Witam,
Przymierzam się małymi krokami do zmiany wystroju, obsady, filtracji i oświetlenia.
Moim zamierzeniem jest tanganika 240l (120x40x50cm)
Może w skrócie opiszę co planuje zmienić:
-filtr hagen crystal flo 60 na unimax 700 z grzałką 300W
-oświetlenie z 78W na ledowe ale tutaj niestety moja wiedza jest zerowa.
-wystrój to piasek i kamienie ( pytam jakie kamienie- wapienie, granity? )
Wiem, że unimax 700 jest dużym filtrem ale zależy mi na pojemności kubła ponieważ wiem, że tam ceramiki czy grysu koralowego powinno być sporo.
Stary filtr hagen crystal flo zamierzam odstawić i stosować tylko kubeł unimax. Ewentualnie w crystal flo będą tylko gąbki i będzie służył za mechanika.
Jakieś pomysły, sugestie mile widziane. Obsada również. Chciałbym ryby około 10-15cm, ciekawe i kolorowe, ilość wg norm. Propozycje?
Witaj.
Źle podałeś wymiary albo litraż bo 120x40x40 to jest 192L a typowa 240'tka ma wymiary 120x40x50
Filtry zostaw oba, przy Tanganice jest wskazana nadfiltracja. Do nowego zasyp dużo grysu koralowego i daj z jedną gąbkę na samym początku żeby ten syfik zatrzymywała i może nieco bio ceramiki, ale główni się skup na grysie koralowym. W tym Hagenie zrób tak jak pisałeś, mechanika z gąbkami i będzie git
Oświetlenie dobrze, że chcesz wymienić bo jest za duże. Obsada Tanganicka nie potrzebuje dużego światła. Natomiast jak chcesz oświetlenie ledowe to bierz po prostu paski ledowe wodoodporne. Kolory jakie są używane to z reguły niebieski w połączeniu z białym zimnym, choć to już według uznania bo niektórzy wolą raczej cieplejszą barwę światła.
Piasek bierz normalny jakiś taki z piaskownicy albo szukaj na składzie kamieni czy tym podobnych składach piach który się może zwać "płukany", bardzo fajnie na nim wygląda zbiornik tzn naturalnie. Nie baw się w jakieś piaski z allegro śnieżno białe bo to wygląda tak sobie i mało naturalnie. Sam tak zrobiłem i żałuję a wydałem na to 50zł, gdzie za piach płukany zapłaciłem 6zł. A jak będziesz szukał takiego piachu jak w piaskownicach czyli taki żółciutki, to jedź gdzieś do lasu i poszukaj tam. Nie bierz z piaskownic bo wiadomo dzieciaki, ludzie, koty, psy itp .....
Kamienie z reguły najczęściej polecają otoczaki bo tak wygląda naturalnie. Choć ja w tej kwestii podzielony. Na początku miałem otoczaki i jakoś mdłe to było. Teraz zmieniłem kamloty na gnejs i jest bomba. Pierwszy raz w życiu jestem zadowolony z wystroju swojego baniaka
I teraz najważniejsze czyli obsada. Jeżeli szukasz jakiś kolorowych rybek to w Tanganice raczej ciężko znaleźć takie np. porównując do Malawi gdzie tam paleta barw jest megaaaa.
Ale z ciekawszych ryb co możesz trzymać coś się znajdzie, tylko ważne teraz jest to jaką masz rzeczywistą wysokość akwarium 40 czy 50 centymetrów? Podaj wymiar dokładny i będziemy myśleć nad obsadą

