(a):  Mnie to zawsze smieszy, czy masz 30l,60l, 100l czy nawet 250l wszyscy tu pisza "zdecyduj sie na jedną rybkę stadną", podczas gdy w takim baniaku spokojnie dwa stada rybek mogą pływać Smile

Pewnie, że mogą pływać dwa stada, ale nie chodzi o to czy się zmieszczą, ale o to, że jedno większe stado ładniej się prezentuje niż dwa mniejsze.

RE: Co myślicie? - 250l - mhkmhk2 - 17.02.2011 18:24

to jest już kwestia gustu...

240 litrów skalary + neonki - majek_01 - 06.03.2011 11:52

Witam Wszystkich.
Mam zbiornik 240 litrowy o wymiarach 120x40x50.
Z uwagi na plagę krasnorostów spowodowaną zakupem roślinki z niepewnego źródła byłem zmuszony zrestartować zbiornik. Kilka dni temu założyłem go na nowo, jednakże przez okres 3-4 tygodni nie będę wpuszczał tam rybek. Chcę aby woda się ustatkowała..
Do tego momentu ryby trzymam w zbiorniku 80 litrowym.
W związku z powyższym mam czas na ewentualną zmianę obsady.
W zbiorniku miałem:
Skalary ? 4 sztuki ( jeszcze małe, nie dobrała się żadna parka ? gdy tak się staje oddam dwa)
Neonki ? ok 20 sztuk
Guraminy ? 4 (młode ? jeszcze nie widać ich płci)
Kiryski ? 6 sztuk
Kosiarki ? 6 sztuk
Zbroiniki niebieskie ? 6 sztuk (1 parka i 4 młode)
Co myślicie o tej obsadzie?? Ta ilość zbroiników i kosiarek spowodowana była próbą walki z glonami ;p Oczywiście stosowałem wszelkie możliwe środki chemiczne ale nic to nie dało..
Dodatkowo w testach wody okazało się iż No3 wynosi ok 200mg/l, czyli kilkakrotnie przekroczone..

RE: 240 litrów skalary + neonki - grand37 - 07.03.2011 21:48

jeżeli chcesz mieć neonki to pozbądź się gurami bo jak dorosną i dojdzie do tarła to zaczną zabijać ci rybki u mnie w akwarium 250l 3 gurami podczas tarła pozabijały mi sporo rybek nawet mieczyki i to już takie spore gurami wtedy przyśpiesza jak torpeda i atakuje głowę ryby zanim się zorientowałem że to one wytłukły mi z 15 neonków i z 3 mieczyki. Ogólnie gurami są płochliwe nawet bardzo ale jak chcą się trzeć to robią zupe w akwarium. A co do neonków i skalarów to mogą być razem jak są od małego razem to sobie krzywdy nie robią mam 4 skalary i z 20 neonów i jest ok reszta obsady też może być
najleprzym sposobem na no3 jest po prostu częstsza podmiana wody w akwarium działa na 100%

RE: 240 litrów skalary + neonki - apri cort - 08.03.2011 10:03

Ale jaki jest teraz problem? Glony zniknęły? miałeś problem właśnie przez chemię, jeśli to były nitki czy brązowe pędzle to kosiarki by sobie poradziły.
Podana obsada jest ok, docelowo oddaj część zbrojników i gurami, jak zasugerowano.

RE: 240 litrów skalary + neonki - majek_01 - 08.03.2011 18:34

W tym momencie założyłem na nowo akwarium i jeszcze nie wpuściłem ryb. Czekam aż woda się ustabilizuje.. PS. Po jakim czasie wpuszczać pierwsze ryby?? Każde źródła mówią inaczej Wink

Natomiast co do glonów miałem czarne glony na kilku roślinach i na całym tle strukturalnym które miałem w akwarium. Tło wyciąłem, a te roślinki wywaliłem.. Jeden z sprzedawców w zoologicznym powiedział, iż są to krasnorosty..

Co do obsady to się dostosuje.
Zostawię skalary, neonki i kiryski..

Zastanawiam się nad tzw "glonojadami".. Jakie zostawić??
Które byście mi polecili??
Zbroiniki niebieskie, kosiarki czy otoski które już dawno przed zakupem kosiarek zamówiłem w zoologicznym, a dopiero teraz się pokazały Tongue

RE: 240 litrów skalary + neonki - grand37 - 11.03.2011 22:59

pierwsze ryby można spokojnie wpuscić po ok 2 tygodniach ale najpierw zmierz parametry wody głównie po4, ph, fe to te podstawowe bardzo możliwe że masz glony przez duży poziom fosforanów ale lepiej posprawdzać.
wybierz zbrojniki niebieskie albo otoski to będziesz miał rybki z jednego kontynentu. Otoski będą ci jadły glony cały czas tak jak kosiarki tylko jak chcesz mieć kosiarki to upewnij się że jest to kosiarka prawdziwa bo te fałszywe nie chcą jeść glonów , a zbrojniki dopuki są młode bo później wolą pokarm.

RE: 240 litrów skalary + neonki - sardynka123 - 12.03.2011 09:34

Hmm tylko nie wiadomo czy skalary neonków nie zjedzą zdarza się ale nie zawsze

RE: 240 litrów skalary + neonki - grand37 - 13.03.2011 22:26

jak skalary są od małego trzymane z neonkami to sobie krzywdy nie zrobią

RE: 240 litrów skalary + neonki - kkm - 13.03.2011 22:27

Hej,
znalazłem fajne artykuły o akwarium http://akwarystyka-rybeczki.blogspot.com
naprawdę warto zajrzeć

RE: 240 litrów skalary + neonki - kamilsz13 - 17.03.2011 15:22

Moim zdaniem ryby masz dobrze dobrane , ale oddałbym z 3 kosiarki .

Obsada 250l Akwarium - kamil1924 - 16.06.2011 12:06

Witam ,
Posiadam akwarium 250 l, a w nim.
2x gurami dwuplamiste
2x prętlik karłowaty
1x bocja wspaniala (mam zamiar dokupic z 2 )
2x kirysek lampardzi
1x brzanka rekinia
2x ramireza (niestety narazie same samce , jadę dziś po samiczki )
3x krewetki filtrujące
3x kosiarka
1x glonojad (chciałbym dokupic jeszcze jednego albinosa)

A roślinki na tylnej szybie przez całą długość są Echinodorus africanus.
Na środku akwarium są 2 korzenie, obok korzeni rośnie Anubias barteri nana - Anubias niski , z prawego boku akwarium są 2 kokosy duże, lewy przedni róg obrasta Eleocharis accicularis. W rogu z tylu lewym Cryptocoryne becketii .

Filtr - tetra ex 1200
2x Napowietrzacz - OXYBoost 100 , EHEIM AIR PUMP 100
2x świetlówka
Z tyłu tło ciemne niebieskie.
Podłoże TetraPlant Complete Substrate około 12kg + żwirek cieniutki .

Czy dobra obsada? coś dodać?, ująć?.

RE: Obsada 250l Akwarium - Sagra - 16.06.2011 12:21

Zła obsada.
No to idziemy po kolei.
1x bocja wspaniala (mam zamiar dokupic z 2 )- trzyma się je w większych grupach np 8
2x kirysek lampardzi- lamparci, dokup więcej osobników, żyje w stadzie
1x brzanka rekinia- za małe akwa, trzyma się je w grupach, rośnie bardzo duża
2x ramireza (niestety narazie same samce , jadę dziś po samiczki )- są agresywne, pozbądz się ich, nie kupuj samiczek
3x krewetki filtrujące 3x kosiarka- kosiarka może je zjeść
3x kosiarka-jeśli masz dużo roślin to ok

RE: Obsada 250l Akwarium - kamil1924 - 16.06.2011 12:44

(16.06.2011 12:21)Sagra napisał(a):  Zła obsada.
No to idziemy po kolei.
1x bocja wspaniala (mam zamiar dokupic z 2 )- trzyma się je w większych grupach np 8
2x kirysek lampardzi- lamparci, dokup więcej osobników, żyje w stadzie
1x brzanka rekinia- za małe akwa, trzyma się je w grupach, rośnie bardzo duża
2x ramireza (niestety narazie same samce , jadę dziś po samiczki )- są agresywne, pozbądz się ich, nie kupuj samiczek
3x krewetki filtrujące 3x kosiarka- kosiarka może je zjeść
3x kosiarka-jeśli masz dużo roślin to ok
a jakbym kopił np stadko 4-5 bocji 4-5 kirysków brzanka zostanie a później dam koledze który ma 1000l ramirezy nic nie robią innym rybką ani nic . krewetki maja około 5-6 cm Wink a kosiarka to mam dużo roślinek ale ciągle mi mało Wink lecz niech te się rozrosną

RE: Obsada 250l Akwarium - Sagra - 16.06.2011 12:50

Stadko może być.
Ja bym się pozbyła pielęgniczek. Teraz mogą nic nie robić, ale później tak.

RE: Obsada 250l Akwarium - kamil1924 - 16.06.2011 12:52

ale one są takie kochane i piękne jak bd robić to je po prostu oddam mogło by tak być ?
a codo reszty mojego sprzętu jest wszystko ok ?

RE: Obsada 250l Akwarium - wisnia0384 - 16.06.2011 12:53

(16.06.2011 12:50)Sagra napisał(a):  Stadko może być.
Ja bym się pozbyła pielęgniczek. Teraz mogą nic nie robić, ale później tak.
Przy odpowiednim zaaranżowaniu powierzchni dna spokojnie da radę utrzymać dwie pary ramirezów w takim akwarium. Ale obawiam się, że zabraknie dla nich miejsca po dodaniu bocji, kirysków i jeszcze do tego glonojad i kosiarki.

RE: Obsada 250l Akwarium - kamil1924 - 16.06.2011 16:33

mam jedno pytanie po czym poznać ,ze to jest samiczka Ramireza ?

RE: Obsada 250l Akwarium - wisnia0384 - 16.06.2011 16:44

(16.06.2011 16:33)kamil1924 napisał(a):  mam jedno pytanie po czym poznać ,ze to jest samiczka Ramireza ?
Samiec ma wydłużoną płetwę grzbietową, samice mają czerwony-rożowy brzuch.
Obcja szukaj jest często pomocna Wink
http://www.akwaswiat.net/showthread.php?tid=5222&highlight=piel%C4%99gniczka+ramireza
Lepiej samemu postarać sę w sklepie o odróżnienie samca od samicy bo na sprzedawców żadko można liczyć.
(uczciwość i wiedzę)
Ale na początku zadbaj o duuuuuużą ilośc korzeni i roślin bo bez tego o dwóch parkach możesz pomażyć tylko niestety Sad

RE: Obsada 250l Akwarium - kamil1924 - 16.06.2011 17:13

mam dużo roślinek Wink nie mam nawet gdzie następnych wsadzić ;d

RE: Obsada 250l Akwarium - kamil1924 - 20.06.2011 13:16

zmiana planów w 250 l będzie .
5x bocja wspaniala
6x kirysek lampardzi
1x zbrojnik niebieski (albo dokupię mu/jej towarzysza .)
4x gurami dwuplamiste
4x Prętlik karłowaty
2x P.Ramireza (chyba mam samca i samice)
okolo 6-8 Krewetek Filtrujących
A w 80l
2x glonojad zbrojnik (jeszcze nie wiem jaki)
2x PIELĘGNICZKA ŻÓŁTA (BORELLA)
3x krewetka filtrująca
5x KIRYSEK STRUMIENIOWY (PASIASTY)

RE: Obsada 250l Akwarium - wisnia0384 - 20.06.2011 18:36

5x bocja wspaniala ok
6x kirysek lampardzi w sumie ok jak z bocjami się pogodzą
1x zbrojnik niebieski (albo dokupię mu/jej towarzysza .) ok
4x gurami dwuplamiste ok 1+3 ja bardziej polecam mozaikowego
4x Prętlik karłowaty nie ok tylko jeden labiryntowiec
2x P.Ramireza (chyba mam samca i samice) jak chcesz ryzykować masz kupę roślin i wielki korzeń na środku to ok Wink
okolo 6-8 Krewetek Filtrujących ok

A w 80l
2x glonojad zbrojnik (jeszcze nie wiem jaki) nie ok. do 250 z nimi
2x PIELĘGNICZKA ŻÓŁTA (BORELLA) ok
3x krewetka filtrująca akwarium trochę za małe te akwarium na te krewetki
5x KIRYSEK STRUMIENIOWY (PASIASTY) ok

RE: Obsada 250l Akwarium - aparycja - 20.06.2011 20:13

Dla zbrojnika min 100l

RE: Obsada 250l Akwarium - kamil1924 - 20.06.2011 23:33

To te dwa zbrojniczki jak podrosną to wpadną do akwa 250l ok ?
Bo na razie jeden ma 2 cm a drugi około 4 (Zbrojnik niebieski ma juz okolo 9 cm Wink )
A jakie proponujecie do 80l krewetki żeby pielegniczki nie zjadły Smile?
A jak myślicie zamiast prętlików karłowatych dać np 10x TĘCZANKA NEONOWA .

RE: Jakie inne ryby ze skalarami - oliwia0209 - 10.07.2011 12:00

hej mam pytanko !
ja mam 3 duże skalary i 2 glonojady[też wielkie] byly one w zamalym akwa 60l. Teraz mam 108l czy coś jeszcze mogę dorzucić, czy to nowe akwa jest już wystarczające dla tych 5 ryb??proszę o szybką odp.
dzięki ;]

RE: Jakie inne ryby ze skalarami - Seoo - 10.07.2011 12:07

(10.07.2011 12:00)oliwia0209 napisał(a):  hej mam pytanko !
ja mam 3 duże skalary i 2 glonojady[też wielkie] byly one w zamalym akwa 60l. Teraz mam 108l czy coś jeszcze mogę dorzucić, czy to nowe akwa jest już wystarczające dla tych 5 ryb??proszę o szybką odp.
dzięki ;]

Cały czas jest za małe. Dla dużych skalarów kup 240l.

