Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat

Pełna wersja: Akwarium od podstaw
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Witam wszystkich.

To mój pierwszy temat na tym forum. Zamierzam z synkiem założyć akwarium. Wiem, że to nie takie proste dlatego pozwoliłem sobie na założenie tematu na forum.
Interesują mnie wszelkie informacje odnośnie pierwszych kroków - przynajmniej na razie. I tak. Przede wszystkim chciałbym dobrać wszystko optymalnie aby za 2-3 miesiące albo za pół roku nie kupować wszystkiego od nowa Smile
1. Myślałem o zbiorniku 112 L ale teraz zastanawiam się czy 160 L nie będzie optymalnym rozwiązaniem. Chcę akwarium ptroste a nie z wypukła panoramiczną szybą. Tylko nie namawiajcie mnie na 200L i większe gdyż mimo, że mam warunki i miejsce to nie chcę aby akwarium mnie kosztowało miesięcznie po podliczeniu prądu i innych kosztów jakichś sporych pieniędzy.
2. Dalej jaki osprzęt i tutaj najbardziej chodzi mi o dwie sprawy:
a) filtr zewnętrzny czy wewnętrzny. Wiem że można wewnętrzny i do tego jakiś brzęczyk czy jakoś tak. Coś czytałem tez o jakimś CO2 - gdyby mi to ktoś jakoś rozjaśnił.
b) oświetlenie a co za tym idzie zakup albo wykonanie pokrywy. Szczerze powiem że najłatwiej kupić, ale po pierwsze zwykła świetlówki, które dość sporo prądu pobierają no i chyba są na zwykłym dławiku a więc nie świecą za ładnie. Myślałem o wykonaniu samemu jakiejś pokrywy, albo przerobieniu tej plastikowej z zastosowaniem lepszych świetlówek. Oczywiście potrzebuję porady ile i jakich świetlówek najlepiej zastosować.
Pozostałe sprzęty typu grzałka i takie tam to już nie jest trudna sprawa to raczej sobie poradzę.
3. Czytałem, że przed zarybieniem trzeba akwarium zalać i "urządzić" a później posadzić rośliny i po 2-3 tygodniach rybki. Mam pytanie w związku z tym, jak po kolei "urządzać" domek dla ryb. Jakie kamyki, jaki piach, skąd korzenie, czy można sobie podłoże w jakiś sposób przygotować samemu? Powiem szczerze, że płacić za korzeń ok.50z tak jak widziałem w sklepie w mojej miejscowości to trochę sporo zwłaszcza, że nie były one okazałe ani rozmiarami ani wyglądem.
4. Jakie rośliny i gdzie najlepiej kupić ?
5. W końcu jakieś propozycje rybek.

Pytam, gdzie kupować gdyby ktoś mógł mi doradzić jakieś sklepy w pobliżu Siedlec, no chyba że sprzęt to mogę kupić wysyłkowo w całym kraju.
jak chodzi o ryby to myślałem o jakichchś dennych typu ładne glonojady, coś do tego na powierznię no i jakieś głównie żyworodne do środka. I jeszcze ważne na koniec. Nie chcę na początek startowac z czarnymi wodammi itp. Raczej interesuje mnie sporo zieleni jakieś łdane ciekawe dno i jak chodzi o rybki to może jakaś ławica Smile plus kilka do sprzątania Smile

Nie wiem co jeszcze trzeba napisać. I tak już nabazgrałem i nie wiem czy komuś się zechce to wogóle czytać.
Proszę serdecznie o pomoc i porady. Wolę szczerze posłuchać ludzi doświadczonych na forum niż dać się wytrychnąć sprzedawcy i później żałować.

Dla chętnych i mających wolną chwilę któregoś wieczora podam do siebie GG może będzie łatwiej i szybciej się dogadać.

GG 2982706
Co do litrażu to bierz największy jaki możesz czyli tą 160-tkę lub więcej Big Grin Filtr jak masz pieniądze to najlepiej zewn. a z CO2 poczekaj aż w akwarium będziesz miał sporo roślinności i światełko powyżej 0,5W na litr wody Smile

A rybki znajdziesz w diale obsady...

