• 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Akwarium Malawi - podstawy od A do Z
#1

Witam wszystkich. Na samym początku pragnę zanaczyć, że jestem początkujący. Chcę założyć akwarium typu Malawi. Prosiłbym wszystkich doświadczonych o poradę w następujących zagadnieniach:

1. Jaka jest optymalna wielkość akwarium? Mogę okazyjnie kupić nowe akwarium firmy JUWEL model Rio 400. Cena ok. 1500 zł bez szafki, którą zrobi mi lokalna firma na zamówienie o wiele taniej. Pojemność ok. 400-450 litrów. Co myślicie o takim zakupie? Prosiłbym o podanie innych firm produkujących akwaria, które są godne polecenia. Czy lepiej jest kupić akwarium z prostą szybą, czy z szybą owalną? Jaka jest różnica wizualna?
http://www.juwel.pl/produkty/rio.html

2. Do ww. akwarium chcę kupić filtr zewnętrzny firmy JBL Cristal Profi e1500 - cena ok. 385 zł. Czy to jest dobry wybór? Czy może kupic filtr innej firmy? Jakie stosować wkłady?
http://www.allegro.pl/item910858568_jbl_..._40zl.html

3. Grzałka lub dwie grzałki - jakiej firmy najlepiej kupić grzałkę? Jaką powinna mieć moc do akwarium 400-450 litrów?

4. Pasiek, żwirek - myślę, że tutaj najlepszy będzie piasek kwarcowy - drobny. Jeśli się mylę, proszę mnie poprawić. Ile trzeba kupić kilogramów piasku, aby dobrze wypełnić podłoże? Jak ma być grubość warstwy piasku? Akwarium np. o wymiarach 151 x 51 x 66 cm Juwel Rio 400 (pewnie podali zew. wymiary i trzeba odjąć po 1 cm na grubości szyb). Jaką powinen mieć granulację taki piasek? Gdzie go najlepiej kupić? Jak go przygotować (płukanie, gotowanie, itp.)?

5. Skałki wapienne - gdzie najlepiej kupować takie skałki? Jak je przygotować przed włożeniem do akwarium? Czy muszą być tylko wapienne? Czy można np. zastosować skałki z dolomitu i np. bazaltowe łupki? Mam kilka ładnych dość sporych muszli przywiezionych z USA z florydy oraz jedną skałkę wapienną (były w słonej wodzie, naturalne) - jak je przygotować przed włożeniem do akwarium?

6. Tło akwarium (tył akwarium) - jak tanio i ładnie urządzić tył akwarium? Robić to tapetami trójwymarowymi przyklejanymi do akwarium po stronie zew., czy jakimiś skałkami przyklejanymi od wew. strony akwarium?

7. Karmnik automatyczny - czy warto go kupować? jakiej firmy?

8. Ryby - nie znam dokładnie nazw, ale bardzo podobają mi się pyszczaki w kolorach niebieskim i żółtym (wiem że jedne są samicami, a drugie samcami). Jakie ryby na początek? Ile sztuk na początek? Ile samic, ile samców? Ile gatunków? Czy mógłby ktoś mi doradzić jak dobrze dobrać ładne i kolorowe rybki?

9. Karmienie - jakie pokarmy? Jak często karmimy (czytałem, że najlpiej 3 razy dziennie - do tego przyda się chyba ww. karmnik automatyczny)?

10. Pielęgnacja - jak dużo i co trzeba robić przy takim akwarium? Wiem, że trzeba podmieniać wodę przynajmniej raz w tygodniu. Ile jej trzeba wymieniać?

11. Rośliny - wiem, że w tym biotopie nie ma roślin, ale czy można jakieś posadzić (nie dużo - 1,2 szt.) dla zamaskowania urządzeń, rurek, itp. Jakie gatunki można i jakie najlepiej?

12. pH wody - jakie powinno być pH wody i jak je utrzymać tanim kosztem? Czy są jeszcze jakieś inne parametry wody na które trzeba zwrócić uwagę?

