Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat

Pełna wersja: Kurz w wodzie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam. Mam pytanie odnoscie wody w moim baniaku, otóż miałem pomysł żeby zrobić akwarium odkryte, i przez jakiś czas tak ono funkcjonowało jednak plany się zmieniły i postanowiłem zrobić zbiornik przykryty. Okazało się ze przez ten czas woda się strasznie zakurzyła, ten stan rzeczy utrzymuje się juz dwa tygodnie, woda wciąż jest zakurzona i nie wiem co robić. Czy jedyna opcja to wymiana całej wody? Kiedy nic nie robię w akwarium kurz opada i woda jest przejrzysta, lecz gdy tylko zanurze dłoń to powstaje starsze zmetnienie.
może to błona białkowa, która unosi się na powierzchni. Pływają wtedy takie białe farfocle jak się to rozbije.
Możliwe
Na kurz w pomieszczeniu dobrze sprawdza się jonizator powietrza - to ogólnie zdrowe i nie drogie urządzenie, sprawia, że kurz bardzo szybko opada i nie unosi się w powietrzu.
Durga sprawa to może utworzyła ci się właśnie też ta warstwa tłuszczowo-białkowa, która uniemożliwia utonięcie kurzu, który już do wody wpadł. Pomogłoby trochę puszczenie strumienia wody po powierzchni, by zrobiły się niewielkie fale, to ułatwi absorbcję tych cząsteczek.
I warto zadbać o czystość dna, bo tam też zbierają się cząstki, które po rozłożeniu często zaczynają dryfować ku powierzchni, tu najprostsze odmulacze np https://www.plantica.pl/produkty/czyszczenie/odmulacze pomagają, a nie są to drogie wynalazki.