Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat

Pełna wersja: Gurami atakuje samice - co robić?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam serdecznie!

Z góry proszę o wyrozumiałość, jestem "początkującym" akwarystą.
Problem jak w temacie - gurami dwuplame (samiec) atakuje gurami złote (samice), podczas gdy inne ryby (w tym gurami mozaikowe - samica) zostawia w spokoju. Akwarium dosyć młode, dojrzewało 2 tyg, od 4 tygodni wpuszczone ryby, sytuacja zaczęła się ok. tydzień temu - gurami złote w opłakanym stanie - przestraszona schowana za wylotem filtra, płetwy w opłakanym stanie. Co ciekawe - bojownik również "pręży się" w stosunku do tej gurami, jednakże nie atakuje (nie gryzie). Co mam robić (zaznaczam że tymczasowe odłowienie raczej nie wchodzi w grę, moje poprzednie akwarium oddałem dziewczynie i pomimo że miałbym do niego dostęp, to ma ono niestety tylko 25 litrów (i krewetki red cherry, o które się boję)?

Parę słów o akwarium:

-112 litrów
-filtr Fluval 105
-pH 6.5, kH 7
-temperatura 25 st. C
-akwarium ma duzo kryjówek, jeden "rozrośnięty" korzeń dębu, otoczaki, dużo roślin w fazie wzrostu (10-15 cm wysokości)
-oświetlenie sunGlo i powerGlo (przód), 12 godzin dziennie (9-21)
-żwir bazaltowy
-ryby karmione na przemian pokarmem suchym (płatki) i mrożonym (dafnia ochotka szpinak)

Obsada:

6x Danio czerwone
3x Grubowarg Syjamski
1x Gurami Dwuplame (samiec)
1x Gurami Złote (samica)
1x Gurami Mozaikowe (samica)
1x Bojownik Wspaniały (samiec, niebiesko-biały)

Po świętach planuję zakup kilku kirysków pstrych (5-6) i tym zamknąłbym obsadę.

Z góry dziękuję za pomoc.
Problem jest dość oczywisty. Po pierwsze gurami wymaga zbiorników min. 200l. Zbyt mała przestrzeń dla ryb terytorialnych kończy się ciągłymi walkami o swój teren. Po drugie nie należy trzymać 4 gatunków ryb terytorialnych. Napewno nie w tak małym akwarium. A tu widzę 4 gatunki....więc cóż się tu dziwić. Gurami to ryby haremowe. Ale jeśli robisz harem to jednogatunkowy, a nie zlepek 3 rodzajów jak tutaj gurami . Obsada jest bardzo kiepska i te ryby napewno się nie będą dogadywać, no chyba że jak już któraś wytępi konkurencję...
Obsada do wymiany!!!
Może zostać bojek i danio. Reszta potrzebuje większego zbiornika. A moim zdaniem połączenie ciepłolubnego bojka z danio preferującymi chłodniejszą wodę też nie jest do końca dobre.

PS. Ryby najlepiej oddaj do zoologa, a pogryzione gurami odseparuj bo pewnie nikt go nie zechce. Jak płetwy podrosną to oddasz.

Proponuję zostawić bojka i na tej postawie dokoptować azjatycką obsadę.
1+2 Bojownik
12-15 danio lub 20-30 razbora klinowa
6-8 piskorek sumatrzański (zamiast nich mogą oczywiście być kirysy ale najlepiej jakieś małe typu panda)
Tak jak myślałem, zostałem zjedzony w pierwszym poście, za co dziękuję.

Chodzi mi o porady kolegów doświadczonych w hodowli gurami. Dla koleżanki z powyższego posta, uzupełniam:

1. Bojownik przeniesiony z akwarium 25 l., żył w zgodzie z neonami czarnymi, kiryskami spiżowymi i kosiarką, ogólnie - anioł wśród bojowników (a było ich kilka, oczywiście zawsze w jednym akwarium jeden bojownik)
2. Kosiarka również przeniesiona z akwa 25l. ze względu na swój rozmiar, płochliwa, nie wykazuje agresji wobec innych kosiarek (w ogóle moje kosiarki nie są agresywne), mimo że jest od nich dużo większa.
3. Wszystkie ryby są z biotopu Azjatyckiego (może poza kiryskami które chce dokupić jako czyścicieli) i mają identyczne wymagania w kwestii wody - poprawię kolegę że bojownik nie jest specjalnie rybą ciepłolubną - w chłodniejszej wodzie żyją one po prostu dłużej ->http://pl.wikipedia.org/wiki/Bojownik_syjamski#cite_note-bojownik-3
4.Temperatura 25 st. C jest górną granicą, przy takiej temperaturze nie widzę zmian w zachowaniu tych ryb -> http://www.superakwarium.pl/danio-pregowany-id438.html powyżej tej temperatury i tak nie mogę wyjść z uwagi na rośliny.
5. Z tego co wiem, to gurami złote to hodowlana odmiana barwna gurami dwuplamego, więc stąd możliwa agresja (dwuplamy wyraźnie chce dominować w akwarium - może po prostu trafiłem na trefną rybkę).
6. Moje akwarium wymiarowo ma 160l, póki rośliny rosną napełniłem do 2/3 wysokości, żeby dostawały więcej światła, planowałem dolewać stopniowo w momencie gdy rośliny osiągną już co najmniej 20cm, jeżeli to taki problem dla Gurami, to mogę oczywiście rozpocząć dolewanie jeszcze dziś (dolewając po ok. 3l dziennie) - Gurami potrzebują zbiornika 150l+ -> http://en.wikipedia.org/wiki/Three_spot_gourami

Wracając do tematu, oczekiwałem bardziej delikatnych odpowiedzi (jak np. w przypadku bystrzyków, gdzie agresję wewnątrzgatunkową skutecznie obniża obfite karmienie żywym pokarmem). Jeżeli nie ma innego rozwiązania to zostawiłbym mozaikowego a pozostałych dwóch się pozbędę.

EDIT: Nie zauważyłem że użytkownik mcda-p to koleżanka, przepraszam, już poprawiłem.
Ja Ci w taki razie odpowiem z własnego doświadczenia. Po pierwsze uzupełnij akwarium do końca wodą, bez sensu zabierać im miejsca, którego i tak mają nie wiele. Ja trzymałem w 112l kiedyś (to nie jest dobry przykład akurat) harem złotych, parę mozaikowych i harem dwuplamych i samiec dwuplamy terroryzował wszystkie inne. Na powierzchni rozrosła się jakaś sałata (już nie pamiętam co to było) i się zajęły sobą. Generalnie zauważyłem tendencję do walk między odmianami więc sugerowałbym zdecydować się na jeden gatunek.
No dobra, a powiedz mi co z tego, że wszystkie ryby są z biotopu azjatyckiego? Gurami rosną duże, no ja bym ich nawet w 160l nie trzymała (widziałam dorosłe osobniki stąd mój wniosek), ale to nie o to chodzi. Zwróć uwagę na to że obsadę dobrałeś źle, ja Ci mogę tylko podpowiedzieć, to zależy od ciebie jakie poczynisz kroki. Jeśli uparłeś się na gurami, to oddaj bojka, to też labiryntowiec który będzie chciał mieć swój kawałek akwarium, poza tym gurami mogą go oskubać. Kosiarka to wielka stadna ryba. Oddaj ją (wcześniej przejrzyj akwaria w których są kosiarki jest tego trochę na forum). Dobrze że czytasz na temat ryb, poczytaj i o kosiarkach. No ja bym je wymieniła na otoski. A robiąc baniak pod gurami zrób kryjówki z roślin i zdecyduj się na jeden gatunek.