13. Jakie są koszty utrzymania takiego akwarium? Na pewno wiecie z doświadczenia, chodzi mi o wszystko (prąd, pokarmy, rybki, itp.)

Jeżeli o czymś zapomniałem to proszę napisać, będę bardzo wdzięczny. Na pewno umieszczę na forum opisy ze zdjęciami z kolejnych etapów zakładania mojego akwarium typu Malawi.

Pozdrawiam,
Kamil
#2

No,no...
mam nadzieję, że będziesz się zajmował rybami tak skrupulatnie jak zadajesz pytania..Wink
ad.1
akwarium im większe tym lepiej. Da Ci to możliwości dotyczące wyboru ilości gatunków, ilości osobników i rodzaju (mbuna/utaka),(roślinożercy/wszystkożercy/mięsożercy/drapieżcy).
Inne znane firmy to np. hagen fluval, rena i wiele innych. Jeśli natomiast sam budujesz szafkę i dobierasz filtrację - to firma nie ma większego znaczenia. To znaczy tak długo jak akwarium jest odpowiednio duże, z grubymi szybami - powinno być ok.
Co do wyboru akwarium z szybą prostą lub w łuku - wybrałbym prostą. Czasami zagięta szyba zniekształca obraz.
ad.2
Co do filtrów - masz zamiar mieć przyzwoitych rozmiarów baniaczek Wink Co za tym idzie poleciłbym jakiś wydajny i niezawodny kubełek zewnętrzny. sprawdzone firmy to fluval, rena i eheim. Na polskim rynku jest także dużo innych, które ludzie chwalą. Musisz pamiętać, że w przypadku pysków z Malawi filtracja biologiczna jest tak samo ważna jak mechaniczna o ile nie ważniejszaWink W dojrzałym akwarium podmiana wody będzie mniej uciążliwa z dobrze działającym filtrem.
Co do wkładów - mechaniczny filtr - gąbki, wełna, inne cuda usuwające pływające cząstki materii. Biolog zajmie się "oczyszczaniem" - uzdatnianiem wody. Nadają się do tego takie wkłady jak - keramzyt, ceramika, biobale.
ad.3
Grzałka ważna rzecz - choć pyski są raczej wytrzymałe na zmiany temperatury. Firm jest dużo - sam stosuje Elite. Co do ilości - lepiej dwie niż jedna. Przydatne w zimie i w razie jakiejś choroby.
ad.4
Piasek - tak długo jak jest to piasek - jego granulacja i kolor nie będzie miał większego znaczenia dla ryb. dobieraj więc taki aby nie był sztucznie barwiony, czysty i jak najbardziej naturalny. Jeśli sam zdobędziesz piach - z nad morza, jeziora czy rzeki - trzeba go dobrze wypłukać i najlepiej wygotować.
ad.5
skałki - jak piasek. Najlepiej w jednym kolorze i rodzaju. To znaczy - jak otoczaki - to tylko one, jak bazalt to bazalt Wink Wybieraj wedle swojego uznania.
Muszle odradzam.
ad.6
Są tła wewnętrzne i zewnętrzne. Ładnie wyglądają strukturalne i BTN - ale to droga sprawa i zabiera litrażWink Zawsze można pomalować tył akwarium na czarno, zastosować czarną folię, brystol itd. Żadne trójwymiarowe tapety Wink
ad.7
Karmik - przydatny jak wyjeżdżasz na dłużej niż 2 tygodnie. Jeśli nie ryby prawidłowo odżywione wytrzymają bez problemu.
ad.8
Możliwości masz BAAARDZO dużo. poszperaj w necie i powiedz co Ci się podoba - a pomogę wybrać. ;P
ad.9
Karmimy jak są głodne - żarcikWink Zawsze są głodne. Pokarm podajesz nawet 5 razy dziennie - zależy ile i jak szybko jest zjadany. Nauczysz się z czasem - wszystko zależy od ryb i ich ilości. Raz na jakiś czas nie karmisz przez dobę lub dwie. Pokarmów im więcej tym lepiej (rodzaje). te lepszych firm są bogatsze w wartości odżywcze i witaminy, jak i tak ważną spirulinę.Co do karmika - ad.7
ad.10
Oprócz podmian należy sprawdzać wartości wody - testować i obserwować zachowanie. Co do ilości - to zależy od biologa Wink To znaczy w nowym akwarium pewnie nawet i 50% wody na tydzień. Gdy akwarium nie jest przerybione a biolog działa perfekt - 15-20% na 10, 14 dni.
ad.11
Urządzenia i rurki możesz zamaskować skałą lub grą światła. Jeśli natomiast chcesz rośliny to wybierz te twarde. Anubias, vallisneria, kryptokoryna itd.
ad.12
Ph u pysków - ważna sprawa. Utrzymywane pomiędzy 7.9 - 9 (w przypadku ryb pochodzenia europejskiegoWink a wszystko będzie dobrze. pyski nie znoszą skoków ph - więc woda podmieniana musi mieć odpowiednie. Jeśli jest za niskie można je podnieść np. ph up-em, piachem koralowym, lub skałką oceaniczną, wapieniem itd. Krótkotrwałym sposobem jest soda oczyszczona.
Musisz obserwować w szczególności także NO2 i NO3. Najlepsze na poziomie 0. Wink
ad.13
Te koszta u każdego są inne. Każdy ma inny filtr, ryby, oświetlenie i stosuje inne dodatki i pokarmy.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Mikem.

