Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat

Pełna wersja: Woda RO
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam.

Mam a raczej nie mam problemu a pytanie dotyczy wody z odwróconej osmozy.
Mam zestaw z mineralizatorem i wylewkę czystą RO i mineralizowaną.
Parametry czystej RO to GH KH =0 pH niemierzalne, czyli 5 lub mniej a z mineralizatora GH=3 KH=2 a pH 6.5.
Nie jest to trochę dziwne, że mineralizator tylko nieznacznie zatwardza wodę?
No i to pH. Też jakby ciut niskawe.
Jedni napiszą, że super i w ogóle powinienem się cieszyć ale zastanawia mnie jak mają inni użytkownicy RO.
Gdzieś przeczytałem, że czyste RO musi mieć pH=7 a niektórzy pisali, że z mineralizatora pH może wynosić nawet 9.
Jak odnosicie się do tych parametrów?
woda z RO, przynajmniej u mnie, ma identyczne pH jak w kranie (ok. 7,2), bezpośrednio po filtracji wskazuje co prawda ok. 6.7-6,8 ale po ustabilizowaniu się (jakieś 48h) wraca do "normalnego" poziomu.
Na temat mineralizatora nic nie wiem.
Napisz jakie ma parametry kranówka ...
A u mnie dla odmiany RO ma 7,0. Kran ma 7,4 mierzone elektronicznym pH metrem.
(12.06.2012, 15:44)kacperkrzyz napisał(a): [ -> ]A u mnie dla odmiany RO ma 7,0. Kran ma 7,4 mierzone elektronicznym pH metrem.

przy dobrej kalibracji elektroniczny jest znacznie bardziej dokładny, nie wykluczone że u mnie też jest bliżej 7, ale przy porównaniu kolorystycznym błąd o 0,2 myślę jest dopuszczalny Tongue
kranówka u mnie ma 7.5 do 8 bo tutaj kolorystyka wskaźnika jest podobna. Dodam, że u mnie woda z membrany przechodzi jeszcze przez jakiś węgiel aktywny ( choć tego nie jestem pewien, aczkolwiek przez coś przechodzi ) trafia do baniaka i z stamtąd mam wypust albo czyste RO albo mineralizator.
Pomiary pH robię testem kropelkowym Tetry
(13.06.2012, 06:43)lufa555 napisał(a): [ -> ]...Dodam, że u mnie woda z membrany przechodzi jeszcze przez jakiś węgiel aktywny ( choć tego nie jestem pewien, aczkolwiek przez coś przechodzi ) ...

to to właśnie musi zbijać pH, na pewno nie membrana
Wydaje mi się jednak, że membrana może zbijać pH wody a to dlaczego: pH wody mówi o kwasowości lub zasadowości a skoro membrana osmotyczna ma pory o wielkości cząsteczki wody to woda na wyjściu nie zawiera kwasów ani zasad a co za tym idzie ma pH=7. Powód dla którego zmienia się pH po odstaniu wydaje się prosty. Otóż woda, która pozbawiona jest twardości GH i KH nie ma bufora czyli pH takiej wody jest zmienne, woda RO szybko nasyca się tym co w otoczeniu i to ma wpływ na pH. Kropla kwasu zbije pH gwałtownie a zasada je podniesie.
Ja tak to rozumiem.
Mam pytanie odnośnie samego filtra RO, czy taki, który na allegro kosztuje ok.100 pln spełni swoją rolę, czy jest to po prostu tani zamiennik ? Proszę o opinię, jeśli ktoś ma w tym doświadczenie.
(18.09.2014, 09:59)desperado64 napisał(a): [ -> ]Mam pytanie odnośnie samego filtra RO, czy taki, który na allegro kosztuje ok.100 pln spełni swoją rolę, czy jest to po prostu tani zamiennik ? Proszę o opinię, jeśli ktoś ma w tym doświadczenie.

spełnia
Pewnie, że spełnia. Najważniejsza w filtrze jest przecież membrana.
Stron: 1 2