Akwarystyka - Forum akwarystyczne AkwaŚwiat

Pełna wersja: Ziemiojady
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Ziemiojady nie dają mi spokoju Smile Pewnie nie w najbliższym czasie, ale wiem, że przyjdzie dzień, że stanie u mnie akwarium odpowiednie dla tych ryb. Czytałem już sporo na ich temat, ale doświadczenia akwarystów są zawsze bardzo cenne
1. Gdzie można zakupić te ryby? Chodzi mi o pewne źródło, gdzie choćby będę miał pewność jaka to odmiana ziemiojadów (w zoologach często jest napisane ziemiojad i nic więcej nie można się dowiedzieć). Czy pojawiają się u nas te ryby z odłowów?
2. Czytałem, że najlepiej zacząć od 3-4 ziemiojadów (1 samiec + 2/3 samice). Jaki litraż należy przewidzieć dla takiej 3-4 ki? Czy gdy pojawia się drugi samiec, zaczynają się kłopoty w "małym" litrażu? Jaki litraż zatem jest odpowiedni dla 7-8 ziemiojadów (z dwoma samcami?). A może jakieś inne proporcje w łączeniu?
Nurtuje mnie więcej pytań, ale chyba należy zacząć od najważniejszych spraw. Mam nadzieję, że na resztę przyjdzie pora później.
Wiem, że odpowiedzi na drugie pytanie zależą od innych czynników, choćby od tego jakie ryby będą w akwarium z ziemiojadami. Załóżmy na początek, że tylko małe ryby i niewiele.
Witam

Niestety bardzo mało jest informacji w języku polskim na temat tych pięknych ryb, które od jakiegoś czasu sam pokochałem, trochę informacji na ten temat znajdziesz na, już nieistniejącej, stronie o ziemiojadach:

http://web.archive.org/web/2003040823245...l/main.php

Opierając się jedynie o teorię, myślę, że takim minimum dla ziemiojadów jest akwarium około 300l (najważniejsza jest powierzchnia dna). Ziemiojady to jakby nie było spore ryby i powinno się zaczynać z nimi przygodę od większej grupki, tak aby podobierały się w pary.

pozdrawiam
Maniek
maniekb napisał(a):Opierając się jedynie o teorię, myślę, że takim minimum dla ziemiojadów jest akwarium około 300l (najważniejsza jest powierzchnia dna). Ziemiojady to jakby nie było spore ryby i powinno się zaczynać z nimi przygodę od większej grupki, tak aby podobierały się w pary.
Fajnie, że odpowiedziałeś na ten temat. Najwyraźniej większe akwaria są w obrębie zainteresowania małej grup osób, albo po prostu panuje mała aktywność na forum.
W innym wątku http://www.akwaswiat.net/akwarium-450l-t-13436.html zastanawiam się and akwarium 450L, być może wlaśnie pod ziemiojady. To byłby już spory litraż dla małej grupy ziemiojadów. Tu pojawia się mój problem z długością akwarium. Mógłbyś coś do tego dolożyć? W końcu niezależnie od tego czy akwa ma 150x50x60 czy 100x75x60, powierzchnia dna jest identyczna. Ale czy ziemiojadom nie będzie lepiej na 150 cm?
napisz lacinska nazwe ziemiojada, ktory Ci najbardziej podpasowal, to poszukam czegos ciekawego na angielskich lub niemieckich str
viktim napisał(a):napisz lacinska nazwe ziemiojada, ktory Ci najbardziej podpasowal, to poszukam czegos ciekawego na angielskich lub niemieckich str
Dzięki Ci. Powiem tak, spędziłem sporo czasu i przewędrowałem sporo stron, głównie angielskich, ale jeśli coś Ci wpadnie w oko to będę bardzo wdzięczny. Tak z grubsza, co śledziłem:
http://cichlidae.com/
http://www.amazoncichlids.com/
http://www.amazonian-fish.co.uk/
http://www.geophagus.org/
http://fish.mongabay.com/
Pewnie jeszcze i inne.
Najbardziej interesuje mnie: Geophagus sp. Rio Araguaia_Orangehead czasem spotykany też pod nazwą: Geophagus sp. Rio Tocantins/ Araguaia_Orangehead. Nie wiem czy jest do kupienia w Polsce, ale to inna sprawa. Jeśli nie będzie tych pierwszych, to dalej dość popularne Geophagus Rio Tapajos (Orange Head).
Pierrot napisał(a):W innym wątku http://www.akwaswiat.net/akwarium-450l-t-13436.html zastanawiam się and akwarium 450L, być może wlaśnie pod ziemiojady. To byłby już spory litraż dla małej grupy ziemiojadów. Tu pojawia się mój problem z długością akwarium. Mógłbyś coś do tego dolożyć? W końcu niezależnie od tego czy akwa ma 150x50x60 czy 100x75x60, powierzchnia dna jest identyczna. Ale czy ziemiojadom nie będzie lepiej na 150 cm?