Post ten wyraża opinie Autora w dniu dzisiejszym. Nie może on być wykorzystany przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani żadnym innym. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny. Jeśli się z nimi nie zgadzasz - ustaw się w kolejce:)
#3

Witam ponownie wszystkich. Po długiej lekturze na forum i na innych stronach WWW postanowiłem dokanać kilku zmian przed zakupem akwarium typu Malawi. Mam także jeszcze kilka pytań, szczególnie do kolegi "Mikem". Bardzo prosiłbym o odpowiedz i poradę. Z góry dziękuję.

1. Akwarium - chcę kupić zbiornik o pojemoności 720l, o wymiarach 200x60x60 cm, ze szkła o grubości 12mm. Zastanawiam się czy nie zamówić troszę wyszego niż 60 cm, np. 70 cm? Co o tym myślicie? Pojemność wzrośnie do 840l, ale powiększy przestrzeń do oglądania Smile Następny problem, który mi nie daje spać, to czy warto np. przednią i boczne szyby w akwarium zrobić ze szła OptiWhite? Cała reszta ze szkła Float. Czy ktoś ma takie akwarium ze szkła OptiWhite? Duża jest różnica? Czy może nie sensu przepłacać? Byłem u szklarza, jednego z większych w Białymstoku, który twierdzi że robi super akwaria i ma mi przygotować wycenę. Silikon będzie koloru czarnego, dno wklejone do środka, szyby szlifowane maszynowo. Jak otrzymam wycenę umieszczę ją na forum dla porównania cen.

2. Filtry - wiem, że będą dwa. Jeden biologiczny, drugi mechaniczny. Mikem doradź mi jakie mam kupić filtry do akwarium 720-840l. Myślałem o: pierwszy FLUVAL FX5 jako biolog - cena na Allegro 899,00zł, drugi jako mechanik HW-303B - cena na Allegro 215,00zł lub HW-304B - cena na Allegro 360,00zł. Które filtry zewnętrzne są godne polecenia? Jakie najlepiej kupić?

3. Grzałka - trzeba kupić na pewno dwie grzałki - do akwarium 720-840l jakiej mocy powinny być 2 grzałki? Dwie sztuki po 300W? Jakiej firmy najlepiej kupić?