Dzięki. Już poprawiłem, 50cm wysokości

. Zmienię swoje LT na Tanganikę lub Malawi. Do piasku to mam dostęp i to ogromny. Kamienie otoczaki nie podobają mi się za bardzo, lubię takie zakończone ostro, postrzępione, popękane ale nie wiem czy takie mogą być ( bezpieczeństwo ryb).
Wygląd gnejsu jest tym o o czym myślałem.
Obsada może być Malawi. Interesują mnie piękne kolorowe ryby, już sprawdzałem, że w Tanganice wybór jest ograniczony, a Malawi to jest to.
No to fajnie że jest 50cm bo możesz bardziej poszaleć, niby tylko 10cm ale to już dużo daje.
Jak będziesz brał gnejs, to po prostu ostrzejsze krawędzie lekko opukaj młoteczkiem żeby te ostrzejsze po prostu zniwelować.
Z obsadą Malawi Ci nie pomogę bo z tego biotopu jestem noga bo jakoś nigdy mnie interesował ten biotop właśnie przez te kolorowe bajeranckie rybki, jakoś tak za słodko by wyglądało
Najlepiej zarejestruj się na jakimś forum Malawi i tam uzyskasz naprawdę dużo fajnych informacji.
No chyba tak zrobię. Do tej pory mój LT działa bez zarzutu ale jakoś nie mogę długo wytrzymać przy jednym rodzaju. Wydaje mi się, że Malawi lub Tanganika zatrzyma mnie na stałe, bo i na fotkach i filmach akwaria takie działają na mnie jak narkotyk.
Już przez myśl przeszło mi nawet zwiększenie litrażu ale to chyba zły pomysł bo nawet nie mam miejsca na automatyczne podmiany wody, a wiaderkowanie np. przy 500l to średnia przyjemność.
To Ci powiem, że nawet doświadczeni użytkownicy mający po 500-600L albo i więcej nie bawią się w jakieś odstane wody leżące w wiadrach tylko jadą kranówkę, no bo wyobraź sobie teraz podmienić ok.150L wody to jest średnio 15 wiader no i gdzie je trzymać
Ja osobiście jak bym miał możliwości to bym zakładał taki max 400-500L nie patrząc na podmianę bo to zajmie max godzinę raz w na 2 tygodnie, a podziwianie akwarium masz zapewnione cały czas przez cały dzień
No i co też ważne im większe akwarium tym można więcej z obsadą pokombinować
Zobacz sobie moje rybcie z Tanganiki. Jest to zbiornik o podstawie jak twoja czyli 120x40 ale na wysokość mam tylko 36cm (zbiornik robiony pod zamówienie).
16.11.2012
22.11.2012
Zdjęcia robione w krótkim odstępie czasu, ale zmieniło się jeszcze bo doszło parę anubiasów dla ozdoby.
Rybki ładne. Zbiornik bajka urządzony. Właśnie taki klimat chcę uzyskać.
Co do podmian to wiem, że można kranówe, nawet jakiś uzdatniacz żeby mieć spokojne sumienie, ale to dalej przerzucanie wody wiadrami. Chyba, że masz na myśli prosto z kranu jakimś wężem albo coś? To zrozumiem. Aby usunąć chlor zawsze można narurowy z węglem z zaworem i mamy wodę do akwa bez chloru a wodę z akwa można za okno.
Temat ciągle otwarty

po Twoich zdjęciach i rybciach jestem za

Nad litrażem się zastanowię. Jak by kto chciał kupić mój kompletny zestaw to jak najbardziej skusił bym się na jakieś 375-450L. Dłuższe jak 150cm to już raczej w grę nie wchodzą. Nie mam tyle miejsca.
Jak bym miał możliwość postawienia minimum 375L to bym nawet raz w tygodniu zasuwał z wiadrami
Co do mojej obsady i akwarium. Przez to, że jest niższe niż standardowa 240'tka musiałem iść w obsadę raczej muszlcowców czyli raczej mniejsze rybki. Przy twojej wysokości można pokusić się o większe ryby z Tanganiki. No ale najpierw musisz się zdecydować co chcesz za biotop
Wodę jak leją wiadrami to nie używają żadnych uzdatniaczy. Co to jest wymiana 150L wody przy baniaku np. 600L, to nie wpływa jakoś szczególnie na ekipę w baniaku.
A jak masz możliwości to można się pobawić w jakieś filtry narurowe, choć ja nie mam czasu i miejsca na takie coś

Z filtrem narurowym nie mam żadnego problemu bo taki posiadam. Dwa pojemniki z wkładem sznurkowym i węglowym. Ładnie usuwa chlor a wodę mogę ciągnąć z kuchni po przez wąż.
Przyjmijmy, że zostanie akwarium 240l i biotop Tanganiki.
Obsada jaką możesz zaproponować dla początkującego tanganiarza

? Interesują mnie ryby, które będzie widać w akwarium i nie koniecznie w ilości 2 szt

, zakładając, że będzie funkcjonował Unimax 700 bez Crystal Flo 60. Niestety Unimax 700 ma 2 wloty i 2 wyloty i obawiam się, że kolejne rury nie wejdą w otwory w pokrywie, a mam aluminiową.
Na wstępie proszę moderatorów o przeniesienie do działu Malawi. Zdecydowałem się właśnie na ten biotop.
Informacje techniczne odnośnie akwarium, filtracji i oświetlenia już posiadam.
Mam jednakże pytanie odnośnie obsady:
Akwarium jak w temacie 240l:
Czy obsada:
-pseudotropheus saulosi 1:4
-pseudotropheus socolofi 1:4
-pseudotropheus demasoni 1:4
nadaje się do wspólnej egzystencji w akwarium 240L? Jeżeli macie ciekawe propozycje odnoście innych gatunków to z chęcią poczytam.
Filtracja Unimax 700.
Póki co ciągle jest LT ale w przyszłym roku zamierzam zmiany i planuje właśnie Malawi.