RE: Jakie inne ryby ze skalarami - Norka1990 - 10.07.2011 12:35

(10.07.2011 12:00)oliwia0209 napisał(a):  hej mam pytanko !
dzięki ;]
Masz sygnaturę - RYBY CZUJĄ JAK LUDZIE a trzymałaś trzy skalary i dwa zbrojniki w 60lTongue
Tak jak już ktoś napisał powinnaś zakupić zbiornik ponad 200l...

RE: Jakie inne ryby ze skalarami - kamilsz13 - 18.07.2011 12:34

Nie dokońca musi byc tak ,że skalary zaczną podgryzac neony. Zrób gęstą roślinnośc i daj jakieś korzenie i to w zupełności wystarczy ,a ja polecam taką obsade:
Skalary (ile masz?)
Neon Czerwony/Czarny/Zwinnik Blehera albo Rodostomus 30 szt.
Pielęnica Ramireza 2+2
Otoski 10 szt.
Kiryski Spiżowe 6 szt.

< 250l > Czy mogę dokupić SKALARY do małych kolorowych ryb? - sebik2010 - 18.07.2011 13:39

W swoim akwarium mam zwinniki wielobarwne ( platki ) i neony. Czy mogę dokupić jeszcze 5 skalarów? Moje akwa ma 250 l. Czy skalary nie poobgryzają im płetw tak jak to robią gupiką ? Jakiej wielkośći muszą mieć młode platki, aby skalary ich nie zjadły...Smile

RE: < 250l > Czy mogę dokupić SKALARY do małych kolorowych ryb? - tomilondyn - 18.07.2011 16:40

ile tych ryb masz?

neonki jak najbardziej tak , skalary są rybami terytorialnymi dlatego czasami muszą ustalić sobie pewną hierarchie w akwarium.
licz się z tym że mogą "poganiać" słabsze osobniki ale wszystkich ci nie wykończą

RE: < 250l > Czy mogę dokupić SKALARY do małych kolorowych ryb? - RuLeZz - 18.07.2011 18:11

(18.07.2011 13:39)sebik2010 napisał(a):  W swoim akwarium mam zwinniki wielobarwne ( platki ) i neony. Czy mogę dokupić jeszcze 5 skalarów? Moje akwa ma 250 l. Czy skalary nie poobgryzają im płetw tak jak to robią gupiką ? Jakiej wielkośći muszą mieć młode platki, aby skalary ich nie zjadły...Smile

duza lawica neonow - ok, ale zmienniaki nawet dorosle moga nie przezyc

RE: < 250l > Czy mogę dokupić SKALARY do małych kolorowych ryb? - sebik2010 - 18.07.2011 20:50

Neonów mam 25 szt.,a co do platek to do 10 maks.
Na razie to zmienniaków mam 6 szt.w parach

RE: < 250l > Czy mogę dokupić SKALARY do małych kolorowych ryb? - Piotrek1234 - 18.07.2011 21:57

Skalary często są spotykane z neonami.. A zmienniaki możesz zostawić, najwyżej będą żywym pokarmem ;P

RE: < 250l > Czy mogę dokupić SKALARY do małych kolorowych ryb? - sebik2010 - 18.07.2011 22:14

Chodzi ci o ich młode czy o duże ,dorosłe platki.Bo chodzi mi o stare czy nie będą męczone w akwarium.Młode mogą zjadać.Jak będe chiał to przełorze je do kotnika.

skalary - sebik2010 - 20.07.2011 14:49

Czy do skalarów mogę dokupić molinezje???

RE: skalary - Kaef - 20.07.2011 15:02

Jakie akwarium, obsada, itp. itd...

RE: skalary - sebik2010 - 20.07.2011 15:33

akwa. 250l.
Mam zamiar kupić 4-5 skalarów.
Na razie mam 20 neonów i 3 pary platek.
Akwarium jest dość gęsto porośnię te roślinnością.

RE: skalary - bombka124 - 20.07.2011 15:53

(20.07.2011 15:33)sebik2010 napisał(a):  akwa. 250l.
Mam zamiar kupić 4-5 skalarów. Na razie mam 20 neonów i 3 pary platek.
Akwarium jest dość gęsto porośnię te roślinnością.
Jeżeli chciałbyś wpuścić 5 dorosłych skalarów to... szkoda neonek - zostaną zjedzone. No i 5 dorosłych skalarów to trochę za dużo.
Zakładam, że chcesz dokupić 4-5 skalarów o "sklepowych" rozmiarach i uważam, że to dobre rozwiązanie. To jedyna szansa na to, że dobierze ci się parka i za jakiś czas złożą ikrę. Będą wtedy dość brutalnie odganiać inne ryby, a w szczególności inne skalary. Wtedy zostaw sobie tą dobraną parę a resztę oddaj/sprzedaj. Jeżeli idzie o neonki+skalary, jeśli pływają razem "od małego" to skalary nie szkodzą neonkom (przynajmniej u mnie tak jest)
Pozdrawiam - Leszek

skalary i molinezje. - sebik2010 - 21.07.2011 19:28

Czy do skalarów mógłbym dokupić molinezje???
Akwarium 250l.
20 szt. neonów
6 szt. zmienniaków
Planuje 4-5 skalarów i 6 molinezji

RE: skalary i molinezje. - Devil - 21.07.2011 20:45

NIE !

RE: skalary i molinezje. - sebik2010 - 21.07.2011 21:21

Dlaczego???

RE: skalary i molinezje. - Lastmale - 21.07.2011 22:09

Mozesz spokojnie trzymac skalary z molinezjami

RE: skalary i molinezje. - bombka124 - 21.07.2011 22:25

(21.07.2011 19:28)sebik2010 napisał(a):  Czy do skalarów mógłbym dokupić molinezje???
Akwarium 250l.
20 szt. neonów
6 szt. zmienniaków
Planuje 4-5 skalarów i 6 molinezji
Potwierdzam, skalary i molinezje nie pogryzą się Tongue ale masz już/zaplanowałeś ponad 30 rybek... nie przesadź z zarybieniem. Przy twoim baniaku poszukałbym bardziej "ambitnych" rybek. Ale.. rzecz gustu Wink
PS. Poprzednie twoje posty zostały przeniesione do forum "Obsady" Staraj się zakładać nowe tematy na właściwych forach

240l - Łączenie pielęgnic - fritz666 - 25.07.2011 23:39

Witam....
Mam akwarium 240litrow(120-40-50) mam pytanie co do obsady czy moglbym trzymac w nim Pielęgnica plamooka i green terror no i moze zebra. Co sadzicie o takim ukladzie. A, jezeli zda to egzamin to w jakich ilosciach??? Jezeli bedzie to calkowita porazka to co byscie proponowali do green terror i w jakich ilosciach. Dziekuje

Nazwa tematu poprawiona, wątek przeniesiony we właściwe miejsce.

Ostrzeżenie(FORUM WARNING SYSTEM):
20% = Naganna nazwa tematu(musi zawierać ogólny opis problemu). Temat o obsadzie musi być w odpowiednim dziale(obsad)
100%=ban

240 l co wy na to - gajos - 26.07.2011 18:47

witam mam juz zamowione akwa w sklepie z pokrywa i filtrem hw 302a
i teraz najwazniejsze co chcem wpuscic

4-5 danio malabarskie
4-5 swiecik kongolanski
25-30 jakies stado jeszcze nie wiem jakie to beda rybki
7 kiryskow
glonojady
4-5 skalarow

co wy na to podola taka obsada

akwa ma standardowe wymiary jak na 240l

RE: 240l - Łączenie pielęgnic - leon19826 - 26.07.2011 20:30

Akara zabije każdą pielęgnice w takim akwarium. U mnie w 450l samiec p. pomaranczowopłetwej zabił samca p. Eliotii w walce o terytorium mimo tego że "znali się" od małego, a jeszcze nie osiągnął max rozmiaru (ma 18cm).Jak zdecydowałeś się na Green Terorry to daj jedną pare plus jakieś dodatki na dno; kiryski, zbroiniki.

RE: 240l - Łączenie pielęgnic - fritz666 - 26.07.2011 22:41

A, jesli dalbym green terror i zebre, co o tym sadzisz???? A, w jakis ilosciach moglbym je trzymac w moim akwarium??? Dzieki za podpowiedz.

RE: 240 l co wy na to - mcda-p - 26.07.2011 23:23

1+1x Skalar
1+1x zbrojnik niebieski
10x kirysek spiżowy
a)15-20x świecik kongijski/bystrzyk czerwonoplamy/świecik żółty/czerwonogłówka
b)35x neon czerwony/hokejówka/żałobniczka/prystelka

Danio pasuje jak wół do karety, dlatego odradzam, to inny biotop, poza tym lepiej prezentuje się jedna ławica, niż kilka w jednym akwarium.
Skalarów stanowczo planujesz za dużo. Dobrana para wystarczy według mnie.

RE: 240 l co wy na to - Yacek - 27.07.2011 11:38

(26.07.2011 23:23)mcda-p napisał(a):  1+1x zbrojnik niebieski

Zaczną się mnożyć jak wściekłe i po całym akwa będą latały czarne kijanki.
Może lepsze będą jakieś abstrakcyjne zbrojniki jak peckolita vittata czy cuś.

RE: 240l - Łączenie pielęgnic - leon19826 - 27.07.2011 18:31

Dwie bardzo terytorialne i agresywne pielęgnice niekiedy je akwaryści łączą lecz nie w tak małych akwariach.Moim zdaniem tylko jeden gatunek w takim akwarium kup 4-5 sztuk młodych i czekaj aż dobierze się para.Możesz spróbować z dwiema parami tego samego gatunku lecz to może się różnie skończyć.

RE: 240l - Łączenie pielęgnic - fritz666 - 27.07.2011 21:55

Ok, dzieki. Zamowilem 5 sztuk 3 samice i dwa samce... Dzieki za pomoc.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Heisler - 14.08.2011 10:39

Aloha,
aktualnie w akwarium posiadam:
1+2 Harem Prętnika Karłowatego
14 Neonów Innesa
7 Bocje Almorhae w czym może jedna to Rostriata
1+1 Zbrojnik Niebieski
7 Kirysek Sterbai
6 Brzanek Titteya
4 Pielęgnica Meeka
1+1 Pielęgniczka Ramireza

Czy nie przesadziłem? W drodze jest również para Nikaraguańskich.
Parametry :
PH 7.0
GH 7.0
KH 4.0
NO3 5.0
NO2 0.0

Paletki i jakieś ławicowe ,ale jakie? - kamilsz13 - 20.08.2011 15:18

Witam! Za niedługo zakłądam akwa240 l ,a w nim 6 paletek.
Jest to już mój 3 zbiornik ozdobny z paletkami ,a z 6 ogl.Z paletkami miałem już neonki czerwone i razbory klinowe,jakie polecacie ławicowe do paletek oprócz tych co wymieniłem?

RE: Paletki i jakieś ławicowe ,ale jakie? - Kondziu360 - 20.08.2011 15:26

240l to za mało na 6 Palet. Mój tata trzyma je w identycznym zestawieniu już około 5 lat. Ma trochę problemy z krasnorostami, jakby nie patrzyć jest to jednak przerybienie. Widać że ryby już z tego baniaka wyrosły.
Lepiej stawiaj od razu coś większego.

RE: Paletki i jakieś ławicowe ,ale jakie? - kamilsz13 - 20.08.2011 16:24

(20.08.2011 15:26)Kondziu360 napisał(a):  240l to za mało na 6 Palet. Mój tata trzyma je w identycznym zestawieniu już około 5 lat. Ma trochę problemy z krasnorostami, jakby nie patrzyć jest to jednak przerybienie. Widać że ryby już z tego baniaka wyrosły.
Lepiej stawiaj od razu coś większego.

Jak już pisałem paletki mam już dośc długo bo okolo 6 lat i bardzo dobrze wiem ,że 240 starczy na 6 palet ,więc się nie martw ,a jeśli chodzi o to jak są dorosłe to ja mam akwa 680 l i 450 jeszcze puste ,więc okSmile ,ale podajcie jakieś ładne rybki ławicowe.

RE: Paletki i jakieś ławicowe ,ale jakie? - Ciupak - 20.08.2011 18:14

Zwinnik czerwonousty Smile

RE: Paletki i jakieś ławicowe ,ale jakie? - KamiluSS13 - 20.08.2011 18:21

Sumik Szklisty

RE: Paletki i jakieś ławicowe ,ale jakie? - toomeka@wp.pl - 20.08.2011 20:22

Psudomugil gertrudae

RE: Paletki i jakieś ławicowe ,ale jakie? - theng - 21.08.2011 12:21

(20.08.2011 18:14)Ciupak napisał(a):  Zwinnik czerwonousty Smile

Popieram. Lub Zwinnik Blehera Big Grin.
Tylko nie oklepane neony innesa.

RE: Paletki i jakieś ławicowe ,ale jakie? - kamilsz13 - 21.08.2011 13:24

(21.08.2011 12:21)theng napisał(a):  
(20.08.2011 18:14)Ciupak napisał(a):  Zwinnik czerwonousty Smile

Popieram. Lub Zwinnik Blehera Big Grin.
Tylko nie oklepane neony innesa.

Macie racje ładne rybeczkiBig Grin

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - lemurek - 27.08.2011 22:59

Nadszedł w końcu czas żeby ponownie zabrać się za moje akwa. Niestety w między czasie dobrali się do niego młodsi bracia i obsada nie wygląda za ciekawie ;(
Akwarium 240 l.
Obecna obsada:
* 1+2 gurami dwuplamiste
* 3 gurami mozaikowe (bardzo młode)
* 4 gurami złote (też młode)
* 8 neonów innesa

Gurami (ze względu na braci) są nie do ruszenia, sam chętnie bym je wywalił Big Grin

Myślałem nad czymś takim:
* 1+2 gurami dwuplamiste
* 3 gurami mozaikowe (bardzo młode)
* 4 gurami złote (też młode)
* 40 neonów innesa
* 8 kirysków panda
* 6 otosków (nie wiem czy nie więcej)

Co o tym myślicie?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Kondziu360 - 27.08.2011 23:51

Myślę że przeceniasz swój litraż, i liczbę Gurami trzeba zredukować...

