Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat
Umiejscowienie akwarium - Wersja do druku

+- Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat (http://www.akwaswiat.net)
+-- Forum: Akwarium (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Akwarystyka ogólnie (/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Temat: Umiejscowienie akwarium (/showthread.php?tid=14288)

Umiejscowienie akwarium - MarcinG - 06.11.2009 13:32

Witam wszystkich

Panie i panowie naczytałem się na tym forum chyba już o wszystkim, ale jednego nie znalazłem, mianowicie miejsca dal akwarium w którym nie będzie problemu z glonami Smile

Plan sytuacyjny mojego pokoju: Smile
[attachment=7534]

I teraz tak, wymyśliłem sobie że akwarium będzie stało w rogu pokoju i pytanie czy nie będzie tam problemu czy raczej nie jest to dobra lokalizacja?

wymiary akwarium to 70 na 40 (wysokości nie pamiętam dokładnie), pojemność ok 120-130 litrów

może być tak lokalizacja?

i drugie pytanie planuję wykonać na to akwarium pokrywę z 2 świetlówkami, wystarczy czy dać 3?

RE: Umiejscowienie akwarium - sebol789 - 06.11.2009 13:40

MIejsce chyba może być a co do pokrywy to 2 absolutnie starcza.

RE: Umiejscowienie akwarium - BaRaNeK - 06.11.2009 13:42

Możesz mieć problem z glonami... przez to że promienie słońca mogą wpadać do akwarium. Po której stronie jest południe? Zależy jakie 2 świetlówki i jaki biotop chcesz zrobić.

RE: Umiejscowienie akwarium - MarcinG - 06.11.2009 13:47

No jak zwykle nie napisałem najważniejszego, południe jest od tej strony co są drzwi na tym planie (tak mniej więcej), słońce świeci najintensywniej rano, niestety wschody słońca widzę super Smile także wschód jest można przyjąć od strony okna

RE: Umiejscowienie akwarium - bomboszek - 06.11.2009 14:04

Możesz spokojnie dać tak akwarium, jak będziesz miał ustabilizowane akwarium to nie będzie żadnych glonów. A trochę promieni słońca "pobudzi rośliny" u mnie kiedy słońce świeciło do akwa wszystkie rośliny ładnie bąblowały. W końcu to słońce jest jednym czynnikiem w fotosyntezie, wiec nie rozumiem czemu nie?

RE: Umiejscowienie akwarium - raqu93 - 06.11.2009 14:48

tyle że telewizor może źle wpłynąć na ryby ...
bo to tak dziwnie będzie wyglądało telewizor i obok niego akwarium ??
głośna muzyka itp. płoszy ryby

RE: Umiejscowienie akwarium - ooze - 06.11.2009 14:51

przyłączam się do tematu - czy takie umiejscowienie akwa 70l byłoby dobre?

RE: Umiejscowienie akwarium - bomboszek - 06.11.2009 14:52

Tak, może tam stać.

RE: Umiejscowienie akwarium - raqu93 - 06.11.2009 14:54

palował bym dać akwarium po prawej stronie tv chodzi mi na tej samej linii co jest telewizor
to coś kremowe to fotele ??

bo tu chodzi o to żebyś dał rade sobie pooglądać to akwarium
ale jeśli chcesz tak mieć to też może być

RE: Umiejscowienie akwarium - ooze - 06.11.2009 14:55

raqu93 napisał(a):palował bym dać akwarium po prawej stronie tv chodzi mi na tej samej linii co jest telewizor
to coś kremowe to fotele ??

te kremowo-żółte to są meble - biurko, słupek no i stoliczek "nocny" na którym prawdopodobnie by było akwarium.
w rzeczywistości moj pokój ma malutko miejsca ,bo ma wymiary 2m / 5m a to jest jedyne miejsce gdzie będzie troche wolnej przestrzeni

RE: Umiejscowienie akwarium - raqu93 - 06.11.2009 14:57

aha to spoko może być

RE: Umiejscowienie akwarium - apri cort - 06.11.2009 15:47

Ooze a nie będzie Ci przeszkadzał warkot sprzętu? W końcu z akwa coś zawsze słychać, jakieś chlupoty czy buczenie filtra, a Ty chcesz to postawić przy samej głowie...

RE: Umiejscowienie akwarium - randalf00 - 06.11.2009 17:01

także dołączam się z zapytaniem czy moje akwa może tam być

RE: Umiejscowienie akwarium - apri cort - 06.11.2009 17:07

Się zrobił kącik projektowania wnętrz Wink Randalf tak na przelocie między drzwiami?

