Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat

Pełna wersja: Węgiel aktywowany i wszystko co chcielibyście o nim widzieć
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
WITAM

zastanawiam się nad użyciem węgla aktywowanego w swoim akwarium 112l.....posiadam 3 komorowy filtr EHEIM AQUABALL 2212.
do moich obecnych wkładów filtracyjnych: gąbka oraz porcelana chciałbym dodać węgiel aktywowany.....co o tym myślicie....
1)jaką proponujecie kolejność ułożenia wkładów w filtrze od jego dołu ....
2)ile powinno być węgla na 100l wody
3)co ile należy go wymieniać
4)jak go przygotować do użytku ( wygotować, wypłukać......)

dzięki za porady i opinie
Węgiel aktywowany wyjaławia wodę i powinien być stosowany z tego co wiem po chorobach w akwarium przez krótki okres nie wiem czy nie byłby lepszy zeolit.
wlasnie koncze kuracje lekiem i chce sie pozbyc go z akwarium.
najpierw nalezy podmienic wode i pozniej uruchomic wegiel czy najpierw uruchomic wegiel a pozniej podmienic wode.....jaki okres czasu w filtrze ma byc węgiel
w filtrze ma byc sam wegiel czy moze byc tez inny wklad ( gabka,porcelana)....w ktorym koszyku umiescic wegiel (gora czy dol filtra)
dzieki
Tu masz bardzo dobry artykuł dotyczący węgla aktywowanego

Najpierw podmień wodę potem przefiltruj wodę przez węgiel. Myślę, że nie dłużej niż 3 dni węgiel powinien znajdować się w filtrze, ale zależy to od rodzaju węgla i mocy filtra.
Węgiel powinien się znajdować po wkładzie mechanicznym aby nie uległ zabrudzeniu.

Jako wkłady proponuję ci zastosować; gąbka-zeolit-wata (woda jak kryształ, gąbka wyłapie większe cząstki, zeolit będzie dobrym siedliskiem dla bakterii i odtruje wodę, a wata wyłapie wszystkie małe zanieczyszczenia) lub gąbka-zeolit-ceramika (bardziej nastawione na filtrację biologiczną), jak masz ryby lubiące kwaśne środowiskowo to możesz dać torf.
Watę kupisz za około 5 zł w zoologicznym w takich foliowych opakowaniach http://www.zoologiczny.sklep.pl/JBL_Syme...264___4044 nie musi być konkretnie tej firmy, jak się zabrudzi to możesz wyrzucić i wsadzić nowy kawałek, wychodzi taniej niż włóknina.
Kesi napisał/a dokładnie to co ja chciałem napisać więc nic dodać nic ująć Big Grin
Słyszałem że od trzymania węgla w filtrze ryby zdychają.Czy to prawda?Jak jest u was?I czy po filtracji nim woda jest klarowna i czysta?
jak długo w filtrze powinien być węgiel aktywowany??
asiulek 13 napisał(a):jak dlugo w filtrze powinien byc wegiel aktywowany??

Edytuj tytuł tematu bo będziesz z Kesi miała do czynienia Smile Około miesiąca pózniej jest już nie aktywny.
dx.... juz sie robi!!!!!!! a czy on nie szkodzi roslinkom ani rybka??
asiulek 13 napisał(a):dx.... juz sie robi!!!!!!! a czy on nie szkodzi roslinkom ani rybka??
Węgiel aktywowany służy do usuwania z wody z akwarium szkodliwych związków organicznych, takich jak: pestycydy, fenole, detergenty a zwłaszcza należy go zastosować aby "wyczyścić" akwarium z pozostałości lekarstw jakie były użyte do leczenia ryb. Doskonale nadaje się do usunięcia z wody wodociągowej szkodliwych substancji, tak aby można ją było użyć do akwarium. Dzięki swoim właściwością optycznie klaruje wodę.
Ze względu na doskonałe pochłanianie wszelkiego rodzaju substancji, nie należy węgla stosować przez cały czas, gdyż wypłucze nam także pożyteczne substancje, takie jak np: nawozy dla roślin.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10