4. Szafka i pokrywa - zostaną wykonane przez "zdolnego stolarza" z płyty o grubości 25mm szafka w całości (w środku będzie na dł. 2,5m kilka przegród wzmacniających szafkę, chyba co 50cm). Ciekaw jestem czy taka szafka utrzyma akwarium z wodą 700-800kg? Co do pokrywy też muszę ją zamówić u stolarza - na pewno będzie wykonana z cieńszych materiałów. Jeszcze nie mam do końca przemyślanej koncepcji na pokrywę. Może macie jakieś ciekawe pomysły?

5. Oświetlenie - na początku chciałem oświetlenie typu T5, tylko na takie akwarium potrzeba przynajmniej 4x54W lub może 4x80W. Dość drogie jest tego typu oświetlenie i sporo ciągnie prądu Smile Pomyślałem wtedy sobie o technice oświetlenia typu LED. Co Wy na to? Mało zużywa energii, mało zajmuje miejsca, daje bardzo silne światło - prawie same zalety. Czy ktoś z Was stosował już takie oświetlenie w akwariach? Proszę o radę w doborze odpowiedniego oświetlenia do akwarium 720-840l.

6. Lampa UV-C tzw. sterylizator do akwarium - czy jest sens montować to w akwarium? Czy na serio taka lampa eliminuje glony i inne zanieczyszczenia? Do akwarium 720-840l jakiej mocy powinna być lampa UV? Czy ona powinna być cały czas włączona? Jaka jest żywotność żarówki w takiej lampie?
#4

Witam...
1. Akwarium - noooo.....to się chwali 720l to jest to Wink 12mm - dobrze. Co do wysokości,w Malawi nie jest tak istotna jak głębokość/szerokość dna. Jeśli możesz poszerzyć do 70cm - super, co do wysokości to pyski nie są rybami ławicowymi i trzymają się bardziej spodniej części. Chyba, że zapatrujesz się na non-mbuna.
Co do opti - odpuść sobie zbędnego wydatku. To nie krewetki czy roślinniak. W Malawce światło jest przyciemnione dla najlepszego efektu.
2. Filtry - sam mam FX5 i Hw-303b - i oba są super. Za biologa robi u mnie EHEIM PRO3 2078 Wink
Wybierając biologa - weź taki o dużej powierzchni koszyków - przepływ nie jest tak ważny.
3. Grzałki - dwie to podstawa. Weź dobrej firmy z termostatem. Moc 300W powinna wystarczyć Wink
4. Szafka - sam mam blat pod akwa na 4 szafkach. Blat grubości 25mm i pionowe wsporniki grubości 25mm co 45cm. Sama szafka jest z płyty meblowej grubości 15mm.
Swoją pierwszą pokrywę też sam zbudowałem - ale była toporna i po roku napęczniała na rogach i zawiasy zardzewiały. Teraz mam akwarium odkryte - to znaczy, wiszą nad nim światła a z boków przykryte jest szybą.
5. Oświetlenie - dobre zmienia całkowicie wygląd baniaka na super, złe powoduje, że nie możesz na niego patrzeć a ryby są nieszczęśliwe Wink
Sam przechodziłem wiele etapów oświetlenia. Miałem t8 56W - ale to musiałem zmienić po zdjęciu pokrywy. Krótko było HQI - ale to nie to. Nie byłem zadowolony z koloru, potem mocy i poboru prądu. Po zawieszeniu trzech jednostek t5 24Wx2 Każda - jestem zadowolony. Akwarium zyskało głębię, ryby super kolory i rachunek za prąd spadł.Wink
6. Lampa UV - sam mam i sobie chwalę. Jednak co akwarysta to inne zdanie. Różne fora mówią różnie. Jeśli się zdecydujesz (jest wbudowana w HW-303B - to włączona powinna być cały czas a jej żywotność to jakieś 6 m-cy.
eliminuje glony i patogeny, ale także wyjaławia wodę. Dlatego ważny jest duży biolog ze sporą ilością bakterii nitryfikacyjnych - dla utrzymania równowagi. dzięki lampie będziesz miał mniej problemów z chorobami i leczeniem ran pysków bez wdających się infekcji. Wink
Powodzenia.