RE: Umiejscowienie akwarium - raqu93 - 06.11.2009 17:08

Cytat:Ooze a nie będzie Ci przeszkadzał warkot sprzętu? W końcu z akwa coś zawsze słychać, jakieś chlupoty czy buczenie filtra, a Ty chcesz to postawić przy samej głowie...

tu masz racje Smile jak obudowy nie ma to mu coś na głowę wyskoczy

Cytat:także dołączam się z zapytaniem czy moje akwa może tam być
Do twojego akwa dociera chyba mało światła słonecznego ale chyba jest spoko tylko ze tez koło łóżka

RE: Umiejscowienie akwarium - randalf00 - 06.11.2009 17:10

Bardzo się zżyłem z rybkami więc mi to nie przeszkadza... Smile
Wcześniej było z drugiej strony łóżka i miało za dużo promieni słonecznych bo glony strasznie szybko rosły...

RE: Umiejscowienie akwarium - raqu93 - 06.11.2009 17:13

aha chyba że tak ja też mam blisko okna i mam glony na szybie ale Smile co jakiś czas sie wyczyści

RE: Umiejscowienie akwarium - randalf00 - 06.11.2009 17:16

Ale ja musiałem 1x w tygodniu czyścić bo mam strasznie mocne światło w pokoju....
niedługo będę kombinował do niego jakąś pokrywę z oświetleniem więc będą odpowiednio doświetlone...

RE: Umiejscowienie akwarium - mattoid - 06.11.2009 17:56

MarcinG napisał(a):No jak zwykle nie napisałem najważniejszego, południe jest od tej strony co są drzwi na tym planie (tak mniej więcej), słońce świeci najintensywniej rano, niestety wschody słońca widzę super Smile także wschód jest można przyjąć od strony okna
Jeśli południe jest od strony drzwi, to jakim cudem wschód jest od strony okna? Mnie w szkole uczyli, że jeśli południe masz za plecami, to wschód jest po prawej stronie.

RE: Umiejscowienie akwarium - ooze - 06.11.2009 19:55

apri cort napisał(a):Ooze a nie będzie Ci przeszkadzał warkot sprzętu? W końcu z akwa coś zawsze słychać, jakieś chlupoty czy buczenie filtra, a Ty chcesz to postawić przy samej głowie...

To aż tak przeraźliwie chlupie i burczy? miejsca nie mam.
nie rozumiem wypowiedzi Raqu93 - z jakiej racji ma mi coś wyskoczyć? Tongue od kiedy dla bojkow sie prowadzi akwa bez pokrywy? ...

Chyba se w sygnaturze napiszę : ,, JESTEM DZIEWCZYNĄ" ! Tongue

RE: Umiejscowienie akwarium - raqu93 - 06.11.2009 19:59

aha sorry myli mi sie Smile
z tym wyskoczeniem taki żart Tongue
jak ci nie przeszkadza odgłos filtra i czasami chlupnięcie ryb to może spać koło niego

RE: Umiejscowienie akwarium - ethnix - 06.11.2009 20:20

Poruszyliście tutaj dwie kwestie, które bierze się pod uwagę przy ustawieniu zbiornika. Mianowicie ustawienie w stosunku do padania do światła słonecznego i drugą względną hałas sprzętu (choć to oczywiście także kwestia sprzętu).
Pozwolę dodać jeszcze jedną bardzo ważną sprawę, a mianowicie ustawienie zbiornika względem ciągów komunikacyjnych domowników. Akwarium zawsze (o ile to tylko możliwe) powinno stać raczej w miejscu spokojnym przez które nie przechodzą non stop "pielgrzymki" domowników. Zapewnia to rybom spokój, nie płoszy ich nadto, nie hamuje u nich naturalnych zachowań. Oczywiście nie powoduje stresu na który co bardziej płochliwe gatunki są narażone co z kolei niewątpliwie może odbijać się na ich zdrowiu oraz prowadzić do znacznego wzmożenia wrodzonej skrytości przez co możemy mieć także problemy z obserwacjami ryb.