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - lemurek - 28.08.2011 08:25

Zdaję sobie sprawę że gurami jest za dużo, może za jakiś czas uda mi się coś z tym zrobić.
Docelowa chciałbym zostać na czymś takim:
* 1+2 gurami dwuplamiste
* 40 neonów innesa
* 8 kirysków panda
* 6 otosków (lub 10, tylko nie wiem czy to nie za dużo)

240l- obsada do furkatusów - kahim - 05.09.2011 09:56

Witajcie,
w niedawno założonym 240 l. zbiorniku mam już 20 szt. furkatusow i 3 krewetki amano ( http://www.akwaswiat.net/-260l-dziwny-biotop-aktualizacja-t-28233.html ).

Zastanawiam się co było by dla nich lepszym (bezpieczniejszym) towarzystwem:
- p. ramireza
czy
- barwniak szmaragdowy.

W planie mam też kiryski (raczej szmaragdowe), tak wiec i je trzeba wziąć pod uwagę.
Macie może jakieś doświadczenia z w.w.? Oba gatunki w okresie tarla potrafią atakować mniejsze ryby, tak wiec muszę porządnie się zastanowić czy furkatusy to przeboleją Wink

Z góry dzięki za pomoc.

RE: 240l- obsada do furkatusów - wisnia0384 - 05.09.2011 10:12

Ja trzymam w 126 dwie pary ramirezów (jedną od niedawna) z rc i babaulti i wszystko jest ok. Barwniaka nie dawałbym do krewetek nawet w tak dużym akwarium. Dwie parki ramirezów się zmieszczą u Ciebie. A i czego nie dolewasz wody do końca. Ze względu na za niskie tło0 strukturalne?

RE: 240l- obsada do furkatusów - kahim - 05.09.2011 10:24

Dzięki za szybką odpowiedź.
Wody nie dolewam, ze względu na nisko zawieszoną dodatkową świetlówkę (zmienię pokrywę/ zrobię belkę/ coś wymyślę przy najbliższej okazji) Smile

Dwie parki razmirezek to już coś. Jak rozumiem krewetek nie ruszą. A co z kiryskami?

Czy ma ktoś przemyślenia na temat barwniaków do mojego zbiornika?

RE: 240l- obsada do furkatusów - kaasiaa - 05.09.2011 12:32

ja mam ramirezki 2+5 z kiryskami sterby, nie zwracają na siebie uwagi i świetnie się mają, barwniaki podobno mają podobny charakter do ramirezków ale ręki sobie nie dam uciąć bo ich nie hodowałam.

RE: 240l- obsada do furkatusów - Ciupak - 05.09.2011 18:56

Posiadam parkę barwniaków od około 3 miesięcy - w tym dwa razy tarło -na razie żadnej rybki nie odchowały - trzymają się raczej przy dnie ,a w czasie tarła atakują tylko okolice młodych lub gniazda z ikrą -żadna ryba uszczerbku od nich nie zaznała.

obsada 240l. roślinne - redscarlett - 05.09.2011 23:38

Witam, potrzebuje porady odnośnie akwa roślinnego, 240l zależy mi na tym aby były kosiarki, ew. krewety, najlepiej aby było dużo gaunków, różnych rozmiarów rybek, i może jakaś ławica neonek. Akwarium dopiero zamówione, ale jesli chodzi o wystrój, wiem, że będzie bardzo dużo roślin, także rybki będą miały gdzie się chować. Z góry dzięki za pomoc

RE: obsada 240l. roślinne - mcda-p - 06.09.2011 09:03

Obsad masz trochę do wyboru, a w takim litrażu można poszaleć.
Może pod twój pomysł:
4x kosiarka
40x neon czerwony
1+1x skalar
1+1x Ramirezy
8x kirysek spiżowy

czy dobra obsada do 240 :L - chomik - 17.09.2011 00:46

Witam
Jestem nowiutki i witam wszystkich serdecznie..Smile
Generalnie mam już dobrana obsadę (240 L) jednak pewnie jakieś poprawki będą musiały nastąpić i tu proszę was o radę, a wiec obecnie stan na dzisiaj 16.09.2011 :
- 45 neon (23 czerwony , 22 innesa)
- 11 bystrzyk amandy;
- 8 kisrysków (6 spiżowe 2 panda)
- 6 otosków
- 2 kosiarki
- 2 chyba jakaś genetycznie barwiona tetra ( jedna niebieski grzbiet druga różowy - spadek po córceSad a szkoda do amazoni mi to wysyłać.Cool )
i krewetki :
- 7 amano;
- 5 Red Cherry
- 2 Hummel
- 1 Crystal Red
i to by było tyle dodam ze kubełek zewnętrzny Tetra ex 700 grzałka tetra 150 W ale generalnie temp ustawiona niby na 24 i mało kiedy musi podgrzewać. Podłoże JBL (wiem że jałowe ale na dole piasek kwarcowy i to też pewnie błąd ale na dziś nie do naprawy (żona nie wytrzyma znów bałaganu Big Grin ) podmiany wody raz w tygodniu średnio 40 L i teraz czy jeszcze coś dodać czy może już za dużo generalnie chodzi mi o zasadę czy ten kubełek to uciągnie a czy może niezbędny bezie dodatkowy filtr w kuble podstawowy zestaw. Światło 2 X 39 T5 Philips 865, Sylvania Aquastar, 1 30W T8 Sun glo i 1 18W T8 flora glo i to chyba wszystko, za jakiekolwiek rady będę ogromnie wdzięczny bo coś mało pewności mam czy jest tak jak powinno być ,,, Z góry wielkie dzięki .Smile

RE: czy dobra obsada do 240 :L - kaasiaa - 17.09.2011 10:13

Za dużo trochę tych neonów, ale to tylko moje zdanie ja bym zostawiła tak z 25

RE: czy dobra obsada do 240 :L - lion122 - 17.09.2011 11:17

Za to ja bym się zdecydował czy bystrzyk amandy czy neonki.A na dnie zostawiłbym albo kosiarki w ilości 6 sztuk albo kiryski. To moje zdanie.Neonów faktycznie dużo jak wspomniała kaasiaa ale gdyby np oddał te bystrzyki amandy to było by całkiem ok Big Grin

RE: czy dobra obsada do 240 :L - misior.823 - 17.09.2011 11:33

20 neonów spokojnie można trzymać w 112 l , więc dlaczego w 240 nie może być ich 45?

teczanki w 240l czy to dobra obsada - gajos - 18.09.2011 13:59

witam co sadzicie o teczankach w takim litrazu myslalem o takim zestawieniu

teczanka trojprega 5
teczanka niebieska 3-4
teczanka wspaniala 3-4
teczanka neonowa 10

no i cos na dno

RE: teczanki w 240l czy to dobra obsada - kaasiaa - 18.09.2011 14:07

Ja bym się pokusiła o taką obsadę pomysł fajny sama zamierzam zrobić coś podobnego w swoim akwarium.Na dół może bocje.

RE: teczanki w 240l czy to dobra obsada - gajos - 18.09.2011 14:25

(18.09.2011 14:07)kaasiaa napisał(a):  pomysł fajny sama zamierzam zrobić coś podobnego w swoim akwarium

<<<<<<<hym w sumie nie chodzi mi o to czy pomysl jet dobry czy nie ale o to czy jak te ryby podrosna czy nie beda za duze do takiego akwa >>>>>>>>>

RE: teczanki w 240l czy to dobra obsada - kaasiaa - 18.09.2011 14:32

Tenczanka wspaniała osiąga ok.12cm czyli do 240l w sam raz podobnie jak niebieska i trójpręga, neonowe tenczanki są mniejsze więc też jak najbardziej.Jeśli się boisz o miejsce zrezygnuj z jednego większego gat. np. trójpręgiej

Obsada 240l - miki12 - 28.09.2011 17:27

Witam otóż od już chyba 4 miesięcy akwa 240l w pokoju stoi puste nie zaczynałem nawet jego tworzenia gdyż przyszły wakacje i wyjechałem (chociaż kupiłem nową pokrywę w sklepie kakadu do niego odechciało mi się roboty)No i w końcu zamówiłem nową szafkę pod nie która przyjdzie w ten piątek i tu jest mój problem gdyż nie mogę się zdecydować / nie mam dokładnego pomysłu na obsadę tego akwarium. Myślałem o skalarach i po późniejszym dobraniu zostawić 1-2 pary i ok. 40 neonów inessa / razbór klinowych na ławice +ewentualnie jakieś kirysy. Myślałem również na parką akar pomarańczowopłetwych (tu moje pytanie w 240l może być harem 1+2?)
Liczę na podsunięcie jakiegoś ciekawego pomysłu Big Grin

Temat o obsadzie akwarium z zakresu 240-250 l jak widzisz istnieje i jest przyklejony. Dlatego żeby nie było bałaganu przeniosłam Twój temat tutaj.
nefrete1

Chcę założyć akwarium z rybkami drapieżnymi/agresywnymi-polującymi na inne ryby. - palaczios - 04.10.2011 20:53

Jakie ryby polujące ?

Witam.
Jestem amatorem, jeśli chodzi o akwarystykę. W związku z tym, że dopiero teraz udało mi się namówić żonę na niewielki "baniak", bardzo zaangażowałem się w doszkolenie z wiedzy akwarystycznej. Moje pytanie dotyczy obsadzenia akwarium, mianowicie: Chciałbym hodować rybki drapieżne, czyli takie które będą polowały na inne rybki, oraz będą rybkami agresywnymi. Nie pytajcie dlaczego, akurat takie mam upodobanie, wynika to z mojej drugiej pasji - "drapole" - sokolnictwo. Podejrzewam, że ewentualnie muszę podać rozmiary mojego akwarium... - a więc zależą one od tego co będą wymagały moje rybki, jednak górna granica to 250l (narzucona przez żonę Tongue).

Niestety nie mogłem na razie nigdzie znaleźć informacji na temat ryb agresywnych a zarazem polujących na inne. Sugerując się informacjami ze sklepów oraz z internetu zainteresowałem się dwoma gatunkami:
-czerwieniak dwuplamy
- szczupieńczyk dagetta
-szczupieńczyk pręgowany

Proszę o ewentualną informacje na temat powyższych, moich typów/gatunków w odniesieniu do agresywności o "łowności" , proszę również o ewentualne inne propozycję.
Z góry dziekuję Smile

RE: Chcę założyć akwarium z rybkami drapieżnymi/agresywnymi-polującymi na inne ryby. - Kaef - 04.10.2011 21:14

Wymienione przez Ciebie gatunki nie są zbyt łowne, bardziej agresywne, ale wewnątrzgatunkowo. Poszukaj opisów ryb takich jak polipterusy, buszowce, pielęgnice pawiookie, arowana (ale te dwie ostatnie to już do dużo większych zbiorników).

RE: Chcę założyć akwarium z rybkami drapieżnymi/agresywnymi-polującymi na inne ryby. - apri cort - 05.10.2011 12:05

Albo wężoogłowy. Ale jeśłi chcesz naprawdę ostrą akcję w akwa, co dla mnie jest trochę skrzywieniem, bo nie mogę znieść kolesiów, którzy dla hecy wrzucają do akwa oseski myszy czy kurczęta... to i tak potrzebujesz akwa co najmniej 500l. W wannie 1000l możesz myśłeć o wężogłowach czy arowanie albo jakichś dużych pielęgnicach. Zajrzyj na http://www.pawiookie.pl, tam ludzie mają cuda w zbiornikach, naprawdę potężne ryby, nie tylko pawiookie.

RE: Chcę założyć akwarium z rybkami drapieżnymi/agresywnymi-polującymi na inne ryby. - palaczios - 05.10.2011 12:19

Nie chce, karmić kurczętami czy myszami, chcę jedynie aby polowały na rybki, mianowicie mam trzy jakieś drapieżniki i wpuszczam ławice mniejszych rybek będących pokarmem. Nie chce również tak wielkich ryb jak koledzy proponujecie, ponieważ moje akwa jest zbyt małe. Chciałbym jakieś mniejsze rybki. Czy może ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenie, ze szupienczykami pod kątem ich łowności. Dziękuje również za obecne odpowiedzi. Pozdrawiam Smile

RE: Chcę założyć akwarium z rybkami drapieżnymi/agresywnymi-polującymi na inne ryby. - Yacek - 05.10.2011 13:21

W 250 litrach można trzymać sobie jakiegoś małego wężogłowa (gachua, lal cheng) i któregoś z polipterusów na dno.
Ew. zamiast wężogłowa możesz wpuścić motylowce, jedzą bardzo efektownie.
Problemem jest tylko to, że żadna z tych ryb absolutnie nie nadaje się dla nowicjusza. To znaczy polipterus przetrwa wszystko, co więcej to długowieczna ryba, tylko po co ma się biedak męczyć dwie dekady?

Zaś czerwieniaki i szczupieńczyki to nie są największe zabijaki w mieście.

Pomoc w obsadzie 240 l - Lastmale - 05.10.2011 16:29

Witam mam problem a raczej dylemat,chodzi o obsade zbiornika 240l.
Posiadam 3 Skalary dzikie i 1marmurowy i 3+1Gurami marmurowe (harem)
Najchetniej dodalbym Pielegniczki Ramireza,slyszalem wiele sprzecznych opinii na temat tych gatunkow ze Ramirezki nie bardzo toleruja sie z Skalarami? Nie znalazlem wiele informacji na ten temat.Ma ktos taka obsade?Jest to mit czy faktycznie nie pasuja te gatunki do siebie?

RE: Pomoc w obsadzie 240 l - kaasiaa - 05.10.2011 16:45

ja mam w takim samym litrażu 5 ramirezek i 4 skalary(te ostatnie nawet złożyły ikre) i świetnie sobie radzą są z tego samego środowiska więc nie widzę problemu.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - apri cort - 05.10.2011 18:07

Zarówno skalary, jak i gurami w okresie tarła i opieki nad ikrą/wychowu młodych mogą być agresywne. Poza tym to duże ryby, więc będzie im najzwyczajniej ciasno. Zdecyduj się na jedne z tych gatunków lepiej.

