Odpowiedz  Napisz temat 
Malawi - poradnik jak i za ile. Opieka to tylko 1h tygodniowo.
Autor Wiadomość
Bledo
Junior
**


Postów: 12
Grupa: Akwaryści
Dołączył: 06.09.2012
Status: Offline
Płeć: Mężczyzna
Post: #1
Malawi - poradnik jak i za ile. Opieka to tylko 1h tygodniowo.

Witam starych jak i nowych forumowiczów. Rok temu zadawałem pytania. Dzisiaj podzielę się swoimi praktycznymi doświadczeniami, które mam nadzieję przydadzą się nowym Malawistom. Nie znajdziecie tu wywodów naukowych tylko praktyczne informacje jak zrobić i ile to kosztuje.
Post piszę z dwóch powodów. Rok temu potrzebowałem tych informacji i nigdzie nie znalazłem ich w jednym miejscu oraz dlatego, że nie mam zbyt wiele czasu na hobby i chcę pokazać niezdecydowanym, że posiadając 300l akwarium godzina pracy tygodniowo wystarczy na Malawi. Pamiętajcie, że wielkość zbiornika ma fundamentalne znaczenie, gdyż im większy tym łatwiej w nim utrzymać pożądane parametry. Oczywiście mniejsze zbiorniki też się nadają. Pamiętajcie, że do wielkości należy dobrać obsadę.
Zero strat - wielu nowych potomków. Dlatego sądzę, że mi się udało. Pamiętajcie, że są różne drogi do osiągnięcia równowagi. Sami musicie wybrać własną.
Na pewno zrozumiałem, że tak jak inwestując na giełdzie, tak również w akwarystyce kluczowa jest cierpliwość i konsekwencja. Osobiście jestem przeciwny jakiejkolwiek ingerencji chemii, służącej do polepszania warunków w akwarium. Umiejętne zarządzanie światłem, temperaturą, wodą i pokarmem pozwoli Wam wyregulować środowisko Waszych podopiecznych.
W moich krótkim przewodniku podam Wam również orientacyjne koszty naszego wspaniałego hobby. Wierzę, że pozwoli Wam to lepiej zaplanować akwarium.
Dobór akcesoriów oczywiście należy do Was. Ja stawiałem na urządzenia sprawdzone, których jakość potwierdzam.
1. Zestaw Diversa solid z akwarium 120x50 300l (stolik, akwarium, pokrywa bez świetlówek)
Opisałem go szczegółowo w innym poście. Jednym zdaniem poza szafką jest OK.
Koszt
1800pln.
2. Oświetlenie
Wiele eksperymentowałem. Stanęło na 2x39W T5 (Sylvania Aquastar i Phillips Aquarelle). 2 świetlówki na podwójnej belce, podwieszone na środku akwarium. Taki układ najlepiej reguluje porost glonów i dobrze podświetla tło zewnętrzne. Przez długi czas używałem tylko jednej świetlówki. Było ciemniej, ale parametry wody i wzrost glonów bardzo podobne, więc jak kto lubi.
Większe oświetlenie to rosnący dyskomfort ryb i większa ilość glonów. Oczywiście również mam glony na szybach, ale są to niewielkie ilości. Tylnej szyby nie czyszczę wcale, ponieważ tło wygląda bardziej naturalnie, a i rybki mają co skubać. Poza tym jest to jakaś dodatkowa filtracja. Po 6 miesiącach od startu zniknęły mi w końcu glony na piasku, które mocno szpeciły podłoże.
Oświetlenie główne świeci 12h od 10 do 22.
Zainstalowałem dodatkowo niebieskie oświetlenie led zapalane 30 minut przed i 30 minut po głównym oświetleniu. Jego celem jest łagodniejsze przejście z i do oświetlenia głównego. Gwałtowne zapalanie oświetlenia głównego silnie stresuje rybki. Na tą chwilę nie znalazłem rozsądnego rozwiązania do ściemniania/rozjaśniania świetlówek.

