Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat

Pełna wersja: Obsada 100l-150l - Wybierz coś dla siebie lub jeśli musisz pytaj tu.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
no ludzie
Mam pytanie, jako, że mój zbiornik 112l (80x35x40 profil) stoi pusty, a ja szukam na niego pomysłu poradźcie. Podoba mi się rybka o nazwie tęczanka filigtranowa lub Promienniczka Wernera( nie wiem skąd 2 nazwy ale cóż). Wiem jakie ma wymagania co do wody, że jest stadna i w miarę spokojna to udało mi się wyczytać.Ale co mogę do niej dołożyć i ile sztuk mogę trzymać? Myślałam o tym aby była rybą dominującą w akwarium lub jeszcze jeden może troszkę większy gat taki żeby się dogadywał. Akwarium będzie zarośnięte, ale nie myślałam jeszcze czym. Pomożecie
Ps. co myślicie o parze wielkopłetwa wspaniałego? Czy nie będzie to za duża ryba do 112l wiem że osiągają do 12 cm zwykle są jednak mniejsze.
Zbiornik 128 l. 19 razbor, 2+1 bojownika, 8 kirysków pstrych, krewetki i kilka helenek, średnio zarośnięty.

Wszystko fajnie, ładnie, ale brakuje mi czegoś w toni, razbory trzymają się góry, bojowniki czasem przez środek przepłyną, no a kiryski wiadomo, dno.

Zatem pomyślałem, że dodam parę mieczyków.

Czytałem, że to towarzyskie rybki, spokojne, ale czy mogę w moim litrażu przy obecnej obsadzie pozwolić sobie na dodanie pary mieczyków?
Wybacz, ja Ci nie za bardzo pomogę.

Ale mam pytanie co do mieczyków - ostatnio o nich czytałem troszkę i znalazłem info : "Niekiedy samice mogą późniejszym wieku stać się samcami." Wytłumaczy mi to ktoś ?Big Grin
Też czytałem o tym, zmieniają płeć, ale to bardzo rzadkie przypadki, cikawe co Smile
ja również czytałem o tym zjawisku, co ciekawe takie "samce" są nawet zdolne do zapładniania; nigdy nie doszło natomiast do zjawiska odwrotnego
co do zmiany płci jest to uzależnione hormonalnie. Podobnie maja anakondy. Niektóre stworzonka pleć mają uzależnioną od tego gdzie osiądą jeżeli na piasku to będzie samica jak trafią na samice przekształcają się a raczej redukują do spermatyd i żyjć w workach analnych samic to tak dla ciekawskich. Co do mieczyków ja bym parkę wpuściła chodź książki mówią o 200l dla samca z mieczem, ale podobnie mówią o molinezjach ja je trzymałam w 112l i żyły, miały się świetnie gorzej ze mną bo mnożyły się na potęgę a ja nie wyrabiałam z oddawaniem ich.
o kurde z biologii zawsze byłem kiepsko ;dd / dzięki za wytłumaczenie Smile
podobnie mają nasze pospolite karasie,
samice mogą zamienić się w samce.
Moje mieczyki kiedyś zmieniły płeć , było 1+2 i obu samicom wyrósł miecz i gonopodium. To chore, wkurzały mnie te mieczyki. Taka rybia hołota... Z tymi mieczykami to jak chcesz, ja miałem je podobnie jak ty w akwarium z razborami, gurami, bojkiem i paroma innymi jeszcze rybami to mi się to połączenie nie za bardzo podobało i w końcu je oddałem. Poza tym jak masz dobrze zarośnięte akwa to Ci się strasznie namnożą.