RE: Pomoc w obsadzie 240 l - Lastmale - 05.10.2011 18:39

(05.10.2011 16:45)kaasiaa napisał(a):  ja mam w takim samym litrażu 5 ramirezek i 4 skalary(te ostatnie nawet złożyły ikre) i świetnie sobie radzą są z tego samego środowiska więc nie widzę problemu.

To fajnie,dzieki za odp i fajnie ze zlozyly ikreWink,moje na dzien dzisiejszy nie wykazuja checi na laczenie sie w pary.
(05.10.2011 18:07)apri cort napisał(a):  Zarówno skalary, jak i gurami w okresie tarła i opieki nad ikrą/wychowu młodych mogą być agresywne. Poza tym to duże ryby, więc będzie im najzwyczajniej ciasno. Zdecyduj się na jedne z tych gatunków lepiej.

Bralem to pod uwage apri,moze byc kociol podczas tarla.Zdecydowanie skalary,zakladam ze w tym litrazu nie powinne wchodzic sobie w droge.Czas pokarze ewentualnie zmienie obsade.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - PaFFy - 07.01.2012 22:38

Co myslicie o takiej obsadzie :
2+2skalar
3 kiryski
2 bocje siatkowe
2 kirysniki
1+1ramirez
z 20-30 neon czerwony?
1+1 mieczyk
2 kosiarka
1+1 zbrojnik niebieski

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - pawciotr - 08.01.2012 00:38

(07.01.2012 22:38)PaFFy napisał(a):  Co myslicie o takiej obsadzie :
2+2skalar
3 kiryski
2 bocje siatkowe
2 kirysniki
1+1ramirez
z 20-30 neon czerwony?
1+1 mieczyk
2 kosiarka
1+1 zbrojnik niebieski

Za dużo pomieszałeś w tej obsadzie, proponuję ci:
6x Kirys Pstry, Panda, Spiżowy, lub każdy inny gatunek
2+2x Pielęgnica Ramireza
35x Neon Innesa/czarny
4x Kosiarka, lub 8-10x Otosek przyujściowy

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - mcda-p - 08.01.2012 11:47

(07.01.2012 22:38)PaFFy napisał(a):  Co myslicie o takiej obsadzie :
2+2skalar
3 kiryski
2 bocje siatkowe
2 kirysniki
1+1ramirez
z 20-30 neon czerwony?
1+1 mieczyk
2 kosiarka
1+1 zbrojnik niebieski

Chyba troche chcesz przedobrzyć ;P Ja ci proponuję:

1+1x skalar
1+1x p. ramireza
8x kirysek pstry/spiżowy/panda
30-40x neon czerwony/zwinnik jarzeniec/z. czerwonousty/neon czarny/bystrzyk ozdobny/b. barwny/prystelka/miedzik obrzeżony
1+1x zbrojnik niebieski

2+2x p. ramireza/1+3xgurami mozaikowe/dwuplame
30-40x neon czerwony/zwinnik jarzeniec/z. czerwonousty/neon czarny/bystrzyk ozdobny/b. barwny/prystelka/miedzik obrzeżony
1+1x zbrojnik niebieski
6-7x bocja pręgowana/siatkowana/karłowata/piskorek sumatrzański

2+4x mieczyk
45x bystrzyk czarny/bystrzyk ozdobny/b. barwny/prystelka/miedzik obrzeżony
10-12x kirysek pstry/spiżowy/panda

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - PaFFy - 08.01.2012 14:05

wiec , bd
1+1 skalar
1+1 ramireza
jakies stadko z 20-30szt
1+1zbrojnik
i z 4 kosiarki/ 4 kiryski
bo na kirysniki za małe akwa

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - lion122 - 08.01.2012 14:35

Ta ja bym nawet dał tak :

2+2 Skalary
1+2 Pielęgniczka Ramireza
20-30 ławica (no tu już wybierzesz sam)
1+1 Zbrojnik
8 kirysków

Brzanka sumatrzańska - Puntius tetrazona - Radzioo - 26.01.2012 15:02

Nefrete powiedz mi ile gdzieś brzanek sumatrzańskich dać do 240L z 50 może być?;d

RE: Brzanka sumatrzańska - Puntius tetrazona - nefrete1 - 26.01.2012 15:46

(26.01.2012 15:02)Radzioo napisał(a):  Nefrete powiedz mi ile gdzieś brzanek sumatrzańskich dać do 240L z 50 może być?;d

Ja w 240l miałam 30 szt, i w zupełności wystarczało.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - dXe - 05.03.2012 14:30

Witam po tragedii jaka mnie spotkała planuje całą obsadę od nowa i po głębszych przemyśleniach chciałbym coś takiego :

kiryski panda
5 zbrojników niebieskich do momentu aż podrosną żeby rozróżnić pleć i zostały by 1+2
kakadu
ramirezy
neonki
bojownik 1+3 (ta opcja chyba odpada przy kakadu i ramirezach ale zona strasznie by chciała Big Grin)
i ekipa od glonów 5 otoskow/5 kosiarek przed zatruciem co2 miałem tez w takich ilościach i pięknie się prezentowały jak małe pływały za dużymi

I pytanko co można czego nie i w jakich ilościach dodaje zbiornik

240l 120x40x50
filtr jbl 900 (może dojdzie kaskada)
temperatura 25-26 stopni
nawożony co2 oraz symfonia+k2so4
parametrów nie znam teraz będę robił restart żeby wrzucić jakiś substrat pod żwirek to jak to zrobię będę mógł podać ph i resztę

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - asz32 - 05.03.2012 17:57

kiryski panda w ilości np 15x wyglądałyby super, ja zbrojników z kiryskami bym nie mieszała- czasami kiryski nie mogą nic zjeść przez samce zbrojników, kakadu i ramirezy z bojkami odpadają (ja wolałabym harem bojownika), neonki, otoski ok, co do kosiarek to jakoś za nimi nie przepadam, poza tym jeśli chcesz 3 zbrojniki i 5 kosiarek to sporo...

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - sidor545 - 04.04.2012 22:09

Witam!
Mam w akwarium obsadę:
harem(1+2) gurami złotych
20x bystrzyk griema
sporo krewetek rc(chyba ze 100) które wylądują w akwarium 54l
4 cierniooczki
samiczka zbrojnika niebieskiego(dokupiłam zbrojnika niebieskiego odmiany złotej czy jakoś tak i mam nadzieję,że to samiec).
To by było na tyle ;]
Akwarium będzie raczej ogólne po lewej stronie będzie piasek i góra na której będą umieszczone kamienie i roślinki a po prawej będzie jakiś korzonek oraz roślinki.
Co mogę dołożyć do obsady?
Chciałabym dodatkowo jakąś parkę/harem lub dwa i coś do tego. jakieś porady?
Myślałam o pielęgnicach meekach, skośnopręgich,sajicach,miodowych ale są chyba dosyć agresywne.Da radę którąś z tych? tylko żeby roślinek nie podgryzała.może jakąś z pielęgniczek albo barwniaki czerwonobrzuche?

Proszę o propozycje(najlepiej kilka jeśli komuś się nudzi).
Dodam, że tutaj:
http://forum.superakwarium.pl/pielegnice-amerykanskie-informacje-pytania-i-odpowiedzi-t32412.html
wyczytałam,że te pielęgnicę:
Pielęgnica Nikaraguańska, Pielęgnica Meeka, Pielęgnica Eliota, Pielęgnica Sajica
nie są zbytnio agresywne i jestem także nimi zainteresowana.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - damianoos - 05.04.2012 20:38

kupilem sobie baniaczek 250L i zastanawiam sie jakie rybki moge miec chcialbym miec takie jakie mi sie podobaja a sa to:

welony brzanka rekinia neony gurami kiryski panda bocja wspaniala ( inna nie podoba mi sie) pomozcie w wyborze

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Saletra - 05.04.2012 23:29

welony kompletnie odpadają. Chyba że chcesz jednogatunkowe. Jest wiele innych ryb , te które tobie się podobają nie pasują do siebie.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - sidor545 - 07.04.2012 16:07

Witam!
Mam w akwarium obsadę:
harem(1+2) gurami złotych
20x bystrzyk griema
sporo krewetek rc(chyba ze 100) które wylądują w akwarium 54l
4 cierniooczki
samiczka zbrojnika niebieskiego(dokupiłam zbrojnika niebieskiego odmiany złotej czy jakoś tak i mam nadzieję,że to samiec).
To by było na tyle ;]
Akwarium będzie raczej ogólne po lewej stronie będzie piasek i góra na której będą umieszczone kamienie i roślinki a po prawej będzie jakiś korzonek oraz roślinki.
Co mogę dołożyć do obsady?
Chciałabym dodatkowo jakąś parkę/harem lub dwa i coś do tego. jakieś porady?
Myślałam o pielęgnicach meekach, skośnopręgich,sajicach,miodowych ale są chyba dosyć agresywne.Da radę którąś z tych? tylko żeby roślinek nie podgryzała.może jakąś z pielęgniczek albo barwniaki czerwonobrzuche?

Proszę o propozycje(najlepiej kilka jeśli komuś się nudzi).
Dodam, że tutaj:
http://forum.superakwarium.pl/pielegnice...32412.html
wyczytałam,że te pielęgnicę:
Pielęgnica Nikaraguańska, Pielęgnica Meeka, Pielęgnica Eliota, Pielęgnica Sajica
nie są zbytnio agresywne i jestem także nimi zainteresowana.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - sammek - 21.06.2012 15:55

to mój pierwszy post więc witam wszystkich
odziedziczyłem akwarium 240l. nie wiedziałem co i jak, i to forum mi dużo pomogło. niestety zanim nauczyłem się dbać o mój mały akwen, ryby poniosły duże straty.
pozostały mi:
-molinezje czarne i biało-czarne (dużo - mnożą się jak króliki)
-mieczyk 7szt.
-bocja siatkowana 2sz.
-sum rekini (dzięki forum wiem, że to panga - nie bijcie mnie, ja ich nie kupiłem) 2 szt
-labeo 1sz
-zbrojnik 4-5szt (ciężko policzyć bo się chowają)
-sum 1 szt (jaki? nie wiem)
-barwieniec czarny 2szt

w akwarium jest trochę roślin, korzenie, kryjówki pod dużymi kamieniami.
temp. 28C. nie mogę zejść niżej -mam bardzo słoneczne mieszkanie. chyba, że zacznę akwarium obkładać lodem? Wink

i teraz sedno. jak widać z powyższej listy to jest dosyć ciemne towarzystwo (oprócz mieczyków oczywiście) i chcę je zrobić bardziej kolorowe (a właściwie moja żona chce, ciągle słyszę, że te rybki są brzydkie).
co mogę dołożyć do tego akwarium żeby mi nie padło w tej temp. i żeby współżyło dobrze z obecnymi lokatorami? no i oczywiście żeby było kolorowe Smile

bardzo będę wdzięczny za odpowiedź

obsada do 256l - martin_84 - 24.06.2012 23:04

witam po dluzszej przerwie. zwolnilem swoj baniak ktory mialem z malawi (a w miedzyczasie tanganika, ktora byla moja totalna porazka). akwa mam dalej na "biegu" po poprzedniej obsadzie - jedynie wyjalem wiekszosc kamieni i po uprzednim odparzeniu staram sie zatopic kilka korzeni. mysle ze z tym bedzie spoko. problem mam z obsada. spodobaly mi sie pielegnice niebieskoluskie, ale nie sztuka miec w akwa 2szt agresorow ktore jakby nie patrzec sa dosc niesmiale... tak wiec czy w tym litrarzu da rade para niebieskoluskich i np. para zebr (ktore nie sa az tak plochliwe)?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Saletra - 27.07.2012 23:50

Pierw oddaj te co masz zamiast robić zupe rybną kolego. Oddanie ryb do zoologa to nie wstyd. Jeżeli bedziesz miły to może ci się uda je na coś wymienić.