Koszt
2x39WT5 belki i świetlówki to ok. 350pln.
Oświetlenie led 100pln.
3. Filtracja
Zainstalowałem 2 filtry
1. Eheim 2228 jako biologiczny z wypełnieniami, które miał w standardzie - EHEIM Substrat Pro oraz EHEIM Ehfimech. Zmieniłem tylko ligninę z wierzchniej warstwy na gąbkę podczas pierwszego czyszczenia. Przez cały rok czyściłem filtr tylko raz po 6-ciu miesiącach. Operacja przeprowadzona bardziej z ciekawości niż potrzeby. Na rurkę zasysającą wodę założyłem prefiltr z gąbki. Ten element bywa krytykowany przez innych akwarystów i każdy musi podjąć własną decyzję. Ja eksperymentowałem z i bez prefiltra. Nie zauważyłem różnicy w przepływie wody, ani jej parametrach, a ilość wypłukiwanego z gąbki co tydzień syfu teoretycznie powinna wydłużyć okres czyszczenia pojemników filtra biologicznego. Wylatująca do akwarium woda z filtra powinna poruszać powierzchnię wody. Zapewnia to napowietrzanie wody oraz zapobiega tworzenia kożucha na powierzchni.

2. Atman 201 jako mechanik. Założyłem mu dużą gąbkę. Jego zadaniem jest zbieranie zanieczyszczeń. Zalecane płukanie co najmniej raz na tydzień.
UWAGA. Oba filtry działają non stop. Nie wolno wyłączać biologicznego. Konsekwencją jest śmierć bakterii nitryfikacyjnych. Ich śmierć to nie tylko brak neutralizacji niekorzystnych substancji, ale również toksyczne zanieczyszczenie wody obumarłymi organizmami. Okres wyłączenia filtra, po którym następuje śmierć pożytecznych bakterii jest różnie podawany. Zakres to od kilku minut do kilku godzin. Oczywiście jak zawsze trzeba mieć zdroworozsądkowe podejście i nie panikować w przypadku przerwy w dostawie prądu, która również mi się zdarzyła na kilka godzin i nic wielkiego się nie stało  Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby nie wyłączać filtra na noc lub na inne okazje.
Koszt ok. 625pln
Eheim 550pln + Atman 75pln
4.Grzałka
Jager 200W oczywiście z termostatem. W akwarium utrzymuję stałą temperaturę ok. 27-29stC. Mam nieustannie odkrytą jedną przednią klapkę w pokrywie co zapobiega skraplaniu wody i jej skapywaniu. Pamiętajcie, że spływająca woda może mieć negatywny wpływ na drewnianą szafkę, co wpływa na bezpieczeństwo Wasze i akwarium. Ponadto otwarta klapa pozwala na parowanie wody, która nawilża powietrze w mieszkaniu, tym samym zwiększając komfort życia. Przy utrzymaniu właściwych parametrów zapach wody w akwarium jest zawsze poprawny. Pachnie ciepłą, odstałą wodą. Grzałka oczywiście jest włączona non stop. Temperaturę reguluje termostat. Najlepiej położyć ją 20cm za wylotem wody z filtra. Dzięki temu podgrzana woda miesza się z zimną i nie stoi tylko w danym obszarze zbiornika.
Koszt
grzałki ok. 90pln.
5. Tło
Na razie prowizorka, która trwa już ponad rok  Kupiłem styropian o szerokości 50mm. Bardzo ostrym nożem wyrzeźbiłem dosyć głębokie rowki i całość pomalowałem brązową farbą w sprayu. Efekt zadowalający. A może nie jestem zbyt wymagający 