RE: Umiejscowienie akwarium - MarcinG - 07.11.2009 12:23

mattoid napisał(a):
MarcinG napisał(a):No jak zwykle nie napisałem najważniejszego, południe jest od tej strony co są drzwi na tym planie (tak mniej więcej), słońce świeci najintensywniej rano, niestety wschody słońca widzę super Smile także wschód jest można przyjąć od strony okna
Jeśli południe jest od strony drzwi, to jakim cudem wschód jest od strony okna? Mnie w szkole uczyli, że jeśli południe masz za plecami, to wschód jest po prawej stronie.

nie no racja wschód jest po prawej stronie tylko zamieniłem północ z południem na tym planie Smile
poza tym to kierunki wychodzą że tak powiem po rogach lub krańcach ścian, ale nie o to mi chodziło

Przede wszystkim chodziło mi o to czy poranne promienie słońca jak jest wschód padające na akwarium nie będą powodowały nadmiernego rozrostu glonów, bo miałem z nimi zawsze odwieczny problem i nigdy sobie poradzić nie mogłem Sad

Ustawienie akwa - kacperkrzyz - 13.11.2009 21:50

Moglibyście doradzić w którym miejscu w pokoju najlepiej postawić akwarium?Lepiej żeby nie padały promienie słoneczne,ważną rzeczą będzie też dostęp do gniazdek(ale to zawsze można kupić przedłużacz).Poniżej załączam "plan" pokoju.Wszystkie mniejsze szafki,ew.biurko są do przestawienia.Jeżeli chcecie dokładniejsze wymiary to piszcie w poście.[attachment=7668]

Tematy zostały połączone-proszę nauczyć się korzystać z opcji "SZUKAJ"

miejsce akwa - Majsterdg - 14.11.2009 23:00

Mam akwarium ok 50 litrów i zamiar kupna takiego koło 300. Pytanie polega na tym, czy akwarium może stać na przeciwko okna, tak w odległośći 3 metrów na przeciw. Słyszałem od niektórych ze może a od niektórych że nie. Czy jak tak stoi to rośliny mogą dla tego słabo rosnąć i płowieć?
Robią mi się też glony i taki jakby meszek na nich i na szybach.

Doradzicie?

Tematy zostały połączone.
Korzystaj proszę z opcji SZUKAJ - Kejdi

RE: miejsce akwa - ethnix - 15.11.2009 10:49

Na pewno padające promienie słoneczne bezpośrednio na akwarium nie są pożyteczne. Zależy to też od tego po jakiej stronie jest pokój. Ustawienie zbiornika było już sporo razy poruszane na forum użyj szukaj.

RE: Umiejscowienie akwarium - soulhudson - 15.11.2009 12:56

Witam, można umieścić akwarium w pomieszczeniu bez okien?

RE: Umiejscowienie akwarium - strojter - 15.11.2009 13:23

Nie ma problemu.

Probrem z oknem - Majsterdg - 22.11.2009 19:45

Postanowiłem założyć akwa 240L, aktualnie mam 55L. Problem dotyczy tego, ze szafka na którym ma stać akwa stoi na przeciw okna. Czytałem że nie może być narażone akwarium na promienie słoneczne. Co mam zrobić żeby uchronić moje akwa przed zbyt dużymi promieniami. Dodam, że nie mogę przestawić szafki w inne miejsce (zbyt mały pokój). Mam dać do okien rolety, czy wystarczy tylko zasłonić okno.

Moja aktualne akwa stoi tak samo na przeciwko okna. Rośliny rozrastają się dość dobrze, tylko niektóre są takie blade i spadają im liście, na niektórych liściach i szybie tworzą się takie niewielkie kępki takiego jakby mchu.
Czy to od słońca, czy od czegoś innego?

Jak się mogę tego pozbyć?

Tematy zostały połączone.
Korzystaj proszę z opcji SZUKAJ
Zwracaj uwagę na to w jakim dziale zakładasz temat - Kejdi

RE: Probrem z oknem - kacperkrzyz - 22.11.2009 20:58

Kupiłbym rolety na twoim miejscu,jeżeli na akwa padają bezpośrednio promienie słoneczne to miałbyś glony,na glony był kupił krewetki,i to sporo bo akwa 240l to nie mało.Myślę że 50 RC które cały czas by się mnożyły wyrobiły by z zjadaniem glonów.Zasłoniłbym też szybę zbiornika na którą pada to słońce(np. czarny brystol).

RE: Umiejscowienie akwarium - mittal - 20.12.2009 18:52

moje akwa stoi niedaleko drzwi ale zdaleka od okna i od kalorylera ...i wszystkie rybki plywaja po dnie z czego 2 (molinezje) powinny plywac po calym akwarium czy to moze byc przyczyna???prosze was o szybka i dokladna odpowiedz!