Pozdrawiam Smile
Bierz 160l, do tego na poczatek proponuje rosliny malo wymagajace, ktore takze znajdziesz na forum w dziale pielegnacja roslin...

Filtr, powiedz najlepiej ile mozesz na co dac, a wtedy podyskutujemy...
Witam!
Postaram się odpowiedzieć na twoje pytania.Smile
Jeżeli nie chcesz 200l, choć według mnie bierze nie wiele więcej prądu jak 160 czy 112l. Sam mam tylko 112l i nie płace dużo za prąd. Więc polecam brać jak największe, proste, ja mam wypukłe i są całkiem dobre, ale jednak wole proste.
Co do sprzętu to filtr jak możesz to zewnętrzny, przy dużych zbiornikach wewnętrzne nie dadzą rady. A i jeżeli zdecydujesz się na zewnętrzne to czy będzie miał filtr kaskadowy czy kubełkowy? Kubełkowy lepszy, bo nie musisz ciąć pokrywy, choć jak piszesz może będziesz robić pokrywę własnoręcznie więc możesz przy okazji wyciąć ładny otwór. Jeżeli będziesz brał kubełkowy to weź model Fluval 205(do 200l) lub AquaEl MiniKani 120(do 100-160l), jeżeli kaskadę to AquaEl FZN-2 lub 3. Co do grzałki to zależy jaką masz temperaturę w domu i zależy jakie będą ryby. CO2 to nawożenie roślin przez podawanie dwutlenku węgla(nie wiem czy tak fachowo napisałemTongue) Ale nie potrzebne Ci to jeżeli będziesz miał rośliny mało wymagające, a są one tańsze, nieraz ładniejsze i bardziej dostępne. Jeśli chodzi o pokrywę to musisz się zdecydować czy kupujesz czy robisz sam. Ja mam kupną, i wymieniłem tylko świetlówki ze zwykłych na oryginalne akwarystyczne dla roślin, tak jak pisałem wcześniej wcale tak dużo prądu nie czerpią. Jeżeli się już zdecydujesz na rozmiar akwa i pokrywę to daj znać to pomożemy wybrać dobre świetlówki. Co do urządzania akwarium, jeżeli będziesz miał już wszystko gotowe(akwa, pokrywa, filtr i inne duperele...) to po prostu układasz akwarium na stabilnej szafce, pod akwa dajesz styropian lub mate, zasypujesz piaskiem/żwirem(Polecam piasek, ładniejszy) układasz ozdoby korzenie itp.(Korzenie możesz kupić na Allegro lub w swoim sklepie, jeżeli mieszkasz blisko Wrocławia jedź tam do sklepu Kakadu, są bardzo ładne i ciekawe korzenie, nieraz możesz trafić jakieś tanie, zależy od wagi) Dobra, dalej sadzisz rośliny(tak jak mówiłem możesz kupić zestaw na Allegro, lub kupić w sklepie, tu masz taki mój mały spis łatwych roślin na start akwa(z biegiem czasu możesz zawsze dokupić):
-Moczarka, Rogatek Sztywny, Anubias Nana/Bartwri, rożne Cryptocoryny, Nurzaniec, Mech Jawajski, Gałęzatka, Pistie, Bacopy, Sagittarie, Hygrophila polysperma itp.
Zapomniałem, piach lub żwir możesz kupić naprawdę tanio, lub zebrać, ale przed włożeniem musisz dobrze wypłukać i wyparzyć. Z ryb to na koniec, masz rację trzeba czekać 2-3 tygodnie przed wpuszczeniem ryb, podaj jakieś gatunki które Ci się podobają a my ułożymy z tego jakieś obsady.Smile

P.S Czytałeś o podmianach wody co tydzień 20-30%?