Koszt
15pln
6. Dno akwarium
Styropian 10mm. Na nim skałki – ok. 50kg skałek piaskowca poukładanych w ten sposób, aby tworzyły jaskinie. Na środku duża skała wapienna z dziurami ok. 15kg. Kupiłem je w punkcie sprzedaży kamienia.
Należy pamiętać, aby jaskinie były zlokalizowane przede wszystkim po bokach akwarium (moi lokatorzy są silnie terytorialni i układ skał ma bardzo ważne znaczenie dla ograniczenia ich napięcia).
Następnie wsypałem ok. 60kg zwykłego atestowanego piasku do piaskownicy, który kupiłem w markecie budowlanym. Nie ma na opakowaniu podanego rozmiaru, ale wygląda na 0,1 - 0,3mm. Piasek w worku ma żółty kolor, ale świetlówki pięknie go wybarwiają na biały. Początkowo piasek układałem w zalecane spady, ale to nie ma większego sensu, ponieważ rybki ciągle kopią i zmieniają jego rozkład. W tej chwili jego grubość na dnie waha się od 5-15cm.
Jeszcze raz kolejność układania dna. Najpierw styropian, następnie skałki i na końcu piasek. Taka kolejność powinna zapobiegać zawalaniu się konstrukcji pod wpływem rycia rybek w piasku.
Ani skał, ani piasku nie gotowałem.
Skałki dokładnie oczyściłem z zanieczyszczeń szczotką pod bieżącą wodą i następnie zalałem je w wannie gorącą wodą z kranu. Zostawiłem na godzinę do wyparzenia i powtórka. Potem już do akwarium.
Co do piasku to piasek do miski, a do miski woda. Mieszałem i wymieniałem wodę dopóki nie pozostały tylko cięższe ziarenka, które po zamieszaniu opadają szybko na dno. Następnie zalałem gorącą wodą i odstawiłem na 15 minut na parzenie. Potem do akwarium. Jeżeli działamy na 2wie miski to cały czas mamy przerób i 60kg szybko idzie.
Koszt
160pln
Skałki 100pln (piaskowce dużo tańsze od wapieni) + piasek 60pln
7. Woda
Warszawską wodę leję do akwarium wężem ogrodowym prosto z kranu. Rurę do kranu podłączam za pomocą reduktora kupionego w supermarkecie. Lejąc wodę zwracam uwagę na temperaturę. Lepiej, żeby woda była chłodniejsza, gdyż ciepła może być bardziej zanieczyszczona. Poza tym można sparzyć rybki. Oczywiście bez przesady 
Wodę w zależności od wolnego czasu podmieniam co 7 lub co 14 dni. Jeżeli co siedem to wymieniam 30%, jeżeli co 14 to podmieniam ok. 40%. U mnie nie ma to znaczącego wpływu na parametry. Podczas zlewania wody, czyszczę dno z zanieczyszczeń, zasysając je rurką. Rurkę prowadzę bezpośrednio od akwarium do sedesu (pamiętam moje dawne 100l i bieganie w obie strony z wiaderkiem ). Przy okazji czyszczę gąbkę filtra mechanicznego i gąbkę założoną na rurkę biologicznego. Przez okres między podmianami woda pozostaje krystalicznie czysta.
Osobom nowym podpowiem, że po pierwszym zalaniu akwarium czekałem na stabilizację parametrów 3 m-ce. Po pierwszym miesiącu wpuściłem 3 wypasione platki, które suto karmiłem, aby przyspieszyły cykl azotowy. Zadanie wykonały doskonale
W moim akwarium mam następujące parametry wody po 2 tygodniach od podmiany:
KH 5
PH 8,5
GH 9
NH4 0,05
NO2 0,05
NO3 15