RE: Umiejscowienie akwarium - Natka13 - 20.12.2009 19:07

Hmm akwa przy oknie odpada.
Choć i ten TV mi tu obok akwa nie pasuje.
Akwa będzie Cię być może rozpraszało przy oglądaniu TV.A zbyt głośne dźwięki napewno dobrze nie wpłynął na ryby.

RE: Umiejscowienie akwarium - syllwek - 23.12.2009 20:31

Witam
Czy takie umiejscowienie akwarium jest odpowiednie.Dodam,że telewizor nie jest ustawiony centralnie na akwarium tylko pod kątem w stronę łóżka.

RE: Umiejscowienie akwarium - BaNaNeK - 30.12.2009 21:42

a Tak?

RE: Umiejscowienie akwarium - Locko - 30.12.2009 21:46

Jeśli "Tutaj" to akwarium to nie bardzo ponieważ jest za blisko drzwi. Będą przeciągi obniżające temperaturę a czasami drzwi mogą trzasnąć co może porządnie wystraszyć.

RE: Umiejscowienie akwarium - BaNaNeK - 30.12.2009 22:01

A jeżeli zamienie miejsce akwiarum z szafą która stoi naprzeciw akwa?

RE: Umiejscowienie akwarium - Locko - 30.12.2009 22:33

Raczej tak.

RE: Umiejscowienie akwarium - zul17 - 23.02.2010 18:01

Ja też się przyłączę bo nie wiem.Mam do wyboru akwa 112l lub 240-250l.
Tu mam mape mojego pokoju i nie wiem gdzie lepiej położyć akwa przy drzwiach zmiesci się tylko 112l.
Na przeciw okna zmieści się 250l ale będą na nie padały promienie słoneczne przez okno a 112l było by zasłonięte przez meble.Na 100 % nie wiem czy rodzice się zgodzą ze względów finansowych bo jak chciałem teraz kupić sobie 112l zestaw na allegro to mi powiedzieli ze na razie nic mam nie kupywać bo motór dostałem :PPP i mam na paliwo sobie zostawić.
Foto:

RE: Umiejscowienie akwarium - BaNaNeK - 27.02.2010 22:56

Jeśli odświeżam temat to srry, ale ja na Twoim miejscu zdecydowałbym się, czy mam fundusze. Myślisz tutaj o 250l, ale rodzice są przeciw Wink Najpierw przedyskutuj z rodzicami.

Pisze się ""Motor"", a nie ""Motór"", "Kupowac", a nie "Kupywac".

Ale myślę, ze ta 112 by tam pasowała

RE: Umiejscowienie akwarium - rysiekogl - 07.04.2010 10:55

witam jestem nowy Smile
Posiadam akwarium 112 l i mam kilka pytań dotyczących umiejscowniea akwarium.
Czy bedzie przeszkadzać rybkom umiejscowienie obok sprzetu rtv, czy fale magnetyczne mogą źle wplywac na rybki?
Glosna praca subwofera ma wpływ na szczelność akwarium?
Ponizej rysunek (przepraszam za jakość)
Z gory dzieki za wszelkie sugestie Smile

RE: Umiejscowienie akwarium - Katarzyna83 - 02.05.2010 18:15

ooze napisał(a):przyłączam się do tematu - czy takie umiejscowienie akwa 70l byłoby dobre?

Wydaje mi się że za blisko okna chcesz postawic to akwarium także licz się z wylęgarnią glonków bo promienie słoneczne będą w nie biły

RE: Umiejscowienie akwarium - susel - 02.05.2010 18:25

Proponuję zamienić akwarium ze stolikiem - w lewym górnym rogu pokoju dać akwarium a obok łóżka stolik.

RE: Umiejscowienie akwarium - Maciej_krakow - 02.05.2010 19:23

ooze jak zawsze będziesz miał firankę tak żeby hamowała światło to jest ok, nie ma nic piękniejszego od akwarium w porannych promieniach słonecznych Wink ja tak mam.

RE: Umiejscowienie akwarium - WuIeK - 16.05.2010 18:27

Czy parapet (z kamienia 40cm szer. grubość 2,5 cm) wytrzymie 112L ??
oczywiście okno będzie zasłonięte roletą Big Grin

RE: Umiejscowienie akwarium - HELL BOY - 16.05.2010 18:31

Nie stawiaj na parpecie, roleta ciągle będzie zasłonięta ? Ciągłę problemy z temp.