Co Sądzicie o takiej obsadzie:
Akara pomarańczopłetwa 1+1
Pielęgnica Salvini 1+1

Myślałem nad
1+1 festae
1+1 niebieskołuske

Lecz na festae nie natrafie , a podobnież akwarium za małe , nawet na parke Smile

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Kondziu360 - 28.07.2012 02:11

No jak ty Saletra już sam stwierdzasz że za małe, to na pewno tak jest Tongue

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Taflik - 28.07.2012 21:53

Siema chciałbym was prosić o dobranie jakiejś obsady do mojego zbiornika .Akwarium mam od marca zalane no i różnie sie działo nie było dobrze zrobione i obsada też byla taka lipna.oto mój zbiornik(Informacje)
3 x Ludwigia, aż 10 - 15 cm
pięknie wybarwiona na czerwono-brunatny kolor, drugi plan
3 x Rotala rotundifolia - Rotala okrągłolistna (nr 2), aż 15-20 cm,
drobne listki koloru zielono-różowego, pasująca na środkowy plan
3 x Ophiopogon jaburan, ok. 10 - 15 cm
3 x Alternanthera colorata (nr 11), ok. 7-10 cm
6 x Elodea canadiensis - Moczarka kanadyjska (nr 3), aż 15-20 cm ( Moczarek jest więcej i są dłuższe Tongue
6 x Cabomba caroliniana - Kabomba karolińska (nr 4), aż 20 - 35 cm
1 x Vallisneria - nurzaniec (nr 9 ) -
fluvar 205 i atman at 203
oświetlenie, czas świecenia, moc i rodzaj światła(świetlówek)- 2x 30 watt normalne z osram
Niestety dużo rybek mi zdechło ale podam te co mam
Kosiarki 4 duże sztyki
Danio ok 9
Neonki ok 12
molinezja
bojownik
razbory klinowe kilka
mieczyk 1
Wiem że akwarium jest żle prowadzone ale chcę to zmienić i proszę o pomoc w obsadzie najlepiej gdyby były wykorzystane te ryby co mam ale proszę bez pielęgnic i bez mocno wymagających ryb Smile
Witam !
Chciałbym żebyś mi pomogli dobrać obsadę do mojego akwarium akwarium zalane w marcu i nie było to dobrze prowadzone akwarium.
6 x Elodea canadiensis - Moczarka kanadyjska (nr 3), aż 15-20 cm ( Moczarek jest więcej i są dłuższe Tongue
oświetlenie, czas świecenia, moc i rodzaj światła(świetlówek)- 2x 30 watt normalne z osram
Kosiarki 4 duże sztyki
Danio ok 9
Neonki ok 12
molinezja
bojownik
razbory klinowe kilka
mieczyk 1
Była taka obsada najlepiej jakby te rybki zostały ale jak trzeba to je gdzie oddam Tongue
i proszę o pomoc chcę się wziąść za akwarium i doprowadzić je do porządku Tongue

Odpowiednia taka obsada ? - Taflik - 29.07.2012 11:30

Witam !
Mam pytanie czy taka obsada bedzie do siebie pasować i czy moge dać do akwaium 250 L ?
info o akwarium :
Zalane w marcu
ROŚLINY
RYBKI
Kosiarki 4 duże sztyki
Danio ok 9
Neonki ok 12
molinezja
bojownik
razbory klinowe kilka
mieczyk 1

--------------------------------
Ja bym chciał żeby było tak że bym zostawal te co mam jeszcze mogę dokupić niektórych a chciałbym dodać glonojady ( zbrojnika) , 2 pary skalarów , albo jakiś innych większych rybek dokupił bym jeszcze molinezji i może z 2 kosiarki co wy na to ?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Saletra - 01.08.2012 01:35

(28.07.2012 02:11)Kondziu360 napisał(a):  No jak ty Saletra już sam stwierdzasz że za małe, to na pewno tak jest Tongue

Ahahahahahhaha, Kondziuuuu Tongue XD

Zaraz ruszam z nową 240l,prawdopodobnie dam:
2+2 sajic (szkoda mi oddawać jednej pary bo obydwie mają po 400narybku, a to na te ryby dużo.)
1+1 salvini
4-5motylowców
2+2 zbrojnik niebieski
2+2 mieczyk
2+1 molinezja.

3 ostatnie gat. zostawiam , bo nie chce się prosić w zoologach żeby je wzieli, mam swoją godność Tongue

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - sidor545 - 12.08.2012 21:52

Witam!
Mam akwarium 240l a w nim:
1+1 skalar
1+1 P. meeka
1+2 P.sajica (docelowo 1+1).
Chcę coś dołożyć do obsady.
Myślałem o jakichś ciekawych rybkach typu motylowiec,trzciniak, duch amazonii.
Co polecicie?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - klosek - 12.08.2012 22:59

Możesz dorzucić jakieś rybki denne, Kirysy zbrojniki

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - sidor545 - 12.08.2012 23:40

a może:
+1 skalar
1+1 P. meeka
trzciniak 1+1
motylowiec 1+1?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - top2107 - 13.08.2012 09:56

(12.08.2012 23:40)sidor545 napisał(a):  a może:
+1 skalar
1+1 P. meeka
trzciniak 1+1
motylowiec 1+1?

wszystko to duże ryby a 240 l to nie ocean, 2 meeki i i sajica to według mnie sporo masy rybnej. motylowce poptrzebują sporej przestrzeni pomiędzy pokrywą/szybą a lustrem wody (odpadające litry wody), trzciniak dorasta do dużych rozmiarów do takiego akwarium to tylko para tych ryb,
wrzuć fotki zbiornika, układ w akwarium też jest bardzo ważny

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - sidor545 - 13.08.2012 14:32

Będę robił restart i dopiero w tedy będę wydzielał 3-4 rewiry(ze skałek i korzeni oddzielone większymi roślinkami.
Czyli jaką obsadę proponujesz?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Saletra - 13.08.2012 14:56

Sidor, jak dla mnie , możesz dorzucić Motylowca 1+1, jednkaże Wymień Sajcii na coś mocniejszego, tylko w okresie tarła są w miarę agresywne, meeką nie dadzą rady gdy wszystko urośnie ,sajica max. urośnie do 8(samica)12cm(samiec) , a meeki potrafią do 17cm (samice do ok. 12cm), trzeba brać po uwagę to że meeka jest rybą dość wysoką , a sajici to takie karzełki , przemyśl to.
Czyli obsada narazie powinna wyglądać tak
1+1 saijca (lub coś innego)
1+1 skalar
1+1 meeka
1+1 motylowiec
2+4 mieczyków (jak chcesz... Smile )

Taka obsada powinna być w miare dobra , nie przerybiona ,i nie pusta. Taka w sam raz Big Grin

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - sidor545 - 13.08.2012 20:30

http://i28.servimg.com/u/f28/14/58/10/20/sajica11.jpg mniej-więcej taką wersje kolorystyczną mają moje sajice.
czyli tak:
1+1 skalar
1+1 meeka
1+1 motylowiec
może zamiast mieczyków właśnie te trzciniaki/sumy/kirysy/inne ciekawe rybki?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - top2107 - 13.08.2012 21:19

(13.08.2012 14:56)Saletra napisał(a):  Sidor, jak dla mnie , możesz dorzucić Motylowca 1+1, jednkaże Wymień Sajcii na coś mocniejszego, tylko w okresie tarła są w miarę agresywne, meeką nie dadzą rady gdy wszystko urośnie ,sajica max. urośnie do 8(samica)12cm(samiec) , a meeki potrafią do 17cm (samice do ok. 12cm), trzeba brać po uwagę to że meeka jest rybą dość wysoką , a sajici to takie karzełki , przemyśl to.
Czyli obsada narazie powinna wyglądać tak
1+1 skalar
1+1 meeka
1+1 motylowiec
2+4 mieczyków (jak chcesz... Smile )

Taka obsada powinna być w miare dobra , nie przerybiona ,i nie pusta. Taka w sam raz Big Grin
Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Filip_ooo - 31.08.2012 13:38

Witam niedługo kupuje akwarium 250l.
Na akwarystyce znam się tak średnio.
Kupuje je ponieważ stare pękło i musze przenieść starą obsade do nowego baniaka.
Obsada to:
3x molinezja black molly(zostaje)
Parka skalarów(zostaje)
1xkirysek albinos(docelowo 10szt)
Sum platydoras(zostaje)
zbrojnik niebieski(do oddania)
4x neonki innesa(do oddania?)

Bardzo podobaja mi się:
-gurami mozaikowe
-brzanki sumatrzańskie

Niektóre rybki ze starej obsady są tylko po to aby się wykruszyły ponieważ nikt ich nie chce.

Chciałbym jakoś połączyć te ryby.
Proszę o pomoc.

RE: obsada do 256l - martin_84 - 08.10.2012 23:18

witam. kilka miesiecy minelo i obsada jaka dalem okazala sie poraszka... stoi calkiem spore akwa a jak sie na nie spojrzy to poza korzeniami nic w nim nie widac bo ryby okazaly sie byc bardzo niesmiale... parka ryb ktore caly czas siedza pod korzeniem na srodku i wyplywaja tylko do zarcia...
postanowilem zmienic je ponownie - na niebieskoluskie mam juz kupca wiec problemu niema...
chce zostawic jak najwiecej ze starych dekoracji a jednoczesnie zmienic ich klimat. tak wiec chcialbym miec w nim troszke roslin - i tu problem bo na dany moment mam jako dno drobny piaseczek (regolarnie przekopywany przez swiderki). czy jezeli dam TETRA PLANT COMPLETESUBSTR​ATE pod piasek w rejonach gdzie mam zamiar dac rosliny to bedzie ok czy raczej zaczac od zera czyli kompletny restart i cale dno od podstaw i zabawa z warstwami? a moze jednak dac troche grubsze dno (moj piaseczek ma moze granulacje z 0.5 nie wiecej) a moze zmienic je na jakies ciemniejsze? podoba mi sie klimat jaki uzyskalem w moim krewetkarium. w tym akwa beda plywac glownie chmara neonow czarnych i 3-5 skalarow - reszte jeszcze musze wymyslec.
jakies pomysly co zrobic z dnem?

RE: obsada do 256l - kamil26 - 09.10.2012 10:05

Witam potrzebuje podpowiedzi jestem w posiadaniu zbiornika 240L obecnie mam z gatunków ryb tak naprzykład jak: błyszczyk brylantowy 1 , glonojad 1 , bystrzyk pieknopłetwy 1, cierniooczek myersa 1,gupik 1samiec 2 samice,gurami niebieski 1,razbora klinowa 2 oraz labeo(białe) 1.I tu jest teraz moje pytanie jakie ryby moge do nich dokupic i w jakiej ilosci???

pomocy - kamil26 - 09.10.2012 10:08

Witam potrzebuje podpowiedzi jestem w posiadaniu zbiornika 240L obecnie mam z gatunków ryb tak naprzykład jak: błyszczyk brylantowy 1 , glonojad 1 , bystrzyk pieknopłetwy 1, cierniooczek myersa 1,gupik 1samiec 2 samice,gurami niebieski 1,razbora klinowa 2 oraz labeo(białe) 1.I tu jest teraz moje pytanie jakie ryby moge do nich dokupic i w jakiej ilosci???

RE: pomocy - Rwixzz - 09.10.2012 18:15

Tutaj znajdziesz przykładowe obsady: http://www.akwaswiat.net/dobor-obsady-do-zbiornika-240-250l-t-17347.html
http://www.akwaswiat.net/obsada-200l-tutaj-zadajemy-pytania-t-18311.html

Co do obecnej obsady, to masz sporo ryb stadnych (błyszczyk, razbora, bystrzyk, cierniooczek), ja bym radził zrezygnować z części. Gurami też nie trzyma się pojedynczo. Tak więc na początku uporządkuj to co masz, później kombinuj z nowymi mieszkańcami Wink

RE:kamil - kamil26 - 10.10.2012 09:06

Hmmm mi to bardziej chodzi o obsade z rybkami zyworodnymi

Ostrzeżenie(FORUM WARNING SYSTEM):
30% = Temat został dołączony do poprzedniego wątku Twojego autorstwa o tym samym zbiorniku. Proszę nie zaśmiecać forum wieloma tematami o jednej treści. Proszę na przyszłość o poprawne formułowanie problemu w nazwie tematu.
100%=ban

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - pepe977 - 09.11.2012 21:21

Witam zamierzam kupić akwa 200l-240l myślę nad taką obsada

7 kirysków
4 skalary
5-6 mieczyków
neonki nie wiem jaka ilość (będą z aktualnego zbiornika aktualnie mam około 15 nie wiem ile dokupić )
5 kosiarek (będą z aktualnego zbiornika)
2 glonojady (będą z aktualnego zbiornika)

Proszę o odpowiedz i poradę jaka miała by byc obsada w takim zbiorniku i czy myślę w dobrym kierunku

Malawi raczej odpada bo kupiłem Co2 i chciałbym mieć akwa roślinne

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Zabbit - 21.01.2013 10:28

witam, mam akwarium 240l, mysle nad:
*1-2 pary paletek
*20-30 neonkow inesa
*10kiryskow/glonojadow syjamskich

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - wiluss - 13.03.2013 12:43

witam jestem tu nowy troszkę się tu już naczytałem prawie cała nockę tu spędziłem SmileSmile mieszkam na stale za granica wiec nie mam dostępu do wszystkich rybek dostępnych w Polsce ale do sedna
mam akwarium 240l w obsada na razie cieniutka a mianowicie
2x Skalar złoty (Młode około 5 cm)
2x Skalar Czarny (Młode około 5 cm)

do tego planuje około 50 neonów czerwonych i ze 2 Zbiorniki Niebieskie

i teraz pytanko czy Labidochromis caeruleus da rade ze skalarami i neonkami żyć czy ich porostu nie zje i coś jeszcze na dno by się przydało

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - marcin0714 - 13.03.2013 12:50

Chcesz wpuścić pyszczaka do ryb z SA? Bardzo zły pomysł. One potrzebują zupełnie innych warunków.

Jakie masz podłoże?
Jeśli masz piasek to mógłbyś dodać 10 kirysków, np. panda.
Liczbę neonów bym zredukował do 35-40.
Reszta obsady może być.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - wiluss - 13.03.2013 12:58

(13.03.2013 12:50)marcin0714 napisał(a):  Chcesz wpuścić pyszczaka do ryb z SA? Bardzo zły pomysł. One potrzebują zupełnie innych warunków.

Jakie masz podłoże?
Jeśli masz piasek to mógłbyś dodać 10 kirysków, np. panda.
Liczbę neonów bym zredukował do 35-40.
Reszta obsady może być.

podłoże to mieszanka czerwonego kamyczka o granulacji 0,5 ,piasek i troszkę większych kamyczków od 1cm do 2cm

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - marcin0714 - 13.03.2013 13:08

(13.03.2013 12:58)wiluss napisał(a):  podłoże to mieszanka czerwonego kamyczka o granulacji 0,5 ,piasek i troszkę większych kamyczków od 1cm do 2cm

Jakoś trudno mi to sobie wyobrazić... Najlepiej byłoby jakbyś wstawił zdjęcia.
A jaki masz filtr i grzałkę? Znasz jakieś parametry wody?

Mam nadzieję, że zrezygnowałeś z caeruleusa?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - wiluss - 13.03.2013 15:37

(13.03.2013 13:08)marcin0714 napisał(a):  
(13.03.2013 12:58)wiluss napisał(a):  podłoże to mieszanka czerwonego kamyczka o granulacji 0,5 ,piasek i troszkę większych kamyczków od 1cm do 2cm

Jakoś trudno mi to sobie wyobrazić... Najlepiej byłoby jakbyś wstawił zdjęcia.
A jaki masz filtr i grzałkę? Znasz jakieś parametry wody?