Zawsze możesz pogadać ze mną na gg:9145436 zawsze niewidocznySmile
Witam ponownie

Cytat:powiedz najlepiej ile mozesz na co dac, a wtedy podyskutujemy...
RuLeZz nie wiem ile mam dać ponieważ nie znam dokładnie cen. Banałem byłoby powiedzieć jak najtaniej choć tego nie wykluczam. Z tego co się zorientowałem to przy zbiorniku ok 100L śmiało można pojechać na filtrze wewnętrznym. Nie wiem jak będzie ze 160 L. A kubełek to jakiej firmy? Z tego co wiem to pewnie koszt czegoś porządnego to ok 250zł a tańsze pewnie się sypią itd...
Będę wdzięczny za przedstawienie pomysłów w różnych wariantach. Coś później wybierzemy.

Cytat:Jeżeli będziesz brał kubełkowy to weź model Fluval 205(do 200l) lub AquaEl MiniKani 120(do 100-160l), jeżeli kaskadę to AquaEl FZN-2 lub 3
BlackHawk88 - a co byś doradzał? Biorąc pod uwagę jakość w stostunku do efektywności i ceny ? Czy filtr AquaEl jest dużo gorszy od Fluvala?
Czy dobrze rozumiem, że do kaskady muszę ciąć pokrywę?

Cytat:Czytałeś o podmianach wody co tydzień 20-30%?

Tak o tym akurat słyszałem.

Co do rybek jakie mi się podobają może na razie to zostawmy aby się nie zapętlić. Do tego dziś pojeździłem po sklepach zoologicznych w mojej miejscowości i naliczyłem 4 sklepy. Ale to nie jest jeszcze najgorsze. Dwa z nich to kompletne nory !! aż się dziwię że sanepid tego nie zamknął jeszcze. TRAGEDIA. Dwa pozostałe przynajmniej są czyste. Jednak rybek jak na lekarstwo. A co mi się podoba? Na pewno podobają mi się glonojady, a szczególnie taki:



bardzo mi się podoba taki sumik:



A dalej to sam nie wiem. Może jakieś gupiki, molinezje, neonki, tak na początek.

Ale narazie najbardziej mnie interesuje zbiornik i chyba teraz najbliżej mi do 160L do tego filtr ale tutaj zupełnie nie mam pojęcia, najprościej wyjąć 250zł na kubeł i z bańki, ale może coś się uda taniej. No i dla mnie bardzo ważne jest oświetlenie. Ale jeżeli to prawda:
Cytat:Jeśli chodzi o pokrywę to musisz się zdecydować czy kupujesz czy robisz sam. Ja mam kupną, i wymieniłem tylko świetlówki ze zwykłych na oryginalne akwarystyczne dla roślin, tak jak pisałem wcześniej wcale tak dużo prądu nie czerpią. Jeżeli się już zdecydujesz na rozmiar akwa i pokrywę to daj znać to pomożemy wybrać dobre świetlówki

To załóżmy, że ten zbiornik to będzie 160L o standardowych wymiarach 100x40x40. Czy w tych pokrywah plastikowych - czarnych które można kupić wszędzie można faktycznie stosować różnego rodzaju świetlówki? Chodzi mi o mocowania czy są jakieś uniwersalne czy muszę o czymś wiedzieć? Czy wymiana świetlówek na lepsze i być może energooszczędne wiąże się z przerobieniem również innych podzespołów wchodzących w skład oświetlenia? No i w końcu jaki byłby w przypadku 160L koszt wymiany świetlówek, a może da się kupić pokrywę już gotową z dobrym światłem a jak tak to gdzie i za ile?

O cholera chyba dość tych pytań.
Dzięki wielkie za podpowiedzi szczególnie dla trzech kolegów, którzy byli tak mili i nawet na gg się kontaktowali. Dziś niestety nie znalazłem czasu na gg, ale na pewno się odezwę.

Pozdrawiam
Pogadalismy toche na gg, zastanow sie nad obsada, filtracja i litrazem
No tak z RuLeZz żeśmy se faktycznie pogadali. Miły młody człowiek. I mamy kontakt również poza forum.

Co do zbiornika to będzie to na pewno pomiędzy 112L a 1600L.
W akwarium będzie na pewno dużo roślin.