RE: Umiejscowienie akwarium - Malutki - 28.12.2010 12:36

Polecałbym, postawić akwarium nie przy samym oknie, chyba że jest możliwość jego zasłaniania na dzień, np. żaluzje , lub rolety. Nie może być też to miejsce gdzie jest duży ruch. Gdyż ryby wtedy czują się nie swojo i mogą się chować w ciągu dnia.

Do Akwarium na korytarz, trzeba dobierać specjalne ryby, ale zazwyczaj są one dużych rozmiarów , np. Paletki.

Pozdrawiam.

RE: Umiejscowienie akwarium - haris69 - 28.12.2010 14:17

proponuje lewy górny róg pokoju.

RE: Umiejscowienie akwarium - Martin988 - 31.12.2010 21:02

Czytałem że akwarium nie może stać koło okna bo promienie słoneczne
wspomagają rozmanażanie się glonów i innych mikroogranizmów szkodzących
rybom w twoim akwarium .

PS:Niemoże też być akwarium koło dzwi to stresuje ryby
(02.05.2010 18:15)Katarzyna83 napisał(a):  
ooze napisał(a):przyłączam się do tematu - czy takie umiejscowienie akwa 70l byłoby dobre?

Wydaje mi się że za blisko okna chcesz postawic to akwarium także licz się z wylęgarnią glonków bo promienie słoneczne będą w nie biły

Złe!!!!! koło okna stoi!!!Cool

RE: Umiejscowienie akwarium - Martin988 - 31.12.2010 22:28

ZłeSad
Jaki Kolor żwirku jest najlepszy?

RE: Umiejscowienie akwarium - maciejos390 - 08.01.2011 18:54

Najlepsze miejsce dla akwarium to zaciemniony kąt pokoju daleko od okna ponieważ światło słoneczne będzie sprzyjało glonom.Dlatego ozzy nie powinien umiejscowić go w tym miejscu co jest na rysunku.Po
drugie akwarium nie może być blisko drzwi bo ruch będzie stresował ryby.

RE: Umiejscowienie akwarium - jendrasm - 09.01.2011 13:33

Akwarium trzeba na czymś postawić.
Pewnie, może to być biurko, stolik, czy jakaś półka. Ale musimy pamiętać o ciężarze zbiornika. Przy dużych zbiornikach ciężar idzie w setki kilogramów. Dlatego konstrukcja, na której stoi akwarium musi mieć odpowiednią wytrzymałość i sztywność.
Dobrze jest, kiedy szafka pod akwarium styka się z podłogą możliwie durzą powierzchnią (nie ma nóżek).
Pod dno zbiornika kładziemy specjalną miękką wykładzinę, aby ciężar rozłożył się równomiernie na blat szafki. Wykładzinę można kupić w sklepie akwarystycznym.
Kto nie ma za dużo pieniędzy może wykorzystać grubą tekturę falistą, płytę pilśniową lub nawet grubą tkaninę.
Miejsce ustawienia zbiornika dobieramy tak, aby nie był on narażony na uderzenia i drgania. Powinno to być miejsce oddalone od przejść, nienarażone na gwałtowne zmiany temperatury, oraz zapewniające dostęp do akwarium w celu przeprowadzenia czynności pielęgnacyjnych.
Dobrze jest, gdy zbiornik przez kilka godzin dziennie jest oświetlony promieniami słonecznymi.
Podobno według starej chińskiej sztuki aranżacji wnętrz Feng Szui ustawienie zbiornika ze złotymi rybkami w odpowiednim miejscu w mieszkaniu daje powodzenie w sprawach finansowych.

RE: Umiejscowienie akwarium - top2107 - 09.01.2011 14:41

(09.01.2011 13:33)jendrasm napisał(a):  ... Dobrze jest, gdy zbiornik przez kilka godzin dziennie jest oświetlony promieniami słonecznymi...

trzeba jeszcze dopisać do tego zdania ", wtedy dopiero doskonale rozwijają się glony"

RE: Umiejscowienie akwarium - miras - 11.01.2011 22:25

(09.01.2011 13:33)jendrasm napisał(a):  Akwarium trzeba na czymś postawić. ...
Pod dno zbiornika kładziemy specjalną miękką wykładzinę, aby ciężar rozłożył się równomiernie na blat szafki. Wykładzinę można kupić w sklepie akwarystycznym. ...

Nigdy w życiu nie można stawiać akwarium na czymś co pije wodę
Po pierwsze:
Jeżeli będzie to wykładzina czy dywan nasączony wodą może zniszczyć całą szafkę na której stoi akwarium zwłaszcza gdy szafka jest z płyty wiórowej co w konsekwencji może doprowadzić do przewrócenia się szafki i katastrofy akwarysty
Po drugie:
Nasączona podkładka zacznie śmierdzieć nam w mieszkaniu a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do trucia nas czy ryb.
Najlepszą podkładką jest twardy styropian o grubości 1cm.