8. Flora
Raczej nie występuje w środowisku naturalnym. Jeżeli już to określone gatunki w niewielkich ilościach. Ja bawiłem się z nurzańcem (jeden z odporniejszych, raczej nie z Malawi, ale podobno występuje w Afryce). Nawoziłem go i stosowałem różne zabiegi. Kiedy zaczął rosnąć pogryzły go ryby. Drugim razem dałbym sobie spokój z roślinami.
9. Fauna
Na pewno warto zamówić rybki od znanego hodowcy. Moje rybki przyjechały pociągiem ze znanego źródła. Planowałem 3 gatunki, ale pan ze sklepu słusznie poradził mi do mojego 300l tylko 2. Kupiłem 14 Mbuna:
- 7 x Pseudotropheus elongatus Mpanga,
- 7 x Metriacilima msobo Magunga.
Niestety wśród Magunga urosło 5 samców, a wśród Mpanga mam 3. Oznacza to za dużo męskiego ego na cm sześcienny akwarium, gdyż moje rybki naturalnie żyją w haremach 1+3, 1+4. Skutek jest taki, że samice nie mają wytchnienia, a samce w wolnych od zalotów chwilach tłuką się między sobą. Dzień w akwarium od jakiegoś czasu wygląda jak kibolska ustawka Samce biją się zarówno w obrębie swojego gatunku jak i między gatunkami. Nadszedł czas, aby podziękować większości samców za miłą współpracę i przekazać je innym zainteresowanym.
Moje dorosłe rybki mają obecnie 1,5 roku i z płetwą jakieś 10cm. Zobaczymy co wyrośnie z małych. Jestem zaskoczony, że młode sobie beztrosko rosną i nie zostały pożarte. Chyba duże już się przyzwyczaiły do przedszkolaków i straciły zainteresowanie nimi. Niektóre mają już po 5cm. Liczbę małych oceniam na kilkanaście i ciągle ich przybywa  Nie będę dokupywał samic. Poczekam co wyrośnie z narybku.
Koszt
14 rybek z dobrego źródła z transportem ok. 300pln.
9. Pokarm
- Spirulina Flakes O.S.I.
- Hikari Cichild,
- Premium Cichild Nature Food
- dodaję standardowe witaminki
- sparzona sałata,
- 1-2 razy w tygodniu podaję pokarm mrożony: szklarkę, solowiec, kryl.
Ryby karmię 2 razy dziennie. W południe dostają z automatu mniejsze danie suche. O 20 dostają z ręki danie główne, w tym okresowo mrożonkę.
Podsumowanie
Koszty:
Założenie mojego akwarium na dzień 09/2012 kosztowało ok. 3 500PLN. Chociaż sprzęty się zmieniają to podobny zestaw będzie kosztował porównywalnie.
Pokarmy kosztują 5- 10pln/miesiąc.
Media nie więcej niż 70pln na miesiąc. Nie mierzyłem dokładnie, ale daję z górką.
Warto mieć dobre testy do wody. Koszt niestety ok. 250pln.
Praca
Codzienne karmienie 10min wieczorem.
Raz na 1 lub 2 tygodnie podmiana wody, czyszczenie szyb z glonów, płukanie filtrów, oczyszczenie dna ok. 1 godzina.
Zamontowane automaty
Włącznik czasowy oświetlenia led, włącznik czasowy oświetlenia głównego, włącznik czasowy dodatkowego napowietrzania, automatyczny karmnik.
Zostawiałem już akwarium na tydzień bez opieki. Nie ma najmniejszego problemu.
Doznania
Bezcenne!
Nikt nie przechodzi obok akwarium obojętnie. Estetyczny, uspakajający element wyposażenia dużego pokoju. Na telewizję często nie mam czasu. Na akwarium zawsze.
W wolnej chwili wrzucę kilka zdjęć do galerii. Czekam, aż będę miał trochę więcej czasu, aby dopieścić wystrój. Rybki są zdrowe i chyba zadowolone.
Ciekawostka. Na youtube wrzuciłem jedną z pierwszych walk samców Mpanga i Magunga. Są w takim samym wieku. Moim faworytem był Mpanga. Rezultat możecie zobaczyć tutaj https://www.youtube.com/watch?v=tOVjaIDy...=youtu.be.Załączone pliki Miniatury
           
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.03.2014 22:17 przez Bledo.)
25.03.2014 22:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
marking
Banned


Postów: 4
Grupa: Banned
Dołączył: 22.09.2014
Status: Offline
Płeć: Unknown
Post: #2
RE: Malawi - poradnik jak i za ile. Opieka to tylko 1h tygodniowo.

Uwielbiam malawi, ale z tą opieką jedna godzina tygodniowa to w sumie nie jestem pewien czy bym sie zgodził Tongue warto by chociażby urozmaicić rybkom dietę i dać gotowane warzywa, albo kaszę kus kus Smile wiec wyjdzie troche więcej co i tak jest niewielką ilością nakłądu czasowego na opiekę Smile

22.09.2014 12:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz  Napisz temat 

Pokaż wersję do druku
Wyślij ten temat znajomemu
Subskrybuj ten temat | Dodaj ten temat do ulubionych
 
  • 0 Głosów - 0 Średnio

Skocz do:
Witajcie