Teraz tak zastanawiając się nad filtrem. Trochę czytałem i stwierdziłem, że dużo dobrych opinii jest na temat Fluvala. Interesuje mnie kilka kwestii na temat różnic w exploatacji filtrów.
1. Czy w filtrach wewnętrznych wymienia się okresowojakies elementy, jak często i jakie to koszty?
2. To samo co wyżej tylko w stosunku do filtrów wewnetrznych. Tutaj wiem, że wymienia się kilka rzeczey i to chyba dość często. Pytanie na przykładzie np Fluval 205 jaki jest koszt exploatacji tego filtra w określonym czasie.
3. Czy filtry Fluval są faktycznie ciche jak to niektórzy opisują.
4. Jak z awaryjnością.
5. Czy faktycznie warto kupować dość drogi kubeł czy w moim wypadku faktycznie wystarczy wewnętrzny za jakieś 40% ceny.
6. Będę również wdzięczny za jakiś adres sprawdzonego sklepu - link? gdzie będę mógł zamówić akwarium + osprzęt.

Na razie tyle. Jak coś zapomniałem to piszcie.
To i ja coś zaradze...
1.To zalezy jaki kupisz sprzęt,bo jak chinski filtr no to wiadomo że będą problemy,a w sprzętach znanych i dobrych filtrów jak np.aquael,eheim,fluval itd.,raczej wymienia się tylko wkłady,nie wiem dokładnie co ile ale jakieś 1 raz na rok,koszt za jeden filtr wewnętrzny to ok. 25-35 zł....
2.To samo co w punktcie 1,grosze...
3.Nie wiem nie używałem ale raczej wszystkie filtry z dobrych firm nie hałasują,żebyś nie mógł spać...
4.Zależy od szczęścia... Wink
5.Warto,i nie warto,proponuję tańszą wersje,czyli:

kaskada aquael fzn-3 i do tego jakiś wewnętrzny,np.eheim pickup
6.Wpisz w googlach kasandra z ełku i kliknij w pierwszy link...
Smile
A no i ten "glonojad" to zbrojnik niebieski,w 160l możesz mieć pare takich rybek...
A ten "sumik" to nie kiryśnik????
Smile
1. W fluvach wewnetrznych sa 2 gabki. Myje co jakis czas 1 a 2 zostaje a bateriami Smile
2. jak np masz ceramike, to kupujesz wiecej porowatej ceramiki i co jakis czas wymieniasz czesc.
3. Zrobilem trick, bo fluvale wew sa prawie przy powierchni, a ja dalem wezyk 4mm na dakonczenie i filtr mam nisko, na koncu to co pobiera powietrze i nic nie slychac, a napowietrzanie jest swietne...
4. We fluvalach? Rzadkosc, chyba ze od nowosci, wtedy wymieniasz tam gdzie kupiles..
5. Rozmawialismy...
6. Tak jak kolega wyzej, rosliny tez u nich polecam.

126 tez mozna 1+1 zbrojnik, to kirysnik Tongue
Zbiorniczek wiadomo jak największy się da czyli te 160 l. Roślinki jakieś łatwe do utrzymania, a rybki jak sam napisałeś neonki, gupiki, molinezje myślę, że by się nadały.
(11.08.2010, 15:50)katecheta22 napisał(a): [ -> ]5.Warto,i nie warto,proponuję tańszą wersje,czyli:
kaskada aquael fzn-3 i do tego jakiś wewnętrzny,np.eheim pickup
Do tej kaskady proponuję dodac filtr wewnętrzny "Aquael Fan 3 plus", naprawdę polecam filtry tej firmy. Sam obecnie posiadam i spisuje się bardzo dobrze, jednak ja mam wersję "Fan 2 plus" w 138 l.


(11.08.2010, 15:50)katecheta22 napisał(a): [ -> ]A ten "sumik" to nie kiryśnik????
Tak, ten to jest "Kiryśnik Czarnoplamy" nie agresywny dla innych ryb, jest rybą denną.

Skoro akwarium ma byc "towarzyskie" to z obsady proponuję tak:
20x neon inessa
1+2x gupik pawie oczko
1x kiryśnik czarnoplamy (będzie ładnie czyścił dno)
1x zbrojnik niebieski
Stron: 1 2 3 4