RE: Umiejscowienie akwarium - Jokeru - 11.01.2011 23:16

(11.01.2011 22:25)miras napisał(a):  (...)
Nasączona podkładka zacznie śmierdzieć nam w mieszkaniu a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do trucia nas czy ryb.
Rozwiniesz tą myśl jakoś Big Grin ?

RE: Umiejscowienie akwarium - miras - 11.01.2011 23:51

(11.01.2011 23:16)Jokeru napisał(a):  
(11.01.2011 22:25)miras napisał(a):  (...)
Rozwiniesz tą myśl jakoś Big Grin ?

Uważasz, żę tak nie może się stać?
Taka sytułacja miała miejsce u mojego znajomego, miał hodowlę mieczyka gdy ją zakładał zaoszczędził i dawał dywany pod akwaria które szybko zawilgotniały najpierw tylko śmierdziało stęchlizną, później zaczęły ryby padać, niestety długo to zajęło zanim się zorientował, że włąśnie podkładki były przyczyną zgonów. Zrób sobie doświadczenie z mokrą szmatą i zostaw ją w łazience czy daj ją sobie do pokoju, szmata zacznie śmierdzieć to ją wypierzesz czy wyżucisz a jak to jest przyciśnięte akwariumem o pojemności np. 500 l

RE: Umiejscowienie akwarium - psyho99 - 13.01.2011 08:52

A co myślicie o piance polietylenowej pod akwarium ? Stosuje się ją najczęściej jako materiał pod panele. Nie nasiąka wodą, jest elastyczna i można zastosować grubość np 10mm.
NP:
====> LINK

RE: Umiejscowienie akwarium - mikael8 - 22.02.2011 16:14

Bardzi dobry pomysł psyho99. Sam sobie taką piankę wstawię pod akwarium. Dzięki

RE: Umiejscowienie akwarium - susel - 22.02.2011 17:28

Ja tak mam ale 6mm Smile

RE: Umiejscowienie akwarium - Barghest - 13.04.2011 11:55

Mam fatalny pokój. Chwilowo moje mini akwa stoi w idiotycznym miejscu, w koncie pokoju, na niziutkiej szafce, przy psim legowisku, którego mieszkaniec opanował już chowanie głowy pod kanapę żeby nie waliło mu światło po oczach. Do tego nie ma tam wgl. naturalnego swiatła. Drugie miejsce na kóre wpadłam to wysoka szafka przy drzwiach. Drzwi na rysunku są blisko, ale tak naprawdę to od wejściowych jest z 2 metry, a od balkonowych około jednego, ale te nigdy prawie nie są otwarte, nawet latem. Okno wschodnie jest nad biurkiem, zapomniałam zaznaczyć. Szafka przy drzwiach przetestowana na wytrzymałość (siedziałam na niej i się nie rozwaliła, to pod stabilnym akwa też się nie rozwali). Tylko te światło... teraz wgl nie mam glonów prócz gałęzatki, ale tam to będę miała Armagedon. warto przenosić?
http://img824.imageshack.us/i/bajdle.jpg/
Skopane proporcje.

RE: Umiejscowienie akwarium - miras - 13.04.2011 15:21

(06.11.2009 13:32)MarcinG napisał(a):  Witam wszystkich

Panie i panowie naczytałem się na tym forum chyba już o wszystkim, ale jednego nie znalazłem, mianowicie miejsca dal akwarium w którym nie będzie problemu z glonami Smile

Plan sytuacyjny mojego pokoju: Smile

I teraz tak, wymyśliłem sobie że akwarium będzie stało w rogu pokoju i pytanie czy nie będzie tam problemu czy raczej nie jest to dobra lokalizacja?

wymiary akwarium to 70 na 40 (wysokości nie pamiętam dokładnie), pojemność ok 120-130 litrów

może być tak lokalizacja?

i drugie pytanie planuję wykonać na to akwarium pokrywę z 2 świetlówkami, wystarczy czy dać 3?