Post ten wyraża opinie Autora w dniu dzisiejszym. Nie może on być wykorzystany przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani żadnym innym. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny. Jeśli się z nimi nie zgadzasz - ustaw się w kolejce:)
#5

1. Akwarium - czyli mówisz, że lepiej poszeżyć akawarum... Czyli tak: długość 200 cm, szerokość 70 cm, wysokość 60 cm. W sumie będzie 840l.

2. Filtry - ciągle mam problem z doborem filtrów... Już sam nie wiem... Co byś mi doradził kupić do powyższego akwarium - dwa filtry jeden jako biolog drugi mechaniczny? Przeglądałem internet, oglądałem filmy, czytałem i im więcej, tym trudniej mi się zdecydować.

Kandydaci na biologa:
Eheim Professional III 2080 - http://allegro.pl/item907783169_eheim_pr...szawa.html
Eheim Professional III Electronic 2078 - http://allegro.pl/item907761263_eheim_pr...szawa.html

Kandydaci na mechanika:
Fluval FX5 - http://allegro.pl/item921651089_fluval_f...szawa.html
Eheim Professional II 2028 - http://allegro.pl/item907772629_eheim_pr...szawa.html
Fluval 405 - http://www.allegro.pl/item923615492_hage...atisy.html
HW-303B - http://www.allegro.pl/item924561902_filt..._gwar.html
HW-304B - http://www.allegro.pl/item929221731_filt...00l_h.html

3. Tło strukturalne lub coś innego ciekawego - gotowe tła strukturalne są bardzo drogie, co zrobić na tył akwarium, żeby fajnie się prezentowało? Przeglądałem forum i znalazłem tylko tła na steropianie wykonane z pianki, CX65 i na koniec pomalowane...

4. Skałki - na czym ustawiać skałki w akwarium? Są dość ciężkie i mogą uszkodzić zbiornik. Może jakaś karimata na sam spód i dopiero skałki i piasek? Czy warto kleić skałki ze sobą silikonem bezbarwnym aby się nie rozpadała ułożona konstrukcja?
#6

Co do filtrów:
Biologiczny - z podanych Eheimów oba są super. nie potrzebujesz elektroniki by powiedzieć Ci kiedy trzeba czyścić WinkWybierz ten, który Ci się bardziej podoba, jest łatwiej dostępny czy tańszy.
Mechaniczny - poleciłbym Fx5. Jego mega przepływ utrzymuje akwarium w super czystości, a rozdzielony wypust wody zapewnia cyrkulację. pozostali kandydaci mają małe przepływy wody - potrzebne by były dwa.
Tła - te strukturalne - szczególnie BTN - są super, ale na te rozmiary ich koszta są mega. każde tło strukturalne poprawia akwarium wizualnie, zmniejsza natomiast jego pojemność i powstaje ryzyko zaistnienia stref beztlenowych i gnilnych. te wykonane CX65 są bardzo pracochłonne i trzeba mieć zdolności plastyczne. Trudno jest je zamontować przez belkę wzmacniającą akwarium i trzeba tony silikonu gdyż ich wyporność jest spora.
Skałki - Można zastosować cienkie kawałki styropianu - na nie skałki i wtedy piach. Sam nigdy nie kleiłem skałek silikonem gdyż lubię co jakiś czas zmienić ułożenie.
Pozdrawiam.

Post ten wyraża opinie Autora w dniu dzisiejszym. Nie może on być wykorzystany przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani żadnym innym. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny. Jeśli się z nimi nie zgadzasz - ustaw się w kolejce:)
#7

Oświetlenie - ciągle jeszcze myślę na temat oświetlenia do powyższego zbiornika. Znalazłem bardzo ciekawe oświetlenie LED: http://oswietlenieledowe.pl/18022/18043.html - firma produkująca
http://www.allegro.pl/item927831611_nowo...edzaj.html - dla pokazania jak to świeci...

