Czy do 45l nadaje się muszlowiec wielopręgi w najlepszym atlasie jakim znam pisało minimalna pojemność 40l chce się upwnić proszę o szybką odpowiedż please błagam :cry:
Witam,
Troche późno, ale zawsze... Nadaje się muszlowiec wielopręgi tzw. "multik" proponował bym zestawienie: 1+2 lub 1+3 z czego ta mniejsza liczba to ilość samców.
Pozdrawiam.
Witam
temat zakładam w celu podzielenia się inf na temat tych ciekawych rybek
w swoim akwa posiadam harem tych ryb który dość niedawno zakupiłem od prywatnego hodowcy a mianowicie posiadam 1+2 oraz kilka młodych
Wielkość:
samiec 4-5cm
samiczki 2-3cm
Barwa:
beżowa w ciemniejsze pionowe pasy
Dymorfizm płciowy:samiec większy od samicy (osoby które zajmowały się już tym gatunkiem mogły zauważyć że samice ma nieco ostrzej zakończone
płetwy lecz pierwszy raz patrząc na ryby nie można tego dostrzec)płeć można rozróżnić u ryb podrośniętych ,samice z reguły są ciemniejsze lecz nie zawsze
Rozmnażanie: u mnie doszło dopiero do pierwszego tarła co świadczy o łatwości w ich rozmnażaniu (jednak trzeba pamiętać aby w akwa utrzymywać stała temp ok 27 stopni) w czasie tarła robią się bardzo agresywne młode są bardzo płochliwe lecz z czasem zaczynają przyzwyczajać się do otoczenia do wielkości ok 1,5 cm nie maja pasów są beżowo białe
Pożywienie: można je karmić rozmaitymi pokarmami lecz trzeba pamiętać aby urozmaicać dietę aby ryby nie straciły kolorów i aby nie chorowały
Warunki hodowli : Neolamprologus Multifasciatus nie potrzebuje dużych akwariów lecz trzeba pamiętać że dla muszlowców liczy się powierzchnia dna dlatego też ja trzymam je w akwa 63 litrowym które ma dość dużą powierzchnie dna która im w zupełności wystarcza.
Zachowanie: Mutiki są rybami które mogą tworzyć duże kolonie składające się nawet z 20 osobników. Są to ryby spokojnie jedynie w zbyt małym akwarium nie radzę trzymać 2 lub więcej samców gdyż będą ze sobą walczyć aż w końcu jeden zostanie zdominowany. Trzeba także pamiętać że lubią kopać w piachu który powinien być wyłożony na dnie aby ułatwić rybom kopanie. Jeżeli zdecydujecie się trzymać te ryby potrzeba dużej ilości muszli w których się rozmnażają i chowają. Są dość płochliwe lecz da się je przyzwyczaić do obecności człowieka tuż przy szybie akwarium.
Jeżeli ktoś miał doczynienia z tym gatunkiem muszlowca po prostu napiszcie co zauważyliście. Inf powyżej nie zostały przekopiowane z jakiejś stronki. Napisałem co zauważyłem i czego się dowiedziałem o tym gatunku. Niedługo wstawię foty rybek.
POZDRAWIAM

Ja mam w 63l brevisy. U mnie rozmnażają się w temp. 24-5st. Mam 3 samce, 3 samice, 5szt młodzieży i 2 niemowlaki. Dorosłe osobniki tolerują obecność narybku, jednak młodzież przegania najmłodszy narybek. Nie ma znaczących konfliktów, ale muszę dodać więcej muszli, póki co jest 13 po winniczkach i kilka mniejszych. Brevisy nie kopią raczej w podłożu, przysypują muszle symbolicznie.
Sorry za podłączenie się do tematu, ale to bardzo zbliżone gatunki, wiec nie zakładałam osobnego.
Nie ma za co apri cort właśnie o to mi chodziło aby ludzie napisali co wiedzą na temat muszlowców ponieważ są to naprawdę fajne i przyjemne ryby które w na terenie naszego kraju nie są jeszcze zbytnio rozpowszechnione. Korzystając z okazji zachęcam innych aby spróbowali potrzymać te jakże fascynujące ryby.
Zachęcam innych aby podzielili się swoją wiedzą z pewnością w razie jakiś pytań ja czy apri cort pomożemy.


Witam.
W akwarium 240l min.trzymam dość duże stadko multików wraz z potomstwem. Bardzo dobrze zamiast muszli spisują się pąkle które można nabyć nad morzem lub w Palmiarni w Poznaniu. Jeżeli ułożymy pąkle w wysoka stertę to muszlowce zadomowia się w ich komorach. Super to wygląda.
Polecam
Matti92 napisał(a):"..."
Bardzo zacny i godny pochwały pomysł podzielenie się z innymi swoimi wrażeniami z hodowli biotopowej multifasciatus-ów (a właściwie exLamprologus multifasciatus, ale to odrębny temat). Może podałbyś więcej danych dotyczących twoich muszlowców na pewno będą przydatne dla osób interesujących się tymi rybami, no i oczywiście pozwoli to nam na bardziej wnikliwą dyskusję dotyczącą hodowli tych ryb. Kiedyś tak że miałem te wspaniałe rybki.
- jakie są parametry wody w której są trzymane, powinny być
- jakimi dokładnie pokarmy stosujesz
- jak z odchowaniem małych (jaki %), opieką, karmienie
- jak jest urządzony dokładnie zbiornik (warstwa piasku), może foto?
- jakiej wymagają filtracji, napowietrzanie
- jak z podmianami wody itp
Ogólnie jak najwięcej informacji.
jaki jest minimalny litraż dla tej ryby? większość ludzi uważa że standardowe 54l ale czy w 45l też mógłby być haremik 1+2/3?
hibi102 napisał(a):jaki jest minimalny litraż dla tej ryby? większość ludzi uważa że standardowe 54l ale czy w 45l też mógłby być haremik 1+2/3?
Tak oczywiście 54l to odpowiedni litraż dla haremu N. multifasciatus.
Jeżeli potrzebujesz informacji na temat urządzania zbiornika tangańskiego itp. zapraszam do naszego działu Tanganika.
Ten temat także powinien się tam znaleźć.
witam
wszystkich miłośników tanganiki
chciałbym ożywić obumarły temat
dzieląc się kolejnymi informacjami i zdjęciami
pokarmy których stosuję to:
-mrożona ochotka oraz mix malawi;
-Tropical Tanganyika High Quality Product(spirulina platensis, stabilised vit C)
-Tropical Spirulina Granulat;
-JBL NovoBelem;
-od czasu do czasy gdy uda mi się złapać larwy komarów;
odchowanie małych szacuje na 80% młode pływają całe życie z rodzicami nie oddzielam ich, karmię je granulatem 0 (taki pyłek) dobrze na tym rosną.w akwarium nie dałem zbyt dużej ilości piachu ok 3 cm ponieważ jak wiem ryby strasznie dużo kopią.
w zbiorniku powinna być nad filtracja wody ja w zbiorniku 63 litry
posiadam JBL CristalProfil e900 o pojemności 7,6 l
podmiany wody raz w tygodniu 1/3
pozdrawiam
kilka zdjęć
niestety mam inwazję ampularii którą lada dzień zwalczę
jeśli ktoś dokonał jakiś ciekawych obserwacji i chce się nimi podzielić
zapraszam
mile widziane są również pytania