Akwarium musisz dać w takie miejsce gdzie nie będą dochodziły promienie słoneczne a z tego co widać na załączonym obrazku to miejsce takie nie jest.
Nic nie piszesz jakie dasz świetlówki do tego akwarium, należy to przeliczyć, że na 1 litr wody powinno przypadać 0.5W więc Twoje akwarium powinno być oświetlenie ok 60W tyle muszą mieć światła bardziej wymagające rośliny.
Pozdrawiam

RE: Umiejscowienie akwarium - Tyszek - 22.07.2011 00:13

Co myślicie aby akwarium stało na biurku - brązowy prostokąt w lewym dolnym rogu? Obok okna, które można zasłonić granatowymi roletami (które nie przepuszczają światła), a przynajmniej lewą część okna w ciągu dnia gdy jest słonecznie.

Dodatkowym utrudnieniem (zimą) może być kaloryfer (pod oknem), który znajdowałby się dość blisko akwarium. Temperaturę można zbijać termostatem. Biurko jest dość długie bo ma 120 cm, akwarium stałoby jak najbliżej prawej strony co będzie dawało co najmniej 50 cm od kaloryfera.

Czekam na Wasze opinie i pozdrawiam!

RE: Umiejscowienie akwarium - pawciotr - 24.12.2011 14:27

Znajdź inne miejsce, bo te o którym piszesz jest po prostu nie wygodne...
przy przecieraniu telewizora, kurz będzie spadał do akwa. Z pokrywą aż takiej wilgoci nie ma, ale przy podmianie wody można ekran przez przypadek zachlapać. Poszukaj innego miejsca

RE: Umiejscowienie akwarium - top2107 - 24.12.2011 15:43

(24.12.2011 15:04)Leko napisał(a):  chodzi o to ze chce zmienić właśnie na większe (240l) i tylko to miejsce mi pasuje tu nie chodzi o pochlapanie czy cos tylko głównie czy wilgoć nie uszkodzi TV ;]

na tak postawione pytanie szybcieł dostaniesz odpowieć na forum "elektronicznym", np elektrodzie

RE: Umiejscowienie akwarium - Basteq - 24.12.2011 16:06

(24.12.2011 15:04)Leko napisał(a):  chodzi o to ze chce zmienić właśnie na większe (240l) i tylko to miejsce mi pasuje tu nie chodzi o pochlapanie czy cos tylko głównie czy wilgoć nie uszkodzi TV ;]

W pokoju 30m2 mam akwaria o łącznej pojemności 1000 litrów i pełno sprzętu elektronicznego.

Nie ma problemu z wilgocią.

Dodam tylko, że duże akwaria maja pokrywy.

RE: Umiejscowienie akwarium - Basteq - 24.12.2011 17:38

(22.07.2011 00:13)Tyszek napisał(a):  Co myślicie aby akwarium stało na biurku - brązowy prostokąt w lewym dolnym rogu? Obok okna, które można zasłonić granatowymi roletami (które nie przepuszczają światła), a przynajmniej lewą część okna w ciągu dnia gdy jest słonecznie.

Dodatkowym utrudnieniem (zimą) może być kaloryfer (pod oknem), który znajdowałby się dość blisko akwarium. Temperaturę można zbijać termostatem. Biurko jest dość długie bo ma 120 cm, akwarium stałoby jak najbliżej prawej strony co będzie dawało co najmniej 50 cm od kaloryfera.

Czekam na Wasze opinie i pozdrawiam!

Jeżeli nie będzie narażone bezpośrednio na promienie słoneczne to ok. Regularnie usuwaj glony z szyby,

Możesz postawićw takim odstępie od kaloryfera ale sprawdzaj temperaturę co jakis czas, czy się przypadkiem nie nagrzewa.

RE: Umiejscowienie akwarium - aluap - 30.12.2011 11:49

Akwarium nie może stać w miejscu nasłonecznionym, tak czytałam. To zależy jak w tym miejscu pada słońce.

Umiejscowienie akwarium- pomocy! - Mirosław - 29.01.2012 22:50

Witam!
Nie mam zielonego pojęcia gdzie mógłbym umiejscowić moje 112l (profil) akwarium. Proszę o pomoc i propozycje ustawieniaSmile
Oto plan mojego pokoju:
http://imageshack.us/photo/my-images/689/akwariumc.jpg/

RE: Umiejscowienie akwarium- pomocy! - mloda - 10.02.2012 11:57

(24.12.2011 16:06)Basteq napisał(a):  

W pokoju 30m2 mam akwaria o łącznej pojemności 1000 litrów i pełno sprzętu elektronicznego.

Nie ma problemu z wilgocią.

Dodam tylko, że duże akwaria maja pokrywy.