Mam nadzieję, że zrezygnowałeś z caeruleusa?

tak tak zrezygnowalem

testów nie robiłem jeszcze ale woda miękka na pewno mieszkam w rejonie Niemiec gdzie jest najlepsza woda w kranie Smile
fotkę dam wieczorem
filtr EHEIM biopower 200 podłączony + JBL 150 na razie leży
grzałka JBL 150w i ta jedna wystarcza temperatura miedzy 24 a 25 stopni mam jeszcze jedna od znajomego ale to jakaś śmieszna niemiecka firma Jager tez 150w
papka powietrza Tetra tec 300

tu mam link do wodociągów z tabelka nie znam się na tym wiec może ty zerknij http://www.stadtwerke-neustadt-do.de/trinkwasseranalyse.aspx

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Grafolog - 24.06.2013 23:06

Nie wiem czy tu pisać czy nie , mało to przejrzyste

AKWA 240l 120x40x50
Grzałka 300 V
oświetlenie 2x t18 30w plus odbłyśnik z foli własnej roboty
Filtr hw-304b z lampa uv
Podłoże piasek ,przegotowany przesitkowany
plus jakiś tam napowietrzacz od nie chcenia
Akwa średnio zarośnięte roślinny ciągle po mału dochodzą na dzień dzisiejszy
anubias odmiany nie znam
Żabienica
trochę moczar
java mech
Gałęzatki
jutro najpóźniej pojutrze mają dotrzeć roślinny pływające pod gurami

Cryptokoryna duże okazy około 4 sztuk
chwilowo foty nie mam czym zrobić
testów nie posiadam ale problemów żadnych nie znajduje

Pytanie o obsade obecnie posiadam wszystko dość młode
3x gurami marmurkowe raczej harem
1 mozaikowe czekam na dostawe też planuje harem
1 barwniak czerwono brzuszny planuje mu samiczkę dokupić
4 kirysy spiżowe
2 Zbrojniki niebieskie

-Moje pytanie brzmi czy barwniak tu pasuje czytam różne fora obserwuje zachowanie no i ciężko mi stwierdzić akwa duże Gurami pływa bardziej u góry on przy dnie czasami ktoś kogoś pogoni tyle ale większych zadym niema , czytając fora można wywnioskować że niby mogło by tak być co wy sadzicie o tym.

A drugie pytanie czy oprócz planowanych dołaczeń o których pisałem coś dodać czy już zostawić ogólnie brakuje mi czegoś czerwonego

Pozdrawiam

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - mcda-p - 25.06.2013 11:05

Myślę, że choć barwniaki i gurami to dwa inne światy- zajmują różne strefy zbiornika i w zbiorniku o tej pojemności mogą być połączone. Tylko nie przesadzaj z liczbą ryb. Mały harem gurami jednego gat. i parka barwniaków, nie więcej, bo nie chcesz mieć tam przepychanek.
Drugi harem gurami kategorycznie odpada. To już by było za dużo. Do powiększenia jest za to stado kirysów i brakuje ławicy która zapełni pustkę którą chcesz na siłę zapełnić dużymi rybami.
Podaj GH i pH wody, tak najłatwiej będzie dobrać ławicę.
Wstępnie polecam:

1+2x gurami marmurkowe
1+1x barwniak czerwonobrzuchy
35x zwinnik czerwonousty/neon czerwony/n. innesa/n. czarny/barwieniec czarny/bystrzyk barwny/b. ozdobny/miedzik obrzeżony/razbora klinowa/zwinnik jarzeniec
8-10x kirysek spiżowy
1+1x zbrojnik niebieski

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Grafolog - 25.06.2013 19:08

Ogólnie to ja porostu nie chce mieć ławicy ,uważam że to by było za dużo

Neony odpadają na starcie przeciętna temp zbiornika 26-27

reszta nie przemawia za mną myślałem kiedyś o sumach szklistych ale ciężko dostępne i delikatne
kiryski kiedyś urosną i co ja z tym zrobię później dokupię może jeszcze z dwie sztuki

Gurami nie liczę na maleństwa będą w zbiorniku ogólnym a to już mało realne żeby utrzymały się jajka plus poziom wody mam dużo wyższy od książkowego,

I właśnie ile ludzi tyle opinii jedni mówią jedni mówią że można trzymać 3 x harem jeżeli nie liczy się na młode inni jak ty mówią że to prze rybienie
ja planowałem tylko 6 Gurami na 240 l

gdzieś czytałem że można do 9 sztuk na taki zbiornik nie chce zbędnego tłoku

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - mcda-p - 25.06.2013 21:45

Możesz w takim razie zrobić większy harem lub dwa, ale jednego gatunku gurami. Uważam, że tak będzie lepiej, niż ładować mozaikowe i marmurkowe obok siebie. Ale bez ławicy to będzie strasznie pusto. Szkoda że nie dasz się przekonać. Może być mniej liczebna ławica np. z większych ryb jak choćby żałobniczka, hokejówka, błyszczyk kongijski, czerwonogłówka, jakieś towarzyskie brzanki coś w tym kierunku.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Grafolog - 26.06.2013 21:26

Barwniak jutro idzie do sklepu dziś trafił do chwilowego 40 l zbiornika , ponieważ stał się agresywny i zatłukł mi jedno gurami , a resztę gonił po całym akwa

jutro zobaczę co znajdę w zoologicznym znaczy na pewno nie kupie nic już z przypadku koniecznie chce mieć Gurami i ryby które żyją z nimi w zgodzie żeby się pozbyć zbędnych problemów

Tak szczerze to niby tyle tych ryb ,ale ciężko mi coś sensownego dobrać do tych gurami przede wszystkim słaba dostępność ryb w zoologicznych wszystkie na jedno kopyto najlepiej żeby Gupiki kupować .
No i Gurami to specyficzna ryba z charakterkiem , w zoologicznym ostatnio proponowała mi babka pretnika do Gurami ale obawiam się że dostawał by baty od Gurami a wyglądał na delikatnego , inne znowu będą podgryzać ogony ,jakby nie patrzeć to źle trochę ponarzekałem Wink ale chce zbudować akwa roślinne w miarę dobrym nastrojem dla każdego mieszkańca roślinny można sciagnąć przez internet ryb już niestety nie :>

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - mcda-p - 26.06.2013 22:01

Labiryntów się nie miesza, także wszelkie prętniki, bojowniki inne gurami itp odpadają. Będą wzajemnie walczyć o terytorium. Opcje są dwie: towarzyskie lub...:
Rób Azję. Gurami będą grać tu pierwsze skrzypce i wszystko będzie ze sobą zgrane. Także wybieraj:

2+4x gurami mozaikowe/g. marmurkowe
40-50x razbora klinowa/brzanka pięciopręga
10-12x piskorek myersa/p. sumatrzańaski/bocja siatkowana/b. karłowata/b. pręgowana

40-50x razbora klinowa/brzanka pięciopręga/neon innesa/n. czerwony/n. czarny/bystrzyk barwny/b. ozdobny/miedzik obrzeżony/zwinnik czerwonousty/z. jarzeniec/barwieniec czarny/b. czerwony
1+1x zbrojnik niebieski
10-15x kirysek spiżowy/k. panda/k. pstry

10-15x żałobniczka/czerwonogłówka/danio malabarski/hokejówka
1+1x zbrojnik niebieski
10-15x kirysek spiżowy/k. panda/k. pstry

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Grafolog - 26.06.2013 22:44

Przede wszystkim dziękuje ci za pomoc i odpowiedzi

Akwa to już raczej na pewno towarzyskie no bo mam dwa zbiorniki niebieskie i
4 kiryski spiżowe jutro dokupię wedle twoich rad .

nad ławica neonów Innesa bym się zastanowił ale nie dam rady spełniać wymagań temp 25 stopni ja mam koło 27 i tak musze się przy tym niezłe nabiegać żeby nie szła w gore a z tego co czytam to jest dla nich za cieplo ;/

A Gurami znowu wolą cieplejszą

Skoro mam kiryski Bocja odpada bo , też przydenna ryba tłok już by był

Brzanka gdzieś czytałem że terroryzuje Gurami ;/
Barwience ten sam problem co z neonami temperatura

Rozważam zwinnik czerwonoustnego ,hokejówka zobaczę czy zastane coś z tego w zoologicznym
jeszcze myślę o n. czarny, n. czerwonym tylko czy jak ja mam 27-28 stopni no w zimniejsze dni 26 w zimie bez problemu też tyle utrzymam czy to nie będzie dla nich za ciepło ? i czy np można to mieszać?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - mcda-p - 26.06.2013 23:12

(26.06.2013 22:44)Grafolog napisał(a):  nad ławica neonów Innesa bym się zastanowił ale nie dam rady spełniać wymagań temp 25 stopni ja mam koło 27 i tak musze się przy tym niezłe nabiegać żeby nie szła w gore a z tego co czytam to jest dla nich za cieplo ;/
A Gurami znowu wolą cieplejszą

Skoro tak to polecam przede wszystkim łatwo dostępne, piękne i cechujące się o wiele ciekawszym od neona zachowaniem- razbory. Mogą ci się wydawać mało kolorowe, ale ten minus nadrabiają zachowaniemSmile

(26.06.2013 22:44)Grafolog napisał(a):  Skoro mam kiryski Bocja odpada bo , też przydenna ryba tłok już by był
Mamk nadzieję, że dobrze mnie zrozumiałeś. Pisząc np. "10-12x bocja/piskorek/kirysek" miałam na myśli dobór 10szt jednego, wybranego z tych trzech gatunku. Stad nie mieszamy, tylko staramy się kupić optymalnie największą ilość.

(26.06.2013 22:44)Grafolog napisał(a):  Brzanka gdzieś czytałem że terroryzuje Gurami ;/

Napewno nie pięiopręga. Czytałeś zapewne o innych gatunkach jak np. Sumatrzańskie.

(26.06.2013 22:44)Grafolog napisał(a):  Rozważam zwinnik czerwonoustnego ,hokejówka zobaczę czy zastane coś z tego w zoologicznym
jeszcze myślę o n. czarny, n. czerwonym tylko czy jak ja mam 27-28 stopni no w zimniejsze dni 26 w zimie bez problemu też tyle utrzymam czy to nie będzie dla nich za ciepło ? i czy np można to mieszać?
Spokojnie, to tropikalne ciepłolubne ryby. Te temperatury im nie zaszkodzą.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Grafolog - 27.06.2013 19:01

a wiec obsada wygląda nastepująco

kirysek 6x
Gurami 3 marmurkowe
Gurami 2 mozaikowe o dziwo każdy gania swój gatunek <w tym jednym przypadku się nie posłuchałem ale źle to się nie zapowiada >
2 x zbrojnik niebieski
i narazie 5 x neon czerwony wygrał z tymi wszystkimi jak się nic nie wydarzy z nimi to jutro z 20 dokupie o ile dostane w innym sklepie bo w tym tylko tyle było ....I moje ostatnie pytanie ile ich mieć ? na jakiej liczbie skończyć?

Może w przyszłości przeniose kilka Gupików bo mam osobno baniak tylko z nimi ale na razie sie z tym akurat wstrzymam

Dziękuje za pomoc okazała się bardzo Pomocna

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - mcda-p - 27.06.2013 22:05

Neonów w tym litrażu i przy tylu rybach może wejść z 40-50szt. Obserwuj gurami, mam nadzieję, że gdy podrosną nie będą rywalizować ale kto wie...

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Grafolog - 27.06.2013 22:28

Oki jeszcze raz wielkie dzięki za Pomoc wkrótce postaram sie zaprezentować foty jak to wyszło jak aparat dorwę jakiś

Pozdrawiam

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Grafolog - 20.10.2013 21:28

Odświeżam wątek i nie ukrywam że liczę tu na twoją opinie Mcda-p Wink

Ponieważ delikatnie modyfikuje swoją obsadę
Pozbyłem się Suma rekinowatego, i neonów czerwonych
i dokupiłem razbory klinowe

Obecnie moja obsada wygląda tak
7 Gurami
1 x harem glonojadów według mnie zbrojniki
6 x kiryski
6 otosków
7 razbor klinowych <myślę do 12 dobić>

Moje pytanie brzmi czy coś do tego dokładać czy już wystarczy
jak dołożyć to co myslałem nad bojkiem i szukam informacji jak on się zachowuje co do gurami bo nie chciałbym jakiegoś trupa w akwa znaleźć.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - mcda-p - 21.10.2013 06:23

Zrób większą ławicę razbor niech będzie z 15-20szt i możesz dołożyć np. zmienniaka plamistego lub np. molinezje skoro to ma być towarzyskie 1+2/3. Gurami sobie dzięki temu narybku pojedzą.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Grafolog - 21.10.2013 17:55

Właśnie moje Gurami narybku nie tykają miałem przez chwile Gupiki to wszystkie maluchy pływały nie ruszone , a co myślisz o tym bojku?

za tego suma chciałbym dołożyć jakąś ciekawą rybkę a bojek bez wątpienia taką jest

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Dejw - 25.10.2013 15:45

Witam kolegów na forum jestem nowy, ale akwarystyka jest u mnie już od ładnych paru lat zazwyczaj zbiorniki ok 112l. Teraz mam nową zabawke 250l 100x50x50. Chodzi i podpowiedzi bo chcę trzymać pielęgnice (kiedyś miałem zebry) tylko jakie i ile chodzi o duże ryby bo małe kolorowe to mam w 112l. a co sądzicie o piraniach? Pozdrawiam

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Luki09 - 29.12.2013 15:11

Witam,

Jaka obsada do akwarium:

120x40x50 - 240 L
oswietlenie 96 W
temperatura 24-25 stopni

Parametry wody

No3 10 mg/l
No2 0 mg/l
GH 14 D
KH 10 D
PH 7,6
CL2 0

Podłoże: pol akwa w piachu czarnym druga polowa tam gdzie rosliny zwir bazaltowy czarny

W akwarium na pewno chce trzymac pielegniczki (wystroj akwarium pod ten gatunek 2 kokosy, korzen ogolnie duzo zakamarkow. W jakiej konfiguracji, jakie gatunki i co do oprocz tego gatunku ?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - marcin0714 - 29.12.2013 17:25

Co to za piasek czarny?
Lepiej jakbyś podłoże zmienił na zwykły piasek kwarcowy, np. taki do piaskownic.
Wtedy byś mógł mieć:
1+1 pielęgnica meeka
1+3 mieczyk hellera
15 prystelka barwna
10 kirysek spiżowy.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Luki09 - 29.12.2013 21:06

(29.12.2013 17:25)marcin0714 napisał(a):  Co to za piasek czarny?
Lepiej jakbyś podłoże zmienił na zwykły piasek kwarcowy, np. taki do piaskownic.
Wtedy byś mógł mieć:
1+1 pielęgnica meeka
1+3 mieczyk hellera
15 prystelka barwna
10 kirysek spiżowy.