Hmm... to może jak masz miejsce na taki baniaczek to pomyśl nad 150x75x60? Ewentualnie jeżeli chcesz zejść z litrażu to wysokość dać mniejszą.
Natomiast rozpatrując 150x50x60 czy 100x75x60, wybrałbym zdecydowanie to pierwsze, ponieważ łatwiej zaaranżować taki baniak tworząc odrębne terytoria dla par. Ponadto wizualnie będzie ciekawiej idąc w długość.
No zazdroszczę takiego baniaka, sam chyba z czasem posprzedaje swój sprzęt i postawie coś większego (500-700l) dla ziemiojadów, zakochałem się w tych rybach no i w black water do którego będą idealnie pasowały Wink)
maniekb napisał(a):... sam chyba z czasem posprzedaje swój sprzęt i postawie coś większego (500-700l) dla ziemiojadów, zakochałem się w tych rybach no i w black water do którego będą idealnie pasowały Wink)
Ja podobnie Wink tylko zamiast black water ciągnie mnie bardziej clearwater, a ziemiojady i tam mają się dobrze (http://www.geophagus.org/aqua_1100.html)
Wysokość zostanie 60 cm, bo nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość. Decyzja co do długości musi być jednak mocno przemyślana, bo na kilka lat nie będzie już odwrotu, gdy akwarium zostanie kupione. Ne spieszę się zatem.
pogrzebalam w necie ale info zazwyczaj sie powtarza- jak bede miala wiecej czasu (czwartek) to pogrzebie glebiej
INFO Z MOJEGO FORUM O PIELĘGNICACHWink


POCHODZENIE:
Pochodzi z wybrzeży Atlantyku na wysokości Brazylii, po Rio de la Plata w Argentynie.
WIELKOŚĆ:
Odnotowano okazy dorastające do 28 cm, ale to wyjątki, zazwyczaj są on mniejsze.
ZACHOWANIE:
Raczej spokojna, lecz bywają osobniki bardzo napastliwe,
TEMPERATURA:
Toleruje temperatury z zakresu 20-27 C, do tarła nieco wyższa.
POKARM:
Zjada większość pokarmów suchych i żywych.
ROZMNAŻANIE:
Po złożeniu kleistej ikry na oczyszczonej powierzchni rodzice ją chronią, tak jak potem wykluty narybek.
OPIS:
Ziemiojad brazylijski ? Geophagus brasiliensis. Cechą charakterystyczną ziemiojada jest przekopywanie dna w poszukiwaniu pożywienia.
Dno powinno być drobnoziarniste, ponieważ ryby przekopują je w poszukiwaniu pokarmu. Należy zabezpieczyć rośliny przed wykopaniem przez ryby, więc sadzimy je w doniczkach przykrytych kamieniami. Jest tolerancyjny wobec parametrów wody, ale najlepsza będzie woda lekko kwaśna, miękka do średnio twardej.
FOTO

[1]

[2]

[3]

[4]

[5]

[6]

[7]

[8]

[9]

[10]


NASZA OPINIA:
Ziemiojad Brazylijski to bardzo atrakcyjna ryba, wizualnie jak i jej zachowania są zupełnie nie podobne to wielu gatunków pielegnic. Nie jest łatwo dostać te ryby w sklepach zoologicznych jeżeli się już trafią to potrafią zaszokować ceną.
Ziemiojad Brazylijski nie jest rybą agresywną lecz jest nazywany sempem akwariowym, ryba ta potrafi koczować kilka godzin w pobliżu jakiejś pary z młodymi by w odpowiednim momencie skubnąć kilka maluchów rodzicom. Jest to ryba raczej spokojna ale bardzo mściwa, jeżeli upatrzy sobie jakąś ofiare będzie ją napastować z uporem maniaka nawet w przypadku wpłyniecia nie w swój rewir i poświecenia jakim jest stracenie kilku łusek. Jest to ryba, bardzo wyrafinowana w swoich działaniach, typowy łowca. Ziemiojad potrafi się bronić przed agresywniejszymi napastnikami, sposób podejmowania przez niego walki również różni się od innych gatunków, zaatakowny ziemiojad chowa się w grocie lub ucieka aby po przeczekaniu oddać napastnikowi w najmniej oczewkiwanej chwili i oczywiście znowu sie ulotnić. Neleży wspomieć również o sposobie sporzywania pokarmu z dna przez ziemiojada, nazwa oczywiście nie wzieła się znikąd, ryba wbija pysk w piaszczyste dno, przeżuwa piasek, wybiera co lepsze a resztę wypluwa, co dziwne zazwyczaj w to samo miejsce. Naprade ciekawa ryba. Nie polecamy trzymać z mniejszymi rybami.

Źródło całego postu: www.mycichlid.eev.pl
BAMBUS napisał(a):Źródło całego postu: www.mycichlid.eev.pl
Bardzo dziękuję za informację. Szczególnie te spostrzeżenia z końcówki są bardzo ciekawe i cenne. Na stronę zajrzę na 100%.
"Brazylijczyki" są jednak spore. W Warszawie widuję właśnie głównie je.
Ja raczej przymierzę się do mniejszych.
Cieszę się, że od czasu do czasu ktoś dokłada jakąś informację o ziemiojadach. Oczywiście zachęcam inne osoby do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami/informacjami/linkami.
Stron: 1 2 3 4