(29.01.2012 22:50)Mirosław napisał(a):  Szalejesz!!! Prawdziwy hobbista z Ciebie Smile
Witam!
Nie mam zielonego pojęcia gdzie mógłbym umiejscowić moje 112l (profil) akwarium. Proszę o pomoc i propozycje ustawieniaSmile
Oto plan mojego pokoju:
http://imageshack.us/photo/my-images/689/akwariumc.jpg/

Może na szafce przy tv tam gdzie teraz jest kwiat? Plusy-oświetlenie może robić za lampkę nocną, będzie ustawione w widocznym miejscu. Pytanie: czy ta szafka wytrzyma takie obciążenie?

RE: Umiejscowienie akwarium - asz32 - 10.02.2012 14:39

"szafka z dużym kwiatem" lub "biurko z pc" ważne żeby nie przy samym telewizorze ani żadnym oknie, znajdź miejsce gdzie jest spokojniej i ciemniej

RE: Umiejscowienie akwarium - reebok22 - 26.08.2012 15:18

Witam, mój pokój wygląda tak jak na obrazku poniżej, dobrze ?
PS. na obrazku pokazane jest że okno jest od strony północnej, czyli słońca ono nie ogląda.

RE: Umiejscowienie akwarium - Akwarystyka - 26.08.2012 15:25

Normalnie obrysowales moj pokoj Smile Tylko ze ja mam od poludniowego zachodu , czyli praktycznie od 12 do samego zachodu moje akwarium jest w sloneczku Smile

RE: Umiejscowienie akwarium - Saletra - 27.08.2012 12:46

Miałem akwarium obok okna, miałem akwarium na biurku ,miałem akwarium przy bokach ścian w pokoju. Miałem akwaria na zwykłych szafkach. Pękły mi 2- jedno na parapecie , i jedno przez gibbcepsa Tongue

RE: Umiejscowienie akwarium - vata - 16.01.2013 13:05

Witam

Zwracam się do Was z prośbą o poradę jakie nowe akwarium wybrać? Ze względów rodzinnych muszę zlikwidować moje 160l i zamienić na mniejsze i teraz mam kłopot czy kupić mniejsze robione pod wymiar prostokątne czy typowo narożne, ale ze ściętymi rogami.

Wymiary kąta, gdzie będzie stało nowe akwa 78x78 cm poniżej zamieszczam plan pokoju.

Pozdrawiam i czekam na propozycje.

RE: Umiejscowienie akwarium - klosek - 16.01.2013 16:28

Lepiej jak to będzie normalne prostokątne akwarium zrobione pod wymiar. Np zrobić krótsze ale szersze i litraż będzie podobny.

RE: Umiejscowienie akwarium - repcak - 16.01.2013 17:26

Ładniej się będzie prezentować prostokątne, umiejscowienie akwarium między drzwiami? W przejściu ryby nie będą miały dużego spokoju, ale jak się nie da inaczej to rozumiem Smile pzdr

RE: Umiejscowienie akwarium - Gupik_86 - 26.01.2013 20:03

Czy parapet okna od południowej strony św. jest dobrym miejsce na usytowanie akwaria? teraz jest zima i przez włączony grzejnik temp wody jest na poziomie 25-27 st. a latem również utrzymuje mi się ta temp. i mają dużo naświetlenia naturalnego Smile Jakieś porady?

RE: Umiejscowienie akwarium - Sh00teR' - 26.01.2013 20:10

Nie wydaje mi się, żeby parapet był dobrym miejscem na akwarium, nawet jeśli nie będzie świeciło w nie słońce. ;p

RE: Umiejscowienie akwarium - marcin0714 - 26.01.2013 23:31

(26.01.2013 20:03)Gupik_86 napisał(a):  Czy parapet okna od południowej strony św. jest dobrym miejsce na usytowanie akwaria? teraz jest zima i przez włączony grzejnik temp wody jest na poziomie 25-27 st. a latem również utrzymuje mi się ta temp. i mają dużo naświetlenia naturalnego Smile Jakieś porady?

To zły pomysł... Po pierwsze temperatura będzie miała duże wahania, a po drugie plaga glonów gwarantowana...

RE: Umiejscowienie akwarium - klosek - 27.01.2013 12:19

Chyba że tył i boki oklrisz czarnym bristolem.

RE: Umiejscowienie akwarium - Gupik_86 - 28.01.2013 15:30

Co do glonów to pierwsze objawy faktycznie widziałem myjąc szyby. Na tylnej ścianie akwa mam ozdobną tapetkę z zoologicznego, podwodny klimat.