Co do podloza jest to

PIASEK KWARCOWY 0,8-1,2 mm kolor czarny

a w tylnej części Piasek Bazaltowy czarny 2-5 mm

Wstępnie wymyśliłem coś takiego:

Zwinnik Blehera x20
Pielęgniczka Boliwijska (jaka ilosc ?)
Kyrysek pstry x10

Czy te meeki tu tez beda pasowaly ?

Czy taka obsada ma racje bytu ? Czy ilosciowo mozna cos pozmieniac lub tez dodac cos jeszcze ?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - marcin0714 - 30.12.2013 09:08

(29.12.2013 21:06)Luki09 napisał(a):  Zwinnik Blehera x20
Kyrysek pstry x10

Boliwijskiej możesz dać 1+1 i będzie ok. Meeki zamiast nich też będą pasowały.
Możesz dać jeszcze harem mieczyków albo zmienniaków, ich narybek może służyć jako żywy pokarm.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Luki09 - 30.12.2013 09:53

(30.12.2013 09:08)marcin0714 napisał(a):  
(29.12.2013 21:06)Luki09 napisał(a):  Zwinnik Blehera x20
Kyrysek pstry x10

Boliwijskiej możesz dać 1+1 i będzie ok. Meeki zamiast nich też będą pasowały.
Możesz dać jeszcze harem mieczyków albo zmienniaków, ich narybek może służyć jako żywy pokarm.

A Boliwijskie wraz z Meekami dadza rade ?

Czyli

Zwinnik Blehera x20
Pielęgniczka Boliwijska 1+1
Kyrysek pstry x10
Pielęgnica Meeka 1+1

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - marcin0714 - 30.12.2013 12:28

Mogą być pomiędzy nimi spięcia i wydaje mi się że to już by było za dużo. Ja bym nie ryzykował.
Myślisz że pielęgnice i kiryski dają radę przesiać ten piasek który masz przez skrzela bez problemu?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Luki09 - 30.12.2013 22:08

tak, piasek ten wedlug mojej wiedzy bedzie ok Smile Dla pielegnic poleca sie 1-2 mm , a co do pary Meeki to powiedz mi bawic sie w zakup wiekszej ilosci i czekac az sie dobiora czy kupowac poprostu parke i tyle ? Jak to potem wyglada mozna takie ryby oddac do sklepu czy we wlasnym zakresie sprzedaz ?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - marcin0714 - 31.12.2013 11:25

Najlepiej kupić dobraną parę Wink Ale ze znalezieniem takiej może być gorzej.
Jeśli chcesz możesz kupić więcej i czekać aż się dobiorą ale wcześniej zapytaj sprzedawcę czy jest możliwość zwrotu pozostałych i na jakich warunkach. Jeśli nie ma możliwości zwrotu, to tak jak pisałeś sprzedaż we własnym zakresie.
Możesz też posiedzieć godzinę w sklepie i starać się doszukać pary o ile będą już na tyle dorosłe i o ile warunki sklepowe pozwolą.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Gloster - 07.01.2014 16:35

Witam. Zabieram się za akwarium 240l i mam do Was kilka pytań. Ryby jakie mnie interesują to neony i skalary. Ile sztuk z tych gatunków będzie miało komfort z moim zbiorniku?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - klosek - 07.01.2014 18:43

2+2 skalara
30 40 neonów CZERWONYCH(nie inesia)
10 kirysów panda na dno

Idealna obsada na biotop bw

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Gloster - 07.01.2014 18:48

Dlaczego nie inesia?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - klosek - 07.01.2014 18:51

Mogą zostać zjedzone przez skalary chociaż nie muszą

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Gloster - 07.01.2014 18:53

Trzymam je ze skalarami na chwilę obecną nie widzę żadnych problemów.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - klosek - 07.01.2014 19:44

ile maja skalary??

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - klopron - 07.01.2014 21:04

witam mam akwarium 290l i prblem z doborem obsady narazie planowałem taką
-6x paletka 3+3 póki co czekam aż dobirom mi się w pary
-30x neon czerwony
-4x barwniak czerwony 2+2 znam hodowce który ma dobrane pary
-4x jakieś małe pielęgniczki 2+2 lub 3+1
-6x bocja wspaniała
-3x zbrojik niebieski 1+2
-10x kirysek pstry
-10x otosek
czy taka obsada może być i czy można cos jeszcze dodać
z góry dziękuje za odpowiedź

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Luki09 - 25.01.2014 11:20

Witam,

Akwarium 120x40x50 240l
Oświetlenie 2x30 1x39 W
Podłoże: Piasek kwarcowy 0,8 - 1,2 mm a na tyle zwir bazaltowy

Parametry wody
No3 10 mg/l
No2 0
GH 14D
KH 10D
PH 7,6
CL2 0
temperatura 25 stopni

Mam obsade:

Bystrzyk czerwony x6
Kiryski spiżowy x6
Pielęgniczka borelli x6
Krewetki Red Cherry x6

Powiem uczciwie, że ryby rozlały się po akwarium i jest ich mało co tu można jeszcze dodac ?

Pozdrawiam,
Łukasz

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Yacek - 25.01.2014 12:30

Dodaj bystrzyków z 15 sztuk. Krewetki w takim zestawieniu nie przetrwają.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Luki09 - 25.01.2014 13:20

(25.01.2014 12:30)Yacek napisał(a):  Dodaj bystrzyków z 15 sztuk. Krewetki w takim zestawieniu nie przetrwają.

a mozna polaczyc je z innymi Bystrzykami ?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Yacek - 25.01.2014 14:10

Bystrzyków jest kilka odmian kolorowych i nie ma przeszkód, żeby je łączyć. Jednolita ławica zawsze jednak wygląda lepiej.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Luki09 - 27.01.2014 18:39

a jakis inny gatunek do tego. brakuje mi czegos przy gornej czesci zbiornika: kirysy na dnie, bystrzyki na dnie, pielegniczki na dnie Smile

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Taflik - 28.01.2014 15:29

Planuję zmienić obsadę i proszę o pomoc oraz sugestie.
250L 100x50x50
oświetlenie: 2x30W
bez roślin
filtr: fluval 205
na razie mam żwirek 3-5 mm ale jak będę zmieniał obsadę będę zamieniał na piasek albo spróbuję użyć tego i tego.

Akara pomarańczowopłetwa 1+1 (akary będą miały wystarczająco miejsca?bo o to się martwię)
Księżniczka z Burundi 1+1 /pielęgnica zebra 1+1
Zbrojnik lamparci
czy
Pielęgnica Mekka 1+1
Pielęgnica zebra 1+1/pielęgnica miodowa 1+1/Księżniczka z Burundi 1+1
Zbrojnik lamparci
coś jeszcze?

Macie jakieś propozycje?Chodzi mi o pielęgnice lub inne rybki które nie potrzebują do życia roślin.

Dublowanie tematu/postu w celu wymuszenia większej ilości odpowiedzi 10% BH88

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - lukast1983 - 28.01.2014 21:20

(27.01.2014 18:39)Luki09 napisał(a):  a jakis inny gatunek do tego. brakuje mi czegos przy gornej czesci zbiornika: kirysy na dnie, bystrzyki na dnie, pielegniczki na dnie Smile

Moze Pstrążenice ? Ciekawa rybka, bardzo fajnie wyglada w lawicy. Sam mam pstraznice marmurkowa i moge ja polecic.

obsada 240 l - pomocy - 13wolfgar13 - 31.01.2014 13:43

Witam. Posiadam zbiornik 240litrów, od 3 dni mam neonkI. Ktoś obgryza pletwy i zdychaja, przedstawię wam skład, Powiedzcie co Wykluczyć
Obsada;
2 kirysniki po 5-7cm
4 małe Gurami mozaikowe
4 kirysniki
20 malutkich danio
2 duże kosiarki
2 małe bocje
I 100 neonów innesa

10% ostrzeżenia za pochopne postawienie tematu/Terminator

RE: obsada 240 l - pomocy - Piczu14 - 31.01.2014 14:27

100 neonów w 240l? Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić. Jesteś pewny, że to poobgryzane płetwy? Może kiryśnik, bo nic innego nie widzę.

RE: obsada 240 l - pomocy - 13wolfgar13 - 31.01.2014 15:00

Tak,kolega mówił ze mu kosiarki obgryzaly,jestem pewny nie miały tylnych pletw

RE: obsada 240 l - pomocy - Kaef - 31.01.2014 15:28

Z tej obsady to jedynie neony sobie wzajemnie mogą podgryzać płetwy.

RE: obsada 240 l - pomocy - 13wolfgar13 - 31.01.2014 21:36

(31.01.2014 15:28)Kaef napisał(a):  Z tej obsady to jedynie neony sobie wzajemnie mogą podgryzać płetwy.

wzajemnie? dziwne ze w zoologicznych zyją razem a u mnie sobie obgryzaja pletwy xd, oddalem te kirysniki zobaczymy czy beda efekty )

RE: obsada 240 l - pomocy - Gregorionus - 31.01.2014 23:09

Obsada akwarium jest katastrofalna. W 240 litrach pływa Ci około 130 ryb i jesteś zaskoczony że coś jest nie tak? Pierwsze co powinieneś zrobić to natychmiastowa redukcja neonów o jakieś 50%. Oddaj bocje, te ryby dorastają do 25 cm i potrzebują co najmniej 300 litrowego zbiornika. Kiryśnik z neonami również nie wydaje się dobrym pomysłem, ze względu na to że te ostatnie mogą stać się pokarmem dla niego. Grubowarg syjamski (kosiarka) to ryba stadna więc hoduję się ją w liczbie minimum 6-8 osobników. Poza tym poszczególne z ryb mają całkowicie odmienne warunki jeśli chodzi o parametry wody. Jednym zdaniem akwarium wyłącznie do generalnego remontu :-)

RE: obsada 240 l - pomocy - klosek - 01.02.2014 15:46

(31.01.2014 21:36)13wolfgar13 napisał(a):  
(31.01.2014 15:28)Kaef napisał(a):  Z tej obsady to jedynie neony sobie wzajemnie mogą podgryzać płetwy.

wzajemnie? dziwne ze w zoologicznych zyją razem a u mnie sobie obgryzaja pletwy xd, oddalem te kirysniki zobaczymy czy beda efekty )

Jak mają mało miejsca to mogą sobie podgryzać..

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Kaef - 01.02.2014 16:10

Kiryśniki nie zjadają innych ryb. Co do neonów w sklepie to są tam zestresowane. W akwarium domowym mają trochę więcej "luzu" więc walczą między sobą.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - prof.Animal - 04.02.2014 18:45

Witam wszystkich po wielkim odstępie czasu.
Wracam do Was, szanowni Forumowicze, gdyż mam pewien dylemat, a Wasze rady z pewnością będą pomocne. Otóż w sobotę zostanie dostarczone do mnie akwarium 240l profil (120x50x40) i mam pewien problem z obsadą. Niestety jest to akwarium używane i razem z tym zestawem otrzymam pięć dorosłych piranii, których będę musiał się jak najszybciej pozbyć (gdyby byli chętni proszę pisać, chętnie oddam Smile Bydgoszcz). No a kiedy tych molochów już nie będzie, trzeba będzie akwarium urządzić po swojemu Smile Mam część obsady, ale co do reszty, to nie mam zielonego pojęcia jak to rozegrać. Obecnie w moim starym 72l pływają bardzo młode okazy ryb, a są to:
-para pielęgnic severum (młodziutkie, ok.8cm długości)
-2xlabeo ( około 3.5cm )
-1x zbrojnik niebieski (samiczka)
-1x gibiceps (ma ok. 4cm)
-5x kirysek
No i by było na tyle. Nad resztą obsady w 240l trzeba się zastanowić, ogólnie będzie to akwarium roślinne, planuję ciemne podłoże, z elementami białego piasku ( dno zbuduję strukturalnie, w taki sposób, aby podłoża się nie mieszały)
Liczę na ciekawe sugestie.
Pozdrawiam,
Krystian.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Yacek - 04.02.2014 21:28

Wilkomen!

Z roślinami pewnie będziesz skazany na anubiasy i mikrozoria. Inne zostaną zjedzone przez pielęgnice. Możesz dorzucić bystrzyki ozdobne w większej ilości i jeszcze kilka kirysków, będzie amazonka pełną gębą. Labeo w takim układzie można oddać razem z piraniami, zwłaszcza jeżeli to bicolory.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Marhyl - 25.02.2014 16:13

Witam
Posiadam akwarium 240l lecz jeszcze nie zdecydowałem się na zakup ryb ponieważ nie wiem jakie wybrać.

Chciałbym mieć :
neonki inessa około 30szt
kiryski 6 szt zbrojnik niebieski 2 szt

Natomiast nie wiem jakie większe rybki do tego towarzystwa mogę dodać ??
myślałem o gurami mozaikowy bądź złoty

A co myślicie o pielęgniczce ramireza do mojego towarzystwa

Proszę o rade co do większych ryb

Pozdrawiam

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - klosek - 25.02.2014 23:24

Wszystko co chcesz jest z ameryki więc jak już to dał bym skalary

2+2 skalar
2+2 ramireza
neony
zbrojniki
kirysy

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Marhyl - 04.03.2014 22:33

Witam
Po rozmowie z gostkiem który sprzedaje ryby na giełdzie w Krk zdecydowałem się na zakup:

Kirysek 8-10 szt jeszcze nie wiem jaki
Neon inessa 40szt.
Zbrojnik 1+2 bądź więcej
Pielęgniczka Ramireza 2+2 lub więcej o 2 szt
Gurami: złoty bądź mozaikowy 2+2 lub więcej o 2 szt
Skalar 4/5 szt

Podłoże mam czarny żwirek aquanature.

Jakie ryby? - roger6662 - 14.05.2014 15:47

Witam mam akwarium 240l do tej pory zawsze miałem wielogatunkowe ale tym razem chciałbym wpuścić jeden gatunek niezbyt wymagający.Tylko proszę nie piszcie o gupikach i podobnych.

RE: Jakie ryby? - klosek - 14.05.2014 17:08

Dobrza aranżacja i piękne brzankarium można zrobić

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Michał83 - 07.07.2014 16:26

witajcieSmile
mam akwa 240l filtr zewnętrzny fluval 305.
w akwa pływają dwa mieczyki (parka) malutki zbrojnik niebieski i jeden kirysek panda (pozostałośc po starym zbiorniku) proszę Was pomóżcie czy można uzupełnić obsadę? może skalary? będę wdzięczny za podpowiedzi.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Limak - 07.07.2014 17:12

Jak może zdążyłeś się zorientować żeby podpowiedzieć obsadę trzeba znać trochę więcej parametrów, niż litraż i filtr. Podaj parametry wody jaką w tym akwa masz, przynajmniej pH, KH i GH. Wtedy można coś doradzać.

obsada 240 litrów:) - 13wolfgar13 - 25.07.2014 19:22

Witam mam pytanie o obsadę do Akwa 240 l, mianowicie chodzi o obsadę do parki skalarow (dorosłych) oraz 4 małych zeberek ( pytam bo są agresywne) i myślałem o czymś z rodziny pielegnic, proszę o pomoc czym mógłbym uzupełnić obsadę,i pytanie czy mogę do nich wziąć eliotty?Smile

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Bolkovsky - 31.07.2015 11:37

Cześć Big Grin Za 2 tygodnie będę chciał trochę rozbudować obsadę co powiecie na takie zestawienie ?
Baniaczek 240l
120x40x50
Oświetlenie: 2x T5 54W 840 z tyłu 865 z przodu
Rośliny: Nurzaniec, Moczarka, Żabienica (planuję również rozbudować)

Planowana obsada (w nawiasie ilość która jest już w akwa):

20 Neon Innesa(15)
10 Neon Czarny(4)
10 Kirysków Panda(6)
2 Bocje Siatkowane(1)
2 Glonojady Złote
1+2 Wielkopłetw Wspaniały
Mogę do tego wpuścić np. 15 Red Cherry ?
I zupełnie poza konkursem parka Ramirez uratowane przed wiecznymi wodami Smile
A tutaj zdjęcie poglądowe :

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - rafik - 31.07.2015 16:28

(31.07.2015 11:37)Bolkovsky napisał(a):  Cześć Big Grin Za 2 tygodnie będę chciał trochę rozbudować obsadę co powiecie na takie zestawienie ?
Baniaczek 240l
120x40x50
Oświetlenie: 2x T5 54W 840 z tyłu 865 z przodu
Rośliny: Nurzaniec, Moczarka, Żabienica (planuję również rozbudować)

Planowana obsada (w nawiasie ilość która jest już w akwa):

20 Neon Innesa(15)
10 Neon Czarny(4)
10 Kirysków Panda(6)
2 Bocje Siatkowane(1)
2 Glonojady Złote
1+2 Wielkopłetw Wspaniały
Mogę do tego wpuścić np. 15 Red Cherry ?
I zupełnie poza konkursem parka Ramirez uratowane przed wiecznymi wodami Smile
A tutaj zdjęcie poglądowe :
Bocje bym odpuścił. 10 kirysków to dobry pomysł. Neonów bym dał jeden gatunek ale zwiększył do 30-35sztuk.
Ale to już moja wizja Smile
Nurzańca tutaj mi brakuje no i ogólnie roślin jest mało.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Kelvezu - 31.07.2015 18:17

Moim zdaniem dobra obsada, poza wielkopłetwami. One lubię zimno, nawet poniżej 20 stopni. I mogą czepić się neonów od czasu do czasu.
A krewetki zjedzą na bank. Smile

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - rafik - 31.07.2015 19:20

(31.07.2015 18:17)Kelvezu napisał(a):  Moim zdaniem dobra obsada, poza wielkopłetwami. One lubię zimno, nawet poniżej 20 stopni. I mogą czepić się neonów od czasu do czasu.
A krewetki zjedzą na bank. Smile

Popieram wielkopłetwy nie pasują.A może skalary?W takil litrażu można spokojnie trzymać skalary.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Maverik4231 - 31.07.2015 21:56

Ja u siebie mam parę skalarów w 240 L.
Szczerze mówiąc para większych rybek w takim już nie małym akwarium wygląda super. Jeśli uda Ci się załatwić parę to polecam skalary. Albo załatw parę młodzików i poczekaj aż dobiorą się w parę. Skalary uwielbiam i moim zdaniem są to piękne ryby, że tak powiem dostojne, świetnie patrzy się kiedy pływają między nurzańcem, lub innymi wielkimi roślinami. Wyglądają bardzo dostojnie, a patrząc na odmiany jeśli chcesz coś niestandardowego to masz i odmianę koi i niebieskie i dość sporo innych, a patrząc na parametry neonek, skalary będą świetnym dodatkiem.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Brodziaty Dzik - 31.07.2015 22:06

Skalary z neonkami?
Nie wymorduja?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - rafik - 31.07.2015 22:08

(31.07.2015 22:06)Brodziaty Dzik napisał(a):  Skalary z neonkami?
Nie wymorduja?
Jak są od młodego razem to nic im nie będzie.Big Grin

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Brodziaty Dzik - 31.07.2015 22:58

(31.07.2015 22:08)rafik napisał(a):  
(31.07.2015 22:06)Brodziaty Dzik napisał(a):  Skalary z neonkami?
Nie wymorduja?
Jak są od młodego razem to nic im nie będzie.Big Grin

AhaaaaaBig Grin

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Kelvezu - 01.08.2015 01:21

Też mam z neonami. Poza tym dostają bęcki od ramirez. A są 3 razy większe. Ot, ciekawostka.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Bolkovsky - 02.08.2015 12:54

Innesy, Pandy i Bocja siatkowana są zimnolubne, a skalary lubią ciepłą wodę ;/ Właśnie chcę jakąś większą parkę/harem tylko nie mogę znaleźć nic zimnolubnego co mi nie wyżre neonek ;p Dlatego chyba obstanę przy takiej neutralnej temperaturze 24 stopnie i do ramirez dorzucę harem kakadu i krewetki Big Grin

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Kelvezu - 02.08.2015 15:02

Ja trzymam wszystko w 25 stopniach. ALe mam czerwone a nie innessy.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Bolkovsky - 19.08.2015 02:29

Do kaskady dorzuciłem dzisiaj jeszcze głowicę aquaela z gąbką 1000 l/h
Obecnie obsada ma się tak:
25 Neon Innesa
10 Kirysek Panda
3 Bocja Siatkowana
3 Glonojad złoty
2 Pielęgniczka Ramireza

Myślicie że mogę dołożyć jeszcze Parę Ramirez Electric Blue i harem wielkopłetwa, albo gurami ?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - grzess - 13.12.2015 13:19

Akwarium 240L

Planuję wpuścić :
Skalary : 12 sztuk
Neonki : 40 sztuk
Glonojady małe : 5 sztuk

Czy mogę do tej obsady dopuścić jakieś inne rybki?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - rafik - 13.12.2015 13:24

(13.12.2015 13:19)grzess napisał(a):  Akwarium 240L

Planuję wpuścić :

Proponuje wpuścić najpierw neonki.Potem skalary no i oczywiście młode sztuki.Docelowo myślę że dwie pary powinny dać radę w takim litrażu.Jeśli ma to być akwarium roślinne to pomyśl o zastąpieniu zbrojników na otoski.Jak urosną to mogą niszczyć rośliny.Jeśli masz piaszczyste podłoże do proponuje kiryski np.panda tak 10-12 sztuk.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - grzess - 13.12.2015 19:28

(13.12.2015 13:24)rafik napisał(a):  
(13.12.2015 13:19)grzess napisał(a):  Akwarium 240L

Planuję wpuścić :

Proponuje wpuścić najpierw neonki.Potem skalary no i oczywiście młode sztuki.Docelowo myślę że dwie pary powinny dać radę w takim litrażu.Jeśli ma to być akwarium roślinne to pomyśl o zastąpieniu zbrojników na otoski.Jak urosną to mogą niszczyć rośliny.Jeśli masz piaszczyste podłoże do proponuje kiryski np.panda tak 10-12 sztuk.

Dobrze, najpierw wpuszczę neonki.
Glonojady otoski OK
Podłoże mam Bazaltowe czarne.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - madziareczka_g - 29.01.2016 08:47

Witajcie, dostałam nowy baniaczek ok.240l (100x40x60) wysoki specjalnie dla skalarów...
I tutaj moje pytanie co mogę a co nie? Chciałabym (ile dać?)
Skalary (z nich nie zrezygnuje)
Ramirezy
Kiryski pstre (mam już 4) dać te same czy mogę inne
Otoski
Bocja siatkowana (do niej nie jestem pewna przy reszcie obsady, ale tak "na upartego" miałam je w mniejszym akwa i bardzo się wszystkim podobały)

Siostra wymyśliła Paletki/Dyskowce, ale z tego co wyczytałam to ewentualnie same o ile, a zależy mi na tych skalar

Ps. mam problem z filtrem, aktualnie jest kaskadowy (ponoć do 250l) nie wiem jaki dostałam z akwa, zostawić czy może kupić coś takiego http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-hw-302-1000l-h-wklady-promocja-i5587964584.html słyszałam że kubełkowe lepsze... jak to wygląda z wkładami, z czystością akwa i cenowo w użytkowaniu

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Piczu14 - 29.01.2016 09:04

Obsadę polecam taką:
Skalary (małych z 6, a jak dorosną i dobiorą się w pary to zostaw jedną parę)
Ramireza lub inne pielęgniczki 1+1 ew jeśli wybierzesz żyjące w haremach to 1+2/3
Kiryski najlepiej jak dołożysz tych samych do 10-15szt
Otoski jak najbardziej
Bocja - tu bym się zastanawiał pomiędzy kiryskami a bocjami, żeby nie miały odpowiednią powierzchnię dna dla siebie. Lepiej będzie wizualnie jeśli zdecydujesz się na ławicę jednych lub drugich.

Dyski nadały by się na upartego do 240l, ale to ryby wymagające. Potrzeba do nich dużo akwarystycznej wprawy i wiedzy.

HW to chińczyk, generalnie chwalony ale przepływy bardzo zakłamane. Wybierz HW-303B zamiast 302. Możesz też kupić coś bardziej porządnego, np JBL e901, Tetra EX700/1200. Polecam generalnie kaskadę wypchać watą jako filtr mechaniczny a kubeł w całości złożem biologicznym i otwierać go jak najrzadziej. W zasadzie do akwarium powyżej 100l kubeł obowiązkowy. Ja w swoich 200l mam jak wcześniej pisałem wewnętrzny mechanik i kubeł Tetra EX700+hydroponika jako biolog.
Cenowo HW wyjdzie Cie taniej, ale mniej prądu i ewentualnie mniej awaryjny będzie JBL, tetra czy droższy EHEIM.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - mkvarious - 06.02.2016 00:04

Witam,

Planuję pierwsze akwarium, litraż 240 o długości 120 cm.
Czy taka obsada ma sens?

Danio malabarski, 10 sztuk
Brzanka różowa, 10 sztuk
Otosek, 8 sztuk
Kirysek panda, 8 sztuk
Kirysek albinos, 6 sztuk

Z góry dziękuję

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - Kelvezu - 06.02.2016 00:52

Generalnie nie mieszamy kontynentów, może mniejsze gatunki bocji zamiast kirysków?

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - mkvarious - 06.02.2016 02:10

Problem polega na tym, że na kiryskach zależy mi najbardziej.

Może inne do toni i przytaflowe? Czytam i czytam ale ciągle jest to czarna magia.

Zależy mi na rybach małych i średnich by móc pomieścić więcej gatunków. Wśród tych, które najchętniej bym obsadził są: razbora klinowa lub neonki lub brzanka różowa lub żałobniczka. Może para lub harem spokojnych gurami? Jeśli nadal mieszam to z niewiedzy.

Dziękuję.

RE: Dobór obsady do zbiornika 240-250L - mr6319 - 12.12.2016 08:45

Chciałbym się przywitać po latach.
Na forum ostatni raz byłem w 2009 roku. Posiadałem dwa zbiorniki 70 i 120 litrów z obsadami typowymi dla podstawowego akwarysty (gupiki, mieczyki, neonki, zbrojniki niebieskie, kiryski i wiele innych, które przez kilkanaście lat przewinęły się przez moje akwa). Od tego czasu miałem przerwę w akwarystyce. Teraz postanowiłem wrócić do tego pięknego Hobby.
Plan jest taki:
Zbiornik 250 litrów 100x50x50 z belką oświetleniową zamiast pokrywy. Pozostały sprzęt zostanie dobrany po ustaleniu obsady jaka będzie miała zagościć w baniaku.
Chciałbym by obsadą nie był jak poprzednio bałagan a raczej dwa góra trzy gatunki, które nie będą dla siebie agresywne, nie będą męczyły się w takim zbiorniku i nie będą skłonne do wyskakiwania (belka).... Roślinność nie za wielka ale w pełni dobrana do gatunku ryb.
Akwarium będzie stało w dużym przestronnym pomieszczeniu z dobrym oświetleniem dziennym.
Poproszę o ewentualne propozycje obsady i o dobre i cenne mające wartość porady.
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.