Co myślicie na temat tego oświetlenia? Oszczędne bardzo 8 listw = 30W przy typie 9X, oczywiście cena na aukcji allegro jest przesadzona - można taką listwę kupić już za ok. 50 zł. Typ 9X, ma moc 3,75W, składa się z 3 diód. Są dwie barwy biały ciepły i biały zimny - czym to się różni? Czy to chodzi o temperaturę światła podaną w K? Napiszcie co o tym sądzicie? Na akwarium w wym. 200x70x60 840l można by dać 8 takich listew połączonych ze sobą w odpowiednich odstepach - myślę, że to by ładnie świeciło... tylko czy na pewno dobrze...
#8

Po głębszych analizach, przeczytaniu tematów na forum oraz na różnych stronach zabrałem się do projektowania na papierze. Oto wyniki wstępnych projektów: http://apodis.pl/priv/

Zastanawiam się jeszcze jaki dać przód szafki - czy drzwiczki normalne otwierane na boki, czy może zrobić przesuwane na boki. Może są jakieś jeszcze inne ciekawe rozwiązania?

Całość jest zwymiarowana w skali, np. 2m = 20cm. Czy taka szafka utrzyma akwarium 720-840l? Czy grubość płyty będzie wystarczająca, czy może dać cieńszą płytę? Napiszcie co o tym sądzicie?

Kolejnym problemem jaki się pojawił - jak podłączyć dobrze oba filtry w akwarium - tzn. jak zamocować rurki w akwarium? Po jednej stronie wyloty z obu filtrów, a po drugiej wloty? Czy może na przemian?

Teraz myślę o pokrywie - czytałem, że fajne są pokrywy ze spienionego PCV - nawet znalazłem stronkę jak ją zrobić: http://www.retez.pl/index.php Co myślicie o takiej pokrywie?

Czytałem też, że niektórzy robią pokrywy z normalnie z płyty, tylko dobrze laminuja krawędzie i uszczelniają styki płyt bezbarwnym silikonem. Czy do zda relację? Jak myślicie?

I do końca nie wiem czy zrobić akwarium o wym. 200x70x60 840l, czy 200x60x60 720l - do tego drugiego łatwo jest dokupić fajną pokrywę - np. aluminiową firmy Diversa: http://www.diversa.info.pl/prod_174_pokr...2x80w.html
Do pierwszego będę zmuszony zrobić ją sam.
#9

Co do pytania o oświetlenie - ja bym nie ryzykował - nie jest to oświetlenie akwarystyczne. Poza tym nie znasz barwy jaką nada akwarium i rybą.
Co do szafki - ja mam podobnie - to znaczy, płyta 25mm na blacie i wsporniki po 25mm co 45 cm. Wszystko to jednak znajduje się na czterech połączonych szafkach. Drzwiczki chyba lepiej klasyczne na zawiasach. Co do solidności konstrukcji - wytrzyma bez problemu. Musisz wszystko wykonać solidnie i dobrze wypoziomować. Sprawdź jak podłoga - nie wygina się?
U siebie w 240cm akwarium mam FX5, Eheim 2078 i Hw303b. Wciąg z FX5 jest z lewej a wypust na środku - skierowany w obie strony. Eheim zbiera z prawej i środka. Wypust jest pociągnięty na lewom stronę i skierowany w prawo. Hw303b zbiera z prawej i wypuszcza po prawej skierowany w lewo.
Z pokrywą Ci nie pomogę - pomimo, że miałem - sam zbudowałem i nawet była około roku. Jednak spuchła na rogach i zawiasy zardzewiały.
Im szersze, tym lepsze. Zrób natomiast jak uważasz. Zawsze lepiej kupić profesjonalną pokrywę. Na klub-malawi.pl jest projekt pokrywy na większe akwarium, a także adresy i info co i jak kupić.
Pozdrawiam.

Post ten wyraża opinie Autora w dniu dzisiejszym. Nie może on być wykorzystany przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani żadnym innym. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny. Jeśli się z nimi nie zgadzasz - ustaw się w kolejce:)


Skocz do: