Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat

Pełna wersja: Obsada 100l-150l - Wybierz coś dla siebie lub jeśli musisz pytaj tu.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dziękuję za odpowiedź, jednak prosiłbym raczej o to by dotyczyła ona konkretnie postawionego pytania.
Specjalnie opisałem sytuacje z rybami dość dokładnie, ponieważ chciałem zaznaczyć że nie miałem za bardzo wpływu na niektóre elementy obsady. Jeden skalar ma ok. 9 lat, a drugi ok. 5 i nie zamierzam ich oddać, szczególnie, że jeden z nich został mi z akwarium mojego ś. p. dziadka. Jest to samiec i samica (choć nie jestem pewien czy parka, bo ikra była jeszcze gdy w akwarium była inna samica, która uległa nieszczęśliwemu wypadkowi i nie pamiętam z którą z nich miał ikrę, a potem wyjechałem i nie wiem czy się pojawiała nowa ikra).

Natomiast Bocję bardzo chętnie bym oddał, ale jedną z nich mam ze zlikwidowanego akwarium Cioci i była to jej ulubiona ryba, o którą zawsze mnie pyta, także jest z tym problem.... A młodszej bocji nie oddam w tej sytuacji, bo jednej samotnej sztuki ryby stadnej nie zostawię (więcej też raczej nie dokupię do takiego litrażu), a zresztą chyba "lubią" się z tym mniejszym stadkiem kirysków. Wink

Być może jeszcze coś z tymi bocjami pomyślę, ale chwilowo raczej trzeba założyć, że obecna obsada zostanie.

Także prosiłbym o odpowiedź na postawione wcześniej pytanie dotyczące dodanie stadka jakichś niewielkich rybek np. neonków - czekam na propozycje.
Spójrz sam na te wielkie ryby i zastanów się czy dobrze robisz zostawiając je w tak małym zbiorniku. Bezdyskusyjnie nie powinno ich tu być. I nie oglądaj się na dziadka i ciotkę, tylko szukaj im innego lokum, najlepiej powyżej 250l.
Kirysy pewnie zakupiłeś innego gatunku niż miałeś- najlepiej byłoby to stado ujednolicić.
Podaj pH i GH wody. Może być info ze strony wodociągów twojej miejscowości.
W obecnym litrażu, tj 112l mogą pozostać jedynie kiryski i zbrojniki - o ile to para. I na tej podstawie można uzupełnić obsadę o ławicę i rybkę terytorialną na zastępstwo skalarów i bocji.
Jednak nie chcę doradzić źle, jeszcze nie wiem jakie cechy ma woda, dlatego może wstrzymam się z tą podpowiedzią.
PH zmierzę, a twardości poszukam na stronie wodociągów i podam jutro.
Skalary zostaną, tu akurat nie odpuszczę (przy tym zaznaczam, że akwarium docelowe ma 50cm wysokości i jest większe - te jest tylko na 2 miesiące max).
Bocje postaram się oddać.
Kiryski też te 4 być może oddam bo takie dzikusy ze nigdy nie chcą się pokazać. Tylko te moje 3 siedmioletnie staruszki pływają z przodu.
I wciąż czekam na odpowiedź na pytanie o ilość i możliwość wpuszczenia neonków.
Pozdrawiam

Edit: Te 3 kiryski to mam sterby, a te co być może oddam to lamparcie. Tak z ciekawości przyjrzałem się dokładniej.
Witam wszystkich. Z racji, że jest to mój pierwszy post to chciałem się przywitać. Rybkami zajmuję się już ładnych parę lat, a obecnie posiadam akwarium 112l.

Przechodząc do sedna, w ostatnim czasie przez własną głupotę (dokupiłem parkę mieczyków, aby było bardziej kolorowo) straciłem praktycznie wszystkie ryby (od 5-6 lat były u mnie, niektóre nawet dłużej) w wyniku choroby. W akwarium pozostały dwa sumy rekinie (tak, wiem że nie powinny znajdować sie w tak małym zbiorniku, ale gdy je kupowałem, to o tym nie wiedziałem, a zostały mi doradzone przez sprzedawcę), jedna brzanka pięciopręga oraz jedno gurami dwuplamowe. W związku z tym mam do wyboru albo oddanie tych ryb i założenie całkowicie nowej kolekcji, albo dokupienie do istniejącego stada. Z racji, że są to duże ryby to wybrałem opcje pierwszą i mam parę pytań:

- Czy oddając sumy rekinie do akwarium ~500l z pyszczakami dobrze zrobię?
- Czy w sklepie zoologicznym przyjmą moje rybki?
- Jakie rodzaje rybek dokupić i w jakiej ilości? Myślałem nad gupikiem, mieczykiem hellera, molinezją ostroustną oraz kiryskami i glonojadami. Czy jest to dobry skład gatunkowy do mojego metrażu? Skład taki podałem, bo na tych rybkach znam się dobrze i od kiedy pamiętam były u mnie. Dodatkowo są łatwo dostępne. Niemniej jednak może być całkiem inny skład raczej spokojnych rybek.

Pozdrawiam.
Dokładnie oddaj te ryby którę teraz masz.
Do pyszczaków ich nie oddawaj to całkiem inne warunki hodowli. W sklepach mogą przyjąć zależy jak duże masz te ryby. Ale jak już to pewnie do akwarii pokazowych. Możesz też dać ogłoszenie na forum

Mieczyki odpadają na pewno, molinezje to kwestia sporna moim zdaniem mogą już w 112 l być.

Ja bym ci proponował taką obsadę
1+2 molinezji
1+2 głupikich
15 20 szt rybek ławicowych
i parka zbrojników niebieskich lub ramirezek
Dlaczego mieczyki odpadają? Gdzieś czytałem, że można je przetrzymywać od 100l, więc powinny się łapać. Co do wielkości, to sumy ok. 20 cm, brzanka 5 cm, gurami 10 cm. Popytam, może się uda Wink.
Moim zdaniem zbiornik 100cm dla mieczyka
A ja odradzam molinezje i mieczyki. To za duże ryby do 112l.
Po pierwsze proszę, podaj pH i GH wody.
Gurami i sumy muszą zostać oddane, tylko nie do żadnych pyszczaków.
Wszystko zależy od tego jaką masz wodę. Ale jeśli okaże się że jest ok, a bardzo lubisz żyworódki, to polecam o wiele ładniejsze, ciekawsze zmienniaki plamiste/wielobarwne. Są pokroju mieczyków/molinezji ale bardziej się nadają do tego litrażu. Poza tym istnieje mnóstwo pięknych odmian barwnych także jest w czym wybierać.
Co więcej, nie trzymaj kilku gatunków piękniczkowatych w jednym zbiorniku. One czasami się krzyżują, a po co ci mieszańce. Także albo gupiki albo zmienniaki. Wstępnie poradzę coś takiego:

1+3x zmienniak plamisty/z. wielobarwny lub 3+4x gupik pawie oczko
15-20x prystelka/neon innesa/zwinnik blehera/bystrzyk czarny/barwieniec czarny/bystrzyk barwny
6x kirysek panda
6x otosek lub 1x zbrojnik niebieski
No proszę. Od kiedy pamiętam w zoologicznym doradzali mi mieczyki i molinezje, nawet do mniejszego akwarium (60l), zresztą podobnie było ze skalarami... Niewiedza osób odpowiedzialnych za sprzedaż poraża.

Co do pH i GH wody to nie określę teraz. Planuje wprowadzić wodę ze stoku z racji ostatnich problemów z kranówą...

Tak jak wcześniej pisałem, niekoniecznie muszą być te gatunki co podałem. Do Krakowa mam niedaleko, więc tam powinienem dostać dużo więcej gatunków rybek.

Na jednym forum czytałem, że samica zmiennika plamistego jest agresywna. Czy w takim razie nie wytłucze mi ławicy? Co sądzicie o zbrojniku albino weloniastym? Zauroczył mnie Smile
Co do ławicy to chciałbym coś z ameryki południowej lub środkowej, aby pasowało do gatunku piękniczkowatego Smile
No niestety sprzedają co się da nie ważne gdzie. Zbrojnik mógłby być, a rybek ławicowych masz pełno dużo by wymieniaćSmile